Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-05-15
    Location
    Greece
    Posts
    17

    Default Διατροφή και Προπόνηση Μου - Γνώμες Των Πιο Εμπείρων

    10:00 -1/2 κουπα βρωμη ολικης, 2 αυγα, φρουτο (τα ανακατευω κ τα κανω πανκεηκ κ τα ψηνω στην τοστιερα με λαδοκολλα)
    11:00 προπονηση
    13:00 1 scoop πρωτεινη (καποιες φορες προσθετω κ 1 κ.σ. chia seeds κ 1 κ.σ. βρωμη ολικης κ γινεται ωραιοτατη πουτιγκα)
    16:00 150 γρ ψαρι, 50γρ ρυζι καστανο, 1 σαλατα φρεσκια με 1 κγ ελαιολαδο
    20:00 150γρ ψαρι, σαλατα φρεσκια με 1κγ ελαιολαδο

    Σημ. ειμαι pescetarian-δεν τρωω κρεας παρα μονο ψαρι.

    απο βιταμινες παιρνω μαγνησιο, ψευδαργυρο, συμπλεγμα Β, βιταμινη C.

    περιπου 40% πρωτεινη, 40% υδατανθρακες, 20% λιπος ειναι η διατροφη.

    οι θερμιδες ειναι γυρω στις 1000, οι οποιες το ξερω οτι ειναι πολυ λιγες αλλα μονο ετσι χανω λιγο λιγο, περιπου 3 κιλα τον μηνα τους πρωτους μηνες τωρα περιπου 1-2 κιλα τον μηνα. (Ημουν 99 κιλα οταν ξεκινησα κ τωρα ειμαι 78 με υψος 165.)

    εχω κανει χιλιαδες διαιτες κ εχω χασει πολλα κιλα κ μετα τα ξαναπαιρνα μια ζωη κ πλεον στα 39 μου ειπα θα κανω μια καλη προσπαθεια μαζι με γυμναστηριο για να αποκτησω το γυμνασμενο κ υγιες σωμα που θελω.

    το προγραμμα μου στο γυμναστηριο εχει ως εξης
    Δευτέρα: ποδια+40'διαδρομο
    Τριτη: στηθος+κοιλιακοι-πλαγιοι-ραχιαιοι+40' διαδρομο
    Τεταρτη: ξεκουραση
    Πεμπτη: Πλατη+40'διαδρομο
    Παρασκευη: δικ-τρικ-ωμοι-κοιλιακοι-πλαγιοι-ραχιαιοι+40' διαδρομο


    θελω να χασω αλλα 10-15 κιλα βαρους
    -εχω 31,5% λιπος, 31% μυς συμφωνα με την ζυγαρια λιπομετρησης που εχω σπιτι.

    θα ηθελα να παω γυρω στο 15-20% λιπος αν γινεται.

    αυτα.

    σκεψεις? συμβουλες?
    Live, Love, Lift!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κάνεις το κλασικό λάθος και δεν δίνεις φαγητό στον εαυτό σου, με αποτέλεσμα να καθυστερείς και τις καύσεις σου.

    Υπάρχει κάποιο θέμα με θυροειδή πχ. και ήσουν τόσα πολλά κιλά, ή έτσι λόγω κακής ζωής;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    05-05-15
    Location
    Greece
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Κάνεις το κλασικό λάθος και δεν δίνεις φαγητό στον εαυτό σου, με αποτέλεσμα να καθυστερείς και τις καύσεις σου.

    Υπάρχει κάποιο θέμα με θυροειδή πχ. και ήσουν τόσα πολλά κιλά, ή έτσι λόγω κακής ζωής;!
    δεν ειχα θεμα με θυροειδη, απο καθιστικη ζωη κ χαλια διατροφη ειχα παχυνει τοσο. επισης δεν ημουν παντα 99. τα εβαλα σε διαστημα 5 χρονων λογω καποιον θεματων προσωπικων.
    με το που παω να ανεβασω θερμιδες κατευθειαν βαζω κιλα ομως, δεν ξερω τι να κανω με το θεμα αυτο! υπ οψιν ειμαι κ σχεδον 40 χρονων υποθετω δεν εχω τις ιδιες καυσεις με μια 20χρονη πχ.
    Live, Love, Lift!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημερα κι απο μένα,

    το οτι βαζεις αμεσως βαρος με το που ανεβαζεις θερμιδες ειναι δειγμα οτι το σωμα σου εχει καταπονηθει. Σιγουρα στην ηλικια των 40 δεν εχεις τις καυσεις μιας 20αρας. Αλλα κι εγω που ειμαι 3 χρονια μικροτερη σου, τρωω πολυ περισσότερες. Αυτο που με κανει να χανω λιπος ειναι η δραστηριοτητα.

    Συνεχιζοντας ετσι δυσκολο να χασεις βαρος ή αν χασεις θα ειναι μυς. Θα τρως ελαχιστα μονο και μονο για να το συντηρεις.
    Αν θες να φτιαξεις το μεταβολισμο σου, ανεβασε σταδιακα θερμιδες ακομα και αν δεις τη ζυγαρια να ανεβαινει. Χωρις να τρως σαβουρες, μονο απο σωστες τροφες. Σταδιακα ομως, οχι αποτομα.
    Επισης εμπλουτισε τις αεροβιες και με διαλειμματικη (μαξ 20 λεπτα) 1 φορα την εβδομάδα.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    05-05-15
    Location
    Greece
    Posts
    17

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημερα κι απο μένα,

    το οτι βαζεις αμεσως βαρος με το που ανεβαζεις θερμιδες ειναι δειγμα οτι το σωμα σου εχει καταπονηθει. Σιγουρα στην ηλικια των 40 δεν εχεις τις καυσεις μιας 20αρας. Αλλα κι εγω που ειμαι 3 χρονια μικροτερη σου, τρωω πολυ περισσότερες. Αυτο που με κανει να χανω λιπος ειναι η δραστηριοτητα.

    Συνεχιζοντας ετσι δυσκολο να χασεις βαρος ή αν χασεις θα ειναι μυς. Θα τρως ελαχιστα μονο και μονο για να το συντηρεις.
    Αν θες να φτιαξεις το μεταβολισμο σου, ανεβασε σταδιακα θερμιδες ακομα και αν δεις τη ζυγαρια να ανεβαινει. Χωρις να τρως σαβουρες, μονο απο σωστες τροφες. Σταδιακα ομως, οχι αποτομα.
    Επισης εμπλουτισε τις αεροβιες και με διαλειμματικη (μαξ 20 λεπτα) 1 φορα την εβδομάδα.

    Καλημερα κ σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Καρδουλα.

    πως θα προτεινες να ανεβασω θερμιδες σιγα σιγα?
    να αυξησω λιγο την ποσοτητα φαγητου στο καθε γευμα (εννοειται συμφωνα με τα macros μου) ή να προσθεσω κ αλλο γευμα ισορροπημενο?

    να τρωω ανα 3 ωρες πχ 11:00-13:00-16:00-19:00-22:00?

    πραγματικα με εχει προβληματισει κ ταλαιπωρησει πολυ αυτο το πραγμα.

    κ υπ'οψιν ειμαι σε φαση που εχω να χασω ακομα αρκετο λιπος αλλα μου φαινεται ετσι πως παω για να το χασω θα πρεπει να κατεβω κ αλλο στις θερμιδες μου κ αυτο δεν νομιζω να ηταν κ πολυ σοφο.

    απο τα 40' διαδρομο τα 20' ειναι διαλλειματικη κ τα αλλα 20' ειναι περπατημα.

    επισης τωρα που εφταξε ο καιρος βγαινω κ για ποδηλατο 30' καποια απογευματα.
    Last edited by angel29476; 26-05-15 at 11:28.
    Live, Love, Lift!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνώμες Για Την Προπόνηση Μου
    By uri boika in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 27-12-11, 18:37
  2. Replies: 36
    Last Post: 23-08-11, 00:39
  3. Γνώμες Για Τη Διατροφή & Προπόνηση Μου!
    By acetop75 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 12-10-09, 15:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •