Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-05-15
    Posts
    11

    Default Η Διατροφή Μου

    ειμαι 18 χρονων κανω βαρη κανα 7 μηνες πιο σοβαρα ειμαι 1.82 και 82 κιλά. Εφτιαξα μια διατροφή μονος μου και δεν εχω καποιον να μου πει αν ειναι καλη η οχι οποτε θα ηθελα την γνωμη σας.

    1 ):
    500 μλ γάλα
    50 γρ νιφαδες βρωμης Συνολικα : 422 θερμιδες 20 γρ πρωτεινης 55γρ υδατανθρακα και 11,5 γρ λιπαρα

    2):
    2 φετες ψωμι ολικης
    2,5 κουταλιες ταχινι
    1 μηλο Συνολικα : 425 θερμιδες 11,025 πρωτεινες 58,65γρ υδατανθρακες και 20,15γρ λιπαρα

    3) (πριν τα βαρη)
    150 γρ μακαρονια
    75 γρ γαλοπουλα βραστη
    1 πρασινη σαλατα Συνολικα :470 θερμιδες 33γρ πρωτεινης 80 γρ υδατανθρακα 6,5 γρ λιπαρα

    Μετα την προπονηση 4)
    80γρ στηθος κοτοπουλο
    200γρ ρυζι Συνολικα : 390 θερμιδες 21 γρ πρωτεινης 54 γρ υδατανθρακα και 1γρ λιπαρα

    5) το ιδιο με το 2

    6) 200 γρ γιαουρτι 2%
    10 αμυγδαλα Συνολικα : 281 θερμιδες 18,7γρ πρωτεινης 16γρ υδατανθρακα και 16,8 λιπαρα




    Συνολικες θερμιδες 2423 πρωτεινες 105γρ υδατανθρακες 264γρ και λιπαρα 55,95 γρ


    Τι αλλαγες να κανω?

  2. #2
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Δεν μας ειπες τι στοχους εχεις.!
    Εχεις μετρισει θερμιδες συντηρησης?
    500ml γαλα με 50γρ βρωμη ειναι σκετο γαλα πως μπορεις ρε τρελε :P
    Μειωσε τις φετες ψωμι σε 1 σε καθε γευμα.
    Αυξησε την ποσοτητα του κοτοπουλου σε 120γρ
    Σε γενικες γραμμες καλο μου φαινεται το προγραμμα σου.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βγάλε ψωμιά, ταχίνι, μακαρόνια. Επέλεξε καλύτερες πηγές υδατάνθρακα όπως πατάτα, ρύζι και όσπρια.
    Στην ενότητα της διατροφής υπάρχει ολόκληρη λίστα με τις τοπ τροφές. Δες και επέλεξε από εκεί.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    07-05-15
    Posts
    11

    Default

    κυριακο θελω να βαλω ογκο και θερμιδες συντηρησης αν τις μετρησα σωστα βγηκαν 2900 περιπου.
    καρδουλα ευχαριστω !

  5. #5
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by dabblaa View Post
    κυριακο θελω να βαλω ογκο και θερμιδες συντηρησης αν τις μετρησα σωστα βγηκαν 2900 περιπου.
    καρδουλα ευχαριστω !
    Ξεκινα και ανα 1-2 μερες ανεβαζε 100 θερμιδες μεχρι να πιασεις 2700-2900. Οσο πιο κοντα στο 2900 τοσο πιο ευκολα θα βαζεις κιλα( λιπος+ μαζα). Οσο πιο κοντα στο 2700 τοσο πιο αργα θα βαζεις(αλλα λιγοτερο λιπος).
    Και εννοειται εξαρταται τις διατροφικες σου επιλογες. Οσο πιο σωστες τοσο καλυτερο το αποτελεσμα. Ακου την Καρδουλα.
    Τωρα αν καμια μερα θες να φας και μακαρονι η ψωμι, φατο, μην σε πιασει τπτ ψυχολογικο λογω της πειθαρχημενης διατροφης και τα παρατησεις. Αλλα σε γενικες γραμμες απεφευγε τα. Παν μετρο αριστον.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  6. #6
    New Member
    Join Date
    07-05-15
    Posts
    11

    Default

    ναι ομως πως να τα ανεβαζω? πες μου για παραδειγμα κατι να προσθεσω. Να ανεβασω για τα γραμμαρια πχ του ριζιου ωστε να ανεβουν και οι θερμιδες ή να προσθεσω καποια αλλη τροφη? Αν ειναι αυτο σε ποιο γευμα να την προσθεσω?

  7. #7
    New Member
    Join Date
    07-05-15
    Posts
    11

    Default

    και κατι ακομα καρδουλα γιατι να βγαλω το ταχινι? διαβασα οτι εχει πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας οχι πολλα γραμμαρια αλλα νταξει. Δεν ειναι καλο αυτο?

  8. #8
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by dabblaa View Post
    ναι ομως πως να τα ανεβαζω? πες μου για παραδειγμα κατι να προσθεσω. Να ανεβασω για τα γραμμαρια πχ του ριζιου ωστε να ανεβουν και οι θερμιδες ή να προσθεσω καποια αλλη τροφη? Αν ειναι αυτο σε ποιο γευμα να την προσθεσω?
    Ακριβως ανεβασε λιγο την ποσοτητα μιας τροφης, σε ποιο γευμα? Διαλεξε απο πρωινο προπροπονητικο και μεταπροπονητικο. Απ'οτι βλεπω στο μετραπροπονητικο εχεις λιγοτερες θερμιδες, ξεκινα απο εκει.
    Μπες στο myfitnesspal.com θα σε βοηθησει απειρα.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  9. #9
    Pumping Iron SuperNOS's Avatar
    Join Date
    06-02-14
    Location
    Athens
    Posts
    471

    Default

    Quote Originally Posted by dabblaa View Post
    και κατι ακομα καρδουλα γιατι να βγαλω το ταχινι? διαβασα οτι εχει πρωτεινη υψηλης βιολογικης αξιας οχι πολλα γραμμαρια αλλα νταξει. Δεν ειναι καλο αυτο?
    Όπως σου είπε η Ειρήνη(Καρδούλα) βάλε ποιοτικότερους υδατάνθρακες,μπορείς να ψάξεις στα sticky των ενοτήτων περί διατροφής.Όσο για το ταχίνι και την πρωτεΐνη που περιέχει το μόνο που έχω να πω είναι πως εσένα σε ενδιαφέρει η ζωική(κοτόπουλο,γαλοπούλα,μοσχάρι,γαλακτοκομικά κτλ).Και να φροντίσεις σε κάθε γεύμα σου να έχεις μια πηγή πρωτεΐνης.
    Ο ανώτερος άνθρωπος έχει απαιτήσεις από τον εαυτό του.
    Ο κατώτερος άνθρωπος από τους άλλους.
    Κομφούκιος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •