Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default Γεύμα πριν την πρωινή προπόνηση

    Καλησπερα,

    Ειμαι 23 ετών 1.84 και 85.5 κιλά. Γενικώς κανω γυμναστική τέσσερις φορές την εβδομάδα το πρωι. Αυτο σημαίνει οτι σηκώνομαι στις 7 π.μ και πρέπει να φάω αμέσως ωστε στις 8-8 και τέταρτο να μπορω να ξεκινήσω γυμναστική.

    Προβληματίζομαι όμως πάντα το πρωι για το τι πρέπει να φάω. Π.χ επειδή θελω να κάψω λίπος, διάβασα οτι πρέπει να πάρω γεύμα υψηλό σε πρωτεΐνες και να αποφύγω τα σάκχαρα. Επειςης Για υδατάνθρακας, συστήνεται να παίρνω γεύμα πλούσιο σε υδατάνθρακες πριν την προπόνηση ( έστω με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη ) ; Βρώμη με άπαχο γάλα και 8 αμύγδαλα και δυο φέτες γαλοπούλα ειναι καλός συνδυασμός; Πως θα έχω όμως δυνάμεις για να αποδώσω; Αν κάποιος μπορει να μου δώσει κάποιες συμβουλές η να με παραπέμψει σε αλλο thread θα ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμο. Ευχαριστω εκ των προτέρων.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το αν χάσεις λίπος ή "κάψεις" λίπος, δεν εχει να κανει με το πρωινο σου. Εχει να κανει με το συνολο της διατροφης σου. Το ποσες θερμιδες τρως, απο τι τροφες αποτελειται. Και φυσικα απο την υπολοιπη δραστηριοτητα σου (αεροβια και βαρη).

    Αν το πρωινο συμπιπτει να ειναι και το γευμα πριν την προπονηση σου σιγουρα θα αποτελειται απο μια πηγη πρωτεινης και μια πηγη υδατανθρακα. Αυτο μπορει να ειναι για παραδειγμα αβγα (ασπραδια) με βρώμη, ή ροφημα πρωτεινης με βρώμη.
    Η βρωμη θα σου δωσει σταθερη ενεργεια τις ωρες που θα ακολουθησουν.
    Αν σου πεφτει βαρυ, τοτε μπορεις να εχεις ενα ελαφρυ σνακ οπως γιαουρτι και μηλο ή ροφημα πρωτεινης με μηλο.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Ναι όντως, το να χάσω λίπος το έβαλα με την έννοια του ποιος ειναι οι οδηγός μου. Προσέχω γενικώς την διατροφή μου καθόλη την διάρκεια της μέρας με μικρά γεύματα ανα 2-3 ώρες.

    Σε περίπου μια βδομάδα θα ξεκινήσω να παίρνω Whey Protein της ON. Απλως σκεφτόμουν να την παίρνω αμέσως μετα την προπόνηση και ξανά αλλο ενα σκουπ το απόγευμα ίσως η το βραδάκι. Αυτο γιατι πριν και μετα την προπόνηση θα πέφτουν πολυ κοντά ( ίσως βέβαια δεν εχει σημαςια;).

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Την πρωτεινη την προτεινα σε περιπτωση που σου πεφτει βαρυ στερεη τροφη μεχρι να πας προπονηση.
    Διαφορετικα, τα αβγα με τη βρωμη ειναι ιδανικα.
    Μεινε στο ενα σκουπ μεταπροπονητικα. Το φαγητο θα σε βοηθησει περισσοτερο να εχεις καυσεις, παρα το ροφημα. Χρησιμοποιησε το σοφα, δηλαδη μεταπροπονητικα ή οταν θες ενα γρηγορο σνακ (πχ ροφημα με βρωμη ή φρουτο ή ξηρό καρπό ή να βαλεις λιγο στο γιαουρτι σου για να δωσει γευση).

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις-συμβουλές!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γεύμα Πριν Την Πρωινή Αερόβια
    By lakers4life24 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 10-11-12, 22:49
  2. Πρωινή Προπόνηση Και Πρώτο Γεύμα Ημέρας
    By conan the barbarian in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-12, 17:51
  3. Γεύμα πριν την πρωινή προπόνηση!
    By ironbill93 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 12-02-12, 16:54
  4. Πρωινό πριν την πρωινή προπόνηση
    By magman in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 26-07-09, 23:44

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •