Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default Απορίες Διατροφής Bodybuilding

    Λοιπον.. ειμαι 1,87 και 79 κιλα... προχτες πηγα γυμναστηριο μετα απο μια πολυ μεγαλη διακοπη περιπου 9 μηνων λογω πανελληνιων(18 χρονων ειμαι). Γενικα πιστευω οτι εχω μια πολυ καλη δομη και εχω αρκετα σωστες βασεις για να φτιαξω ενα καλο αποτελεσμα. Ειχα σταματησει την διατροφη αλλα τωρα σιγα σιγα ξεκιναω παλι, Το προβλημα που εχω ειναι οτι επειδη δεν εχω συμπληρωμα πρωτεινης και γενικοτερα κανενα συμπληρωμα η διατροφη μου στηριζεται αρκετα στις ιδιοτητες του γαλατος. Δηλαδη πινω καθε πρωι 500ml μαζι με πιτουρα βρωμης(λεω πινω γιατι τα βαζω σε μιξερ και τα παω αμασητα). Επειτα μετα την προπονηση μη εχοντας μια whey για οικονομικους λογους πινω μερικα ποτηρακια γαλα(συνηθως 3) για να παρω εστω καποια προτεινη. Το βραδυ παλι τρωω ενα γιαουρτακι και αν εχω ορεξη πεταω και μια χουφτα αμυγδαλα πανω. Το προβλημα που εχω ειναι οτι σκεφτομαι να αρχισω την χρηση της κρεατινης.. δεν ξερω κατα ποσο εχει ερθει ο καιρος και η μια απορια μου ειναι στο τι εχει να μου προσφερει καθως ειναι και καλοκαιρι τωρα... Η κυρια απορια μου ομως ειναι οτι εχω διαβασει οτι κρεατινη και γαλα δεν συμβαδιζουν μαζι διοτι το γαλα αποβαλει την κρεατινη.. ετσι σκεφτομαι πως αν παρω κρεατινη, ποτε να την παρω; Ενας φιλος μου μου ειπε να παιρνω μια πριν την προπονηση και μια μετα την προπονηση. Αν το κανω αυτο θα πρεπει να κοψω το γαλα μετα το γυμναστηριο και δεν ξερω αν τελικα θα προσφερω περισσοτερα η΄λιγοτερα στο σωμα μου με κατι τετοιο. Επιπλεον διαβαζω οτι την κρεατινη καλο ειναι να την παιρνουμε πρωι αλλα δεν θελω να κοψω το πρωινο μου γευμα με το γαλα γιατι ειναι αρκετα χορταστικο και πιστευω και αρκετα υγιεινο. Τι εχετε να μου προτεινετε;; πιστευετε οτι αξιζει να αρχισω την χρηση της(δεν εχω ξανακανει ποτε χρηση κρεατινης) και αν ναι με τι μαζι, τι ποσοτητα, ποιες ωρες.
    Να ξανα τονισω οτι αγορα αλλων συμπληρωματων δεν παιζει για οικονομικους λογους.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Κρεατινη με 3 γευματα δε θα κανει τιποτα...Και αυτο δεν ειναι διατροφή....
    Φιταξε τη διατροφη σου πρωτα κι ασε την κρεατινη....


    Αν δε φας σωστα δεν θα καταφερεις τιποτα

  3. #3
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Κανε αυτο που λεει ο Θανος απο πανω. Αλλα γιατι στηριζεσαι τοσο στο γαλα? Δεν λεω να μην πιεις αλλα γιατι να μην φας μετα τη προπονηση λιγο κοτοπουλο, μοσχαρι? Αυτα θα σου φερουν αποτελεσματα.

    Βλεπω ατομα που ολη τη μερα δεν τρωνε τιποτα και πινουν μια whey μετα τη προπονηση και νομιζουν οτι το τελος του μηνα θα βγουνε +10 κιλα μυς.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default

    Εννοειται πως δεν ειναι αυτη η καθημερινη μου διατροφη... σας ανεφερα απλα μονο τα γευματα που περιεχουν γαλακτοκομικα... Υπαρχει μεσημερια,βραδινο οπου 80% ειναι κρεατικο και αν το πρωινο μου εχει αρκετη διαφορα απο το μεσημεριανο υπαρχει και δεκατιανο(τοστ με 2 γαλοπουλες)


    Θα ανεβασω και μια φωτογραφια να δειτε σε τι κατασταση ειμαι... πιστευω γνωριζω αρκετα πραγματα απο αποψη διατροφης γιατι ειχα ψαχτει στο παρελθον.. απλα αν και εχω διαβασει αρκετα για την κρεατινη δεν ειμαι αρκετα σιγουρος για τα ποια ειναι τα οφελη της και ποιος ειναι ο σωστος τροπος να τα χρησιμοποιησω... Στο γαλα στηριζομαι τοσο πολυ γιατι δινει καλη ποσοτητα πρωτεινης και ειναι αμεσως προσβασιμο χωρις να χρειαζεται καποια προετοιμασια
    Last edited by vagos97; 05-06-15 at 15:57.

  5. #5

  6. #6
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Αν ηξερες πολλα πραγματα για τις Διατροφες θα ηξερες οτι τεραστιο ρολο παιζουν και oi υδατανθρακες και τα καλα λιπαρα και οι φοιτικες ινες,και οι βιταμινες και ολα.. Αυτο επειδη αναφερεις οτι το 80% των γευματων σου ειναι κρεας..
    Επισης αναφερεις οτι δεν εχεις κανα ιδιαιτερο χρονισμο στα γευματα.. "αν αργησει το μεσημεριανο τρωω και κανα δεκατιανο"..
    Να ξερεις οτι το 60-70% μιας σωστα δομημενης διατροφης ειναι ο χρονισμος μεταξυ των γευματων, οπως επισης και το ζυγισμα σε καθε τι που προσθετεις στο γευμα σου..
    Επισης με τοσο πολυ γαλα καθε μερα το πιο πιθανο ειναι να μην δεις τα αποτελεσματα που θες..
    Η καθαροτερη μορφη πρωτεινης ειναι τα αυγα, γι αυτο και ολοι μας ως επι το πλειστον τα χρησιμοποιουμε στο πρωινο και βραδινο γευμα ή γενικα οποτε απουσιαζει το κρεας..
    Γαλατα, ψωμια κτλ τα βαζεις αν στοχος σου ειναι ο ογκος.. αλλα και παλι γαλα οχι σε τοσες ποσοτητες..

    Κρεατινη δεν χρειαζεται να βαλεις προς το παρων.. αυτα που ακους απο "τουριστες" του γυμναστηριου οτι η Κρεατινη θα σε κανει τερας, δεν ισχυουν.. ειναι ενα απλο και φθηνο συμπληρωμα απο το οποιο κερδιζεις οταν εχεις ηδη καμποσο καιρο στο γυμναστηριο και εισαι σε σημειο να ξερεις τα ορια σου σε καθε ασκηση, οπως και τις τεχνικες..
    Οταν επισης ακολουθεις μια σωστα δομημενη διατροφη και φυσικα να πινεις αρκετα λιτρα νερου ημερησιως.. Τοτε και μονο τοτε θα οφελη απο την Κρεατινη και αυτα οχι σε σημειο μεταλλαξης οπως νομιζουν οι περισσοτερη.. Τα εμφανη οφελη θα ειναι η παραπανω δυναμη για να ανεβασεις τα ορια σου στις ασκησεις, κιλα κτλ αλλα και λιγα φουσκωματα λογω κατακρατησεις υγρων απο τα πολλα νερα που πρεπει να πινεις ημερησιως..
    Αν ομως δεν ακολουθεις τα προηγουμενα που ανεφερα μην περιμενεις να δεις τιποτα απολυτως..
    Βρες τον στοχο σου πρωτα (ογκο/γραμμωση).. διαβασε τα πληρως αναλυτικα topics τον παιδιων στο forum.. φτιαξε μια διατροφη για τον στοχο που θες, ακολουθα την με ευλαβια συνεπεια και ορεξη, δωσε βαση στην τεχνικη των ασκησεων που κανεις στο γυμναστηριο και αργοτερα οταν θα νιωθεις οτι θες το κατι παραπανω ενταξε την Κρεατινη στο προγραμμα σου..

    Καλη τυχη στους στοχους σου..
    Last edited by Skrillex; 05-06-15 at 17:50.
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  7. #7
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default

    Λογο καλοκαιριου δεν μπορω να ειμαι 100% μεσα στα χρονικα ορια... και εννοειται οτι τα γνωριζω ολα αυτα που λες στην αρχη.. οταν λεω μεσημεριανο και βραδινο 80% ειναι κρεας δεν εννοω οτι οταν εχω κρεας θα φαω μονο κρεας.. παντα συνοδευεται απο τους γνωστους καλους υδατανθρακες(ρυζι ή βραστες πατατες και μακαρονια αλλα πιο σπανια). Ο στοχος μου φυσικα ειναι ο ογκος καθως δεν αξιζει να παιξω γραμμωση και ας ειναι καλοκαιρι(γνωμη μου). Η γραμμωση θα γινε το επομενο καλοκαιρι που θα εχω πολυ χρονο σαν φοιτητης να βαλω σωστο προγραμμα σε ολα. Τωρα οσο για το ζυγισμα δεν νομιζω οτι ειναι ακομα απαραιτητο στο επιπεδο που ειμαι και δεδομενου οτι θελω να παρω ογκο. Νερο πινω σε φυσιολογικα πλαισια(2-3 λιτρα την μερα).

    Αα και γαλα πινω περιπου 1 λιτρο οταν ειναι μερα προπονησης(χωρις το γιαουρτι).. θεωρειται υπερβολη;
    Last edited by vagos97; 05-06-15 at 18:28.

  8. #8
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Δεν μπορει να σου πει καποιος εαν ειναι υπερβολη εαν δεν αναφερεις αναλυτικα τι τρως σε καθε γευμα και τα γευματα σου γενικα ποσοτητες..
    Οτι θα μπορουσε να περιοριστει ειναι σιγουρο..
    Το οτι θες να ακολουθησεις διατροφη ογκου δε σημαινει οτι η ζυγαρια ειναι περιττη.. Γιατι απο κει που θα εβαζες καθαρα κιλα, τωρα θα λιπωσεις παραπανω χωρις λογο και θα ζοριστεις του χρονου με την γραμμωση πολυ παραπανω.. Κριμα δεν ειναι?
    Το βλεπω και απο εναν κολλητο 2 χρονια τωρα που ειναι στον ογκο το χειμωνα και τα παει ολα "κατα προσεγγιση", και πριν το καλοκαιρι που μπαινει στη γραμμωση, αντι να κανει μια ελαφρια υποθερμιδικη, κανει βαρια υποθερμιδικη και φρικαρει στις αεροβιες εντος και εκτος γυμναστηριου.. Και το ακομα χειροτερο ειναι οτι το κανει εις γνωση του, αλλα του αρεσει να τραβαει το ιδιο λουκι συνεχεια, ενω θα μπορουσε προσεχοντας τι κατεβαζει στον ογκο, να μην ταλαιπωρειται τοσο εντονα στην γραμμωση..

    Αυτο που εχω να σου προτεινω.. Αν και εφοσον φτιαξεις ενα σωστο διατροφικο πλανο.. αντι να σπαταλησεις 10 ευρω για μια Κρεατινη, δωσ'τα και παρε μια ζυγαρια τροφιμων.. Τα οφελη που θα εχεις θα ειναι πολλαπλασια σε σχεση με αυτα της Κρεατινης.. trust me..
    Το θεμα ζυγαρια φαινεται "βαβουρα" μεχρι να σου γινει συνηθεια..
    Last edited by Skrillex; 05-06-15 at 20:22.
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  9. #9
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default

    το ξεθαψα λιγο απλα να πω τη τρωω προς το παρων:
    πρωι- 400-500μλ γαλα με 60-80γρ βρωμης(αναλογα)
    μεσημεριανο- 220-250γρ(ωμο) κοτοπουλο με 250-300γρ ρυζι(βρασμενο)
    προπονηση- (εδω συνηθως τρωω μια μπανανα που ξερω οτι δεν φτανει αλλα θελω να παρω μια whey και να την βαλω εδω και ισως να την βαλω και στο πρωινο)
    βραδινο- οτι εφαγα το μεσημερι
    πριν τον υπνο- 200γρ γιαουρτι

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Post

    Η διατροφή σου δεν έχει καλά λιπαρά όπως λάδι, αμύγδαλα, καρύδια και δεν έχεις καθόλου λαχανικά. Ποιος είναι ο στόχος σου;
    Last edited by Vasiliki16; 17-11-16 at 14:30.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    05-06-15
    Posts
    34

    Default

    δυστυχως δεν μπορω καθολου τα λαχανικα.. τα μισω! με πολυβιταμινη μπορω να κανω δουλεια;

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by vagos97 View Post
    δυστυχως δεν μπορω καθολου τα λαχανικα.. τα μισω! με πολυβιταμινη μπορω να κανω δουλεια;
    Η πολυβιταμίνη είναι συμπλήρωμα και συμπληρώνει κάποιες ελλείψεις που έχεις από τη διατροφή σου. Δε μπορείς να αντικαταστήσεις τα λαχανικά με πολυβιταμίνη. Δε γίνετε να μη σου αρέσει τίποτα. Υπάρχουν τόσα πολλά.

    Υπάρχει και η λίστα με τις Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by vagos97 View Post
    δυστυχως δεν μπορω καθολου τα λαχανικα.. τα μισω! με πολυβιταμινη μπορω να κανω δουλεια;
    Υπαρχουν 100 τροποι μαγειρεματος και τοσα μπαχαρικα/μυρωδικα που μπορεις να βάλεις. Μάθε να τα αγαπάς, προσπάθησε.
    Με χαπάκια δεν αντικαθιστάς τίποτα.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    22-03-16
    Posts
    14

    Default

    Για να μην ανοιγω νεο τοπικ εχω μια απορια σχετικα με το χρονισμο του μεταπροπονητικου σκουπ πρωτεινης-δεξτροζης και επομενου γευματος
    Αφου τελιωσω την προπονηση μου και παρω τη δοσολογια πρωτεινης δεξτροζης μετα απο ποση ωρα πρεπει να φαω το επομενο γευμα μου ωστε να μην λαβω υπερβολικη δοση πρωτεινης-υδατανθρακα;

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μετά από μία ώρα περίπου μπορείς να κάνεις το επόμενο στερεό γεύμα σου.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    22-03-16
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστω

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Μολις πεινασεις να φας.Μπορει μια μερα αυτο να γινει στα 45 λεπτα ενω αλλη μερα στη μιαμιση ωρα.Το σωμα θα σου δωσει ξεκαθαρα σημαδια ΠΑΝΤΑ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By Gamatos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-14, 17:30
  2. Απορίες Διατροφής
    By variemai in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-14, 20:18
  3. Απορίες Διατροφής
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-12, 17:24
  4. Απορίες διατροφής για bodybuilding
    By nothingface in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 23-12-10, 22:10
  5. Απορίες...διατροφής bodybuilding!!!
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 13-08-10, 19:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •