Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default Πρόγραμμα για αύξηση μυικής μάζας και μείωση λίπους

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα την γνώμη σας για το πρόγραμμα που ακολουθώ. Το πρόγραμμα έχεις ως εξής:

    - Δευτέρα----> Στήθος, Δικέφαλος

    - Τετάρτη---> Ώμοι ( Δελτοειδης, τραπεζοειδης, μειζων στροφφυλος), Πλευρικοί κοιλιακοί και ισως μια δυο ασκήσεις πόδια ( ειναι πολυ αγύμναστα)

    - Παρασκευή----> Πλάτη, τρικέφαλος

    Σάββατο---> Αερόβια (διαδρομο , ποδηλατο ), πόδια

    Πιστευετε οτι πρέπει να αλλάζει η σειρά διαδοχής μετα απο 5 εβδομαδες; ( για καταπολέμιση μονοτονιας ισως;). Επίσης, ισχύει ότι πρέπει συνεχώς να αυξανουμε την πρόσληψη πρωτεινης όσο περισσότερο καιρος περνάει; Η μπορω π.χ για ενα χρόνο συνεχομενα να έχω το ιδιο πρόγραμμα διατροφης ( οσον αφορα τις ποσοτητες πρωτεινης, υδατ και λιπών ).

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπερα,
    γραψε μας τα στατιστικα σου, οπως επισης ποσο καιρο κανεις βαρη και τι στοχο εχεις. Η αυξηση μυικης μαζας και ταυτοχρονα μειωση λιπους δεν γινεται "ταυτοχρονα" ουτε εχει να κανει με τον διαχωρισμο προπονησης. Αυτο εχει να κανει καθαρα με την διατροφη.
    Ποτέ μην κάνεις πόδια μετά την αερόβια. Πάντα η προπόνηση με βάρη προηγείται.

    Όσο για τις απορίες πάνω στην διατροφή, δεν υπαρχει στάνταρ απάντηση, εξαρτάται το άτομο και τις ανάγκες του.
    Last edited by Kardoula; 07-06-15 at 17:05.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπερα,
    γραψε μας τα στατιστικα σου, οπως επισης ποσο καιρο κανεις βαρη και τι στοχο εχεις. Η αυξηση μυικης μαζας και ταυτοχρονα μειωση λιπους δεν γινεται "ταυτοχρονα" ουτε εχει να κανει με τον διαχωρισμο προπονησης. Αυτο εχει να κανει καθαρα με την διατροφη.
    Ποτέ μην κάνεις πόδια μετά την αερόβια. Πάντα η προπόνηση με βάρη προηγείται.

    Όσο για τις απορίες πάνω στην διατροφή, δεν υπαρχει στάνταρ απάντηση, εξαρτάται το άτομο και τις ανάγκες του.
    Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβα τι ειναι τα "στατιστικά" γι'αυτο θα προσπαθησω να δωσω οσες περισσότερες μπορώ. Γυμναστήριο πήγαινα χρόνια αλλά περσυ λόγω βουβωνοκηλης διέκοψα και ξαναρχισα φέτος στις 16 Απριλίου. Όταν ξεκινησα στις 16 Απρ ήμουν 87.5 ( το πρωί ) κιλά και σήμερα είμαι 84 ( το πρωί) ( 184 cm υψος). Κάνω 4 σετ 8-12 επαναλήψεις όλες τις ασκήσεις.

    Στόχος μου είναι να κάψω λίπος και να αυξήσω μυική μάζα. Με πρόσφατη λιπομέτριση (2/6/2015) έχω 20,6% λίπος ( 7% σπλαχνικό) και 39,3 % μυική μάζα. Στην ουσία τα κιλά μου είναι καλά, θέλω να αυξησω μυυικη να μειώσω λίπος. Κάνω αυστηρη διατροφή με 6 γευματα ανα μέρα, διατροφή με βάση την πρωτείνη και υδατάνθρακες χαμηλού GI ( με εξαίρεση το γευμα μετα την προπόνηση ). Παίρνω πρωτείνη Whey μετα την προπόνηση και μια δόση απογευματινή ( 1,5 σκουπ + 1 σκουπ). Τις μέρες ανάπαυσης μόνο ενα σκουπ. Στις 3 Ιουλίου θα ξανακάνω λιπομέτριση και ιδεατά με ένα ποσοστό λίπους 17% θα ήμουν ικανοποημένος. Τελικός μου στόχος είναι να φτάσω 13%

    Όσον αφορά τα πόδια, σκέφτηκα 1) Ότι αν τα γυμνάσω, μετα δεν θα μπορώ με τίποτα να τρεξω για αερόβια 2) Το τρέξιμο ειναι και καλό ζέσταμα.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Λεγοντας στατιστικα εννοω ηλικια, βαρος υψος και χρονος ενασχολησης με τη γυμναστικη.

    Με βαση τα κιλα σου (σε αναλογια με το υψος σου) και το ποσοστο λιπους, το ιδανικοτερο που εχεις να κανεις ειναι να φτιαξεις ενα διατροφικο πλανο οπου θα κινεισαι ισοθερμιδικα. Αυτο θα σε βοηθησει και να καθαριζεις σιγα σιγα απο λιπος και παραλληλα να διατηρεις (και να αυξανεις ) το μυικο ιστο.
    Δυο καρπουζια σε μια μασχαλη δεν χωρανε, ή το ενα θα κανεις ή το αλλο. Καθαρισε απο λιπος και μετα εστιαζεις καθαρα σε υπερτροφια, γιατι αν το πας απο τωρα θα ξεφυγεις σε λιπος και μετα θα παλευεις να το χασεις (μαζι με τους μυς που εβαλες).

    Ασε τα νουμερα, οσο και να φτασεις, ο καθρεφτης ειναι που θα δειξει εκει που σου αρεσει να εισαι. Το 17% μπορει να φαινεται αλλιως σε σενα και αλλιως σε καποιον αλλον που διαθετει περισσοτερους (ή λιγοτερους μυς).

    Τη μερα ποδιων, πολυ απλα μην κανεις αεροβια! Το τρεξιμο δεν ειναι καλο για ζεσταμα. Το ζεσταμα ποδιων αντε να κραταει 5 με10 λεπτα το πολυ χαλαρο περπατημα και μερικα σετ προθερμανσης απο την ασκηση που ξεκιναμε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή για μείωση λίπους και αύξηση μυικής μάζας
    By rauf20 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 40
    Last Post: 24-03-17, 04:39
  2. Replies: 5
    Last Post: 19-06-12, 16:03
  3. Μειωση λιπους..αυξηση μυικης μαζας
    By tzagaritos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 17-06-12, 16:26
  4. Μειωση λιπους + αυξηση μυικης μαζας..
    By Hamurabi in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 21-04-05, 18:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •