Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default Μη Χειρουργημένες Βουβωνοκήλες και Προπόνηση

    Καλημερα..Οπως γραφω και στο τιτλο..θα σας πω λιγα λογια για το τι εγινε.Ειμαι τωρα σε αδεια απολυσεως απο το στρατο,εδω και μερες εχω μια περιεργη ενοχληση αριστερα και δεξια,πηγα στο 401 στα επειγωντα,και με εξετασεις βρηκαν οτι εχω ουρολοιμωξη,ολα καλα μεχρι εδω.Ευτηχως ομως ηταν διαθεσιμο το μηχανημα για υπερυχο και ειπαν ας δουν μηπως ειναι και κατι αλλο..Μου βρηκαν βουβωνοκηλη αριστερα και δεξια,περασα απο γιατρους,χειρουργους και καταληξαν οτι δεν θα χρειαστει προς το παρων εγχειρηση.Μου ειπαν να σταματησω τα βαρη,πραγμα δυσκολο για μενα.Το αναφερα στον χειρουργο και μου ειπε οτι μπορω να κανω αεροβια και ασκησεις με λιγα κιλα που δεν αναγκαζουν την κοιλιακη χωρα να σφιγγει.Υπαρχουν τροποι να γυμναστω χωρις να επιβαρυνω το θεμα μου? Υπαρχει κανενα προγραμμα γυμναστικης που μπορω να ακολουθησω?
    Αναγκαστικα να ανοιξω τοπικ γιατι δεν βρηκα κατι στην αναζητηση,ολα ελεγαν για μετα το χειρουργειο,εμενα με απασχολει για πριν το χειρουργειο και αν γινεται να το αποφυγω.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  2. #2
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    φιλε κατι παρομοιο με βασανιζει και μενα!!!ενα φουσκωμα πανω απο τον αφαλο προς το στερνο με οδηγησε στον χειρουργο. Μου ειπε πως ειναι διασταση κοιλιακων (κατι κοντινο της επιγαστρικης κηλης)..μετα πηγα και σε παθολογο ο οποιος μου ειπε λιγο πολυ το ιδιο πραγμα και οτι δεν χρειαζομαι χειρουργιο προς το παρων. Με τα βαρη εμενα μου ειπαν να κανω οτι κανω γιατι κανεις δεν ξερει ποτε και αν θα γινει κηλη σε καποια φαση της ζωης μου. Το θεμα ειναι ομως να μην παιζουμε με την τυχη μας. Γιαυτο και γω αλλαξα εντελως το προγραμμα μου και μενω σε μηχανηματα με σταθερο κορμο. Επισης ασκησεις για ορθο κοιλιακο οπως ροκανισματα δεν κανω με ΤΙΠΟΤΑ...ΤΕΛΟΣ...προσπαθω να γυμναζω μονο εγκαρσιο με καποιες ασκησεις καθημερινα...φυσικα η βουβωνοκηλη ειναι αλλη περιπτωση...

    Το θεμα με τις κηλες δεν ειναι η κηλες καθ αυτο αλλα η περίσφιξη τους...αν γινει αυτο ειναι πολυ επικίνδυνο ...γιαυτο εσυ θα μιλησεις με τους γιατρους σου και θα σου πουν αυτοι τι μπορεις ακριβως να κανεις και τι οχι...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    H βουβωνοκήλη άπαξ και εμφανιστεί, δυστυχώς δεν περνάει από μόνη της. Ναι μεν μπορεί να είναι μικρή και να μην είναι απαραίτητο το χειρουργείο, αλλά η άρση βαρών είναι όντως απαγορευτική.
    Για να μπορέσει κάποιος να επανέλθει σε πρότερη δραστηριότητα έντονης άρσης βαρών, το χειρουργείο με τοποθέτηση πλέγματος είναι μονόδρομος.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Ευχαριστω και τους 2 για την απαντηση σας.Οντως ειναι απαγορευτικη,σε κανονικη περιπτωση μπορει να κανει ζημια σε διαφορα οργανα και στην χειροτερη μεχρι και σε θανατο.
    Μονο ο χειρουργος που του εξηγησα την περιπτωση μου,μου εξηγησε οτι υπαρχουν ασκησεις που μπορω να κανω χωρις να ασκω πιεση στην κοιλιακη χωρα και στην κηλη αριστερα και δεξια.
    Μαλλον θα προτιμησω μετα απο χρονια οργανα γυμναστικης παρα ελευθερα βαρη,οπως ειπε και ο Leo.Τωρα εκανα κανονικα το προγραμμα μου full body workout,απλα προσεχα παρα πολυ και μειωσα τα κιλα αρκετα.Δευτερα-Τριτη περιμενω να βγουν και οι υπολοιπες εξετασεις να δω τι θα μου πουν για την ουρολοιμωξη,αποτι μου ειπαν οι πονοι ειναι απο αυτο και οχι απο την κηλη.Αν βρω τον χειρουργο θα τον ρωτησω τι μπορω να κανω στην περιπτωση μου..
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  5. #5
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αυτες οι κηλες πως εμφανιζονται? και πως μπορουμε να προφυλαχτουμε απο καθε ειδος κηλης?

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αυτες οι κηλες πως εμφανιζονται? και πως μπορουμε να προφυλαχτουμε απο καθε ειδος κηλης?
    υπαρχουν περιπτωσεις που μονο ο χειρουργος μπορει να τις διαγνωσει!!!και γιαυτο πρεπει να τον συμβουλευομαστε...πχ η διασταση κοιλιακων εχει τα ιδια συμπτωματα με την επιγαστρικη κηλη...φουσκωμα πανω απο αφαλο μεχρι στερνο...υπαρχουν εσωτερικες κηλες που δεν μπορουμε να τις ξερουμε...

    αιτιες ειναι πολλες...κληρονομικοτητα...χρονιος βηχας...βαρη....λανθασμενες εκτελεσεις ασκησεων και κυριως κοιλιακων...μετεγχειριτικες κηλες και πολλα αλλα...κανε ενα search στο google.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    υπαρχουν περιπτωσεις που μονο ο χειρουργος μπορει να τις διαγνωσει!!!και γιαυτο πρεπει να τον συμβουλευομαστε...πχ η διασταση κοιλιακων εχει τα ιδια συμπτωματα με την επιγαστρικη κηλη...φουσκωμα πανω απο αφαλο μεχρι στερνο...υπαρχουν εσωτερικες κηλες που δεν μπορουμε να τις ξερουμε...

    αιτιες ειναι πολλες...κληρονομικοτητα...χρονιος βηχας...βαρη....λανθασμενες εκτελεσεις ασκησεων και κυριως κοιλιακων...μετεγχειριτικες κηλες και πολλα αλλα...κανε ενα search στο google.
    Δηλαδη Λεωνιδα ακομη και με σωστη τεχνικη, πιεζοντας το σωμα για παραπανω κιλα μπορει να προκαλεσουμε κηλη?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Δηλαδη Λεωνιδα ακομη και με σωστη τεχνικη, πιεζοντας το σωμα για παραπανω κιλα μπορει να προκαλεσουμε κηλη?
    ...φιλε κοιτα...εγω ενας απο τους λογους που το επαθα...μετα την συνομιλια που ειχα με τον χειρουργο...ηταν κυριως οχι τα μεγαλα φορτια αφου Powerlifting εκανα...αλλα η ζωνη...αν και ζωνη βαζω μονο σε πανω απο 120 κιλα...μου ειπε πως ενω η μεση μου κλειδωνει με την ζωνη...ολη η πιεση εστιαζεται στους κοιλιακους...εκει ακριβως που ανοιξε η διασταση...


    τωρα αν θα παθεις κατι με σωστη τεχνικη...κανεις δεν ξερει...μπορει και με λανθασμενη να μην παθεις τιποτα...μπορει να παθεις και με σωστη τεχνικη απο το πουθενα...αυτα συμβαινουν...και ολα εχουν το ρισκο τους...μπορει η κηλη που θα εμφανιστει να μην εχει καμμια σχεση με τα βαρη...

    επιγαστρικη ειχε και ο μακαριτης ο πατερας μου...οταν λεμε κληρονομικοτητα...εννοουμε την μυοσκελετικη κατασκευη μας...δηλ το σημειο που ανοιξε ο πατερας μου ηταν καπως αδυνατο στο σωμα του...αν και εγω λογο κληρονομηκοτητας εχω πανω κατω την ιδια μυοσκελετικη κατασκευη με τον πατερα μου...τοτε το θεμα μου δεν ειναι τα βαρη...αλλα μικρη σημασια εχει...και δεν σημαινει οτι θα παθεις κατι επειδη ειχε ο πατερας σου η επειδη κανεις βαρη...αυτα ειναι λαχειο...ετσι πιστευω...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  9. #9
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Δηλαδη Λεωνιδα ακομη και με σωστη τεχνικη, πιεζοντας το σωμα για παραπανω κιλα μπορει να προκαλεσουμε κηλη?
    Μπορεί μεν αλλά είναι αρκετά δύσκολο γιατί ένας γυμνασμένος άνθρωπος έχει γερό κορμό και η έντονη μυικότητα δεν ευνοεί τις κήλες.
    Δεν είναι άλλωστε τυχαίο οτι στο χειρουργείο 9 στις 10 βουβωνοκήλες είναι σε πιο ηλικιωμένους (50-70) όπου πλέον τα μυικά τοιχώματα χάνουν την ''τάση'' τους.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  10. #10
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Μπορεί μεν αλλά είναι αρκετά δύσκολο γιατί ένας γυμνασμένος άνθρωπος έχει γερό κορμό και η έντονη μυικότητα δεν ευνοεί τις κήλες.
    Δεν είναι άλλωστε τυχαίο οτι στο χειρουργείο 9 στις 10 βουβωνοκήλες είναι σε πιο ηλικιωμένους (50-70) όπου πλέον τα μυικά τοιχώματα χάνουν την ''τάση'' τους.
    ....καλα και επιγαστρικη εμφανιζει το 2% του πλυθησμου...λοττο να παω να παιξω!!!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  11. #11
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Ωραια, ευχαριστω πολυ παιδια. Πηραμε και για σημερα το μαθημα μας

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Η βουβωνοκηλη μπορει να εμφανιστει και σε μικροτερες ηλικιες.Εγω απο το δημοτικο το εχω,κυριως απο το εργοστασιο οπου βοηθουσα για ενα μεροκαματο.Απλα τοτε δεν εδωσα σημασια στους τρομερους πονους και περιμενα μεχρι να περασει και να ξανα συνεχισω,πραγμα πολυ ηλιθιο.Με τα χρονια δυναμωσε το σωμα μου,τα μυικα τοιχωματα εγιναν δυνατοτερα με αποτελεσμα αρκετες φορες να μην ενιωθα καν τον πονο,αλλες φορες ελαχιστα..και ας εχω ακομα τις κηλες.
    Θελω πολυ να βρω τροπο να γυμναζομαι,χωρις να κανω χειροτερη την κατασταση μου.Μετα απο 1+χρονο λογο εξετασεις και στρατου με καθολου γυμναστικη και διατροφη σωστη,θελω να ξανα αρχισω με σταθερα βηματα αυτη τη φορα.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  13. #13
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by Paulos123 View Post
    Η βουβωνοκηλη μπορει να εμφανιστει και σε μικροτερες ηλικιες.
    Καλά, προφανώς, απλά δεν είναι πολύ σύνηθες. Σε νεαρές ηλικίες συνηθέστερη είναι η κιρσοκήλη.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  14. #14
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER1564 View Post
    Καλά, προφανώς, απλά δεν είναι πολύ σύνηθες. Σε νεαρές ηλικίες συνηθέστερη είναι η κιρσοκήλη.
    ...σωστος...και αφαλοκοιλες θα ελεγα φιλτατε...!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  15. #15
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Καλησπέρα,

    Έχω χειρουργηθει τρεις φορες για βουβωνοκηλη, με πιο πρόσφατη τον περασμενο Οκτωμβρη. Δυστυχως εαν ο γιατρος σου ειπε οτι έχεις κηλη ( ειδε δηλαδή οτι η οπή ειναι αρκετα ανοικτή ) είναι θέμα χρόνου μέχρι να γίνει εμφανής ( να προβάλλει σπλάχνο ). Κάνοντας γυμναστική απλώς θα επιταχύνεις την διαδικασία. Η κήλη είναι είναι ο νούμερο ενα λογος για τον οποιο μπαίνει κάποιος στο χειρουργειο στον Δυτικο κόσμο. Λόγος ανησυχίας υπάρχει όταν η κήλη είναι περιεσφυγμένη, δηλαδή όταν το "εξόγκωμα" που εμφανίζεται δεν ανατασσεται μέσα στην κοιλία με απλές κινήσεις. Πρακτικά, πρεπει να μπορεις πιέζοντας την, να την "βάλεις μέσα ". Όπως και να έχει η λύση είναι μία: Χειρουργείο. 45 λεπτά με τοπική αναισθησία, και τοποθέτηση πλέγματος. 2 βδομάδες καθόλου, μα καθολου βάρη. Ο γιατρος είπε θέλει 3 μηνες να δεσει το πλεγμα με τους μυες. Εγω περίμενα 6 για να αρχίσω βάρη. Προτεινω να πας στα εξωτερικά ιατρια να κλείσεις ραντεβού. Ούτως η άλλως λιγότερο απο χρόνο δεν θα περιμένεις να έρθει η σειρά σου.

    Για ασκηση, μπορεις σίγουρα αερόβια και ο γενικός κανόνας είναι να κάνεις βάρη καθιστός. Όταν βγεί η κήλη και είναι εμφανής, να ελέγχεις κάθε βράδυ ότι είναι ανατασσόμενη. Γενικώς είναι πολύ συνηθισμένη πάθηση δεν υπάρχει λόγος άγχους.

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Αυτα μου ειπαν και οι γιατροι..Οσο για βαρη καθιστος..εχω πολλες ασκησεις στο νου μου που μπορω να βαλω στο προγραμμα μου.Σε ισιο παγκο,η μπαρα μπορει να θεωρηθει ασκηση "καθιστος" ? Θα το δοκιμασω σημερα παντως,λεω να μην βαζω κιλα,απλα να δοκιμαζω με λιγα κιλα drop-set η αλλες τεχνικες.
    Οπως και να εχει ευχαριστω για τις συμβουλες σας!
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  17. #17
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    πολυ χρησιμες πληροφοριες!

  18. #18
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-18
    Posts
    4

    Default

    Γεια σας παιδιά είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Αρχικά να σας πω πως εδώ κ 3 με 4 μέρες έχω βουβωνοκηλη σε πρώιμο στάδιο μη χειρουργησιμη ακόμα , ωστόσο ο γιατρος μ πρότεινε ξεκούραση κ όσο για την γυμναστική να προσέχω κ να μειώσω τα βαροι Γτ όσο να ναι είμαι μόλις 19 εε κ δύσκολα να το σταματήσω συν ότι πάω κ μπάλα άλλο κάτι τελείως αδύνατο να σταματήσω, με αποτέλεσμα είπε με τον καιρό να φουσκώσει και να χρειαστεί απαραίτητα χειρουργείο λόγω των παραπάνω. Όμως κάτι που άκουσα είναι ότι το συγκεκριμένο χειρουργείο είναι αρκετά επιβλαβές ως προς την γονιμότητα δηλαδή υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να έχω θέμα. Έτσι αν καποιος ξέρει να μ πει πόσο αυξάνονται οι πιθανότητες γτ να κόψω τις παραπάνω δραστηριότητες δύσκολα...

  19. #19
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εχω κανει εγχειριση(λαπαροσκοπικα) και στην δυο πλευρες της βουβωνικης χωρας,πριν 6 χρονια
    Απλο χειρουργειο την επομενη μερα πας σπιτι σου,ο γιατρος μου συνεστησε προσοχη για 6 μηνες και μετα επανηλθα φυσιολογικα στις δραστηριοτητες μου,βαρη ,ποδηλατο κ.λ.π
    Ως προς τη γονιμοτητα ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα,αλλωστε μετα την επεμβαση απεκτησα .....δυο παιδια!!!
    Καλωσορισες και προχωρα αφοβα

  20. #20
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-18
    Posts
    4

    Default

    Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε!!!

  21. #21
    New Bodybuilder
    Join Date
    06-07-18
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Εχω κανει εγχειριση(λαπαροσκοπικα) και στην δυο πλευρες της βουβωνικης χωρας,πριν 6 χρονια
    Απλο χειρουργειο την επομενη μερα πας σπιτι σου,ο γιατρος μου συνεστησε προσοχη για 6 μηνες και μετα επανηλθα φυσιολογικα στις δραστηριοτητες μου,βαρη ,ποδηλατο κ.λ.π
    Ως προς τη γονιμοτητα ο δικος μου γιατρος μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα,αλλωστε μετα την επεμβαση απεκτησα .....δυο παιδια!!!
    Καλωσορισες και προχωρα αφοβα
    Οκ ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε γτ είχα αρχίσει να ανησυχώ γενικά
    Last edited by Christosmg; 07-07-18 at 10:49.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. προπονηση μαραθωνιο+προπονηση με βαρη(ογκος)
    By araya in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 11-06-09, 00:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •