Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast
Results 181 to 210 of 245
  1. #181
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Skrillex View Post
    Καλα αλατι εχω να βαλω στο φαγητο πανω απο 3 χρονια ειλικρινα..
    Για τα υπολοιπα που ειπες βλεπω μια πολυ τεκμηριωμενη απαντηση κ 8α τα διαβασω 2-3 φορες να τα καταλαβω..
    Σε γενικες γραμμες αν καταλαβα καλα (αν οχι διορ8ωσε με).. χωριζω τα macros.. κραταω ενα στα8ερο 2-2,5 x βαρους σε πρωτεινη, κ οτι περισσευει απο 8ερμιδες τα βαζω αναλογικα στον υδαταν8ρακα και στα λιπαρα? Αν καταλαβα λα8ος με συγχωρεις..
    Απλα εχω τρελο 8εμα με τα φουσκωματα και εκανα και μονοφαγια κανα μηνα και διαφορα δεν ειδα πολυ.. επισης εφτασε σε σημειο να μου βγαινει η διατροφη 400 ευρω το μηνα στη γραμμωση εξαιτιας των υψηλων τιμων πρωτεινης.. κ τωρα που τελειωσε το καλοκαιρι ειπα να τα σκεφτω λιγο καλυτερα για να δω τι κανω λα8ος.. Σκληραδα δεν ειδα ποτε κ ουτε καταφερα ποτε να γινω εντελως flat.. εκτος κ αν ποζαρω.. αλλα σε νορμαλ κατασταση και περα απο το πρωινο ξυπνημα flat δεν ημουν ποτε..

    Ειπες οτι εισαι 94 κιλα και θες να παιξεις σε 3600 θερμιδες. Εγω θα ακολουθούσα τα παρακάτω μακρος.

    200γρ πρωτείνη , 540γρ υδατάνθρακα και 70γρ λιπαρα.

    Αν εχεις φουσκώματα απλα βγάλει γαλακτοκομικά και προϊόντα ολικής άλεσης ή μπροκολα κτλπ αν τρως. Η απλα μείωσε τα σιγα σιγα για να δεις που θα εισαι καλα σε αυτο το θεμα.

    Πχ. μην τρελενεσαι να φας βρομη το πρωϊ για υδατάνθρακα αφου εχεις φουσκώματα... Φαε κρεμα ρυζιου , φαε ψωμι του τοστ, φαε φρουτα , φαε δημητριακα (οχι ολικής) εχεις επιλογες.

    "its all about the macros " κυρίως φιλε μου... τωρα οσο πιο λιγα ακατεργαστα πραγματα ομως τρωμε συμφωνω απόλυτα οτι ειναι καλο και για την υγεία και ισως σε πολυ ψηλά γραμματα και για το σώμα να σε βοηθάει δηλαδη έμεσα.

    Επισης αυτο το αστειο με το ψαρι επειδη βλεπουν τους επαγγελματιες να τρωνε ψαρι στην γραμμωση και πλακονται ολη στον μπακαλιαρο ειναι τερμα αστειο... δεν βοηθαει ουτε στο δερμα ουτε πουθενα... Το θεμα ειναι οτι επειδη το στομαχι "κλέινει" οτν ειναι αυτα τα τερατα σε δίαταια και επειδη τρωνε αρκετα μεγαλες ποσότητες πρωτείνης δεν προτιμούν να φανε μοσχαρι η καπιο αλλο "βαρύ" φαγητο γιατι πολυ απλα θελουν να χονέψουν γρήγορα... ( υπαρχει σχετικο βιντεο που το αναλύει ο hany ramobd με τον φιλ χιθ. ) . ξανα λεω.. Its all about the macros. ΟΣΟ και να μην το παραδεχονται καπιοι εδω μεσα δυστιχως ειναι. Και ξανα λεω ομως δεν παροτρίνω κανεναν να τρωει "βρομικα" και να λεει ειμαι ον μακρος... Δεν ειμαι αυτης της φιλοσοφιας. ΑΛΛΑ κακα τα ψεματα για να κανεις κατι για μια ζωη οπως το κανουμε εδω μεσα δεν μπορεις να ζεις για παντα μια καταπιεσμενη ζωη με γλυκοαπτατα και μπακαλιαρο... Και μην πεταχτει κανεις να πεςι δεν καταπιεζομαι γιατι μετα βλπεω πως πεφτει με τα μουτρα στα cheat meals. ( μετα απο μια αγωνιστικη περιοδο πχ. ) ενω αν τρως τα παντα ΟΝ μακρος και κυρίως ακατέργαστες τροφες δεν εχεις ποτε την επιθυμια να βγεις απο τα μακρος.


    Οτι σου λεω ειναι δικη μου αποψη εννοειτε απο εμπειρίες , συζητήσεις , διαβασμα . Σε καμια περιπτωση δεν ακυρώνω καποιον εδω μεσα ουτε σου λεω να τα ακολουθήσεις, εγω απλα σου λεω πως βλεπω τα πραγματα και πως τα βλεπουν καποια απο τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερα ατομα στον χωρο.

  2. #182
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Επίσης οτι αλλαγές κανεις , αν τις κανεις στα μακρος που ειπα... καλο θα ειναι να τις κανεις σιγα σιγα.

  3. #183
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Επίσης οτι αλλαγές κανεις , αν τις κανεις στα μακρος που ειπα... καλο θα ειναι να τις κανεις σιγα σιγα.
    Οποτε σωστα καταλαβα έτσι? Κρατα μια στα8ερα τιμη στο 2-2,5x το βαρος μου, και οτι περισσευει απο το 40% της πρωτεινης το προσ8ετω αναλογικα σε υδαταν8ρακα και λιπαρα.. σωστα? Αν και απ΄οτι βλεπω σε αυτο που μου προτεινες τα φορτωσες ολα στον υδαταν8ρακα και αφησες στα8ερα και τα λιπαρα..

    Φυσικα δεν λεω οτι δεν 8α ακουσω και αν εχει να μου πει κατι και καποιος αλλος... απλα αυτο που ανελυσες εχει μια τεραστια λογικη και συμβαδιζει με το γνωστο 2-2,5x βαρους... εφτασα το καλοκαιρι να παιρνω 8μιση κιλα κοτοπουλο τη βδομαδα.. του τεστιν 50 ευρω τη βδομαδα μονο σε κοτοπουλα.. και λεω αστα να πανε κατι πρεπει να αλλαξω, γιατι οπως ειπες κι εσυ ειναι τροπος ζωης και οχι κατι που κανουμε για 1 μηνα και τελος.
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  4. #184
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Skrillex View Post
    Οποτε σωστα καταλαβα έτσι? Κρατα μια στα8ερα τιμη στο 2-2,5x το βαρος μου, και οτι περισσευει απο το 40% της πρωτεινης το προσ8ετω αναλογικα σε υδαταν8ρακα και λιπαρα.. σωστα? Αν και απ΄οτι βλεπω σε αυτο που μου προτεινες τα φορτωσες ολα στον υδαταν8ρακα και αφησες στα8ερα και τα λιπαρα..
    Με μπερδευεις.. οτν λες 40% της πρωτείνης..? αν απο τις 3600 θερμιδες φας 40% της πρωτεινης ειναι 350γρ πρωτεινης.


    Σου ειπα πια μακρος κατα την γνώμη μου ειναι σωστα... μην μπλεκεις με ποσοστα.

  5. #185
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Skrillex View Post
    Οποτε σωστα καταλαβα έτσι? Κρατα μια στα8ερα τιμη στο 2-2,5x το βαρος μου, και οτι περισσευει απο το 40% της πρωτεινης το προσ8ετω αναλογικα σε υδαταν8ρακα και λιπαρα.. σωστα? Αν και απ΄οτι βλεπω σε αυτο που μου προτεινες τα φορτωσες ολα στον υδαταν8ρακα και αφησες στα8ερα και τα λιπαρα..

    Φυσικα δεν λεω οτι δεν 8α ακουσω και αν εχει να μου πει κατι και καποιος αλλος... απλα αυτο που ανελυσες εχει μια τεραστια λογικη και συμβαδιζει με το γνωστο 2-2,5x βαρους... εφτασα το καλοκαιρι να παιρνω 8μιση κιλα κοτοπουλο τη βδομαδα.. του τεστιν 50 ευρω τη βδομαδα μονο σε κοτοπουλα.. και λεω αστα να πανε κατι πρεπει να αλλαξω, γιατι οπως ειπες κι εσυ ειναι τροπος ζωης και οχι κατι που κανουμε για 1 μηνα και τελος.
    Ναι περα απο τα χρηματα... το να τρως τωρα 350γρ γραμαρια πρωτεινης 90 κιλα ανθρωπος και ο αλλος να τρωει 300γρ πρωτεινης στα 150 κιλα... ειναι αρρωστο

  6. #186
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Εδω κοπέλες τρωνε 150-200γρ πρωτεινης και ειναι 50 κιλα.... και φοβουνται μην φανε φρουτο και θολωσουν.


    Δεν εννοω εδω στο σαιτ.. εννοω και γνωστες μου φιλες μου.

  7. #187
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Με μπερδευεις.. οτν λες 40% της πρωτείνης..? αν απο τις 3600 θερμιδες φας 40% της πρωτεινης ειναι 350γρ πρωτεινης.


    Σου ειπα πια μακρος κατα την γνώμη μου ειναι σωστα... μην μπλεκεις με ποσοστα.
    Εννοω αν πχ εχω 40-40-20 macros.. Τι εννοεις να μην μπερδευω με ποσοστα.. το ποσο υδαταν8ρακα και λιπαρα 8α τρωω πως 8α το υπολογιζω χυμα? Δεν πρεπει να ακολου8ω ουτε σε αυτα τα ποσοστα?
    Τοτε τα 40-40-20, 30-50-20 κτλ κτλ που αποσκοπουν,
    8ελω να ξερω τον τροπο σκεψης σου γτ φτιαχνω συνεχεια πλανα και δικο μ αλλα κ σε ατομα π βοη8αω οσο μπορω, να γνωριζω πως να το υπολογιζω κα8ε φορα..
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  8. #188
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    "Ειπες οτι εισαι 94 κιλα και θες να παιξεις σε 3600 θερμιδες. Εγω θα ακολουθούσα τα παρακάτω μακρος.

    200γρ πρωτείνη , 540γρ υδατάνθρακα και 70γρ λιπαρα."

    Σου αναφερει ετοιμα τα γραμμαρια και οχι τα ποσοστα. Αν θελεις τα μετατρεπεις σε ποσοστα. Ειναι 22.5% πρωτεινη, 17.5% λιπαρα, 60% υδατανθρακα.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  9. #189
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Επισης αυτο το αστειο με το ψαρι επειδη βλεπουν τους επαγγελματιες να τρωνε ψαρι στην γραμμωση και πλακονται ολη στον μπακαλιαρο ειναι τερμα αστειο... δεν βοηθαει ουτε στο δερμα ουτε πουθενα... Το θεμα ειναι οτι επειδη το στομαχι "κλέινει" οτν ειναι αυτα τα τερατα σε δίαταια και επειδη τρωνε αρκετα μεγαλες ποσότητες πρωτείνης δεν προτιμούν να φανε μοσχαρι η καπιο αλλο "βαρύ" φαγητο γιατι πολυ απλα θελουν να χονέψουν γρήγορα... ( υπαρχει σχετικο βιντεο που το αναλύει ο hany ramobd με τον φιλ χιθ. ) . ξανα λεω.. Its all about the macros. ΟΣΟ και να μην το παραδεχονται καπιοι εδω μεσα δυστιχως ειναι. Και ξανα λεω ομως δεν παροτρίνω κανεναν να τρωει "βρομικα" και να λεει ειμαι ον μακρος... Δεν ειμαι αυτης της φιλοσοφιας. ΑΛΛΑ κακα τα ψεματα για να κανεις κατι για μια ζωη οπως το κανουμε εδω μεσα δεν μπορεις να ζεις για παντα μια καταπιεσμενη ζωη με γλυκοαπτατα και μπακαλιαρο... Και μην πεταχτει κανεις να πεςι δεν καταπιεζομαι γιατι μετα βλπεω πως πεφτει με τα μουτρα στα cheat meals. ( μετα απο μια αγωνιστικη περιοδο πχ. ) ενω αν τρως τα παντα ΟΝ μακρος και κυρίως ακατέργαστες τροφες δεν εχεις ποτε την επιθυμια να βγεις απο τα μακρος.


    Οτι σου λεω ειναι δικη μου αποψη εννοειτε απο εμπειρίες , συζητήσεις , διαβασμα . Σε καμια περιπτωση δεν ακυρώνω καποιον εδω μεσα ουτε σου λεω να τα ακολουθήσεις, εγω απλα σου λεω πως βλεπω τα πραγματα και πως τα βλεπουν καποια απο τα καλυτερα αν οχι τα καλυτερα ατομα στον χωρο.

    Δεν ξέρω αν θεωρείς αστείο το αν κάποιος "πλακώνεται" στον μπακαλιάρο σε αγωνιστική προετοιμασία, αλλά δεν είναι μόνο για τον λόγο που αναφέρεις.
    Δεν ξέρω τι έχεις μάθει στα βίντεο του youtube που βλέπεις, αλλά αν δεν έχεις κάνει έστω μια φορά αγωνιστική προετοιμασία, καλό είναι να μην είσαι απόλυτος.
    Σεβαστή η άποψή σου, αλλά ναι, με αυτά που λες ακυρώνεις όσους το ακολουθούν.
    Και όχι δεν είναι όλα θέμα macros.

  10. #190
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Καταπίεση?? Εντάξει βρε..δεν νομιζω οτι καταπίεση είναι τα ειδη τροφών που τρώμε. Που στην ουσία τα παντα τρώμε..ok δεν τρώμε τηγανιτά/γλυκά αναψυκτικά..σιγά και...και ψάρι τρώμε και κοτόπουλο και μοσχάρι..και μπριζολιτσα..σιγά..το δύσκολο είναι..ας πούμε η διαδικασία.. Που πρέπει να τρώμε 4/5/6 γεύματα κάθε μέρα...εκεί κάποιος θα βαρεθεί..την προετοιμασία... Και όχι αυτά που τρώμε που στην ουσία αν το σκεφτητε τρωμε τα παντα!και πατάτα και ρύζι και μακαρονι..γαλακτοκομικά.. Σιγά ...επειδή δεν πίνουμε.. Μπύρες..κάθε μέρα που λέει ο λογος...απλα ένας που δεν ασχολητε θα φαει ενα αυγό το πρωι και όχι δέκα(ασπραδια)θα φαει μια μεσημέρι και μια βράδυ ..ενω εμείς κλείνει η μέρα με 5/6/7 γεύματα να πούμε ..σας ξαναλαεω αν το καλοσκεφτητε..μια χαρά τρώμε χωρίς στερήσεις.. Εγώ τουλάχιστον που δεν είμαι των γλυκών/τηγανιτά/αναψυκτικά και γενικά σνακ..δεν έχω καταλάβει αυτό που λεν πολύ στέρηση...
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  11. #191
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μη μας το χαλάς Λάρυ.. είμαστε καταπιεσμένοι, στερημένοι και το ρίχνουμε στο τσιτ μιλ με τα μούτρα

  12. #192
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Προσωπικα δεν ενιωσα ποτε οτι στερουμαι κατι 2μιση χρονια τωρα.. Και cheat meal πρωτη φορα εβαλα στην φετινη γραμμωση, κι αυτο οχι επειδη ζηλεψα καποια τροφη, απλως η8ελα να δω πως 8α αντιδρασει το σωμα μου..

    Στο 8εμα μου τωρα για να καταφερω να το ξεδιαλυνω στο κεφαλι μου...

    Quote Originally Posted by ReapeR View Post
    "Ειπες οτι εισαι 94 κιλα και θες να παιξεις σε 3600 θερμιδες. Εγω θα ακολουθούσα τα παρακάτω μακρος.

    200γρ πρωτείνη , 540γρ υδατάνθρακα και 70γρ λιπαρα."

    Σου αναφερει ετοιμα τα γραμμαρια και οχι τα ποσοστα. Αν θελεις τα μετατρεπεις σε ποσοστα. Ειναι 22.5% πρωτεινη, 17.5% λιπαρα, 60% υδατανθρακα.
    Ναι αυτο ισχυει.. αλλα οταν αλλαξω μελλοντικα το πλανο, ή οταν φτιαχνω πλανα για αλλα παιδια, πως 8α το υπολογιζω απτη στιγμη που ψιλοκαταριπτεται με αυτον τον τροπο τα γνωστα macros 30-50-20 / 40-40-20 κτλ.. ?
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  13. #193
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Skrillex View Post
    Μπαινω σιγα σιγα σε διατροφη ογκου και φτιαχνω παλι το πλανο μου.. και εχω την εξης απορια.. Συντηρησης εχω 3265,23.. εβαλα ενα +10% για το πλανο και παμε στα 3591,7
    Αν ακολου8ησω 40-40-20 μου βγαινει 59,9 πρωτ. ανα γευμα (3,8x βαρος).. αν το παω 30-50-20 μου βγαινει η πρωτ. 44,9 ανα γευμα..
    Στη γραμμωση ημουν παλι γυρω στα 50 πρωτ. ανα γευμα.. Ολες αυτες οι ποσοτητες ειναι απορροφησιμες ή οχι? Γιατι περνάω κατα πολυ το 2-2,5x βάρος..
    Ειμαι 94 κιλα αυτη τη στιγμη και στα τελειωματα γραμμωσης 90..
    Γενικα παντα οπως και να φτιαξω το πλανο μου βγαινει πανω απο 3x βαρος η πρωτεινη στα macros..
    Τι μπορω να διορ8ωσω?
    Η συμβουλη σας ειναι πολυτιμη.

    BMR: 66+(13,7x94)+(5x190)-(6,8x29) = 66+1287,8+950-197,2=2106,6
    Συντήρησης: 2106,6 x 1,55=3265,23
    Ημερήσιες: 3265,23+10%=3591,7
    Macros: 40 - 40 - 20 = 1436,6 - 1436,6 - 718,3
    Πρωτ. 1436,6 /4 = 359,15 /6 =59,9
    Υδατ. 1436,6 /4 = 359,15 /6 =59,9
    Λιπ. 718,3 /9 = 79,8 /6 =13,3

    Κανω κατι λα8ος?

    Ευχαριστω για τον χρονο σας.

    Η πρωτεινη υπολογίζεται από όλες τις τροφές, ακόμα και φυτικής προέλευσης, υδατάνθρακα, λιπαρά, από τα πάντα, γι αυτό φαίνεται ανεβασμένη.
    Αν τη θεωρεις υπερβολική, πολύ απλά μειωσε την. Μη μένεις στα νούμερα. Πειραματίσου. Αυτό θα πρεπε να το γνωρίζεις αφού κανεις και διατροφές για άλλους.

  14. #194
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Υπολογιζεις την απαραιτητη πρωτεινη ανα κιλο σωματικου βαρους αναλογα με το τι ακολουθεις θερμιδικα (υπο/υπερ). Επισης λιπαρα περιπου 0.7-1γρ ανα κιλο σωματικου βαρους και οσες θερμιδες απομενουν τις παιρνεις απο υδατανθρακα.

    Και το προσωπικο μου λιθαρακι τωρα για τον λιγο καιρο που μετραω μακρος, παιζει μεγαλο ρολο πως αισθανομαι. Εκανα και 40-40-20 και 30-50-20 και 40-30-30. Αυτο που μαλλον καταληγω κ μ αρεσει περισσοτερο ειναι περιπου 35πρ-40υδ-25λιπ. Γι αυτο πρεπει να προσαρμοζεται ο καθενας, μου φαινεται αδυνατο να υπαρχει ενας μπουσουλας για ολους.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  15. #195
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Η πρωτεινη υπολογίζεται από όλες τις τροφές, ακόμα και φυτικής προέλευσης, υδατάνθρακα, λιπαρά, από τα πάντα, γι αυτό φαίνεται ανεβασμένη.
    Αν τη θεωρεις υπερβολική, πολύ απλά μειωσε την. Μη μένεις στα νούμερα. Πειραματίσου. Αυτό θα πρεπε να το γνωρίζεις αφού κανεις και διατροφές για άλλους.
    To γνωριζω οτι υπολογιζεται απο τα παντα, απλα 8εωρητικα η τιμη δεν ξεφευγει? Φτανει κοντα στο 3,5-3,8 επι του βάρους.

    Και για τον φιλο ReapeR, καταλαβα πως το εννοεις.. αλλα αν υπολογισεις πχ 2 επι του βαρους για την πρωτεινη και 1 επι του βαρους για τα λιπαρα κ οτι μενει το βαζεις σε υδαταν8ρακα, τοτε ποιος ο λογος να κανεις διαχωρισμο με ποσοστα πχ 40-40-20.. Αυτο το κομματι δεν καταλαβαινω..
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  16. #196
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Τα ποσοστά αυτά είναι ενδεικτικά και σημεία αναφοράς. Δεν είναι υποχρεωτικό να τα ακολουθήσεις κατά γράμμα. Εγώ καταναλώνω κάπου εκεί πρωτεινη, μπορεί να φαίνεται υπερβολική αλλά σε μένα δουλεύει και δεν έχω κανένα θέμα υγείας.
    Τώρα από εκεί και πέρα κάνεις προσαρμογές. Μην κολλάς στα νούμερα.

  17. #197
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Άρα δεν ειναι λα8ος ο τροπος που τα υπολογιζω έτσι.. 2 χρονια τωρα αυτον τον τροπο ακολου8ω και ειμαι μονιμως κοντα στο 3-3,5 x του βάρους σε πρωτεινη.. Αποτελεσματα μυικα φυσικα και βλεπω αυτα τα 2μιση χρονια.. απλα επειδη μου χει κολλησει στο μυαλο οτι ειναι ασκοπο να περναμε το 2-2,5 x του βαρους, και οτι ξοδευω πολλα λεφτα που εν τελη το πι8ανοτερο ειναι να πηγαινουν στην τουαλετα..
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  18. #198
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Skrillex είσαι σε "offseason". Συμφωνώ με τα νούμερα που σου έδωσε ο Dexter, καθώς και με τις κατευθύνσεις πάνω στο πως να κινηθεις με τις τροφές. Γενικά ολοκληρωμένες υγιεινές τροφές στο 90-95%. Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί τροφών που μπορείς να χρησιμοποιησεις.

    Δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρώει μόνο κότα ρύζι βρώμη αυγά πατάτα, και ατο τσακίρ μια μπανανα και ένα ξινομηλο.



    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  19. #199
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Δεν ξέρω αν θεωρείς αστείο το αν κάποιος "πλακώνεται" στον μπακαλιάρο σε αγωνιστική προετοιμασία, αλλά δεν είναι μόνο για τον λόγο που αναφέρεις.
    Δεν ξέρω τι έχεις μάθει στα βίντεο του youtube που βλέπεις, αλλά αν δεν έχεις κάνει έστω μια φορά αγωνιστική προετοιμασία, καλό είναι να μην είσαι απόλυτος.
    Σεβαστή η άποψή σου, αλλά ναι, με αυτά που λες ακυρώνεις όσους το ακολουθούν.
    Και όχι δεν είναι όλα θέμα macros.
    Ζω δίπλα σε άτομα π έχουν κανει προετοιμασία Ειρήνη... ζω... κ το οτι δν πήγα σε αγώνα δν σημάνει οτι δν εχω πειραματιστεί... εχω πιάσει φόρμα πολλά καλύτερη απο άτομα σε αγώνες κ εχει πολλά άτοκα εξω π τ κάνουμε για πάρτυ μας Αλλα δν θελουμε να παμε για πολλούς λόγους σε αγώνες.


    Επίσης το περί καταπίεσης δν το ειπα για τα τσιτ μιλ, οτν ομως τρως μονοφαγηκα και Οχι φρούτα , γαλακτοκομικά , μοσχάρι κτλπ επειδή νομίζεις οτι θα λιπώσεις, ναι ειναι καταπίεση.





    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #200
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Skrillex είσαι σε "offseason". Συμφωνώ με τα νούμερα που σου έδωσε ο Dexter, καθώς και με τις κατευθύνσεις πάνω στο πως να κινηθεις με τις τροφές. Γενικά ολοκληρωμένες υγιεινές τροφές στο 90-95%. Υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί τροφών που μπορείς να χρησιμοποιησεις.

    Δεν υπάρχει λόγος κάποιος να τρώει μόνο κότα ρύζι βρώμη αυγά πατάτα, και ατο τσακίρ μια μπανανα και ένα ξινομηλο.

    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Μα το 8εμα μου δεν ειναι τα ειδη τροφων.. ανεφερα ενδεικτικα το κοτοπουλο για τον 1 μηνα που εκανα μονοφαγια, μην στεκεστε σε αυτο, εχω ποικιλια τροφων σε ολο το πλανο μου.. Απλα στεκομαι λιγο στα macros και στο ποσο αντικατοπτριζουν καποια δεδομενα, οπως αυτα του 2x σωματικο βαρος για την πρωτεινη και 1x σωματικο βαρος για τα λιπαρα και τα υπολοιπα απο υδαταν8ρακες.. αν εχουμε αυτα σαν δεδομενα τοτε πολυ απλα μπορουμε να κανουμε στην ακρη των διαχωρισμο σε ποσοστα, εφοσον τα νουμερα βγαινουν πολυ παραπανω, τουλαχιστον για τα δικα μου stats.
    Αυτος ειναι ο προβληματισμος μου... μην υπερβαλω με το 3-3,5x του βαρους μου σε προσληψη πρωτεινης..
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  21. #201
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τα ποσοστά αυτά είναι ενδεικτικά και σημεία αναφοράς. Δεν είναι υποχρεωτικό να τα ακολουθήσεις κατά γράμμα. Εγώ καταναλώνω κάπου εκεί πρωτεινη, μπορεί να φαίνεται υπερβολική αλλά σε μένα δουλεύει και δεν έχω κανένα θέμα υγείας.
    Τώρα από εκεί και πέρα κάνεις προσαρμογές. Μην κολλάς στα νούμερα.
    Ειρήνη προφανώς δουλειει... Αλλα Αληθεα πιστεύεις οτι εσυ αν τρως 150-200γρ πρωτεΐνης σου χρειάζονται ; οτν τωρα 20% λιπαρά ειναι υγιεινό ;; στο 90% τον γυναικών οτν κάνουν προετοιμασία για αγώνες κόβετε η περίοδος.. ή γενικά Α πέσουν σε χαμηλό ποσοστό λίπους... άρα μονο υγιεινό δν ειναι.

    Επίσης τα προβλήματα απο αυξημένη πρωτεινη δυστυχώς δν φαίνονται τωρα... εύχομαι να μην τα βρούμε μπροστά μας αργότερα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  22. #202
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post
    Ειρήνη προφανώς δουλειει... Αλλα Αληθεα πιστεύεις οτι εσυ αν τρως 150-200γρ πρωτεΐνης σου χρειάζονται ; οτν τωρα 20% λιπαρά ειναι υγιεινό ;; στο 90% τον γυναικών οτν κάνουν προετοιμασία για αγώνες κόβετε η περίοδος.. ή γενικά Α πέσουν σε χαμηλό ποσοστό λίπους... άρα μονο υγιεινό δν ειναι.

    Επίσης τα προβλήματα απο αυξημένη πρωτεινη δυστυχώς δν φαίνονται τωρα... εύχομαι να μην τα βρούμε μπροστά μας αργότερα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Απο τον μεγάλο Αρλοντ αν δείτε τ λέει μέχρι τον hany rambod( π εχει κ σεμινάρια για ναυουραλ ββ) μέχρι τον Yates όλοι μιλάνε για 1 χ λιμπρα ανα σωματικό βάρος πρωτεινη τ να τρώτε χ3-3,5-4 για μένα ξανα λέω ειναι λάθος. Κ μιλάω κ απο δικές μ εμπειρίες και αυτά π λέω τα λένε κ άτομα εξειδικευμένα στο χώρο.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  23. #203
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Xαλάρωσε λιγο Ντέξτερ, μας έχεις βγάλει με κύρωση του ύπατος.

    Quote Originally Posted by Dexter. View Post


    Επίσης το περί καταπίεσης δν το ειπα για τα τσιτ μιλ, οτν ομως τρως μονοφαγηκα και Οχι φρούτα , γαλακτοκομικά , μοσχάρι κτλπ επειδή νομίζεις οτι θα λιπώσεις, ναι ειναι καταπίεση.

    Που τα διάβασες αυτά εδώ στο φόρουμ; Από το μυαλο σου τα βγάζεις μου φαίνεται.

  24. #204
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Xαλάρωσε λιγο Ντέξτερ, μας έχεις βγάλει με κύρωση του ύπατος.



    Που τα διάβασες αυτά εδώ στο φόρουμ; Από το μυαλο σου τα βγάζεις μου φαίνεται.

    Ποιος μίλησε για κύρωση Ειρήνη; κ εμένα έβαλα μεσα σ λέω μακαρι να μην τα βρούμε μπροστά μας.


    Για αγωνιστική διατροφή π έλεγες πριν τι τρως δηλαδή ; δν μίλησα για το τι κάνουν τα παιδιά εδω μεσα. Σε άγνωστη δίαιτα οι περισσότεροι τρώτε μπακαλιάρο - πατάτα - γλυκοπατάτα - μπασματι - φιλέτο κοτοπουλο - μπρόκολο - φασολάκια - αγγούρι - σπαράγγια. Αυτά ειναι. Άντε κ κανα σολομό ή φιλέτο μοσχάρι σπάνια.


    Μην σπαζεσαι δν εχω στυλακι οτι λέω τ τεκμηριώνω κ λέω κ σε Πιους το υποστηρίζω κ οτι δούλεψε πάνω μ.

    Δν λέω α τ έκανα και δουλεύει....




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #205
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ναι skrillex, δεν υπάρχει.λογος να τρως τόση πρωτεινη. 200-220γρ είναι αρκετά. 70-90 γρ λιπαρά και ο,τι περισσεύει υδ/κας. Και μετά, κρατώντας αυτό σαν baseline,κάνε αν και όπου χρειαστεί αλλαγες. Πχ χαμηλώνεις ή ανεβάζεις πράγματα αναλόγως το πως νοιωθεις-δειχνεις κλπ. Αλλά ξεκινά με αυτά και δώσε χρονο στο σώμα να προσαρμοστεί.

    Παιδιά, η επιστημονική κοινότητα και άνθρωποι με διδακτορικα και μεταπτυχιακα έχουν κάνει τόσο την έρευνα όσο.και την πρακτική εφαρμογή πάνω τους και σε χιλιάδες ανθρώπους για το τι δουλεύει. Τώρα εμείς αυτούς τους κοροιδευουμε και τους λέμε άσχετους, που δεν έχουμε καν πτυχίο ξέρω γω, ή επαγγελματικη κάρτα, άσχετα αν οι άνθρωποι είναι coaches.Αμα τα λέει ο Βενουτο δηλαδή συμφωνούμε γιατί έτσι, και άμα τα λέει ο Aragon ή ο Helms ή ο Norton,είναι μαλακιες. Δεν γίνεται να έχουμε double standards.Και δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια στα αποτελέσματα. Από γκουρού, γεμίσαμε.

    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  26. #206
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εγώ λέω Πάνο πως είσαι άδικος φίλε. Οι περισσότεροι από μας, ξεστραβωθήκαμε χάρη σε "γκουρού" όπως ο Βενούτο, όταν δεν ξέραμε να ξεχωρίσουμε τη μπάρα από τον αλτήρα.

  27. #207

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post

    Παιδιά, η επιστημονική κοινότητα και άνθρωποι με διδακτορικα και μεταπτυχιακα έχουν κάνει τόσο την έρευνα όσο.και την πρακτική εφαρμογή πάνω τους και σε χιλιάδες ανθρώπους για το τι δουλεύει. Τώρα εμείς αυτούς τους κοροιδευουμε και τους λέμε άσχετους, που δεν έχουμε καν πτυχίο ξέρω γω, ή επαγγελματικη κάρτα, άσχετα αν οι άνθρωποι είναι coaches.Αμα τα λέει ο Βενουτο δηλαδή συμφωνούμε γιατί έτσι, και άμα τα λέει ο Aragon ή ο Helms ή ο Norton,είναι μαλακιες. Δεν γίνεται να έχουμε double standards.Και δεν μπορούμε να κλείσουμε τα μάτια στα αποτελέσματα. Από γκουρού, γεμίσαμε.
    Να σε ρωτησω Πανο, στην αγωνιστικη σου προετοιμασια εσυ ακους τα PHD και τις μελετες ή την εμπειρια ενος ατομου που εχει μεταδωθει απο (τους καλυτερους) coach προς coach επι σειρα 30 ετων?
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  28. #208

    Default

    Quote Originally Posted by Skrillex View Post
    Μπαινω σιγα σιγα σε διατροφη ογκου και φτιαχνω παλι το πλανο μου.. και εχω την εξης απορια.. Συντηρησης εχω 3265,23.. εβαλα ενα +10% για το πλανο και παμε στα 3591,7
    Αν ακολου8ησω 40-40-20 μου βγαινει 59,9 πρωτ. ανα γευμα (3,8x βαρος).. αν το παω 30-50-20 μου βγαινει η πρωτ. 44,9 ανα γευμα..
    Στη γραμμωση ημουν παλι γυρω στα 50 πρωτ. ανα γευμα.. Ολες αυτες οι ποσοτητες ειναι απορροφησιμες ή οχι? Γιατι περνάω κατα πολυ το 2-2,5x βάρος..
    Ειμαι 94 κιλα αυτη τη στιγμη και στα τελειωματα γραμμωσης 90..
    Γενικα παντα οπως και να φτιαξω το πλανο μου βγαινει πανω απο 3x βαρος η πρωτεινη στα macros..
    Τι μπορω να διορ8ωσω?
    Η συμβουλη σας ειναι πολυτιμη.

    BMR: 66+(13,7x94)+(5x190)-(6,8x29) = 66+1287,8+950-197,2=2106,6
    Συντήρησης: 2106,6 x 1,55=3265,23
    Ημερήσιες: 3265,23+10%=3591,7
    Macros: 40 - 40 - 20 = 1436,6 - 1436,6 - 718,3
    Πρωτ. 1436,6 /4 = 359,15 /6 =59,9
    Υδατ. 1436,6 /4 = 359,15 /6 =59,9
    Λιπ. 718,3 /9 = 79,8 /6 =13,3

    Κανω κατι λα8ος?

    Ευχαριστω για τον χρονο σας.

    Πρωτα απ'ολα, σε τι θερμιδες ησουν ολο αυτο τον καιρο? Παιζει μεγαλο ρολο για το πως θα κινηθεις στο αμεσο μελλον.

    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τις θερμιδες συντηρησης. Ανα 2 εβδομαδες μπορεις να αυξανεις σταδιακα το πλεονασμα σου, μεχρι να φτασεις στο +10%.

    Τωρα για τα μακροστοιχεια, σε διατροφη ογκου συνηθως παιζουμε στο 30π-50υ-20λ. Ξεκινας απο εκει και αναλογα τα νουμερα και τα αποτελεσματα μπορεις να κανεις αυξομοιωσεις 5%.

    Καθε σωμα ειναι διαφορετικο, οποτε πρεπει να πραξεις αναλογα την εμπειρια σου ολο αυτο τον καιρο.

    Αν ησουν π.χ. πρωην παχυσαρκος, τοτε θα πρεπει να βαδισεις με πολυ μικρα και σταθερα βηματα στις αυξησεις που θα κανεις, ειδικα στον υδατανθρακα.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  29. #209
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Πρωτα απ'ολα, σε τι θερμιδες ησουν ολο αυτο τον καιρο? Παιζει μεγαλο ρολο για το πως θα κινηθεις στο αμεσο μελλον.

    Θα σου προτεινα να ξεκινησεις με τις θερμιδες συντηρησης. Ανα 2 εβδομαδες μπορεις να αυξανεις σταδιακα το πλεονασμα σου, μεχρι να φτασεις στο +10%.

    Τωρα για τα μακροστοιχεια, σε διατροφη ογκου συνηθως παιζουμε στο 30π-50υ-20λ. Ξεκινας απο εκει και αναλογα τα νουμερα και τα αποτελεσματα μπορεις να κανεις αυξομοιωσεις 5%.

    Καθε σωμα ειναι διαφορετικο, οποτε πρεπει να πραξεις αναλογα την εμπειρια σου ολο αυτο τον καιρο.

    Αν ησουν π.χ. πρωην παχυσαρκος, τοτε θα πρεπει να βαδισεις με πολυ μικρα και σταθερα βηματα στις αυξησεις που θα κανεις, ειδικα στον υδατανθρακα.
    Τελειωσα την υποθερμιδικη μεσα στον Αυγουστο που εφτασα και στα 90 κιλα.. επειτα εφτιαξα το πλανο μου για συντηρηση την οποια και ακολουθησα μεχρι τελη Σεπτεμβρη και τωρα ειμαι με +200 θερμιδες πανω προς το παρον τον Οκτωμβριο.. Φυσικα οι αλλαγες ειναι ομαλες και ποτε αποτομες.. Ημουν οντως παχεισαρκος και γνωριζω οτι καθε σωμα και καθε μεταβολισμος διαφερει δεν το συζηταμε αυτο, απλα ηθελα να καταλαβω λιγο αυτο που ανεφεραν τα παιδια σχετικα με τα macros και το σταθερο 2-2,5x του βαρους σε πρωτεινη, σταθερα λιπαρα και εναλλαγες στον υδατανθρακα γιατι ειναι κατι που με προβληματιζει καιρο τωρα. Γιατι ναι μεν σχεδον παντα ειμαι στο 3-3,5x βαρος, και βλεπω φυσικα οτι εχω κερδη πανω μου, απλα θελω να ξεκαθαρισω αν το πλεονασμα αυτο που λαμβανω σε πρωτεινη ειναι λαθος, και προκαλει κακο στην υγεια και στην τσεπη..

    Σε ευχαριστω πολυ Musclemar..
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  30. #210
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Να σε ρωτησω Πανο, στην αγωνιστικη σου προετοιμασια εσυ ακους τα PHD και τις μελετες ή την εμπειρια ενος ατομου που εχει μεταδωθει απο (τους καλυτερους) coach προς coach επι σειρα 30 ετων?
    Μα και εμπειροι προπονητες αυτο λενε... και ο καλυτερος προπονητης στον κοσμο αυτην την στιγμη αυτο λεει.


 
Page 7 of 9 FirstFirst ... 3456789 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •