Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 25 of 25
  1. #1
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default Φαινόμενο Γράμμωση (Τρώω Και Κατσαρίδες)

    μονο εμενα μου τυχαινει?επειδη θελω να ξεμπερδευω παντα τους 2-3 μηνες τησ γραμμωσης δεν κανω καθολου cheat μετα απο ενα σημειο θελω να φαω 80000 θερμιδες,πειναω για φαγητα που κανονικα δεν μου κανουν καθολου αισθηση,ανυπομονω ακομα και για το γευμα με το σκετο γιαουρτακι

  2. #2
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Πλακα μας κανεις;; Φυσικα και θα ετρωγα τα παντα ευχαριστως!!! Απο ρεβύθια και φακές μεχρι γαύρο πλακί που κανονικα δε μου αρεσουν. Φαςολακια με φετα και ψωμι πχ. θα ηταν εξαιρετικο πιάτο!!! Γκουρμέ!
    Επισης άπειρες φορες θα φαω αυτα που πρεπει εστω και κακομαγειρεμένα/καμμένα/ωμα....macros ιδια εχουν, πού να φτιαχνω αλλα τωρα;; Ουτε χρονος, ουτε διάθεση. Καποιες φορες τρωω και νιωθω πως ειναι περιττο απ την αποψη πως ετσι κι αλλιως η πείνα παραμένει.
    Τρως ακομα γιαουρτι εσυ;;; Νιαμ νιαμ!!!
    Δε βαριεσαι...υγεια! Και εικονα προφανως!!!
    Αντε, καλη μας συνεχεια!
    A head full of fears has no space for dreams.

  3. #3
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    αχαχαχαχ οπως τα λες ακομα και ρεβυθια.Το γιαουρτι εσυ το κοβεις για να φυγουν τα νερα?

  4. #4
    Junior Bodybuilder Lifescarcity's Avatar
    Join Date
    02-09-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    218

    Default

    Αυτό "επιστημονικά" δεν δικαιολογήται λόγω μείωσης της λεπτίνης αφού έχουμε θερμιδικό έλλειμα;(δεν το έχω εντριφίσει το θέμα μιας και με την εξεταστική όρεξη για διαβασμα 0,οπότε μπορεί να μαι λάθος)
    It's the formula for
    utopia. To calculate and control

  5. #5
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Έλενα όντως δεν τρως ούτε γιαούρτι? Πριν τον ύπνο τι βάζεις?
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  6. #6
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Πλεον το γευμα μου :-)
    A head full of fears has no space for dreams.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Βρε παιδιά η μόνη είμαι που ακόμα και που σχεδόν κάθε μέρα τρώω τα ίδια τώρα στη γράμμωση και παρ' όλα αυτά δεν τα έχω βαρεθεί και τα ευχαριστιέμαι; Ξέρω (θεωρητικά αλλά και εμπειρικά) ότι αυτές οι καθαρές τροφές θα με χορτάσουν, το πιστεύω πάααρα πολύ πλέον. Σαφώς και θα δελεαστεί το μάτι και σε άλλα φαγητά, καλοκαιρινά φρούτα που τρελαίνομαι, γλυκά κτλ, αλλά μετράει επίσης πολύ και ο λόγος που μπαίνει ο καθένας στη γράμμωση (για τον τρόπο δεν είμαι αρμόδια να μιλήσω). Προσωπικά τη χαίρομαι τη διαδικασία, την έχω πάρει ζεστά και επειδή δεν ήμουν ποτέ ούτε σαν παιδί ούτε αργότερα αθλητικός τύπος, το βλέπω όλο αυτό σαν να κάνω άθλημα. Ξέρω και βλέπω ότι ό,τι έχω κάνει μέχρι στιγμής, δίνει καρπούς τώρα και αυτό είναι τεράστιο αντίβαρο για τη "στέρηση" και όλα τα υπόλοιπα της γράμμωσης.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Εγώ πάλι δεν έχω κανένα θέμα με το φαγητό,τρώω κ πέτρες ψητές αμα χρειαστεί δεν έχω κανένα πρόβλημα. Οτι να ναι απλά να γεμίζει το στομάχι.

    Κ για όσο καιρό να ναι,πέτρες ψητές για 1 χρόνο κάθε μέρα όλη μέρα??Πέτρες ψητές για ενα χρόνο κάθε μέρα όλη μέρα!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  9. #9
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Μα εννοειται ευχαριστιομαστε τα φαγητα που ειναι στο προγραμμα να φάμε. Ε ok, εκτος κι αν δε πετύχουν στο μαγείρεμα και παλι ομως, τη δουλεια μας να κανουμε!
    Απλα λεμε πως πλεον φαντάζουν νόστιμα και φαγητα που υπο αλλες συνθήκες θα σνομπάραμε πχ...μπάμιες!

    Renesis, μαζι σου! Whatever has to be done, will be done!
    A head full of fears has no space for dreams.

  10. #10
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Θυμηθείτε πως όλα είναι στο μυαλό μας.

    Οι περισσότεροι σταματούν την "γράμμωση" γιατί θέλουν ποικιλία, γιατί δεν αντέχουν τα ίδια κάθε μέρα, γιατί είναι άγευστα, νερόβραστα κλπ... όχι. Σταματούν γιατί κάνουν λάθος πράγματα και δεν βλεπουν αποτέλεσμα.

    Ο λόγος που συνεχίζουμε και τρώμε όπως τρώμε, χωρίς να σπάμε, είναι γιατί βλέπουμε αυτό που θέλουμε, πεισμώνουμε και θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι και καλύτεροι και καλύτεροι!!!

    Όταν έχασα τα πολλά κιλά εγώ κι ήμουν 6 εβδομάδες χωρίς σαβούρα (3 κοτόπουλο, πατάτα, πρασινάδες κι άλλες 3 κοτόπουλο, μπακαλιάρο, πατάτα, αγγούρι), έφαγα στο σπάσιμό μου χοχλιούς μπουμποριστούς και πίτσα...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Μα εννοειται ευχαριστιομαστε τα φαγητα που ειναι στο προγραμμα να φάμε. Ε ok, εκτος κι αν δε πετύχουν στο μαγείρεμα και παλι ομως, τη δουλεια μας να κανουμε!
    Απλα λεμε πως πλεον φαντάζουν νόστιμα και φαγητα που υπο αλλες συνθήκες θα σνομπάραμε πχ...μπάμιες!

    Renesis, μαζι σου! Whatever has to be done, will be done!

    Η πείνα φταίει Ελενα!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Εγω φιλοι μου θεωρω πως μπορεις να τρως και νοστιμα και υγιεινα ακομα και σε περιοδο γραμμωσης
    ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ το κοτοπουλο με καρυκευμαυτα ειναι νοστιμο στο αντικολλητικο
    και το μοσχαρι και το ψαρακι στο φουρνο και η ντοματουλα με το αλατακι
    και το τζατζικακι με το γιαουρτακι 2% και το σκορδακι χωρις λαδι
    και ΟΛΑ, ολα τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες για αυτους που δεν θελουν να στερειθουν τις πιτσες και τα γλυκα που ακομα και αυτα μπορουν να αντικατασταθουν εξυπνα
    και ετσι για την πληροφορια μπορειτε να τσεκαρετε στο σαιτ του Kevin Curry το FitMenCook . com

  13. #13

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    και ετσι για την πληροφορια μπορειτε να τσεκαρετε στο σαιτ του Kevin Curry το FitMenCook . com

    τι ειπες τωρα ρε αρχηγε !! και τρωμε σαν ορκ εδω περα τοσο καιρο

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    τι ειπες τωρα ρε αρχηγε !! και τρωμε σαν ορκ εδω περα τοσο καιρο
    χαχαχααχχ δασκαλε απο μικρο και απο τρελο δεν λενε οτι μαθαινεις
    ο κεβιν ειναι αρχοντας

  15. #15
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    αχαχαχαχα δεν ειπα ρε παιδες οτι δεν τρωμε νοστιμα φαγητα,εμενα μετα απο τοσα χρονια διατροφη εχει αλλαξει η γνωμη μου για το νοστιμο,λεω απλα οτι λοφω της πεινας μου φαινονται νοστιμα φαγητα που κανονικα ουτε θα τα ακουμπαγα.πχ το αγγουρακι το συχενομαι αλλα επειδη δεν εχει θερμιδες χθες του αλλαξα τα φωτα πρωτη φορα στα 22 μου χρονια

  16. #16
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    τι ειπες τωρα ρε αρχηγε !! και τρωμε σαν ορκ εδω περα τοσο καιρο
    καλοοοο!!!

  17. #17
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εντάξει, τα περισσότερα γεύματα τα οποία είναι στο αγγλικό αυτό site, απλά, δεν κάνουν... μπέϊκον, πίτα του βοσκού αγγλική παραδοσιακή, τυριά κλπ...

    Μόνο ο Streetgymnast (Πάνος) κι ο pantelisk γραμμώνουν με αυτά. Και για τον Δάσκαλο που θέλει να πάρει όγκο, μια χαρά είναι!!! Δίνει πολλές ιδέες για μια χειμωνιάτικη περίοδο!!!

    Για τους υπόλοιπους, δυστηχώς θα πρέπει αν αρκεστούμε σε πιο απλά πράγματα όπως μπαχαρικά, λεμόνι, βότανα και στα μεγάλα κέφια καλαμάκι κοτόπουλο απ' έξω, στην σχάρα πάντα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #18

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εντάξει, τα περισσότερα γεύματα τα οποία είναι στο αγγλικό αυτό site, απλά, δεν κάνουν... μπέϊκον, πίτα του βοσκού αγγλική παραδοσιακή, τυριά κλπ...

    Μόνο ο Streetgymnast (Πάνος) κι ο pantelisk γραμμώνουν με αυτά. Και για τον Δάσκαλο που θέλει να πάρει όγκο, μια χαρά είναι!!! Δίνει πολλές ιδέες για μια χειμωνιάτικη περίοδο!!!

    Για τους υπόλοιπους, δυστηχώς θα πρέπει αν αρκεστούμε σε πιο απλά πράγματα όπως μπαχαρικά, λεμόνι, βότανα και στα μεγάλα κέφια καλαμάκι κοτόπουλο απ' έξω, στην σχάρα πάντα.

    bulking for ever κι αν ποτε φτασω στα κιλα για γραμμωση βαλε και μενα στη λιστα

    αλλα δεν ειδα κατι μη διατροφικο περα απο την πλακα στο site ολο γλυκοπατατες εβλεπα κοτοπουλο κλπ..

  19. #19
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εντάξει, τα περισσότερα γεύματα τα οποία είναι στο αγγλικό αυτό site, απλά, δεν κάνουν... μπέϊκον, πίτα του βοσκού αγγλική παραδοσιακή, τυριά κλπ...

    Μόνο ο Streetgymnast (Πάνος) κι ο pantelisk γραμμώνουν με αυτά. Και για τον Δάσκαλο που θέλει να πάρει όγκο, μια χαρά είναι!!! Δίνει πολλές ιδέες για μια χειμωνιάτικη περίοδο!!!

    Για τους υπόλοιπους, δυστηχώς θα πρέπει αν αρκεστούμε σε πιο απλά πράγματα όπως μπαχαρικά, λεμόνι, βότανα και στα μεγάλα κέφια καλαμάκι κοτόπουλο απ' έξω, στην σχάρα πάντα.
    αδικια μεγαλη αυτη,εμεις να βαζουμε μουσταρδα και να νιωθουμε ενοχες και αλλοι να γραμμωνουν με πιτσα

  20. #20
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by daskalos198 View Post
    bulking for ever κι αν ποτε φτασω στα κιλα για γραμμωση βαλε και μενα στη λιστα

    αλλα δεν ειδα κατι μη διατροφικο περα απο την πλακα στο site ολο γλυκοπατατες εβλεπα κοτοπουλο κλπ..
    Όλο τέτοια έχει: http://fitmencook.com/healthier-bbq-grilled-mac-cheese-with-asparagus/

    Αν αυτά τα θεωρείτε ότι κάνουν για εμάς, δηλαδή τυριά, μπέϊκον και τέτοια, τότε έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις. Κοιτάξτε κι αυτό να θέλετε, ίδια φιλοσοφία έχει: https://www.eatthismuch.com/

    Έχεις άκρως ενδιαφέρουσες προτάσεις που ταιριάζουν στο IIFTYMEI!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  21. #21

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Όλο τέτοια έχει: http://fitmencook.com/healthier-bbq-grilled-mac-cheese-with-asparagus/

    Αν αυτά τα θεωρείτε ότι κάνουν για εμάς, δηλαδή τυριά, μπέϊκον και τέτοια, τότε έχουμε εντελώς διαφορετικές απόψεις. Κοιτάξτε κι αυτό να θέλετε, ίδια φιλοσοφία έχει: https://www.eatthismuch.com/

    Έχεις άκρως ενδιαφέρουσες προτάσεις που ταιριάζουν στο IIFTYMEI!!!
    σταυρο η αληθεια ειναι τωρα που βλεπω το sιτε καλυτερα δεν ειναι για τον ορο της διατροφης ειναι για τον ορο τρωω προσεκτικα ..
    αλλα η αληθεια ειναι οτι ουτε εγω ακολουθω τετοια τακτικη αν και μπορω να την κανω ολη μερα και να μην παθω ουτε το 1/3 απο οτι θα παθενε καποιος κανονικος οργανισμος

    αλλα νταξει μη τα θελουμε ολα δικα μας μαμιεμαι να παρω 1 κιλο με 3500 θερμιδες ας μη παιρνω και λιπος
    παντως εγω τον ανταλαζω τον μεταβολισμο μου , εγω δεν τρωω για ευχαρηστηση τρωω γιατι εχω ενα στοχο και ισα ισα που μου το κανει πιο δυσκολο οι μεγαλες ποσοτητες

    αυτα απο μενα :)
    Last edited by daskalos198; 17-06-15 at 21:14.

  22. #22

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι, το φαγητό μας, ειδικά στη γράμμωση, είναι αρκετά μονότονο. Ωστόσο, όταν κρατάς διατροφή για περισσότερο από 5 μήνες αρχίζεις να απομυθοποιείς πολλές από τις διατροφικές συνήθειες που είχες παλαιότερα και όπως λέει η Renesis "Ο,τι να ναι απλά να γεμίζει το στομάχι." Αυτό το έχω προσέξει σε εμένα ειδικά με τα λαχανικά, Αν μου μίλαγες παλιά για μπρόκολο? Με τίποτα! Κουνουπίδι? θα αστειεύεσαι? Πράσινα φασολάκια? Άγευστα! Χόρτα? Αηδία!
    Τώρα όλα αυτά τα τρώω σκέτα, νερόβραστα ακόμα και καμένα! (Βέβαια και το καμένο μπορεί να θεωρηθεί νόστιμο ορισμένες φορές. Υπάρχει καλύτερο πράγμα από την καμένη πατάτα? xD).
    Και μετά από όλα αυτά όταν έρχεται ώρα να κάνεις cheat meal δεν ζητάς ούτε πίτσες, ούτε σουβλάκια, παρά μόνο μια γαβάθα φακές!
    "..He who's down one day can be up the next, unless he really wants to stay in bed, that is..."
    D.Q

  23. #23
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Don Quixote View Post
    Η αλήθεια είναι ότι, το φαγητό μας, ειδικά στη γράμμωση, είναι αρκετά μονότονο. Ωστόσο, όταν κρατάς διατροφή για περισσότερο από 5 μήνες αρχίζεις να απομυθοποιείς πολλές από τις διατροφικές συνήθειες που είχες παλαιότερα και όπως λέει η Renesis "Ο,τι να ναι απλά να γεμίζει το στομάχι." Αυτό το έχω προσέξει σε εμένα ειδικά με τα λαχανικά, Αν μου μίλαγες παλιά για μπρόκολο? Με τίποτα! Κουνουπίδι? θα αστειεύεσαι? Πράσινα φασολάκια? Άγευστα! Χόρτα? Αηδία!
    Τώρα όλα αυτά τα τρώω σκέτα, νερόβραστα ακόμα και καμένα! (Βέβαια και το καμένο μπορεί να θεωρηθεί νόστιμο ορισμένες φορές. Υπάρχει καλύτερο πράγμα από την καμένη πατάτα? xD).
    Και μετά από όλα αυτά όταν έρχεται ώρα να κάνεις cheat meal δεν ζητάς ούτε πίτσες, ούτε σουβλάκια, παρά μόνο μια γαβάθα φακές!



    Τι είπες τώρα!!Φακές!!!!Γεμιστά!!!!Παστίτσιο!!!!Ολες τις πίτσες κ τα σουβλάκια του κόσμου να μ λέγανε φάε κ δε θα πάρεις γραμμάριο μπροστά σ αυτά τα φαγάκια της μαμάς πιάνουν πάτο

    Κ στα γλυκά εννοείται,εγώ θα τν πω τν αμαρτία μου,κ το παγωτό μου θα φάω,κ την πάστα μου θα φάω,κ όλα μου.Στρατιώτης δεν ήμουνα ποτέ όλο κ κάποια σαβουρίτσα θα φάω.Στα πάντα μπορώ να πω όχι εκτός απο τα σοκολατικά!! Ευτυχώς είμαι απο τους τυχερούς,μέχρι τώρα τουλάχιστον.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  24. #24
    Pumping Iron apro's Avatar
    Join Date
    10-12-12
    Location
    Athens
    Posts
    394

    Default

    οι φακες μια χαρα γευμα ειναι ακομα και σε γραμμωση,δεν τις θεωρω cheat,ειδικα με ρυζι μαζι......το μονο κακο ειναι οτι θα ειναι απελπιστικα μικρη η ποσοτητα λογω του οτι εχουν πολλες θερμιδες

  25. #25

    Default

    Renesis και εγώ με τα γλυκά έχω θέμα! Εγώ, στην κυριολεξία, μεγάλωσα με ζάχαρη! Αν προσπαθήσω να θυμηθώ τι περιλάμβανε το πρωινό μου παλαιότερα, τα μόνα που μου έρχονται στο μυαλό, κατά κύριο λόγο, είναι Mereda, μπουγάτσα με mereda, κρουασάν, και τα Σάββατα -το καλύτερο- μιλφέιγ από τα Σκλαβενίτης στην Αχαρνών. Ακόμα και το γάλα, με κακάο το έπινα...'. Το χειρότερο βέβαια είναι ότι, όλα αυτά εγώ τα έχω σταματήσει πάνω από ένα χρόνο και ο αδερφός μου, ενώ εξακολουθεί να τρώει για πρωινό -3- κρουασάν έχει λιγότερο λίπος από εμένα. -_-''. Ή μάλλον όχι. Χειρότερο είναι ότι τρώει τα κρουασάν και το βράδυ θέλει να φάει και το δικό μου γιαούρτι.

    apro εγώ τις φακές τώρα στη γράμμωση δεν τις τρώω γιατί μου κάθονται βαριές και με φουσκώνουν. Τώρα τρώω μόνο βρώμη, ρύζι, πατάτα, αυγά κότα, ψάρι, λαχανικά, γιαούρτι, <<καλά>> λιπαρά!
    "..He who's down one day can be up the next, unless he really wants to stay in bed, that is..."
    D.Q


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Μπορώ Να Τρώω Στη Σχολή..
    By weedlover in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 18-03-15, 19:51
  2. Το ισχυροτερο συμπληρωμα - Το Φαινομενο Placebo
    By billakosperisteri in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 24-06-12, 15:12
  3. Είμαι αυτό που τρώω..
    By TraNCeMix in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-06, 19:00
  4. να τι τρώω σε μία εβδομάδα
    By chpanag in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 17-06-06, 06:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •