Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default Συμβουλές Για Πρωτεϊνη

    Καλημερα!
    Ηθελα τις συμβουλες σας. Ειμαι γυναικα 30 ετων, 1.67 και 59 κιλα. Θελω να ξεκινησω γυμναστηριο για να σφιξω και να γραμμωσω. Μ αρεσει πολυ το πιλατες και καθολου το αερομπικ. Σκεφτομαι οτι με σωστη διατροφη φυσικα θα βοηθουσε πολυ να παρω και πρωτεινη για γραμμωση. Τι λετε; Συμφωνειτε; Τι πρεπει να κανω και σε ποσο καιρο θα δω αποτελεσματα; Πηγαινα γυμναστηριο κατα καιρους αλλα δεν εχω δει αποτελεσμα. Γι αυτο σκεφτηκα την πρωτεινη.. Βοηθηστε με σας παρακαλω!!!!!!!!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλώς ήρθες στο forum.

    Σε παρακαλώ μην ανοίγεις συνέχεια topic με το ίδιο θέμα!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καλωσόρισες στο φόρουμ!

    Αρχικά γράψε μας ένα ενδεικτικό πλάνο διατροφής, τι τρως δηλαδή τώρα σε κάθε γεύμα γιατί όλα ξεκινούν από εκεί. Δεύτερον πες μας πόσες φορές σκοπεύεις να πηγαίνεις γυμναστήριο την εβδομάδα, τι ακριβώς θα περιλαμβάνει το πρόγραμμά σου, μιας και μία διατροφή πρέπει να είναι τέτοια που και αυτή να στηρίζει τη σωματική δραστηριότητα, αλλά και η σωματική δραστηριότητα να ''συνεργάζεται'' με τις διατροφικές επιλογές ώστε να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα.

    Οπότε προς το παρόν ξέχνα την πρωτείνη ως συμπλήρωμα, ακριβώς επειδή είναι συμπλήρωμα και δεν θα σε βοηθήσει σε κάτι άλλο πέρα από το να καλύψει κενά στη διατροφή σου που εφόσον τη φτιάξεις όπως πρέπει, τα κενά αυτά δεν θα υπάρχουν καν.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση... Το διατροφικο μου πλανο εχειως εξης: για πρωινο τοστ με γαλοπουλα και λαιτ τυρι. Μετα κακενα φρουτο. Μεσημεριανο ψητο μεσαλατα η ψαρι,ενδιαμεσα παλι φρουτο και τελος για βραδινο τορτιγια η σουβλακι κοτοπουλο η ντακο.. Τωρα για γυμναστικη μαρεσει το πιλατες, γιογκα, τρχ, μποσου... Ειναι ομως αρκετα για γραμμωση; Οσο για την συχνοτητα 5 φορες τηνεβδομαδα

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Σε γενικές γραμμές το σημαντικό είναι να βρίσκει ο καθένας τι του αρέσει στο κομμάτι της άσκησης και να το κάνει. Γυμναζόμαστε για να είμαστε καλά πρώτα απ' όλα και πρέπει ό,τι κάνουμε να μας ευχαριστεί. Βέβαια εφόσον σε ενδιαφέρει να σχηματίσεις και να σφίξεις το σώμα σου (και μιας και είμαστε και φόρουμ για bodybuilding και fitness), μεγάλο ρόλο παίζει η άσκηση με βάρη. Αυτά είναι που θα σε βοηθήσουν να φτιάξεις μυς ώστε να μπορείς αργότερα να μιλάς για γράμμωση. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις (πιλάτες, γιόγκα κτλ) εννοείται πως κάνουν καλό, βοηθούν όμως απ' όσο ξέρω σε άλλα πράγματα περισσότερο όπως είναι η ευλυγισία, στάση σώματος, ευεξία γενικότερα... Θα μπορούσες για παράδειγμα να έφτιαχνες ένα πρόγραμμα 3 ημερών με ασκήσεις με βάρη και τις άλλες 2 να κάνεις κάποια από αυτά που ανέφερες.

    Η διατροφή σου πάντως μου φαίνεται ελλειπής, σίγουρα μπορείς να τη βελτιώσεις με σταδιακές αλλαγές, να βάλεις πιο ποιοτικές και καθαρές τροφές, να φτιάξεις τις ποσότητες... Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα άρθρα του φόρουμ να πάρεις μια ιδέα, θα σε βοηθήσουν πολύ.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω παρα πολυ ελενα! Πιστευεις τελικα οτι η πρωτεινη η καποιο αλλο συμπληρωμα δεν θα βοηθησει τελικα ε; και παλι σε ευχαριστω!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω πολυ ελενα!!! Αρα πιστευεις οτι η πρωτεινη δεν θα βοηθησει ε; και παλι ευχαριστω!

  8. #8
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Καλως ορισες κι απο μενα!! Και καλή αρχη με τους στοχους σου!

    Οπως προειπε και η Ελενα, η διατροφή που μας παρουσιασες ειναι πολύ φτωχή. Από κει κ περα αυτο που πρεπει να σημειωσω κ να παρατηρησω ειναι οτι αυτο που θα σε βοηθησει να γραμμωσεις δεν ειναι η γυμναστική που θα ακολουθήσεις (δεν υπαρχει αποκλειστική γυμναστική γραμμωσης) αλλά η ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

    Για να μπορέσεις να αποκτησεις το σωμα που επιθυμεις οφειλεις να ακολουθησεις τους εξης χρυσους κανονες :

    1. Διατροφικο πλάνο που να καλυπτει τις αναγκες σου με συνδυασμο πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπαρων σε μικρές ποσοτητες και γύρω στα 5-6 γευματα τη μερα
    2. Μυική ενδυναμωση με βαρη
    3. Αεροβια γυμναστική
    Η πρωτεινη ειναι συμπληρωμα και στην περίπτωσή σου πεταμενα λεφτα. Με 30ευρώ (Μέση τιμή μιας καλής πρωτεινης του 1κιλού) μπορεις να παρεις αρκετή ποσότητα από κοτοπουλο/αυγά/μοσχαρι/ψαρια!!!!

    Μπες στα λογκ των αλλων κοριτσιων, δες πως κινουμαστε, δες και το ασκησιολογιο για αρχαριους που προτεινει η Καρδούλα και ξαναποσταρε βελτιωμενη τη διατροφή σου κ τις ασκησεις σου.

    Μερικα τιπ : βγαλε ψωμια, παξιμαδια, μελια, ζαχαρη, ζυμαρικά από το "τραπέζι"
    Προσθεσε : αυγα (1-2 κροκους κ αρκετά ασπραδια), βρωμη , πατατες, καστανο ρυζι, ή εστω basmati, κοτοπουλο, μοσχαρι απαχο, φιλετο ψαριων (σολωμο, γλωσσα, 1-2 φορες κονσεβα τονο) πολλά λαχανικά, cottage τυρι, γιαουρτι, λιγο ελαιολαδο, αμυγδαλα, avocado.

    Παντα θα συνδυαζεις σε καθε γευμα απο μια πηγη πρωτεινης, μια υδατάνθρακες, μια λιπαρά.
    Πινε αρκετο νερακι min. 2-3 λιτρα τη μερα επισης.

    Καλη συνεχεια κ καλή επιτυχία.
    Last edited by maka02049; 17-07-15 at 12:21.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Πραγματικα ευχαριστω παιδια! Με βοηθησατε πολυ! Εχω αγχωθει γιατι σε καποια σημεια, ιδιαιτερα στους προσαγωγους και απαγωγους δεν βλεπω καμμια βελτιωση οσο και να προσπαθω... Τωρα βεβαια κανω ερευνα για ξεκινησω σωστα απο σεπτεμβρη παλι, λογω οικονομικων και προσωπικων προβληματων εχω σταμασει για λιγο... Ενω εχω πολυ καλες αναλογιες ειναι κριμα γιατι ειμαι χαλαρη... Και εχει αρχισει να φαινεται και λιγη κυτταριτιδα τωρα.... ???? θελω να βελτιωσω το σωμα μου οσο γινεται και για ψυχολογικους λογους... Επισης εχω και ενα προβλημα με τα γονατα, κατασκευστικο που μου προκαλει πονους, και πιστευω οτι θα βοηθησει η συσφιξη... Κατι τελευταιο... Λετε να παιζει ρολο οτι εχω πολυ χαμηλο αιματοκριτη καιμεχρι προσφατα δεν εκανα κατι γι αυτο; συγνωμη για το πρηξιμο

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Οι προσαγωγοί και οι απαγωγοί είναι όντως δύσκολα σημεία αλλά δεν είναι τίποτα ακατόρθωτο. Απλώς για να έχεις τα αποτελέσματα που θέλεις, χρειάζεται αφενός ο κατάλληλος συνδυασμός άσκησης και διατροφής, αφετέρου χρόνος και συνέπεια σε αυτό που κάνεις. Δεν γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη, αλλά αξίζει.

    Η κυτταρίτιδα είναι συνδυασμός παραγόντων, από ό,τι έχει να κάνει με το τι τρως, αν ασκείσαι, αν καπνίζεις, μέχρι και τυχόν ορμονικά, κληρονομικά, ακόμα και από το αν φοράς συχνά πολύ στενά ρούχα που σου σαμποτάρουν την κυκλοφορία του αίματος και την αναπνοή του δέρματος. Από αυτά όμως που έχω δει εγώ και πάνω μου και σε άλλες κοπέλες, αν είσαι συνεπής όπως σου είπα και πιο πάνω στο κομμάτι που περνάει από το χέρι σου (άσκηση, διατροφή, σωστή ενυδάτωση κλπ), μπορείς να δεις μεγάλη διαφορά. Όλα εξαρτώνται από το πόσο τα θέλεις και πόσο διατεθειμένη είσαι να δουλέψεις πάνω σε αυτά.

    Για τον αιματοκρίτη δεν ξέρω να σου πω. Καλό όμως θα είναι εφόσον μιλάμε για θέμα υγείας, να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου για τις συμβουλες! Θα τις ακολουθησω και θα σας ενημερωνω για τα αποτελεσματα!!!!!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς ορισες κι από μενα συνωνοματη!
    Τα κοριτσια τα ειπαν όλα, δεν εχεις παρα να ακολουθησεις τις συμβουλες τους.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γνωμες και συμβουλες για πρωτεινη-κρεατινη.
    By ioannis78 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 06-04-15, 12:16
  2. Συμβουλές για Πρωτεΐνη, Κρεατίνη και Διατροφή
    By Mimiskos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 25-05-14, 12:16
  3. Νέο Μέλος. Συμβουλές για Πρωτεΐνη
    By xristos12345 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 23-02-14, 23:21
  4. Πρωτείνη Όγκου ή Γράμμωσης; -Συμβουλές
    By dimitris307 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 30-06-10, 19:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •