Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 52
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default Διατροφή Χωρίς Γυμναστήριο

    καλησπερα και απο μενα!ειμαι νεα στο φορουμ!θα ηθελα να ρωτησω τωρα που εχω σταματησει τη γυμναστικη λογο ενος προβληματος που εχω στη μεση (3 δυσκοκοιλες) μπορω να κανω τη διατροφη που εκανα οταν γυμναζομουν μεχρι να ξανα αρχισω γυμναστικη?επαιρνα πρωτείνη whey μια φορα τη μερα μετα την προπονηση αλλα τωρα τη θεωρω περιττη αφου ειμαι σπιτι και δεν γυμναζομαι..εχω υψος 1.62 και βαρος 64 κιλα...
    ευχαριστω για το χρονο σας

  2. #2
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    588

    Default

    Δεν είμαι ειδικός ούτε ξέρω την διατροφή και την γυμναστική που έκανες αλλά εγώ στη θέση σου θα μείωνα τους υδατάνθρακες και το λίπος στην διατροφή μου ώστε να μην πάρω λίπος στο διάστημα αυτό.
    Πόσο καιρό θα μείνεις off.
    GreenBill

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    περιπου 2 βδομαδες ακομα...εκανα γυμναστικη 4 φορες τη βδομαδα απο 1.30 ωρα.η διατροφη μου πανω κατω ειναι αυτη :πρωινο γαλα 1%με κουακερ η 2φετες βραστη γαλοπουλα με 1 φετα ψωμι ολικης .δεκατιανο 1 φρουτο.μεσημερι απαχο κρεας βραστο με 100γρ.ρυζι η μακαρονια ολικης απογεμα 1 φρουτο βραδυ σαλατα με κρεας η κρεας με ρυζι απαχο.λαδι και αλατι δεν χρησημοποιω...προ υπνο τρωω 1 κουταλακι φυστικοβουτυρο..

  4. #4

    Default

    Ή διατροφή που έκανες όταν γυμναζοσουν 1 μισή ώρα, 4 φορές την εβδομάδα, είναι ελιπης σε πρωτεϊνη. Έχεις κάψει σίγουρα μυικη μάζα εκτός από λίπος. Πρέπει να τη διορθώσεις όταν με το καλό αναρωσεις και ξεκινήσεις ξανά. Συμπλήρωμα διατροφής πιστεύω δεν χρειάζεται να παίρνεις εφόσον δεν γυμνάζεσαι. Όπως είπε και ο GreenBill αυτήν την περίοδο να προσεχεις τους υδατάνθρακες και τα λιπαρά ώστε να μη βάλεις βάρος όσο κάθεσαι. Α! Και κακός δεν τρως λάδι. Μπορείς να βάζεις ένα κουτάλι της σούπας ελαιόλαδο στη σαλάτα σου. Το χρειάζεται ο οργανισμός, οι αρθρώσεις σου. Ειδικά αν θα γυμνάζεσαι με βάρη. Να τρως καλά λιπαρά από ελαιόλαδο, αμύγδαλα, ψάρια, αβοκάντο. . .
    Εάν έχεις απορίες σχετικά και με τη διατροφή σου, που φαντάζομαι θα σου δημιουργησα τώρα :-) άνοιξε καινούριο τοπικ για να σε βοηθησουμε, αλλά να μας αναφέρεις και τι είδος γυμναστική κανείς και ποιος είναι ο σκοπός σου. Να διατηρηθείς; Να χάσεις λίπος;

  5. #5

    Default

    Ξέχασα να σου αναφέρω. Ρωτάς αν μπορείς να ακολουθήσεις τη διατροφή που έκανες όταν γυμναζοσουν. Πιστεύω πως δεν είναι ανάγκη να την ακολουθήσει κατά γράμμα. Πχ μπορείς να τρως λιγότερο κρέας εφόσον δεν γυμνάζεσαι και ο οργανισμός δεν έχει ανάγκη από τόση πολυ πρωτεϊνη.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    εκανα tae kwon do και πηγαινα γυμναστηριο για αεροβια ασκηση και εκανα πολλες επαναληψεις με λιγα κιλα βαρη...θελω να χασω κιλα και να γραμμωσω αυτος ειναι ο στοχος μου..ξεχασα να πω οτι μαζι με την διατροφη που εκανα επινα 1 σκουπ πρωτεινης whey μετα την προπονηση..αυτο που δεν ξερω ειναι τι να τρωω για να.αδυνατησω και να γραμμωσω αν κανω γυμναστικη??

  7. #7
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    σε ευχαριστω πολυ κωσταντινα για το χρονο σου!

  8. #8

    Default

    Οκ φίλη μας. Μπορώ να σε βοηθήσω. Για να αδυνατίσεις και να γραμμώσεις θέλει μια υπό θερμιδική διατροφή και γυμναστική με βάρη. Θα σου γράψω μια προπόνηση όπως και μια διατροφή. Θα σε βοηθήσουν παρά πολύ . Μόλις έχω χρόνο σήμερα μέχρι το βράδυ θα σου τα γραψω :-)

  9. #9
    Advanced Bodybuilder maka02049's Avatar
    Join Date
    06-03-10
    Location
    United Kingdom
    Posts
    1,091

    Default

    Εφ' οσον εισαι οφφ από γυμναστικη.. Κρατας πρωτεινη μειωνεις υδατσνθρακα. 5-6 μικρογευματα.
    Τη whey μονο μεταροπονητικά, οποτε τη βγαζεις από το πλάνο σου.

    Για να γραμμωσεις, εεν υπαρχουν μυστικες φορμουλες ουτε πολλα/λιγα κιλα/ επαναληψεις.
    ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΒΑΡΗ, ΑΕΡΟΒΙΟ, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΕΠΙΜΟΝΗ, ΥΠΟΜΟΝΗ.

    5-6 γευματα σε ολα μια πηγη πρωτεινης - υδατάνθρακα - λιπαρων
    Βαρη 3-4 φορες / βδομαδα
    Αεροβιο μετα τα βαρη 40-45'

    Κι εδω ειμαστε να ποσταρεις ενα σωστο διστροφικό κ γυμναστικό πλανο με βαση τα στατς σου κ να σχολιασουμε επ' αυτού.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου!!πιστευω πως επιμονη και υπομονη ειναι πανω απο ολα!εχω κανει παρα πολλες προσπαθειες ομως στο τελος παντα κατι στραβωνει ..τωρα το χω παρει αποφαση ομως και προσπαθω παρα πολυ να μην βολευομαι με ευκολες λυσεις...πχ δεν λεω θα φαω πιτσα και δεν πειραζει οπως εκανα παλια .τωρα παιρνω και ταπερακι μαζι!!ημουν 75 κιλα τωρα ειμαι 63 με υψος 1.62 αλλα και παλι δεν νιωθω καλα με τον ευαυτο μου...δεν ειναι χαλαρω το σωμα μου γιατι γυμναζομουν αρκετα αλλα θελω να το δω να γραμμωνει κι ολας..οχι μονο να χανω κιλα..θελω να χασω αλλα 8 κιλα στα σιγουρα!διαβαζω και συνταγες απο το φορουμ και με εχουν βοηθησει πολυ!!!να σαι καλα για ολα!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    σας ευχαριστω ολους που μου απαντησατε με βοηθησατε παρα πολυ!για να γινω πιο συγκεκριμενη και να σε βοηθησω και εσενα κωνσταντινα να καταλαβεις θελω να χασω κιλα και να γραμμωσω .μολις αρχισω γυμναστηριο θα ξανα αρχισω και την πρωτεινη οποτε θελω να την ενταξω στο προγραμμα διατροφης μου..απλα δεν.ξερω τι πρεπει να τρωω και τι πρεπει να.κανω..πηγα σε διατροφολογο και τα ειπα ολα αυτα αλλα αυτος δεν μπορεσε να με βοηθησει γιατι μου ελεγε οτι αυτα τα πραγματα ειναι ακραια και γενικοτερα ηταν πολυ στενομυαλος οποτε σταματησα να πηγαινω εκει γιατι δεν μπορουσαμε να συνενοηθουμε.δεν ξερω αν θα επρεπε να ανοιξω ενα αλλο θεμα για ολα αυτα στο φορουμ(ειμαι ασχετη το παραδεχομαι)...περιμενω τις συμβουλες σας!!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπερα κι απο μενα.

    Περα απο διατροφη και προπονηση, χρειάζεται να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου το στοχο που έχεις.
    Κι από αυτά που μας γράφεις, αυτός ειναι να βαλεις σωστα θεμελια. Το να λες "θελω να χασω κιλα και να αποκτησω γραμμωση" ειναι πολυ γενικευμενο. Θεσε ενδιαμεσους στοχους που θα σε οδηγησουν στον τελικο.

    Για την ωρα, η γραμμωση δεν υφισταται. Δεν πας καν γυμναστηριο, δεν διαθετεις μυικη μαζα για να πεις πως θα χασεις λιπος να φανει. Αρα ειναι κατι που θα το κανεις αργοτερα.
    Κοιτα τωρα να οργανωσεις τη διατροφη σου, το πως θα κινηθεις οταν ξεκινησεις γυμναστηριο. Μαθε, διαβασε, εδω στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα, ωστε να δεις τι πρεπει να τρως, ποτε πρεπει να το τρως και γιατι πρεπει να το τρως.

    Με υπομονη και επιμονη θα τα καταφερεις.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    καλησπερα καρδουλα!
    προς το παρον αυτο που κανω και θα κανω καιρο καθομαι λογο του προβληματος που εχω στη μεση ειναι διατροφη.και εχω δει διαφορα στη ζυγαρια μου.απλα αυτο που κανω τωρα ειναι οτι τρωω περισσοτερη πρωτεινη(ασπραδια κοτοπουλο τονο γαλοπουλα)και εχω μειωσει τους υδατανθρακες (τρωω μονο ολικης ψωμι μακαρονια και κουακερ καθολου λευκο αλευρι)οπως με συμβουλεψαν και τα παιδια.θελω λοιπον αν καποιος ξερει να μου πει ενα προγραμμα διατροφης πλουσιο σε πρωτεινη και χαμηλο σε υδατανθρακα γιατι θελω βοηθεια σε αυτο.θελω να συνηθιζω σιγα σιγα γιατι σε λιγοτερο απο 2 εβδομαδες αρχιζω γυμναστικη ξανα ????

  14. #14

    Default

    Εδώ σου παραθέτω μια καλή πιστεύω κατά τη γνώμη μου διατροφή γραμμωσης για γυναίκες. Με αρκετή ποσότητα πρωτεϊνης και χαμηλούς υδατάνθρακες.

    1ο γευμα: 6 ασπραδια + 1 κρόκο + 35γρ κουακερ με γάλα 0% ή 1 skup whey πρωτεϊνη + 35γρ κουακερ

    2ο γευμα: 1 τοστ με 70γρ στήθος γαλοπούλας και 1 κουταλιά σούπας cotagge cheese

    3ο γευμα: 150γρ κρέας (κοτόπουλο, γαλοπούλα ή ψάρι) + 100γρ ρύζι καστανό ή μπασματι ή 100γρ πατάτα βραστή ή ψητή + σαλάτα πράσινη + 20γρ αμύγδαλα

    4ο γευμα πριν την προπόνηση: 1 skup whey με ένα πράσινο μήλο

    5ο γευμα αμέσως μετά την προπόνηση: 1 skup whey με μια μπανάνα μικρή.

    Τις ημέρες που δεν εχεις προπόνηση το γευμα 4 και 5 καταργούνται. Μπορείς να φας ξανά το γευμα 2

    6ο γευμα (μετά από μια με μιάμιση ώρα μετά το μετά προπονητικό γεύμα) : 150γρ κρέας (κοτόπουλο, γαλοπούλα ή ψάρι και 3 φορές την εβδομάδα απαχο μοσχάρι) + πράσινη σαλάτα άφθονη + 20γρ αμύγδαλα

    7ο γευμα ( προεραιτικο. Αν αργησεις να κοιμηθείς) : ένα κεσεδακι τυρί cotagge με χαμηλά λιπαρά

    Παρατηρήσεις:
    1) 3 κ.σ. ελαιόλαδο ημερησίως
    2) νερό 3 λίτρα τουλάχιστον
    3) απαγορεύονται χρήση κέτσαπ, μουστάρδα, μαγιονέζα, βούτυρο, αναψυκτικά, χυμοί
    4) καφές με χρήση ασπαρτάμη ως γλυκαντική ουσία. Ή ασπαρτάμη βέβαια είναι καλό να αποφεύγεται . Θα τη χρεισημοποιησεις μόνο αν δεν αντεχεις τον πικρό καφέ
    5) γλυκακι μόνο μια φορά την εβδομάδα και αυτό με προσοχή!!!
    6) 3-4 μέρες αερόβια άσκηση διάρκειας 30 λεπτά και άνω + 4-5 μέρες βάρη.
    2 μέρες οπωσδήποτε τις αφιερωνεις για ξεκούραση

    Για καλύτερα αποτελέσματα , κάνε πρωινό τρέξιμο με άδειο στομάχι. Αλλά για να μην κάψεις μυϊκή μάζα φάε πριν να πας τα ασπραδια αυγών ή πιες ένα σκουπ πρωτεϊνη. Τότε είναι που θα κάψεις περισσότερο λίπος. Και το απόγευμα κάνε προπόνηση με βάρη.

    Να σε ρωτησω, απ' ότι έχω καταλάβει, δεν εχεις ασχοληθεί ποτέ με βάρη; Αν όχι, θα πρέπει να ξεκινήσεις ένα πρόγραμμα για αρχάριους και σταδιακά μήνα με το μήνα θα ανεβαίνεις σιγά σιγά . θα δυναμωνουν οι μύες σου, θα αλλάζει το σώμα σου, θα βλέπεις και αποτελέσματα από τη διατροφή . Μέσα στο σαιτ έχει πρόγραμμα για αρχάριους της Ειρήνη Τζάνε - Καρδουλα . Είναι τέλειο. Είναι 4 κύκλοι . Ο κάθε κύκλος διαρκεί ένα μήνα. Σε συμβουλεύω να ξεκινήσεις αυτό, αν δεν εχεις ξανά ασχοληθεί με βάρη. Εγώ προσωπικά το έκανα παλια. Δεν ξέρω πως με ποιον τρόπο να σου στείλω τη διεύθυνση url πως το λένε . . . .για να το δεις αμέσως. Αν έχεις υπομονή προσπάθησε να το βρεις. Θα το ψαξω και εγώ

  15. #15
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου!!ειναι πολυ χρησιμα ολα!η αληθεια ειναι οτι μονο με βαρη δεν εχω ασχοληθει εκανα και απο αυτα αλλα πολυ λιγο..αντι για cottage μπορω να τρωω γιαουρτι 0% (τα 100γρ εχουν 10.3 γρ πρωτεινης..)? επινα τη whey με γευση σοκολατα αλλα τη σιχαθηκα μου φαινοταν πολυ γλυκεια ξερεις καμια γευση πιο ωραια???επισης οσπρια και "λαδερα" δεν πρεπει να τρωω καθολου?μονο κρεας και ψαρι?ζαχαρη δεν χρησιμοποιω στον καφε καθολου αλλα που και που μπορει να πιω ενα ανθρακουχο νερο θεωρειται αναψυκτικο??επειδη δεν εχει ζαχαρη...

  16. #16
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    ξεχασα να σε ρωτησω...αυτα τα 6 ασπραδια και ο ενας κροκος πρωι πρωι που εγω κουτουλαω τοιχους πως μπορουν να γινουν πιο δελεαστικη ιδεα??εχεις δοκιμασει τιποτα καλο??

  17. #17

    Default

    Το τυρί κοτατζ έχει πολύ περισσότερες πρωτεϊνες από ένα απλό γιαουρτακι. Σε συμβουλεύω να τρως κοτατζ. Αλλά ένταξη σε περίπτωση που δεν εχεις φάε ένα 0% που λες αλλά να είναι στραγγιστο.

    Whey σου προτείνω να πιεις 100% καθαρή χωρίς υδατάνθρακες. Αν δεν σου αρέσει πλέον η γεύση σοκολάτας δοκίμασε τη γεύση βανίλιας.
    Όσπρια μπορείς να φας. Ναι. Συνδιασε όσπρια με ρύζι. φτιάξε φακορυζο . είναι ο τέλειος συνδιασμός αμινοξέων . Το φαγητό αυτό είναι σαν να εφαγες κρέας. Απλά να ξέρεις ότι το κρέας σου προσφέρει πιο καλή πρωτεϊνη. Λαδερα όχι. Δεν θα φας. Θα τρως φαγητά μαγειρεμένα στην κατσαρόλα και στο φούρνο. Δεν θα περιέχουν λάδι μέσα μαγειρεμένο. Όχι τσιγαρισμα . όχι τηγάνισμα. Θα βάζεις ωμό λαδακι στο πιάτο σου 1 κουταλιά της σούπας.
    Νερό πιες κανονικό. Δεν είμαι σίγουρη αν πειράζει το ανθρακούχο νερό. Και πιστεύω ότι δεν πειράζει, αφού δεν έχει ζάχαρη.
    Τα 6 ασπραδια το πρωί με τον κρόκο αν δεν μπορείς να φας βραστά, καντα ομελέτα με ένα κουταλάκι του γλυκού ελαιόλαδο σε αντικολλητικό τηγάνι. Ή αντί να φας ασπραδια πιες πρωτεϊνη :-)

    Αύριο θα σου στείλω ένα πρόγραμμα προπονησης για αρχάριους με βάρη, όταν είχα προτοξεκινήσει εγώ, για να το κάνεις. Εμένα με βοήθησε πολύ. Είδα αποτελέσματα, αγάπησα τα βάρη και συνεχιζω ακόμα. Εύχομαι και εσύ να τα αγαπησεις γιατί πραγματικά θα δεις αποτελέσματα .

  18. #18
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Κωνσταντίνα να υποθεσω τη διατροφη αυτη την εχεις δοκιμασει προσωπικα και δούλεψε;
    θα προτείνω 2-3 αλλαγές και η Nismo93 ας πειραματιστεί σε τι της ταιριάζει αλλα ακομα σημαντικοτερο ειναι να διαβασει τα άρθρα και τα log των κοριτσιών που γράφουν αναλυτικα τη διατροφη τους. Θα συμφωνησω ωστόσο με την Ειρηνη (Kardoula) η εννοια της γραμμωσης δεν νοείται οταν δεν υπαρχει μυικο υπόβαθρο, πραγμα που δε χτίζεται στις πολεμικες τεχνες. Θελει βαρη στο μέγιστο βαθμό που ο καθενας αντέχει.
    Λοιπον:
    -οχι γαλα σε περίοδο γραμμωσης, ακομα και 0%. Η λακτόζη σαμποτάρει. Μπορεις ομως cottage ή γιαουρτι.
    -οχι τοστ γιατι το ψωμι γινεται απο αλεύρι και δε θελουμε γλουτενη. Εκτος κι αν ειναι απο αλεύρι χωρις γλουτενη, δε ξερω αν πουλάνε τετοιο έτοιμο ψωμι. Ασε που μπορει να εχει και λιγη ζαχαρη που προφανως δε θελουμε.
    -1φρουτο αρκει. Δε θελουμε αλλη φρουκτόζη μεςα στη μερα. Οποτε μπορεις μεταπροπονητικα.
    -scoop πρωτεινης 1φορα τη μερα αρκει (μεταπροπονητικα κατα προτιμηση). Το κανονικό φαγητο ειναι υψηλότερης θρεπτικής αξίας απ τις σκόνες οποτε προ ασκησης καλυτερα ενα καθαρο γευμα με πρωτεινη+υδατανθρακα. Ειδικα στο πρωινο ok μπορεις να εχεις και εκει scoop πρωτεινης αν σε εξυπηρετεί αν και τα 35γρ βρωμης εμπειρικά μου ακούγονται λιγα. Διαφορετικα ενα πιτακι βρωμης ειναι πολυ καλη επιλογη, βρες πως γινεται, συνταγες εχουν αναρτηθεί πολλες.
    -λαδι εγω ποτε δεν εφαγα πανω απο 1κ.σουπας την ημέρα.
    -γλυκάκι καμία φορα για αρχη. Δε ξεκινάμε ετσι. Οταν περασει καποιο διαστημα τοτε θα γινει ενα cheat οπου ιδανικα το γλυκό να ειναι με στεβια και οχι ζαχαρη.
    -επισης πολυυυ σημαντικο: οι υδατανθρακες ειναι φιλοι οχι εχθροί! Δε τους κόβουμε σχεδον ποτε!!!

    Nismo93 κατσε διαβασε λιγο να δεις τους κανόνες που πρεπει να χει μια διατροφη. Βρες ποση ποσοτητα πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπαρών πρεπει να παιρνεις σε μια μερα. Να θυμασαι ολα τα γευματα να περιεχουν και πρωτεινη και υδατανθρακα ισομοιρασμενα οσο γινεται. Μοσχαρι 2-3φορες την εβδομαδα, ψαρι οσο πιο συχνα μπορεις, ιδανικα ως βραδινό, σαλατες οςες θες άφοβα εκτος του μεταπροπονητικου (επιβραδύνουν την απορρόφηση πρωτεινης) και καλη σου επιτυχια.
    A head full of fears has no space for dreams.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Συμφωνω με καρδουλα κ ελενα,μια ερωτηση απο μενα ειδε κανεις την nismo; Γιατι χωρις εικονα δυσκολα ξερεις τι θελει το σωμα.

  20. #20

    Default

    Έλενα, ναι ή διατροφή δούλεψε σε συνδιασμό με βάρη που έκανα 5 φορές την εβδομάδα και ετρεχα τα πρωινά . Και το φρούτο ειδικά το ξυνομηλο βοηθάει στο έντερο. Όποτε ετρωγα πράσινο μήλο πριν την προπονηση, πήγαινα τουαλέτα :-) και γυμναζομουν πιο καλά με ελαφρύ στομάχι. Κατάφερα να γραμμωσω αλλά εξακολουθούσε να υπάρχει ακόμα λιγο λίπος στο κάτω μέρος της κοιλιάς.
    Για το ψωμί που λες , ένα τοστακι το ετρωγα το πρωί στο δεύτερο γεύμα. Αλλά σε περίπτωση που η Nismo93 το βγάλει από τη διατροφή της θα πρέπει να φάει πχ καμία κονσέρβα τόνο με ρύζι ή πατάτα + σαλάτα . Συμφωνεις;
    Επίσης δεν ειπα οτι κόβουμε τον υδατάνθρακα . Απλά είναι καλό σε περίοδο γραμμωσης να μην φάει υδατάνθρακα μετα τις 7 το απόγευμα .
    Κορίτσια όταν λέτε πως η έννοια της γραμμωσης δεν νοείται όταν δεν υπάρχει μυϊκό υπόβαθρο συμφωνώ. Αλλα εγώ όταν ξεκίνησα τα βάρη για πρώτη φορά με διατροφή γραμμωσης είδα αποτελέσματα. Ενώ παλιά ασχολουμουν με γιόγκα και πιλατες δεν ήμουν έτσι γραμμωμενη. Και δεν είχα μυϊκό υπόβαθρο. Μπορώ να πω ότι ταυτόχρονα εχτιζα μυϊκή μάζα ενώ εχανα λίπος.
    Η Nismo93 ας κάνει αυτές τις αλλαγές που λες. Μου ακούγονται σωστές.

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kωνσταντινα, χωρις παρεξηγηση κοπελα μου, θα σου πω καποια πραγματα -

    Η διατροφη αυτη που προτεινεις στην κοπελα ειναι εντελως λαθος!!! Δεν ξερω που τη βρηκες, αν την εκανες και σε βοηθησε, δεν ξερω αν εσενα σου φαινονται σωστα, αλλα δεν νοειται χωρις να ξερεις τον αλλον, χωρις να γνωριζεις τις αναγκες του, να του γραφεις με τοση βεβαιοτητα ενα τοσο συγκεκριμενο πλανο γεματο λαθη.
    Τα γραφεις με τοσο σιγουρια, τοσο αναλυτικα.. Ειμαστε σοβαροι; Τι παει να πει"απαγορευεται η κετσαπ"; Δηλαδη αυτο ειναι που θα την χαλασει; Καλα καλα δεν εχει μαθει τα βασικα η γυναικα.
    Αυτο που διαβασα μου κανει διαιτολογιο που δινουν διαιτολογοι.

    Δεν θα μπω σε λεπτομερειες, μονο ενα θα αναφερω που της προτεινεις με τοση βεβαιοτητα -
    Δεν νοειται να γραφεις να καταναλωνει 3 κουταλιες της σουπας λαδι!!! Ειναι δυνατον;; Εχεις υπολογισει ποσες θερμιδες της δινει αυτο; Ξερεις ποσο υπερβολη ειναι για μια γυναικα με αυτα τα στατιστικα;

    Εδω στο φορουμ εχουμε τεραστια ευθυνη οταν προτεινουμε κατι ΕΙΔΙΚΑ σε καποιον αρχαριο που δεν ξερει αν αυτο που του λεμε ειναι σωστο ή οχι.

    Το αν ειδες εσυ αποτελεσματα πανω σου, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.
    Αυτο δεν ειναι διατροφη γραμμωσης, ουτε εχω δει κανεναν να γραμμωνει με τοστ, λαδια και τοσα φρουτα.
    Ουτε σε εχουμε δει αν ολα αυτα που λες το πως εχουν δουλεψει στο δικο σου σωμα.
    Και το κυριοτερο... τι γραμμωση προτεινεις στο κοριτσι;! Το λεω και παραπανω, δεν τιθεται ΚΑΝ τετοιο ζητημα.

    Ας ειμαστε σε παρακαλω προσεκτικοι και οχι απολυτοι σε αυτα που προτεινουμε ειδικα οταν δεν εχουμε δει τον αλλον και οταν δεν εχουμε την εμπειρια.





    Απλά είναι καλό σε περίοδο γραμμωσης να μην φάει υδατάνθρακα μετα τις 7 το απόγευμα

    Και μονο απο αυτο που γραφεις, φαινεται πως σου λειπουν βασικες γνωσεις πανω στη διατροφη.


    Αγαπητη φιλη nismo, σου προτεινω να μελετησεις τα αρθρα του φορουμ, τα ημερολογια των κοριτσιων και μετα να μας γραψεις αναλυτικα το τι τρως και το τι ακριβως θες απο το σωμα σου και θα σε βοηθησουμε ΣΩΣΤΑ να χτισεις το διατροφικο σου πλανο. Το ιδιο και για την προπονηση.
    Last edited by Kardoula; 29-07-15 at 06:44.

  22. #22
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kωνσταντινα, χωρις παρεξηγηση κοπελα μου, θα σου πω καποια πραγματα -

    Η διατροφη αυτη που προτεινεις στην κοπελα ειναι εντελως λαθος!!! Δεν ξερω που τη βρηκες, αν την εκανες και σε βοηθησε, δεν ξερω αν εσενα σου φαινονται σωστα, αλλα δεν νοειται χωρις να ξερεις τον αλλον, χωρις να γνωριζεις τις αναγκες του, να του γραφεις με τοση βεβαιοτητα ενα τοσο συγκεκριμενο πλανο γεματο λαθη.
    Τα γραφεις με τοσο σιγουρια, τοσο αναλυτικα.. Ειμαστε σοβαροι; Τι παει να πει"απαγορευεται η κετσαπ"; Δηλαδη αυτο ειναι που θα την χαλασει; Καλα καλα δεν εχει μαθει τα βασικα η γυναικα.
    Αυτο που διαβασα μου κανει διαιτολογιο που δινουν διαιτολογοι.

    Δεν θα μπω σε λεπτομερειες, μονο ενα θα αναφερω που της προτεινεις με τοση βεβαιοτητα -
    Δεν νοειται να γραφεις να καταναλωνει 3 κουταλιες της σουπας λαδι!!! Ειναι δυνατον;; Εχεις υπολογισει ποσες θερμιδες της δινει αυτο; Ξερεις ποσο υπερβολη ειναι για μια γυναικα με αυτα τα στατιστικα;

    Εδω στο φορουμ εχουμε τεραστια ευθυνη οταν προτεινουμε κατι ΕΙΔΙΚΑ σε καποιον αρχαριο που δεν ξερει αν αυτο που του λεμε ειναι σωστο ή οχι.

    Το αν ειδες εσυ αποτελεσματα πανω σου, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.
    Αυτο δεν ειναι διατροφη γραμμωσης, ουτε εχω δει κανεναν να γραμμωνει με τοστ, λαδια και τοσα φρουτα.
    Ουτε σε εχουμε δει αν ολα αυτα που λες το πως εχουν δουλεψει στο δικο σου σωμα.
    Και το κυριοτερο... τι γραμμωση προτεινεις στο κοριτσι;! Το λεω και παραπανω, δεν τιθεται ΚΑΝ τετοιο ζητημα.

    Ας ειμαστε σε παρακαλω προσεκτικοι και οχι απολυτοι σε αυτα που προτεινουμε ειδικα οταν δεν εχουμε δει τον αλλον και οταν δεν εχουμε την εμπειρια.






    Και μονο απο αυτο που γραφεις, φαινεται πως σου λειπουν βασικες γνωσεις πανω στη διατροφη.


    Αγαπητη φιλη nismo, σου προτεινω να μελετησεις τα αρθρα του φορουμ, τα ημερολογια των κοριτσιων και μετα να μας γραψεις αναλυτικα το τι τρως και το τι ακριβως θες απο το σωμα σου και θα σε βοηθησουμε ΣΩΣΤΑ να χτισεις το διατροφικο σου πλανο. Το ιδιο και για την προπονηση.
    Και νομιζα οτι μονο εγω ειμαι κακος,αρε καρδουλα να σε ειχα μαζι μου στο αεροβιο τωρα θα σου εδινα το χερι μου για τα λογια σου :),καλημερες

  23. #23

    Default

    Συγνώμη ρε παιδιά αν κάνω λάθος για τη διατροφή. Αλλά σε τι ή είναι λάθος; Δεν έχει σε κάθε γευμα πρωτεϊνη + υδατάνθρακα + καλά λίπη; Τη βρήκα στο ίντερνετ όταν πρωτοξεκινησα τα βάρη και ήθελα να γραμμωσω. Είναι του Γεώργιου Τσιτωνα . Αν τη βρείτε περιλαμβάνει σχεδόν σε κάθε γευμα και συμπληρώματα διατροφής όπως γλουταμηνη , cla , λιποτροπικο, αλλά είπα να μην τα γραψω στην κοπέλα και αυτά. Εμένα πάντως με βοήθησε. Είναι χαμηλή σε υδατάνθρακες ώστε να μην προσλαμβάνει πολλές θερμιδες με αποτέλεσμα να χάσει λίπος.
    Δεν τη σκαρφιστηκα από το μυαλό μου. Και αφού εγώ κάνω τόσο λάθος, Γράψε εσείς μια διατροφή στην κοπέλα να τη βοηθησετε. Συγνώμη και πάλι

  24. #24
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    παιδια καλημερα!!!πιστευω οτι ολοι θελετε να με βοηθησετε και εχετε και δικιο σε πολλα πραγματα που λετε..εγω σε σχεση με αυτα που ξερετε εσεις ειμαι πραγματικα ασχετη για αυτο και ζητησα τη βοηθεια σας..αυτο που εκανα μεχρι τωρα ηταν να εχω μια ισορροπημενη διατροφη (οσπρια κρεας ψαρι λαχανικα μακαρονια λαδι)αλλα ολα σε περιορισμενη ποσοτητα..δεν εχω κανει ποτε κατι εξτριμ ουτε να φαω τοσα ασπραδια ουτε να πιω τοση πρωτεινη ουτε να βγαλω τοσα αποτομα τοσα φαγητα απο το προγραμμα μου..ολα αυτα που ακουω εδω με εχουν μπερδεψει ακομα περισσοτερο και νομιζω οτι αν τα κανω τοσο αποτομα θα με κουρασουν και ευκολα.πιστευω οτι για αρχη θα ηταν καλο να μειωσω τα λιπαρα αρχιζοντας απο τα γαλακτοκομικα να παιρνω δηλαδη 0% να τρωω περισσοτερο κρεας καθαρο να μειωσω τον υδατανθρακα και να τρωω περισσοτερα λαχανικα.αυτα για αρχη μαζι με το γυμναστηριο για να παρει το σωμα.μου μπροστα...πιστευω οτι ολα τα αλλα μπορω να τα διορθωνω στην πορεια γιατι ολα αυτα μου φαινονται βουνο να τα κανω απο τη μια μερα στην αλλη...και δεν ειναι οτι ειμαι φετες και θελω να γραμμωσω ακομα περισσοτερο..εχω σωμα που ειναι σφιχτο αλλα δεν εχω γραμμωση πουθενα πανω.μου...εχω.χασει και πολλα κιλα (απο 75 πηγα 63)και θελω να χασω κι αλλα.εμφανισιακα αυτη τη στιγμη αν με δει καποιος δεν θα καταλαβει οτι γυμναζομαι γιατι δεν φαινεται μαλλον επειδη ειχα αρκετο λιπος οταν γυμναζομουν και ακομα εχω γιατι τους τελευταιους 7 μηνες αρχιζα να προσεχω την τροφη που βαζω μεσα στο σωμα μου.αυτο που θελω να.κανω ειναι μια διατροφη που θα με βοηθησει να χασω λιπος και παραλληλα με γυμναστικη να με βοηθησει να γραμμωσω.αν αυτο δεν γινεται επειδη αρχικα θα πρεπει να κανω αλλα πραγματα πιο σημαντικα να μου το πειτε ολα τα σχολια δεκτα..ξερω οτι εχω πολυ δουλεια ακομη.και παλι σας ευχαριστω ολους και ξερω οτι ολοι θελετε να βοηθησετε..

  25. #25
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    ξεχασα να πω αλεξανδρε μπ αρχικα εψαχνα να βρω πως μπαινει φωτογραφια (ακομα δεν εχω βρει πως γινετε αυτο)και κατα δευτερον με τοσα σωματα που εχω δει εδω μεσα μονο για φωτογραφια δεν ειναι το δικο μου ;) αν βαλω φωτο θα γελατε ολοι...!!και γω μαζι....!αν διαβασεις το παραπανω σχολιο μου θα καταλαβεις...

  26. #26
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kωνσταντινα, χωρις παρεξηγηση κοπελα μου, θα σου πω καποια πραγματα -

    Η διατροφη αυτη που προτεινεις στην κοπελα ειναι εντελως λαθος!!! Δεν ξερω που τη βρηκες, αν την εκανες και σε βοηθησε, δεν ξερω αν εσενα σου φαινονται σωστα, αλλα δεν νοειται χωρις να ξερεις τον αλλον, χωρις να γνωριζεις τις αναγκες του, να του γραφεις με τοση βεβαιοτητα ενα τοσο συγκεκριμενο πλανο γεματο λαθη.
    Τα γραφεις με τοσο σιγουρια, τοσο αναλυτικα.. Ειμαστε σοβαροι; Τι παει να πει"απαγορευεται η κετσαπ"; Δηλαδη αυτο ειναι που θα την χαλασει; Καλα καλα δεν εχει μαθει τα βασικα η γυναικα.
    Αυτο που διαβασα μου κανει διαιτολογιο που δινουν διαιτολογοι.

    Δεν θα μπω σε λεπτομερειες, μονο ενα θα αναφερω που της προτεινεις με τοση βεβαιοτητα -
    Δεν νοειται να γραφεις να καταναλωνει 3 κουταλιες της σουπας λαδι!!! Ειναι δυνατον;; Εχεις υπολογισει ποσες θερμιδες της δινει αυτο; Ξερεις ποσο υπερβολη ειναι για μια γυναικα με αυτα τα στατιστικα;

    Εδω στο φορουμ εχουμε τεραστια ευθυνη οταν προτεινουμε κατι ΕΙΔΙΚΑ σε καποιον αρχαριο που δεν ξερει αν αυτο που του λεμε ειναι σωστο ή οχι.

    Το αν ειδες εσυ αποτελεσματα πανω σου, δεν σημαινει απολυτως τιποτα.
    Αυτο δεν ειναι διατροφη γραμμωσης, ουτε εχω δει κανεναν να γραμμωνει με τοστ, λαδια και τοσα φρουτα.
    Ουτε σε εχουμε δει αν ολα αυτα που λες το πως εχουν δουλεψει στο δικο σου σωμα.
    Και το κυριοτερο... τι γραμμωση προτεινεις στο κοριτσι;! Το λεω και παραπανω, δεν τιθεται ΚΑΝ τετοιο ζητημα.

    Ας ειμαστε σε παρακαλω προσεκτικοι και οχι απολυτοι σε αυτα που προτεινουμε ειδικα οταν δεν εχουμε δει τον αλλον και οταν δεν εχουμε την εμπειρια.






    Και μονο απο αυτο που γραφεις, φαινεται πως σου λειπουν βασικες γνωσεις πανω στη διατροφη.


    Αγαπητη φιλη nismo, σου προτεινω να μελετησεις τα αρθρα του φορουμ, τα ημερολογια των κοριτσιων και μετα να μας γραψεις αναλυτικα το τι τρως και το τι ακριβως θες απο το σωμα σου και θα σε βοηθησουμε ΣΩΣΤΑ να χτισεις το διατροφικο σου πλανο. Το ιδιο και για την προπονηση.
    "Like" και απο μενα. Μολις διαβάσετε κορίτσια θα καταλάβετε μονες σας τα λάθη. Ως τοτε μελέτη!! Αν φαινεται βουνο το να ψάξετε τα threads της διατροφής και τα logs των κοριτσιών τοτε θα σας φανει βουνο και η τήρηση ενός σωστού προγράμματος οταν αυτο διαμορφωθεί. Το ψάξιμο αυτο δείτε το ως το 1ο task για τη σωματική σας βελτιωση. Τα επόμενα θα ειναι στη κουζίνα και στο gym. Διαβάστε, προσαρμοστε το στα δικα σας stats (βαρος/ύψος...) και καταγράψτε το να το βελτιώσουμε ολοι μαζι.
    A head full of fears has no space for dreams.

  27. #27
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Καλημέρα κοριτσάρα κ απο μένα,ξέχνα οτι ξέρεις,ασε τις γραμμώσεις κ τέτοιους όρους στην άκρη,ξέχνα τη διατροφή που σου πόσταρε η Κωνσταντίνα,διάβασε πάλι κ βάλε στο μυαλό σου αυτά που σου είπαν η Καρδούλα κ η Ελενα κ διάβασε κ τα παρακάτω λινκ.Πάρτα όλα απ την αρχή για να μάθεις βασικά πράγματα ΣΩΣΤΑ κ μν πελαγώνεις.

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=40746
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=37336
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35102
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=15211

    Εδω υπάρχουν αρκετές πληροφορίες ωστε να φτιάξεις μόνη σου μια διατροφή κομμένη κ ραμμένη για σένα,χωρίς υπερβολές κ ακρότητες.Μετά μπορείς να την παραθέσεις παρακάτω ωστε να γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις,μν περιμένεις να το κάνει κάποιος άλλος για σένα,κάντο εσύ.


    εδιτ. Βάλε παιδί μου μια φωτογραφία,κανένας δεν πρόκειται να γελάσει τι ειν αυτά που λες?ολοι να βοηθήσουμε θέλουμε
    Last edited by Renesis; 29-07-15 at 08:57.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  28. #28
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    δεν μου φαινεται βουνο να ψαξω απλα εχω μπερδευτει με ολα αυτα που εχω ακουσει!θα μπω να ξανα διαβασω και θα ποσταρω ενα προγραμμα οταν βρω χρονο με βαση τα δικα.μου δεδομενα να μου πειτε τη γνωμη σας!!!

  29. #29
    New Member
    Join Date
    26-07-15
    Posts
    24

    Default

    renesis τωρα ειδα το μηνυμα σου..!καλημερα και απο μενα!σε ευχαριστω για τα link σου τωρα θα μπω να τα διαβασω και μετα θα γραψω μια διατροφη που μπορω να κανω και εγω!ειμαι 22χρονων και πιστευω οτι μπορω να αλλαξω το σωμα μου εστω και τωρα..απλα ξερω θελει αυτο που λετε ολοι...υπομονη ασκηση και επιμονη!!!τα λεμε σε λιγακι ξανα!

  30. #30
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    31-05-15
    Posts
    372

    Default

    Kαλημερα Κωνσταντινα απο τα λιγα που γνωριζω αλλα και απο τα ημερολογια των αλλων κοριτσιων στο φορουμ συμφωνω με τα κοριτσια και το αστερι μας την ΚΑΡΔΟΥΛΑ !!!!Νismo93 ,γνωμη μου ειναι να ακουσεις τα εμπειρα ατομα του φορουμ και με λιγη προσπαθεια, σιγουρα θα τα καταφερεις!!!!!!!!!!!!!!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Χωρίς Γυμναστήριο
    By diffakoc in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 10-01-15, 17:19
  2. Χάσιμο Λίπους Χωρίς Γυμναστήριο ?
    By irina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 08-01-14, 22:58
  3. Διατροφη χωρις γυμναστηριο
    By Red.Out in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-06-06, 23:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •