Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default Γνωμες για να πετυχω το στοχο μου

    Καλησπερα σας! Ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα να ευχαριστω εκ τον προτερων για τον χρονο σας! Θα ειναι λιγο μεγαλο το post συγχωρεστε με , αλλα θελω πραγματικα την βοηθεια σας! Λοιπον, ειμαι 24 ετων, ζυγιζω 90 κιλα δυστηχως δεν υπαρχει προσφατη λιπομετρηση, 1.92 υψος! Εχω καποιο λιπος και χαλαροτητα στη κοιλια λογω μειωσης βαρους αλλα οχι σε τοσο ενοχλητικα επιπεδα( βεβαιως θελω να χαθουν το συντομοτερο ). Στοχος-σκεπτικο μου ειναι να ειμαι στα 95-98 κιλα οσο πιο καθαρα ( μυικα ) ειναι δυνατον! Θα ηθελα λοιπον να σας πω το προγραμμα μου και τη διατροφη μου και να μου πειτε την γνωμη σας! Ξεκιναω με το προγραμμα μου! Δουλευω καθημερινα 9-5, κανω 3-4 αεροβιες 30' πρωινες με αδειο στομαχι πριν την δουλεια, και διαθετω 5 μερες για τα βαρη, οι οποιες ειναι: Δευτερα: στηθος+κοιλια, Τριτη: πλατη, Τεταρτη: ποδια+κοιλια, Πεμπτη: ωμους, Παρασκευη: ξεκουραση+δεν προλαβαινω, Σαββατο: χερια+κοιλια.
    Τα βαρη δεν ξεπερνουν τα 60 λεπτα καθως εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα για σωστα προγραμματα κτλ. κτλ. Η διατροφη που σκεφτομαι να ακολουθησω ειναι:
    8.30: 5κ.σ βρωμη+1κσ μελι+1φρουτο+1σκουπ whey( ON ) ή 6ασπραδια+1κροκος+1φρουτο+ριζογκοφρετες
    11.15-30:6ασπραδια+1κροκος+ υδατανθρακα(?) και εαν ναι ποιον, καθως ειμαι στη δουλεια κ δεν υπαρχει χρονος πολυς ή 1σκουπ+10αμυγδαλα
    2.20-30: 180γρ κοτ/γαλοπουλα/μοσχαρι+200 ρυζι καστανο/πατατα/μακαρονι ολικης+σαλατα με λαδι
    4.40: σκεφτομουν καποιο ροφημα κρεατινης μονουδρικης
    5.10-6-20: προπονηση, στο τελος 1σκουπ+1μπανανα
    8.00:170γρ ψαρι(3 φορες τη βδομαδα) ή κοτοπουλο+150γρ απο τον υδατανθρακα του μεσιμεριου, ξερω θα πρεπε πατατα αντι ρυζι πχ αλλα δεν εχω την πολυτελεια +σαλατα
    11.00: 150γρ ψαρι/κοτοπουλο

    Δυστηχως λογω εργασιας οι ωρες ειναι πανω κατω αυτεες! Θα ηθελα τις γνωμες/συμβουλες σας για το τι να κανω να πετυχω τον στοχο μου!

    Ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Quote Originally Posted by JeykO View Post
    Τα βαρη δεν ξεπερνουν τα 60 λεπτα καθως εχω διαβασει τα σχετικα αρθρα για σωστα προγραμματα
    Μην συμπιέζεις το προγραμμα σου έτσι ώστε σε μια ώρα να έχεις τελείωσει και να είσαι με το ρολοί συνέχεια. Και 70 λεπτά να κάνεις δεν έγινε τίποτα.
    PAIN AND GAIN

  3. #3
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

    Kαποια αποψη για το σκεπτικο/πλανο μου γενικοτερα;;

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Η προπονηση με βάρη καλό ειναι να μην ξεπερνάει τα 60 λεπτά, από κει και μετά γινεται αντιπαραγωγικό. Εκτος αν ενδιαμεσα πιανουν κουβεντολόι ή κανουν διαλειμματα μεγαλα και παιζουν με το κινητο.

    Φιλε μου αρχικα δεν χρειαζεται να κανεις αεροβια με αδειο στομαχι. Αυτο αστο για αργοτερα. Μπορεις να κανεις σε αλλη χρονικη στιγμή ή μετά τα βάρη.
    Κοιλιακους δεν ειναι απαραιτητο να κανεις συνεχεια. Επειδη εχεις χαλαρωση δεν σημαινει πως αν τους δουλευεις συνεχεια θα εχεις αποτελεσμα.

    Διατροφικα, εχεις μετρησει ποσες θερμιδες τρως περιπου; Αν δεν ξερεις τοτε δεν μπορεις να κανεις στην πορεια και αλλαγες. Εστω κατα προσεγγιση χρειαζεται να υπολογιζουμε. Οσο συγκεκριμενοι ειμαστε σε αυτα που τρωμε, τοσο συγκεκριμενα θα ειναι και τα αποτελεσματα πανω μας.

    Απο συμπληρωματα το μονο που θα σου φανει χρησιμο ειναι η πρωτεινη και μια πολυβιταμινη. Ουτε κρεατινες ουτε τιποτε αλλο.
    Last edited by Kardoula; 02-08-15 at 17:47.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    20-07-15
    Posts
    160

    Default

    Σε ευχαριστω πολυ, γενικοτερα βρισκεις σωστη την προσεγγιση μου;; Ναι εχω μετρησει στο περιπου, θελω να κανω και μια λιπομετρηση για νεο υπολογισμο!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πως Να Το Πετύχω;
    By Slim^Shady in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-15, 17:25
  2. Πάμε Για Νέο Στόχο!
    By pezonauths in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 27-08-14, 20:44
  3. Πώς να πετύχω διάφορα πράγματα...
    By WoopTiWoo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 13-11-13, 18:39
  4. Replies: 9
    Last Post: 20-04-13, 08:10
  5. Διατροφή και οι στόχοι που θελω να πετύχω
    By dreinas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 09-11-11, 18:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •