Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Default Βοήθεια Και Συμβουλές Για Τη Διατροφή

    Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούρια στο forum έχω δει άπειρα θέματα εδώ και βλέπω οτι βοηθάνε πολύ!!
    Έτσι λοιπόν θα σας γραψώ και εγώ το δικό μου μήπως μπορείτε να με συμβουλέψετε.
    Είμαι 23 χρονών έχω υψος 1,79 και 53 κιλά. ασχολιόμουν πάντα με άθλημα πχ στίβο, χορό μετά άρχισα το τσιγάρο και τα έκοψα και αργότερα ξεκίνησα γυμναστήριο. Μέχρι τα 19 ήμουν κανονική στα κιλά μου 60-61kg δεν έκανα καποια διαιτα η διατροφη απλα ο μεταβολισμος μου ειναι καλος. Μετα ξεκινησε η κατω βολτα αποτομη απωλεια βαρους απο 60 σε 50 σε 1μιση μηνα αυτο κρατησε 2 χρονια μεχρι και τωρα, επαιρνα 5 κιλα και τα ξανα εχανα, αλλα μιλαμε ετρωγα παρα πολυ και δεν επαιρνα τιποτα. Αυτη τη στιγμη το σωμα μου ειναι αγυμναστο εχω γραμωση αλλα δεν μου φτανει. Ρωτησα γυμναστη για πρωτεινες κρεατινες και αμινοξεα μπας και παρω κανα κιλο και ξανα γινω οπως παλια τουμπανο χαχα αλλα μου ειπε να μην παρω τιποτα απο αυτα μονο καμια πρωτεινη κ καμια βιταμινη και να μου φτιαξει ενα προγραμμα. Αλλα εγω ζηταω συγκεκριμενα πραγματα μπορει καποιος να βοηθησει;; χιλια συγνωμη για το κατεβατο αλλα το ιστορικο εχει σημασια
    Last edited by Xrisa88; 05-08-15 at 01:11.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες Χρύσα στο φόρουμ,

    είχες κάποιο θέμα υγείας και έχασες τόσο απότομα βάρος;
    Σωστά σε συμβούλεψε ο γυμναστής, δεν χρειάζεσαι κανένα συμπλήρωμα. Αυτό που χρειάζεσαι είναι να έχεις ένα σωστό διατροφικό πλάνο και πρόγραμμα γυμναστικής.
    Τι διατροφή ακολουθείς; Επισης, καλο ειναι να ξεκινησεις γυμναστηριο, τα βαρη θα σε βοηθησουν να βαλεις μυικο ιστο και να τονωσεις τον μεταβολισμο σου (και το σωμα σου φυσικα!).

    Αφιερωσε χρονο θα βρεις αφθονα αρθρα στις ενοτητες, που θα σε βοηθησουν να παρεις αρκετη γνωση και πληροφοριες!

  3. #3

    Default

    Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση kardoula!!
    Οχι δεν ειχα καποιο θεμα υγειας απο στεναχωρια εγινε οτι εγινε αλλα περασε τωρα αυτο!
    Οπως ειπα κ πριν δεν θελω να χασω κιλα η λιπος, θελω να παχυνω ομοιομορφα γιατι οπως καταλαβαινεις 1,79 και 53 κιλα δεν ειναι φυσιολογικο.
    Απλα σκεφτηκα με προγραμμα γυμναστικης και συμπληρωματα θα γινοταν καλη δουλεια!
    Αν εχεις κατι στο νου σου να το συζητησω με τον γυμναστη μου θα με βοηθαγε.
    Ευχαριστω και παλι!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Γεια σου Χρύσα!
    Καταλαβαίνω αυτό που λες για τη στεναχώρια, έχω δει φίλες μου να χάνουν βάρος λόγω κακής ψυχολογίας (εγώ πάλι σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνω βάρος :Ρ). Σημασία έχει να αφήνουμε πίσω τα αρνητικά και να συνεχίζουμε και μπράβο σου που έχεις πάρει την απόφαση να βάλεις στη ζωή σου την άσκηση και να κοιτάξεις την υγεία σου!

    Δεν χρειάζεσαι συμπλήρωμα, φαγητό χρειάζεσαι. Βάρη όπως σου είπε η Ειρήνη για να αρχίζεις να χτίζεις το μυικό σου σύστημα και αντίστοιχη καθαρή και σωστή διατροφή που θα σε βοηθήσει να βάλεις καλό βάρος (αναγκαστικά και λίγο λίπος βέβαια) και να πετύχεις το στόχο σου.

    Γράψε μας αρχικά τι περιλαμβάνει διατροφικά μια τυπική σου μέρα να δούμε.

  5. #5

    Default

    Γεια σου Ελενα ευχαριστω για την απαντηση! :)
    Εχετε δικαιο για την διατροφη απλα ποτε δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με αυτο.
    Μακαρι να μπορουσα να στειλω φωτο να δεις το πριν και το μετα να καταλαβεις τοτε που εκανα προγραμμα στο γυμναστηριο με καποια συμπληρωματα, και το τωρα που ειμαι σχετικα αγυμναστη!
    Διατροφικα η μερα μου ειναι:
    το πρωι ( δεν εχω στανταρ ωρα) καφε και φρυγανιες με μελι η δημητριακα καμια φορα.
    το μεσημερι μια κανονικη εως μεγαλη ποσοτητα σπιτικου φαγητου.
    Απογευμα δεν τρωω.
    και το βραδυ συνηθως κατα της 9 τρωω παλι κατι βαρυ παλι μεγαλες ποσοτητες.
    απ οτι καταλαβες δεν εχω κατι στανταρ απλα το λαθος μου ειναι οτι δεν τρωω το πρωι καλα, και ουσιαστικα κανω δυο γευματα καλα ενα το μεσημερι και ενα το βραδυ.
    Εχω κολλησει με τα συμπληρωματα γιατι ειχα δει διαφορα και στο σωμα μου στη φυσικη μου κατασταση αλλα και σε δυναμη παραλληλα βεβαια με προπονησεις!
    Να προσθεσω οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με βαρη γιατι παντα φοβομουν μην φουσκωσω και ανοιξουν πολυ οι πλατες μου!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ουτε θα φουσκωσεις, ουτε θα γινεις ντουλαπα. Το μόνο που θα κερδισεις απο τα βαρη ειναι ενα ομορφο θυλυκο σωμα , με ομορφες καμπυλες, σφιχτο και υγιες και οχι ενα skinny fat που εχουν οι περισσοτερες. Δες και εμας, σου φαινομαστε φουσκωτες; Αν ηταν ετσι, τοσα χρονια που κανω βαρη θα χα γινει νταλικα

    Το οτι δεν ειναι διατροφη αυτο που κανεις το ξερεις.. Αρα βαζεις μπρος να μπει σε μια σειρα.
    Τα συμπληρωματα αστα στην ακρη, το φαι και η ασκηση ειναι αυτα που θα κανουν τη διαφορα.
    Το λεει και η λεξη "συμπληρωματα" - συμπληρωνουν μια διατροφη, δεν αποτελουν τον κυριο κορμο.
    Φτιαξε λοιπον εσυ πρωτα τη διατροφη σου, ξεκινα και γυμναστικη με βαρη (το ξαναλεω, δεν θα φουσκωσεις..) και τα συμπληρωματα θα τα παρεις (τα ακρως απαραιτητα) στην ωρα τους.

    Δες αυτα τα αρθρα θα σε βοηθησουν να παρεις αρκετες πληροφοριες

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=29913

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=37336

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=40746

  7. #7

    Default

    Θα ξεκινησω βαρη και μια σωστη διατροφη και βλεπουμε. Απλα μου κανει εντυπωση πως ο γυμναστης δεν μου ειπε για βαρη καθολου, θα του πω να με καθοδηγησει αφου δεν εχω ιδεα. Τελευταια ερωτηση, αν ξεκινησω κρεατινη με βαρη θα εχω καλυτερα αποτελεσματα; Μου το συνιστεις;;
    Επαιρνα ενα φεγγαρι για 4 μηνες μετα σταματησα. Σας εχω πρηξει με τις ερωτησεις αλλα δεν εχω καποιον να μου δωσει απαντησεις σε αυτα που θελω. :)

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Xrisa88 View Post
    Θα ξεκινησω βαρη και μια σωστη διατροφη και βλεπουμε. Απλα μου κανει εντυπωση πως ο γυμναστης δεν μου ειπε για βαρη καθολου, θα του πω να με καθοδηγησει αφου δεν εχω ιδεα. Τελευταια ερωτηση, αν ξεκινησω κρεατινη με βαρη θα εχω καλυτερα αποτελεσματα; Μου το συνιστεις;;
    Επαιρνα ενα φεγγαρι για 4 μηνες μετα σταματησα. Σας εχω πρηξει με τις ερωτησεις αλλα δεν εχω καποιον να μου δωσει απαντησεις σε αυτα που θελω. :)
    Ο γυμναστής προφανώς δεν σου είπε για βάρη γιατί συνήθως οι γυναίκες όταν πάνε γυμναστήριο ρωτάνε κυρίως για τα ομαδικά προγράμματα, άντε και για καμιά άσκηση ποδιών, άντε και κανέναν τρικέφαλο με μικρά βαράκια για να μην ''κρεμάει'', άντε και κανέναν κοιλιακό και προτιμούν να λιώνουν σε διαδρόμους και ποδήλατα (εντάξει, τα παραλέω λιγάκι αλλά όλοι συμφωνούμε ότι αυτή την εικόνα βλέπουμε συνήθως στα γυμναστήρια με τις περισσότερες γυναίκες).
    Φυσικά όμως και να του πεις, δουλειά του είναι να σου δείξει!

    Εγώ για την κρεατίνη δεν ξέρω να σου πω, δεν έχω πάρει ποτέ και τη θεωρώ συμπλήρωμα που όποιος τη χρησιμοποιεί, πρέπει να ξέρει γιατί και πώς και κυρίως να έχει μία ήδη καλή και σωστή διατροφή να του καλύπτει όλες τις υπόλοιπες ανάγκες. Από αυτά που μας έγραψες εσύ για τη διατροφή σου πχ, δεν βρίσκω λόγο να ξοδέψεις χρήματα σε κάτι τέτοιο.

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Xrisa88 View Post
    Τελευταια ερωτηση, αν ξεκινησω κρεατινη με βαρη θα εχω καλυτερα αποτελεσματα; Μου το συνιστεις;;
    Επαιρνα ενα φεγγαρι για 4 μηνες μετα σταματησα. Σας εχω πρηξει με τις ερωτησεις αλλα δεν εχω καποιον να μου δωσει απαντησεις σε αυτα που θελω. :)
    Χρυσα στο εγραψα και παραπανω κοριτσαρα μου. Ασε τα συμπληρωματα στην ακρη. Εδω καλα καλα δεν εχεις ξεκινησει βαρη, κρεατινη θα παρεις;!
    Η διατροφη ειναι το Α και το Ω. Και κυριως θα ωφεληθεις οταν θα αποκτησεις γνωσεις. Γι αυτο εκμεταλλευσου το φορουμ, εχει εξαιρετικες πληροφοριες που δεν θα στις πει κανενας γυμναστης. Διαβασμα διαβασμα διαβασμα

  10. #10

    Default

    Μετά από 3 χρόνια που έγραψα το παραπάνω κείμενο επέστρεψα πάλι με απορίες!!
    Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 μήνες περίπου γυμναστήριο μαζί με διατροφή την οποία μου δόθηκε στο γυμναστήριο και λίγο ψάξιμο μόνη μου μέσω διαδύκτιου. Η διατροφή που κάνω είναι για να πάρω κιλα την στιγμή που ξεκίνησα ήμουν 56.5 και τώρα είμαι 57.5. Θα βάλω παρακάτω συνοπτικά τι τρώω.
    ΠΡΩΙ:
    Βρωμη με γάλα και μπανάνα, μέλι, καρύδια, σταφίδες, φυστικοβουτηρο, ταχίνι.

    προπονηση

    ΜΕΣΗΜΕΡΙ:
    έχω ελευθερία στο τι να τρώω μαγειρεύω σχεδόν κάθε μέρα όσπρια κρέας μακαρόνια

    ΣΝΑΚ:
    συνηθως κοτατζ η γιαούρτι η ασπράδια αυγων με έναν κρόκο

    ΒΡΑΔΥ:
    Ανάμεικτη σαλάτα με έναν τόνο και καλαμπόκι και μαυρο ψωμί.

    Πως σας φαίνεται; Μήπως πρέπει να απευθυνθώ σε διατροφολόγο;

    Και κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω έχω πρόβλημα στα γόνατα παλιά είχα τενοντίτιδα στο αριστερό, αργότερα με είδε ένας φίλος ορθοπαιδικός και μου είπε μάλλον χονδροκαθεια επιγονατίδας πρέπει λίγο να το ψάξω με εξετάσεις, η ερώτηση είναι η εξής, δυσκολεύομαι πολύ όταν λυγίζω τα γόνατα και φοβάμαι μην τραυματιστώ, με τι ασκήσεις μπορώ να αντικαταστήσω τα σκουοτ και τις προβολές; Προς το παρών κάνω περιφέρειες κάθε μέρα + την μέρα που έχω πόδια. Επίσης όταν έκανα κάμψεις μηριαίων με έπιασε ένας πολύ δυνατός πόνος στον πίσω μηριαίο γιατί έγινε αυτό;
    Πάνε τα όνειρα μου για βάρη :(
    Συγνώμη για το κατεβατό,


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοηθεια-συμβουλες για διατροφή-προπονηση
    By angelpap in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-14, 11:28
  2. Επίτευξη Στόχων Στη Διατροφή - Βοήθεια & Συμβουλές;
    By xenophon471 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-01-14, 14:41
  3. Βοήθεια και συμβουλές για τη διατροφή μου;
    By Tsours in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 22-02-11, 20:56
  4. Βοήθεια Με Διατροφή Όγκου Bodybuilding! -Προτάσεις/Συμβουλές
    By radomer in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 19-09-10, 21:01
  5. Συμβουλές Και Βοήθεια
    By Evans Soul in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 5
    Last Post: 25-10-09, 21:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •