Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 30 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 31 to 60 of 875
  1. #31
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Για να μην εχει γινει καποια παρανοηση.
    Αυτα τα κανεις σε 1 προπονηση; Επισης full body γραφεις αλλα μονο upper body βλεπω εγω :D

  2. #32
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Και μολις εφτασα στο κομματι της πτυχιακης μου που καλουμε να βγαλω μηνιαιο προγραμμα σε ατομο 32 ετων με 2 χρονια εμπειρια και με συμπτωματα υπερπροπονησης και πριν απο λιγο με πηρε φιλος τηλεφωνο οτι ενας κοινος γνωστος διαγνωστικε με χρονια κοπωση και ειναι με το νερο για να φυγει το γαλακτικο.Ασχετο ισως αλλα νομιζω στο πιο σχετικο μερος τα γραφω..Προσεχε
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #33
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Για να μην εχει γινει καποια παρανοηση.
    Αυτα τα κανεις σε 1 προπονηση; Επισης full body γραφεις αλλα μονο upper body βλεπω εγω :D
    Kruphix Αυτή είναι η προπόνηση μου 5 φορές την εβδομάδα.
    Επειδή είχα έναν τραυματισμό πριν από μερικά χρόνια δεν έκανα πόδια (δεν θέλω να μπω σε λεπτομέριες)
    Σήμερα εφόσον μου είπαν πως είναι λάθος να προπονούμε 5 φορές την εβδομάδα και θα πρέπει να κάνω 3
    αποφάσισα να ξεκινήσω ξανά προπόνηση ποδιών.
    Πήγα στο Γυμναστήριο Έγραψα σε ένα χαρτί πόσα κιλά κάνω σε κάθε άσκηση και μετά ξεκίνησα προπόνηση ποδιών.
    Με στόχο να την ενσωματώσω 2 φορές την Εβδομάδα
    Δηλαδή Να κάνω Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή To Πρόγραμμα μου Full Body
    Και Τρίτη Πέμπτη Πόδια.
    Σήμερα έκανα.
    Αλλά από ότι βλέπω το Πρόγραμμα μου είναι πολύ χάλια...

  4. #34
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Full Body 3 φορες την βδομαδα ειναι επαρκες.μπορεις στις οφφ μερες να κανεις αεροβια αν νιωθεις πως υποπροπονησε γιατι πολλα ειναι στο μυαλο.Επειδη σε αλλο ποστ ειχες πει πως σταματησες να χανεις ηξερα πως οι πιθανοτητες ειναι 1)να μην εισαι σε επαρκες θερμιδικο ελλειμα 2)να εισαι σε υπερμετρο θερμιδικο ελλειμα 3)Να μην προπονησε επαρκως 4)Να προπονησε υπερβολικα 5)Να τα χεις @#@@# αν συμβαινει το 2 και το 4 μαζι
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #35
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Ναι οπως σου ειπαν και οι αλλοι, οπως κι εγω το προγραμμα ειναι λαθος, ο ογκος προπονησης τεραστιος, και δεν θα δεις καμια προοδο ισα ισα που θα δεις πολλα αρνητικα.
    Μετά από αυτά που μου είπες σήμερα πήγα στο Γυμναστήριο σημείωσα σε ένα χαρτί πόσα κιλά κάνω σε κάθε άσκηση ξεχωριστά
    και έκανα προπόνηση ποδιών.
    Αποφάσισα να κάνω 3 φορές την εβδομάδα το πρόγραμμα μου (αντί για 5 που έκανα)
    Και τις υπόλοιπες 2 να κάνω προπόνηση στα πόδια & αερόβια
    Έτσι μου βγαίνει μια χαρά έτσι ώστε να προλαβαίνω να ξεκουράζομαι και να χτίζω μύες
    αλλά το πρόγραμμα μου μου λένε πως είναι χάλια και πάλι κάνω υπερπροπόνηση...

  6. #36
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Μα ακόμη και 3 φορές την εβδομάδα να το κάνεις , πάλι οι ασκήσεις είναι πάρα πολλές ..

  7. #37
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Από τη στιγμή που αποφάσισες να κάνεις και πόδια , και να πηγαίνεις γυμναστήριο 5 φορές γιατί δεν κάνεις ένα split πρόγραμμα ?

  8. #38
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Full Body 3 φορες την βδομαδα ειναι επαρκες.μπορεις στις οφφ μερες να κανεις αεροβια αν νιωθεις πως υποπροπονησε γιατι πολλα ειναι στο μυαλο.Επειδη σε αλλο ποστ ειχες πει πως σταματησες να χανεις ηξερα πως οι πιθανοτητες ειναι 1)να μην εισαι σε επαρκες θερμιδικο ελλειμα 2)να εισαι σε υπερμετρο θερμιδικο ελλειμα 3)Να μην προπονησε επαρκως 4)Να προπονησε υπερβολικα 5)Να τα χεις @#@@# αν συμβαινει το 2 και το 4 μαζι

    Καλησπέρα Δεσμώτη από άποψη κιλών ήμουν 115 και έχω φτάσει 104 κιλά. Έχω κολλήσει όμως και δεν καταιβαίνω.
    Το Γυμναστήριο μου αρέσει πολύ να πάω για να πάω δεν παίζει με τίποτα. Να πάω να ξεσκίζομαι στην προπόνηση και να τρώω τα άντερα μου δεν έχει νόημα.
    Ίσα ίσα που επηδεί δεν μπορώ να χάσω και έχω κολλήσει αποφάσισα εδώ και καμιά 15 ημέρες να κώψω και τον υδατάνθρακα από τα γεύματα μου.
    Εκτός από μια φορά την εβδομάδα που τρώω μακαρόνια με κιμά.

    Σχετικά με την προπόνηση μου την σχεδίασα έτσι ώστε να επιλέξω 3 διαφορετικές ασκήσεις από κάθε μυική ομάδα (αυτές που πιστεύω πως είναι καλύτερες)
    Και να τις δουλεύω να δουλεύω σε κάποιες ασκήσεις τα Μάξιμουμ κιλά που μπορώ να κάνω και σε μερικές άλλες πυραμιδοτά δηλαδή να αυξάνω συνεχώς τα κιλά μέχρι το μάξιμουμ που μπορώ να κάνω.
    Με την λογική πως έτσι θα πάρω τα μέγιστα αποτελέσματα.

  9. #39
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Από τη στιγμή που αποφάσισες να κάνεις και πόδια , και να πηγαίνεις γυμναστήριο 5 φορές γιατί δεν κάνεις ένα split πρόγραμμα ?
    Καλησπέρα Liza89 Σήμερα το αποφάσισα να ξεκινήσω να κάνω και πόδια και σήμερα έκανα την πρώτη μου προπόνηση ποδιών μετά από πολύ καιρό.
    Το Split Πρόγραμμα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πιστεύω πως είναι πολύ λίγο το να πάω και να δουλεύψω 2 μυικές ομάδες στο σώμα μου.

  10. #40
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Μα ακόμη και 3 φορές την εβδομάδα να το κάνεις , πάλι οι ασκήσεις είναι πάρα πολλές ..
    Το Πρόγραμμα το έφτιαξα έτσι με την λογική να επιλέξω τις 3 καλύτερες ασκήσεις που πιστεύω εγώ και κάθε μυική ομάδα, τα κιλά τα δουλεύω έτσι ώστε στο τελαυταίο Σετ να φτάνω στο μάξιμουμ που μπορώ να κάνω, με στοχο να έχω τα μέγιστα αποτελέσματα.
    Αυτή ήταν η λογική μου.

  11. #41
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Εκτος απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια,εγω θα εστιασω σε κατι που σου χουμε ξαναπει.
    Εχεις κοψει εντελως τον υδατανθρακα.Οταν ξανακολλησεις τι θα κανεις,θα μειωσεις την πρωτεινη;

    Δεν ειναι ο υδατανθρακας ο εχθρος μας...ποτέ δεν ηταν ή μαλλον για να το θεσω καλυτερα ο ποιοτικος υδατανθρακας.

    Επίσης μου φαινεται λιγο περιεργο που κανεις 90 κιλα σε κατακλινη και 10 κιλα σε επικλινη,
    Εισαι σιγουρος οτι δεν σπρωχνεις με τους ωμους στον κατακλινη;

    Γενικα και στην κωπηλατικη μου φαινονται πολλα τα κιλα που κανεις αλλά οκ αν τα κανεις σωστα δεν ειμαι εδω να σε κρινω

    Παντως πρεπει να αναθεωρησεις για τον υδατανθρακα κι αν δεν το κανεις θα αναγκαστεις να το κανεις αργοτερα (ειδικα με τετοιο φορτο προπονησης)
    Last edited by iLikeBB; 08-06-16 at 22:36.

  12. #42
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Πολύ λίγο σίγουρα δεν είναι αν γίνει σωστά ..

    Από κει και πέρα θα το δεις στην πορεία πως δεν θα αντέξεις για πολύ αυτούς τους ρυθμούς που ακολουθείς ..

    Όπως και να χει .. καλή τύχη !

  13. #43
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Για ποσο καιρο τον εχεις κόψει; Τελειως δλδ;
    A head full of fears has no space for dreams.

  14. #44
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Καλησπέρα Liza89 Σήμερα το αποφάσισα να ξεκινήσω να κάνω και πόδια και σήμερα έκανα την πρώτη μου προπόνηση ποδιών μετά από πολύ καιρό.
    Το Split Πρόγραμμα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα και πιστεύω πως είναι πολύ λίγο το να πάω και να δουλεύψω 2 μυικές ομάδες στο σώμα μου.
    Βρε συ, εδω οι περιςςοτεροι αγωνιστικοί δουλευουν ετσι... Χωρια απο μας τους απλούς χομπιςτες. Ασε που αν εχεις και καποιο αδύναμο σημείο μπορεις να του αφιερώσεις και μερα ολόκληρη!
    A head full of fears has no space for dreams.

  15. #45
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Zyzz φιλε μου.Χανεις το δασος.Υπεραναλυεις τα πραγματα στο μυαλο σου απο το ζηλο σου και τον ενθουσιασμο σου και δεν πρεπει.Εχεις φτιαξει ολα τα υπολοιπα,εχεις παρει θερμογεννετικα,πρωτεινες,αμινοξεα,stringer vests απο gymshark,συζηταμε για χιλια δυο πραγματα, εκτος απο την ουσια.Τη διατροφη σου και την προπονηση σου σου δηλαδη.

    Τα παιρνω ενα-ενα:

    Προπονηση:

    Διαλεξε ενα απο τα δοκιμασμενα προγραμματα του φορουμ, και ΜΗΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.Για να το γραφουν εδω τα εμπειρα μελη οπως ο Σταυρος και η Ειρηνη, παει να πει οτι τα εχουνε ζυγισει ολα, τα εχουν μελετησει.

    Το λεω και το φωναζω.Τα πολλα σετ και οι πολλες ασκησεις,ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.Στις μεγαλες μυικες ομαδες 3 ασκησεις, αντε 4, στις μικρες 1-2, και ΚΑΝΕ ΤΑ ΣΕΤ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ.Και με 2 σετ χτιζεις, και με 3.Και με λιγα κιλα, και με πολλα.Σημασια εχει να ΑΝΑΡΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ, κατι που εσυ δεν κανεις.Keep it simple λοιπον.Πιο νιανια που λεμε να μην γινεται.

    Και ακολουθησε την πεπατημενη για την αεροβια.Ανεβα στο διαδρομο, βαλτο στο 6,5, κοιτα εξω απο το παραθυρο, και αγναντευε μεχρι να περασει το μισαωρο.

    Διατροφη:

    Εισαι 104 κιλα.Βιαζεσαι να χασεις κιλα, εχεις κοψει τον υδατανθρακα, και λες στο σωμα σου τωρα "αντε, κουνησου να χασεις κανα κιλο".ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΥΣΙΜΑ!

    Νιανια και εδω. μπορεις να φας 5 γευματα των 500 θερμιδων, και να εχεις σε ολα τα ιδια μακροσυστατικα; 10γρ λιπαρα, 45γρ υδατανθρακα 30γρ πρωτεινων. Πρωινο αυγα βρωμη φρουτο , δεκατιανο τοστ με μαυρο ψωμι τονο και λαδακι, μεσημεριανο κοτα ρυζι λαδακι σαλατα, μετα το γυμναστηριο μια απο τα ιδια και το βραδυ κανα σαλατικο με παξιμαδακι ολικης ή καμια ρυζογκοφρετα και πετα μεσα μπιφτεκι ή κανα τονο καμια φορα κ.ο.κ.

    ΟΥΤΕ ποτε να φαω τον υδατανθρακα, ΟΥΤΕ ποτε να μην φαω το ενα, ουτε ΤΙΠΟΤΑ.Οσο πιο απλα, τοσο πιο καλα, για να μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο.


    Τα πραγματα ειναι απλα.Το δυσκολο ειναι να τα κρατησεις σταθερα αυτα τα απλα πραγματα, να εχουν διαρκεια.Δεν υπαρχουν παρακαμψεις και ευκολες λυσεις, ναι, αλλα στο επιπεδο που εισαι δεν χρειαζεται να ψωμολυσσαξεις για να χασεις βαρος.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  16. #46
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Εκτος απο αυτα που σου ειπαν τα παιδια,εγω θα εστιασω σε κατι που σου χουμε ξαναπει.
    Εχεις κοψει εντελως τον υδατανθρακα.Οταν ξανακολλησεις τι θα κανεις,θα μειωσεις την πρωτεινη;

    Δεν ειναι ο υδατανθρακας ο εχθρος μας...ποτέ δεν ηταν ή μαλλον για να το θεσω καλυτερα ο ποιοτικος υδατανθρακας.

    Επίσης μου φαινεται λιγο περιεργο που κανεις 90 κιλα σε κατακλινη και 10 κιλα σε επικλινη,
    Εισαι σιγουρος οτι δεν σπρωχνεις με τους ωμους στον κατακλινη;

    Γενικα και στην κωπηλατικη μου φαινονται πολλα τα κιλα που κανεις αλλά οκ αν τα κανεις σωστα δεν ειμαι εδω να σε κρινω

    Παντως πρεπει να αναθεωρησεις για τον υδατανθρακα κι αν δεν το κανεις θα αναγκαστεις να το κανεις αργοτερα (ειδικα με τετοιο φορτο προπονησης)
    1.jpg
    Γεια σου ILikeBB Έγινε λάθος από κεκτημένη ταχύτητα Τις πιέσεις στήθους τις κάνω σε οριζόντιο πάγκο κανονικά (όχι σε κατακλινή )
    1 Σετ: 50 Κιλά Χ 8 Επαναλήψεις (τα κιλά τα έχω υπολογίσει μαζί με την μπάρα)
    2 Σετ: 70 Κιλά Χ 8 Επαναλήψεις
    3 Σετ: 70 Κιλά Χ 8 Επαναλήψεις
    4 Σετ: 90 Κιλά Χ 8 Επαναλήψεις ( 7 - 8 Επαναλήψεις είναι τα μέγιστα κιλά που μπορώ να σηκώσω)

    Σε επικλινή πάγκο κάνω με αλτήρες γιαυτό έγραψα 10 κιλά (ο κάθε αλτήρας)

    Για τον υδατάνθρακα που μου λες κανονικά τρώω Μακαρόνια (με κιμά) Καστανό Ρύζι (το ποιο αγαπημένο μου) Γλυκοπατάτες & Πατάτες.
    Έχω 15 ημέρες περίπου που τους έχω κώψει εκτός από 1 φορά την εβδομάδα που τρώμε μακαρόνια με κιμά.

    Φυσικά και δεν θα κώψω την Πρωτείνη.

    Όσο για τα κιλά που λες ότι είναι πολλά. Είμαι 104 κιλά (δεν τα λες και λίγα)
    Τα Μάξιμουμ κιλά που μπορώ να κάνω ολόκληρο το Σετ είναι:
    Πιέσεις στήθους σε οριζόντιο πάγκο 90 κιλά 80κιλά + 10 η μπάρα.
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις στο μηχάνημα 80 κιλά
    Κωπηλατική 70 κιλά

    Έχω δοκιμάσει για παράδειγμα Πιέσεις στήθους σε οριζόντιο πάγκο στα 100 κιλά και δεν μπορούσα να κάνω σωστά ούτε μια επανάληψη έκανα 3 επαναλήψεις μισές.

    Σε όλες τις ασκήσεις που εκτελώ προσπαθώ να είμαι σταθερός έτσι ώστε να μην κλέβω και να τις εκτελώ σωστα.


    Last edited by Zyzz the king; 08-06-16 at 23:29.

  17. #47
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Liza89 View Post
    Πολύ λίγο σίγουρα δεν είναι αν γίνει σωστά ..

    Από κει και πέρα θα το δεις στην πορεία πως δεν θα αντέξεις για πολύ αυτούς τους ρυθμούς που ακολουθείς ..

    Όπως και να χει .. καλή τύχη !
    Ευχαριστώ Liza89

  18. #48
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Για ποσο καιρο τον εχεις κόψει; Τελειως δλδ;
    Γεια σου Έλενα εδώ και 15 ημέρες
    Αντί για 1 φέτα ψωμί ολικής στο μεσημεριανό μου & το βραδυνό μου τρώω 2 φρυγανιές ολικής.
    Και 1 φορά την εβδομάδα τρώω Μακαρόνια με κιμά.
    Δεν τρώω κάτι άλο που αφορά υδατάνθακα.

  19. #49
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Βρε συ, εδω οι περιςςοτεροι αγωνιστικοί δουλευουν ετσι... Χωρια απο μας τους απλούς χομπιςτες. Ασε που αν εχεις και καποιο αδύναμο σημείο μπορεις να του αφιερώσεις και μερα ολόκληρη!
    Έλενα σε αυτά τα κιλά όλος ένα αδύνατο σημείο είμαι.
    Σοβαρά τώρα από άποψη δύναμης Δόξα τον Θεό καλά πάω δεν έχω παράπονο.
    Σωματικά είμαι + 19 κιλά και είναι πολλά.
    Το πιο Αδύνατο μου σημείο είναι η αντοχή μου στο Αερόβιο Σήμερα κατάφερα και έτρεξα στον διάδρομο με ταχύτητα 7 για 23 λεπτά
    τόσο άντεξα ήθελα να κάνω 30 αλλά τα έφτυσα.
    Πιο παλιά όταν ήμουν στα φυσιολογικά μου κιλά κατάπινα χιλιόμετρα και δεν μασούσα τίποτα.

  20. #50
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Zyzz φιλε μου.Χανεις το δασος.Υπεραναλυεις τα πραγματα στο μυαλο σου απο το ζηλο σου και τον ενθουσιασμο σου και δεν πρεπει.Εχεις φτιαξει ολα τα υπολοιπα,εχεις παρει θερμογεννετικα,πρωτεινες,αμινοξεα,stringer vests απο gymshark,συζηταμε για χιλια δυο πραγματα, εκτος απο την ουσια.Τη διατροφη σου και την προπονηση σου σου δηλαδη.

    Τα παιρνω ενα-ενα:

    Προπονηση:

    Διαλεξε ενα απο τα δοκιμασμενα προγραμματα του φορουμ, και ΜΗΝ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.Για να το γραφουν εδω τα εμπειρα μελη οπως ο Σταυρος και η Ειρηνη, παει να πει οτι τα εχουνε ζυγισει ολα, τα εχουν μελετησει.

    Το λεω και το φωναζω.Τα πολλα σετ και οι πολλες ασκησεις,ΔΕΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.Στις μεγαλες μυικες ομαδες 3 ασκησεις, αντε 4, στις μικρες 1-2, και ΚΑΝΕ ΤΑ ΣΕΤ ΣΟΥ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ.Και με 2 σετ χτιζεις, και με 3.Και με λιγα κιλα, και με πολλα.Σημασια εχει να ΑΝΑΡΡΩΝΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ, κατι που εσυ δεν κανεις.Keep it simple λοιπον.Πιο νιανια που λεμε να μην γινεται.

    Και ακολουθησε την πεπατημενη για την αεροβια.Ανεβα στο διαδρομο, βαλτο στο 6,5, κοιτα εξω απο το παραθυρο, και αγναντευε μεχρι να περασει το μισαωρο.

    Διατροφη:

    Εισαι 104 κιλα.Βιαζεσαι να χασεις κιλα, εχεις κοψει τον υδατανθρακα, και λες στο σωμα σου τωρα "αντε, κουνησου να χασεις κανα κιλο".ΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΥΣΙΜΑ!

    Νιανια και εδω. μπορεις να φας 5 γευματα των 500 θερμιδων, και να εχεις σε ολα τα ιδια μακροσυστατικα; 10γρ λιπαρα, 45γρ υδατανθρακα 30γρ πρωτεινων. Πρωινο αυγα βρωμη φρουτο , δεκατιανο τοστ με μαυρο ψωμι τονο και λαδακι, μεσημεριανο κοτα ρυζι λαδακι σαλατα, μετα το γυμναστηριο μια απο τα ιδια και το βραδυ κανα σαλατικο με παξιμαδακι ολικης ή καμια ρυζογκοφρετα και πετα μεσα μπιφτεκι ή κανα τονο καμια φορα κ.ο.κ.

    ΟΥΤΕ ποτε να φαω τον υδατανθρακα, ΟΥΤΕ ποτε να μην φαω το ενα, ουτε ΤΙΠΟΤΑ.Οσο πιο απλα, τοσο πιο καλα, για να μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο.


    Τα πραγματα ειναι απλα.Το δυσκολο ειναι να τα κρατησεις σταθερα αυτα τα απλα πραγματα, να εχουν διαρκεια.Δεν υπαρχουν παρακαμψεις και ευκολες λυσεις, ναι, αλλα στο επιπεδο που εισαι δεν χρειαζεται να ψωμολυσσαξεις για να χασεις βαρος.
    Σε ευχαριστώ πολύ StreetGymnast όλο το μύνημα σου είναι πολύ χρήσιμο απλό και ευκολονόητο

    από Συμπληρώματα Θερμογεννετικά που λες παίρνω τα Thermopure και μια Πρωτείνη Impact Diet Whey δεν πάιρνω και τίποτα φοβερό
    Θα πάρω και μια Κρεατίνη.
    Αμινοξέα ήθελα να πάρω αλλά στα κιλά μου δεν θα δουλεύψουν και δεν θα πάρω.
    Last edited by Zyzz the king; 09-06-16 at 00:49.

  21. #51
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Η Αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα λίγο μετά από όλα αυτά...και μετά από τόσο κόπο προσπάθεια και τόσες ώρες προπόνησης και να μην βλέπω και φως.
    Οκ όμως πάντα μαθαίνουμε από τα λάθοι μας.
    Και με τι χαρά ανέβασα το Πρόγραμμα μου...

    Τέλος Πάντων τόση προπόνηση και το αποτέλεσμα Μηδέν... Κρίμα.

    Τώρα θα πρέπει να βρω ένα Καινούργιο Πρόγραμμα και να το ακολουθήσω.
    Το πολύ θετικό είναι πως εαν δεν το αναίβαζα στο forum θα το συνέχιζα κανονικά
    Οπότε στα θετικά είναι πως πάω για ένα μεγάλο Restart.

    Θα ψάξω μέσα στο Forum να βρω ένα Πρόγραμμα που να μου αρέσει και να μου ταιριάζει και Βουρ
    Ελπίζω αυτή την φορά να τα πάω καλύτερα.

  22. #52
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Zyzz μη σκας!! Πραγματικα! Τιποτα δεν παει χαμένο και ακομα και τα "λάθη" μας βήματα προς εξέλιξη ειναι. Αν συνεχίσεις με την ιδια θεληση και πεισμα ειναι βεβαιο πως θα τα καταφερεις!!!
    Περιμενουμε το νεο προγραμμα διατροφής και γυμναστικής που θα αναρτήσεις. Και θα βρεθούν λυσεις με ολα. Υπαρχει περιπτωςη να ανεβει λιγο η ζυγαρια αλλα μην ανηςυχεις, προσωρινό θα ειναι μονο. Δες ποσες θερμιδες καταναλώνεις τωρα και αν εισαι πολύ κατω απο αυτες που πρεπει ανεβασε τες σταδιακά. Μπορει σαν θερμιδες να σαι ok και απλα να ηταν λαθος οι επιλογες.
    Οσο για το αεροβιο, εγω μεχρι 6,5 κανω οποτε μη τρελενεσαι! Μια χαρα το πας!
    A head full of fears has no space for dreams.

  23. #53
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    01-03-16
    Posts
    844

    Default

    Μην απογοητεύεσαι !

    Ψάξε στο φόρουμ για πρόγραμμα θα πάρεις πολλές ιδέες ..
    Και μη νομίζεις ότι με λιγότερες ασκήσεις δεν θα γίνει δουλειά ..
    Θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου και ποιοτικότερες προπονήσεις χωρίς να κινδυνεύεις από τραυματισμούς ή υπερπροπόνηση ..

    Επίσης όσον αφορά την διατροφή σου , θα σου πω και γω όπως σου είπαν και τα άλλα παιδιά , να μην τον φοβάσαι τον υδατάνθρακα ..
    Ο υδατάνθρακας θα σου δώσει ενέργεια για δυνατές προπονήσεις !

  24. #54
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Λοιπον,αν και τρεχω αυτες τις μερες αλλα σε βλεπω οτι αγχωνεσαι θα σου πω μερικα πραματακια
    1)Αν θες να κανεις full body μπορεις να ακολουθησεις ενα απ τα προγραμματα που προτεινει η ειρηνη.Το περισσοτερο δεν ειναι καλυτερο και το καλυτερο προγραμμα για να κανεις αυριο ειναι αυτο που δεν εχεις κανει ακομη.
    2)Τωρα αν θες την αποψη μου για fullbody,4 σετ ποδια,3 στηθος,4 πλατη,1 τραπεζια,2 ωμοι,2 δικεφαλος,2 τρικεφαλος,2 γαμπες,2 κοιλιακοι.22 σετ προπονηση και εισαι μια χαρα.στα ποδια κανεις απο 2 σετ 2 ασκησεις,πολυαρθρικες τυπου καθισματα και stiff leg dls,πλατη κανεις 2 τυπου κωπηλατικη με μπαρα και pulldowns,στηθος κανεις 2 τυπου πιεσεις επικλινη και 1 σετ βυθισεις η κατακλινης πιεσεις,τραπεζια κανεις ενα shrug,ωμο κανεις 1 σετ πλαγιες απαγωγες και 1 σετ πλαγιες σκυφτος η reverse deck,δικεφαλο κανεις μια ασκηση τυπου ορθιος καμψεις μπαρα η τροχαλια,τρικεφαλο μια τυπου skullcrushers,γαμπες κανε τυπου ορθιος και κοιλιακοι κανε cable crunches.να ενα προγραμματακι,ολο το σωμα,22 σετ που ειναι αρκετος ογκος οπως σου αρεσει και παιξε με τις επαναληψεις.πχ δευτερα κανε 12-15 τεταρτη κανε 8-10 παρασκευη παιξε 5-7.και απο δευτερα ξαναμανα.και αφου θελεις να χασεις κιλα,βαζεις αεροβια κατεπιλογη.εχεις αρκετες μερες και για να ξεκουραστεις και για να κανεις αεροβια.στον μηνα πανω αλλαζεις ασκησεις και εισαι τζετ.Οι ασκησεις που σου πα δεν ειναι τυχαιες ετσι οπως τις ειπα και δεν υποπροπονησε.
    3)Για την διατροφη μη κανεις τρελες με το ελλειμα.τοσο οσο.ενα 20% απ την συντηρηση σου νομιζω ειναι καλα αλλα εσυ ξερεις τον εαυτο σου καλυτερα
    4)Το διατροφικο σου λιπος κρατησε το κατω απο 30% και οσο για τον υδατανθρακα περα απ την ενεργεια στην προπονηση,συμβαλει στην υποστηριξη του νευρομυικου συστηματος που οκ δεν χρειαζεται τρελες ποσοτητες για να υποστηριχθει και να συντηρηθει αλλα οταν το επιβαρυνουμε με προπονησεις μεγαλου ογκου(αντιστασεις+αεροβια) τοσο σημαντικοτερη γινεται η προσληψη του.Αυτο που εχει σημασια ειναι το θερμιδικο ελλειμα προτιστως και με αυτο το δεδομενο ο υδατανθρακας εχει θεση περα απ την σημασια που ειναι σημαντικη.οποτε το να τον κοψεις δεν εχει κανενα νοημα.το αντιθετο θα σου φερει παλι καποιον τραυματισμο το πιο πιθανο
    5)λαβε τα υποψη σοβαρα
    6)Ελπιζω να βοηθησα
    7)ΒΟΟΜ! απο μενα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  25. #55
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Λοιπον,αν και τρεχω αυτες τις μερες αλλα σε βλεπω οτι αγχωνεσαι θα σου πω μερικα πραματακια
    1)Αν θες να κανεις full body μπορεις να ακολουθησεις ενα απ τα προγραμματα που προτεινει η ειρηνη.Το περισσοτερο δεν ειναι καλυτερο και το καλυτερο προγραμμα για να κανεις αυριο ειναι αυτο που δεν εχεις κανει ακομη.
    2)Τωρα αν θες την αποψη μου για fullbody,4 σετ ποδια,3 στηθος,4 πλατη,1 τραπεζια,2 ωμοι,2 δικεφαλος,2 τρικεφαλος,2 γαμπες,2 κοιλιακοι.22 σετ προπονηση και εισαι μια χαρα.στα ποδια κανεις απο 2 σετ 2 ασκησεις,πολυαρθρικες τυπου καθισματα και stiff leg dls,πλατη κανεις 2 τυπου κωπηλατικη με μπαρα και pulldowns,στηθος κανεις 2 τυπου πιεσεις επικλινη και 1 σετ βυθισεις η κατακλινης πιεσεις,τραπεζια κανεις ενα shrug,ωμο κανεις 1 σετ πλαγιες απαγωγες και 1 σετ πλαγιες σκυφτος η reverse deck,δικεφαλο κανεις μια ασκηση τυπου ορθιος καμψεις μπαρα η τροχαλια,τρικεφαλο μια τυπου skullcrushers,γαμπες κανε τυπου ορθιος και κοιλιακοι κανε cable crunches.να ενα προγραμματακι,ολο το σωμα,22 σετ που ειναι αρκετος ογκος οπως σου αρεσει και παιξε με τις επαναληψεις.πχ δευτερα κανε 12-15 τεταρτη κανε 8-10 παρασκευη παιξε 5-7.και απο δευτερα ξαναμανα.και αφου θελεις να χασεις κιλα,βαζεις αεροβια κατεπιλογη.εχεις αρκετες μερες και για να ξεκουραστεις και για να κανεις αεροβια.στον μηνα πανω αλλαζεις ασκησεις και εισαι τζετ.Οι ασκησεις που σου πα δεν ειναι τυχαιες ετσι οπως τις ειπα και δεν υποπροπονησε.
    3)Για την διατροφη μη κανεις τρελες με το ελλειμα.τοσο οσο.ενα 20% απ την συντηρηση σου νομιζω ειναι καλα αλλα εσυ ξερεις τον εαυτο σου καλυτερα
    4)Το διατροφικο σου λιπος κρατησε το κατω απο 30% και οσο για τον υδατανθρακα περα απ την ενεργεια στην προπονηση,συμβαλει στην υποστηριξη του νευρομυικου συστηματος που οκ δεν χρειαζεται τρελες ποσοτητες για να υποστηριχθει και να συντηρηθει αλλα οταν το επιβαρυνουμε με προπονησεις μεγαλου ογκου(αντιστασεις+αεροβια) τοσο σημαντικοτερη γινεται η προσληψη του.Αυτο που εχει σημασια ειναι το θερμιδικο ελλειμα προτιστως και με αυτο το δεδομενο ο υδατανθρακας εχει θεση περα απ την σημασια που ειναι σημαντικη.οποτε το να τον κοψεις δεν εχει κανενα νοημα.το αντιθετο θα σου φερει παλι καποιον τραυματισμο το πιο πιθανο
    5)λαβε τα υποψη σοβαρα
    6)Ελπιζω να βοηθησα
    7)ΒΟΟΜ! απο μενα
    Καλημέρα Δεσμώτη
    Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στην διαδικασία να μου φτιάξεις ολόκληρο Πρόγραμμα!
    Πόδια δεν έκανα καθόλου και μετά από μια σηζήτηση που είχα μέσα στο Forum κατάλαβα πως η 5 προπονήσεις την εβδομάδα είναι πολλές δουλεύοντας τις ίδιες Μυικές ομάδες, δεν άφηνα τους μύες να ξεκουραστούν για να υπάρχει αποτέλεσμα (πράγμα το οποίο δεν ήξερα).
    Και είπα εφόσον θα πάω για 3 φορές την εβδομάδα π.χ Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή Full Body Να κάνω Τρίτη & Πέμπτη Πόδια για να μην πάνε χαμένες αυτές οι Δύο ημέρες.
    Και σε περίπτωση που πάω και Σάββατο να κάνω Μόνο Αερόβιο.
    Αλλά και Τρίτη Πέμπτη Σάββατο Μόνο Αερόβιο μια χαρά θα είναι μιας και ο κύριος μου στόχος είναι να χάσω κιλά (άλλα 19 θέλω)

    Το περισσοτερο δεν ειναι καλυτερο (το αντίθετο πίστευα δυστηχώς)

    Στα Σετ όσο αφορά τις επαναλήψεις κάνω 8-10 και έφτανα μέχρι τα περισσότερα κιλά που μπορώ να κάνω σε ένα Σετ και να το δουλέψω σωστά (χωρίς κλέψιμο)
    Παράδειγμα εαν κάνω κάμψεις δικεφάλων με στραβόμπαρα θα βάλω 10 + 10 κιλά και θα την δουλέψω τέλεια την άσκηση
    εάν βάλω 15 + 15 είναι πολλά δεν μπορώ να μείνω σταθερός και βοηθάει η μέση (κλέψιμο) κλπ
    Οπότε τα μέγιστα κιλά μου είναι τα 10 + 10 και νιώθω πως η άσκηση δουλεύει και με ποιάνει πολύ.

    Από άποψη κιλών έτσι δουλεύω
    Εαν κατάλαβα καλά δευτερα κανε 12-15 τεταρτη κανε 8-10 παρασκευη παιξε 5-7 για το δουλέψω έτσι θα πρέπει να βάλω Δευτέρα 70% Τρίτη 80% και την Παρασκευή 100% από τα κιλά που σηκώνω.

    Από άποψη διατροφής θα κάνω επανασχεδιασμό και θα την φτιάξω από την Αρχή ξαναβάζοντας τον υδατάνθακα μέσα.
    Last edited by Zyzz the king; 09-06-16 at 10:14.

  26. #56
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    H τεχνικη στις γενικες περιπτωσεις ειναι ξεχωρη απ το βαρος που χρησιμοποιεις.αν δεν μπορεις να διατηρησεις την τεχνικη μειωνεις τα κιλα αν θελεις να κρατησεις το ιδιο ευρως επαναληψεων.το 100% που λες σημαινει μεγιστη 1 και αυτο δεν μπορει να σημαινει σετ των 5-7 επαναληψεων.σε ολες τις μερες βαλε τοσα κιλα ωστε να κανεις και σωστες επαναληψεις με σωστη τεχνικη δηλαδη και να σου μενει αλλη "1-1.5" επαναληψη οταν τελειωνεις το σετ.μην το πας σε κοπωση τουλαχιστον οχι σ ολα τα σετ.(κοπωση=μεχρι να μη μπορεις αλλη επαναληψη).Παλι μιλωντας στο ευρος επαναληψεων που σου εγραψα.δοκιμασε το και απερριψε το.το πολυ πολυ να χασεις 3-4 βδομαδες απ την ζωη σου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  27. #57
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Σημερινό Πρόγραμμα Αερόβια Προπόνηση.

    30 Λεπτά Manual στο 6.5 385 θερμίδες
    24 Λεπτά Πρόγραμμα με ανηφόρες 170 θερμίδες
    30 Λεπτά Manual στο 6.5 385 θερμίδες
    30 Λεπτά Στεπ 612 θερμίδες

    Σύνολο: 1552 θερμίδες

  28. #58
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    H τεχνικη στις γενικες περιπτωσεις ειναι ξεχωρη απ το βαρος που χρησιμοποιεις.αν δεν μπορεις να διατηρησεις την τεχνικη μειωνεις τα κιλα αν θελεις να κρατησεις το ιδιο ευρως επαναληψεων.το 100% που λες σημαινει μεγιστη 1 και αυτο δεν μπορει να σημαινει σετ των 5-7 επαναληψεων.σε ολες τις μερες βαλε τοσα κιλα ωστε να κανεις και σωστες επαναληψεις με σωστη τεχνικη δηλαδη και να σου μενει αλλη "1-1.5" επαναληψη οταν τελειωνεις το σετ.μην το πας σε κοπωση τουλαχιστον οχι σ ολα τα σετ.(κοπωση=μεχρι να μη μπορεις αλλη επαναληψη).Παλι μιλωντας στο ευρος επαναληψεων που σου εγραψα.δοκιμασε το και απερριψε το.το πολυ πολυ να χασεις 3-4 βδομαδες απ την ζωη σου
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
    Αποφάσισα να πάω σε ένα πρόγραμμα που έκανα παλιά και μου δούλεψε αρκετά καλά
    Θα το τηρήσω κατά γράμμα

  29. #59
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post Το καινούργιο μου Πρόγραμμα

    10.jpg
    Κρατάω στα χέρια μου το καινούργιο μου Πρόγραμμα (παλιό είναι αλλά μου δούλεψε αρκετά καλά)
    Bill Phillips - Body for Life.
    Το Πρόγραμμα είναι 12 Εβδομάδων 84 ημέρες.
    Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή το Πρόγραμμα έχει βάρη
    Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο Αερόβιο
    Κυριακή Ελεύθερη Μερα.

    Το Σάββατο έχω Προγραμματισμένες Γενικές εξετάσεις Αίματος
    Οπότε θα ξεκινήσω το Πρόγραμμα την Δευτέρα Κανονικά
    Καλή μου επιτυχία.

    Μέτρηση θερμιδών που χρειάζομαι καθημερινά για διατήρηση του βάρους μου: (Ενωείτε πως για να χάσω θα καταναλώνω λιγότερες)
    11,4 x 104 = 1185.60 + 870 = 2055.60


    Website για να υπολογίζω τις τρωφές που τρώω: http://www.wolframalpha.com


    Υπολογισμός Δείκτη Μάζας Σώματος:
    Ύψος 1.85 Βάρος 104 κιλά = Παχύσαρκος (BMI): 30,39% λίπος.

    ΒΜΙ μέχρι 18,5 ->Λιπόβαρης
    ΒΜΙ από 18,5 έως 25 ->Κανονικό Βάρος
    ΒΜΙ από 25,1 - 30 ->Υπέρβαρος
    ΒΜΙ μεγαλύτερο από 30 ->Παχύσαρκος

    Πηγή μέτρησης: http://www.diet4all.gr/bmi-deiktis-mazas-swmatos.ph

    Last edited by Zyzz the king; 10-06-16 at 01:16.

  30. #60
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post Προφίλ εξατομικευμένης διατροφής:

    Προφίλ εξατομικευμένης διατροφής:

    2016-06-11_1-04-42.png

    2,140 Θερμίδες ημερησίως για απώλεια
    1 κιλό την εβδομάδα.

    Θα πρέπει να καίω
    4,410 θερμίδες / την εβδομάδα
    4.410 / 5 = 882 θερμίδες σε κάθε Προπόνηση
    Οπότε θα βάλω στόχο της 1000 + θερμίδες σε κάθε προπόνηση,
    Last edited by Zyzz the king; 11-06-16 at 00:11.


 
Page 2 of 30 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Deadlift: The King?
    By patrianos in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-14, 17:00
  2. ong bak +warrior king (tony jaa)
    By kusta80 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-11, 14:06
  3. KING KONG
    By fusion in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-06, 17:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •