Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 30 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 875
  1. #61
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Γιατι δινεις τοση σημασια στους αριθμους φίλε;
    Κρατα ενα ελειμμα για αρχη 10-15%. Κανε κανονικα τις αεροβιες και ζυγισου καθε βδομαδα να δεις ποσο χανεις και αν σε ικανοποιει.
    Ξεκινα απο μιση ωρα αεροβια 4 φορες τη βδομαδα πχ αν δε σε ικανοποιει η μειωση στη ζυγαρια ανεβασε την αεροβια σου.
    Τη μειωση φαγητου θα την εχεις ως την τελευταια λυση αφου εξαντλησεις ολα τα αλλα
    Αυτο το 1000 θερμιδες σε καθε προπονηση μπορει στο σωμα σου να ειναι πολυ ή λιγο

    Πηγαινε με βαση τη ζυγαρια και τον καθρεφτη μονο. Ασε τα νουμερα,πιο πολυ μπερδευουν παρα βοηθανε
    Last edited by iLikeBB; 11-06-16 at 00:28.

  2. #62
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Γιατι δινεις τοση σημασια στους αριθμους φίλε;
    Κρατα ενα ελειμμα για αρχη 10-15%. Κανε κανονικα τις αεροβιες και ζυγισου καθε βδομαδα να δεις ποσο χανεις και αν σε ικανοποιει.
    Ξεκινα απο μιση ωρα αεροβια 4 φορες τη βδομαδα πχ αν δε σε ικανοποιει η μειωση στη ζυγαρια ανεβασε την αεροβια σου.
    Τη μειωση φαγητου θα την εχεις ως την τελευταια λυση αφου εξαντλησεις ολα τα αλλα
    Αυτο το 1000 θερμιδες σε καθε προπονηση μπορει στο σωμα σου να ειναι πολυ ή λιγο

    Πηγαινε με βαση τη ζυγαρια και τον καθρεφτη μονο. Ασε τα νουμερα,πιο πολυ μπερδευουν παρα βοηθανε
    Γεια σου Θάνο. Σήμερα δεν πήγα στο Γυμναστήριο. Πήγα να πάρω μερικά πράγματα όπως Καστανό Ρύζι,Βρώμη κλπ.
    Αλλάζω διατροφικό Πλάνο ξαναβάζοντας πάλι μέσα τον Υδατάνθρακα.
    Αλλάζω και την Προπόνηση μου. Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή Βάρη Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο Αερόβια.
    Όλο αυτό θέλει πολύ μελέτη.

    Εαν δεν ξέρω από πριν πόσες θερμίδες θα πρέπει να λανβάνω καθημερινά, δεν θα μπορώ να οργανώσω τα Γεύματα μου.
    Και το να Καίω 1000 θερμίδες σε κάθε μου Προπόνηση σφαιρικό είναι.
    Εαν δεν χάνω κιλά (που ο στόχος μου είναι 1 κιλό την εβδομάδα) θα πρέπει να Καίω πιο πολές θερμίδες στην Προπόνηση.
    Εαν δεν ξέρω από Πριν τον στόχο μου δεν μπορώ να φτάσω σε αυτόν.
    Last edited by Zyzz the king; 11-06-16 at 01:00.

  3. #63
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Γεια σου Θάνο. Σήμερα δεν πήγα στο Γυμναστήριο. Πήγα να πάρω μερικά πράγματα όπως Καστανό Ρύζι,Βρώμη κλπ.
    Αλλάζω διατροφικό Πλάνο ξαναβάζοντας πάλι μέσα τον Υδατάνθρακα.
    Αλλάζω και την Προπόνηση μου. Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή Βάρη Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο Αερόβια.
    Όλο αυτό θέλει πολύ μελέτη.

    Εαν δεν ξέρω από πριν πόσες θερμίδες θα πρέπει να λανβάνω καθημερινά, δεν θα μπορώ να οργανώσω τα Γεύματα μου.
    Και το να Καίω 1000 θερμίδες σε κάθε μου Προπόνηση σφαιρικό είναι.
    Εαν δεν χάνω κιλά (που ο στόχος μου είναι 1 κιλό την εβδομάδα) θα πρέπει να Καίω πιο πολές θερμίδες στην Προπόνηση.
    Εαν δεν ξέρω από Πριν τον στόχο μου δεν μπορώ να φτάσω σε αυτόν.
    To παραϋπολογίζεις το θέμα φίλε.
    Το παν είναι ναι τρως σωστά, καθαρά και να γυμνάζεσαι. Να είσαι ενεργητικός όλη την ημέρα, όχι μόνο στις προπονήσεις.
    Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε γυμναστήριο κάθε μέρα αλλά την υπόλοιπη μέρα είναι ράθυμοι, νωθροί, εξαντλημένοι.
    Το γυμναστήριο θα σου κάψει μόνο ένα μέρος από τις θερμίδες της ημέρας. Το να πηγαίνεις, να λιώνεις και την υπόλοιπη ημέρα να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου, δε θα σε βοηθήσει και πολύ.
    Προσπάθησε γενικά να κινείσαι αρκετά με τα πόδια. Ακόμα κι αυτό, αερόβια είναι. Όσο πιο ενεργητικός είσαι στο σύνολο της δραστηριότητάς σου τόσο καλύτερα. Αλλά όλα με μέτρο. Ούτε να είσαι σαν το Βέγγο όλη μέρα, θα πέσεις κάτω.

    Όσο για τον υδατάνθρακα, θα σου πω τη γνώμη μου. Το αδυνάτισμα ουσιαστικά δεν είναι τόσο δύσκολο.
    Απλά πρέπει να καις περισσότερο από όσο τρως. Τόσο απλά. Συγχωρεί ακόμα και την επιλογή cheat meals.
    Εδώ υπάρχουν μελέτες ανθρώπων που αδυνάτισαν τρώγοντας μόνο σαβούρα αποκλειστικά, απλά κινούντο υποθερμιδικά και γυμνάζονταν.
    Εννοείται πως δε σου προτείνω κάτι τέτοιο, είναι μέγιστη σαχλαμάρα, τελείως ανθυγιεινό.
    Αλλά να καταλάβεις ότι είναι τόσο απλό. Θέληση, άσκηση και όχι υπερβολική στέρηση τροφής γιατί ο οργανισμός το καταλαβαίνει
    και μπαίνει σε ας το πούμε safe mode (μειώνει τις καύσεις του) για να επιβιώσει από την πείνα.
    Υπομονή και δουλειά και θα έρθει το αποτέλεσμα.

  4. #64
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Προπόνηση δε προτιμας 4 μερες βαρη για πιο καλο split και καπακι 4 μισαωρο αεροβιο;
    Και αν εχεις χρονο/διάθεση πηγαινε και μια μερα σκετο αεροβιο περισσότερη ωρα 45-50λ (οχι τρεξιμο, μεχρι 6-6,5). Ενα πρωινο νηςτικο μεσα στο ΣΚ πχ.
    A head full of fears has no space for dreams.

  5. #65
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post

    Αιματολογικές Εξετάσεις
    Αιματολογικές Εξετάσεις.jpg
    Σήμερα είχα προγραμματίσει Αιματολογικές εξετάσεις οι εξετάσεις μου
    βγήκαν τέλειες Δώξα τον Θεό και είμαι πολύ χαρούμενος.

    Βιοχημικές Εξετάσεις

    Βιοχημικές Εξετάσεις.jpg

    Η CPK μου είναι στα ύψη 522 (H)
    κάτι το οποίο είναι αναμενόμενο για κάποιον που γυμνάζετε εντατικά
    Η πολύ αναβασμένη CPK μπορεί να προκαλέση Ραβδομυόληση σε κάποιον αλλά θα πρέπει να είναι πάρα πολύ ανεβασμένη πάνω από 1000 (H) μονάδες
    Με βάση την λάθος προπόνηση που έκανα εδώ και τρεις μήνες (υπερ προπονούμουνα καθημερινά με βάρη) Λογικά με το καινούργιο μου πρόγραμμα θα την ρίξω μιας και η προπόνηση μου δεν θα έχει τόσο μεγάλη ένταση και διάρκεια.

    Κρεατινίνη: Φυσιλογικές τιμές 0.5 - 1.3 Έχω: 0.96 είμαι πάρα πολύ καλά.
    Έχω ξεκινήσει να παίρνω Κρεατίνη εδώ και 2 ημέρες θα πρέπει να παρακολουθώ τις τιμές κάθε φορά που κάνω εξετάσεις έτσι ώστε να μην ανέβουν τα επίπεδα Κρεατινίνης μου.

    Σάκχαρο
    Φυσιλογικές τιμές 70 - 110 Έχω 107 Εδώ δεν είμαι πολύ καλά είναι πολύ ανεβασμένο είμαι μέσα στις φυσιολογικές τιμές αλλά είναι πολύ ψηλά.
    Για να πέσει θα πρέπει να κώψω τα Γλυκά , το Αλέυρι τις πίτες π.χ τυρόπιτες κ.λπ
    Και μου πρότειναν ζυμαρικά ολικής Άλεσης. Κάτι που ούτος η άλως έχω στο Πρόγραμμα μου.Σε Γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις εξετάσεις μου.
    Last edited by Zyzz the king; 11-06-16 at 14:28.

  6. #66
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Zyzz επειδη οι θερμιδες που εβγαλες σαν λιγες μου φανηκανε,δες εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...?t=43953.Oσο για την αεροβια,το ιδιο που ισχυει απο θεμα υπερπροπονησης για τα βαρη το ιδιο ισχυει για την αεροβια αλλα και συνδιασμο τους.δεν θα σου πω να κανεις διπλες.θα σου πω να κανεις τριτη πεμπτη σαββατο 45 βαρια 60 λεπτα και τις μερες που εχεις βαρη,μετα τα βαρη 30 βαρια 45 λεπτα.κρατα το ελλειμα σου σε λογικα πλαισια και οχι -1000 θερμιδεςκαι δεν συμαζευεται.οι 2.000 που εβγαλες ειναι λιγες και δεν ειναι η συντηρηση σου.βρες τες απ το link και σχεδιασε το προγραμμα σου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  7. #67
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    To παραϋπολογίζεις το θέμα φίλε.
    Το παν είναι ναι τρως σωστά, καθαρά και να γυμνάζεσαι. Να είσαι ενεργητικός όλη την ημέρα, όχι μόνο στις προπονήσεις.
    Υπάρχουν άνθρωποι που πάνε γυμναστήριο κάθε μέρα αλλά την υπόλοιπη μέρα είναι ράθυμοι, νωθροί, εξαντλημένοι.
    Το γυμναστήριο θα σου κάψει μόνο ένα μέρος από τις θερμίδες της ημέρας. Το να πηγαίνεις, να λιώνεις και την υπόλοιπη ημέρα να μην μπορείς να πάρεις τα πόδια σου, δε θα σε βοηθήσει και πολύ.
    Προσπάθησε γενικά να κινείσαι αρκετά με τα πόδια. Ακόμα κι αυτό, αερόβια είναι. Όσο πιο ενεργητικός είσαι στο σύνολο της δραστηριότητάς σου τόσο καλύτερα. Αλλά όλα με μέτρο. Ούτε να είσαι σαν το Βέγγο όλη μέρα, θα πέσεις κάτω.

    Όσο για τον υδατάνθρακα, θα σου πω τη γνώμη μου. Το αδυνάτισμα ουσιαστικά δεν είναι τόσο δύσκολο.
    Απλά πρέπει να καις περισσότερο από όσο τρως. Τόσο απλά. Συγχωρεί ακόμα και την επιλογή cheat meals.
    Εδώ υπάρχουν μελέτες ανθρώπων που αδυνάτισαν τρώγοντας μόνο σαβούρα αποκλειστικά, απλά κινούντο υποθερμιδικά και γυμνάζονταν.
    Εννοείται πως δε σου προτείνω κάτι τέτοιο, είναι μέγιστη σαχλαμάρα, τελείως ανθυγιεινό.
    Αλλά να καταλάβεις ότι είναι τόσο απλό. Θέληση, άσκηση και όχι υπερβολική στέρηση τροφής γιατί ο οργανισμός το καταλαβαίνει
    και μπαίνει σε ας το πούμε safe mode (μειώνει τις καύσεις του) για να επιβιώσει από την πείνα.
    Υπομονή και δουλειά και θα έρθει το αποτέλεσμα.
    Πιστεύω πως είμαστε ότι τρώμε οπότε σαβούρα δεν θα έτρωγα ποτέ, το μεγάλο μου λάθος ήταν πιο πολύ οι ποσότητες και οι άκυρες ώρες φαγητού (πολύ αργά το βράδυ)
    Φυσικά και μου αρέσει το φαγητό όπως και στον κάθε άνθρωπο , αλλά είμαι και από τους ανθρώπους που έχουν την θέληση να ακολουθήσουν οποιοδήποτε πρόγραμμα θα πρέπει να κάνουν έτσι ώστε να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα (πάντα σε φυσιολογικά πλαίσια)
    Το εαν θα φάω π.χ Μπριζόλα ή εαν θα Φάω Φακές ή Σαλάτα δεν με ενδιαφέρει.
    Chet Meals κάνω 1 φορά την εβδομάδα για να μην νιώθω ότι στερούμε. μπορεί να πάρω 1 Γύρο + μια σαλάτα ή ένα κομμάτι παστίτσιο + μια σαλάτα αλλά πάντα 1 φορα την εβδομάδα ποτέ παραπάνω.
    Επίσης εαν είμαι καλεσμένος σε κάποια γιορτί θα φάω κανονικά και θα είναι αυτό η ημέρα Cheat Meals/
    Πάντως σαβούρα δεν έτρωγα ποτέ , το μεγαλύτερο μου λάθος ήταν οι ποσότητες στο φαγητό μου.

    Έχω στο σπιτι μου ζυγαριά ακριβείας και βάση από ένα πολύ ωραίο άρθρο του Muslermar ότι το ιδανικό ποσοστό πρωτεϊνών που αποροφάει ο οργανισμός είναι τα 30 gr σε κάθε μας γεύμα έχω υπολογίσει έτσι τις ποσότητες στο κρέας.
    Το έχω είδει ετοιμάσει
    Last edited by Zyzz the king; 11-06-16 at 15:23.

  8. #68
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Προπόνηση δε προτιμας 4 μερες βαρη για πιο καλο split και καπακι 4 μισαωρο αεροβιο;
    Και αν εχεις χρονο/διάθεση πηγαινε και μια μερα σκετο αεροβιο περισσότερη ωρα 45-50λ (οχι τρεξιμο, μεχρι 6-6,5). Ενα πρωινο νηςτικο μεσα στο ΣΚ πχ.
    Έλενα για να κάνω 4 ημέρες βαρη ενωείς πρόγραμμα το οποίο θα δουλεύω για παράδειγμα Δευτέρα: Στήθος & Δικέφαλα. Τρίτη: Πόδια Τετάρτη Αερόβιο Πέμπτη: Πλάτη Παρασκευή ώμους τραπεζοειδείς τρικέφαλα
    Σάββατο: Αερόβιο.
    Το πρόγραμμα που έχω τώρα δεν έχω προλάβει να το μελετήσω πολύ καλά, γιατί ετοιμάζω το διατροφικό μου πλάνο.
    Αυτό που έχω δει και με προβληματίζει είναι πως έχει Δευτέρα προπόνηση πάνω σώματος Τετάρτη προπόνηση πάνω σώματος και Παρασκευή Πόδια... και τις υπόλοιπες ημέρες αερόβιο.

    Σκεφτόμουνα τις ημέρες που έχω προπόνηση με βάρη να κάνω 1 ώρα και αερόβιο
    Και τις ημέρες που θα έχω μόνο αερόβιο να κάνω 1.30 - 2 ώρες αερόβιο και επειδή θα είμαι πιο ξεκούραστος τις ημέρες που θα έχω μόνο αερόβιος μέσα σε αυτήν την 1.30 ωρα ή δυο να κάνω και Step το οποίο είναι δύσκολο αλλά καίω τρελά.

    Θέλω να σε ρωτήσω κάτι σχετικά με το πρωινό Αερόβιο με άδειο στομάχι που μου Προτείνες.
    Ξέρω πως σύνφωνα με έρευνες που έχουν γίνει καις εως και 300% περισσότερο γιατί ο οργανισμός σου καίει από το αποθηκευμένο λίπος και το μετατρέπει σε ενέργεια.
    Στο θέμα του Πρωινού όμως τι γίνετε? Εγώ όσε φορές πήγα για πρωινή προπόνηση με άδειο στομάχι όταν γύριζα δεν έτρωγα τίποτα έπινα έναν καφέ ή ένα τσάι
    και μετά έτρωγα μεσημεριανό.

    Στον διάδρομο πήγαινα με 5 5.50 και βάζω το πρόγραμμα 24 που έχει με ανηφόρες.
    Προχθές το έβαλα στο 6.5 και έκαψα σε μισή ώρα 385 θερμίδες πάρα πολύ και θα το καθιερώσω το 6.50. μου το πρότεινε ο street gymnastic .
    Last edited by Zyzz the king; 11-06-16 at 15:56.

  9. #69
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Zyzz επειδη οι θερμιδες που εβγαλες σαν λιγες μου φανηκανε,δες εδω http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...?t=43953.Oσο για την αεροβια,το ιδιο που ισχυει απο θεμα υπερπροπονησης για τα βαρη το ιδιο ισχυει για την αεροβια αλλα και συνδιασμο τους.δεν θα σου πω να κανεις διπλες.θα σου πω να κανεις τριτη πεμπτη σαββατο 45 βαρια 60 λεπτα και τις μερες που εχεις βαρη,μετα τα βαρη 30 βαρια 45 λεπτα.κρατα το ελλειμα σου σε λογικα πλαισια και οχι -1000 θερμιδεςκαι δεν συμαζευεται.οι 2.000 που εβγαλες ειναι λιγες και δεν ειναι η συντηρηση σου.βρες τες απ το link και σχεδιασε το προγραμμα σου
    Δεσμώτη σε ευχαριστώ για το Link είχα φάει τον τόπο και δεν το έβρισκα. Οι θερμίδες που έβγαλα εγώ είναι:
    2.140 την Ημέρα
    O Muslermar για απώλεια λίπους κατά μέσο όρο είναι: Από 2.100 έως 2.500 θερμίδες
    ή 22 Χ ανα κιλό Σωματικού βάρους δηλαδή 22 Χ 104 = 2288 Θερμίδες έχω μια μικρή απόκληση -148 θερμίδες δεν είναι πολές.
    Το 2.140 θερμίδες το υπολόγισα έτσι ώστε να χάνω το μέγιστο φυσιολογικό βάρος το οποίο είναι 1 κιλό την εβδομάδα.

    Θεσμώτη θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό το οποίο δεν έχω καταλάβει απόλυτα.
    Για να υπολογίσω τους υδατάνθρακες που θα πρέπει να τρώω στα γεύματα μου π.χ Καστανό Ρύζι ή μακαρόνια Ολικής Άλεσης όσο οφορά την ποσότητα
    θα πρέπει να τα υπολογίζω μόνο σαν θερμίδες ή μήπως παίζει ρόλο και τίποτα άλο?

    Πολύ παλιά που ήμουν σε καλή φυσική Κατάσταση έκανα διαλειμματική προπόνηση Hiit στον διάδρομο Δηλαδή 2 λεπτά στο 7 1 λεπτό στο 8 1 λεπτό στο 9 και 1 λεπτό στο 10 και πάλι από την Αρχή.
    Τώρα δυστηχώς βάση των κιλών μου δεν μπορώ να κάνω τέτοιου είδους προπόνηση...

    Σε όλα τα Μηχανήματα στο αερόβιο Κάνω με μέτρια ένταση και δε με κουράζουν πολύ.Στο μόνο μηχάνημα που αντέχω πολύ γιατί θέλει να έχεις πολύ γερά πόδια είναι το Step στο οποίο καίω και πάρα πολές θερμίδες αλλά στάζω απίστευτα και είναι το μόνο μηχάνημα το οποίο με κουράζει πολύ.

    Σκευτόμουνα τις ημέρες που έχω βάρη να κάνω + 1 ώρα αερόβιο (χωρίς να κάνω Step)
    Και τις ημέρες που θα έχω μόνο αερόβιο να κάνω 1:30 - 2 ώρες Προπόνηση (αυτές τις ημέρες να κάνω και Step)
    Και όταν μπορώ και επανέλθω σε φυσική κατάσταση και μπορώ και τρέχω και κάνω και διαλειμματική προπόνηση Hiit να το ρίξω σε 45-60 λεπτά προπόνηση,
    Last edited by Zyzz the king; 11-06-16 at 16:34.

  10. #70
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ειναι πολυ.σου ειπα πανω τι να κανεις απο αεροβια.οσο για τις θερμιδες,υπολογισε τες με τον αναλυτικο τυπο.οχι με τον απλο πολλαπλασιασμο
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  11. #71
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Οταν θελεις να υπολογισεις τον υδατανθρακα βλεπεις ποση ποσοτητα εχει η Χποσοτητα ρυζιου.ωστοσο,καθε τροφη εχει κι αλλα μακροστοιχεια.το ρυζι εχει και λιπος εχει και προτεινη εχει και φυτικες ινες.αφου χρησιμοποιεις μηχανη που παρακολουθει τις ποσοτητες,δες στο τελος τι σου βγαζει σαν συνολο και πολλαπλασιασε υδατανθρακες και πρωτεινες με 4 και λιπη με 9 να δεις τι παιρνεις στο περιπου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  12. #72
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Αυτό δεν το ήξερα !!! Δεν ήξερα πως να το μετρήσω και υπολόγιζα για τον υδατάνθακα 100 γραμμάρια σε κάθε γεύμα περίπου.
    Την Δευτέρα Ξεκινάω.
    Θα προσπαθήσω να καταγράφω συστηματικά τα πάντα και θα προσπαθείσω να μεταφέρω και εικόνα κυρίως των φαγητών μου.

  13. #73
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    πως το υπολογιζες δηλαδη?
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  14. #74
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Δεν καταλαβα την απορια σου για το πρωινο μετα τη πρωινη αεροβια...πολύ απλα, το τρως καπακι. Και αν η ωρα εχει παει αργα δλδ ξυπνήσεις αργα και τελειώσεις πχ αεροβια 12:00 απλα κανεις πιο συντομα ολα τα γευματα, δε παραλείπεις καποιο.
    A head full of fears has no space for dreams.

  15. #75
    Pumping Iron Algebar's Avatar
    Join Date
    23-05-16
    Posts
    312

    Default

    Kατέβασε το excel από το www (dot) true-natural-bodybuilding (dot) com (δεν μπορώ να ποστάρω λινκ), υπολογίζει αναλυτικά θερμίδες, μακρος, BMR ανά γεύμα και συνολικά και έχει διατροφικά στοιχεία για πολλά φαγητά. αλλά μπορείς να προσθέσεις και δικά σου. Εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.

  16. #76
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Ελενα View Post
    Δεν καταλαβα την απορια σου για το πρωινο μετα τη πρωινη αεροβια...πολύ απλα, το τρως καπακι. Και αν η ωρα εχει παει αργα δλδ ξυπνήσεις αργα και τελειώσεις πχ αεροβια 12:00 απλα κανεις πιο συντομα ολα τα γευματα, δε παραλείπεις καποιο.
    Αυτό ακριβώς ρώτησα εαν κάνουμε την αερόβια με άδειο στομάχι και περάσει η ώρα τι γίνετε με το Πρωινό.
    Εγώ το παρέλειπα λάθος μου και αυτό...
    Με κάλυψε η απάντηση σου Έλενα σε ευχαριστώ

  17. #77
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Νταξει μη τρελενεσαι, δε τρεχει τπτ, τωρα το εμαθες.

    Παλι θα σου πω εγω να δεις το 4μερες βαρη με μιση ωρα αεροβιο και 1-2 φορες τη βδομαδα αν αντεχεις σκετο αεροβιο οχι πανω απο 60λ. Ακου 2ωρες....ρε συ πολύ υπερβολικό μου ακούγεται!!! 1ωρα ειναι υπεραρκετή αν τρως σωστα και γυμναζεσαι σωστα θα δεις στανταρ αποτελεσμα!!! Περιμενουμε οταν εισαι ετοιμος split και μενου.
    A head full of fears has no space for dreams.

  18. #78
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Θα σου ελεγα να κανεις HIIT, μακραν καλυτερη απο ολες τις αποψεις αλλα μετα ειδα πως δεν μπορεις ακομα να κανεις. Οταν με τον καιρο βλεπεις οτι βελτιωθει η φυσικη σου κατασταση, γυρισε το σε hiit(μικροτερο χρονο θελει και καις πιο πολυ και χιλια δυο οφελη).
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  19. #79
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Παιδια, αληθεια δεν μου αρεσει να το παιζω ειδικος, αλλα στην περιπτωση του φιλου zyzz πραγματικα πιστευω οτι τα πραγματα πρεπει να τα δει οσο πιο ΑΠΛΑ γινεται.Πολλη σπαζοκεφαλια για το τιποτα και νοιωθω οτι πιο πολυ κουραζεται το μυαλο του, και στην πραξη αυτο φερνει αντιθετο αποτελεσμα.Με ολο το σεβασμο σε ολα τα μελη που γραφουν.Ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο για να πουμε το ο,τιδηποτε....
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  20. #80
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Παιδια, αληθεια δεν μου αρεσει να το παιζω ειδικος, αλλα στην περιπτωση του φιλου zyzz πραγματικα πιστευω οτι τα πραγματα πρεπει να τα δει οσο πιο ΑΠΛΑ γινεται.Πολλη σπαζοκεφαλια για το τιποτα και νοιωθω οτι πιο πολυ κουραζεται το μυαλο του, και στην πραξη αυτο φερνει αντιθετο αποτελεσμα.Με ολο το σεβασμο σε ολα τα μελη που γραφουν.Ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο για να πουμε το ο,τιδηποτε....
    Αυτο ακριβως.Zyzz συνεχιζεις να δυσκολευεις τη ζωη σου υπεραναλυοντας τα παντα,δεν ειναι πυρηνικη φυσικη,bodybuilding ειναι.

    Φαε καθαρα και σωστα.
    Προπονησου εξυπνα
    Κανε αεροβιες ξεκινωντας απο 30 λεπτα και οσο περναει ο καιρος οταν κολλησεις ανεβασε τες (μην ξεπερασεις τα 50 λεπτα μετα τα βαρη ή τη 1 ωρα σε οφφ μερα δεν υπαρχει λογος)
    Οταν εξαντλησεις τα περιθωρια που σου δινονται με τις αεροβιες και φτασεις τα 50 λεπτα ας πουμε τοτε και μονο τοτε μειωσε φαγητο.

    Αλλά εχε υπομονή,τωρα εγω το hiit κλπ σε μια πειροδο που απλα θες να καθαρισεις το θεωρω υπερβολικο,μπορεις να πετυχεις το στοχο σου με πιο απλα πραγματα.

    Ασε το ποσες θερμιες πρεπει να καψεις για να χασεις Χ κιλα...

  21. #81

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Παιδια, αληθεια δεν μου αρεσει να το παιζω ειδικος, αλλα στην περιπτωση του φιλου zyzz πραγματικα πιστευω οτι τα πραγματα πρεπει να τα δει οσο πιο ΑΠΛΑ γινεται.Πολλη σπαζοκεφαλια για το τιποτα και νοιωθω οτι πιο πολυ κουραζεται το μυαλο του, και στην πραξη αυτο φερνει αντιθετο αποτελεσμα.Με ολο το σεβασμο σε ολα τα μελη που γραφουν.Ειναι σε πολυ πρωιμο σταδιο για να πουμε το ο,τιδηποτε....
    Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο!

    Ακομα και το Body-for-Life που ειναι εκπληκτικο βιβλιο-προγραμμα, απλουστευει τα παντα, ακριβως για αυτο το λογο!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  22. #82
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Streetgymnast Φίλε μου σου μιλάω ειλικρινέστατα ούτε καμία σωματάρα έχω, ούτε Bodybuilder θα γίνω. Όμως όπως και εσύ τώρα πριν μερικά χρόνια ήμουνα επαγγελματίας Αθλητής και εγώ.
    Πιο συγκεκριμένα ποδοσφαιριστής και έπαιξα μέχρι Γ εθνική.
    Δεν είμαι ένας άνθρωπος ο οποίος όλη του την ζωή είτανε χονδρός και έτρωγε τα πάντα και είμουνα άνθρωπος του καναπέ.
    Έχω κάποιες γνώσης,όχι όμως τόσο πολλές στο Bodybuilding και στην διατροφή που απαιτείτε.
    Έχω πάρει πολλά πράγματα από το Forum και σχεδιάζω να επανέλθω στα κιλά μου και στην φυσική μου κατάσταση.
    Δεν θα με κάνει χαρούμενο και ευτυχισμένο το να γίνω Six Pack Ούτε για παράδειγμα να φτιάξω μεγαλύτερους δικεφαλους από τους δικούς σου.
    Απλά να επιστρέψω στα κιλά μου θέλω και να αποκτήσω καλή φυσική κατάσταση.
    Από εκεί και έπειτα ότι πετύχω καλύτερο καλοδεχούμενο είναι.

    Και επειδή σέβομαι πολύ τον χρόνο και την καλή διάθεση ολων σας στο να με βοηθήσετε με τις γνώσεις και τις συμβουλές σας.
    Θα προσπαθήσω όσο μπορώ με φωτογραφικό υλικό να σλους ας δείξω σε όλους πως ότι γράφω εδώ μέσα ισχύει 100%

    Μακάρι να είναι τόσο απλό το να χάσω άλλα 19 κιλά.
    Πάντως κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

  23. #83
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by IronAddict View Post
    Θα σου ελεγα να κανεις HIIT, μακραν καλυτερη απο ολες τις αποψεις αλλα μετα ειδα πως δεν μπορεις ακομα να κανεις. Οταν με τον καιρο βλεπεις οτι βελτιωθει η φυσικη σου κατασταση, γυρισε το σε hiit(μικροτερο χρονο θελει και καις πιο πολυ και χιλια δυο οφελη).
    Έκανα παλιά Hiit τελείωνε η προπόνηση έφτανα στο σπίτι μου και ίδρωνα για πολύ ώρα ακόμα, δυστηχώς τώρα δεν έχω καλή φυσική κατάσταση αλλά που θα πάει...θα τα ξανακαταφέρω.

  24. #84
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default Η Προπόνηση μου

    Επιτέλους Δευτέρα...Μεγάλο Restar και σε Προπόνηση και σε διατροφή
    Το Πρόγραμμα με τα βάρη που ακολουθώ είναι σχεδοασμένο από το βιβλίο Body For Life
    Πάμε λοιπόν να γράψουμε τι κάναμε σήμερα.

    Βάρη: ΣΕΤ Κιλά Επαναλήψεις
    Στήθος: Πιέσεις μπάρας σε οριζόντιο πάγκο : 1ο 40 12
    2ο 60 10
    3ο 60 8
    4ο 80 6
    Πιέσεις στήθους σε επικλινή πάγκο με αλτήρες 5ο 30 12 Υψηλό σημείο
    6ο 30 12 Υψηλό σημείο

    Ώμοι
    Πιέσεις αλτήρων από καθιστή θέση
    1ο 30 12
    2ο 40 10
    3ο 40 8
    4ο 42 6
    Πλάγιες άρσεις με κορμό σε πρόσθια κάμψη 5ο 20 12 Υψηλό σημείο
    6ο 20 12 Υψηλό σημείο

    Πλάτη:
    Εμπροσθολαίμιες έλξεις στο μηχανημα 1ο 40 12
    2ο 50 10
    3ο 60 8
    4ο 70 6
    5ο 40 12 Υψηλό σημείο
    Pull Over Με Αλτήρα 6ο 30 12 Υψηλό σημείο

    Τρικέφαλοι
    Πιέσεις Τρικεφάλων με σχοινί
    1ο 20 12
    2ο 25 10
    3ο 25 8
    4ο 25 6
    Γαλικές Πιέσεις με στραβώμπαρα 5ο 20 12 Υψηλό σημείο
    6ο 20 12 Υψηλό σημείο

    Δικέφαλοι:
    Κάμψεις Σφυριά
    1ο 20 12
    2ο 20 10
    3ο 22 8
    4ο 22 6
    5ο 20 12 Υψηλό σημείο
    Κάμψεις δικεφάλων με Μπάρα (μεγάλη) 6ο 20 12 Υψηλό σημείο

    Σημειώσεις Όλα τα κιλά που έχω γράψει είναι τα κιλά των δίσκων δεν έχω βάλει μέσα τις μπάρες κλπ.

    Όταν έκανα Πιέσεις μπάρας σε οριζόντιο πάγκο στο 4το Σετ 80 κιλά δεν τα πήγαινα μέχρι κάτω στο στήθος τα κιλά στις 3 τελαιυταίες επαναλήψεις.
    Στους όμους όταν έκανα
    Πλάγιες άρσεις με κορμό σε πρόσθια κάμψη με έποιασε πάρα πολύ
    Στις Ασκήσεις δικεφάλων ένιωσα τεράστιο κάψιμο σε όλα τα Σετ ειδικά
    όταν έκανα Κάμψεις δικεφάλων με Μπάρα οι δικέφαλοι μου πήραν φωτιά.


    Αερόβια Προπόνηση 60 Λεπτά
    Διάδρομος με ταχύτητα 6.5 20 λεπτά 250 θερμίδες

    Διάδρομος Προπόνηση Hiit 20 λεπτά 270 θερμίδες
    Προπόνηση Hiit
    Ταχύτητα 6 2 λεπτά
    7 1 λεπτό
    8 1 λεπτό
    9 1 λεπτό Υψηλό σημείο

    Χ 4 Φορές

    20 λεπτά στο Step 454 θερμίδες

    Στόχος 882 Θερμίδες Έκαψα Συνιλικά: 974 Σούπερ!!!

    Σημειώσεις: Πιστεύω πως από άποψη χρόνου κάψιμο λίπους με αυτήν την προπόνηση παίρνω το μέγιστο αποτέλεσμα
    ενώ με την προπόνηση Hiit θα βελτιώσω την φυσική μου κατάσταση.
    Έστω και με μικρή ταχύτητα έκανα Προσπόνηση Ηιττ
    και είμαι πολύ χαρούμενος.
    Last edited by Zyzz the king; 14-06-16 at 01:48.

  25. #85
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Aλλα σου λεμε αλλα κανεις.30 σετ ασκησεις βαρη και 60 λεπτα αεροβια.δηλαδη αν δεν σου ελεγα οτι υπερπροπονησε τι θα εκανες?μειωσε τον ογκο της προπονησης σου για το καλο σου
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  26. #86
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,642

    Default

    Δεν ειπαμε να ξεκινησεις σωστα και πιο χαλαρα;
    Αν βαζεις τωρα 60 λεπτα αεροβια,σε 2 μηνες τι θα βαλεις; 2 ωρες;

    Γιατι πολυ απλα δεν κανεις ενα απο τα ετοιμα full body που εχει ποστάρει η Ειρηνη στην αναλογη ενοτητα;
    Τα full body δεν θελουν 2 ασκησεις στο καθε σημειο,ειδικα σε δικεφαλα-τρικεφαλα-ωμους...
    Last edited by iLikeBB; 13-06-16 at 23:21.

  27. #87
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Λοιπον τα πραματα ειναι τοσο μα τοσο απλα. Ειδικα στην περιπτωση σου.

    Θες να χασεις λιπος? -> Θερμιδικο ελλειμα.
    Και χαζομαρες να τρως π λεει ο λογος, αν εισαι σε ελλειμα θα χασεις λιπος.
    Θες να κρατησεις μυικοτητα? -> ενα 3-4ημερο σπλιτ μικρης διαρκειας με μεγαλα κιλα. 5-8 επ.
    Στοχος σου να μην χασεις πολυ δυναμη,αν αυτο συμβαινει σ μεγαλο βαθμο, τρως πολυ λιγο.
    Η αεροβια ειναι κυριως για να δημιουργησουμε το ελλειμα στις θερμιδες.
    Τοσο απλα. κανε ενα ελλειμα ταξης 15-25% και περιμενε. Κανε υπομονη. Αν περιμενεις σε μια βδομαδα να δεις αλλαγη κ δεν την βλεπεις κ αλλαζεις προπονηση κ θερμιδες κ γω δεν ξερω τι, παει το χασαμε το παιχνιδι.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  28. #88
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Δεν υπάρχει σωτηρία.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  29. #89
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post Η Διατροφή μου

    Η Διατροφή μου 13-6-2016

    Πρωινό:


    Ομελέτα με 2 ολόκληρα αυγά και 2 ασπράδια 194 Θερμίδες
    + 80 γραμμάρια βρώμη (πιτάκι) 300 Θερμίδες
    + Κανέλα
    Γιαουρτάκι Total 2% 100 γραμμάρια 73 Θερμίδες

    Δεκατιανό 1 Πράσινο Μήλο 95 Θερμίδες

    Μεσημεριανό:
    13434023_1104075759663989_1378839719_n.jpg

    Στήθος Κοτόπουλο 112 γραμμάρια 190 Θερμίδες
    30 γραμμάρια Πρωτεΐνη
    με καστανό ρύζι Uncle Ben's 100 γραμμάρια 124 Θερμίδες
    + Μαρουλοσαλάτα με αγγούρι 50 Θερμίδες

    Πριν την Προπόνηση: Creatine Monohydrate, 5 g 15 Θερμίδες

    Μετά την Προπόνηση; Impact Diet Whey, 2 Scoop 58 g 200 Θερμίδες 31 γραμμάρια Πρωτεΐνη

    Δείπνο:
    13441882_1104075942997304_1732457416_o.jpg

    Χοιρινή Μπριζόλα 115 γραμμάρια 264 θερμίδες 30 γραμμάρια Πρωτεΐνη

    με καστανό ρύζι Uncle Ben's 100 γραμμάρια 124 Θερμίδες
    + Μαρουλοσαλάτα με αγγούρι 50 Θερμίδες

    Πριν τον ύπνο
    13434146_1104112522993646_841539835_n.jpg

    Γιαουρτάκι Total 2% 200 γραμμάρια 146
    Θερμίδες
    & 8 αμύγδαλα 44 Θερμίδες


    Σύνολο: 1869 Στόχος 2.150 - 281 Θερμίδες...
    Last edited by Zyzz the king; 14-06-16 at 01:49.

  30. #90
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Δεν υπάρχει σωτηρία.
    Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο ...
    Το πρόγραμμα είναι του Bill Phillips ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΕΓΩ και λέγετε Body for life.
    Και ακολουθώ το πρόγραμμα μέσα από το βιβλίο
    Εγώ αυτό που κάνω είναι να επιλέγω τις ασκήσεις μέσα από μια γκάμα ασκήσεων για κάθε μυική ομάδα.
    Τα Σετ είναι 30.

    Κάθομαι την Παρασκευή και το Σαββατοκύριακο και προσπαθώ να αλάξω
    Προπονητικό Πρόγραμμα και διατροφή και κάνω τιτάνια προσπάθεια για να τα κάνω όλα σωστά.
    και το μύνημα που μου γράφεις είναι Δεν υπάρχει σωτηρία.

    Εγώ λέω πως δεν υπάρχει σεβασμός απλά.
    Last edited by Zyzz the king; 14-06-16 at 00:50.


 
Page 3 of 30 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Deadlift: The King?
    By patrianos in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-14, 17:00
  2. ong bak +warrior king (tony jaa)
    By kusta80 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-11, 14:06
  3. KING KONG
    By fusion in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-06, 17:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •