Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 7 of 30 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast
Results 181 to 210 of 875
  1. #181
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Μπραβο σου Zyzz!!!!καλη επιτυχια στο στοχο σου σιγουρα θα τον πετυχεις!!!η αεροβια θα σε βοηθησει παρα πολυ
    Σε ευχαριστώ πολύ mina

  2. #182
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Σημερινή Αερόβια Προπόνηση 1-9-2016

    Διάδρομος
    Ταχύτητα 7 30 λεπτά 364 θερμίδες
    Ελλειπτικό
    30 λεπτά 264 θερμίδες
    Step
    30 λεπτά 610 θερμίδες

    Σύνολο: 1.5 ώρα 1238 θερμίδες

    Πολύ καλή προπόνηση.

  3. #183
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Θα διαλυσεις το ΚΝΣ σου ρε πατριδα!
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  4. #184
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Θα διαλυσεις το ΚΝΣ σου ρε πατριδα!
    Γεια σου Kusta80 μια χαρά είναι το Κεντρικό Νευρικό μου σύστημα και σωματικά είμαι μια χαρά.
    Η Αλήθεια είναι πως τις ημέρες που το Πρόγραμμα έχει βάρη & Αερόβια (όπως σήμερα) είναι αρκετά εξαντλητικό αλλά θα το κάνω για 15 ημέρες μόνο με σκοπό να σπάσω κάτω από 95 κιλά,
    με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρω.

  5. #185
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Στα ιδια κιλα ειμαστε!
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #186
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Σημερινή Προπόνηση

    1 ώρα κυκλική προπόνηση με βάρη

    Αερόβια Προπόνηση

    Διάδρομος 30 λεπτά στο 7 365 θερμίδες
    Ελλειπτικό 30 λεπτά 275 θερμίδες
    Step 30 λεπτά 500 θερμίδες

    Σύνολο: 1.5 ώρα Αερόβια Προπόνηση 1190 Θερμίδες

    Σήμερα η προπόνηση είχε και βάρη και ήταν αρκετά κουραστική, η κούραση βγήκε στο Step και δεν είχα τον ρυθμό που είχα εχθές και επειδή καταλάβαινα πως δεν έχω πολύ ενέργεια
    έριξα λίγο τον ρυθμό μου σε σχέση με εχθές.

    Πολύ καλή και έντονη προπόνηση πιστεύω θα με βοηθήσει τα μέγιστα για να σπάσω τα κιλά που θέλω.

  7. #187
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Στα ιδια κιλα ειμαστε!
    Ναι φίλε Δεσμώτη αλλά σωματικά δεν νομίζω πως μπορούμε να συγκριθούμε καν εσύ βρίσκεσαι σε άλο επίπεδο
    εγώ θέλω πάρα πολύ δουλειά ακόμα.
    Πάντως η Βάση μου θέλω να είναι τα 85 κιλά αυτός είναι ο κύριος στόχος μου, όταν με το καλό φτάσω σε αυτά τα κιλά δεν θα θέλω να ανέβω.
    Από αυτά που γνωρίζω είναι πως όσο πιο γυμναμένος είσαι και έχεις περισσότερο μυικό ιστό και λιγότερο λίπος τόσο καλύτερα δείχνει το Σώμα σου
    Οπότε τα 85 κιλά πιστεύω θα είναι ιδανικά για εμένα.

  8. #188
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Mπορεις να δεις οφελη απο την σωματικη ανασυσταση αλλα το καλυτερο θα ηταν να κανεις υπερθερμιδικη και υποθερμιδικη διαιτα οταν φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα για να χτισεις μαζα και να χασεις λιπος.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  9. #189
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Mπορεις να δεις οφελη απο την σωματικη ανασυσταση αλλα το καλυτερο θα ηταν να κανεις υπερθερμιδικη και υποθερμιδικη διαιτα οταν φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα για να χτισεις μαζα και να χασεις λιπος.
    Δεσμώτη υποθερμιδική δίαιτα κάνω εδώ και καιρό και θα συνεχίσω μέχρι να φτάσω στον στόχο μου η Επιθερμιδική δίαιτα τι ακριβώς είναι? Γιατί πρώτη φορά το ακούω.

  10. #190
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Υπερθερμιδικη ειναι οταν κινεισαι πανω απ την συντηρηση σου. Μιλουσα για οταν φτασεις στον στοχο σου. πες μου λιγο πως ακριβως κανεις την κυκλικη βαρη γιατι κατι δεν ειναι σωστο εκει.και επισης για ποσο καιρο κανεις κυκλικη στα βαρη
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  11. #191
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    Υπερθερμιδικη ειναι οταν κινεισαι πανω απ την συντηρηση σου. Μιλουσα για οταν φτασεις στον στοχο σου. πες μου λιγο πως ακριβως κανεις την κυκλικη βαρη γιατι κατι δεν ειναι σωστο εκει.και επισης για ποσο καιρο κανεις κυκλικη στα βαρη
    Ναι όπως εαν κάνω Υπερθερμιδική λογικά θα πάρω βάρος και είναι κάτι το οποίο δεν θέλω, εκτός εαν ενωείς να κάνω για ένα διάστημα Υπερθερμιδική διατροφή και να βάζω π.χ 3 κιλά και μετά να τα ξαναχάνω με σκοπό να χάσω λίπος και να χτίσω μυικό ιστό, αλλά και πάλι δεν ξέρω πως να το κάνω όλο αυτό.

  12. #192
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Σου μιλαω για την φαση που θα φτασεις στο αποτελεσμα που θες και πως θα κινηθεις απο κει και περα.αν κανεις υποθερμιδικη διαιτα καλο ειναι να γυρνας και λιγο στην συντηρηση για να σοκαρετε ο οργανισμος αλλα και προπονησε κι εσυ στο πως να διατηρησεις τον εαυτο σου.το θεμα ειναι ομως ειναι αυτο που κανεις σημερα τι αποτελεσμα θα εχει στον μεταβολισμο σου.για την αεροβια σου εχω μιλησει και εχεις αποφασισει να κανεις το δικο σου.πες μου λιγο και για τα βαρη, το πρωτοκολλλο που ακολουθεις και ποσο καιρο το κανεις, να σου πω την γνωμη μου και κανεις την επιλογη σου αν θες.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  13. #193
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Για να γίνω πιο κατανοητός στην κυκλική μου προπόνηση.
    Κάνω κυκλική προπόνηση Άνω Σώματος και όχι πόδια.
    Έχω θέμα με τους δικεφάλους στα πόδια μου και προσπαθώ να μην τα ζορίζω πολύ για να μην πάθω θλάση έτσι προπόνηση ποδιών με βάρη κάνω 1 φορά την εβδομάδα
    και προσπαθώ να μην βάζω πολλά κιλά για να μην τραυματιστώ και πάω πολύ πίσω.

    Κυκλική Προπόνηση Άνω Σώματος κάνω
    Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή
    Όμους Δικέφαλοι Τρικέφαλοι Στήθος Πλάτη
    Ώμους Δικέφαλοι Τρικέφαλοι Κάνω από 2 Ασκήσεις για κάθε διαφορετική μυιοκή ομάδα 4 Σετ η Κάθε Άσκηση

    Στήθος - Πλάτη Κάνω από 3 Ασκήσεις 4 Σετ η κάθε Άσκηση
    Σε κάποιες Ασκήσεις πχ. Κάμψεις δικεφάλων με Μπάρα τα κιλά που παίζω είναι στάνταρ 10 + 10
    Και σε κάποιες άλλες ανεβάζω σταδιακά κιλά
    Πλάτη: Εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία 4 Σετ 1ο 40 κιλά 2ο 50 κιλά 3ο 60 κιλά 4ο 70 κιλά.

    Τρίτη - Πέμπτη - Σάββατο Κάνω μόνο Αερόβια Προπόνηση Επιλέγω την μια από αυτές τις τρεις ημέρες να κάνω πόδια και τις άλλες 2 να κάνω κοιλιακούς (2 φορές την εβδομάδα).

    Το πρόγραμμα μου το κάνω συνέχεια δεν το έχω αλλάξει.
    Και μια φορά τρην εβδομάδα όταν κάνω Πάνω Σώμα ξεκινάω την προπόνηση μου με την Άσκηση Clean & Jerk 10+10 κιλά με μικρή μπάρα 4 Σετ από 10 επαναλήψεις
    Αυτά όσο αφορά την Κυκλική Προπόνηση μου.
    Last edited by Zyzz the king; 03-09-16 at 01:27.

  14. #194
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Ok.τα σετ που εγραψες πιο πανω πως τα εκτελεις?εννοω απο τι αποτελειται ο καθε κυκλος, ποσους κυκλους και τι ξεκουραση εχεις μεταξυ κυκλων η/και σετ
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  15. #195
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Παράδειγμα: Ξεκινάω με Ώμους Πιέσεις με Μπάρα σε όρθια θέση 10 + 10 κιλά 4 Σετ από 10 Επαναλήψεις
    Ανοίγματα με Αλτήρες 4 Σετ από 10 Επαναλήψεις

    Τρικέφαλοι: Πιέσεις Τρικεφάλων με σχοινί στην τροχαλία 4 Σετ
    1ο 8 Επαναλήψεις 20 κιλά
    2ο 8 Επαναλήψεις 20 κιλά
    3ο 8 Επαναλήψεις 20 κιλά
    4ο 8 Επαναλήψεις 25 κιλά

    Γαλλικές πιέσεις με μπάρα σε οριζόντιο πάγκο
    4 Σετ 10+10 κιλα

    αλοι:Δικέφ
    Σφυριά 4 Σετ

    Κάμψεις δικεφάλων με μπάρα 4 Σετ από 8 επαναλήψεις

    Στήθος
    ΠΕΚ ΝΤΕΚ 4 Σετ

    1ο 8 Επαναλήψεις 30 κιλά
    2ο 8 Επαναλήψεις 40 κιλά
    3ο 8 Επαναλήψεις 40 κιλά
    4ο 8 Επαναλήψεις 50 κιλά

    Πιέσεις στήθους σε οριζόντιο Πάγκο 4 Σετ
    1ο 8 Επαναλήψεις 40 κιλά
    2ο 8 Επαναλήψεις 60 κιλά
    3ο 8 Επαναλήψεις 60κιλά
    4ο 8 Επαναλήψεις 60 κιλά

    Πιέσεις πάγκου με Αλτήρες 4 Σετ.

    Πλάτη;
    Εμπροσθολέμιες έλξεις στην τροχαλία 4 Σετ
    1ο 10 Επαναλήψεις 40 κιλά
    2ο 8 Επαναλήψεις 50 κιλά
    3ο 8 Επαναλήψεις 60κιλά
    4ο 8 Επαναλήψεις 70 κιλά

    Κωπηλατική σε χαμηλή τροχαλία 4 Σετ

    1ο 10 Επαναλήψεις 30 κιλά
    2ο 8 Επαναλήψεις 40 κιλά
    3ο 8 Επαναλήψεις 40κιλά
    4ο 8 Επαναλήψεις 50 κιλά

    Όρθια κωπηλατική με μπάρα ο κορμός σε επίκυψη 4 Σετ από 12 επαναλήψεις 10 + 10 κιλά

    Τα διαλείματα μου ανάμεσα από τα Σετ είναι από 30 δευτερόλεπτα - 40
    Εκτός από της πιέσεις στήθους σε οριζόντιο πάγκο που μπορεί να είναι έως 2 λεπτά.

  16. #196
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Ειμαι σιγουρος πως αν μειωσεις τον ογκο προπονησης, κρατησεις βασικες ασκησεις, δηλαδη αρσεις θανατου,καθισματα με μπαρα,πιεσεις ωμων με μπαρα,κωπηλατικη με μπαρα,καμψψεις δικεφαλων με μπαρα ισια ή στραβομπαρα,βυθισεις σε παγκο ή μηχανημα βυθισεων, θα εχεις πολυ γρηγοροτερα αποτελεσματα.

    Το σωμα σου σκεψου οτι μεσα στο γυμναστηριο το προετοιμαζεις να αναπτυχθει, μεσω της προπονησης.Πρεπει να του δινεις χωρο για ξεκουραση.Τι θελω να πω με αυτο; Θελω να πω οτι μπορει 2 ασκησεις για στηθος με 3 σετ το καθε ενα και 8 επαναληψεις στο καθε σετ με το 70% της μεγιστης δυναμης σου, θα εχεις οσο ερεθισμα χρειαζεται για να αναπτυχθεις, και θα μπορεις να ξαναγυμνασεις το στηθος σου σε επομενη προπονηση αποτελεσματικοτερα, γιατι θα εχει αναρρωσει πολυ καλυτερα, σε σχεση με μια προπονηση που θα εχει 4 ασκησεις με 4 σετ και 8-10 επαναληψεις που βλεπω οτι κανεις.

    Δηλαδη δεν διαφωνω με το προγραμμα που ακολουθεις, αλλα σε διαβεβαιωνω πως με λιγοτερες ασκησεις, αλλα σωστο φορτιο(σωστη ενταση δηλαδη), θα εχεις πανω σου αποτελεσματα ποιοτικοτερα μακροπροθεσμα.

    Προσωπικα, ειδα καλυτερη αναπτυξη στα ποδια μου κανοντας 2 φορες την εβδομαδα καθισματα 3 σετ των 6 επαναληψεων και 2 σετ αρσεις απο 6 επαναληψεις με το 85% μου, 2 ασκησεις δηλαδη με 5 σετ συνολικα, σε σχεση με προπονηση ποδιων 2 φορες την εβδομαδα με 4 ασκησεις τετρακεφαλων και 3 μηριαιων.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  17. #197
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    H ερωτηση μου ηταν γιατι το κυκλικο προγραμμα δουλευει σετ μετα απο σετ μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος. ετσι οπως το περιγραφεις, κανεις προγραμμα για το πανω μερος αφου εχεις ξεκουραση μετα απο καθε σετ.γι αυτο σου εκανα την ερωτηση τι πρωτοκολλο ακολουθεις στο κυκλικο προγραμμα. Μιας και αναφερεις πως το κανεις για καιρο, ενα νεο πρωτοκολλο τοσο σε ογκο οσο και σε συχνοτητα οπως αναφερει ο Πανος θα σε βοηθησει περισσοτερο. Επισης, κατι που ανεφερες πιο πανω. αφου και ο ιδιος παραδεχεσαι πως στα ποδια εχεις θεμα, το να κρατησεις τοσο ψηλα την αεροβια η οποια και χωρις προβλημα ειναι ηδη ψηλα και προβλημα να μην εχει καποιος θα δημιουργηθει πιθανοτατα, αντιθετως γυμναζεις τα ποδια 1 φορα για να το προλαβεις το προβλημα την ωρα που το λεει και η λεξη: ενδυναμωση. Αν ενα προβλημα ειναι να λυθει ναι θα βοηθησει η αεροβια σε λογικα πλαισια γιατι παρεχει καλυτερη ροη αιματος αναμεσα σε ολα τα αλλα αλλα χρειαζεται και η μυικη ενδυναμωση οπως και η ενδυναμωση των εν λογω αθρωσεων. Γι αυτο και σε συμβουλευω αν εχεις καποια ενοχληση στο ποδι η παλιο τραυματισμο, καλο ειναι να δωσεις εμφαση στην ενδυναμωση και να κρατησεις την αεροβια σε λογικα πλαισια.
    Τοσο στην μυικη αναπτυξη οσο και στην απωλεια λιπους, η ξεκουραση παιζει πολυ βασικο ρολο τοσο που δεν φανταζεσαι. Αν δωσεις στο σωμα σου χρονο και χωρο να αναπτυχθει και την ζυγαρια θα την δεις να κατεβαινει και οταν κανεις μυικη αποκτηση θα δεις καλυτερα αποτελεσματα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  18. #198
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post

    11220139_1071450302880339_8980024463450494444_n.jpg
    Α.Ο ΧΑΝΙΩΝ 2004
    Σας έχω πει πως ήμουν επαγγελματίας ποδοσφαιριστής και πως έχω πάιξει μέχρι Γ Εθνική Κατηγορία.

    2 Λόγια για το Πρόβλημα των δικεφάλων στα πόδια μου και πως προήλθε.
    Το 2004 (την χρονιά που πείραμε το Euro) Αγωνιζόμουν στα Χανιά.
    Η Προετημασία με την ομάδα μου είχε 2πλες προπονήσεις, σε κάπια πρωινή προπόνηση τρέξαμε γύρω στα 10 χιλιόμετρα κάναμε μερικές διατάσεις κοιλιακούς κλπ. Μετά μας βάλανε να κάνουμε Σπριντ 100ρια κλπ.
    Σε κάπια φάση ένιωσα να με τσιμπάνε οι δικέφαλοι και στα δύο πόδια, αλλά επειδή η προπόνηση δεν ήθελε πολύ για να τελειώσει έσφιξα τα δόντια και συνέχισα.
    Το αποτέλεσμα ήταν να πάθω θλάση δικεφάλων και στα 2 πόδια.

    Τα πόδια μου σε γενικές γραμμές γυμνασμένα εαν σκεφτει κάποιος πως έπειζα τόσα χρόνια ποδόσφαιρό κλπ είναι ευκολονόητο.
    Μπωρώ να βάλω και να κάνω προπόνηση με αρκετά κιλά, απλά εαν φορτώσω πολλά Τότε αρχίζουν και με ενοχλούν οι δικέφαλοι των ποδιών μου.
    Επίσης δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο τρέξιμο και δεν μιλάω για τώρα που στην καλύτερη τρέχω στο 7 αλλά και με μεγάλη ταχύτητα π.χ 10 μπορώ να τρέξω.
    Αυτό που αποφεύγω είναι τα Σπριντ και εαν κάνω θα πάω το πολύ ένα 70-80%

    Τέλος θα ήθελα να σας πω πως από το 2004 - σήμερα δεν έχω ξαναπάθει θλάση στα πόδια μου.
    Last edited by Zyzz the king; 03-09-16 at 15:19.

  19. #199
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Ειμαι σιγουρος πως αν μειωσεις τον ογκο προπονησης, κρατησεις βασικες ασκησεις, δηλαδη αρσεις θανατου,καθισματα με μπαρα,πιεσεις ωμων με μπαρα,κωπηλατικη με μπαρα,καμψψεις δικεφαλων με μπαρα ισια ή στραβομπαρα,βυθισεις σε παγκο ή μηχανημα βυθισεων, θα εχεις πολυ γρηγοροτερα αποτελεσματα.

    Το σωμα σου σκεψου οτι μεσα στο γυμναστηριο το προετοιμαζεις να αναπτυχθει, μεσω της προπονησης.Πρεπει να του δινεις χωρο για ξεκουραση.Τι θελω να πω με αυτο; Θελω να πω οτι μπορει 2 ασκησεις για στηθος με 3 σετ το καθε ενα και 8 επαναληψεις στο καθε σετ με το 70% της μεγιστης δυναμης σου, θα εχεις οσο ερεθισμα χρειαζεται για να αναπτυχθεις, και θα μπορεις να ξαναγυμνασεις το στηθος σου σε επομενη προπονηση αποτελεσματικοτερα, γιατι θα εχει αναρρωσει πολυ καλυτερα, σε σχεση με μια προπονηση που θα εχει 4 ασκησεις με 4 σετ και 8-10 επαναληψεις που βλεπω οτι κανεις.

    Δηλαδη δεν διαφωνω με το προγραμμα που ακολουθεις, αλλα σε διαβεβαιωνω πως με λιγοτερες ασκησεις, αλλα σωστο φορτιο(σωστη ενταση δηλαδη), θα εχεις πανω σου αποτελεσματα ποιοτικοτερα μακροπροθεσμα.

    Προσωπικα, ειδα καλυτερη αναπτυξη στα ποδια μου κανοντας 2 φορες την εβδομαδα καθισματα 3 σετ των 6 επαναληψεων και 2 σετ αρσεις απο 6 επαναληψεις με το 85% μου, 2 ασκησεις δηλαδη με 5 σετ συνολικα, σε σχεση με προπονηση ποδιων 2 φορες την εβδομαδα με 4 ασκησεις τετρακεφαλων και 3 μηριαιων.
    StreetGymnast Πιστεύω πως όλοι μας θέλουμε να έχουμε πιο γρήγορα αποτελέσματα.
    Εαν έχεις την διάθεση επάνω στο πρόγραμμα το οποίο έχω φτιάξει μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές επάνω στις ασκήσεις και τα Σετ που κάνω, 'ετσι ώστε να μικρύνει ο όγκος προπόνησης και να γίνει πιο αποτελεσματικός?

  20. #200
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Βεβαιως.

    Στη θεση σου λοιπον(και το εχω δοκιμασει και γω αυτο το προγραμμα) θα εκανα το εξης.Θα χωριζα το προγραμμα ανω σωματος σε προπονηση Α και προπονηση Β

    Προπονηση Α

    Πιεσεις ισιου παγκου με μπαρα 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Κωπηλατικη με μπαρα 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Πιεσεις επικλινους παγκου με αλτηρες 3x10-12 με ενταση 60-65%
    Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες για ωμους 2x10-12 με ενταση 60-65%
    Εκτασεις τρικεφαλων(οποιες θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Καμψεις δικεφαλων με μπαρα(επισης οποια θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Αναποδο peck-deck ή εκτασεις με αλτηρες σκυφτος για πισω ωμους 3x12-15 με ενταση 45-50%

    Προπονηση Β

    Πιεσεις ωμων με μπαρα 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Εμπροσθολαιμιες ελξεις στην τροχαλια με αναστροφη/ουδετερη/τριγωνικη λαβη 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Κωπηλατικη με αλτηρα 3x10-12 με ενταση 60-65%
    Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες για ωμους 2x10-12 με ενταση 60-65%
    Εκτασεις τρικεφαλων(οποιες θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Καμψεις δικεφαλων με μπαρα(επισης οποια θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Αναποδο peck-deck ή εκτασεις με αλτηρες σκυφτος για πισω ωμους 3x12-15 με ενταση 45-50%


    Βλεπεις πως οταν γραφω μεγαλυτερη ενταση, οι επαναληψεις ειναι χαμηλες, ενω οταν ριχνουμε το φορτιο(μειωνουμε την ενταση), τις αυξανουμε λιγο.Εδω λοιπον ερχεται η ερωτηση "ποσα κιλα;".Θα χρησιμοποιησεις τοσα κιλα, ωστα να εισαι μεσα στα πλαισια των επαναληψεων που προκειται να δουλεψεις, με τις βασικες ασκησεις να ειναι αυτες οπου ΔΕΝ θελουμε να φτασουμε σε αποτυχια. Θελω δηλαδη οταν κανεις παγκο, μετα την 8η επαναληψη, να πεις "εχω αλλη μια σιγουρα, και με αμφιβολια και 2η",αλλα ΜΗΝ την κανεις.
    Στις ασκησεις που χρησιμοποιουμε μικροτερα φορτια, που τις ονομαζουμε επιπροσθετες ασκησεις ή βοηθητικες, τις βαζουμε για να δημιουργουμε και μια αρμονικη αναπτυξη στο σωμα.Εκει λοιπον μπορεις να ξεκινας το σετ εχοντας στο μυαλο σου οτι πας για το πρηξιμο, τον pump που λεμε.Δεν ειναι δηλαδη οι καμψεις δικεφαλων που θα σε κανουν δυνατοτερο,ή οι εκτασεις τρικεφαλων.Ειναι βοηθητικες ασκησεις που θα σε κανουν ικανοτερο στις βασικες σου!Εκει λοιπον, στοχευε στην αιματωση.Θα σε βοηθησει πολυ ενα tempo με 3 δευτερολεπτα στη θετικη και 3 στην αρνητικη φαση της ασκησης.Ετσι περιοριζεις και το φορτιο, αλλα και συγκεντρωνεσαι καλυτερα στην ασκηση.

    Θελω δηλαδη να καταληξω οτι δεν ειναι ουτε θεμιτο αλλα ουτε και αναγκαιο να γυριζεις σπιτι μισολιποθυμος απο την προπονηση για να δεις αναπτυξη πανω σου.

    Ετσι λοιπον μπορεις να λυσεις 2 πραγματα.Το 1ο ειναι οτι ελεγχεις/προφυλασσεις το ΚΝΣ σου(κεντρικο νευρικο συστημα), απο ανεπιθυμητα plateau(να κολλας δηλαδη στα κιλα και να μην προοδευεις, πραγμα το οποιο βεβαια εχει αν κανει και με τη διατροφη σου που ειναι υποθερμιδικη και ειναι λογικο να ειναι πιο αργη η προοδος), και το 2ο ειναι οτι πλεον αρχιζεις και κρατας και ημερολογιο στα κιλα που κανεις πιο αποτελεσματικα.Δηλαδη λες "Πριν ενα μηνα εκανα παγκο 80 κιλα, και τωρα στις ιδιες επαναληψεις κανω 85", που σημαινει προοδο στη δυναμη, συνεπως και στην μυϊκη σου αναπτυξη και ικανοτητα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  21. #201
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Δεσμώτη ανάλυσα τα πάντα όσο αφορά την προπόνηση μου περιμένω την δική σου πρόταση και εαν θέλεις όσο αφορά τον όγκο προπόνησης για να γίνει πιο αποτελεσματική μπορείς εαν θες να κάνεις κάπιες αλλαγές επάνω στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

    Όσο φορά την Αερόβια που κάνω κοίταξα λίγο πιο παλιά το ημερολόγιο μου και είδα πως έκανα ένα πρόγραμμα με ανηφόρες (γιατί δεν μπορούσα να τρέξω)
    και έκαι γα σε 24 λεπτά 170 θερμίδες
    Ενώ σήμερα με 30 λεπτά διάδρομο με ταχύτητα στο 7 καίω 364 θερμίδες.
    Σχεδόν διπλάσιες θερμίδες
    Λογικά εαν πέσω στα 90 κιλά θα μπορώ να τρέχω με σταθερή ταχύτητα πάνω από το 8 επομένως θα μπορώ να καίω και πιο πολλές θερμίδες σε μικρότερο χρονικλό διάστημα.
    Οπότε 30 λεπτά διάδρομος & 30 λεπτά Στεπ
    ή 20 λεπτά διάδρομος & 20 λεπτά Στεπ θα είναι ιδανικά.

  22. #202
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Post

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Βεβαιως.

    Στη θεση σου λοιπον(και το εχω δοκιμασει και γω αυτο το προγραμμα) θα εκανα το εξης.Θα χωριζα το προγραμμα ανω σωματος σε προπονηση Α και προπονηση Β

    Προπονηση Α

    Πιεσεις ισιου παγκου με μπαρα 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Κωπηλατικη με μπαρα 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Πιεσεις επικλινους παγκου με αλτηρες 3x10-12 με ενταση 60-65%
    Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες για ωμους 2x10-12 με ενταση 60-65%
    Εκτασεις τρικεφαλων(οποιες θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Καμψεις δικεφαλων με μπαρα(επισης οποια θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Αναποδο peck-deck ή εκτασεις με αλτηρες σκυφτος για πισω ωμους 3x12-15 με ενταση 45-50%

    Προπονηση Β

    Πιεσεις ωμων με μπαρα 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Εμπροσθολαιμιες ελξεις στην τροχαλια με αναστροφη/ουδετερη/τριγωνικη λαβη 3x6-8 με ενταση 70-75%
    Κωπηλατικη με αλτηρα 3x10-12 με ενταση 60-65%
    Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες για ωμους 2x10-12 με ενταση 60-65%
    Εκτασεις τρικεφαλων(οποιες θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Καμψεις δικεφαλων με μπαρα(επισης οποια θελεις εσυ) 2x10-12 -//-
    Αναποδο peck-deck ή εκτασεις με αλτηρες σκυφτος για πισω ωμους 3x12-15 με ενταση 45-50%


    Βλεπεις πως οταν γραφω μεγαλυτερη ενταση, οι επαναληψεις ειναι χαμηλες, ενω οταν ριχνουμε το φορτιο(μειωνουμε την ενταση), τις αυξανουμε λιγο.Εδω λοιπον ερχεται η ερωτηση "ποσα κιλα;".Θα χρησιμοποιησεις τοσα κιλα, ωστα να εισαι μεσα στα πλαισια των επαναληψεων που προκειται να δουλεψεις, με τις βασικες ασκησεις να ειναι αυτες οπου ΔΕΝ θελουμε να φτασουμε σε αποτυχια. Θελω δηλαδη οταν κανεις παγκο, μετα την 8η επαναληψη, να πεις "εχω αλλη μια σιγουρα, και με αμφιβολια και 2η",αλλα ΜΗΝ την κανεις.
    Στις ασκησεις που χρησιμοποιουμε μικροτερα φορτια, που τις ονομαζουμε επιπροσθετες ασκησεις ή βοηθητικες, τις βαζουμε για να δημιουργουμε και μια αρμονικη αναπτυξη στο σωμα.Εκει λοιπον μπορεις να ξεκινας το σετ εχοντας στο μυαλο σου οτι πας για το πρηξιμο, τον pump που λεμε.Δεν ειναι δηλαδη οι καμψεις δικεφαλων που θα σε κανουν δυνατοτερο,ή οι εκτασεις τρικεφαλων.Ειναι βοηθητικες ασκησεις που θα σε κανουν ικανοτερο στις βασικες σου!Εκει λοιπον, στοχευε στην αιματωση.Θα σε βοηθησει πολυ ενα tempo με 3 δευτερολεπτα στη θετικη και 3 στην αρνητικη φαση της ασκησης.Ετσι περιοριζεις και το φορτιο, αλλα και συγκεντρωνεσαι καλυτερα στην ασκηση.

    Θελω δηλαδη να καταληξω οτι δεν ειναι ουτε θεμιτο αλλα ουτε και αναγκαιο να γυριζεις σπιτι μισολιποθυμος απο την προπονηση για να δεις αναπτυξη πανω σου.

    Ετσι λοιπον μπορεις να λυσεις 2 πραγματα.Το 1ο ειναι οτι ελεγχεις/προφυλασσεις το ΚΝΣ σου(κεντρικο νευρικο συστημα), απο ανεπιθυμητα plateau(να κολλας δηλαδη στα κιλα και να μην προοδευεις, πραγμα το οποιο βεβαια εχει αν κανει και με τη διατροφη σου που ειναι υποθερμιδικη και ειναι λογικο να ειναι πιο αργη η προοδος), και το 2ο ειναι οτι πλεον αρχιζεις και κρατας και ημερολογιο στα κιλα που κανεις πιο αποτελεσματικα.Δηλαδη λες "Πριν ενα μηνα εκανα παγκο 80 κιλα, και τωρα στις ιδιες επαναληψεις κανω 85", που σημαινει προοδο στη δυναμη, συνεπως και στην μυϊκη σου αναπτυξη και ικανοτητα.
    Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που έκατσες και ασχολήθηκες και έφτιαξες αυτό το Πρόγραμμα για εμένα!
    Την Προπόνηση Α και την Προπόνηση Β τις κάνω σε μια Προπόνηση ή εννοείς
    Την Δευτέρα θα κάνω την προπόνηση Α και την Τετάρτη την Προπόνηση Β?

    Απορίες σχετικά με τις ασκήσεις


    Την Άσκηση Ανάποδο peck-deck δεν την ξέρω μπορείς να μου την περιγράψεις ή να ανεβάσεις μια εικόνα?
    Στις Καμψεις δικεφαλων με μπαρα προτειμώ με την μεγάλη μπάρα (που κάνουμε στήθος) με πιάνει πολύ καλύτερα.
    Εμπροσθολαιμιες ελξεις στην τροχαλια τριγωνική λαβή
    Είναι η άσκηση στην εικόνα έτσι?
    2016-09-03_17-31-50.jpg


    Στις ασκησεις που χρησιμοποιουμε μικροτερα φορτια, που τις ονομαζουμε επιπροσθετες ασκησεις ή βοηθητικες, τις βαζουμε για να δημιουργουμε και μια αρμονικη αναπτυξη στο σωμα
    Παράδειγμα κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
    Θλεουμε με τις 10 ? 12 επαναλήψεις να φτάσουμε λίγο πριν το κάψιμο.
    Θελω δηλαδη να καταληξω οτι δεν ειναι ουτε θεμιτο αλλα ουτε και αναγκαιο να γυριζεις σπιτι μισολιποθυμος απο την προπονηση για να δεις αναπτυξη πανω σου.
    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν ξέρω πώς να μειώσω το πρόγραμμα μου πέρνοντς καλά αποτελέσματα από την προπόνηση μου.
    Τώρα με το πρόγραμμα που μου έβγαλες αλλάζουν τα δεδομένα

  23. #203
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by Zyzz the king View Post
    Καταρχάς να σε ευχαριστήσω που έκατσες και ασχολήθηκες και έφτιαξες αυτό το Πρόγραμμα για εμένα!
    Την Προπόνηση Α και την Προπόνηση Β τις κάνω σε μια Προπόνηση ή εννοείς
    Την Δευτέρα θα κάνω την προπόνηση Α και την Τετάρτη την Προπόνηση Β?

    Καλο θα ειναι να αφηνεις 72 ωρες ξεκουραση.Δευτερα και μετα Πεμπτη παλι.

    Απορίες σχετικά με τις ασκήσεις


    Την Άσκηση Ανάποδο peck-deck δεν την ξέρω μπορείς να μου την περιγράψεις ή να ανεβάσεις μια εικόνα?




    Στις Καμψεις δικεφαλων με μπαρα προτειμώ με την μεγάλη μπάρα (που κάνουμε στήθος) με πιάνει πολύ καλύτερα.

    Οκ.

    Εμπροσθολαιμιες ελξεις στην τροχαλια τριγωνική λαβή
    Είναι η άσκηση στην εικόνα έτσι?
    2016-09-03_17-31-50.jpg

    Ναι αυτη ειναι η ασκηση.

    Στις ασκησεις που χρησιμοποιουμε μικροτερα φορτια, που τις ονομαζουμε επιπροσθετες ασκησεις ή βοηθητικες, τις βαζουμε για να δημιουργουμε και μια αρμονικη αναπτυξη στο σωμα
    Παράδειγμα κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
    Θλεουμε με τις 10 ? 12 επαναλήψεις να φτάσουμε λίγο πριν το κάψιμο.

    Με το τεμπο που σου εδωσα, θα αναγκαστεις να χρησιμοποιησεις μικρα φορτια, και το πρηξιμο θα ειναι εμφανες συντομα.

    Θελω δηλαδη να καταληξω οτι δεν ειναι ουτε θεμιτο αλλα ουτε και αναγκαιο να γυριζεις σπιτι μισολιποθυμος απο την προπονηση για να δεις αναπτυξη πανω σου.
    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν ξέρω πώς να μειώσω το πρόγραμμα μου πέρνοντς καλά αποτελέσματα από την προπόνηση μου.
    Τώρα με το πρόγραμμα που μου έβγαλες αλλάζουν τα δεδομένα

    Ετσι οπως σου εγραψα το προγραμμα εχεις και συγκεκριμενο ογκο, και συγκεκριμενη ενταση.Δεν θα εχεις δηλαδη φουλ κιλα παντου, ουτε ο στοχος της καθε ασκησης δεν θα ειναι ο ιδιος.Οι 2 πρωτες ασκησεις του καθε προγραμματος(παγκος,κωπηλατικη με μπαρα,πιεσεις ωμων και τροχαλια), ειναι αυτες που θα μετρας την προοδο σου.Οι υπολοιπες ασκησεις ειναι επικουρικες.
    Ελπιζω να μην ξεχασα κατι!
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  24. #204
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    O Πανος και την γνωση εχει και την πειρα και σου εδωσε ενα προγραμμα για να δοκιμασεις. Οποτε δοκιμασε το και βλεπεις! Οσο αφορ ατην αεροβια, μην εχεις στο μυαλο σου το περισσοτερο. το περισσοτερο δεν ειναι παντα το καλυτερο. Οταν εχεις ενα θερμιδικο ελλειμα Α και καις Β και το Α και το Β δεν εχουν αντικτυπο στην υγεια σου, δεν εχουν μεγαλο αντικτυπο στην αναρρωση σου και δεν εμποδιζουν την απωλεια λιπους τοτε ακουλουθεις αυτο και αν ειναι να ανεβασεις το κανεις σταδιακα.το να κανεις αεροβια που να καει 1.000 θερμιδες την μερα δεν ειναι λυση ουτε ειναι προοδευτικοτητα. Ο οργανισμος θα σταματησει τις καυσεις γιατι τον κουραζεις και του ζητας ολο και περισσοτερο ενεργεια. οποτε θα παρει οτι μπορει απ το φαγητο, θα καψει απ την μυικη μαζα, θα καψει λιγο απ το λιπος και θα σου πει: κοιτα επειδη αυτο εχει παραγινει και καθε μερα εχουμε την ιδια δουλεια, εγω κοβω τις καυσεις που κανω κι αλλο γιατι δεν γουσταρω να καιω λιπος γιατι ειναι αποθηκευμενη ενεργεια και μ αρεσει να χω την καβατζα μου. Το λιπος το καις οταν βγαζεις τον οργανισμο σου απ τις συνηθειες και οταν τον ξεγελας ειτε αυτο σημαινει το ελλειμα μου και η ασκηση μου ειναι σε λογικα πλαισια απ την συντηρηση, ειτε αυτο ειναι καποιες μερες κινουμε στην συντηρηση ετσι για να μη συνηθιζει την πιεση ο οργανισμος ειτε λεγεται σημερα εχω off μερα δεν θα κανω τιποτα ειτε συνδυασμος ολων αυτων. Για να μη μιλησω για τις ορμονες οπως η κορτιζολη που με τις πολυωρες αεροβιες και ασκησεις με βαρη και με το αγχος να σπασεις εναν αριθμο ανεβαινει στον θεο με οτι αυτο σημαινει οπως κατακρατηση υγρων, χειροτερη αναρρωση, κτλ. γι αυτο σου λεω να αναθεωρησεις. Και στα λεω ολα αυτα με καθε καλη προαιρεση
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  25. #205
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Δεσμώτη καταλαβαίνω απόλυτα όλα αυτά που μου λες αλλά στην περίπτωση μου όταν η διατροφή μου είναι υποθερμιδική παίρνω τα συμπληρώματα μου, έχω κώψει Αναψυκτικά Γλυκά Άσπρο Ψωμί κλπ.
    Και προπονούμε καθημερινά και θέλω να χάσω άλλα 11 κιλά τι άλες επιλογές έχω από το να αυξήσω την αερόβια προπόνηση μου έτσι ώστε να μεγιστοποιήσω την απώλεια κιλών και λίπους?
    Προσωπικά δεν έχω κάπια καλύτερη ιδέα από το να αυξύσω την αερόβια.σε ένταση και σε διάρκεια ακριβώς για να σοκάρω τον οργανισμό μου πιστεύοντας πως θα με βοηθήσει τα μέγιστα, γιαυτό είπα για 15 ημέρες.
    Όσο πέφτω σε κιλά παράλληλα αυξάνετε και η αντοχή μου στο Αερόβιο.

    .


    Last edited by Zyzz the king; 03-09-16 at 18:57.

  26. #206
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Ελπιζω να μην ξεχασα κατι!

    Την Προπόνηση Α και την Προπόνηση Β τις κάνω σε μια Προπόνηση ή εννοείς
    Την Δευτέρα θα κάνω την προπόνηση Α και την Δευτέρα και την Προπόνηση Β την Πέμτπη?

    Την άσκηση ανάποδο peck-deck δεν την έχω κάνει τώρα με το βίντεο κατάλαβα ποια είναι θα την κάνω.

    .

  27. #207
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Zyzz συνεχισε κανονικα την αςροβια σου.Εκτος απο την εμφανιση πολυ σημαντικο ρολο παιζει και το ψυχολογικο κομματι.Και καταλαβαινω οτι η αεροβια σου αρεσει πολυ και σε βοηθαει να συνεχιζεις και να επιμενεις στη προσπαθεια σου ολο και περισσοτερο.Εφοσον λοιπον σου αρεσει και το σημαντικοτερο εχεις τα αποτελεσματα που θελεις keep going!!!!!!!

  28. #208
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    το σωμα το σοκαρεις οταν κινεισαι γυρω απ την συντηρηση.σου ειπα οτι το σωμα ειναι σαν μικρο παιδι.πρεπει να τον κανεις να νομιζει οτι ολα ειναι καλα και συναμα να πετυχαινεις τον στοχο σου ξεγελοντας το.το να τον σοκαρεις με αρνητικο προς την υγεια σου τροπο δεν ειναι το καλυτερο. καταλαβαινω πως το αθλημα σου ηταν κατα βαση αεροβιο αλλα και γενικα και οταν ειχες προτερω τραυματισμο, το ευ ζην παιζει τον πρωτο ρολο παντα. Απλα πρεπει να χεις Υπομονη. Αυτο να κανεις και σου λειπει. αν νομιζεις πως εχεις φτασει στα ορια σου κινησου για μαι βδομαδα στις θερμιδες συντηρησης σου και εχε την δραστηριοτητα που εχεις αν οχι να την μειωσεις λιγο.δες πως αντιδρα ο μεταβολισμος σου.κινειται στην συντηρηση η τον εχεις κουρασει και εχει μειωσει την συντηρηση σου.αν πειραματιζομουν προσωπικα ετσι θα πειραματιζομουν.στην τελικη θα χασεις μια βδομαδα αλλα θα κερδισεις απ το να μαθεις τον εαυτο σου καλυτερα.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  29. #209
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Zyzz συνεχισε κανονικα την αςροβια σου.Εκτος απο την εμφανιση πολυ σημαντικο ρολο παιζει και το ψυχολογικο κομματι.Και καταλαβαινω οτι η αεροβια σου αρεσει πολυ και σε βοηθαει να συνεχιζεις και να επιμενεις στη προσπαθεια σου ολο και περισσοτερο.Εφοσον λοιπον σου αρεσει και το σημαντικοτερο εχεις τα αποτελεσματα που θελεις keep going!!!!!!!
    Mina όταν είσαι σε ένα πολύ καλό επίπεδο φυσικής κατάταστασης είναι όλα μια χαρά, ειλικρινά δεν είχα κανένα πρόβλημα ποτέ μου με την φυσική κατάσταση και με το τρέξιμο, όμως από δικά μου αποκλειστικά λάθοι έφτασα 115 κιλά δεν μου αρέσουν οι δικαιολογίες μου αρέσουν οι πράξεις.
    Όσο αφορά το κομμάτι της υπομονής τον πρώτο καιρό λόγο πάχους ότι και να φορούσα από φόρμες κλπ τριβόταν τα μπούτια μου γιατί βρίσκαν όταν έκανα κυρίως διάδρομο,κάποιες φορές μάτωναν και κάποιες άλες δεν μπορούσα να κοιμηθώ από το τσούξιμο και τον πόνο.
    Πάντως σε οποιαδήποτε κατάσταση την άλη ημέρα ήμουν στο Γυμναστήριο έτοιμος για να προπονηθώ.
    Για πάρα πολύ καιρό δεν μπορούσα να τρέξω στον διάδρομο και προσπαθούσα να κάνω γρήγορο περπάτημα.
    Το πιο δύσκολο είναι το ψυχολογικό κομμάτι σκέφτεσε και λες σε τι επίπεδο ήμουν και σε τι επίπεδο είμαι τώρα.
    Ακόμη και σήμερα εαν έρθει στον διπλανό διάδρομο ένας αρχάριος αθλητής ο οποιος είναι σε Normal κιλά σίγουρα θα τα πάει πολύ καλύτερα από ότι εγώ και σε ταχύτητα και σε αντοχή.
    'Ομως εγώ είμαι πολύ χαρούμενος που επιτέλους τρέχω ξανά έστω στο 7 για μισή ώρα.
    Υπάρχει και μια σημαντική διαφορά εμένα γυαλίζει το μάτι μου και υπάρχει και ένα χαμόγελο που πηγάζει από μέσα μου γιατί ξέρω πως ήμουν πως είμαι και πως μέρα με την μέρα αναιβένω και κάπια στιγμή θα καταφέρω να τρέχω ξανά όπως έτρεχα και να ανεβάσω και την φυσική μου κατάσταση.

    Δεν έκανα πίσω όταν ήθελα να χάσω 30 κιλά (έχω χάσει 19)
    Θα κάνω τώρα που θέλω άλλα 11 ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!


    Σε ευχαριστώ για την υποστήριξη.
    Last edited by Zyzz the king; 04-09-16 at 06:33.

  30. #210
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Quote Originally Posted by Δεσμώτης View Post
    το σωμα το σοκαρεις οταν κινεισαι γυρω απ την συντηρηση.σου ειπα οτι το σωμα ειναι σαν μικρο παιδι.πρεπει να τον κανεις να νομιζει οτι ολα ειναι καλα και συναμα να πετυχαινεις τον στοχο σου ξεγελοντας το.το να τον σοκαρεις με αρνητικο προς την υγεια σου τροπο δεν ειναι το καλυτερο. καταλαβαινω πως το αθλημα σου ηταν κατα βαση αεροβιο αλλα και γενικα και οταν ειχες προτερω τραυματισμο, το ευ ζην παιζει τον πρωτο ρολο παντα. Απλα πρεπει να χεις Υπομονη. Αυτο να κανεις και σου λειπει. αν νομιζεις πως εχεις φτασει στα ορια σου κινησου για μαι βδομαδα στις θερμιδες συντηρησης σου και εχε την δραστηριοτητα που εχεις αν οχι να την μειωσεις λιγο.δες πως αντιδρα ο μεταβολισμος σου.κινειται στην συντηρηση η τον εχεις κουρασει και εχει μειωσει την συντηρηση σου.αν πειραματιζομουν προσωπικα ετσι θα πειραματιζομουν.στην τελικη θα χασεις μια βδομαδα αλλα θα κερδισεις απ το να μαθεις τον εαυτο σου καλυτερα.
    Απο ότι κατάλαβα η πρόταση σου είναι να να ξεγελάσω το σώμα μου τρόγωντας περισσότερο για μια εβδομάδα διατροφικά να παίζω στις θερμίδες που χρειάζομαι για την συντήριση μου και μετά τα πάω πάλι υποθερμιδικά όπως κάνω.
    Last edited by Zyzz the king; 04-09-16 at 01:31.


 
Page 7 of 30 FirstFirst ... 3456789101117 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Deadlift: The King?
    By patrianos in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-14, 17:00
  2. ong bak +warrior king (tony jaa)
    By kusta80 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 8
    Last Post: 14-01-11, 14:06
  3. KING KONG
    By fusion in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 25-07-06, 17:34

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •