Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default Προγραμμα για αθλητη

    Καλησπερα, εχω ξεκινησει προετοιμασια ποδοσφαιρου αυτο τον καιρο και θελω να ρωτησω για τα βαρη. Στο γυμναστηριο να εχω κανονικα το προγραμμα μου; Εννοω μια μερα ωμους, την αλλη ποδια κλπ κλπ ή να ακολουθησω καποιο αλλο προγραμμα; Σημερα παντως που καναμε βαρη, καναμε κυριως ποδια, στηθος 3χ8, αλλα καναμε 2 κυκλους.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-09-14
    Posts
    114

    Default

    Είναι αναλόγως τι στόχο έχεις.. Θελεις καλύτερη απόδοση στο ποδόσφαιρο; θέλεις να φτιάξεις το σώμα σου; θέλεις να χασεις κιλά; θέλεις να βάλεις κιλά; πόσο καιρό ασχολείσαι με τα βάρη; διατροφή; πες μας λίγα περισσότερα..

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Βαρη εχω κανει 2 μηνες περιπου, αλλα εκανα διαλειμμα λογω διακοπων. Διατροφη εχω ξεκινησει εδω και λιγες μερες γιατι ημουν διακοπες εκτος πολης κλπ. Στοχος ειναι να φτιαξω και το σωμα μοου, αλλα και την αποδοση μου στο ποδοσφαιρο. Να εχω οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα για την ηλικια μου (18). Θελω να χασω λιγα κιλα και κυριως λιπος γιατι ειμαι περιπου 79 κιλα και λιπος κοντα στο 19-20%. Θελω να πεσω στα 73 περιπου και λιπος 12% και κατω.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-09-14
    Posts
    114

    Default

    Ας πουν κ οι πιο ειδικοί αλλά αυτό που εγώ σκέφτομαι είναι ασκήσεις που να απασχολούν πολλούς μύες, πχ πιέσεις στήθους, πιέσεις ωμων, καθίσματα, αρσεις θανάτου κ λοιπά.. ΓΝΚ το ίντερνετ είναι γεμάτο προγράμματα για αρχάριους στα βάρη με το δικό σου στόχο.. Καθαρή διατροφή κ σγρ κ εξαιτίας της προετοιμασίας να προσέχεις την κούραση κ την υπερπροπονηση.. Αυτα για αρχή..

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Καταλαβα περιπου τι εννοεις. Να σαι καλα

  6. #6
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις ξεκάθαρο στόχο. Τα θες όλα μαζί και τα θες και τώρα. Ε δεν μπορούμε κάποιες φορές να χωρέσουμε όλα τα καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη.

    πχ. στο προφίλ σου μέτρησα αυτό ως το 6ο (!!!) topic που ανοίγεις σχετικά με πρόγραμμα προπόνησης...

    Πώς να σε βοηθήσουμε όταν εσύ δεν ξέρεις τι θες;! Μου λες;!

    Εγώ θα σου πω ότι οι ποδοσφαιριστές που έρχονται στο γυμναστήριο που δουλεύω, έρχονται με πρόγραμμα από τον γυμναστή της ομάδας τους. Το ίδιο και οι μπασκετικοί του Κύδωνα. Εφόσον κάνεις προετοιμασία και θες να αποδώσεις στο ποδόσφαιρο, ζήτα βοήθεια από τον γυμναστή της ομάδας. Αυτός θα σε βοηθήσει να φτιάξεις αντοχή, ταχύτητα, σπριντ και τέτοια.

    Και ποδόσφαιρο και σώμα γυμνασμένο με μάζες και σχήματα, λιγουλάκι δύσκολο.

    Βρες ακριβώς τι θες να κάνεις, τι στόχο έχεις!!!

    Υ.Γ. Αυτά που έγραψα δεν παίζουν κανέναν ρόλο αν είσαι εξαιρετικά προικισμένος γεννετικά οργανισμός. Αλλά 79 κιλά με 20% δεν νομίζω να είσαι...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις ξεκάθαρο στόχο. Τα θες όλα μαζί και τα θες και τώρα. Ε δεν μπορούμε κάποιες φορές να χωρέσουμε όλα τα καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη.

    πχ. στο προφίλ σου μέτρησα αυτό ως το 6ο (!!!) topic που ανοίγεις σχετικά με πρόγραμμα προπόνησης...

    Πώς να σε βοηθήσουμε όταν εσύ δεν ξέρεις τι θες;! Μου λες;!

    Εγώ θα σου πω ότι οι ποδοσφαιριστές που έρχονται στο γυμναστήριο που δουλεύω, έρχονται με πρόγραμμα από τον γυμναστή της ομάδας τους. Το ίδιο και οι μπασκετικοί του Κύδωνα. Εφόσον κάνεις προετοιμασία και θες να αποδώσεις στο ποδόσφαιρο, ζήτα βοήθεια από τον γυμναστή της ομάδας. Αυτός θα σε βοηθήσει να φτιάξεις αντοχή, ταχύτητα, σπριντ και τέτοια.

    Και ποδόσφαιρο και σώμα γυμνασμένο με μάζες και σχήματα, λιγουλάκι δύσκολο.

    Βρες ακριβώς τι θες να κάνεις, τι στόχο έχεις!!!

    Υ.Γ. Αυτά που έγραψα δεν παίζουν κανέναν ρόλο αν είσαι εξαιρετικά προικισμένος γεννετικά οργανισμός. Αλλά 79 κιλά με 20% δεν νομίζω να είσαι...
    Δηλαδη θα ηταν καλυτερα να απευθυνθω στον προπονητη μου για το προγραμμα του γυμναστηριου και για το τρεξιμο που θελω για την αντοχη;

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ε ναι, αν έχετε γυμναστή δεν σου φαίνεται λογικό..;!

    Το πρόγραμμα του γυμναστήριου (αν δεν κατάλαβες τι θέλω να πω) θα πρέπει να αποφασίσεις το αν θα είναι για να φτιάξεις το σώμα σου ή για να βελτιώσεις τις επιδόσεις σου. Και τα δυο μαζί δεν γίνονται!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σώμα Αθλητή
    By Chrishood in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 09-12-14, 02:21
  2. Το Παγωτό του Αθλητή :P
    By WizeAss in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 15-08-07, 05:56
  3. Τα Chips του Αθλητή :P
    By WizeAss in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-03-06, 17:16
  4. Η Pizza του Αθλητή :P
    By WizeAss in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 03-03-06, 06:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •