Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default Αδυναμία εκτέλεσης άρσεων θανάτου και εναλλακτικές

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι 23 ετών 79 κιλά και γυμνάζομαι για 5 μήνες. Είμαι σε φάση διατροφής και άσκησης όγκου. Επειδή όμως έχω κάνει στο παρελθόν τρια χειρουργεία βουβωνοκήλης, φοβάμαι πάρα πολύ να κάνω άρσεις θανάτου.
    Αναγνωρίζω όμως το πόσο σημαντική είναι η άσκηση αυτη για δύναμη και όγκο και συνεπώς ψάχνω εναλλακτικές προτάσεις. Υπάρχουν ασκήσεις στις οποίες θα μπορούσα να εστιάσω για να "καλύψω" το κενό που προκύπτει απο την έλλειψη αυτης της άσκησης στο πρόγραμμα μου; Ευχαριστώ.

  2. #2

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    αν κανεις ηδη καθισματα στρατιωτικες με μπαρα κωπηλατικες με μπαρα δλδ ασκησεις με ελευθερα κιλα τοτε δεν θα εχεις προβλημα με τις αρσεις αρκει να τις μαθεις σωστα !

    το προγραμμα σου τωρα πως ειναι ;

    ο γιατρος σου τι σου εχει προτεινει ;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Ο γιατρός μου δεν ανέφερε κάτι συγκεκριμένο. Προφανώς όμως για να έχουν ήσυχο το κεφάλι τους σου λένε "με το μαλακό" χωρίς απότομες κινήσεις. Το θέμα είναι ότι μετα απο τρια χειρουργεία έχω πλέον και προσωπικό άγχος. Δεν θέλω να τρέχω πάλι και να διακόψω τις προπονήσεις μου. Και το νιώθω στις αρσεις θανάτου ότι η κοιλιακή πίεση αυξάνει τρομαχτικά.

    Το πρόγραμμα μου έχει ως εξής:

    Δευτέρα: Άνω κορμός ( πλάτη + στήθος )
    - Πολλές και διαφορετικές έλξεις
    - Κάμψεις
    - Βυθίσεις
    - Άρσεις με το ένα χέρι για ωμοπλάτη ( αν το περιγραφω καλα )

    Τρίτη: Πόδια
    - Προβολές
    - Βουλγαρικά
    - Ανεβασμα σε καρέκλα με το ένα πόδι
    - Για γάμπες διαφορες
    και μια ακόμη για τους μηριαίους ( είμαι ερχαριος στα πόδια έχει ένα μηνα που άρχισα να τα γυμνάζω

    Τετάρτη: Άνω κορμός ( Ώμοι + Κοιλιακοι Ραχιαίοι )
    - Πλάγιες άρσεις
    - Πλάγιες άρσεις που πετας το βαρακι και το ξαναπιάνεις
    - Ανυψώσεις ώμων για τραπεζοειδη
    - Πιέσεις ώμων σε δίζυγο
    - Κυκλικες κινησεις, δεξιοστροφα και αροστερόστροφα ( χερια περνανε πάνω απο το κεφαλι και πάλι κατω ) και τέλος προβολή μπροστα με τσάντα μεγάλου βάρους

    - Ραχιαιοι
    - Διαδοχικες ασκησεις για κοιλιακους, γέφυρες πλάγιες κανονικές, ροκανίσματα, ψαλίδια, σχηματισμός του "8" με τα πόδια ( χέρια σε διζυγο η και ξαπλωμένος )

    Πέμπτη: off

    Παρασκευή: Πάλι Άνω κορμος ( πλάτη+ στήθος)

    Σάββατο: Χέρια και κολιακοί
    - 3 ασκήσεις για δικεφαλο ( 2 αυτοσυγκεντρωσης και μια συνδυαστική)
    - 3-4 ασκήσεις για τρικέφαλο ( βυθίσεις, κάμψεις με κλειστή λαβή, βαράκια κτλ)

    - Πάλι ασκήσεις κοιλιακών, όπως και πριν

    Κυριακή: off

  4. #4
    New Member XaDalas's Avatar
    Join Date
    21-08-14
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    41

    Default

    Από την στιγμή που έχεις ιστορικό δεν την σκέφτεσαι καν την συγκεκριμένη άσκηση όσο καλή τεχνική και αν έχεις! Μια χαρά μπορείς να αναπτυχθείς και χωρίς αυτήν!!! Όντως πολύ σημαντική άσκηση αλλά πάνω απ' όλα η υγεία!!!

    Το πρόγραμμά σου, προσωπικά, δεν μου αρέσει. Γιατί γυμνάζεις τις δύο μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες μαζί;;;

    Ένας καλός διαχωρισμός είναι ο παρακάτω:

    π.χ.

    ΔΕΥΤΕΡΑ: Στήθος - Δικέφαλοι
    ΤΕΤΑΡΤΗ: Πλάτη - Τρικέφαλοι
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Πόδια (τετρακέφαλοι, οπίσθιοι μηριαίοι, γάμπες)
    ΣΑΒΒΑΤΟ: Κοιλιακοί, Ώμοι

    Τρίτη, Πέμπτη, Κυριακή ανάπαυση.

    Επίσης, απ' ότι κατάλαβα από την επιλογή των ασκήσεών σου πρέπει γυμνάζεσαι στο σπίτι με ελλειπή εξοπλισμό ή κάνω λάθος;
    «Σκέψου πριν μιλήσεις. Διάβασε πριν σκεφτείς».
    Φραν Λίμποβιτς

  5. #5
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Ακριβώς! Το γυμναστήριο ανοίγει 1 Σεπτεμβρίου, όλον τον Αύγουστο είπα να πειραματιστώ σπίτι με bodyweight κτλ και είδα πολύ καλά αποτελέσματα. Αλλιως το πρόγραμμα είναι ως έχει με τη διαφορά ότι κάνω Πλάτη+Τρικέφαλο τη μια μέρα και Στήθος+Δικέφαλο την άλλη. Την ημέρα χεριών η θα εστιάσω μόνο κορμό ( κοιλιακοί ραχιαίοι φουλ ) ή θα βάλω και λίγο ώμους πάλι ( γιατί είναι η αγαπημένη μου ομάδα και δείχνει ωραία). Γενικώς προσθέτω και πέμπτη μέρα για να δυναμώσω κορμό και να γραμμώσω κοιλιακούς.

  6. #6
    New Member XaDalas's Avatar
    Join Date
    21-08-14
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    41

    Default

    Οι ώμοι γυμνάζονται, επίσης, και με τις ασκήσεις του στήθους και της πλάτης, οπότε μία φορά την εβδομάδα με εξειδικευμένες ασκήσεις για ώμους πιστεύω πως αρκεί. Αλλιώς τους καταπονείς και δεν τους αφήνεις να αναρρώσουν όσο πρέπει για να αναπτυχθούν. Η ανάπτυξη επιτυγχάνεται στην ξεκούραση τροφοδοτώντας, παράλληλα, το σώμα σου με τα κατάλληλα "δομικά υλικά". Μην φοβάσαι, λοιπόν, την ανάπαυση. Το πολύ βλάπτει όσο και το καθόλου!!!
    «Σκέψου πριν μιλήσεις. Διάβασε πριν σκεφτείς».
    Φραν Λίμποβιτς

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να σε υποχρεωνει να κάνεις οπωσδήποτε άρσεις θανάτου και σκουώτ.

    Όπως γραφτηκε και παραπάνω, δεν σημαίνει ότι δεν φτιάχνεις σώμα και χωρίς αυτά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    προφανως και αυξανεται τρομερα η στομαχικη πιεση γι αυτο σε ρωτησα αν κανεις καποια αλλη ασκηση απο τις βασικες

    μπορεις να ξεκινησεις με μηχανηματα και ελευθερα βαρη κυριως απομονοτικες οχι βαρια κιλα σιγα σιγα χτιζεις πανω σ αυτο
    να γυμναζεις το κορμο σου επισης..
    αργοτερα μπορεις να βαλεις σταδιακα καποιες βασικες ..

  9. #9
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και τις συμβουλές σας, είναι ιδιαιτέρως χρήσιμες (y)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διαφορά μεταξύ άρσεων θανάτου και ρουμανικών deadlifts
    By kosurf in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-04-11, 12:13
  2. Λαβή άρσεων θανάτου
    By sotos87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-06, 19:09
  3. ΣΩΣΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΑΡΣΕΩΝ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By eidolara in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 02-01-06, 03:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •