Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Junior Bodybuilder kyriakosr21's Avatar
    Join Date
    01-01-15
    Posts
    124

    Default Μπύρα Μιά Στο Τόσο Στη Διατροφή Bodybuilding

    Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγο καιρό μίλησα με φίλο μου γιατρό και μου εξήγησε λίγο για τη σχέση μπύρας-γυμναστικής. Σε γενικούς τομείς μου πε ότι η μπύρα δε "παχαίνει" μόνη της, συνήθως το 90% είναι τα συνοδευτικά της (ξηροί καρποί, πατατάκια κτλπ) και επίσης ότι αφού πιεις μπύρα μπορεί να χεις το "pump" που λέμε στο bb, και το σώμα σου να φουσκώνει λόγω των όπως μου είπε τεράστιων μορίων της γλυκόζης που έχει η μπύρα. Ξέχασα όμως να τον ρωτήσω αν επηρεάζει τα gains, 3-4 μπυρίτσες το μήνα άμα βγεις με την παρέα ξέρω γω ή άμα κάποιο βράδυ έχεις αυπνίες και θες να αράξεις ξέρω γω
    Όποιος ξέρει ας βοηθήσει ;)

  2. #2
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Απο αυτα που εχω ακουσει, μειωνει τον μεταβολισμο αρκετα αν τρως και γευμα μαζι η συντομα. Και καπου διαβασα οτι το αλκολ εχει 7 θερμιδες ανα γραμαριο. Το αν θες να πινεις η οχι εξαρταται και απο στοχους και απο γενετικα. Αν σε επηρεαζει πολυ το μειωνεις.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  3. #3
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default

    Εγω ειμαι της αποψης μια-δυο μπυρες ανα 15 μερες που θα βγεις εξω με παρεα δε θα σου δημιουργησει τοοοσο μεγαλο προβλημα φυσικα εφ' οσον ολο τον αλλο καιρο εισαι συνεπεστατος.Μιλωντας παντα για για το μεσο αθλουμενο και οχι για αγωνιστικη κατασταση,αλλα φυσικα αυτο θα εξαρτηθει απο το στοχο σου

    Τωρα για μεταβολισμο και τετοια πραγματα μη με μπερδευετε,δεν ξερω

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για όνομα του Θεου.. πιες βρε αγορι μου μια μπύρα όταν βγαίνεις έξω με την παρέα σου! Είναι δυνατόν να επηρρεάσει τη μυική ανάπτυξη οταν μιλάμε για συχνότητα μια φορά τη βδομάδα ή στις 15;!
    Παιδιά, μην γινόσαστε των άκρων, δεν πηγαίνετε για Ολύμπια. Κάνετε κάτι ως τρόπο ζωής. Απολαύστε τις προπονησεις σας, τη σωστή διατροφή αλλά και τις μικρές "χαρές" της ζωής όπως ένα ποτό ή ένα ελεύθερο γεύμα μια φορά στο τόσο. Αν είστε 90% συνεπείς σε αυτό που κάνετε, δεν θα έχετε καμία επίπτωση στην πρόοδο σας.
    Η δόση είναι που κάνει το δηλητήριο.

  5. #5
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Μια μπυρα ειναι περιπου 150 θερμιδες.Αν χωραει στα μακρο σου πιες τη αλλα και να μη χωραει μην κολλας στις ημερησιες θερμιδες αλλα επικεντρωσου στις θερμιδες εβδομαδας.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  6. #6
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by kusta80 View Post
    Μια μπυρα ειναι περιπου 150 θερμιδες.Αν χωραει στα μακρο σου πιες τη αλλα και να μη χωραει μην κολλας στις ημερησιες θερμιδες αλλα επικεντρωσου στις θερμιδες εβδομαδας.
    Σοβαρα τωρα θα βγεις εξω κ θα μετρας τα μακρος σου για μια μπυρα. Τι εγινε εισαστε ολοι στο 1% που σκεφτεστε την μπυρα.

    Τα πιο σωστα λογια τα ειπε η καρδουλα.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by kyriakosr21 View Post
    Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγο καιρό μίλησα με φίλο μου γιατρό και μου εξήγησε λίγο για τη σχέση μπύρας-γυμναστικής. Σε γενικούς τομείς μου πε ότι η μπύρα δε "παχαίνει" μόνη της, συνήθως το 90% είναι τα συνοδευτικά της (ξηροί καρποί, πατατάκια κτλπ) και επίσης ότι αφού πιεις μπύρα μπορεί να χεις το "pump" που λέμε στο bb, και το σώμα σου να φουσκώνει λόγω των όπως μου είπε τεράστιων μορίων της γλυκόζης που έχει η μπύρα. Ξέχασα όμως να τον ρωτήσω αν επηρεάζει τα gains, 3-4 μπυρίτσες το μήνα άμα βγεις με την παρέα ξέρω γω ή άμα κάποιο βράδυ έχεις αυπνίες και θες να αράξεις ξέρω γω
    Όποιος ξέρει ας βοηθήσει ;)
    αυτος ο φιλος σου πρεπει να δωσει ενα σεμιναριο νομιζω να μιλησει για τα ωφελη της μπυρας. Να παρατησουμε ολοι το γυμναστηριο και να παιρνουμε το pump απο την μπυρα, το μονο pump που εχω δει απο την μπυρα ειναι στην κοιλια. Μια στο τοσο δεν σε χαλαει μια μπυρα οχι ουτε μακρος πρεπει να μετρησεις για να την πιεις. Αλλα ειναι cheat οσο να ναι ετσι?

  8. #8
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    αυτος ο φιλος σου πρεπει να δωσει ενα σεμιναριο νομιζω να μιλησει για τα ωφελη της μπυρας. Να παρατησουμε ολοι το γυμναστηριο και να παιρνουμε το pump απο την μπυρα, το μονο pump που εχω δει απο την μπυρα ειναι στην κοιλια.
    α οχι ε?εσυ που εδωσες σεμιναριο δεν εμαθες οτι σε πρηζει η μπυρα? γενικα το αλκοολ? Να σου θυμησω οτι επι εποχη arnold τα τσουζανε πριν ανεβουν στην σκηνη και μεχρι και σημερα πριν ανεβουν στην σκηνη πόλυ αθλητες πινουμε λικερακι (ωχ τι ειπα)


    Υ.Γ, ελα τωρα ολοι εχουμε δει φλεβικοτητα με το αλκοολ ;)

  9. #9
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Ρε παιδιά μισό γιατί θα τρελλαθώ.Καλοκαιρι είναι και έξω θα βγούμε όλοι μας με τις παρέες μας.Ολοι λίγο πολύ πηγαίνουμε για μπάνιο ή και να φάμε.Δεν θα πιούμε καμμιά μπυρίτσα ή ακόμα και τσιπουράκι??????????Με την πρωτεινη στο χέρι θα ε'ιμαστε?????????Αν είναι να καθήσουμε στα σπίτια μας εσώκλειστοι και να μην βγαίνουμε καθόλου.ΟΟΟΟΟΟλα μας τα έχουμε τέλεια έπανω μας???Εντάξει,δεν θα αδειάσουμε και όλα τα βαρελια.ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ που έλεγαν και οι αρχαίοι υμών πρόγονοι.

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Εγώ όχι απλά θα συμφωνήσω με την Καρδούλα άλλα θα σου προτείνω να δοκιμάσεις και 2 που μ' αρέσουν πολύ! Είναι η Βεργίνα RED και η Βεργίνα Πορφύρα. Εξαιρετικές!!

  11. #11
    Junior Bodybuilder kyriakosr21's Avatar
    Join Date
    01-01-15
    Posts
    124

    Default

    Χαχα ναι καύλα η πορφύρα την είχα κάψει τον Ιούλιο... τώρα μια γερμανική της lidl μιας και γύρισα Αθήνα και λόγω οικονομικών κυρίως... ;)

  12. #12
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    εγω παντος τωρα στο χωριο που πηγα ξεσκιστικα οχι σε μπυρες...
    avana μαυρη με χυμο λεμονι στο 5 εκανα κεφαλι και ημουν κομπλε!!! [δεν το συνεχιζα μεχρι να κλασω οπως οι αλλοι ειπαμε..]
    μην τρελενεστε βρε παιδια .....το θεμα ειναι η καθημερινοτητα και ο τροπος ζωης μας!! συμφωνω απολυτα με την ειρηνη[kardoula]

    υγ=αλεξανδρε +1000 γιατην φλεβικοτητα!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  13. #13

    Join Date
    29-07-15
    Posts
    36

    Default

    Εγω κατεβαζω μονο weiss. Πολυ ανωτερες απο τις υπολοιπες. Πραγματικα αλκοολ και ζεστη το καλοκαιρι βλεπεις τρελη φλεβικοτητα ( κ αν αρχιζεις και τα βλεπεις κ διπλα, βλεπεις ακομα μεγαλυτερη. Πλακα κανω). Καλο παντως θα ητανε τη μερα που θα πιεις μπιρες να ριξεις λιγο τις θερμιδες σου στα υπολοιπα γευματα. Κ αν μπορεις, αφου ειναι ψιλοcheat καντο με μια καλη μπιρα και οχι λιντλ.

  14. #14
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Έτσι και αρχίσω να γράφω για μπύρες θα με μπανάρουν.
    Ζυθοπαραγωγός γαρ και μέλος του ΔΣ του πανελληνίου συλλόγου Οικοζυθοποιών.
    Να σκας σε τέτοιες συναντήσεις με ταπεράκι και σέικερ, αξία ανεκτίμητη.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  15. #15
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    ΜΠΎΡΡΑΑΑΑΑΑΑΑ! Αυτό μόνο έχω να πώ! Αυτοί που την έφτιαξαν ήταν μεγάλοι εγκέφαλοι! Ρε παιδία μια μπύρα δεν θα σας χαλάσει καθόλου! Εντάξει δεν είπαμε να κατεβάζουμε κάθε μέρα βαρέλια αλλά μια στο τόσο είαι απόλαυση!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  16. #16
    Pumping Iron Elita's Avatar
    Join Date
    28-01-12
    Posts
    502

    Default

    Καταρχήν η μπύρα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πιεις από αλκοόλ!
    Εγώ πίνω κάθε βδομάδα και ποτέ μία για να μη νιώθει μοναξιά..


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 6
    Last Post: 15-04-10, 17:38
  2. Ιχθυέλαια - Όχι Και Τόσο Ασφαλή;
    By PetexHLS in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-10, 16:06
  3. AAKG τοσο φτηνο?
    By green_D in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 30-08-06, 08:20

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •