Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Χαίρεται! Νεο μελος, βελτιωση διατροφης

    Γεια σας, με λενε Κωνσταντινο και ειμαι νεο μελος. Ειμαι 31 χρόνων, 1.80, ζυγιζω 86 κιλα και εδω και 1 μηνα κανω crossfit.
    Στοχος μου ειναι να χασω καποια κιλα και στη συνεχεια να βαλω καποια ποιοτικα μυικα κιλα.
    Εχω φτιάξει καπως τη διατροφη μου (κοβοντας τηγανητα, γλυκα, αναψυκτικα), προσπαθω να τρωω αρκετα γευματα αλλα δεν τα καταφερνω παντα και γενικα πιστευω οτι εχω περιθωρια βελτιωσης.

    Αναλυτικα:
    Το πρωι επειδη φευγω στα γρηγορα για δουλεια πινω 1,5 scoop Complete 8 (πολλαπλων πηγων πρωτεινη).
    Με το που φτανω στη δουλεια τρωω ενα τοστ ολικης με κοτοπουλο,τυρι, μαρουλι, ντοματα.
    Το μεσημερι τρωω σε ταπερακι οτι εχει μαγειρεψει η μαμα (προσπαθω να συνδυαζω πρωτεινη και υδατανθρακες).
    Μετα την προπονηση τρωω κατευθειαν μια μπανανα και οταν φτασω σπιτι πινω 1,5 scoop με νερο.
    Μετα απο καμια ωρα τσιμπολογαω οτι εχει μεινει απ το μεσημεριανο.
    Το βραδυ πριν κοιμηθω πινω αλλο 1,5 scoop με γαλα.

    Οσο μπορειτε να με βοηθησετε να βελτιωσω κι αλλο την διατροφη μου με βαση το στοχο που εχω, να χασω δηλαδη καποια περιττα κιλα και να δυναμωσω.
    Επισης την πρωτεινη το πρωι με τι με συμβουλευετε να την πινω; με γαλα για να εχει σχετικα πιο αργη απορροφηση ή με νερο ωστε να αφομοιωθει γρηγοροτερα και να φυγω απ το καταβολισμο του υπνου μια ωρα αρχιτερα;
    Για οποιαδηποτε παρατηρηση/συμβουλη ειτε μικρη ειτε μεγαλη σας ευχαριστω.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φορουμ Κωνσταντινε.

    Αν ο στοχος σου καθαρα ειναι να ανεβασεις μυικοτητα και να χτισεις το σωμα σου, τοτε αυτο που θα σε βοηθησει ειναι το bodybuilding, οχι το κροςφιτ.

    Στο θεμα της διατροφης, οργανωσε την, φτιαξε συγκεκριμενο πλανο και ακολουθησε το. Οσο πιο συγκεκριμενος εισαι σε αυτα που τρως και κανεις στο γυμναστηριο, τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχεις πανω σου.

    Καλη διαμονη!

  3. #3
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλώς τον συνονόματο.
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  4. #4

    Default

    Γεια σου Καρδούλα και ευχαριστω για το καλωσορισμα!

    Λοιπον αποκλειστικός μου στόχος δεν είναι να ανέβω σε μυικότητα, αλλα αρχικα να χασω καποια κιλα που θεωρω περιττα, να γυμναζομαι και να νιωθω υγιης.

    Απο κει και περα το crossfit και η σωστη διατροφη, θελω να πιστευω οτι σιγα σιγα θα βοηθησουν στο να αναπτυχθουν και οι μυες μου. Για ποιο λογο ομως πιστευεις οτι το crossfit δε μπορει να με βοηθησει στο χτισιμο σωματος (με την προυποθεση οτι κανω και την καταλληλη διατροφη); Θελω να πω οτι συνδυαζει αεροβια και αναεροβια γυμναστικη με βαρη. Με ενδιαφερει πολυ η αποψη σου πανω σε αυτο.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το τι θα επιλέξει καποιος ειναι κατι εντελως προσωπικο και υποκειμενικό. Αν σε εσενα αρεσει να ασχολεισαι με το κροσφιτ τοτε καλως κανεις και συνεχισε!
    Ομως δεν μπορει σε καμια περιπτωση να συγκριθει με το bodybuilding στο θεμα του χτισιματος σωματος.
    Το bbing ειναι αμιγως άθλημα που προαγει τη σωματικη διαπλαση - το λεει και η λεξη. Ενας που κανει βαρη ξερει τι κανει γιατι το κανει, τι μυ δουλευει.Το κροςφιτ ειναι κατι αοριστο, κατι που δεν δινουν εμφαση ουτε σε τεχνικη ασκησεων ουτε στο πως θα βελτιωσουν την εικονα τους σωματος τους. Και επισης το θεωρω αρκετα επικινδυνο για τραυματισμους ιδιαιτερα για εναν αρχαριο.

    Ολα εξαρτωνται απο το τι θελει το καθε ατομο και τι το ευχαριστει. Σημασια δεν εχει λοιπον το τι πιστευω εγω ή καποιος άλλος αλλά το τι καλυπτει εσενα.
    Κανε την ερευνα σου, δες τι προσφερει το καθε αθλημα και κανε την επιλογή σου.

  6. #6

    Default

    Σεβαστη η αποψη σου Καρδούλα αλλα διαφωνω. Κυριως στο οτι πιστευεις οτι δεν δινεται ιδιαιτερη προσοχη στην τεχνικη των ασκησεων. Ισα ισα, σε οσα γυμναστηρια εχω παει ποτέ μου δεν υπηρξε καποιος γυμναστης να ασχοληθει τοσο πολυ με τον τροπο που εκτελω τις ασκησεις οσο στο crossfit. Ο κινδυνος τραυματισμου εγκειται στην ωριμοτητα του καθε ανθρωπου, την αυτογνωσια του και την σωστη καθοδηγηση του. και Οπως και να χει δε θελω να ερθω σε αντιπαραθεση και δεν γραφτηκα στο forum γι αυτο το λογο. Ο λογος που εγραψα και στο συγεκριμενο thread ειναι για να βελτιωσω την διατροφη μου συμφωνα παντα και με τα αρθρα που διαβαζω και με τις συμβουλες που μπορειτε να μου δωσετε βασει της εμπειριας σας στο χωρο.

  7. #7

    Default

    Καμια συμβουλή παιδια και για μας τους αρχαριους;

  8. #8
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλως ορισες Κωνσταντινε!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki




 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βελτίωση Διατροφής Bodybuilding
    By koukou21 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-15, 12:01
  2. Βελτίωση Διατροφής Μετά Από Όγκο
    By savvas888 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 18-02-14, 17:07
  3. Αλλαγη διατροφης-Βελτιωση
    By Christheone in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-12, 09:24
  4. Χαίρεται! Νέο Μέλος
    By Gym=life in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-11, 20:45
  5. Bοήθεια για βελτίωση της διατροφής μου...
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 22-09-10, 09:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •