Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default Περίοδος Όγκου - Είναι Απαραίτητη;

    Τί πιστεύετε παιδιά?
    Δεν γινεται καποιος ακολουθωντας ισοθερμιδικη διατροφη να βαλει σχεδον αποκλειστικα μυικα κιλα σε βαθος χρονου? (Αναφερομαι στα σωματα που εχουν ξεπερασει τη περιοδο των "noob gains")
    υ.γ. δεν μπορεσα να βρω καποιο παρομοιο thread, εαν υπαρχει στειλτε μου ενα link σας παρακαλω.

  2. #2

    Default

    Δεν γίνετε να χτίσεις μία πολυκατοικία έχοντας "μπετό"μόνο για ένα σπίτι.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by DisasterK View Post
    Δεν γίνετε να χτίσεις μία πολυκατοικία έχοντας "μπετό"μόνο για ένα σπίτι.
    Μα για αυτο αναφερομαι φιλε μου σε ισοθερμιδικη διατροφη. Δινεις οτι χρειαζεται το σωμα και οταν οι αναγκες αυξηθουν, τοτε επαναπροσδιοριζεις την διατροφη.
    Σε ευχαριστω για την γνωμη σου, αυτο θελω να ακουσω σε αυτο το thread. Τι πιστευει ο καθενας.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Εχω παρατηρησει οτι σε ισοθερμιδικη διατροφη,θα δω θετικη διαφορα στην μυικη μαζα,αν και απειροελαχιστη και αυτο χρονο με το χρονο.Παιζει ρολο ομως και η ηλικια,πιστευω οτι μετα απο μια ηλικια δεν θα συμβαινει αυτο.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καταρχήν τι ονομάζουμ, τι ορίζουμε ως περίοδο όγκου;!

    Αυτό το διαστρεβλωμένο που πιστεύουν πολλοί ότι "έλα μωρέ, όγκο κάνω ας φάω κι ένα σουβλάκι, ας πιώ κι ένα ποτάκι, ας φάω κι ένα γλυκάκι", ή την μέγιστη καραμέλα "έλα μα δεν πάω και για αγώνες", μια περίοδο δηλαδή που την βλέπουμε ως άλλοθι για να φάμε πιο ελεύθερα και να σηκώσουμε κανα κιλό παραπάνω και να θρέψουμε το "εγώ" μας;! Και μετά πάει ο άλλος και λιπώνει, γεμίζει νερά, "φουσκώνει" κάτω από τις μακρυμάνικες, φτάνει 20% λίπος και μετά του φταίει το τάδε συμπλήρωμα, τα 4 ή τα 3 set και το τάδε ή δείνα σύστημα προπόνησης;!

    Εγώ λοιπόν αυτό που οριοθετώ ως "περίοδο όγκου" είναι μια περίοδος που την αφιερώνω στην δουλειά της καλυτέρευσης των σχημάτων μου και της απόκτησης όσο το δυνατόν περισσότερης άλιπης μυικής μάζας μπορώ. Το πώς δηλαδή θα αυτοπεριορίσω την εναπόθεση λίπους και υγρών επάνω μου.

    Τούτο με οδηγεί στην δική σου άποψη "δεν μπορεί αυτό να γίνει ισοθερμιδικά;!". Και βέβαια μπορεί!!! Έπειτα, σταδιακά, σκαλί σκαλί, με υπομονή, εφαρόζεις αλλαγές προς τα πάνω και αξιολογείς το τι βλέπεις.
    Και το πάω ένα βήμα παρακάτω: μπορεί να γίνει και υπερθερμιδικά. Υποτηρίζω με θέρμη ότι αν φάμε και 200, και 300, και 400 θερμίδες παραπάνω, όταν αυτές είναι από καθαρές τροφές, σωστά μαγειρεμένες, όταν κάνουμε την αεροβική μας κι όταν έχουμε περιορίσει τα cheat μας, τότε μόνο καλύτεροι θα δείξουμε, τότε θα κερδίσουμε. Πρακτικά στο μάτι σε συνάρτηση με την ζυγαριά θα λέμε "πέρυσι σε αυτά τα κιλά δεν έδειχνα τόσο καλός, όσο δείχνω φέτος".

    Προϋπόθεση είναι η πειθαρχία, επιμονή σε ένα σταθερό πρόγραμμα με βάθος χρόνου, υπομονή και ορθολογισμό στις επιλογές μας. Η κάθε "έκπτωση" που θα κάνουμε θα έχει το αντίστιχο αποτέλεσμα. Αν έχουμε συνείδηση των επιπτώσεων των "κακών" επιλογών (πχ. πίτσα μια φορά την εβδομάδα, όταν το σώμα μας φωνάζει ότι ΔΕΝ πρέπει να το κάνουμε αυτό), και των επιπτώσεών τους, αλλά έτσι μας αρέσει, έτσι θέλουμε να κάνουμε, τότε ΟΚ και πάω και πάσο. Μην γκρινιάζουμε όμως μετά και μας φταίει ο γυμναστής κι ο κουλουρτζής κι ο διαιτητής (στα γήπεδα όταν μια ομάδα χάνει αυτοί οι τρεις φταίνε )...

    Καταλήγω λοιπόν πάντα ορθολογικά, πάντα με τα δικά μου σωματικά κριτήρια και διαπιστώσεις, πάντα με τα δικά μου αποτελέσματα που όλοι βλέπετε ανα τακτά χρονικά διαστήματα, ότι μια τέτοια περίοδος, όπως όρισα παραπάνω, επιβάλλεται να υπάρχει όταν ο στόχος μας είναι η συνεχή καλυτέρευση της εικόνας και η σωματική μας πρόοδος. Αν αλλάξουν οι στόχοι (πχ. γενικότερη υγεία, απόκτηση φυσικής κατάστασης, αποθεραπεία ενός τραυματισμού κλπ), τότε φυσικά η περίοδος αυτή είναι εντελώς αχρείαστη.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Συμφωνώ κατά 98% (sic) με τα γραφόμενα του Σταύρου. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη για το αν εμφανίζει κάποιος ουσιαστική ''βελτίωση'' με ισοθερμιδική διατροφή, ειδικά σε ηλικίες όπως η δική μου (36+).
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  7. #7

    Join Date
    19-02-15
    Posts
    29

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Μα για αυτο αναφερομαι φιλε μου σε ισοθερμιδικη διατροφη. Δινεις οτι χρειαζεται το σωμα και οταν οι αναγκες αυξηθουν, τοτε επαναπροσδιοριζεις την διατροφη.
    Σε ευχαριστω για την γνωμη σου, αυτο θελω να ακουσω σε αυτο το thread. Τι πιστευει ο καθενας.
    Θα συμφωνησω απολυτα με το μπολταρισμενο.
    Αν βλεπεις οτι προοδευεις κανονικα κανοντας ισοθερμιδικη δεν εχεις λογο να αυξησεις θερμιδες. Οταν δεις οτι αρχιζει και επιβραδυνεται αυτη η προοδος σημαινει οτι ηρθε η ωρα για λιγα εξτρα καυσιμα.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by drew21 View Post
    Θα συμφωνησω απολυτα με το μπολταρισμενο.
    Αν βλεπεις οτι προοδευεις κανονικα κανοντας ισοθερμιδικη δεν εχεις λογο να αυξησεις θερμιδες. Οταν δεις οτι αρχιζει και επιβραδυνεται αυτη η προοδος σημαινει οτι ηρθε η ωρα για λιγα εξτρα καυσιμα.
    Aυτό ακριβώς. Τα πράγματα είναι απλά. Τρως Χ θερμίδες. Βλέπεις αλλαγές προς το καλύτερο; Το κρατάς. Δεν βλέπεις; Κάνεις αλλαγές. Αλλα εχουμε επηρρεαστει απο τους επαγγελματιες που εκαναν περιοδους ογκου και εβαζαν 20 κιλα και μετα περιοδο κοψιματος. Για εναν μεσο φυσικο αθλουμενο δεν υπαρχουν τετοια. Το μονο που θα καταφερει ειναι να γινει ακορντεον.

    Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπ όψιν.. Κάθε φορά που λέμε για περίοδο όγκου, η κουβέντα πηγαίνει στη διατροφή.. ΚΑΝΕΙΣ ομως δεν λεει για προπόνηση. Λες και το θεωρουμε δεδομενο πως εκεί είμαστε κομπλέ. Οι μυς δεν μπαινουν μονο με το μαμ, ολα ειναι μια αλυσιδα.

  9. #9
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    31-05-15
    Posts
    372

    Default

    Μπραβο βρε παιδια με τις απαντησεις σας μας καλυπτετε πληρως !!!!Ολα αυτα εμας τους αρχαριους μας φαινονται βουνο!!!!

  10. #10
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post

    ΚΑΝΕΙΣ ομως δεν λεει για προπόνηση. .
    Ειρήνη μιλάς για την αερόβια? γιατί αυτό που βλέπω και διαβάζω συνήθως είναι οτι δέν υπάρχει προπόνηση όγκου/γράμμωσης αλλά η αντίστοιχη διατροφή.

  11. #11
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    Ειρήνη μιλάς για την αερόβια? γιατί αυτό που βλέπω και διαβάζω συνήθως είναι οτι δέν υπάρχει προπόνηση όγκου/γράμμωσης αλλά η αντίστοιχη διατροφή.
    Είναι ο περίφημος μύθος "λίγα κιλά - πολλές επαναλήψεις = γράμμωση / πολλά κιλά - λίγες επαναλήψεις = όγκος".

    Τα συστήματα που μπορείς να ακολουθείς ή το εύρος των επαναλήψεων μπορεί να μείνει ίδιο, όμως δεν είναι απαραίτητο ότι δεν μπορείς ανάλογα με την περίοδο να αναπροσαρμόσεις τις ασκήσεις σου κάνοντας πότε πιο ελεύθερα κιλά πότε πιο απομονωτικές ασκήσεις κλπ κλπ.

    Νομίζω πως η Ειρήνη θέλει να πει για την σκληρή προπόνηση, όχι αναγκαστικά για την προπόνηση που πρέπει να υπάρχει 3 ή 4 set ή όχι στα superset ξέρω 'γω, αλλά ότι ΚΑΙ η προπόνηση είναι σημαντικός παράγοντας και παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο σε μια τέτοια περίοδο.

    Εγώ ξεκίνησα με την διατροφή και έμεινα εκεί γιατί πραγματικά πιστεύουν πολλοί ότι "έλα μωρέ, όγκο κάνω ας φάω κι ένα σουβλάκι, ας πιώ κι ένα ποτάκι, ας φάω κι ένα γλυκάκι", ή την μέγιστη καραμέλα "έλα μα δεν πάω και για αγώνες", μια περίοδο δηλαδή που την βλέπουν ως άλλοθι για να φάνε πιο ελεύθερα και να σηκώσουνε κανα κιλό παραπάνω και να θρέψουν το "εγώ" τους.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αναφέρομαι στην ποιότητα προπόνησης ανεξαρτήτου περιόδου "ογκου/γραμμωσης".

  13. #13
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by drew21 View Post
    Θα συμφωνησω απολυτα με το μπολταρισμενο.
    Αν βλεπεις οτι προοδευεις κανονικα κανοντας ισοθερμιδικη δεν εχεις λογο να αυξησεις θερμιδες. Οταν δεις οτι αρχιζει και επιβραδυνεται αυτη η προοδος σημαινει οτι ηρθε η ωρα για λιγα εξτρα καυσιμα.
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aυτό ακριβώς. Τα πράγματα είναι απλά. Τρως Χ θερμίδες. Βλέπεις αλλαγές προς το καλύτερο; Το κρατάς. Δεν βλέπεις; Κάνεις αλλαγές. Αλλα εχουμε επηρρεαστει απο τους επαγγελματιες που εκαναν περιοδους ογκου και εβαζαν 20 κιλα και μετα περιοδο κοψιματος. Για εναν μεσο φυσικο αθλουμενο δεν υπαρχουν τετοια. Το μονο που θα καταφερει ειναι να γινει ακορντεον.

    Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπ όψιν.. Κάθε φορά που λέμε για περίοδο όγκου, η κουβέντα πηγαίνει στη διατροφή.. ΚΑΝΕΙΣ ομως δεν λεει για προπόνηση. Λες και το θεωρουμε δεδομενο πως εκεί είμαστε κομπλέ. Οι μυς δεν μπαινουν μονο με το μαμ, ολα ειναι μια αλυσιδα.
    .
    Xαιρομαι που συμφωνουμε.

    Εννοειται οτι παντα μιλαμε για καθαρες τροφες. Εχω διαβασει πολλα για το dirty bulking και δεν θεωρω οτι αποδιδει, επισης παντα κινουμαστε με γνωμονα την υγεια.

    Εχετε γραψει πολλες φορες οτι κινουμαστε παντα με το τι μας λεει ο καθρεφτης, αλλα στο περιπου ποσο % Bf πρεπει να σταματαμε και στο ποσο να ξεκιναμε την περιοδο?

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτό με το ποσοστό είναι πάλι δύσκολο να το πούμε καθώς ένα 14% δείχνει διαφορετικά σε εμένα, διαφορετικά σε εσένα. Αλλού μαζεύω λίπος εγώ, αλλού ο άλλος, με άλλον ρυθμό εγώμε άλλον εσύ κλπ...

    Δηλαδή ένας αριθμός μονάχα δεν μπορεί να γίνει οδηγός εφαρμοσμένος για όλους μας.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Νομιζω οτι όγκος γράμμωση ειναι θέμα υποκειμενικό οπως το βλεπω εγω.

    Το θέμα ειναι η καλη και ποιοτική διατροφή χωρις να ξεχνάμε την προπονηση φυσικα.

    Δοκιμάζεις και βλέπεις ειναι η τακτική που δουλεύει παντα.
    Obese To Fit

  16. #16
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    οκ συμφωνούμε στο οτι η ποιότητα-ένταση σε κάθε φάση είναι σημαντική όπως και η διατροφή. Σαφώς οι τροφές στον όγκο δέν είναι ότι να ναι. Όσο καθαρότερα φάς τόσο λιγότερο ξύγκι θα πάρεις και τόσο ποιοτηκότερη άλλιπη μάζα. Συνηθίζω να λέω οτι το ιδανικό είναι στον όγκο να τρώμε τις τροφές της γράμμωσης αλλά σε μεγαλύτερες ποσότητες κα ιμε άλλες αναλογίες μακρο!

  17. #17
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Εχετε γραψει πολλες φορες οτι κινουμαστε παντα με το τι μας λεει ο καθρεφτης, αλλα στο περιπου ποσο % Bf πρεπει να σταματαμε και στο ποσο να ξεκιναμε την περιοδο?
    Δεν γνωριζω ποσο αξιοπιστο ειναι αυτο το αρθρο αλλα ριξε μια ματια αν το εχεις με το αγγλικο.
    http://www.bodyrecomposition.com/muscle-gain/initial-body-fat-and-body-composition-changes.html/
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    οκ συμφωνούμε στο οτι η ποιότητα-ένταση σε κάθε φάση είναι σημαντική όπως και η διατροφή. Σαφώς οι τροφές στον όγκο δέν είναι ότι να ναι. Όσο καθαρότερα φάς τόσο λιγότερο ξύγκι θα πάρεις και τόσο ποιοτηκότερη άλλιπη μάζα. Συνηθίζω να λέω οτι το ιδανικό είναι στον όγκο να τρώμε τις τροφές της γράμμωσης αλλά σε μεγαλύτερες ποσότητες κα ιμε άλλες αναλογίες μακρο!
    Όπα.. λίγο να το διευκρινήσουμε αυτό..
    Οι "καθαρές" τροφές δεν είναι calorie free Oύτε κατα έναν μαγικό τρόπο δεν μπορούν να μας προσθέσουν λίπος*.
    Άνετα έχω βάλει λίπος τρώγοντας "καθαρά". Είναι θέμα θερμιδικού ισοζυγίου. Είτε από κουάκερ, είτε από πίτα από σουβλάκι πρέπει να ελέγχουμε ποσότητες.

    *Δεν αναφέρομαι στο λίπος που αναπόφευκτα βάζουμε, πάντα σε λογικά πλαίσια, αλλά στο υπερβολικό και μη αναγκαίο.
    Last edited by Kardoula; 04-09-15 at 07:55.

  19. #19
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    εννοείται οτι θα βάλεις και λίπος και με καθαρές τροφές απλά αλλιώς είναι αν είσαι+200 θερμίδες με καθαρές τροφές όπου και το σώμα θα παίρνει όσα πρέπει, κι άλλο με πίτσες και σαβούρα.

  20. #20
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by GEORGE.P View Post
    εννοείται οτι θα βάλεις και λίπος και με καθαρές τροφές απλά αλλιώς είναι αν είσαι+200 θερμίδες με καθαρές τροφές όπου και το σώμα θα παίρνει όσα πρέπει, κι άλλο με πίτσες και σαβούρα.
    Μα οποιος τρεφεται με πιτσες και σαβουρα, δεν κανει bodybuilding που υποτιθεται πως σε ωθει στο να φτιαξεις την ποιοτητα ζωης σου οσον αφορα τη σωματικη σου κατασταση(αναφερομαι στη σωματαοδημηση χωρις χρηση ΑΑΣ).Κατι αλλο κανει, κατι εχει καταλαβει λαθος.Μιλαω για τη συστηματικη σαβουρα για να μην παρεξηγηθω :).Αν το παρουμε καθαρα απο αποψη ισοζυγιου, 3000 θερμιδες απο κοτα ρυζι και λαδακι και 3000 θερμιδες απο πιτσα παγωτο και αλλα περιεργα, θεωρητικα θα βαλουν ή θα διωξουν λιπος απο ενα ατομο(εξαρταται που συντηρειται) με τον ιδιο ρυθμο, θα του χτισουν μυ κλπ, αλλα ποιοτικα, οι πρωτες θερμιδες απο τις δευτερες, ειναι κλασης ανωτερες.Πρακτικα ομως, οι σαβουροτροφες περιχεουν ουσιες που δεν θα φανουν "πανω στον κοιλιακο σου ή στο χερι σου" αλλα θα δρουν αρνητικα στην υγεια σου μερα με τη μερα, και θα χειροτερευουν τη λειτουργια του οργανισμου σου.

    Οσο για την περιοδο ογκου, και για το αν ειναι απαραιτητη(περιοδο ογκου για μενα σημαινει το πολυ 500 θερμιδες πανω απο τις θερμιδες συντηρησης μου, αλλιως ξενερωνω με το αποτελεσμα, και παντα με 90% καθαρο φαγητακι), θα πω οχι.Καθαρα απο θεμα γουστου και προσωπικης αποψης, αλλα και λογω της προιστοριας μου.Εχω δει πανω μου πολυ καλυτερα αποτελεσματα με ισοθερμιδικη διατροφη σε συνδυασμο με ελεγχο της αεροβιας ασκησης :)
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  21. #21
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Μιας και πηγε το θεμα στην προσληψη λιπους με θετικο ισοζυγιο, δεν ειναι δυνατη η μειωση της, αν κανουμε αεροβιο πρωι νυστικοι ή μετα την προπονηση που θα αντηλησει ο οργανισμος αποθεματα λιπους για ενεργεια?
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  22. #22
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Κυριακο σε αυτο που λες απ οτι ειχα διαβασει το πρωινο λειτουργει περισσοτερο σε χαμηλα ποσοστα λιπους βεβαια καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και καμια ερευνα δε θα πιασει τους παντες ο πειραματισμος θα δειξει στο σωμα του καθενος το μονο σιγουρο ειναι οτι αεροβικη πρεπει να υπαρχει και στον ογκο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είναι Η Δύναμη Πραγματικά Απαραίτητη Για Την Μυική Υπερτροφία;!
    By Mazda 6 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 62
    Last Post: 05-04-15, 19:02
  2. Ζώνη - Είναι Απαραίτητη;
    By tsigiax in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 15-01-15, 16:56
  3. Zώνη-πότε είναι απαραίτητη
    By fanis72 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 19-01-09, 13:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •