Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    09-09-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    9

    Default Ασπραδι Αυγου

    Γεια σας φιλοι μου.
    Αγορασα προσφατα ασπραδι αυγου νωπο και επειδη αυτο δε πινετε σκετο, μπορειτε να μου πειτε καποιεςς συνταγες πως να το πινω για πριν και μετα την προπονηση;;;
    Και φυσικα χωρις περιττες θερμιδες και πλουσια σε ενεργεια και πρωτεινη
    Ευχαριστω

  2. #2
    Junior Bodybuilder Skrillex's Avatar
    Join Date
    13-03-15
    Location
    Κρήτη
    Posts
    246

    Default

    Ποτε δεν πινουμε ωμα ασπραδια.. εκτος και αν εχεις ανοσια στη σαλμονελα και δεν εχεις προβλημα να το ρισκαρεις. Ακομα και παστεριωμενο καλυτερα να χεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Πριν την προπονηση δεν υπαρχει λογος να φας ασπραδια.. φαε 1 ωρα πριν αλλη πηγη πρωτεινης (κοτοπουλο/μοσχαρι κτλ) και υδατανθρακα..
    Αλλιως γιαουρτι, ξινομηλο και κανα καφεδακι σκετο για τις τσιτες..

    Τα αυγα βαλτα στο πρωινο σου και στο μεταπροπονητικο αν δεν παιρνεις πρωτεινη ορου γαλακτος (whey)..
    Για το πρωινο πολυ καλη επιλογη που οι περισσοτεροι απο μας φτιαχνουμε ειναι το πιτακης βρωμης (ή αλλιως puncake)..
    Βαζεις σε blender τα ασπραδια, βρωμη, λιγη κανελα.. μπορεις να βαλεις και 1 κ.γλυκου baking powder για να φουσκωσει.. λιγη βανιλια..
    το ψηνεις και απο τις 2 πλευρες για 5 λεπτα και εισαι ετοιμος.. Επειτα αν εισαι γλυκατζης, πρόσθεσε πανω απο την "κρέπα" μια μπανανα ψιλοκομμενη και καμμια κουταλια μελι αν σε παιρνει θερμιδικα..
    Για μεταπροπονητικο βαλε τα ασπραδια στο αντικολλητικο σχετα με λιγο πιπερι και ριγανη, να γινουν ομελετα και συνοδευεσε την με υδατανθρακα στο πιατο, ρυζι, πατατες, γλυκοπατατες κτλ..
    Για οποιαδηποτε αλλη ωρα της ημερας πχ πρωτελευταιο βραδινο γευμα.. μπορεις παλι να κανεις ομελετα προσθετοντας στο αντικολλητικο μανιταρια, πιπεριες και οτι αλλο ειδους λαχανικου θες..

    Για περισσοτερες συνταγες κοιτα εδω.. http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=26

    Καλη σου μερα!
    Last edited by Skrillex; 09-09-15 at 14:29.
    My Story.. My Life in one topic..
    «#NeverGiveUp»
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=41916

  3. #3
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Το νωπο ασπραδι συσκευασμενο ειναι και παστεριωμενο."Τυπικα" μπορεις να το πιεις αφοβα.Αλλα επειδη δεν ξερω κατα ποσο εινια υγιεινο η τουλαχιστον δεν θελω να το σκεφτομαι,εγω προσωπικα το βαζω στον φουρνο μικροκυματων και σε 2-3 λεπτα αναλογα τον φουρνο εισαι ετοιμος.Ετσι κι αλλιως το ασπραδι κ σε στερεα μορφη απορροφατε γρηγορα οποτε αν σε προβληματιζει αυτο που σου πα απο θεμα υγειας χρησιμοποιησε το ετσι.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  4. #4
    New Member
    Join Date
    09-09-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    9

    Default

    ευχαριστω guys....να'στε καλα για τις πληροφοριες σας

  5. #5
    New Member
    Join Date
    09-09-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    9

    Default

    ειναι αρκετο μονο το ασπραδι αυγου ή χρειαζετε να παιρνω και πρωτεινη σε σκονη για καλυτερα και σωστοτερα αποτελεσματα;

  6. #6
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Μια χαρα ειναι το ασπραδι!Αν μπορεις να καλυψεις τις ημερησιες αναγκες σου σε πρωτεινη απο φαγητο...δεν χρειαζεσαι το συμπληρωμα!
    Know your limits, never accept them.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    09-09-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    9

    Default

    ευχαριστω πολυ alexgi

  8. #8
    New Member
    Join Date
    10-10-13
    Posts
    49

    Default

    Εγώ το έπινα σκετο. Αφου ειναι παστεριωμένο δεν εχεις λογικά να φοβάσαι κατι όπως ειπώθηκε ( πέραν της απαίσιας γεύσης ). Η γεύση διορθώνεται με κατι αλλα που πήρα που ήταν γεύση φράουλα ( χωρις περιττά ζάχαρα ). Πάντως η όλη φάση δεν μου αρεσε συνεπώς θα επενδύσω σε πρωτεΐνη όρου γάλακτος.

    Σαν ποσότητα πρωτεΐνης ειναι υπεραρκετή το ασπράδι ( εγω το έπινα 28 γρ στη δόση μου ). Κάποιος που γνωρίζει καλύτερα, το προφίλ αμινοξέων του ειναι καλο; Εξιςου καλο με της WHEY;

    Η λύση με το να το βάλεις σε μπολάκι με κανέλα + οτι αλλο θες, και μετα μικροκύματα ειναι πολυ καλη. Αλλα και παλι δεν ξέρω αν απο άποψη αποστείρωσης ( σαν δικλείδα ασφαλείας ) σου προσφέρουν κατι τα τρία αυτα λεπτά.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    09-09-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    9

    Default

    Και ποσα γραμμαρια ασπραδι αυγου πρεπει να πινω ημερησιως;;;;; εγω π.χ πινω 200γρ ημερησιως..Δηλαδη 100γρ το πρωι και 100γρ το βραδυ μετα την προπονηση μου...ειναι καλη ποσοτητα ή ειναι περιττη; (Ειμαι 180/78κιλα αν παιζει ρολο αυτο)
    Ευχαριστω.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Αυτο εξαρτατε απ τα μακρο σου και πως εχεις κατανειμει την πρωτεινη που θα παρεις ολη μερα στα γευματα σου.Για παραπανω γνωμες πανω σ αυτο καλο ειναι να κανεις ενα λογκ η ενα αλλο thread και εκει να ακουσεις γνωμες
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασπράδι αυγού ωμά
    By skizokilotas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 10-03-12, 12:57
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΑΔΙ ΑΥΓΟΥ
    By REA in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 23
    Last Post: 04-11-07, 22:58
  3. ασπραδι αυγου σε σκονη
    By samurai in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 20-10-07, 06:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •