Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 19 of 19

Thread: Judo ή Aikido

  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-07-09
    Location
    .
    Posts
    22

    Default Judo ή Aikido

    Εχει ασχοληθει καποιος με judo η aikido .
    Δεν εχω ξανα ασχοληθει με καποια πολεμικη τεχνη .

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by thoba View Post
    Εχει ασχοληθει καποιος με judo η aikido .
    Δεν εχω ξανα ασχοληθει με καποια πολεμικη τεχνη .
    To judo εχει να κανει με λαβες, κυριως ρυψεις και κλειδωματα. Το aikido ειναι μια πολεμικη τεχνη που χρησιμοποιεις την δυναμη του αντιπαλου για να τον υπερνικησεις. Για παραδειγμα ερχομενος πανω σου να σε ριξει με την φορα και την δυναμη του τον ριχνεις με διαφορες λαβες. Ειναι λιγο διαφορετικες. Το aikido θελει παρα πολυ καιρο για να φτασεις σε ενα συγκεκριμενο επιπεδο ειναι μια πολεμικη τεχνη πολυ πολυπλοκη κατ 'εμε αλλα αμα την μαθεις καλα ισως η καλυτερη. Δες και στο youtube βιντεακια.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3
    New Member
    Join Date
    08-07-09
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    Αρα απο οσο καταλαβα ισως judo ειναι μια ποιο αγρια τεχνη ;

  4. #4
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Eξαρταται πως σκεφτεσαι το αγριο. Το aikido εχει πολλα σπασιματα που μπορεις να κανεις στον αντιπαλο, σου μαθαινει να αμυνεσαι και αν ο αλλος εχει μαχαιρι κλπ. Το judo μπορεις να τον πιασεις να τον ριξεις με δυναμη κατω απο διαφορες γωνιες, με διαφορετικες τοποθετησεις σωματος οπου μπορει να χτυπησει ασχημα και εχει επισης κλειδωματα. Αλλα πρεπει να τις δοκιμασεις πιστευω για να δεις.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  5. #5
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Και τα δυο αθλήματα φίλε μου είναι πάνω κάτω τα ίδια με μικρές διαφορές ανάμεσα τους. .
    Ειδικά το judo είναι αρκετά απαιτητικό από θέμα γυμναστικής , και σε αγώνες το βλέπεις σαν ποιο δυναμικό ενώ το Aikido σαν ποιο αέρινο.
    Χρησιμοποιείς και για τα δυο σαν φιλοσοφία την δύναμη του αντιπάλου.
    Απλά στο judo εκτός από τις ρίψεις ,σπασίματα και πνιγμούς έχεις + ένα ατού και αυτό είναι η πάλη εδάφους .
    Εξού και όσοι κάνουν ΜΜΑ πάντα κάνουν η judo η Brazilian jiu jitsu εκτός από όλα τα αλλά.
    Θα σου έλεγα να πας να δεις και τα δυο και διαλέξεις όποιο σου αρέσει εσένα.
    Έτσι και αλλιώς δεν θα ήμουν αντικειμενικός μιας και έκανα judo από 10 χρονών έως τα 23 αγωνιστικά και μετά ανά διαστήματα.
    Παντος για να πάρεις είδηση του τι γίνετε θες πάνω από 2-3 χρόνια και στο Aikido ακόμα περισσότερα.
    Αν θες ευχαρίστως να σου πω που να πας να δεις αν θες , σε ποια περιοχή είσαι?
    Last edited by dankannn; 14-09-15 at 10:17.

  6. #6

    Default

    Το τζούντο σε σακατεύει πιο γρήγορα.

  7. #7
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Remoundos View Post
    Το τζούντο σε σακατεύει πιο γρήγορα.
    Μάλιστα τεκμηριωμένη η απάντηση σου, πιστεύεις ότι έτσι βοηθάς τον φίλο μας να διαλέξει ?
    Έχεις κάνει judo και αν ναι πόσα χρονιά και σε ποιο σύλλογο ?
    Να πω ότι στα χρόνια που έκανα αγωνιστικό judo έχω σπάσει δυο δάκτυλα στο πόδι μου και έχω πάθει και μια θλάση κοιλιακών τοιχωμάτων.
    Αντίθετος θα σου πω ότι από την ευλυγισία και από τις πτώσεις που έμαθα έχω πέσει 3 φορες από μοτοσυκλέτα και βγήκα αλώβητος ( δεν λέμε να σε παρασύρει από πίσω αυτοκίνητο)
    Όλα έχουν σχέση με τον προπονητή και το τι θέλει να κάνει , υπάρχουν σύλλογοι που είναι κανίβαλοι και νομίζουν ότι όλοι πρέπει να κάνουν αγωνιστικό judo και υπάρχουν και αυτοί που θεωρούν ότι είναι διασκέδαση και μάθηση.
    Σε αγωνιστικό επίπεδο όλα τα αθλήματα έχουν τους τραυματισμούς τους.
    Και φυσικά στο judo πρέπει να έχεις καλό uke ( τον συνεργάτη σου στην προπόνηση που εφαρμόζεις τις τεχνικές )

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by dankannn View Post
    Έχεις κάνει judo και αν ναι πόσα χρονιά και σε ποιο σύλλογο ?
    Έκανα ένα μάθημα στον Πανελλήνιο και αναρρώνω τους τελευταίους 4 μήνες. Περισσότερη εμπειρία δυστυχώς δεν πρόλαβα να αποκτήσω.

    Οι απόψεις στα boards πολεμικών τεχνών στο διαδίκτυο συγκλίνουν στο ότι το τζούντο είναι βλαβερό για το σώμα. Καλό είναι να το ξέρει και όποιος δεν διαβάζει αγγλικά. Από εκεί και πέρα αποφασίζει μόνος του.

  9. #9
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Remoundos View Post
    Έκανα ένα μάθημα στον Πανελλήνιο και αναρρώνω τους τελευταίους 4 μήνες. Περισσότερη εμπειρία δυστυχώς δεν πρόλαβα να αποκτήσω.

    Οι απόψεις στα boards πολεμικών τεχνών στο διαδίκτυο συγκλίνουν στο ότι το τζούντο είναι βλαβερό για το σώμα. Καλό είναι να το ξέρει και όποιος δεν διαβάζει αγγλικά. Από εκεί και πέρα αποφασίζει μόνος του.
    Εχω ακουσει και εγω διαφορα για το τζουντο και πως ερευνες λενε, πως εχει τα υψηλοτερα στατιστικα θανατων και τραυματισμων(σε σχεση με τις αλλες πολεμικες τεχνες). Αλλα τι να κανουμε το καθενα εχει τα δικα του. Ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του. Π.χ. και το μποξ εχει τα χτυπηματα στο κεφαλι.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  10. #10
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by Remoundos View Post
    Έκανα ένα μάθημα στον Πανελλήνιο και αναρρώνω τους τελευταίους 4 μήνες. Περισσότερη εμπειρία δυστυχώς δεν πρόλαβα να αποκτήσω.

    Οι απόψεις στα boards πολεμικών τεχνών στο διαδίκτυο συγκλίνουν στο ότι το τζούντο είναι βλαβερό για το σώμα. Καλό είναι να το ξέρει και όποιος δεν διαβάζει αγγλικά. Από εκεί και πέρα αποφασίζει μόνος του.
    Και εγω στον ΠΓΣ ειμουν
    Περαστικα σου ευχομαι.
    Τι ακριβος επαθες αν επιτρεπεις ? Χιαστο πιθανα θα εφαγες?

  11. #11

    Default

    Κάκωση σε αυχένα, πλάτη, μηνίσκο και μέση. Πιο πολύ ο αυχένας και η πλάτη με ταλαιπώρησαν. Τώρα με ενοχλούν λιγότερο. Το γόνατο πήγαινε καλύτερα στους 2 μήνες αλλά το ξαναχτύπησα στο δρόμο.

    Εντάξει η περίπτωση μου ήταν και θέμα κακών οδηγιών αλλά υπάρχουν κάποιες τεχνικές στο τζούντο, όπως πίβοτ στο ένα πόδι με τον αντίπαλο να σε τραβάει κάτω, κουτσό εκτός ισορροπίας και φυσικά οι ρίψεις, που φθείρουν το σώμα. Όποιος μπορεί και ασχολείται σε ενήλικη ηλικία είναι αξιοθαύμαστος.
    Last edited by Remoundos; 16-09-15 at 23:18.

  12. #12
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Δεν ξέρω και την ηλικία σου αλλα το είπα και ποιο πάνω είναι απαιτητικό από θέμα γυμναστικής.
    Φυσικά λόγο του ότι απέχω αρκετό καιρό δεν ξέρω ποιος κάνει προπόνηση τώρα.
    Γενικα σε αυτά τα αθλήματα πρέπει και εμείς να βάζουμε τα ορια μας και σαν μεγάλα παιδιά να λέμε τι μπορούμε να κάνουμε και τι οχι.
    Μου κάνει εντύπωση που χτύπησες από την πρώτη φορά , στο judo πρέπει να πας αρκετά σταδιακά με την προπόνηση έτσι ώστε να δυναμώσουν οι σύνδεσμοι σου.
    Και με τις ρίψης καλύτερα πάντα με μεγάλες ζώνες αντίθετα με το τι πιστεύουν οι αρχάριοι.
    Οι μεγάλες ζώνες ξέρουν ακριβός πώς να σε ρίξουν έτσι ώστε να σε προφυλάξουν για να μην χτυπήσεις.
    Φυσικά όπως σε όλα τα αθλήματα υπάρχουν και οι στόκοι.
    Εγώ έχω κάνει αποκατάσταση χιαστού και ψήνω εδώ και καιρό έναν φίλο που έχει και αυτός το ιδιο πρόβλημα να πηγαίνουμε χάλαρα η δυο μας να κάνουμε προπόνηση.
    Last edited by dankannn; 17-09-15 at 10:11.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    08-07-09
    Location
    .
    Posts
    22

    Default

    Εχω κανει 1-2 προπονησει judo πριν 2 χρονια στον ηρακλη .Το θεμα ηταν οτι δεν ειχε κανενα στα κιλα και με ζορισε καπως δεν κριβω οτι ακομα πορονομαι αν καμοια φορα πετυχω αγωνες στην τηλεοραση .σχετικα με το aikido μαλλον θα πρεπει να παω για καποια προπονηση να δω τι παιζει .

  14. #14
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    εγώ νομίζω ότι τζούντο και αικίντο είναι εντελώς ανόμοια και απορώ πώς τα συγκρίνετε

  15. #15
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Quote Originally Posted by digger View Post
    εγώ νομίζω ότι τζούντο και αικίντο είναι εντελώς ανόμοια και απορώ πώς τα συγκρίνετε
    Σε αυτό που λες έχεις δίκιο , και συγγνώμη αν ποιο πάνω έχω πει ότι μοιάζουν αλλά εγώ το εννοώ από θέμα προπόνησης και λεπτoμερειων.
    Βασικά έχουν άλλη φιλοσοφία σαν πολεμική τέχνη αλλά έχουν και αρκετά κοινά με το judo.
    Όπως και στο judo έτσι και στο Aikido πρέπει να μάθεις να πέφτεις έτσι ώστε να μην χτυπήσεις( τα γνωστά ukemi )
    Και τα δυο προσπαθούν να χρησιμοποιούσουν την ορμή η την δύναμη του αντίπαλου για να γίνουν οι τεχνικές.
    Και τέλος έχουν σπασίματα και εξάρθρωσης και τα δυο.
    Από εκεί και πέρα διαφέρουν , για αυτό και είπα ο φίλος μας να πάει να τα δει από κοντά και να έκανε και κάποια προπόνηση έτσι ώστε να διαλέξει.
    Φυσικά να πω ότι και το judo στα προχωρημένα στάδια έχει και αυτό τεχνικές αυτοάμυνας.

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by dankannn View Post
    Εγώ έχω κάνει αποκατάσταση χιαστού και ψήνω εδώ και καιρό έναν φίλο που έχει και αυτός το ιδιο πρόβλημα να πηγαίνουμε χάλαρα η δυο μας να κάνουμε προπόνηση.
    Εκτός συλλόγου εννοείς; Τατάμι;

  17. #17
    Junior Bodybuilder dankannn's Avatar
    Join Date
    31-03-06
    Location
    ATHENS
    Posts
    146

    Default

    Στον συλλογο, αλλα εμεις θα κανουμε ποιο χαλαρα.
    Δεν εμαι και μικρος 42-43, και ο φιλος ποιο μεγαλος αλλα κναμε χρονια judo μαζι.

  18. #18

    Default

    Quote Originally Posted by thoba View Post
    Εχει ασχοληθει καποιος με judo η aikido .
    Δεν εχω ξανα ασχοληθει με καποια πολεμικη τεχνη .
    Φίλε Thoba ο μόνος τρόπος να δεις τι σου ταιριάζει είναι μια προπόνηση. Η τουλάχιστον μια συζήτηση με τους δασκάλους του κάθε είδους.
    Το Judo και το aikido μεταδίδουν στον σπουδαστή μια κουλτούρα ευγένειας για το πως θα χρησιμοποιήσουν την δύναμη τους.
    Είναι αθλήματα τα οποία θα σε ωφελήσουν γενικότερα. Ψάξε για τον σωστό δάσκαλο για να μην έχεις τα προβλήματα ύγείας που δυστυχώς αντιμετώπισε ο φίλος παραπάνω...

  19. #19

    Default

    Συμφωνώ με το φίλο από πάνω με μια μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπετε ότι στο aikido μαθαίνεις πως να χρησιμοποιείς την δύναμη του άλλου. Χρόνια ενασχόλησης με την τέχνη του aikido θα σου έλεγα και εγώ να πας σε αρκετές σχολές από τα αθλήματα που σε ενδιαφέρουν και να κάνεις και κάποια δοκιμαστική προπόνηση για να δεις ποια τέχνη και ποια σχολή θα σε κερδίσει.


    From Inside C4 White Airbus


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Hellenic Aikido !!
    By Nastya in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-11, 17:32
  2. ninjutsu vs aikido
    By ninjutsu vs aikido in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 16
    Last Post: 06-03-11, 13:29
  3. Κung Fu & Aikido.
    By daywalker in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 11
    Last Post: 25-09-08, 10:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •