Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Red face Diary Of A Blonde

    Καλησπερα σας!! Ειμαι η Μαρια απο Θεσσαλονικη. Θελω να ξεκινησω με ενα μεγαλο ευχαριστω και να σας δωσω συγχαρητηρια για το καταπληκτικο Forum σας. Σας παρακολουσω εδω και ενα χρονο κονα και εχω βοηθηθει πολυ τοσο σε θεμαα fitness οσο και σε θεμαα ψυχολογιας και αυτοεκτιμησης. Το ειχα πολυ αναγκη (το γιατι ...θα προιμουσα να μην σας κουρασω απο τωρα) Αποφασισα λοιπον με τη νεα σεζον να κανω και γω το post μου και να ζησω τη βοηθεια σας. Μετα απο 1 μηνα αποχη , ξανα ξεκινησα γυμναστηριο. Ασχολουμουν παντοτε με την γυμναστικη αλλα με τα βαρη μονο τους τελευταιους 5-6 μηνες μεχρι τον Ιουλιο. Με σωστη διατροφη ειδα αποτελεσματα και ευχαριστες αλλαγες στο σωμα μου αλλα παρολ'αυτα δεν πετυχα το στοχο μου. Ειδικοτερα, ειμαι 1.53 cm και 40kg αυτη τη στιγμη. Μεχρι 41.5 καταφερα να φτασω και να μεινω αλλα παραπανω δεεεν. Αυτο που θελω λοιπον ειναι να παρω 2-3 μυικα κιλα και επειτα να "δεσω" περισσοτερο το σωμα μου. Περυσι ειχα υπολογισει τα makros μου , αλα καλαβα οτι πρεπει να λυσω μια σημαντικη απορια. Πρεπει να στοχευσω στην απωλεια λιπους Η στην μυικη αυξηση;;;, διοτι το ποσοστο λιπους μου ειναι μεν φυσιολογικο αλλα οχι χαμηλο. Επειτα, θα προτιμουσα να μην παρω συμπληρωμα διατροφης, αλλα θα ηθελα και τη δικη σας γνωμη πανω σε αυτο. Μπορω να πετυχω το στοχο μου χωρις αυτα;; Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες "χανω" η "καθυστερω" γευματα λογω προγραμματος, μια με τη σχολη, μια με τη δουλεια. Σας ευχαριστω πολυ πολυ εκ των προτερων για το ενδιαφερον και το χρονο σας <3 Καλως σας βρηκα !!! <3

  2. #2
    Senior Bodybuilder alexgi's Avatar
    Join Date
    02-06-10
    Location
    Πάτρα,Κόρινθος
    Posts
    1,888

    Default

    Γεια σου Μαρια.Καλη αρχη!
    Ασφαλως και μπορεις να πετυχεις τον στοχο σου χωρις αυτα,αλλωστε για αυτο ονομαζονται συμπληρωματα.Απλα συμπληρωνουν μια ισορροπημένη διατροφη.
    Μια λυση για να μην χανεις γευμα ειναι το ταπερακι.....να χεις μαζι σου το φαγητο και να το φας εξω.
    Know your limits, never accept them.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    Καταλαβα ευχαριστω. Ναι το εχω στα υποψην μου αλλα δεν το εχω επιχειρησει ακομα

  4. #4
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    καλή αρχή και καλή επιτυχία και καλή δύναμη φυσικά. ο προλαλίσας με κάλυψε απολύτως, τώρα για μείωση λίπους κλπ μόνο εσύ το ξέρεις, καθώς δέν έχουμε εικόνα. πώς αισθάνεσαι εσύ, τί θέλεις εσύ. Πάντως ενδεχωμένως αν κινηθείς ισοθερμιδικά θεωρώ μπορείς ακόμα να πετύχεις μείωση λίπους και αύξηση σχετικά μυικής μάζας. Είσια φρέσκια ακόμα. Δές τον καθρέφτη σου τί λέει και αποφάσισε. Μή γίνεις μόνο σαν άρωστη που βλέπω μερικές.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    GEORGE.P σ'ευχαριστω πολυ. Ισοθερμιδικα εννοεις να παω στις θερμιδες συντηρησης?? Το θεμα μου ειναι οτι θελω οπωσδηποτε να βαλω κιλα αλλα χωρις να παρω επιπλεον λιπος. Και εκει ειναι που μπερδευομαι. Με οσο υδατανθρακα οσο βγαινει στα macros μου δεν θα αυξηθει το λιπος?? χαχαχαχα μην ανησυχεις δεν εχω τετοιο σκοπο

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλως ορισες Μαρια και καλη αρχη στην προσπαθεια σου!

    Μην αναλωνεσαι με λεπτομερειες και πραγματα που περισσοτερο σε μπερδευουν παρα σε βοηθουν.
    Βαλε σωστα θεμελια και μην βιαζεσαι. Βημα βημα θα μαθεις πως πρεπει να χτισεις το πλανο σου.
    Γι αυτο ξεκινα απο το να γραφεις καθημερινα τα γευματα σου, αναλυτικα σε ποσοτητες και τροφες.
    Επελεξε απο τη λιστα που θα βρεις στην ενοτητα της διατροφης (υπαρχει αναλυτικο αρθρο με τις τοπ τροφες).

    Με χρονο και υπομονη θα καταφερεις το στοχο σου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    Ειρηνη σ'ευχαρισω πολυ για τις συμβουλες σου. Υπολογιζω αναλυτικα καθε μερα τι τρωω. Σημερα πρωτη μερα στο γυμναστηριο μετα απο 1 μιση μηνα αποχη και ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενη και γεματη ενεργεια. Θεωρησα καλο να ξεκινησω με τις προπονησεις επανενταξης στο αρθρο της Kardoulas. Για αρχη θα γραψω λοιπον την πρωτη μου μερα.
    1ο γευμα:
    60 γρ βρωμη , 4 ασπραδια, κανελα, 1 κ.σ. ηλιοσπορο

    προπονηση:
    5' ζεσταμα στο ελλειπτικο
    sumo squat
    εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας με ανοιχτη λαβη
    ανοιγματα με αλτηρες (στηθος)
    πιεσεις ομων με αλτηρες καθιστη
    καμψεις δικεφαλων με μπαρα
    γαλλικες πιεσεις με μπαρα
    2 σετ των 15 η καθε ασκηση

    Μεταπροπονητικο:
    μπανανα, 200 ml γαλα 1,5%

    3ο γευμα:
    100 γρ κοτοπουλο στηθος, 1 κουπα πληγουρι βρασμενο, 1 ντοματα, 1 κ.γ. λαδι

    4ο γευμα:
    60γρ κοτοπουλο στηθος, 2 κολοκυθακια βρασμενα

    Και για τελευταιο γευμα θα εχω 200γρ στραγγιστο γιαουρτι 2% , 2 κ.γ. φυστικοβουτυρο

    Σχολιαστε ελευθερα

  8. #8
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλη αρχη με το ημερολογιο σου Μαρια.
    Αμα τρως σωστα δεν χρειαζεσαι καποιο συμπληρωμα διατροφης! Whey χρειαζονται κυριως ατομα που εχουν υψηλες αναγκες για πρωτεινη και δεν μπορουν να την λαβουν απο φαγητο!
    Για την διατροφη μια ισοθερμιδικη ειναι καλη για αρχη. Δηλαδη θερμιδες συντηρησης. Μετα απο 1-2 μηνες βλεπεις τον καθρεπτη και αποφασιζεις αμα θες να κανεις μια μικρη αυξηση.
    Κατα την γνωμη μου τωρα αμα θα παει το γευμα σου λιγο πιο πριν η λιγο πιο μετα ειναι λεπτομερειες. Κυριως κοιτα να παιρνεις τις θερμιδες που χρειαζεσαι ημερισιως.!
    Στο γυμναστηριο ξεκινα με κιλα που κουμανταρεις και σιγα σιγα ανεβαζε το φορτιο. Μην ξεχνας να προπονεις ανω κορμο
    Αυτα απο μενα για μια γενικη ιδεα για το ξεκινημα σου!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  9. #9
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    προσωπικά μετά την προπόνηση πιστεύω καλύτερο είναι το ασπράδι είναι πιο γρήγορη πηγή απ ότι το γάλα, άσε που είμαι και σχετικά κατά του γάλακτος.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    NewKuriakos σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αυτο θα κανω λοιπον. Μεχρι το καλοκαιρι εβαζα πιο πολλα και δεν μου φαινοταν για τα κυβικα μου αλλα για πρωτη μερα ειπα να ξεκινησω ηρεμα. Προπονω και ανω κορμο αλλα καμια εντυπωσιακη προοδος δυστυχως
    GEORGE.P η αληθεια ειναι οτι στο Forum ειδα να προτεινεται το γαλα σαν εναλλακτικη του συμπληρωματος. Αλλα γιατι εισαι κατα?

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καλη αρχη με το ημερολογιο Γατακι, ευχομαι καθε επιτυχια.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  12. #12
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    StreetGymnast ευχαριστω και ανταποδιδω =)

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλημερα Μαρια.

    Σημασια δεν εχει αν ο Γιωργος ή καποιος αλλος δεν ειναι φαν του γαλακτος ή οχι. Σημασια εχει το τι ταιριαζει σε σενα.
    Ο καθε ενας (εγω, ο χ, ο ψ) εχει την δικη του φιλοσοφια, τις δικες του αποψεις. Αυτο δεν σημαινει πως σων κ καλα πρεπει να σε επηρρεαζουν ή να τις ενστερνίζεσαι.
    Μια χαρα ειναι και το γαλα και ολες οι καθαρες τροφες, ειδικα για σενα που στοχο εχεις να βαλεις ποιοτικο βαρος πανω σου.


    Quote Originally Posted by gataki96 View Post
    Ειρηνη σ'ευχαρισω πολυ για τις συμβουλες σου. Υπολογιζω αναλυτικα καθε μερα τι τρωω. Σημερα πρωτη μερα στο γυμναστηριο μετα απο 1 μιση μηνα αποχη και ειμαι παρα πολυ ενθουσιασμενη και γεματη ενεργεια. Θεωρησα καλο να ξεκινησω με τις προπονησεις επανενταξης στο αρθρο της Kardoulas. Για αρχη θα γραψω λοιπον την πρωτη μου μερα.
    1ο γευμα:
    60 γρ βρωμη , 4 ασπραδια, κανελα, 1 κ.σ. ηλιοσπορο

    προπονηση:
    5' ζεσταμα στο ελλειπτικο
    sumo squat
    εμπροσθολαιμιες ελξεις τροχαλιας με ανοιχτη λαβη
    ανοιγματα με αλτηρες (στηθος)
    πιεσεις ομων με αλτηρες καθιστη
    καμψεις δικεφαλων με μπαρα
    γαλλικες πιεσεις με μπαρα
    2 σετ των 15 η καθε ασκηση

    Μεταπροπονητικο:
    μπανανα, 200 ml γαλα 1,5%

    3ο γευμα:
    100 γρ κοτοπουλο στηθος, 1 κουπα πληγουρι βρασμενο, 1 ντοματα, 1 κ.γ. λαδι

    4ο γευμα:
    60γρ κοτοπουλο στηθος, 2 κολοκυθακια βρασμενα

    Και για τελευταιο γευμα θα εχω 200γρ στραγγιστο γιαουρτι 2% , 2 κ.γ. φυστικοβουτυρο

    Σχολιαστε ελευθερα

    Πολυ λιγες θερμιδες.. ειλικρινα λιγες!!
    Σταδιακα ανεβασε και προσθεσε λιπος. Αυτο θα βοηθησει να ανεβουν. 60γρ κοτοπουλο... ουτε μια μπουκια δεν ειναι. Θα βαζεις 100.
    Βαζε μοσχαρι, βαζε σολωμο, βαζε κροκο (1 σιγουρα τη μερα). Ασε τον ηλιοσπορο, ο κροκος αβγου ειναι πολυ καλυτερος.
    Που ειναι τα φρουτα, οεο;; Θα περιλαμβανεις ΟΛΕΣ τις σωστες και καθαρες τροφες.

    Σιγα σιγα θα το βελτιωσεις, απλως χρειαζεται προσπαθεια και πεισμα.

  14. #14
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by gataki96 View Post
    NewKuriakos σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αυτο θα κανω λοιπον. Μεχρι το καλοκαιρι εβαζα πιο πολλα και δεν μου φαινοταν για τα κυβικα μου αλλα για πρωτη μερα ειπα να ξεκινησω ηρεμα. Προπονω και ανω κορμο αλλα καμια εντυπωσιακη προοδος δυστυχως
    GEORGE.P η αληθεια ειναι οτι στο Forum ειδα να προτεινεται το γαλα σαν εναλλακτικη του συμπληρωματος. Αλλα γιατι εισαι κατα?
    Βασικά κυρίως λόγω του τρόπου παρασκευής, αλλά όπως είπε και η Ειρήνη είναι θέμα προσωπικής άποψης το συγκεκριμένο, άλλωστε μπορείς να πάρεις ουσίες μέσω άλλων πηγών γαλακτοκομικών π.χ. γιαούρτι, κεφίρ κλπ. Και δεύτερον επειδή απότι ξέρω,αν δεν κάνω λάθος βέβαια, το ασπράδι είναι πιο γρήγορης απορρόφησης, κάτι που είναι καλό στη μεταπροπονητική διατροφή.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    Μολις γυρισα απο μαθημα γιογκα. Το ειχα αναγκη λιγο "τεντωμα" μετα χθεσινη προπονηση... επιασε καλα τελικα και δεν το περιμενα Ειρηνη μαλλον εχεις μεγαλο δικιο σε οσα ειπες. Και πρεπει να παραδεχτω οτι σε τετοια θεματα επηρεαζομαι ευκολα απο τις γνωμες των αλλων. Σταδιακα θα ανεβασω θερμιδες και ελπιζω να δω αποτελεσμα.

    GEORGE.P δεκτη η γνωμη σου και ισως να εχεις και δικιο. Αλλα απ'οτι ειδα το γαλα για μενα ειναι αρκετα ευπεπτο. Οντως οι εναλλακτικες που ανεφερες ειναι καλυτερες, αλλα το στομαχι μου "φουλαρει" και δεν μπορω να συνεχισω ευκολα τα υπολοιπα γευματα. Και παλι ευχαριστω ομως
    You don't have to go fast. You just have to go.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    30-03-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    8

    Default

    Επισης!!!! Απ'οτι υπολογισα για θερμδες συντηρησης ειμαι στις
    1815 και τα macros μου ειναι
    40 γρ λιπαρα
    100γρ πρωτεινη
    264 γρ υδατανθρακα.
    Ομως δεν εχω βγαλει καποιο συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης πανω σ'αυτα. Μεχρι στιγμης κινουμουν πανω σε ενα συγκεκριμενο πλανο με βαση οσα εχω διαβασει χωρις ομως να εχω κατι "γραμμενο".
    You don't have to go fast. You just have to go.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. My diary!
    By Shirochan in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 1
    Last Post: 12-09-15, 18:11
  2. My Dear Diary
    By trexalitsa78 in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 10
    Last Post: 23-12-14, 12:41
  3. Stella's Diary
    By Delina in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 71
    Last Post: 29-09-13, 18:26
  4. bill's "diary"
    By billys15 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 24-09-06, 18:51

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •