Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default Μπάνιο Σε Παγωμένο Νερό Για Ανάρρωση

    Καλησπερα, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσες φορες να κανω μπανιο σε παγωμενο νερο (ice bath for recovery). Δοκιμασα να κανω χτες για ενα δεκαλεπτο για ενιωθα το σωμα μου καπως καλυτερα, πιο ξεκουραστο. Εννοειται αυτο παντα μετα απο προπονηση κυριως μετα απο αθλημα

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί αυτό, εγώ και μόνο στην ιδέα του παγωμενου μπάνιου ανατριχιάζω.
    Το μπανιο γενικότερα διώχνει την κούραση. Επίσης η ανάρρωση έχει να κάνει κυρίως με τον ύπνο και το σωστό διαχωρισμό προπόνησης ώστε να προλαβαίνει το σώμα να ξεκουράζεται. Επίσης συμπληρώματα όπως η γλουταμίνη βάζουν το λιθαράκι τους.

    Όλα συμβάλλουν αρκεί να γίνονται με συνέπεια και σωστά.

  3. #3
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by OmoTMT View Post
    Καλησπερα, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσες φορες να κανω μπανιο σε παγωμενο νερο (ice bath for recovery). Δοκιμασα να κανω χτες για ενα δεκαλεπτο για ενιωθα το σωμα μου καπως καλυτερα, πιο ξεκουραστο. Εννοειται αυτο παντα μετα απο προπονηση κυριως μετα απο αθλημα
    Eγω ολο το καλοκαιρι εκανα με κρυο νερο το κανονικο μου μπανιο αμεσως μετα την προπονηση που εισαι ζεστος ακομα. Τωρα για τον χειμωνα ειναι εφικτο, αλλα δεν το μπορουν ολοι.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  4. #4
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    νομιζω κατευθειαν μετα την προπονηση καλο ειναι να αποφευγουμε το μπανιο γενικοτερα.. αλλα το κρυο νερο εμενα με εχει βοηθησει να περασει το 'πιασιμο' που λεμε... κρυο εννοω στα ορια του υποφερτου οχι παγακι...

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Το έχω διαβάσει και εγώ ότι στη χαλάρωση των μυών μετά από προπόνηση βοηθάει το κρύο και όχι το ζεστό ντους όπως πιστεύουν οι περισσότεροι, εξηγούσε και γιατί εκείνο το άρθρο αλλά δεν το θυμάμαι και δεν το έχω κρατήσει και κάπου... Επίσης οι εναλλαγές κρύου-ζεστού νερού. Αλλά το βρίσκω λεπτομέρεια και λίγο χωρίς νόημα, μιας και είναι προσωπική υπόθεση και εκείνη τη στιγμή ο καθένας θέλει απλά να χαλαρώσει, άρα θα το κάνει όπως τον βολεύει. Τα υπόλοιπα είναι θέμα ξεκούρασης, διαχωρισμού και διατροφής όπως είπε η Ειρήνη.

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    10-05-15
    Posts
    345

    Default

    Ααα ωραια, δηλαδη μπορω να κανω και καθε μερα αν αντεχω; Μεσα στην μπανιερα λεω. Για την γλουταμινη κι γω ειχα ακουσει οτι βοηθαει, αλλα πολυ ισχυριζονται το αντιθετο.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    17-11-13
    Posts
    208

    Default

    Από ότι ξέρω οι ποδοσφαιριστες κάνουν από θεραπεία σε κρύο νερό ή παγο.
    Η παγοθεραπεια βοηθά τον οργανισμό να διώξει το γαλακτικο οξύ, μειώνει την αιματικη ρωη μέσω του αγγειοσπασμου που προκαλεί,μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση του πόνου και την μείωση του μυαλού σπασμου.Καλό θα είναι να μένουμε μέσα στο νερό τόσο λεπτά όσο είναι και η θερμοκρασία του νερού π.χ 10 βαθμούς στο νερό μένουμε 10 λεπτά.
    Να το τονίσω ότι τις πληροφορίες τις βρήκα αλλά δεν ήξερα πως να βάλω λινκ.
    Last edited by Greek fighter; 16-09-15 at 22:51.

  8. #8
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Greek fighter View Post
    Από ότι ξέρω οι ποδοσφαιριστες κάνουν από θεραπεία σε κρύο νερό ή παγο.
    Η παγοθεραπεια βοηθά τον οργανισμό να διώξει το γαλακτικο οξύ, μειώνει την αιματικη ρωη μέσω του αγγειοσπασμου που προκαλεί,μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση του πόνου και την μείωση του μυαλού σπασμου.Καλό θα είναι να μένουμε μέσα στο νερό τόσο λεπτά όσο είναι και η θερμοκρασία του νερού π.χ 10 βαθμούς στο νερό μένουμε 10 λεπτά.
    Να το τονίσω ότι τις πληροφορίες τις βρήκα αλλά δεν ήξερα πως να βάλω λινκ.
    για να βαλεις λινκ, εκει που γραφεις το ποστ αν δεις εχει στα σηματακια απο πανω σου ακριβως την γη..θα πατησεις στο αριστερο οχι σε αυτο που εχει το κοκκινο χ. Εκει κανεις paste το λινκ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  9. #9
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    ή ζεστο στην αρχη και κρυο στο τελος κανει καλο στους πορους του δερματος

  10. #10
    Banned
    Join Date
    09-10-15
    Posts
    31

    Default

    Το μπάνιο με παγάκια και όχι απλά το κρύο νερό, μετά την προπόνηση είναι ιδανικό.Η ανακούφιση που σου προσφέρει καταπολεμά κάπως την δυσφορία του παγωμένου νερού.Βέβαια είναι αδύνατον να γεμίζεις την μπανιέρα με νερό + παγάκια κάθε φορά, γιατί η προμήθεια τέτοιου αριθμού είναι δύσκολη.Σαφώς υπάρχουν πιο στοχευμένες εναλλακτικές.Τα λεγόμενα επιθέματα κρυοθεραπείας.Ακόμη παγοκύστες/θερμοφόρες που μπορείς να της γεμίσεις παγάκια ή κάποια νάιλον σακούλα χωρίς τρύπες πάνω από μια λεπτή πετσέτα.Προσωπικά χρησιμοποιώ επιθέματα που κάνουν για κρυοθεραπεία (τα βάζεις κατάψυξη) όπως και για ζεστοθεραπεία (σε φούρνο μικροκυμάτων).Έχω κουράρει με κρυοθεραπεία τους τετρακεφάλους πολλές φορές με πολύ καλά αποτελέσματα.Αξίζει.Η χρήση τους είναι εύκολη.Τα πετάς στην κατάψυξη μέχρι να παγώσουν. Τα φοράς μέσα στις ειδικές υφασμάτινες θήκες τους και τα δένεις γύρω από το σημείο που θέλεις, αμέσως μετά την προπόνηση για 10 λεπτά.Την παγοθεραπεία την χρησιμοποιούν φανατικά στο NBA, γι αυτό τους βλέπεις με παγοκύστες στα γόνατα κάθε φορά που βγαίνουν αλλαγή.
    CAM00790.jpg

  11. #11
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Eιναι πολυ καλο ειδικα για τον περιορισμο της φλεγμονης που εχει προηγηθει απο την προπονηση. Δηλαδη ειναι ενα +στην αναρρωση μας.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  12. #12
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    Οποιος εχει ασχοληθει με στιβο γνωριζει το βαρελι με τα παγακια που μπαινεις για κανα 10λεπτο τι πονο εχει....Την αλλη μερα ομως πετας!Η υψηλη κυκλοφορια αιματος περνει τα παραγωγα της σκληρης προπονησης απο τους μυς.
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπάνιο Μετά Το Gym
    By tsamigr in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 45
    Last Post: 02-02-16, 19:53
  2. Μπάνιο και Πρήξιμο
    By Painless in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 30-09-13, 23:04
  3. Μπάνιο για ανάρρωση?
    By finalgates in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 05-06-12, 00:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •