Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 49
  1. #1
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default Ημερολόγιο Πλουπλούς

    Χαιρετώ το γυναικείο μέρος του φόρουμ και εγκαινιάζω το ημερολόγιο.

    Η γυμναστική ήταν μεγάλο μέρος της καθημερινότητας μου απο μικρή αλλά μετά απο έναν σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο και το μαραθώνιο των Πανελληνίων, έκοψα τη γυμναστική. Έγινα σα κεφτές στην αρχή και μετά φυσικά τα ξαναέχασα με γυμναστική μια φορά τη βδομάδα. Σε αυτή τη φάση λοιπόν απέκτησα αυτό που βλέπω στον καθρέφτη και μουτζώνω τον εαυτό μου: κοιλίτσα και "σωσίβιο" που μου έχουν κατσικωθεί τόσα χρόνια. Ανακάλυψα επίσης τις χαρές της σοκολάτας και όλων των γλυκών που υπάρχουν σε σουπερμάρκετ και περίπτερα.

    Σας παρακολουθώ εδώ και μήνες και με βοηθήσατε να πάρω τα πάνω μου και να βρω και πάλι αυτοπεποίθηση με το σώμα μου και το σημαντικότερο να ξαναρχίσω τα βάρη. Φυσικά να σχολιάσω εδώ οτι με το που σταμάτησα τα βάρη την τελευταία φορά όλοι είπαν τι καλά που αδυνάτισες και εεεεελα μια χαρά είναι τα πιασίματα, αρέσουν! Ε λοιπόν εμένα δε μου αρέσουν καθόλου. Ή οτι οι δικέφαλοι στις γυναίκες δε κολακεύουν- επίσης μου αρέσουν. Τα μπούτια μου είναι λέει τώρα πιο χοντρά..Εν ολίγοις, το σώμα μου τελείως ασύμμετρο και χρειάζομαι τη γυμναστική για να ξεφεύγω και να ηρεμώ.

    Είμαι 1,71 και 64 κιλά και το σωσίβιο εκεί! Κάνω καθιστική ζωή γιατί γράφω το διδακτορικό μου, είμαι πολύ αγχωμένη ταυτόχρονα αλλά είπα: φτάνει πια!

    Οπότε έχουμε και λέμε
    Harris Benedict BMR;1468, Χάσιμο βάρους: 1615, Συντήρηση: 2019. Θερμίδες με άσκηση 3 φορές τη βδομάδα.
    Προσπάθησα να ακολουθήσω 40Π/40Υ/20Λ και έπεσα με τα μούτρα στον υδατάνθρακα.

    Όσον αφορά τη διατροφή μου, δε μου αρέσουν τα ψάρια, τρώω μόνο τόνο σε κονσέρβα και καπνιστό σολομό. Δεν είμαι του χοιρινού αλλά του κοτόπουλου και της γαλοπούλας. Είμαι στο εξωτερικό άρα τα γιαούρτια εδώ είναι σα νερό ή αν είναι ελληνικά είναι πανάκριβα. Κότατζ επίσης μόνο της φάγε βρίσκουμε που η τιμή του είναι επίσης για κλάμα αλλά θα ψάξω ισοδύναμο τυρί με χαμηλά λιπαρά. Τις ζάχαρες τις έκοψα απο το καλοκαίρι και όταν θέλω τρώω λίγο ελληνικό μέλι, αλλά όχι κάθε βδομάδα.

    Αυτή τη στιγμή κάνω 2 φόρες τη βδομάδα βάρη το πρόγραμμα για αρχάριους της Καρδούλας και αμέσως μετά 30 λεπτά αερόβιο και 15 κοιλιακούς ή 45 λεπτά αερόβιο με 15 λεπτά κοιλιακούς. Την τρίτη μέρα κάνω 45 λεπτά τρέξιμο. Ο στόχος είναι να τονωθούν οι μύες, να φύγουν τα παχάκια πια και να στρώσω τη διατροφή μου που ξεχνάω να φάω, να κάνω βάρη για αρχή 3 φορές τη βδομάδα και άλλες 2 τρέξιμο. Αν χάσω και μερικά κιλά δε θα με πειράξει καθόλου.

    Σας φιλώ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Καλη αρχη Πλουπλου.! Καλη επιτυχια με τους στοχους σου.

    Φυσικά να σχολιάσω εδώ οτι με το που σταμάτησα τα βάρη την τελευταία φορά όλοι είπαν τι καλά που αδυνάτισες
    Αυτες τις συκοφαντιες ποιος τις λεει?! Ο καθε ασχετος πεταει οτι του ερθει! Τα βαρη δεν σε δειχνουν χοντρο, ειδικα στις γυναικες που δεν εχετε την μυικη αναπτυξη που εχουμε εμεις!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  3. #3
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Γεία σου Κυριάκο, σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

    Είναι τα κοινωνικά και αισθητικά πρότυπα της κοινωνίας που θεωρούν οτι το όμορφο κορμί είναι το κοκαλιάρικο και όσες δεν είμαστε πετσί και κόκκαλο είμαστε αυτομάτως χοντρές. Ευτυχώς έχω περάσει απο όλα τα στάδια και ξέρω πλέον τι μου αρέσει πάνω μου. Μπούτια έχω και θα έχω. Έτσι είναι το καλούπι μου και έχω συμβιβαστεί με αυτό άρα ας είναι τουλάχιστο γυμνασμένα τα πόδια μου.

    Όσο για τα βάρη στις γυναίκες, βλέπω είσαι στα Ιωάννινα άρα ξέρεις τι βάρη σηκώνουν στην κωπηλασία που έκανα. Σηκώνουν πολλά και είναι και σε μικρή ηλικία με συνήθη αποτελέσματα πόνους στη μέση και ξεχαρβαλωμένα γόνατα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλή αρχή στο ημερολόγιό σου Πλουπλού!
    Κάθε αρχή και δύσκολη. Σιγά σιγά θα βρεις τους ρυθμούς σου στο θέμα της διατροφής και άσκησης. Τώρα όλα μπορεί να σου φανούν "βουνο' ή να μην ξερεις αυτο που κανεις αν ειναι το βέλτιστο ή αν κανεις σωστά μια άσκηση.. Αν και εχεις παρελθον, οπότε το σώμα θα θυμηθει γρήγορα.
    Όσο προχωράς θα ξεθολώνει το "τοπίο". Συνέχισε, κάθε μέρα θα βελτιώνεσαι και σε κάτι. Γράφε αναλυτικά τι τρως, αναλυτικα τι κανεις τζιμ.

    Καλή επιτυχια στο στοχο σου.
    Last edited by Kardoula; 25-09-15 at 17:24.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Γειά σας και πάλι!

    Το πόστ είναι διπλοσέντονο :) Διορθώσεις υποδείξεις παραπάνω απο ευπρόσδεκτες!

    Μετά απο μελέτη είδα οτι τα μάκρος μου είναι λάθος και πως για απώλεια βάρους πρέπει να κόψω 250 θερμίδες απο τις θερμίδες συντήρησης. Επίσης είμαι τελικά 65 κιλά. Λίγο αλλάζουν οι υπολογισμοί μου. Σύμφωνα με το πόστ του Cuban πρέπει να αφαιρέσω 250 θερμίδες μόλις για ομαλή μείωση βάρους, άρα πρέπει να τρώω 1750 θερμίδες

    Μάκρος τώρα Λίπος 65 γρ. ή 585 θερμίδες, Πρωτεΐνη 130 γρ. ή 520 θερμίδες και τα ρέστα Υδατάνθρακας 161 γρ. ή 645 θερμίδες.

    Έτρωγα σημαντικά λιγότερο, το fitnesspal δίνει μέσο όρο 1100 με 1150 θερμίδες, γιατί μου πρότεινε για απώλεια να μειώσω 400 θερμίδες απο το βασικό μεταβολισμό... Άλλες μέρες έπιανα 1600 και την επόμενη έπεφτε πείνα γιατί νόμιζα οτι έφαγα πολύ (και ένιωθα και άσχημα). Την τελευταία βδομάδα είμαι στις 1500 περίπου.

    Απ όσο έχω δεί και στα άλλα κορίτσια θα ανεβάζω σταδιακά θερμίδες με στόχο να φτάσω τα σωστά μάκρος μου.

    Σήμερα

    Πρωϊνό
    43 γρ βρώμη
    50 γρ. γάλα πλήρες
    100 γρ ισπανική μυζήθρα με Π 10-Λ 3,5- Υ 4,7 (λαι τα 4,7 γρ είναι σάκχαρα) απο αγελαδινό και κατσικίσιο γάλα

    Δεκατιανό
    1 μεγάλο πράσινο μήλο

    Μεσημεριανό
    Κοτόπουλο στήθος 120 γρ
    Πατάτα με φλούδα 125 γρ
    Ελαιόλαδο 1 κουταλιά σούπας
    Αρακάς 100 γρ μαγειρεμένος

    Απόγευμα/ προπροπονητικό
    Δεν είχα χωνέψει το μεσημεριανό.
    Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι ισορροπημένο με Υ-Π-Λ οπότε λέω να τρώω τη μυζήθρα με βρώμη και αμύγδαλα. Ή σα το πρωϊνο μου συν μία μπανάνα.

    Βραδυνό μετα την προπόνηση
    Κοτόπουλο 85 γρ
    Πατάτα 55 γρ
    Αρακάς 150 γρ
    Λάδι 1 κουταλίτσα

    Και τέλος
    Μυζήθρα 150 γρ
    Αμύγδαλα 25 γρ

    Σύνολο 1515 θερμίδες Π111/Υ138/Λ47.

    Γυμναστική

    Προθέρμανση τρέξιμο 10 λεπτά
    Ανοίγματα με αλτήρες, 2χ15 στα 6 κιλά
    Κωπηλατική με αλτήρες. 2χ 15 6 κιλά
    Σκουοτ για προθέρμανση 2χ20 με το βάρος σώματος
    Καθίσματα με αλτήρες, 2χ 15 στα 20 κιλά
    Σούμο, 2χ15 στα 10 κιλά
    Ορθια κωπηλατική με αλτήρες, 2χ15 στα 6 κιλά
    Αυτοσυγκέντρωσης, 2χ5 και 2χ7 στα 6 κιλά
    Εκτάσεις τρικέφαλων με αλτήρα καθιστή, 2χ15 στα 6 κιλά.

    Κοιλιακοί 2χ15 σηκώμα ποδιών στο μονόζυγο μέχριι τις 90 μοίρες και ένα προγραμματάκι 15 λεπτών με ροκανίσματα, κεράκι κλπ, χωρίς ξεκούραση ενδιάμεσα.

    Διατάσεις και τέλος.

    Αύριο αερόβιο και αγορά φρούτων και λαχανικών!

    Καληνύχτα!

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καλημέρα και καλή αρχή στο log σου!

    Καταρχάς να σου πω ότι ψιλοταυτίστηκα με αυτό που έγραψες για τα πρότυπα που υπάρχουν και το ότι έφτασες να αποδεχτείς το σωματότυπό σου όπως είναι. Κακά τα ψέματα, εμάς τις γυναίκες τα πρότυπα που κυκλοφορούν μας επηρεάζουν φουλ και μας ρίχνουν την αυτοπεποίθηση στα τάρταρα. Εγώ εδώ μέσα αυτό έμαθα, πως ένα σώμα χ δεν μπορεί να μοιάσει σε ένα σώμα ψ. Μπορεί όμως να γίνει μια καλύτερη εκδοχή του εαυτού του. Άσε που για να φτιάξεις αυτή την εκδοχή σημαίνει ότι σε φροντίζεις και δεν σε ταλαιπωρείς όπως μπορεί να κάνεις με τις διάφορες δίαιτες-υποσιτισμούς που κυκλοφορούν...

    Τώρα λίγο στη διατροφή σου κάποια σχόλια: εφόσον κάνεις βάρη στο γυμναστήριο και θες να βάλεις μυική μάζα, φρόντισε κάθε γεύμα σου να έχει μια πηγή πρωτείνης (αβγά, κοτόπουλο, άπαχο μοσχάρι, ψάρι, στραγγιστό γιαούρτι 2% ή τυρί cottage) μαζί με καλούς υδατάνθρακες και καλά λιπαρά τα οποία θα κατανείμεις αναλόγως μέσα στη μέρα ανάλογα και με τις ώρες που πας γυμναστήριο. Σε γενικές γραμμές έτσι πάει. Διορθώσεις θα κάνεις σιγά σιγά, θα σε βοηθήσουμε όλοι!

    Καλή συνέχεια!

  7. #7
    Senior Bodybuilder Αλεξανδρος Μπ's Avatar
    Join Date
    04-07-12
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    5,328

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post

    Τώρα λίγο στη διατροφή σου κάποια σχόλια: εφόσον κάνεις βάρη στο γυμναστήριο και θες να βάλεις μυική μάζα, φρόντισε κάθε γεύμα σου να έχει μια πηγή πρωτείνης (αβγά, κοτόπουλο, άπαχο μοσχάρι, ψάρι, στραγγιστό γιαούρτι 2% ή τυρί cottage) μαζί με καλούς υδατάνθρακες και καλά λιπαρά τα οποία θα κατανείμεις αναλόγως μέσα στη μέρα ανάλογα και με τις ώρες που πας γυμναστήριο. Σε γενικές γραμμές έτσι πάει. Διορθώσεις θα κάνεις σιγά σιγά, θα σε βοηθήσουμε όλοι!

    Καλή συνέχεια!
    Πρωϊνό
    43 γρ βρώμη
    50 γρ. γάλα πλήρες
    100 γρ ισπανική μυζήθρα με Π 10-Λ 3,5- Υ 4,7 (λαι τα 4,7 γρ είναι σάκχαρα) απο αγελαδινό και κατσικίσιο γάλα <-- τα αλλαζεις οπως ειναι


    Δεκατιανό
    1 μεγάλο πράσινο μήλο <------- αυτο δεν ειναι γευμα


    Μεσημεριανό
    Κοτόπουλο στήθος 120 γρ
    Πατάτα με φλούδα 125 γρ
    Ελαιόλαδο 1 κουταλιά σούπας <----- οπως το διαβασμα νομιζα οτι στο τελος θα βαλεις και κανα κολοκυθακι για παρεα διπλα
    Αρακάς 100 γρ μαγειρεμένος


    Απόγευμα/ προπροπονητικό
    Δεν είχα χωνέψει το μεσημεριανό.
    Αν δε κάνω λάθος πρέπει να είναι ισορροπημένο με Υ-Π-Λ οπότε λέω να τρώω τη μυζήθρα με βρώμη και αμύγδαλα. Ή σα το πρωϊνο μου συν μία μπανάνα.

    Βραδυνό μετα την προπόνηση
    Κοτόπουλο 85 γρ
    Πατάτα 55 γρ
    Αρακάς 150 γρ
    Λάδι 1 κουταλίτσα

    Και τέλος
    Μυζήθρα 150 γρ <----αυτο εδω γτ κοριτσι μου το κανεις
    Αμύγδαλα 25 γρ



    Καλημερα, και καλως ηρθες στο υπεροχο φορουμ μας.Μιας και οπως ειπες διαβαζεις τα αλλα κοριτσια μας που ειδες να το τσουζουν στην μυζηθρα;Εδω μερικα ατομα κανουμε αμαν να δουμε λιγο τυρακι και εσυ το τσακησες.
    Η διατροφη σου ειναι εντελως λαθος και πρεπει να ρηξεις αρκετο διαβασμα για να βγαλεις μια καλη διατροφη να ξερεις οτι οσο πιο καθαρα φας και απλα τοσο πιο γρηγορα θα δεις το σωμα σου να αλλαζει και να παιρνει την κατηφορα στο λιπος.
    Απο τι διαβασα εισαι δυσκολη στο να φας καποιες τροφες,αυγα δοκιμασες ειναι η καλυτερη πρωτεινη και λογικα φτηνα.Τον μπακαλιαρο ρολο σαν ψαρι τον ξερεις ειναι αγευστος.Δες λιγο ποσο ομορφα τρωνε τα αλλα κοριτσακια.

    Και κατι ακομα στο γευμα πριν την προπονηση δεν πλακωνεσαι στην πρασιναδα γτ ηδη αργει την χωνεψη πετας και το λαδι και το κανεις ακομα πιο αργο και στο τελος τρως την πατατα με φλουδα;Αυτο λειτουργει καπως σαν το λαδι η φλουδα και σε βοηθαει να πας τουαλετα.Αυτο πολυ το κανουν το βραδυ στο τελευταιο γευμα οχι πριν την προπονηση.


    καλημερα και σου ευχομαι να φτασεις τους στοχους σου πλουπλου

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πλουπλου, αν εχεις εκτυπωτή, εκτυπωσε τον παρακάτω πινακα και κολλησε τον στο ψυγειο σου. Απλα πραγματα - επιλεγεις απο τη λιστα τροφες και τις συνδιαζεις στα γευματα σου. Δεν χρειαζεται ουτε ημερολογια να κοιτας ουτε τιποτα, ειναι τοσο ευκολο που πιστεψε με θα εκπλαγεις στην πορεια πως τοσο καιρο δεν μπορουσες να τρως σωστα.

    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Σας ευχαριστώ πολύ Έλενα, Καρδούλα και Αλέξανδρε για τις συμβουλές! Πάρα πολύ! Όσο διαβάζω τόσο θα βελτιώνομαι και στις ασκήσεις και στη διατροφή. Έχω πλήρη επίγνωση των λαθών μου και πόσταρα τη διατροφή για να γίνει κατανοητό με ποιά (λάθος) βάση ξεκινάω. Ελπίζω να γίνεται καλύτερη. Όσο διαβάζω τόσο θα τη βελτιώνω.

    Τη μυζήθρα νόμιζα οτι πλησιάζει στα μάκρος του κότατζ που εδώ δε βρίσκω.
    Τα γιαούρτια έχουν τελείως διαφορετικά μάκρος εδώ, αν θυμάμαι καλά είναι κάτι τύπου 3,5 πρωτεΐνη, 4,7 υδατάνθρακες και 3 λίπος. Κάτι τέτοιο. Στα γαλακτοκομικά έχουμε ένα θεματάκι με λίγα λόγια.

    Τα ψάρια είναι ένα θέμα... Θα το προσπαθήσω για την υγεία μου να τρώω κάτι πέρα απο κονσέρβα τόνου που και αυτή δε με τρελαίνει αλλά την τρώω. Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Αν είναι ωμά; Ωμό αν είναι φρέσκο με λεμόνι δε με πειράζει, σα σουσι χωρίς το ρύζι και τη σάλτσα σόγιας φυσικά.

    Η πατάτα είναι με φλούδα (δε ξέρω αν είναι σωστό) και τα κρέατα και τα λαχανικά στον ατμό εκτός αν έχω σαλάτες. Αν έχω κέφια τα κάνω στη γκριλιέρα.

    Τα αυγά δεν είναι θέμα, ο μανάβης με αγορές πάνω απο δέκα ευρώ σου χαρίζει μια 12αδα. Τα χάριζα στους συγκάτοικους μου, τώρα θα τα τρώω!

    Και κάπως έτσι, μετά τις υποδείξεις και την φοβερή λίστα, πάω για ψώνια.

    Καλές προπονήσεις και καλό ΣΚ σε όλους!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Εδώ είμαι πάλι.

    Έχω απορίες. Μετά την προπόνηση κάνει να φάω σαλάτα και λάδι;
    Επίσης πρέπει να δω πως θα κάνω τουλάχιστο 5 γεύματα και να μη φορτώνω το στομάχι μου πιο πολύ το βράδυ. Βλέπω οτι δεν έχω φάει και μπουκώνομαι.

    Σήμερα έχω το εξής

    Πρωϊνό
    225 γιαουρτι 0%
    60 γρ βρώμη

    Δεκατιανό
    100 γρ. κότατζ (βρήκα στο Λίντλ με 4,5 λιπαρά)
    1 μικρό μήλο

    Μεσημεριανό
    100 γρ σολωμό
    90 πατάτα
    Μπρόκολο που δε μέτρησα. 1 μικρό καρότο.

    Μετα προπονητικό

    100 γρ κοτόπουλο\100 γρ πατάτα. Ελαιόλαδο.

    Βραδινό
    Ομελέτα με 3 ασπράδια και ολόκληρο κρόκο με μανιτάρια 30 γρ, ισως και πιπεριά.
    ρύζι 60 γρ και μπρόκολο με σαλάτα μαρούλι και 1 κουτ σουπας λαδι.

    Πριν τον ύπνο
    100 γρ κότατζ με 15γρ καρύδια.

    Όλα αυτά το φιτνες παλ τα δίνει 1675 θερμίδες Υδ. 163, Π. 122, Λ. 55

  11. #11
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Αύριο

    Πρωινο
    250 γρ γιαουρτι
    60 βρώμη

    Δεκατιανο
    100 κοτατζ με μηλο μικρό

    Μεσημέρι/προποπονητικο
    90 Κοτόπουλο
    90 πατάτα ή 70 ρύζι

    Προπόνηση Βάρη που θα την ποστάρω αύριο

    Βράδινό
    100 γρ κοτόπυλο
    125 πατάτα
    Σαλάτα με λαδάκι

    100 γρ κοτατζ με καρύδια 15 γρ.

    Αυτό βγαίνει Υ139-Π114-Λ 23. 1315. Λείπουν 300 θερμίδες που λείπουν απο λιπαρά.
    Να ανεβάσω τα γραμμάρια στο κοτοπουλο το ρύζι και την πατάτα;

  12. #12
    Senior Bodybuilder Mirto_'s Avatar
    Join Date
    03-02-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,307

    Default

    Τα πραγματα ειναι απλα κοπελα μου,το γιαουρτι μη το παιρνεις 0%,το 2% ειναι μια χαρα,η πατατουλιτσα σου πρεπει να ανεβει που ειναι μονο 90 γρμ(ΣΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ 90 ΓΡΜ;;),ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΜΕΤΡΑΜΕ(αν ειναι δυνατον δηλαδη!!)Το λαδακι σου αν θες βαλ'το καλυτερα πριν τη προπονηση..

    Πιστευω να σε βοηθησα καπως και οι πιο εμπειροι ας διορθωσουν οπου χρειαζεται!
    Μαζί μου όποιος θέλει,απέναντι μου όποιος μπορεί.

  13. #13
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Δεν ειμαι στους πιο εμπειρους αλλα θα πω την αποψη μου.Συμφωνω απολυτως με μια επισημανση το λαδακι βγαλτο οπωσδηποτε μετα απο την προπονηση εχεις ολα τα υπολοιπα γευματα να το βαλεις. Για το πριν την πρπονηση οι αποψεις διιστανται.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Μεταμεσονύχτια η Πλουπλού. Μη ξεχνάτε πως έχουμε μια ώρα διαφορά.

    Τι έγινε σήμερα. Δεν αντέχω το φαγητό. Ειλικρινά, μου πέφτει βαρύ μου είναι πολύ και ζορίζομαι να το φάω, δε μπορώ να το κατεβάσω. Με κοροϊδεύουν οι συγκάτοικοι "Μια για το μπαμπά... Έλα μία για τη μαμά, έλα φάε κι εσύ λιγάκι Σιγανοπαπαδιά (που είναι ο ένας απο τους συγκατοίκους). Όχι ντάξει δωσμου την πουλάδα θα την φάω".

    Θαρρώ πως διάλεξα λάθος νικνειμ. Έπρεπε να με βγάλω Η Στριμμένη.

    Οι αγάπες οι συγκάτοικοι έχουν βαλθεί να με μουρλάνουν και σήμερα όλα τα φαγητά τους ήταν το λιγότερο τηγανητά. Ταμπουρώθηκα και μπήκαν να μου δώσουν κροκέτα που είναι τηγανητη μπεσαμελ με ζουμί απο ψητό κότας και λιγο κοτοπουλο. Όλα αυτά πανέ. Μου άφησαν μπισκότα στο γραφείο τα σκατόπαιδα.

    Ήρθα Ισπανία 62 κιλά, τον Ιούλιο ήμουν 69 απο τα ψωμιά το καθισιό και το φαι στο πόδι. Ή που δε προλάβαινα να φάω κάν και έτρωγα μόνο βραδυνό. Θέλω την καλύτερη πλουπλού που μπορώ να έχω στα 29 μου χρόνια, δε θέλω να ζορίζομαι στο τρέξιμο, ούτε να ντραπώ να βάλω φούστα. Με το παρελθόν που έχω δε μου το επιτρέπω! Το χειρότερο είναι πως τους ρώτησα, δε θυμάσαι που ήμουν πιο αδύνατη όταν ήρθα στο σπίτι; Και απαντάνε τα σκατόπαιδα, που πολύ τα αγαπάω όλα, πως δε με θυμούνται αδύνατη :(

    Τέλος η μίρλα πάμε στα θετικά:

    Σήμερα λοιπόν έκανα 40 λεπτά αερόβιο, 5 λεπτά διατάσεις.

    Μεταπροπονητικά, τελικά ζύγισα λάθος και έτσι συμπλήρωσα με ένα αυγό βραστό.
    Το βράδυ δεν είχα όρεξη για κότα πάλι και έκανα πιτακι με 3 αυγά και 60 γρ βρώμη και κανέλα. Η σαλάτα πήγε στο Σιγανοπαπαδιά, το λάδι αμφιβάλλω αν το έφαγα. Το κότατζ και τα καρύδια αν τα φάω θα σκάσω και άσε που δε μπορώ να περιμένω άλλη μια ώρα να πέσω για ύπνο.

    Σημειώσεις για αύριο> Λάδι όχι μετά την προπόνηση. Σε ευχαριστώ GEORGE.P :)

    Επειδή σήμερα νιώθω λες και έχω φάει δεινόσαυρο, αύριο θα φάω περισσότερη βρώμη για πρωινό, θα μπουκωθώ περισσότερη πουλάδα και ρυζοπατάτα που είναι το μεσημεριανό-προπροπονητικό μου.

    Αν δώ πως και αύριο δε την παλεύω με στο στομάχι θα κάνω καινούρια μάκρος. Τα σημερινά μου χάλια είναι τα εξής> 1367 θερμίδες 150Υ-108Π- 31 Λ. Γι αυτό δε χάνω κιλά. Γιατί δε τρώω! Πφφφφφ....

    Μυρτώ, σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα προσπαθήσουν να μου φέρουν σε ένα ελληνικό μαγαζί τοτάλ 2%, και θα ψάξω καλύτερα τα ράφια να δω αν θα βρω ένα καλό ισοδύναμο του τοτάλ. Αφού βρήκα κότατζ όλα γίνονται!

    Αυτά... Τα κλείνω, και πέφτω όπως είμαι.

  15. #15
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Καλημέρα πλουλου!3 αυγά ολόκληρα κ 60 γραμμάρια βρώμη για βραδυνό κ μετά ύπνος ρε μανάρι?Εχε στο μυαλό σου 2-3 βασικά πράγματα κ κράτα τα απλά.

    Σε όλα τα γεύματα πρέπει να υπάρχει μια μορφή πρωτείνης όπως σου είπαν κ τα παιδιά + μια μορφή υδατάνθρακα η καλών λιπαρών
    Τον υδατάνθρακα τον χρειάζεσαι περισσότερο το πρωί κ γύρω απο την προπόνηση σου,εκεί δλδ που χρειάζεσαι ενέργεια κ τα λιπαρά όπως κ τα λαχανικά μακρυά απο την προπόνηση σου.Μη βάζεις σαλάτες κ λάδια πριν τν προπόνηση η στο μεταπροπονητικό σου,αυτό που θέλεις ειδικά μετά την προπόνα είναι να απορροφηθεί όσο το δυνατών πιο γρήγορα η πρωτείνη αο το σώμα,κ τα λιπαρά όπως κ οι φυτικές ίνες που περιέχουν τα λαχανικά καθυστερούν αυτή τη διαδικασία..


    Μην μπλέκεις τους υδατάνθρακες κ τις πρωτείνες σε ενα γεύμα,τι εννοώ,θα έχεις ΜΙΑ πηγή υδατάνθρακα η ΜΙΑ πηγή λιπαρών κ ΜΙΑ πηγή πρωτείνης σε κάθε γεύμα.Δεν θα φας δλδ λίγη πατάτα κ λίγο ρύζι κ λίγο κοτόπουλο κ λίγα αμύγδαλα ίσα ίσα για να συμπληρώσεις τα μάκρο σου,απλά πράγματα.Αυτό θα σε βοηθήσει κ με τα φουσκώματα.

    Στο τελευταίο σου γεύμα πριν τον ύπνο μν τρως υδατάνθρακες,στο σημείο που βρίσκεσαι σου είναι παντελώς άχρηστοι στο βραδυνό σου.Εκεί χρειάζεσαι τις σαλάτες κ τα λιπαρά ωστε να καθυστερήσεις την απορρόφηση της πρωτείνης μιας κ θα κοιμάσαι για αρκετές ώρες κ το σώμα δε θα λαμβάνει τροφή.


    Αυτά,καλή επιτυχία κ καλή δύναμη σου εύχομαι ολόψυχα!


    ΥΓ,Πρόσεξε το αυτό με τα αυγά,μόνο χτες έφαγες 4 ολόκληρα αυγά,είναι πολλά,κράτα 1- μαξ 2 κρόκους τη μέρα.Τα ασπράδια μπορείς να τα καταναλώνεις άφοβα με βάση τα μάκρος σου,είναι καθαρή πρωτείνη.
    Last edited by Renesis; 29-09-15 at 10:02.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Γεια σου Πλουπλού, καλημέρα!
    Μην αγχώνεσαι με το φαγητό, ιδιαίτερα αν το στομάχι σου έχει συνηθίσει σε μικρότερες ποσότητες. Ανέβαζε σιγά σιγά, θα είναι καλύτερο για σένα. Θα δεις πως ανεβάζοντας δραστηριότητα σταδιακά στο γυμναστήριο, θα αυξάνεται και η όρεξή σου στο φαγητό. Οπότε μην σε αγχώνει αυτό, θα δεις πώς θα στρώσει στην πορεία!

  17. #17
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Καλό μεσημέρι!

    Renesis έκανα λάθος. Το πιτάκι ήταν το βραδινό μου με 3 ασπράδια. Δε μπορούσα να το φάω γιατί είχε ήδη πάει 11 και είχα φουσκώσει απο το μεταπροπονητικό.Αν δε το έτρωγα θα ήμουν στις 1000 θερμίδες :( Άρα τα μπούκωσα.

    Να πω ένα κουλό; Νομίζω οτι η βρώμη το βράδυ με τσίτωσε πολύ άσχημα, Σα να είχα πιεί καφέ ένιωθα.

    'Ελενα, το προσπαθώ. Είχα συνηθίσει τη νηστεία μου φαίνεται και τώρα ζορίζομαι. Βλέπω οτι έχει πάει απόγευμα και πάλι δεν έχω φάει και πλακώνομαι στο φαι στις μεσημεριανές ώρες.

    Οπότε σήμερα η στριμμένη έφαγε 200 γρ κότατζ το πρωι με 65 βρώμη, το γιαούρτι με το μήλο και καρύδια και θα ανεβάσω τα γραμμάρια σε 100 κοτόπουλο και 60 ρύζι με ωμή ζυγιση που με κρατάει μέχρι την προπόνηση και το τέλος της.

    Το βράδυ θα ποστάρω τα σημερινά μου καμώματα και την προπόνηση που ελπίζω να με ξετινάξει και να κοιμηθώ νωρίς.

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και για την εμψύχωση.

    Καλό μεσημεριανό και καλές προπονήσεις!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Να μη μπουκώνεις βρώμη το βράδυ!Κ αυτό που λες οτι δεν μπορείς να φάς τις ποσότητες αυτές εγώ το κατανοώ κ το καταλαβαίνω πρέπει όμως να το συνηθίσεις,σιγά σιγά δε σε βιάζει κανείς.
    Εχει πάει απόγευμα κ δεν έχεις φάει τπτ όλη μέρα ρε παιδί μου?Απαράδεκτη,δεν έχει νόημα να τα μπουκώνεις όλα μαζί απλά για να συμπληρώσεις τις θερμίδες σου,πρέπει να κάνεις απαραίτητα 5-6 γεύματα μέσα στν ημέρα ανα 3-4 ώρες για να κρατάς τον οργανισμό σου σε λειτουργία κ τα επίπεδα της γλυκόζης στο αίμα σταθερά.
    Δεν είπαμε να σαι κ με το ρολόι στο χέρι,αλλά αμα ήταν έτσι απλά όλοι θα μπουκώναμε τα πάντα όλα μια φορά τη μέρα κ τέλος.
    Ειδικά το πρωινό σου ίσως είναι κ το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας,δεν πρέπει ΠΟΤΕ να το ξεχνάς.

    Ζορίσου λιγάκι στν αρχή κ θα δεις με τον καιρό κ τις προπονήσεις που θα ρθει στα ίσα του ο μεταβολισμός σου,οτι όσο κ να τρως δε θα σου φτάνει όπως λέει κ το Ελενάκι παραπάνω!
    Last edited by Renesis; 29-09-15 at 14:51.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πλουπλου καθε αρχη και δυσκολη.

    Στο πρωτο ποστ λες πως το χες ριξει στα γλυκα και δεν ειχες αφησει περιπτερο και σουπερμαρκετ που να μην αγοραζεις σοκολατες. Εκει πως αντεχε το στομαχι; Δεν ζοριζοσουν να τρως;

    Γι αυτο λοιπον συγκεντρωσου και δωσε χρονο στο σωμα σου να επανελθει.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Κορίτσια είστε θεές και έχετε απόλυτο δίκιο! Τα λέτε πολύ σωστά.

    Για να μην αγχώνομαι με τις θερμίδες θα φορτώνω υδατάνθρακα πρωί και μεσημέρι και μετά την προπόνηση. Ετοιμάζω το μεσημεριανό μου τώρα.

    Όλα είναι στο κεφάλι μας, τα κιλά δε τα πήρα με κόπο, τα πήρα με τρόπο. Τα έχασα γιατί έκοψα το φαί απο τον Ιούνιο και μετά που έχανα ένα κιλό το μήνα. Πραγματικά, βρήκα το φόρουμ γιατί ένιωθα φοβερή αδυναμία, σερνόμουν, δε μπορούσα να διαβάσω και γενικά δεν είχα ενέργεια. Έτρωγα φρούτα και λαχανικά, σπάνια ρύζι ή ψωμί. Δε μπορούσα να φάω επίσης απο τη ζέστη που απο τέλος Ιουνίου το 35 το είχε στάνταρ. Τα γλυκά και τα μπισκοτάκια και λοιπά χαζά δε μου κάνουν πλέον αίσθηση. Έκοψα τη ζάχαρη και είμαι καλά με το μικρό μου μήλο και ένα καρότο.

    Να γράψω επίσης πως έτρωγα απο το άγχος και τη στεναχώρια μου. Όχι δεν πέρασαν τα προβλήματα που έχω, απλώς αναγνώρισα το μοτίβο. Ξέρω πότε είναι πιο πιθανό να ξεφύγω, αλλά ξέρω πως αν είμαι χορτάτη, δε χωράει να κατέβει το γλυκό. Μπορεί να ακούγονται χαζά αυτά που γράφω, αλλά ίσως βοηθήσουν κάποιον που έχει παρόμοια σχέση με το φαγητό. Οπότε αυτό λύθηκε.

    Να ναι καλά ο Κουβανός και το ποστ για υπολογισμό θερμίδων που κατάλαβα πως το φιτνες παλ μείωνε θερμίδες απο το βασικό μεταβολισμό και έτσι υποσιτιζόμουν. Έχω ακούσει ήδη μια κατσάδα απο το μικρό αδερφό μου που είναι αθλητής έλεγε "τρως λίγο". Προσοχή στις αυτόματες ρυθμίσεις της κατα τ'άλλα εξαιρετικής εφαρμογής. Ευτυχώς που με τόσο χαμηλές θερμίδες δεν έπαθα τίποτα χειρότερο και χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας.

    Ο μικρός αδερφός, έχει τη θεωρία οτι τις γυναίκες με τις δίαιτες και τα πρότυπα δε μας αφήνουν σε χλωρό κλαρί γιατί αν ποτέ μάθουμε να τρώνε ισορροπημένα θα χαθούν πολλά λεφτά απο τη βιομηχανία αδυνατίσματος, που παρεπιπτόντως, μόνο στην Ισπανία που είμαστε τζιράρει ένα δις ευρώ το χρόνο. Και έτσι τρώγε ελάχιστα, χάσε υγρά και γλυκογόνο και όταν σταματήσεις τη "δίαιτα" θα φάς όλες τις παέγιες και όλα τα χαμόν και πάλι θα σε έχω πελατάκι.

    Τελευταία μόδα είναι τα τέστ τροφικής δυσανεξίας που πληρώνονται απο 50 ευρώ και πάνω και σου βγάζουν και καλά ποια τρόφιμα δεν χωνεύει καλά ο οργανισμός σου. Δε μιλάω για υπαρκτή δυσανεξία στη γλουτένη και τη λακτόζη ή τροφικές αλλεργίες. Αυτά τα τέστ αν δε τα κάνεις με γιατρό ή ειδικό διαιτολόγο είναι παντελώς άχρηστα. Οι συμβουλές του "διαιτολόγου" μετά είναι να μη τρώς αυτά τα τρόφιμα καθόλου και να τρως μόνο λαχανικά με πρωτεΐνη ή όσπρια με λαχανικά ή υδατάνθρακα και ποτέ υδατάνθρακα με πρωτείνη παρέα. Αυτό είναι το νέο τρεντ... Να το θυμάστε θα έρθει και σε σας... Το αναφέρω γιατί άλλος συγκάτοικος ακολουθεί αυτό και στραβώνει όταν βλέπει την πατάτα με το κοτόπουλο και είναι η γκεστάπο του υδατάνθρακα.

    Οπότε προσπαθώ να βρώ μια ισορροπία στη διατροφή μου ήδη με τα λάθη που κάνω μαθαίνω και παίρνω πολύτιμα μαθήματα απο τους γκουρού του φίτνες. Κλείνω τα αυτάκια μου στη γκεστάπο, αλλά τόση βρώμη και να θέλω δε μπορώ να φάω.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Ρένεσις, κάνω αυτό που περιγράφεις. Σηκώνομαι, πιάνω δίαβασμα, τρώω μετά απο μια ώρα. Μετά πεινάω στις 12. Θα φάω κότατζ ή γιαούρτι και μετα για να πεινάσω πάει 4. Αν φάω στις 4 η προπόνηση θα γίνει 7 με 8 και κάπως έτσι περνάει η μισή μέρα και εγώ δεν έχω φάει αρκετά. Συνήθειες είναι και θα αλλάξουν. Ελπίζω σε αυτο.

  22. #22
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πλουπλου καθε αρχη και δυσκολη.

    Στο πρωτο ποστ λες πως το χες ριξει στα γλυκα και δεν ειχες αφησει περιπτερο και σουπερμαρκετ που να μην αγοραζεις σοκολατες. Εκει πως αντεχε το στομαχι; Δεν ζοριζοσουν να τρως;

    Γι αυτο λοιπον συγκεντρωσου και δωσε χρονο στο σωμα σου να επανελθει.
    Καρδούλα μου χίλια δίκια έχεις. Και ειδικά τις σοκολάτες και τα ψωμιά που κάνουν κακό.
    Έτσι χρειάζομαι εγώ, να μου τα λένε σταράτα, χωρίς δικαιολογίες. Έχω καταλάβει το λάθος μου και έχω συγκεντρωθεί στη γυμναστική και τη διατροφή μου και ήδη αισθάνομαι καλύτερα μες τη μέρα μου.

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ετσι! Κι αυτα δεν στα λέω εκ του ασφαλούς.
    Στα λέει μια γυναικα που μπορεί να ζει μονο με σοκολάτα και που στο παρελθον είχε φτασει 72 κιλά γαιδαρα.
    Αρα ξέρω καλά πως είναι ή ψυχολογία σου, καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου να αλλάξει το σωμα σου γι αυτό σου μίλησα με κάθε ειλικρίνεια.
    Με υπομονή και σωστο πρόγραμμα θα τα καταφέρεις.
    Σήμερα μπορείς να φας τόσο, αύριο μια μπουκιά παραπανω.. εκμεταλλευσου τις θερμίδες και κάνε δυνατές προπονήσεις και όσο κανεις τόσο θα ανεβαίνει ο μεταβολισμός.

  24. #24
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ετσι! Κι αυτα δεν στα λέω εκ του ασφαλούς.
    Στα λέει μια γυναικα που μπορεί να ζει μονο με σοκολάτα και που στο παρελθον είχε φτασει 72 κιλά γαιδαρα.
    Αρα ξέρω καλά πως είναι ή ψυχολογία σου, καταλαβαίνω τη λαχτάρα σου να αλλάξει το σωμα σου γι αυτό σου μίλησα με κάθε ειλικρίνεια.
    Με υπομονή και σωστο πρόγραμμα θα τα καταφέρεις.
    Σήμερα μπορείς να φας τόσο, αύριο μια μπουκιά παραπανω.. εκμεταλλευσου τις θερμίδες και κάνε δυνατές προπονήσεις και όσο κανεις τόσο θα ανεβαίνει ο μεταβολισμός.
    Τώρα αν θέλω σοκολάτα πίνω ένα κακάο σκέτο χωρίς ζάχαρες και με μειωμένα λιπαρά. Κατάλαβα πως μου αρέσει η μυρωδιά.

    Να αναφέρω επίσης και θα το βάλω με τέτοια γράμματα για να δώσω έμφαση.

    Η σοκολατοφαγία και λοιπές σαβουροφαγίες κάνουν μεγαλύτερη ζημιά στην τσέπη απο τα μπισκότα, τα κέικ και τις σοκολάτες. Όλα τα επεξεργασμένα κάνουν κακό στην υγεία και κοστίζουν το διπλό και τριπλό απο μια σωστή διατροφή.
    Υπολόγισα οτι στις φάσεις τρελού μπουκώματος έδινα μέσο όρο 30 ευρώ το μήνα σε σαβούρες και μετά στεναχωριόμουν γιατί είμαι σα φάλαινα.
    Αυτή τη στιγμή ξοδεύω πολύ λιγότερα και νιώθω σωματικά και ψυχολογικά πολύ καλύτερα.
    Το ξέρω οτι όσοι πρέπει να φάνε περισσότερες θερμίδες ζορίζονται οικονομικά, αλλά λύσεις υπάρχουν.

    Πχ πρότεινα στους συγκάτοικους να αγοράζουμε κοτόπουλο ολόκληρο. Εγώ κρατάω τα στήθη ο άλλος κρατάει το υπόλοιπο και κάπως έτσι τρώμε 2 φορές με 1,70.
    Οι πατάτες είναι πιο οικονομικές απο το ρύζι. Δε ξέρω αν είναι καλύτερα, αλλά αν ζοριστώ οικονομικά, πατάτα θα φάω.
    Το γιαούρτι με ζορίζει στην τιμή, άλλα με σωστό πρόγραμμα, μπορώ να βρω τα 5 ευρώ που κάνει.

    Αυτά απο την πλουπλού.

    Πάω για διάβασμα :)

  25. #25
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Καλημέρα πλουπλου,μην αγχώνεσαι κοριτσάρα όλα μέσα στο μυαλό μας είναι,το μυαλό τα κουμαντάρει όλα.Οι σοκολάτες κ τα σκαταλοίδια είναι εξάρτηση κ δύσκολα κόβονται.Ανετα θα μπορούσα κ εγώ να ζήσω με πάστες κ σοκολατάκια,είναι το πάθος μου!
    Αλλά τι να το κάνω αμα είναι να τα τρώω κ να μαι χαρούμενη για 2 λεπτά κ μετά να κοιτάω στον καθρέφτη κ να με πιάνει καταθλιψάρα?Κ ξέρεις όσο δεν τα τρως τόσο δεν τα ζητάς,τουλάχιστον σ εμένα αυτό συμβαίνει,αμα κάνω κ φάω ενα σοκολατικό μετά θέλω συνέχεια.Αν περάσει καιρός χωρίς να φάω μετά δεν μ κάνει καμία αίσθηση.

    Προχτες είχε γενέθλια ο καλός μου κ πήγαμε σ ενα ζαχαροπλαστείο να πάρουμε γλυκά για τους συναδελφους του στη δουλειά κ για τους δικούς του,μπήκαμε μέσα στο ζαχαροπλαστείο κ έπαθα πατατράκ..Μέχρι να πάρει οτι ήθελε να πάρει κ να φύγουμε βάρεσα 3 εγκεφαλικά κ 12 εμφράγματα,μ έπιασε πανικός!Γύριζα τα βλέμα αλλού να μη βλέπω τις πάστες κ έπεφτε το μάτι στα κουλουράκια,γύριζα πάλι αλλού κ έπεφτα πάνω σε τούρτες....
    Μετά μπήκαμε στ αμάξι να φύγουμε κ μασουλούσε δίπλα μου κάτι μπάρες με σοκολάτες μέλια κ μλκιες κ μου μυρίζανε..

    Αλλά να σου πω κάτι?Την ικανοποίηση που ένιωσα για τον εαυτό μου όταν ήρθαμε σπίτι κ δεν είχα αγγίξει τπτ απ όλα αυτά τα καλούδια δεν την αλλάζω ούτε με όλες τις πάστες του κόσμου!!

    Βάλε ενα στόχο στο κεφάλι σου κ γίνε κυρίαρχος του εαυτού σου,μν αφήνεις τν κοιλιά σου να κάνει κουμάντο στο μυαλό σου!Μάθε να λες κ κάνα όχι που κ που κ έχε υπομονή,δεν φαντάζεσαι πόσο μεγάλη δύναμη έχει μέσα του ο άνθρωπος.Οταν θέλουμε κάτι πάρα πολύ πάντα μπορούμε να το καταφέρουμε.ΠΑΝΤΑ!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  26. #26
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Renesis πάντα χαίρομαι τα posts σου όταν επανέρχεσαι στο φόρουμ!

    Είχα βρει μια φωτογραφία που είχε στη μια πλευρά φρούτα και λαχανικά και στην άλλη γλυκά, διάφορα αλμυρά και γενικά συσκευασμένα τρόφιμα και έγραφε χαρακτηριστικά ''if your food can go bad, it's good for you. If your food can't go bad, it's not good for you''. Δεν θέλω βέβαια να τα δαιμονοποιήσω όλα, καθώς δεν γεννήθηκε κανείς να τρώει σούπερ καθαρά και να είναι πάντα ''φιτ'' και ωραίος και όλοι μας έχουμε φάει και ζήσει με απ' όλα. Απλώς όταν πλέον έχεις πρόσβαση στη γνώση, όταν κάνεις μια επιλογή να αλλάξεις την ποιότητα ζωής σου, τη στηρίζεις και αναλόγως. Εκεί δεν μπορείς να πεις ότι ''δεν ξέρεις''. Όλα επιλογές είναι. Απλώς πρέπει να τα κάνουμε όλα συνειδητά και χωρίς πίεση και αρνητική ψυχολογία. Γιατί αν δει κανείς όλο αυτό σαν στέρηση, σαν να ζορίζεται να το κάνει, απλά και μόνο για να κυνηγήσει την εικόνα, εκεί θα είναι νομίζω δυστυχισμένος και εκεί θα ξεσπάει και στο φαγητό και τη σαβούρα.

    Ας μην αγχωνόμαστε. Έχουμε ο καθένας τους στόχους του, τους ξεκαθαρίζουμε μέσα μας, φτιάχνουμε το πλάνο μας, το ακολουθούμε, κρατάμε ισορροπίες και είμαστε ελεύθεροι, fit και ωραίοι!

  27. #27
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Renesis πάντα χαίρομαι τα posts σου όταν επανέρχεσαι στο φόρουμ!

    Είχα βρει μια φωτογραφία που είχε στη μια πλευρά φρούτα και λαχανικά και στην άλλη γλυκά, διάφορα αλμυρά και γενικά συσκευασμένα τρόφιμα και έγραφε χαρακτηριστικά ''if your food can go bad, it's good for you. If your food can't go bad, it's not good for you''. Δεν θέλω βέβαια να τα δαιμονοποιήσω όλα, καθώς δεν γεννήθηκε κανείς να τρώει σούπερ καθαρά και να είναι πάντα ''φιτ'' και ωραίος και όλοι μας έχουμε φάει και ζήσει με απ' όλα. Απλώς όταν πλέον έχεις πρόσβαση στη γνώση, όταν κάνεις μια επιλογή να αλλάξεις την ποιότητα ζωής σου, τη στηρίζεις και αναλόγως. Εκεί δεν μπορείς να πεις ότι ''δεν ξέρεις''. Όλα επιλογές είναι. Απλώς πρέπει να τα κάνουμε όλα συνειδητά και χωρίς πίεση και αρνητική ψυχολογία. Γιατί αν δει κανείς όλο αυτό σαν στέρηση, σαν να ζορίζεται να το κάνει, απλά και μόνο για να κυνηγήσει την εικόνα, εκεί θα είναι νομίζω δυστυχισμένος και εκεί θα ξεσπάει και στο φαγητό και τη σαβούρα.

    Ας μην αγχωνόμαστε. Έχουμε ο καθένας τους στόχους του, τους ξεκαθαρίζουμε μέσα μας, φτιάχνουμε το πλάνο μας, το ακολουθούμε, κρατάμε ισορροπίες και είμαστε ελεύθεροι, fit και ωραίοι!



    Τα είπες όλα μέσα σε 12 λεξεις!!! +100000000
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  28. #28
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Γεια σας!
    Το χθεσινό μενού

    Πρωινό
    200 γρ κοταζ 4,5 λιπαρά
    65 γρ βρώμη
    Σνακ
    Γιαούρτι 0 λιπαρά
    11 γρ καρύδια
    1 μικρό μήλο
    Μεσημέρι, προπονητικο
    120 γρ κοτόπουλο
    50 γρ ρύζι σε ωμή ζύγιση

    Μετά προπονητικό

    93 κοτόπουλο ψητό
    50 ρύζι

    Βράδυ
    Σαλατικό με λάδι. Τα υπόλοιπα που είχα δίπλα δε κατέβαιναν άρα τα άφησα στην ηρεμία τους.

    -150 Υ, 102 Π , 28 Λ 1357 θερμίδες.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Προπόνηση
    Τρέξιμο 10 λεπτά
    1. Στήθος 2χ12, 4κ Ανοίγματα με αλτήρες
    2. Πλάτη Άρσεις θανάτου με λυγισμένα πόδια 1χ12-8, 2χ12- 12
    3. Πόδια
    2χ20 καθίσματα προθέρμανση
    3χ12 καθίσματα, 8 κ
    4. Ώμοι- Τραπεζοειδείς Πιέσεις ώμων με αλτήρες καθιστή 2χ12, 2κ
    6. Δικέφαλα - Κάμψεις δικεφάλων με αλτήρα καθιστή 2χ12,4 κ
    7. Τρικέφαλα καθιστή με αλτήρα, 2χ12, 4 κ

    Διατάσεις




    -Παρατηρήσεις για την προπόνηση.
    Πόδια. Κάνω καθίσματα ξανά για να καταλάβω την κίνηση. Πρέπει να συγκεντρωθώ για να νιώσω το γλουτό και αν αφήνω την μέση να σπάσει παραπάνω δε νιώθω την άσκηση. Κατέβασα κιλά για να είμαι ασφαλής στην τεχνική.
    Αν είναι στην επόμενη προπόνηση θα κάνω τα 2 σετ καθίσματα χωρίς κιλά και μετά την εξαιρετική άσκηση που κατεβαίνεις σα σε κάθισμα αλλά είναι ένα ένα το πόδι, αλλά χωρίς κιλά. Φοβάμαι να κάνω ένα ένα το πόδι γιατί νομίζω οτι τρώει πολλή πίεση το γόνατο.
    -Χέρια, παραλίγο να ξεχάσω να κάνω τα τρικέφαλα. Στην επόμενη προπόνηση τρικέφαλα θα κάνω - Kickback και πόδια αν τρομάξω στις προβολές, θα κάνω άρσεις θανάτου.
    - Να προσέχω τις αναπνοές μου. Όταν αναπνέω σωστά μπορώ να ανεβάσω κιλά σε άσκηση, ιδρώνω καλύτερα και νιώθω πιο καλά μετά. Το σώμα είναι ένα σύστημα και το ελέγχω εγώ.




    Φοβάμαι το γόνατο το φοβάμαιιιιιι!!! Κι έτσι προσπαθώ να έχω τον έλεγχο. Οπότε μετά απο αερόβιο θα κάνω τις ασκήσεις για ενδυνάμωση γόνατου προληπτικά. Δε με πονάει τώρα, πονούσε όταν ήμουν 69 κιλά.


    Επειδή έβλεπα τα κιλά μου και πήγα να ψιλοκλαφτώ, η παλιά Πλουπλού δεν έχει φύγει, ούτε είναι διακοπές. Είναι εκεί κάτω κρυμμένη (στο λίπος), αλλά είναι εκεί.

  30. #30
    New Member
    Join Date
    24-09-15
    Posts
    39

    Default

    Quote Originally Posted by Renesis View Post
    Καλημέρα πλουπλου,μην αγχώνεσαι κοριτσάρα όλα μέσα στο μυαλό μας είναι,το μυαλό τα κουμαντάρει όλα.Οι σοκολάτες κ τα σκαταλοίδια είναι εξάρτηση κ δύσκολα κόβονται.Ανετα θα μπορούσα κ εγώ να ζήσω με πάστες κ σοκολατάκια,είναι το πάθος μου!
    Αλλά τι να το κάνω αμα είναι να τα τρώω κ να μαι χαρούμενη για 2 λεπτά κ μετά να κοιτάω στον καθρέφτη κ να με πιάνει καταθλιψάρα?Κ ξέρεις όσο δεν τα τρως τόσο δεν τα ζητάς,τουλάχιστον σ εμένα αυτό συμβαίνει,αμα κάνω κ φάω ενα σοκολατικό μετά θέλω συνέχεια.Αν περάσει καιρός χωρίς να φάω μετά δεν μ κάνει καμία αίσθηση.

    Προχτες είχε γενέθλια ο καλός μου κ πήγαμε σ ενα ζαχαροπλαστείο να πάρουμε γλυκά για τους συναδελφους του στη δουλειά κ για τους δικούς του,μπήκαμε μέσα στο ζαχαροπλαστείο κ έπαθα πατατράκ..Μέχρι να πάρει οτι ήθελε να πάρει κ να φύγουμε βάρεσα 3 εγκεφαλικά κ 12 εμφράγματα,μ έπιασε πανικός!Γύριζα τα βλέμα αλλού να μη βλέπω τις πάστες κ έπεφτε το μάτι στα κουλουράκια,γύριζα πάλι αλλού κ έπεφτα πάνω σε τούρτες....
    Μετά μπήκαμε στ αμάξι να φύγουμε κ μασουλούσε δίπλα μου κάτι μπάρες με σοκολάτες μέλια κ μλκιες κ μου μυρίζανε..

    Αλλά να σου πω κάτι?Την ικανοποίηση που ένιωσα για τον εαυτό μου όταν ήρθαμε σπίτι κ δεν είχα αγγίξει τπτ απ όλα αυτά τα καλούδια δεν την αλλάζω ούτε με όλες τις πάστες του κόσμου!!

    Βάλε ενα στόχο στο κεφάλι σου κ γίνε κυρίαρχος του εαυτού σου,μν αφήνεις τν κοιλιά σου να κάνει κουμάντο στο μυαλό σου!Μάθε να λες κ κάνα όχι που κ που κ έχε υπομονή,δεν φαντάζεσαι πόσο μεγάλη δύναμη έχει μέσα του ο άνθρωπος.Οταν θέλουμε κάτι πάρα πολύ πάντα μπορούμε να το καταφέρουμε.ΠΑΝΤΑ!
    Μα, είσαι θεά!!! Εδω που μένω τα ζαχαροπλαστεία είναι μάπα. Αηδία, ακόμα και οι σφολιάτες είναι πεταμένα λεφτά.
    Εγώ σταμάτησα να κλάιγομαι και άρχισα να νευριάζω. Επιτρέπεται στα 29 να έχω πισινό με κυτταρίτιδες κλπ; Και μπουτάρες; Αρνούμαι! Εκεί κάπου κατάλαβα οτι κάνω κακό στον εαυτό μου και τώρα, κάτω απ τη μύτη να μου το φέρεις δε το τρώω. Δεν είναι μόνο θέμα εμφάνισης, είναι θέμα υγείας. Δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου, τον Ιούλιο τράβηξα κι ένα ζόρι με την υγεία μου και είπα στοπ. Καταστρέφεις τον οργανισμό σου.
    Να πούμε επίσης οτι ο κόσμος είναι κακός. Έχασα τα κιλά τρώγοντας γκαζόν με φρούτα και άρχισαν τα αστεία οτι μπορεί λέει να έπαθα ανορεξία. Μπα; Όταν κάποιος θέλει να αλλάξει και δε θέλει να είναι γεμάτος, είναι ανορεξικός; Μετά σειρά έχει μπας και έχω θέμα με το θυρεοειδή. Στο παρελθόν είχαν πει στη μάνα μου να με κοιτάξει για καρκίνο και AIDS. Δεν ήμουν πετσί και κόκκαλο, αλλά έτσι είναι ο κόσμος. Οι ίδιοι είναι που αντί να με ρωτήσουν τι κάνω μου έλεγαν πάχυνες. "Γεια, τι κάνεις, καλά κι εγώ, πάχυνες". Οι ίδιοι που σου λένε μα δεν έφαγες μπακλαβαδάκι :P

    Βλέπεις οτι δε τρώω ακόμα καλά, αλλά δε νιώθω τόσο μίζερα όσο όταν έτρωγα γκαζόν με γκαζόν.
    Μεταξύ μας, οι καλοθελητές θα πάρουν πόδι μαζί με τα κιλά.

    Σε ευχαριστώ απεριόριστα για την τελευταία σου παράγραφο και νιώθω οτι είμαι στο σωστό μέρος, επιτέλους, μετά απο πολλά χρόνια


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ας Φτιάξω Και Εγώ Ημερολόγιο
    By leni in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 25
    Last Post: 12-09-13, 13:54
  2. Το Ημερολόγιο Μου
    By MikeSev in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-13, 23:27
  3. Το ημερολόγιο μου
    By nina papaki in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 583
    Last Post: 13-07-12, 19:22
  4. Το Ημερολόγιο Μου!!
    By pipi fakidomiti in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 536
    Last Post: 18-04-11, 22:25
  5. Ημερολόγιο PowerLifting
    By Pal in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-08, 09:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •