Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default Αρχάρια Ζητά Συμβουλές!

    Καλησπερα παιδια!!
    Καταρχην να πω συγχαρητηρια εχετε κανει φοβερη δουλεια!
    Θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας. Ειμαι σχετικα αρχαρια (ειχα γυμναστει λιγο στο παρελθον). Ειμαι 30 χρονων, 166 και 61 κιλα. Θελω να πετυχω συσφυξη και γραμμωση και απωλεια τεσσαρων κιλων. Προσεχω την διατροφη μου αλλα θα ηθελα να βγαλω ενα προγραμμα συγκεκριμενο, με βαση τις δικες μου αναγκες. Πως να το κανω αυτο? Εχω πελαγωσει!
    Οσο αναφορα την γυμναστικη, κανω πιλατες και οργανα και τωρα θα ξεκινησω προγραμματα trx (γυμναστικη με ιμαντες) και καποια ομαδικα προγραμματα που κανουν ασκησεις με μπαρες, λαστιχα, βαρακια και εξειδικευμενες ασκησεις για γλουτους και κοιλιακους. Πιστευετε οτι τα προγραμματα αυτα θα βοηθησουν? Τι αλλο να κανω??
    Και κατι ακομα: δεν εχω καθολου αντοχη, τι να κανω γι αυτο??
    Βοηθηστε παρακαλω!!!!!
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    καλημερα συνονώματη!
    ειρηνη, τα πραγματα ειναι απλα..
    αν θες να φτιαξεις το σωμα σου, ασε τα πιλατες και τα ομαδικα και ξεκινησε αμεσα προπονηση με βαρη. αν σου αρεσουν ναι, μπορεις να παρακολουθεις αλλα η βαση σου θα ειναι τα βαρη!!!
    απ οτι βλεπω εισαι μελος απο το καλοκαιρι, αρα εχεις δει φανταζομαι τα αρθρα που υπαρχουν στη γυναικαια ενοτητα. μπορεις να ξεκινησεις με εναν οδηγο για αρχαριες και σιγα σιγα να πας στο επομενο επιπεδο.

    για την αντοχη, υπομονη, θα φτιαξει οσο εσυ θα εισαι συνεπεις στην αεροβια και τις προπονησεις.

    διατροφη δεν αρκει απλως να "προσεχεις", αλλα να εχεις συγκεκριμενο διαιτολογιο!!! αν δεν εχεις τοτε οσο και να χτυπιεσαι στο γυμναστηριο δεν θα δεις τιποτα πανω σου.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Καλημερα Ειρηνη!!
    Αρχικα θελω να σου πω συγχαρητηρια γιατι εχω διαβασει αρκετα ποστ και βλεπω ποσο βοηθας! Μπραβο σου!! Ειναι πολυτιμη η βοηθεια σου! Πρεπει να εισαι εξαιρετικος ανθρωπος!
    Οσο αναφορα εμενα εχω μπερδευτει πολυ. Θα ηθελα να σου γραψω την διατροφη μου και αν μπορεις να μου δωσεις καποιες συμβουλες.
    Πρωινο: τοστ γαλοπουλα τυρι και χυμο πορτοκαλι η γαλα με δημητριακα.
    Μετα φρουτο.
    Μεσημεριανο: κοτοπουλο ψητο η βραστο με σαλατα η ρυζι η μπιφτεκι η τονο η οσπρια
    Απογευτινο: γιαουρτι
    Γυμναστηριο
    Βραδινο: τορτιγια ολικης με λαχανικα η κοτοπουλο η τονο η αυγα η ομελετα
    Στο γυμναστηριο τωρα, δεν θεωρεις οτι τα ομαδικα που εχουν και βαρη βοηθουν? Δηλαδη μπαρες, στεφανια λαστιχα βαρακια δεν κανουν τιποτα? Κανω και οργανα αλλα προτιμω τα ομαδικα ειναι η αληθεια. Το πιλατες το θελω για να φτιαξω την σταση του σωματος και για ευλιγισια. Εγω θελω συσφιξη κυριως και να χασω και λιγα κιλα.
    Ελπιζω να μην σε επρηξα! :-\

  4. #4
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Καλημέρα Ειρήνη!!!Καλώς ήρθες!
    Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις τα ψωμιά,τα αλλαντικά,τα δημητριακά τις τορτίγιες κ τα συναφή κ να επιλέξεις πιο καθαρές κ μη επεξεργασμένες τροφές.Υπάρχουν πολλές ποιοτικότερες πηγές υδατάνθρακα,πατάτα,ρυζάκι,βρώμη,πλιγούρι κτλ.Βάλε στο πρωινό σου βρώμη κ αυγουλάκια τα αλλαντικά είναι τίγκα στα συντηρητικά κ τα αλάτια

    Το απογευματινό σου με το σκέτο γιαούρτι δεν είναι γεύμα,ειδικά πριν τν προπόνηση.Εκεί χρειάζεσαι ενέργεια για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στο γυμ.Εκεί θα πρέπει να βάλεις υδατάνθρακα μαζί με την πρωτείνη σου.Ρίξε μια ματιά στα λογκ των κοριτσιών για να πάρεις μια ιδέα πως τρώνε,καθώς κ στις λίστες τροφίμων στην ενότητα της διατροφής για να δείς τι επιλογές μπορείς να κάνεις.

    Προπονητικά τώρα,με τα λάστιχα κ τα βαράκια του ενός κιλού κ των δύο κ 100 χρόνια να παλέυεις δεν πρόκειται να δεις καμιά αλλαγή στο σώμα σου.Το σώμα συνηθίζει εύκολα κ για να αλλάξει πρέπει να στρεσαριστεί,πρέπει να ζοριστεί,εδώ έρχονται τα βάρη να κάνουν τη δουλειά.Μην ακούς βάρη κ τρομάζεις, δεν πρόκειται να γίνεις σβατσενέικερ.Το γυναικείο σώμα δεν έχει τέτοια υποδομή όπως το αντρικό.

    Μπορείς να κρατήσεις το πιλάτες κ τα ομαδικά αν σου αρέσει σαν μια μορφή αερόβιας,κακό δεν θα σου κάνει.Αν θέλεις όμως σχήματα κ μια κάποια μυικότητα τα βάρη είναι μονόδρομος.

    Θα στα πει με περισσότερες λεπτομέρειες κ το καρδουλίνι,καλή επιτυχία στους στόχους σου!!
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  5. #5
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω πολυ κοριτσια!! Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη μου!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by irene5485 View Post
    Καλημερα Ειρηνη!!
    Αρχικα θελω να σου πω συγχαρητηρια γιατι εχω διαβασει αρκετα ποστ και βλεπω ποσο βοηθας! Μπραβο σου!! Ειναι πολυτιμη η βοηθεια σου! Πρεπει να εισαι εξαιρετικος ανθρωπος!
    Οσο αναφορα εμενα εχω μπερδευτει πολυ. Θα ηθελα να σου γραψω την διατροφη μου και αν μπορεις να μου δωσεις καποιες συμβουλες.
    Πρωινο: τοστ γαλοπουλα τυρι και χυμο πορτοκαλι η γαλα με δημητριακα.
    Μετα φρουτο.
    Μεσημεριανο: κοτοπουλο ψητο η βραστο με σαλατα η ρυζι η μπιφτεκι η τονο η οσπρια
    Απογευτινο: γιαουρτι
    Γυμναστηριο
    Βραδινο: τορτιγια ολικης με λαχανικα η κοτοπουλο η τονο η αυγα η ομελετα
    Στο γυμναστηριο τωρα, δεν θεωρεις οτι τα ομαδικα που εχουν και βαρη βοηθουν? Δηλαδη μπαρες, στεφανια λαστιχα βαρακια δεν κανουν τιποτα? Κανω και οργανα αλλα προτιμω τα ομαδικα ειναι η αληθεια. Το πιλατες το θελω για να φτιαξω την σταση του σωματος και για ευλιγισια. Εγω θελω συσφιξη κυριως και να χασω και λιγα κιλα.
    Ελπιζω να μην σε επρηξα! :-\

    Ειρήνη σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.

    Πρόσεξε λίγο κάποια πραγματάκια..
    Επειδή είσαι αρχάρια και νιώθεις πελαγωμένη (λογικό) μην βάζεις πολλές πληροφορίες στο κεφάλι σου. Κράτα τα πράγματα απλά και κάνε μικρά και σωστά βήματα.

    Στο θέμα της προπόνησης, κάνε το πιλάτες ως συμπληρωματικο. Βοηθαει στην ευλυγησια ναι, αλλα δεν θα ειναι αυτο η βαση σου.
    Η βαση σου θα ειναι τα βαρη. Αυτα θα βοηθησουν να χτισεις το σωμα σου ωστε να φαινεται φιτ, γυμνασμενο.
    Τα ομαδικα καλα και χρυσα, αλλα με λαστιχα και μπαρουλες με 100 καθισματα και χιλια μυρια ειναι για να καψεις παραπανω θερμιδες.
    Η δουλεια γινεται στην αιθουσα με τα βαρη - τελος. Και αυτο το λεω απο προσωπικη εκτιμηση.

    Προσδιορισε το στοχο σου. Το "θελω ολιγο απο γραμμωση, αδυνατισμα, συσφιξη" ειναι πολυ γενικο και αοριστο.
    Ο στοχος σου σε πρωτη φαση ειναι να μπεις σε μια σειρα. Ασε τις γραμμωσεις κ το αδυνατισμα, αυτο ετσι κι αλλιως θα ερθει.
    Ξεκινα με τον βασικο οδηγο που θα βρεις στην γυναικεια ενοτητα, εξοικειωσου με τις ασκησεις σιγα σιγα. Αυτο απαιτει χρονο και υπομονη.

    Στο θεμα της διατροφης, θα τη στρωσεις και αυτη. Η Ρωμη δε χτιστηκε σε μια μερα.
    Για αρχη, στο πλανο που παρεθεσες, βαλε γιαουρτι μαζι με το φρουτο και το απογευμα βαλε λιγο κοτατζ παλι με φρουτακι. Απλα πραγματα. Βεβαια υπαρχουν και αλλα που χρειαζεται να αλλαξεις, θα γινουν κ αυτα βημα βημα στην πορεια.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω Ειρηνη!
    Μολις γυρισα απο το γυμναστηριο. Μιλησα με τον γυμναστη και φυσικα σε οτι μου ειπατε εδω συμφωνει απολυτα! Θα μου φτιαξει αυριο προγραμμα και λεει θα μου βαλει 3 με 4 φορες την εβδομαδα βαρη. Ειναι καλα? Θα σας ενημερωνω για την εξελιξη μου!

  8. #8
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default Χονδροπαθεια και βαρη

    Καλησπερα και παλι σε ολους!!
    Δευτερη φορα που χρειαζομαι βοηθεια!!
    Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος ποιες ασκησεις απαγορευονται αν εχεις χονδροπαθεια. Το ποδηλατο κανει κακο στα γονατα;;
    Και κατι αλλο. Βρε παιδια ειναι εφικτο στα 30 που ειμαι εγω να δω σοβαρη αλλαγ στο σωμα μου η τσαμπα η προσπαθεια; Βοηθανε οι γυμναστες η οτι κανουμε απο μονοι μας Ειλικρινα αμφιβαλλω αν και το θελω πααααααρα πολυ!!!!
    Και κατι τελευταιο! Εχω ενθουσιαστει απιστευτα με το φορουμ κανετε παρα πολυ καλη δουλεια!!! Ειρηνη εισαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!!!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μετεφερα το τοπικ σου, οτι αλλες αποριες εχεις μπορεις να τις γραφεις εδω.

    Δεν ξερουμε τι βαθμο χονδροπαθειας εχεις, αν εχεις κανει φυσικοθεραπεια, τι σου χει πει ο γιατρος κλπ
    Ως γενικο κανονα απεφυγε εντονους κραδασμους. Προτιμησε το ελλειπτικο απο το ποδηλατο.

    Αν στρωθεις και κανεις διατροφη και προπονηση σωστα, φυσικα και θα δεις αποτελεσμα. 30χρ κοπελα εισαι! Δεν σε πηραν τα χρονια.

    Οσο για τους γυμναστες, εξαρταται, υπαρχουν αυτοι που εχουν γνωσεις κ ενδιαφερον και αλλοι που δεν ασχολουνται.
    Οπως και να εχει μονη σου και με βαση αυτα που διαβαζεις στο φορουμ μπορεις να κανεις θαυματα αρκει να το θες και να προσπαθεις σωστα και με συνεπεια.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Καταρχην συγνωμη για τα πολλα τοπικ που ανοιξα αλλα δεν ηξερα οτι μπορω να ρωταω εδω και για αλλα θεματα! :-(
    Το θελω πολυ και θα προσπαθησω να φτασω τοεπιθυμητο αποτελεσμα!!
    Για το γονατο εχω κανει πολλες φυσιοθεραπειες και δεν ειδα αποτελεσμα. Δυστυχως ενα κατασκευαστικ προβλημα μου προκαλει την χονδροπαθεια.
    Να ρωτησω και κατι αλλο;;;;;;;;
    Με τα βαρη και την διατροφη μικραινει το στηθος;;;;

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Toτε θα προσεχεις να μην εχεις κραδασμους και οποιαδηποτε κινηση σε κανει να αισθανεσαι αβολα/πόνο την σταματας. Μειωνε το ευρος κινησης πχ στις εκτασεις 4φαλων, σταματα λιγο πριν τεντωσουν τα γονατα.

    Το στηθος αποτελειται απο αδενες και λιπος. Οταν πεφτουμε σε λιπος μειωνεται, αυτο δυστυχως δεν αλλαζει.
    Τα βαρη βοηθανε ωστε να ενδυναμωθει ο θωρακικος μυς και να δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι πιο γεματο.
    Αν κανεις ενα search πανω δεξια στο κουτακι, θα βρεις πως το θεμα αυτο εχει συζητηθει και παλιοτερα.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω πολυ και παλι!

  13. #13
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Καλησπερα και παλι!!
    Μετα απο 2 εβδομαδες γυμναστηριου εχω τις εξης ερωτησεις. Αρχικα να σας ενημερωσω οτι γυμναζομαι περιπου 3 ωρες την ημερα (πιλατες, βαρη, spining και καποια ομαδικα προγραμματα) για 6 φορες την εβδομαδα.
    Πρωτα θα ηθελα να ρωτησω αν θεωρειτε οτι ειναι υπερβολικες οι ωρες. Δευτερον, κανω βαρη τρεις φορες την εβδομαδα κυριως μηχανηματα γιατι ειμαι ακομα πολυ αδυναμη. Και θελω λοιπον να ρωτησω πως θα γινω πιο δυνατη? Δεν μπορω, οσο κι αν προσπαθω να σηκωσω ουτε τρικιλα στα χερια. Γιατι? Τι να κανω? Εννοειται πως κανω και διατροφη με βαση τις συμβουλες σας.
    Πραγματικα θελω να δυναμωσω αλλα δεν ξερω αν μπορω.... :(

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    γεια σου συνωνοματη!

    3 ωρες την ημερα ενασχοληση, ναι ειναι υπερβολη.
    βαλε προτεραιοτητες και βαλε στην πρωτη θεση αυτο που θα βοηθησει το στοχο που εχεις.
    βαρη 3-4 φορες την εβδομαδα ειναι το ιδανικο για να δεις το σωμα σου να αλλαζει.

    αν παραμεινεις στα μηχανηματα, θα συνεχισεις να εισαι αδυναμη. δυναμωνεις μεσω της εξασκησης, δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη αυτο.
    υπομονη και επιμονη - αυτα χρειαζονται να εχεις!
    ασε τα τρικιλα ή τα δικιλα, εστιασε στην σωστη τεχνικη.
    και πανω απ ολα μειωσε τις ωρες που κανεις γιατι με τετοια κουραση λογικο να μη μπορεις να αποδωσεις και να νιωθεις αδυναμη!!
    επισης η διατροφη θα σε βοηθησει να εχεις ενεργεια στα βαρη.

    κανε συγκεκριμενο προγραμμα, κρατα σημειωσεις, βαζε στοχους που θα τους δουλευεις, για παραδειγμα σε μια ασκηση να ανεβασεις κιλα. ολα σιγα σιγα και με υπομονη.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Ευχαριστω πολυ Ειρηνη μου!! Θα επανελθω με νεοτερα!! Θα ακολουθησω αυτα που μου ειπες!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    17-07-15
    Location
    Philippines
    Posts
    17

    Default

    Παιδια καλημερα!!
    Τις τελευταιες μερες εχω ανησυχησει γιατι το πρωι που ξυπναω νοιωθω απιστευτη κουραση και με πονανε ολοι μου οι μυες σαν να ειμαι αρρωστη. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο το γυμναστηριο; Η αληθεια ειναι οτι κανω υπερπροσπαθεια, αλλα οταν ξεκιναω τη προπονηση σιγα σιγα αρχιζω και νοιωθω μια χαρα. Αλλα το πρωι ξυπναω παντα χαλια.....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Για Αρχάρια
    By Milouli in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 17
    Last Post: 25-07-15, 19:00
  2. Αρχάρια Με Κοιλίτσα - Συμβουλές Για Γράμμωση;
    By kathytherion in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 25
    Last Post: 14-04-14, 02:22
  3. Λίγες Συμβουλές Σε Μια Αρχάρια? :-)
    By lf_grrr in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 23-02-14, 15:14
  4. Συμβουλές για σύσφιξη και γράμμωση σε αρχάρια
    By Elita in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-12, 15:08
  5. Καλησπέρα - Νέος Ζητά Βοήθεια Και Συμβουλές
    By Dj-Orfeas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 4
    Last Post: 28-01-12, 00:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •