Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 23 of 23
  1. #1
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default Έλλειψη Περιόδου

    Καλησπερα κ απο μενα ειμαι καινουρια στο forum σας κ λιγο ασχετη επισης. Το προβλημα μου ειναι το εξης μετα απο 6 μηνες διατροφης κ γυμναστικης ξαφνικα μου κοπηκε η περιοδος κ διαβασα οτι ισως οφειλεται στη μειωση λιπους ειχε καποια αλλη καμια παρομοια εμπερια.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    καλως ορισες στο φορουμ!
    ποσο χρονων εισαι, κιλα και υψος; ποσες ωρες κανεις προπονηση;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Ειμαι 25 χρονων 1,67 υψος κ προπονηση πλεον πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα απο μια μιση ωρα την φορα παλαιοτερα εκανα πεντε φορες την ημερα αλλα απο τοτε που μου κοπηκε η περιοδος ειπα να το χαλαρωσω λιγο. Αυτο να σημειωσω οτι ειμαι στους πεντε μηνες χωρις περιοδο κ η γυναικολόγος μ μου δινει προγεστερονη κ μου λεει να περιμενω

  4. #4
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Και 58 κιλα πλεον.Ημουν 66 πριν 6 μηνες

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    εμ το καταλαβα πως κατι τετοιο θα γινοταν. απο το τιποτα, πηγες και εκανες 5 φορες τη βδομαδα προπονηση. το σωμα αντεδρασε απο το υπερβολικο στρες.
    κανε ενα οφφ μεχρι να σου ερθει και μετα μειωσε σε 3-4 φορες την εβδομαδα αλλα απο 45 λεπτα το πολυ!!!

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Μα παντα γυμναζομουν κ δν ειχα ποτε τετοιο θεμα απλα δεν εκανα διατροφη

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπορεί να γυμναζόσουν πάντα, αλλά η ένταση και η διάρκεια να ήταν έντονη.
    Όταν λες εκανες διατροφη, γραψε μας τι ετρωγες. Πόσα κιλά είσαι;

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Πρωι 40 γρ βρωμη με 200μλ γαλα δεκατιανο φρουτο συνηθως πορτοκαλι μεσημερι 200γρ βρασμενα μακαρονια fytro με 140γρ κοτοπουλο κ πρασινη σαλατα μετα την προπονηση 1 μηλο μιση ωρα μετα ενα γιαουρτι κ βραδινο ενα φρουτο

  9. #9
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Κ τωρα ειμαι 58 κιλα και 14% λιπος δν θελω να χασω αλλο κ χθες μου αλλαξε την διατροφη μου ο προπονητης μ κ θα την αρχισω απο δευτερα

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ουτε 1000 θερμιδες δεν τρως! Ανεβασε θερμιδες κοριτσαρα μου αν θες να δεις περιοδο και να μην χαπακωνεσαι.
    Βαλε το πρωι 1 ολοκληρο αβγο μαζι με αυτα που εχεις, μαζι με το φρουτο βαλε ενα γιαουρτι ή κοτατζ.
    Μετα την προπονηση πηγαινε σπιτι και φαε κανονικο γευμα , μοσχαρι με λιγο ρυζι ή πατατα , να παρεις λιγο τ απανω σου.
    Το βραδυ σολωμο με λαχανικά να παρεις και καλα λιπαρα που ειναι ΑΚΡΩΣ απαραιτητα για τα ορμονικα μας.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Εχω παθει μια εμμονη με τα κιλα γιατι ζοριστικα αρκετα για να τα χασω κ προσπαθω να μην τα ξαναπαρω τουλαχιστον ατσουμπαλα

  12. #12
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Επισης μου ειπαν να παρω συμπληρωμα ω3 το θεωρεις απαραιτητο? Σε εχω ζαλισει αλλα δεν τα γνωρίζω αυτα περι διατροφης για γραμμωση

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Απαραιτητο Τζενη ειναι να φτιαξεις τη διατροφη σου. Τα "μπαλωματα" (= συμπληρωματα) δεν θα κανουν τιποτα απο τη στιγμη που η διατροφη σου πασχει.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Εχεις δικιο θα αυξησω τις ποσοτητες κ ευχομαι να φτιαξει το θεμα μου να κοψω το γυμναστηριο για καποιο διαστημα η να το μειωσω κ αλλο

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Α μπραβο. Αυτο κάνε και κυριως υπομονη, θελει χρονο να επανελθει το σώμα σου.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Σε ευχαριστω για το χρονο σου κ μπραβο γενικοτερα για τη δουλεια σας υπαρχουν ατομα που δεν σκαμπαζουν απο τετοια καλη ωρα σαν εμενα

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Να σαι καλα κοπέλα μου και εύχομαι ολα να πανε ρολόι!

  18. #18
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Καλημερα καρδουλα προσπαθησα να φτιαξω ενα καινουριο πλανο κ θελω να μου πεις τη γνωμη σου βαση των πραξεων θελω για να μην χασω βαρος γυρω στις 1900 θερμιδες οποτε η διατροφη μ εχει ως εξης πρωινο 50 γρ βρωμη με 250 μλ γαλα κ πεντε καρυδια πριν την προπονηση ενα μηλο με ενα γιαουτι οπως μ ειπες μετα την προπονηση μια μπανανα μεσημεριανο 120 γρ κοτοπουλο η μοσχαρι με 160 γρ ρυζι η φασολια κ σαλατα με 1 κ λαδι κ βραδυ μια πατατα με 120 γρ σολωμο κ σαλατα. Σαν θερμιδες ειναι καλες γιατι ισως εχω κανει λαθος κ τις βγαζω λιγοτερες μου βγαινουν γυρω στις 1300 με το calorieking

  19. #19
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Oι θερμίδες έναρξης θα ειναι λιγο παραπανω απο αυτες που τρως τωρα. Αν τωρα τρως πχ 1300 δεν μπορεις να πας κατευθειαν στις 1900.
    Αρα υπολογισε κατα προσεγγιση ποσες τρως και ανεβασε 100 θερμιδες ανα εβδομάδα.

    Ενδεικτικά στο πλάνο που εγραψες οι αλλαγες που πρεπει να κανεις ειναι

    Πρωινο
    50γρ βρωμη
    1 ποτήρι γάλα χαμηλων λιπαρών
    3 ασπράδια 1 ολοκληρο αβγό

    Πριν την προπονηση
    μηλο
    γιαουρτι

    Μετα την προπονηση
    1 ποτήρι γάλα
    1 μπανανα

    Μεσημεριανο
    120γρ κοτοπουλο ή κρεας
    150γρ βρασμενο ρυζι
    σαλατα/λαχανικά με 1κγ λάδι

    ή

    1 μερίδα όσπρια
    1 φέτα ψωμί μαύρο
    40γρ τυρί

    απόγευμα
    1 ποτήρι γάλα
    12 αμύγδαλα
    ή
    1/2 κεσεδάκι κότατζ
    12 αμύγδαλα


    βράδυ
    120γρ σολωμό ήκοτόπουλο
    150γρ πατάτα
    σαλάτα

    Οσο θα προχωρας θα αλλαζουν οι επιλογες πχ το γαλα με τα αμυγδαλα θα βγουν κ θα μπει αλλο σνακ. Για την ωρα ομως κρατα το ετσι.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Επειδη γυμναστηριο παω το μεσημερι λογω δουλειας και με το μεταπροπονητικο καταληγω να τρωω για μεσημερι κατα της 6 συμφωνα με το δυωρο αποσταση απο το καθε γευμα μπορω στη θεση του μηλου να φαω μεσημεριανο κ μετα το μεταπροπονητικο να τα αντιστρεψω δλδ γιατι με κοβει λορδα? Κ επειδη εχω ενα θεμα με την μετρηση των θερμιδων δεν το εχω κ πολυ αυτη η διατροφη που κυμαινεται περιπου?

  21. #21
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Καλησπερα καρδουλα ηθελα να σε ευχαριστησω για τγν βοηθεια σου επιτελους λυθηκε το θεμα μου αμεσως αφου ανεβασα θερμιδες κ λιπαρα πλεον λεω να ξεκινησω παλι σωστα το θεμα της γραμμωσης κ θελω να διορθωσεις την καινουρια μου διατροφη αν χρειαζεται. Πρωινο 60γρ βρωμη με 300ml γαλα δεκατιανο τοστ με γαλοπουλα κ τυρι χαμηλων λιπαρων μεσημερι 80 γρ ρυζι με 250γρ μοσχαρι η κοτοπουλο η ψαρι και σαλατα το οποιο το χωριζω σε 2 γευματα κ αλλο ενα σνακ ειναι γιαουρτι 2% με φρουτο το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω τι απ αυτα να τρωω πριν κ μετα την προπονηση κ καποιες προπονησεις τελειωνω σχετικα αργα το βραδυ μπορω να φαω γευμα η καλυτερα γρουτο κ γιαουρτι? Ευχαριστω εκ των προταιρων

  22. #22
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    γεια σου τζενη. χαιρομαι που αποκατασταθηκε το θεμα της περιοδου!! ειδες που τελικα ηταν θεμα διατροφης και θερμιδων;

    στο πρωινο σου βαλε και 1 ολοκληρο αβγο
    στο δεκατιανο οκ αστο ως εχει
    στο μεσημεριανο βαλε 200γρ ρυζι βρασμενο και μοιρασε το σε 2 μεριδες οπως κανεις με το κρεατικο. βαζε και 1 κουταλια του γλυκου λαδι στη σαλατα. επισης για ψαρι βαζε και σολωμο 2-3 φορες τη βδομαδα.
    πριν τα βαρη φαε γιαουρτι 2% στραγγιστο με ενα μηλο ή μπανανα. μετα, θα πας σπιτι και θα φας κανονικο γευμα (ανεξαρτητα την ωρα που τελειωνεις), το οποιο θα ειναι κοτοπουλο ή μοσχαρι με 120γρ πατατα.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    Οκ καρδουλα σε ευχαριστω κ παλι αν εχω στο μελλον καμια αλλη απορια θα σε ξαναενοχλησω???????? καλη συνέχεια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τυπική διαρκεια περιόδου ΟΓΚΟΥ
    By billy in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 07-01-18, 10:12
  2. Έναρξη Περιόδου Γράμμωσης
    By xouras in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-13, 16:03
  3. Πρόγραμμα χειμερινής περιόδου
    By panagiotis klm in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 01-02-12, 20:00
  4. Βοήθεια για διατροφή μεταεγχειρητικής περιόδου
    By jaguar in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 20-05-08, 07:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •