Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Member dwade's Avatar
    Join Date
    05-08-11
    Posts
    47

    Default Αρχή Στα Συμπληρώματα

    Γεια σας, ελπιζω να μην κάνω λάθος που ανοίγω νέο ποστ αλλά το κανω επειδή είναι καπως μια προσωπική ερώτηση αυτό. Θα ήθελα λίγη βοήθεια σχετικά με τα παρακάτω.
    Ειμαι 25 χρονων, είχα αρχίσει να ασχολούμαι με το γυμναστήριο κάπου στα 20, αν και πιο μικρός έκανα διάφορα αθλήματα. Γύρω στα τρίαμιση χρόνια πηγαινα τακτικά, δηλαδή κάθε χρόνο εχανα σπαστά τρείς μηνες. Και κάπου στα 23κατι τα παρατησα λόγω κάποιων υποχρεώσεων τοτε, αποφασισα τώρα και έχω ξεκινήσει και πάλι. Αυτό που δεν είχα κάνει ποτέ είναι να πάρω κάποιο συμπλήρωμα. Για διάφορους λόγους έως τότε τα φοβόμουν και δεν ήθελα να πάρω κάτι.
    Πρόσεχα την διατροφή μου όχι σε απόλυτο βαθμό, αλλά πχ έκανα τα γεύματα μου κανονικά, πρόσεχα λιπαρά, αλάτι, ζάχαρη, κοιταγα διατροφικές αξίες και προσπαθούσα να τρώω όσο πιο υγιεινα μπορούσα σε ένα καλό βαθμό νομίζω. Πριν τα παρατησω τότε είχα φτάσει ένα σημείο που εβγαζα καλά την προπόνηση όμως στο σώμα μου δεν υπήρχε κάποια ιδιαίτερη διάφορα με πριν πχ και με το τώρα πάνω κάτω. Σίγουρα είχα χαμηλότερο ποσοστό λίπους και περισσότερη αντοχή.
    Ο σωματοτυπος μου είναι μεσοφορμικος αν δεν κάνω λαθος, με συσσωρευμένο λίπος στην κοιλιά. Είμαι 1,68 70κιλα τωρα. Τότε ημουν 2-3 κιλά παραπάνω αλλά με λίγοτερο λίπος. Έκανα διαφορετικά προγράμματα ανά χρονικές περιόδους κλπ. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παρόλο που έκανα σχεδόν σωστα αυτά που πρεπει, διατροφή, προπόνηση, ξεκούραση, δεν καπνιζα τώρα καπνιζω, δεν επινα σχεδόν καθόλου,κλπ δεν μπορώ να πω ότι είχα δει σημαντική διάφορα στο σώμα μου. Στις επιδόσεις σίγουρα.
    Ο λόγος του ποστ τώρα είναι ότι έχω πειστεί σε ένα βαθμό να πάρω κάποιο συμπλήρωμα. Απ' τις γνώσεις μου αυτά που μπορεί να πάρει ένας αρχάριος είναι μια πρωτεινη, και έπειτα για λίγο καιρό μια κρεατινη. Επίσης αμινοξέα, μια πολυβιταμινη και ένα νιτρικό pre workout που δεν είναι πάντα απαραίτητα σε έναν αρχάριο φυσικά. Το ξερω ότι δεν πρόκειται να μεταμορφωθω απ την μια μέρα στην άλλη με μια πρωτεινη, ή μια κρεατινη, η οτιδήποτε αν είναι δυνατόν. Και ούτε και το θέλω.
    Αυτό που θέλω κυρίως είναι να εχω περισσότερη ενέργεια στην προπόνηση και αντοχή στην διάρκεια αυτής, καθώς βγαίνει πολύ δύσκολα και κουραζομαι πιο πολύ. Βέβαια λογικό απ την μια τόσο καιρό αγυμναστος σχεδόν. Και απ την άλλη να δω ένα επίπεδο παραπάνω ίσως διάφορα στο σώμα μου. Σκέφτομαι να πάρω μια whey φυσικα πρωτεινη, η οποία έλεγα να είναι είτε της on είτε η iso hd της bpi, και ένα pre workout στο οποίο δεν ειμαι τόσο σίγουρος για αν πρέπει να πάρω ή όχι και αν ναι ποιο.
    Εσείς τι προτεινετε; Να μην πάρω γενικά κάτι; Μια πρωτεϊνη μόνο; Να πάω όπως το σκεφτομαι; Φυσικά πάντα με την απαραίτητη διατροφή, σωστή προπόνηση και ξεκούραση.
    Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    νομίζω δεν ξεκαθαρίζεις ποιοί είναι οι στόχοι σου τώρα

  3. #3
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Η whey πο θέλεις να πάρεις το λέει και το όνομά της ειναι συμπλήρωμα διατροφής. Αν θέλεις να πάρεις πάρε αλλά να μην βασιστείς σε αυτη για την διατροφή σου. Α ν φτιάξεις μια καλή και σωστή διατροφή θα είσαι εντάξει και αφήνεις την whey για μετά την προπόνηση.
    PAIN AND GAIN

  4. #4
    New Member dwade's Avatar
    Join Date
    05-08-11
    Posts
    47

    Default

    Κυρίως θέλω να αυξησω την μυϊκή μάζα και να μειωσω το λίπος. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να γίνουν συγχρόνως αυτά τα δύο, οπότε για αρχή να αυξησω τη μυϊκή μου μάζα. Επίσης θέλω περισσότερη ενέργεια.
    Σε καμία περίπτωση δεν θα βασιστω σε ένα συμπλήρωμα αν είναι δυνατόν.

  5. #5
    New Member underground nva's Avatar
    Join Date
    25-11-15
    Location
    Thessaloniki/Greece
    Posts
    7

    Default

    Καλύτερα πριν κάνεις οτιδήποτε ξεκίνα μια ποιοτική διατροφή με αρκετά μικρά γεύματα στη διάρκεια της ημέρας(4/5/6) μαζί με προπόνηση με βάρη και φυικά αερόβιο αν έχεις λίπος αρκετό και μετέπειτα πάρε ότι συμπλήρωμα θα χρειαστείς...πρέπει να ξές τι κάνει το κάθε συμπλήρωμα δλδ που στοχεύει και αρχικά πού στοχεύεις εσυ?? Η πρωτείνη ειναι πλέον απο τα πιο βασικά και διαδεδομενα συμπληρώματα αλλα δεν είναι κάτι που θα σε μεταμορφώσει ούτε η πρωτείνη ούτε η κρεατίνη ούτε το νιτρικό.Οπότε οτιδήποτε χρησιμοποιήσεις γνώμη μου φυσικά ΄ψαξτο καλά εδώ στο φόρουμ εχει πιστεύω αρθα για το οτιδήποτε...να ξες η iso hd ειναι isolate και φυσικά οχι μια απλή whey οπότε και πιό ακριβή οπότε μπές και δες μια πρωτεινη να αγορασεις οπως και σκέφτηκες whey με αρκετά αναλογία πρωτεινης-υδατανθράκων (π.χ dymatize,on.reflex,whey-hd,impact whey ) και ένα σωρό άλλες...βάλτην μετά την προπόνηση και γνώμη μου με κάποιο υδατάνθρακα όπως μια μπανάνα .Ιδιαίτερα χρήσιμο συμπλήρωμα είναι και μια πολυβιταμίνη που μπορείς να βρείς αρκετά φθηνά


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα Αρχή!
    By anivas in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 04-10-14, 15:53
  2. Νεα αρχη...!!!
    By cyclon in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 02-09-09, 00:10
  3. Συμπληρωματα για αρχη
    By heman in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 08-01-09, 22:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •