Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-10-15
    Posts
    3

    Talking Απορίες Διατροφής

    Καλησπέρα σας,
    Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους και όλες για την εκπληκτική δουλειά και τις χρήσιμες συμβουλές.

    Έχω διάφορες απορίες σχετικά με το τί να κάνω και πώς.

    Γενικότερα, είμαι 32, έχω ύψος 1.78 και 80 κιλά, πάντα στα κιλά μου έπαιζα από 75 - 80 (με κραιπάλες πολλές κλπ) χωρίς να ασχολούμαι ιδιαίτερα (σχεδόν καθόλου) αλλά γενικότερα είχα καλή σχέση με την φυσική κατάσταση μου, χωρίς επίσης να ασχολούμαι ιδιαίτερα. Δηλαδή ποτέ δεν έλεγα όχι σε αθλητικές δραστηριότητες με φίλους, είχα ασχοληθεί κατά καιρούς με πολεμικές τέχνες για κάποιους μήνες και με γυμναστήριο για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα. Γενικότερα το σώμα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση εμφανισιακά αλλά και μυικά.
    Τα τελευταία 2 χρόνια τα έχω παρατήσει, μέχρι που εμφάνισα χοληστερίνη και όλα τα κακά αυτής.έκανα λίγο περπάτημα,πρόσεξα την διατροφή και κάπως την συμμάζεψα, πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι ίσως πρόκειται για κληρονομικό χάρισμα : )).
    Έτσι αποφάσισα να κάνω κάτι πιο δραστικό και τώρα 10 μέρες έχω ξεκινήσει γυμναστήριο ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
    Ξεκίνησα με το σκεπτικό να πηγαίνω 3 φορές την εβδομάδα, αλλά ο γυμναστής μου είπε ότι και 5 φορές θα ήταν μια χαρά.
    Έτσι μια εβδομάδα τώρα το πήγα σερί, βρήκα ένα 5 ήμερο προγραμματάκι με έμφαση στον πάνω κορμό (4 μέρες) και 1 μέρα Πόδια και λίγο αερόβια στο φινάλε κάθε μέρας.
    Η αλήθεια είναι το απολαμβάνω , ιδρώνω, δίνω αρκετή έμφαση στον τρόπο εκτέλεσης των ασκήσεων αλλά τα κιλά τα κρατάω σε μέτριο επίπεδο(ούτε χαμηλά,ούτε ψηλά).

    ΑΛΛΑ σκέφτομαι έντονα ορισμένες φορές μήπως μπήκα πολύ δυναμικά μετά από τόσο καιρό καθισιό,να κόψω φόρα??, Να πάρω πρωτεϊνικό συμπλήρωμα?(δεν θέλω να φουσκώσω πολύ).
    πιασίματάκια έχω και μικρά πονάκια αλλά σε γενικές γραμμές κρατάω.
    Λίγο στο κρεβάτι το βράδυ στριφογυρίζω αλλά προσπαθώ να ξεκουράζομαι όσο μπορώ και έτσι ακόμα δεν αισθάνομαι κόπωση ιδιαίτερη.

    Τι να κάνω, να συνεχίσω έτσι?, να κόψω λίγο φόρα?.Να πάρω πρωτεΐνη?.(δεν είμαι σίγουρος αν παίρνω όση πρέπει από την διατροφή μου)
    Γενικά αισθάνομαι πολύ αρχάριος σε σχέση με το bodybuilding και προβληματισμένος στην παρούσα φάση.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!

    Διάβασα όλο σου το topic, αλλά δεν κατάλαβα τελικά... τι θες να κάνεις;! Τι στόχο έχεις, πέρα από την βελτίωση της υγείας σου;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-10-15
    Posts
    3

    Default

    Εννοείτε να βελτιώσω την υγεία μου, αλλα μην την επιβαρύνω κιόλας.Με ενδιαφέρει να ανεβάσω λιγο ακόμα μυς και σκέφτομαι την πρωτεΐνη εννοείτε σε συνδυασμό με άσκηση αλλα σκέφτομαι ότι πηγαίνω πολυ γρήγορα για το επίπεδο μου, μιας και δεν είχα ιδιαίτερη σχέση με γυμναστήριο απο παλιότερα.Η πρωτεΐνη επηρεάζει την χοληστερίνη; Η υπερβολική άσκηση με βάρη επηρεάζει, βοηθάει;.Να κόψω φορά σε κάτι πιο χαλαρό για λίγες εβδομάδες;;.ασχετα αν δεν με επηρεάζει ιδιαίτερα το υπάρχον.
    Ευχαριστώ.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By Gamatos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 19
    Last Post: 05-08-14, 17:30
  2. Νέο μέλος με απορίες διατροφής
    By sakispal in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 18-06-14, 21:37
  3. Απορίες Διατροφής
    By variemai in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-14, 20:18
  4. Απορίες Διατροφής
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-12, 17:24
  5. Απορίες...διατροφής bodybuilding!!!
    By daro801 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 13-08-10, 19:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •