Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Αερόβια Μετά Τα Βάρη - Χαμένα Κέρδη Πρηξίματος;

    Kαλησπερα παιδια.Μολις γυρισα απο το γυμναστηριο που ειχα μαι πολυ καλη προπονηση δικεφαλα-τρικεφαλα.Τα επαιξα ξεχωριστα και στο τελος της προπονησης ειχαν γινει τα χερια τουμπανο,πολυ καλο πρηξιμο.Το κακο ειναι οτι μετα το τελος απο τα βαρη ανεβηκα στο διαδρομο και εκανα για 45 λεπτα αρκετα γρηγορο περπατημα στο 7 και λουστηκα στον ιδρωτα.Τωρα που ηρθα σπιτι διαπιστωσα οτι τα πρηξιματα ειχαν εξαφανιστει.Μηπως να κοψω την αεροβια μετα τα βαρη?Δηλαδη χανονται τα κερδη της προπονησης η ειναι απλα η ιδεα μου?Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Bodybuilder ΜΕΜΟΣ's Avatar
    Join Date
    07-01-11
    Location
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Posts
    1,662

    Default

    Τα κερδη της προπόνησης δεν χαίνονται έτσι. Το πρήξιμο είναι αποτέλεσμα αυξημένης αιμάτωσης και δεν ισοδυναμεί με υπερτροφία. Ούτως ή άλλως μετά απο λίγες ώρες φεύγει. Οσον αφορά στην αερόβια μετά τα βάρη τι θεωρώ ωφέλιμη (καύση λίπους + βελτίωση λειτουργίας αιμοφώρων αγγείων). Ίσως βέβαια θα ήταν προτιμότερο να κάνεις 20-30' και όχι 45'.
    Rome wasn't built in a day

  3. #3
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    προτιμησε να κανεις αεροβιο καποια μερα που δεν κανεις βαρη.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by ΜΕΜΟΣ View Post
    Τα κερδη της προπόνησης δεν χαίνονται έτσι. Το πρήξιμο είναι αποτέλεσμα αυξημένης αιμάτωσης και δεν ισοδυναμεί με υπερτροφία. Ούτως ή άλλως μετά απο λίγες ώρες φεύγει. Οσον αφορά στην αερόβια μετά τα βάρη τι θεωρώ ωφέλιμη (καύση λίπους + βελτίωση λειτουργίας αιμοφώρων αγγείων). Ίσως βέβαια θα ήταν προτιμότερο να κάνεις 20-30' και όχι 45'.
    ...πολύ σωστος!!!αν και το 45αρι δεν το θεωρω υπερβολή σε γρηγορο περπατημα!!!

    πολύ σωστα ειπωθηκε πως το πρηξιμο δεν σημαινει κερδη!!!φυσικα και η πολύ αεροβια μετα την προπονηση εχει και τις συνεπειες...λογο πολλων συστατικων που χανονται από το σωμα μας...η λυση είναι ευκολη και για όλα υπαρχει...μετα τα βαρη αν θα κανετε αεροβια μπορειτε να παρετε μια δοση bcaa's ετσι δεν θα αφήσετε το σωμα σας ουτε να καταβολισει ουτε να στερηθεί σημαντικών συστατικων..

    επεισης κατά την προπονηση καλο είναι να βλέπουμε και ποσα υγρα χανονται και να τα αναπληρώνουμε με καποιο μειγμα ηλεκτρολυτών η ακομα και νερο αν δεν εχουμε αυτην την ευχερια...όλα μπορουν να βοηθησουν και να αποκαταστησουν αυτη την ελλειψη νερου και ηλεκτρολυτών στο σωμα μας μετα την εφίδρωση!
    Last edited by Leo 11; 09-10-15 at 21:16.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  5. #5

    Default

    Aν δε χανονται τα κερδη της προπονησης τοτε ολα καλα,απλα μου αρεσαν τα χερια μου πρησμενα και μετα που ξεπρηστηκαν ξενερωσα λιγο γιατι εκανα δυνατη προπονηση απο την οποια εμεινα ευχαριστημενος.Οταν τελειωνω τα βαρη,πριν μπω στο αεροβιο παιρνω αμινοξεα bcaa για να μην καταβολιστουν οι μυς.Ισως εφαρμοσω τα 30 λεπτα αντι για τα 45.Κανω 45 λεπτα γιατι εχω δει οτι καιω αρκετο λιπος αλλα πιστευω και το μισαωρο να ειναι ενταξει.Παντως οταν κανω χερια δε θα ξανακανω αεροβια γιατι μου αρεσει το τουμπανιασμα και το πιασιμο στα χερια οταν τελειωνω,ειναι ενα σημαδι οτι χτυπησα πολυ καλα δικεφαλους και τρικεφαλους.Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    14-10-15
    Posts
    4

    Default

    μετά τα βάρη μπορείς να κάνεις HIIT προπόνηση στον διάδρομο έτσι ώστε να συνεχίσεις με την ίδια ένταση και την αερόβια σου...όπως είπε και μέμος, το πρήξιμο δεν σημάινει κέρδη ;)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αερόβια Μετά Τα Βάρη
    By stelios81 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 04-12-13, 23:40
  2. Αερόβια Μετά Τα Βάρη
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 30
    Last Post: 07-04-13, 14:09
  3. Βάρη μετά από αερόβια.
    By GeorgeGR in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 25
    Last Post: 30-07-08, 20:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •