Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Ερωτήσεις Για Bodybuilding Μετά Τα 35

    Καλησπερα παιδια.Ειμαι ακριβως 35 ασχολουμαι χρονια με το κικμποξινγκ,και η ενασχοληση μου με τα βαρη εχει περιοδο 3 χρονων.Εκανα σε ενα υπογειο με μονοζυγο διζυγο μπαρες αλτηρες παγκο κι ενα πολυοργανο.Φετος αποφασισα να μπω δυναμικα στα βαρη και γραφτηκα σε κανονικο γυμναστηριο με μηχανηματα technogym.Θα ηθελα να σας ρωτησω αν η ηλικια μου μου θετει περιορισμους στη μυικη αναπτυξη,αν δηλαδη δεν εχω μεγαλα μυικα κερδη λογω ηλικιας.Ο ανθρωπος που εχει το γυμναστηριο ειναι 51 ετων και περυσι κατεβηκε σε αγωνες κομματια.Αυτο με εκανε να πεισμωσω και να θελω να βγω του χρονου τουμπανο.Ενας χρονος με σκληρες προπονησεις και αυστηρη διατροφη ποσα ωφελη μπορει να αποδωσει?Επισης εχω ακουσει οτι μετα απο καποια ηλικια η τεστοστερονη μειωνεται.Ισχυει αυτο?Και τι επιπτωσεις εχει στα μυικα κερδη?Περιμενω τις γνωμες σας,ευχαριστω

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλημερα.
    Δυστηχως μετα απο μια ηλικια ειναι δυσκολοτερο να βαλει καποιος μυικη μαζα.Ναι η τεστοστερονη μειωνεται με τα χρονια αλλα αυτο δεν πρεπει να σε πηγαινει πισω.
    Αν οπως λες εχεις υπομονη για να κανεις 1χρονο σκληρες προπονησεις και αυστηρη διατροφη τοτε θα εχεις αποτελεσμα σιγουρα.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  3. #3
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    Φιλε μου η ηλικια δεν ειναι φραγμος.απλα ενα νουμερο ειναι μην κολατε σε αυτο.εαν θελεις να το πας ενα σκαλι παραπερα μια χαρα ειν η ηλικια σου.εγω ειμαι 48 κ πλεον απλα αθλουμε για την υγεια μου.εαν ομως θελησω και τωρα μπορω να βαλω εξτρα ποιοτικο ογκο.ποτε δεν ειν αργα.απλα επιμονη η υπομονη...

  4. #4
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Καλημέρα φίλε μου. Η τεστοστερόνη μειώνεται με τα χρόνια, ξεκινάει από τα τριάντα και πέφτει περίπου 0,5-1% με τον χρόνο. Ένας αθλητής βαρών όμως ανεβάζει την τεστοστερόνη του λόγω του είδους της γυμναστικής κατά 50% σε σχέση με έναν απλό άνθρωπο. Οπότε γενικά αφού γυμνάζεσαι δεν θα σε ενοχλήσει αυτή η πτώση.
    Σε σχέση με τα μυικα κέρδη, πιστεύω περισσότερο ρόλο θα παίξει η γενετική σου και η ποιότητα των προπονήσεων σου, παρα αυτό.
    Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον. Δλδ αυτή η διαφορά του 5% στην τεστοστερόνη δεν θα έχει αντίκτυπο στους μυς, δεν θα φανεί. Περισσότερο πιστεύω πρέπει να φυλαγεσαι από τραυματισμούς. Αυτούς ναι, ένα παιδί πολύ πιο εύκολα θα ανακάμψει και από μένα και από σένα.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    ο μυς μεγαλωνει και στα 20 και στα 80...οποταν μην σε απασχολουν τα θεματα όπως τεστο και ξερω γω...οι μυικες ινες ερυθρες/λευκες ανακατασκευάζονται με παραγοντα το ερεθισμα που τους δινεις...μπορει ναι λογο πολλων παραγόντων να μην εχεις το αποτομο ανεβασμα που εχει ενας 20αρης...αλλα βελτιωση θα βλέπεις για οσο κανεις τους μυες σου να ματωνουν.
    Last edited by Leo 11; 31-10-15 at 17:49.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μόνο ένα θα σου πω.. Είμαι 37χρ.

  7. #7
    Pumping Iron GEORGE.P's Avatar
    Join Date
    14-11-14
    Posts
    525

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μόνο ένα θα σου πω.. Είμαι 37χρ.
    ταυτότητα!!! εσύ σου προσθέτεις χρόνια

    on topic τώρα το οτι μπορείς να βάλεις μπορείς απλά δέν είναι το ίδιο εύκολο με έναν πιτσιρικά π.χ.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    05-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Καλημέρα.
    Είσαι καινούριος -σχετικά- bodybuilder, αλλά παλιός αθλητής. Επομένως το σώμα λίγο - πολύ είναι προσαρμοσμένο και η ανταπόκριση θα είναι άμεση.
    Το πόσο πολύ θα αναπτυχθείς είναι καθαρά θέμα του πόσο θα προσαρμόσεις την διατροφή σου και την ξεκούραση σου στα νέα δεδομένα άσκησης.
    Και αν προσέξεις να μην παρασυρθείς από τεχνικές υψηλής έντασης, όπως βοηθητικές επαναλήψεις, αρνητικές επαναλήψεις, μισές κλπ, οι οποίες είναι αμφιβόλων αποτελεσμάτων ως προς την ανάπτυξη, αλλά με σοβαρές πιθανότητες τραυματισμού, οι οποίοι μας πάνε πολύ πίσω,
    θα εκπλαγείς με την διαφορά από μήνα σε μήνα.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Καλημέρα φίλε
    Σίγουρα εάν κανείς σκληρές προπονήσεις αυστηρή διατροφή και κοιμάσαι αρκετά
    θα έχεις βελτίωση
    ουτως η άλλως αυτό που θέτουμε ως στόχο ειναι να γινόμαστε εμείς καλύτεροι σε σχέση με τον εαυτό μας
    μην σε απασχολεί η τεστο
    σίγουρα δεν θα χεις τα μυϊκά οφέλη του 20αρη που κάνει το ίδιο προγράμμα με σένα
    αλλα θα δεις πολύ μεγάλη διαφορα
    αλλωστε δε σε πήραν και τα χρόνια είσαι μόλις 35


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ερωτήσεις Για Το Bodybuilding
    By nikosGR in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 03-02-14, 18:10
  2. Οι Ερωτήσεις Μου Περί Διατροφής Μετά Από Μελέτη
    By Tsiripas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 29-11-13, 14:35
  3. 3 Ερωτήσεις Διατροφής Bodybuilding.
    By ester in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 06-06-10, 14:27
  4. ερωτησεισ ενοσ νεου στο bodybuilding..
    By stelios in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 27-08-05, 06:18

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •