Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Βελτίωση Διατροφής και Υπολογισμός Θερμίδων

    Ειμαι 70 κιλά 1,75 ύψος και κανω όγκο πόσες θερμίδες πιστεύετε πρέπει να παίρνω ημερησίως ; και πόσα γραμμάρια υδατανθράκων πρωτεΐνης και λίπους πρέπει να παίρνω ;

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καλησπερα.Να εχεις παντα στο μυαλο σου οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενο νουμερο για ολους τους οργανισμους.Μπορει για παραδειγμα ο Τασος με 5 προπονησεις και 5 αεροβιες την εβδομαδα, με 3000 θερμιδες να βαζει βαρος, και ο Παναγιωτης με τα ιδια κιλα και υψος, την ιδια προπονηση και αεροβια και το ιδιο φαι να μην βαζει γραμμαριο.

    Γι'αυτο, θα σου προτεινα για αρχη να μπεις στην ενοτητα του φορουμ που θα σε βοηθησει να φτιαξεις ενα ΓΕΝΙΚΟ πλανο με τις θερμιδες που λογικα και θεωρητικα θα χρειαζοταν ο οργανισμος σου για να αναπτυξεις μυικη μαζα, και επειτα να κανεις δοκιμη πανω στο σωμα σου με αυτα τα νουμερα για να δεις πως κινεισαι.Με γνωμονα τον καθρευτη σου, και για τις προσωπικες σου σημειωσεις τη ζυγαρια σου, σε δευτερη μοιρα.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Καλημέρα!
    Είναι πολύ γενικό και αόριστο αυτό που ζητάς. Εξαρτάται καταρχάς από το στόχο σου, το πόσες φορές προπονείσαι την εβδομάδα, ηλικία, ύψος, βάρος...

    Επίσης θα βοηθούσε να έγραφες τι τρως ήδη σε μια τυπική ημέρα για να σε κατευθύνουν αναλόγως.

  4. #4

    Default

    Είπα τον στόχο μου όταν είπα ότι κάνω όγκο δλδ να αυξήσω την μυικοτητα μου.Είπα το ύψος μου και το βάρος μου από ηλικία είμαι 16 και κανονικά πηγαίνω 5 φορές η κ καμιά φορά 4 λόγω δουλειάς,νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω το τι τρωω,το μόνο που ζητάω είναι να με πουν το πόσα γραμμάρια υδατανθράκων,λίπους και συνολικά πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνω ημερησίως ;)

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Εντάξει, αν θεωρείς ότι το 'χεις λοιπόν, προφανώς θα έχεις δει και τα ανάλογα sticky topics στην ενότητα της διατροφής που λένε όλα αυτά που ρωτάς για υπολογισμούς, μακροστοιχεία και στη συνέχεια τις τοπ τροφές και όλα τα σχετικά.

    Καλή σου μέρα και καλή επιτυχία στο στόχο σου.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos mitsikoudis View Post
    Είπα τον στόχο μου όταν είπα ότι κάνω όγκο δλδ να αυξήσω την μυικοτητα μου.Είπα το ύψος μου και το βάρος μου από ηλικία είμαι 16 και κανονικά πηγαίνω 5 φορές η κ καμιά φορά 4 λόγω δουλειάς,νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω το τι τρωω,το μόνο που ζητάω είναι να με πουν το πόσα γραμμάρια υδατανθράκων,λίπους και συνολικά πόσες θερμίδες πρέπει να καταναλώνω ημερησίως ;)
    οπως σου ειπε η ελενα υπαρχει τοπικ με υπολογισμους.

    και να θυμασαι πως το σωμα δεν ειναι μονο αριθμοι και γραμμαρια αλλα και ποιοτητα. το τι τρως παιζει μεγαλο ρολο. γι αυτο σε ρωταμε τι γευματα κανεις. 16χρ παιδι εχεις πολλα να μαθεις, γι αυτο φροντισε να διαβασεις το φορουμ οσο περισσοτερο μπορεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπολογισμος Θερμιδων - Διατροφης
    By gleros in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 26
    Last Post: 21-04-16, 22:25
  2. Replies: 555
    Last Post: 15-04-16, 23:08
  3. Υπολογισμός Θερμίδων
    By bodymanfitness in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 17-08-15, 23:24
  4. Replies: 1113
    Last Post: 22-06-13, 20:43
  5. Replies: 1
    Last Post: 11-09-10, 18:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •