Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 30 of 226
  1. #1
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Lightbulb Veg Evolution Marina

    Καλησπέρα σε όλους/ες & πάλι!

    Ήρθε επιτέλους εκείνη η γνωστή & επική μέρα/στιγμή να καταγράψω φωτογραφικά την πρόοδο μου & εγώ.
    Με αθλητισμό ασχολούμαι αρκετά χρόνια, 3-4 χρόνια μπαλέτο, άλλα τόσα flamenco/latin, &+ πολεμικές τέχνες παρίπου 9 χρόνια.
    Με fitness/bodybuilding ασχολούμαι περίπου 1.5 χρόνια με πιο προσεκτική προπόνηση βαρων τους τελευταίους 3 μήνες. Έχω δει

    Στόχος μου είναι, κατι παραπάνω από 1 καλαίσθητο γραμμωμένο σώμα. Θα το θέσω λιγο γενικά, θέλω να "έρθω σε αγωνιστική κατάσταση", γνωρίζοντας βέβαια ότι έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου.

    Η 1η photo είναι περσινή & οι υπόλοιπες αυτής της βδομάδας, λίγες μέρες μετά την λιπομέτρηση μου. Απ'ότι περίμενα, το αποτέλεσμά της βγήκε καλύτερο θα'λεγα :-P Αλλα επειδή επιφυλάσσομαι, προσεχώς θα κάνω & την λιπομέτρηση DEXA για να είμαι πιο σίγουρη τι αποκλήσεις θα υπάρχουν.

    Είμαι 28 χρονών, ύψος 1.71. Το αποτέλεσμα της λιπομέτρησης (την περασμένη βδομάδα) είναι:

    Βάρος : 59.8
    Λίπος % : 14.5
    Υγρά % : 63.2
    Μ.Μάζα kg : 48.5
    Μάζα Οστών : 2.6
    Φυσική Κατάσταση (κλίμακα 1-9): 8
    BMR : 1499
    Μεταβολική Ηλικία : 13
    Σπλαχνικό Λίπος % : 1

    Μια & η εμπειρία μου στον χώρο αυτό είναι πολύ μικρή, προσπαθώ να καταλάβω αν αυτό που δείχνουν οι photos ανταποκρίνεται στην παραπάνω μέτρηση. Θεωρείται οτι είμαι σε σχετικά καλή κατάσταση?
    Ζητώ συγγνώμη για το όπως-όπως σε μερικές, αλλα οι selfies δεν είναι & το φόρτε μου.. :-P
    Να σημειώσω επίσης, είμαι pescetarian (= vegetarian, που τρώει όμως ψάρια & θαλασσινά {& αυγά/dairy})

    Συνήθως η προπόνησή μου είναι: Bάρη 3-4 φορές ανα βδομάδα & 2-3 φορές Aερόβια πολύ πρωινή σε άλσος {πάει χωριστά από τα βάρη, & χωρίς να υπολογίσω την προθέρμανση/αποθεραπεία στα βάρη, που είναι 12-18 λεπτά διάδρομο ή ελλειπτικό }. + 1 μέρα free, συνήθως όχι Κυριακή.


    Ευχαριστώ προκαταβολικά & καλή μας συνέχεια!



    DSC_3102b.jpgDSC_0999.jpgDSC_1004.jpgDSC_1001.jpgDSC_1018.jpgDSC_1008.jpgDSC_1002.jpg




    "But it ain't about how hard you hit. It is about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!"
    ~ Rocky Balboa ~
    Last edited by KirinQue; 14-10-15 at 14:26.

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Καλή αρχή στο log σου και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου! Σου εύχομαι να καταφέρεις να εκπληρώσεις τα όνειρά σου και τους στόχους σου!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    να πω την αληθεια δεν βλεπω καποια εμφανη διαφορα από την περσινη σου φωτο...
    τωρα λες θες να πιασεις αγωνιστικη κατασταση...για ποια κατηγορια?εχει διαφορα η κατηγορια μπικινι με την physique πχ.

    σιγουρα απεχεις πολύ από αγωνιστικές καταστασεις αλλα σιγουρα εχεις μια βαση που μπορεις να χτισεις πανω της!με ένα καλο πλανο διατροφης και μια σωστη και οργανωμενη προπονηση νομιζω μπορεις να πετυχεις πολλα!

    καλη σου συνεχεια...!
    Last edited by Leo 11; 14-10-15 at 15:14.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  4. #4
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Leo Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, συγγνώμη για την παράλειψη. Σίγουρα όχι physique, ελαφριές κατηγορίες με ενδιεφεραν πάντα. Bikini
    Εχεις δικιο & για την παλιά φωτο, απλα ήταν η μόνη που μπορούσα να βρω προς στιγμήν.
    Όντως στην βάση είμαι ακόμα & ναι σίγουρα θα πάρει καιρό να πιάσω αγωνιστική κατάσταση, don't worry ψευδαισθήσεις δεν έχω
    Από πέρυσι μέχρι φέτος είχε αρκετή διαφορά το ρπόγραμμα μου για τον επιπλέον λόγο ότι επέμενα σε αερόβια πολύ περισσότερο, σε σημείο που απόρησα & εγώ η ίδια με τον εαυτό μου, λόγω εξάντλησης..

    Σ'ευχαριστώ & καλή σου συνέχεια..!



    "But it ain't about how hard you hit. It is about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!"
    ~ Rocky Balboa ~

  5. #5
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Καλη αρχη στο λογκ σου και καλη επιτυχια στους στοχους σου.Οπως ειπε και ο Leo την βαση την εχεις απο κει και περα θελει υπομονη και προσπαθεια!!
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  6. #6
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by KirinQue View Post
    Leo Ναι έχεις δίκιο σε αυτό, συγγνώμη για την παράλειψη. Σίγουρα όχι physique, ελαφριές κατηγορίες με ενδιεφεραν πάντα. Bikini
    Εχεις δικιο & για την παλιά φωτο, απλα ήταν η μόνη που μπορούσα να βρω προς στιγμήν.
    Όντως στην βάση είμαι ακόμα & ναι σίγουρα θα πάρει καιρό να πιάσω αγωνιστική κατάσταση, don't worry ψευδαισθήσεις δεν έχω
    Από πέρυσι μέχρι φέτος είχε αρκετή διαφορά το ρπόγραμμα μου για τον επιπλέον λόγο ότι επέμενα σε αερόβια πολύ περισσότερο, σε σημείο που απόρησα & εγώ η ίδια με τον εαυτό μου, λόγω εξάντλησης..

    Σ'ευχαριστώ & καλή σου συνέχεια..!



    "But it ain't about how hard you hit. It is about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!"
    ~ Rocky Balboa ~
    ...δεν εχει σχεση με ψευδαισθήσεις μην με παρεξηγας...απλα αγωνιστικη κατασταση σημαινει και χαμηλά ποσοστα λιπους που δεν μπορεις να τα εχεις και συνεχεια όπως αντιλαμβάνεσαι και για λογους υγειας...απλα ηθελα να πω αν εχεις δηλαδή στο μυαλο σου αγωνες...

    anw μαζι με το χαμηλο ποσοστο λιπους πρεπει να υπαρχει και η αναλογη μυικοτητα...και επειδή εισαι στην αρχη αρχισε τη δουλεια...και μετα βλέπεις και τα χαμηλα ποσοστα λιπους!

    όπως και να εχει σου ευχομαι καλη αρχη και στο forum θα βρεις ότι χρειαστείς!
    Last edited by Leo 11; 14-10-15 at 16:13.
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  7. #7
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...δεν εχει σχεση με ψευδαισθήσεις μην με παρεξηγας...απλα αγωνιστικη κατασταση σημαινει και χαμηλά ποσοστα λιπους που δεν μπορεις να τα εχεις και συνεχεια όπως αντιλαμβάνεσαι και για λογους υγειας...απλα ηθελα να πω αν εχεις δηλαδή στο μυαλο σου αγωνες...

    anw μαζι με το χαμηλο ποσοστο λιπους πρεπει να υπαρχει και η αναλογη μυικοτητα...και επειδή εισαι στην αρχη αρχισε τη δουλεια...και μετα βλέπεις και τα χαμηλα ποσοστα λιπους!

    όπως και να εχει σου ευχομαι καλη αρχη και στο forum θα βρεις ότι χρειαστείς!



    Ναι καλε δεν παρεξηγούμαι Άλλωστε όπως πολύ σωστά λες & επισημαίνει & ο Άγγελος παραπάνω, από την βάση ξεκινάμε & εκεί χτίζουμε. Λαμβάνοντας πάντα υπόψην & μυικότητα & ποσοστό λίπους. Και πάνω απ'όλα ο παράγοντας υγεία εννοείται, συνεχόμενο χαμηλό ποσοστό λίπους δημιουργεί άσχημα προβλήματα {πχ. ορμονικά στις γυναίκες}

    Στο forum έχω πρωτοέρθει εδώ & καιρό, απλά είχα μεγάλο διάστημα να κάνω log. Σύντομα θα ανεβάσω & το ενδεικτικό μου διατροφικό πλάνο, ωστε να δω τι διορθώσεις επιδέχεται.
    Σας ευχαριστώ όλους & θα τα ξαναπούμε σύντομα!



    "But it ain't about how hard you hit. It is about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!"
    ~ Rocky Balboa ~

  8. #8
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Καλή αρχή στο log σου και καλή επιτυχία στις προσπάθειες σου! Σου εύχομαι να καταφέρεις να εκπληρώσεις τα όνειρά σου και τους στόχους σου!

    Σ'ευχαριστώ πολύ, έχω πολύ δρόμο σίγουρα!



    "Fighters fight"
    ~ Rocky Balboa: Marie ~

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλοριζικο Μαρίνα το ημερολόγιο! Χαίρομαι που θα τα λέμε κι απο εδώ.
    Κοριτσαρα, άσε τις λιπομετρησεις στην άκρη, τα νούμερα δεν λένε κάτι, μιλάνε οι φωτο.
    Αυτό που θες είναι βάρη, βάρη βάρη!!! Ακόμα και σε "λάιτ" κατηγορίες όπως είναι το μπικίνι, μη νομίζεις πως δεν χρειαζεται μυϊκό υπόβαθρο. Εγώ θα σου προτείνω να έρθεις απο κοντά να δεις εναν αγώνα (ευκαιρία να έρθεις και στον αγώνα μου τον νοεμβριο) για να πάρεις μια εικόνα και απο κοντά. Αλλιως στις φωτο αλλιως να το βλέπεις ζωντανο.

    Βαλτο στοχο και θα το καταφέρεις. Αλλα απαιτεί χρονο, σκληρές προπονήσεις, υπομονή και συνέπεια σε βάθος χρονου.

  10. #10
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλοριζικο Μαρίνα το ημερολόγιο! Χαίρομαι που θα τα λέμε κι απο εδώ.
    Κοριτσαρα, άσε τις λιπομετρησεις στην άκρη, τα νούμερα δεν λένε κάτι, μιλάνε οι φωτο.
    Αυτό που θες είναι βάρη, βάρη βάρη!!! Ακόμα και σε "λάιτ" κατηγορίες όπως είναι το μπικίνι, μη νομίζεις πως δεν χρειαζεται μυϊκό υπόβαθρο. Εγώ θα σου προτείνω να έρθεις απο κοντά να δεις εναν αγώνα (ευκαιρία να έρθεις και στον αγώνα μου τον νοεμβριο) για να πάρεις μια εικόνα και απο κοντά. Αλλιως στις φωτο αλλιως να το βλέπεις ζωντανο.

    Βαλτο στοχο και θα το καταφέρεις. Αλλα απαιτεί χρονο, σκληρές προπονήσεις, υπομονή και συνέπεια σε βάθος χρονου.

    Σ'ευχαριστώ Καρδούλα! Επιτέλους επανήλθα για τα καλά από καλοκαίρι, είχα 1 αρκετά χρονοβόρα επέμβαση/ανάρρωση, οπότε θα τα λέμε σίγουρα πιο συχνά.
    Ναι, στον αγώνα του Νοέμβρη θα'ρθω σίγουρα, να σε καμαρώσουμε κιολας όλοι & + κοντά σχετικά εκεί έχει & 1-2 επιπλέον αγώνες, σκοπεύω να πάω & εκεί για παρακολούθηση, γιατί όσα video & να δω ή νούμερα να μελετάω, σαν το live... τίποτα! Μέχρι τώρα 1-2 αγώνες έχω παρακολουθήσει μόνο, από πέρυσι..

    Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σου & θα τα πούμε σύντομα!




    "But it ain't about how hard you hit. It is about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!"
    ~ Rocky Balboa ~
    Last edited by KirinQue; 14-10-15 at 17:25.

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    σ' ευχαριστω και θα χαρω να γνωριστουμε κι απο κοντα!

  12. #12
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    σ' ευχαριστω και θα χαρω να γνωριστουμε κι απο κοντα!

    same for me!




    "Positive thinking can be contagious. Being surrounded by winners helps you develop into a winner."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

  13. #13
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Ώρα να καταγράψω (επιτέεελους) το διατροφικό πρόγραμμά μου, ωστε να δω τι διορθώσεις επιδέχεται, σύμφωνα με τους παραπάνω στόχους μου.

    Πρωινό:
    - Ομελέτα 6 ασπραδιών, σε ελάχιστο ελαιόλαδο, με 20γρ. βρώμη
    - 2 πρωτεϊνικά muffins [το καθένα έχει: 130kcal, 13γρ. πρωτείνης, 9γρ. υδατάνθρακα, 4.5 γρ λίπος], ή {εναλλακτικά 1 αυγό μελάτο ολόκληρο}

    **Προπόνηση Βάρη [4φορές/βδομάδα]**

    1ο Snack: {on the way προς σπίτι, καπου 40' μετά την μετα-προπονητική πρωτεΐνη}
    - 3 πρωτεϊνικά muffins (ή 2 αν έχω κεράσει το 1 πουθενά. :-P)

    2ο Snack:
    - Αγγουροσαλάτα με λίγο ξύδι
    - Γιαούρτι 2% πρόβειο με πέτσα, 300 γρ.

    Μεσημεριανό Γεύμα:
    - 160-200γρ. ψάρι ψ.σχάρας (συνήθως σαρδέλα, γαύρο, μπακαλιάρο), κυρίως κάτι σε μικρό για φτηνότερο, ή 1 μεγάλο τόνο κονσέρβα σε νερό ή 4 ασπράδια βραστά μαζί με 1 αυγό ολόκληρο
    - Ανάμεικτη εποχιακή σαλάτα
    - 50-55γρ. βρασμένη κινόα/αμάρανθο/κεχρί/ρύζι καστανό ή 1 μέτρια προς μεγάλη βραστή πατάτα/γλυκοπατάτα
    - 1κ.σ. ελαιόλαδο (λιγότερο ή καθόλου αν το ψάρι είναι λιπαρό)

    Απογευματινό:
    - ξανα το 2ο Snack, [ή αντί γιαουρτιού 1 κεσεδάκι cottage 2.2%], ή ομελέτα 5-6 ασπραδιών με λαχανικά

    Βραδινό:
    - Περίσσευμα ψαριού απ'το μεσημεριανό, ή 1 μεγάλο τόνο κονσέρβα σε νερό, ή ομελέτα 5-6 ασπραδιών με λαχανικά, αν δεν έχει προηγηθεί στο απογευματινό
    - Σαλάτα ωμό μαρούλι ή βραστό κολοκύθι

    Προ-Ύπνου:
    - Ρόφημα πρωτείνης αργής απορρόφησης**Στις μέρες αερόβιας: {2 ή 3 φορές/βδομάδα, διάρκεια 45-50' σε άλσος, ξεχωριστά από τα βάρη} πάωνηστική (με 1-2 ποτήρια χλιαρό νερό με λεμόνι & αμινοξέα), Αμέσως μετά 1 ρόφημα καθαρής πρωτείνης, καπου 20' μετά 1 πρωτεινική μους σοκολάτας & 45' πιο μετά το παραπάνω πρωινό, χωρίς όμως τα muffins. Επιπλέον θα παραλείψω το 1ο snack & θα προχωρήσω κατευθείαν στο 2ο.


    Όποιος/α μπορεί να με συμβουλεύσει σχετικά, θα είναι μεγάλη βοήθεια! Ισως να'χω παραλείψει κάποια λεπτομέρεια.
    Επίσης θέλω να ξέρω αν αυτό το thread είναι το κατάλληλο για το διατροφικό μου πρόγραμμα ή πρέπει να ανοίξω καινούριο σε άλλα σελίδα του forum.

    **Στο post Υπολογισμός Θερμόδων: Διατροφικό πλάνο για Αρχαρίους, χρησιμοποίησα & τους 2 τρόπους, για αύξηση μιυκής μάζας. Στο πινακάκι οι θερμίδες βγαίνουν 2571 & με τον συντελεστή δραστηριότητας βγαίνουν 2323.

    Ευχαριστώ & πάλι, ελπίζω να μην σας ταλαιπώρησα πολύ







    "But it ain't about how hard you hit. It is about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done!"
    ~ Rocky Balboa ~

  14. #14
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    όπως σε βλεπω δεν νομιζω να θες υποθερμιδικη διατροφή τωρα...βαλε καποια μυικα κιλα και μετα βλέπεις...οποταν μεινε τουλάχιστον ισοθερμιδικα...υδατανθρακα εχεις πολύ λιγο...βαλε περισσοτερο στο πρωινο σου και στο γευμα σου μετα την προπονηση...τωρα αυτά τα muffins που λες δεν ξερω την διατροφικη αξια που εχουν...τον υδατανθρακα μην τον φοβάσαι...και μοιρασε τον σε όλα τα γευματα σου εκτος σε αυτό πριν τον υπνο που λες ότι παιρνεις καζεινη....εκει προσθεσε και λιγα αμυγδαλα...αν δεν θες την καζεινη βαλε ανθοτυρο η κανα γιαουρτακι και βαλε κρεας η ψαρι στο 2o σου snack που εχεις το γιαουρτι...

    δεν ξερω πως βγαινουν τα μακρος σου.αν τα εβγαλες γραψε τα να εχουμε μια καλυτερη αποψη
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μαρινακι, κρέας είπαμε δεν τρως ε;

  16. #16
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    όπως σε βλεπω δεν νομιζω να θες υποθερμιδικη διατροφή τωρα...βαλε καποια μυικα κιλα και μετα βλέπεις...οποταν μεινε τουλάχιστον ισοθερμιδικα...υδατανθρακα εχεις πολύ λιγο...βαλε περισσοτερο στο πρωινο σου και στο γευμα σου μετα την προπονηση...τωρα αυτά τα muffins που λες δεν ξερω την διατροφικη αξια που εχουν...τον υδατανθρακα μην τον φοβάσαι...και μοιρασε τον σε όλα τα γευματα σου εκτος σε αυτό πριν τον υπνο που λες ότι παιρνεις καζεινη....εκει προσθεσε και λιγα αμυγδαλα...αν δεν θες την καζεινη βαλε ανθοτυρο η κανα γιαουρτακι και βαλε κρεας η ψαρι στο 2o σου snack που εχεις το γιαουρτι...

    δεν ξερω πως βγαινουν τα μακρος σου.αν τα εβγαλες γραψε τα να εχουμε μια καλυτερη αποψη

    Leo παρέλειψα να σημειώσω: Πρωινό: + 1 ξυνόμηλο (ή άλλο μήλο) στο πρωινό. Τα muffins έχω μετρήσει την διατροφική τους αξία, την γράφω ακριβώς δίπλα στο πρωινό {βρώμη+ ταχίνι/φυστικοβούτυρο + πρωτείνη + ασπράδια}
    2ο Snack: + 1 κούπα φρούτο εποχής (90-130γρ.).

    Ευχαριστώ για την συμβουλή.
    Στην ισοθερμιδική δυσκολεύομαι λιγο, κυρίως γιατί λόγω δραστηριότητας & προπόνησης που είναι σχεδόν πάντα πρωί, μετά το μεσημέρι δεν έχω τόση όρεξη για φαγητό (τελευταίους 2 μήνες βέβαια η όρεξή μου έχει αυξηθεί)


    Τα μάκρος τα υπολόγισα λίγο καλύτερα τώρα: Στο Υπολογισμίος Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών:
    ΒΜR: 1499. ΜΙα & είμαι στις 6-7 μέρες, βγαίνει 2585 για θερμίδες συντήρησης. Άρα να υποθέσω για τη μικρή αύξηση χρειάζονται 2835

    Επομένως υπολογίζω: πρωτείνη: 120γρ. minimum
    υδατάνθρακας: 418 - 391γρ. (αντιστοίχως με τα λιπαρά)
    λιπαρά: 48 - 60γρ.



    "Fighters fight"
    ~ Rocky Balboa: Marie ~

  17. #17
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μαρινακι, κρέας είπαμε δεν τρως ε;
    Καλησπέρα Καρδούλα! Μόλις απάντησα & με τα Μακρος στον Leo για περισσότερη λεπτομέρεια.
    Όχι δεν τρώω κρέας ακόμα. Από ζωικά τρώω αυγά, γαλακτοκομικά {όχι γάλα}, ψάρια, θαλασσινά & ενιωτε βούτυρο {όοοοχι μαργαρίνη}



    "Positive thinking can be contagious. Being surrounded by winners helps you develop into a winner."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

  18. #18
    Pumping Iron lamprini's Avatar
    Join Date
    30-05-15
    Posts
    372

    Default

    Καλημερα Μαρινα !Καλη επιτυχια στον στοχο σου !Μπορεις να αναφερεις δοσολογια και υλικα των muffins!!Η αληθεια ειναι οτι δελεαστηκα λιγο και θελω να τα φτιαξω !!χαχαχα!!!!!Σ ευχαριστω!

  19. #19
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by KirinQue View Post
    Leo παρέλειψα να σημειώσω: Πρωινό: + 1 ξυνόμηλο (ή άλλο μήλο) στο πρωινό. Τα muffins έχω μετρήσει την διατροφική τους αξία, την γράφω ακριβώς δίπλα στο πρωινό {βρώμη+ ταχίνι/φυστικοβούτυρο + πρωτείνη + ασπράδια}
    2ο Snack: + 1 κούπα φρούτο εποχής (90-130γρ.).

    Ευχαριστώ για την συμβουλή.
    Στην ισοθερμιδική δυσκολεύομαι λιγο, κυρίως γιατί λόγω δραστηριότητας & προπόνησης που είναι σχεδόν πάντα πρωί, μετά το μεσημέρι δεν έχω τόση όρεξη για φαγητό (τελευταίους 2 μήνες βέβαια η όρεξή μου έχει αυξηθεί)


    Τα μάκρος τα υπολόγισα λίγο καλύτερα τώρα: Στο Υπολογισμίος Θερμίδων & Θρεπτικών Συστατικών:
    ΒΜR: 1499. ΜΙα & είμαι στις 6-7 μέρες, βγαίνει 2585 για θερμίδες συντήρησης. Άρα να υποθέσω για τη μικρή αύξηση χρειάζονται 2835

    Επομένως υπολογίζω: πρωτείνη: 120γρ. minimum
    υδατάνθρακας: 418 - 391γρ. (αντιστοίχως με τα λιπαρά)
    λιπαρά: 48 - 60γρ.



    "Fighters fight"
    ~ Rocky Balboa: Marie ~
    ...κρατα για αρχη ισοθερμιδικη διατροφή και μετα μπαινεις σε ογκο...δεν είναι αναγκη να βαζεις και περιττο λιπος στο παρον σταδιο...

    παντως δυσκολεύομαι πολύ να καταλαβω πως βγαζεις 400γρ υδατανθρακα με την διαστροφή που γραφεις...20γρ βρωμη και 55γρ ρυζι που είναι οι βασικες πηγες σου και κατι αλλα μικρα πως βγαινουν 400γρ??εδώ δεν τρωω εγω 400γρ που είμαι και 87 κιλα!

    για δες το καλυτερα μηπως κανω λαθος εγω...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  20. #20
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Leo 11 View Post
    ...κρατα για αρχη ισοθερμιδικη διατροφή και μετα μπαινεις σε ογκο...δεν είναι αναγκη να βαζεις και περιττο λιπος στο παρον σταδιο...

    παντως δυσκολεύομαι πολύ να καταλαβω πως βγαζεις 400γρ υδατανθρακα με την διαστροφή που γραφεις...20γρ βρωμη και 55γρ ρυζι που είναι οι βασικες πηγες σου και κατι αλλα μικρα πως βγαινουν 400γρ??εδώ δεν τρωω εγω 400γρ που είμαι και 87 κιλα!

    για δες το καλυτερα μηπως κανω λαθος εγω...



    Αυτό για τους υδατάνθρακες είναι & το μελανό σημείο στο πρόγραμμά μου... Επειδή αυτή την μέτρηση που σου γράφω την έκανα πολύ πρόσφατα, δυστυχώς έχω έλλειψη υδατανθράκων απ'ότι παρατήρησα..

    Καλού-κακού θα κάνω & μια ερώτηση στο thread του οδηγού διατροφής, μήπως & δεν έχω υπολογίσει κατι σωστά στα μακρος...



    "Positive thinking can be contagious. Being surrounded by winners helps you develop into a winner."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

  21. #21
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Quote Originally Posted by KirinQue View Post
    Αυτό για τους υδατάνθρακες είναι & το μελανό σημείο στο πρόγραμμά μου... Επειδή αυτή την μέτρηση που σου γράφω την έκανα πολύ πρόσφατα, δυστυχώς έχω έλλειψη υδατανθράκων απ'ότι παρατήρησα..

    Καλού-κακού θα κάνω & μια ερώτηση στο thread του οδηγού διατροφής, μήπως & δεν έχω υπολογίσει κατι σωστά στα μακρος...



    "Positive thinking can be contagious. Being surrounded by winners helps you develop into a winner."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~
    ..χαχαχα...ναι δες το ρε συ γιατι κατι δεν παει καλα...
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  22. #22
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by lamprini View Post
    Καλημερα Μαρινα !Καλη επιτυχια στον στοχο σου !Μπορεις να αναφερεις δοσολογια και υλικα των muffins!!Η αληθεια ειναι οτι δελεαστηκα λιγο και θελω να τα φτιαξω !!χαχαχα!!!!!Σ ευχαριστω!
    Καλησπέρα Λαμπρινη! Κανενα πρόβλημα, απλά μένει να τα φτιάξω πάλι 1-2 φορές για να φιξάρω κατι λεπτομέρειες τους.
    Μόλις tα εχω έτοιμα πάλι θα τα ανεβάσω στο κομμάτι των συνταγών.
    Σύντομα έρχονται..! μουαχαχαχααα





    "Fighters fight"
    ~ Rocky Balboa: Marie ~

  23. #23
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Question Απορίες Διατροφής, BMR

    Καλημέρα σε όλους/ες & από εδώ!
    Μια & έχω κάποιες απορίες αλλά τα έγραψα λιγο σκόρπια, τα γράφω εδώ μαζεμένα:
    Ίσως βγει τεράστιο το ποστ, αλλα θα τα ξεχωρίσω όσο καλύτερα μπορώ.

    Χαρακτηριστικά
    Ετών 28, ύψος 171, βάρος 59.5
    Μ.Μάζα: 48.5 kg
    BMR: 1499
    Λίπος ποσοστό: 14.5%
    Λίπος σπλαχνικό: 1%
    ερμίδες συντήρησης: 2585 *Συντελεστής 1.725?*]

    Αθλητική Εμπειρία
    - 3-4 χρόνια μπαλέτο
    - άλλο τόσο χορό
    - 9 χρόνια πολεμικές τέχνες [όχι πρωταθλητισμού]


    Προπόνηση
    - Βάρη 4 φορές/βδομάδα , με 10-18' προθέρμανση διάδρομο ή ελλειπτικό & 2 στις 4 φορές αποθεραπεία το ίδιο.
    - Αερόβια 2 φορές/βδομάδα , πρωινή σε άλσος, ξεχωριστές μέρες από βάρη, έδαφος κακοτράχαλο *+ανηφόρες-κατηφόρες, διάρκεια 40-50'. Νηστική (με 1-2 ποτήρια χλιαρό νερό με λεμόνι & αμινοξέα),
    - ** 1 μέρα off

    Ενδεικτική Διατροφή
    Πρωινό:
    - Ομελέτα 6 ασπραδιών, σε ελάχιστο ελαιόλαδο, με 20γρ. βρώμη, + 1 ξυνόμηλο (ή άλλο μήλο)
    - 2 πρωτεϊνικά muffins [το καθένα έχει: 130kcal, 13γρ. πρωτείνης, 9γρ. υδατάνθρακα, 4.5 γρ λίπος], ή {εναλλακτικά 1 αυγό μελάτο ολόκληρο}

    **Προπόνηση Βάρη [4φορές/βδομάδα]**

    1ο Snack: {on the way προς σπίτι, καπου 40' μετά την μετα-προπονητική πρωτεΐνη}
    - 3 πρωτεϊνικά muffins, ίδια με του πρωινού (ή 2 αν έχω κεράσει το 1 πουθενά. :-P)

    2ο Snack:
    - Αγγουροσαλάτα με λίγο ξύδι
    - Γιαούρτι 2% πρόβειο με πέτσα, 300 γρ.
    - 1 μπωλάκι φρούτο εποχής (90-130γρ.).

    Μεσημεριανό Γεύμα:
    - 160-200γρ. ψάρι ψ.σχάρας (συνήθως σαρδέλα, γαύρο, μπακαλιάρο), κυρίως κάτι σε μικρό για φτηνότερο, ή 1 μεγάλο τόνο κονσέρβα σε νερό ή 4 ασπράδια βραστά μαζί με 1 αυγό ολόκληρο
    - Ανάμεικτη εποχιακή σαλάτα
    - 50-55γρ. βρασμένη κινόα/αμάρανθο/κεχρί/ρύζι καστανό ή 1 μέτρια προς μεγάλη βραστή πατάτα/γλυκοπατάτα
    - 1κ.σ. ελαιόλαδο (λιγότερο ή καθόλου αν το ψάρι είναι λιπαρό)

    Απογευματινό:
    - ξανα το 2ο Snack, [ή αντί γιαουρτιού 1 κεσεδάκι cottage 2.2%], ή ομελέτα 5-6 ασπραδιών με λαχανικά

    Βραδινό:
    - Περίσσευμα ψαριού απ'το μεσημεριανό, ή 1 μεγάλο τόνο κονσέρβα σε νερό, ή ομελέτα 5-6 ασπραδιών με λαχανικά, αν δεν έχει προηγηθεί στο απογευματινό
    - Σαλάτα ωμό μαρούλι ή βραστό κολοκύθι

    Προ-Ύπνου: - Ρόφημα πρωτείνης αργής απορρόφησης, μαζί με ιχθυέλαιο συμπλεγμα

    **Στις μέρες αερόβιας: Αμέσως μετά πίνω 1 ρόφημα καθαρής πρωτείνης, καπου 20' μετά 1 πρωτεινική μους σοκολάτας & 45' πιο μετά το παραπάνω πρωινό, χωρίς όμως τα muffins. Επιπλέον θα παραλείψω το 1ο snack & θα προχωρήσω κατευθείαν στο 2ο.

    Στόχος
    Αύξηση Μυικής Μάζας, χωρίς όμως αύξηση λίπους [ίσως μια μικρή μείωση του]
    [άρα: Θερμίδες Αύξησης Μάζας: 2835]

    Μακρος
    [Θερμίδες Αύξησης Μάζας: 2835]
    Πρωτείνη: 149γρ.
    Υδατάνθρακες: 425γρ.
    Λιπαρά: 59.5γρ.


    Απορίες
    1) Σύμφωνα με τα πάνω χαρακτηριστικά, τα μακρος είναι σίγουρα γραμμένα σωστά? [Συντελεστή έβαλα για 6-7 φορές άσκηση]
    2) Καταλαβαίνω ότι μάλλον βγαίνω υποθερμιδική προς το παρόν. Κυρίως για τους υδατάνθρακες. Δεν νοιώθω ιδιαίτερη πείνα ή λειγούρες, αν & η όρεξη μου έχει αυξηθεί τους τελευταίους 2-3 μήνες. Να δοκιμάσω ισοθερμιδική διατροφή? Ισως αυτή να με δυσκολέψει, γιατι ως τώρα προπόνηση πάει σχεδόν πάντα πρωί. Μετά το μεσημέρι δεν έχω ίδια διάθεση για φαγητό.
    3) Υδατάνθρακες που υπολογίζω στα μακρος, μήπως είναι πάρα πολλοί?

    **Διατροφική Ιδιαιτερότητα: Είμαι pescetarian (= vegetarian που τρώει όμως ψάρια/θαλασσινά, αυγά, dairy)

    Ουφ, αυτά τα ολίγα προς το παρόν
    Όποιος/α μπορεί, ας με κατευθύνει πλιζ λίγο, έχω την εντύπωση ότι κάτι έχω υπολογίσει στραβά..

    Ευχαριστώ προκαταβολικά & καλές προπονήσεις!






    "Not every legend is a myth. Some are flesh and blood. Some legends walk among us, but... they aren?t born. They?re built!"
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπερα Μαρινα!

    Τα πραγματα ειναι απλα -

    αν θες να βαλεις μυς στο σωμα σου πρεπει να φτυσεις αιμα στο τζιμ. Η διατροφη ειναι οκ, αν και η ελλειψη κοκκινου κρεατος δεν βοηθαει στο στοχο σου. Κακα τα ψεμματα η ζωικης προελευσης πρωτεινη απο κοτοπουλο μοσχαρι ειναι απαραιτητη για καποιον που θελει να βαλει μυς.
    Βεβαια δεν σημαινει πως ετσι δεν μπορεις να κανεις δουλεια.
    Συντελεστη γιατι εχεις βαλει 6-7 φορες ασκηση;; πας 7 φορες βαρη; βαλε λιγοτερο, για να σαι καλυμμενη. 4 φορες. Η αεροβια δεν πιανεται.

    Αυτο με τα μαφιν, δεν ξερω τι βαζεις,σορρυ αν το λες παραπανω. Θα προτιμουσα κανονικη τροφη. Βαλε σολωμο, σαρδελες, παχια ψαρια δηλαδη.

    Και το κυριοτερο.. δωσε μεγαλο βαρος στην προπονηση!!! Πρεπει το σωμα σου να δουλευτει. Οσο σχολαστικη εισαι με τη διατροφη αλλο τοσο πρεπει να σαι και εκει.

  25. #25
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα Μαρινα!

    Τα πραγματα ειναι απλα -

    αν θες να βαλεις μυς στο σωμα σου πρεπει να φτυσεις αιμα στο τζιμ. Η διατροφη ειναι οκ, αν και η ελλειψη κοκκινου κρεατος δεν βοηθαει στο στοχο σου. Κακα τα ψεμματα η ζωικης προελευσης πρωτεινη απο κοτοπουλο μοσχαρι ειναι απαραιτητη για καποιον που θελει να βαλει μυς.
    Βεβαια δεν σημαινει πως ετσι δεν μπορεις να κανεις δουλεια.
    Συντελεστη γιατι εχεις βαλει 6-7 φορες ασκηση;; πας 7 φορες βαρη; βαλε λιγοτερο, για να σαι καλυμμενη. 4 φορες. Η αεροβια δεν πιανεται.

    Αυτο με τα μαφιν, δεν ξερω τι βαζεις,σορρυ αν το λες παραπανω. Θα προτιμουσα κανονικη τροφη. Βαλε σολωμο, σαρδελες, παχια ψαρια δηλαδη.

    Και το κυριοτερο.. δωσε μεγαλο βαρος στην προπονηση!!! Πρεπει το σωμα σου να δουλευτει. Οσο σχολαστικη εισαι με τη διατροφη αλλο τοσο πρεπει να σαι και εκει.

    Καλημέρα!

    Ουφ να΄σαι καλά Καρδούλα! Τώρα επιτέλους τα ξεκαθάρησα καλύτερα, από την αρχή ειχα αμφιβολία για την αερόβια. αν μετράει
    Τα μάφιν είναι με βρώμη, ταχίνι, ασπράδια, πρωτείνη. Με βολεύουν αρκετά αν έχω πολύ πηγαινέλα & σαν μινι-γεύμα που μεταφέρω εύκολα, όταν δεν έχω χρόνο για πολλά μαγειρέματα [συνήθεια της παλιάς δουλειάς]

    Τώρα που σιγουρεύτηκα για τον συντελεστή, τα μακρος βγαίνουν:
    Θερμίδες: 2573
    Πρωτείνη: 149.5
    Υδατάνθρακες: 359.2 {εδώ ελπίζω να μην είναι υπερβολικό..}
    Λιπαρά: 59.8

    Θα το παλέψω λιγο παραπάνω να κάνω & την αλλαγή της ζωικής πρωτείνης που λες, απλά είμαι σε στάδιο οπου πρέπει να ζυγίσω Α) παλιά χορτοφαγία με Β) αθλητικός στόχος.

    Σ'ευχαριστώ πολύ!!




    "Not every legend is a myth. Some are flesh and blood. Some legends walk among us, but... they are nοt born. They are built!"
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

  26. #26

    Default

    Πιστευω πως ο υδατανθρακας που εχεις ειναι αρκετα υψηλος για τα στατιστικα σου.
    Θα μειωνα αρκετα, κατω απο 300γρ δηλαδη, ειδικα αν βαζεις λιπος ευκολα!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Θα συμφωνησω με τον Κωστα, Μαρινα ο υδατ. ειναι πολυ ψηλα!! Οπως σου ειπα, κρατα τα πραγματα απλα, μια ισορροπημενη διατροφη και μη ξεχνας να δινεις πονο στην αιθουσα με τα βαρη!! Εκει ειναι που θα χτισεις το σωμα σου και θα βαλεις κρεας.

  28. #28
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Ναι, έχετε & οι 2 δίκιο. Μετρώντας τα μακρος για λιγες μέρες, παρατήρησα ήδη ότι δυσκολευόμουν πολύ να φάω πάνω από 300γρ υδατάνθρακα, είχα μετά πρήξιμο στο έντερο.
    Βέβαια σε αυτό παίζει ρόλο ότι από μόνη μου δεν έπαιρνα πάνω από 220 γρ. Στο άλλο άκρο δηλαδή..
    Γενικά έχω 1 μικρό θέμα με ευαίσθητο στομάχι, & περιστασιακά είχα εμφανίσει σπαστική κολίτιδα.
    Στα μακρος έχω μειώσει ήδη τους υδατάνθρακες, πλεον βάζω καπου 260-280γρ.

    Οπότε σκέφτομαι 2 ενδεχόμενα: Ή να κρατήσω τα παραπάνω μάκρος & να βάλω υδατάνθρακες 260-280, ή να χρησιμοποιήσω τον υπολογισμό πρωτείνη 3.4 φορές το σωματικό βάρος. Όπως στην έρευνα που είχε γίνει με τα groups των 2.3 & 3.4
    Αυτό μου βγάζει: 203γρ. πρωτείνη, 282γρ. υδατάνθρακα

    Το μόνο διατροφικό "πρόβλημα" στην περίπτωσή μου είναι το να το πάρω απόφαση να βάλω κόκκινο κρέας/κοτόπουλο...
    Προπονητικά δίνω πλεον ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στα βάρη. γιατι ειδικά για τον στόχο που έχω, αυτό θα είναι & το κυριότερο κλειδί.





    "Not every legend is a myth. Some are flesh and blood. Some legends walk among us, but... they aren not born. They are built."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~

  29. #29

    Default

    Γεια σου Μαρινα, πως παει η διατροφη?
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  30. #30
    Pumping Iron KirinQue's Avatar
    Join Date
    06-04-15
    Location
    Athens
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Γεια σου Μαρινα, πως παει η διατροφη?
    Γεια σου Κώστα, αρκετά καλά θα'λεγα, έχω κάνει καποιες βελτιώσεις.
    Τα μακρος που κρατάω είναι:
    Θερμίδες: 2573 {συνήθως βγαίνουν λίιγο λιγότερες}
    Πρωτείνη: 203γρ. {3.4 φορές το σωμ. βάρος, όπως σ'εκείνη την έρευνα που είχες αναρτήσει παλιότερα}
    Υδατάνθρακες: 282γρ. {συνήθως βγαίνουν λιγότεροι, 240-260, δεν έχει συνηθίσει ο οργανισμός ακόμα τόσο υδατάνθρακα}
    Λιπαρά: 59.8γρ.

    Πρωτείνη φτάνω άνετα, συχνά & 1 τσικ παραπάνω.
    Υδατάνθρακα για να φτάσω, σπάω το μεσημεριανό στα 2, για να μπορώ να κολλήσω κάποιο ρύζι ή πατάτα εξτρα. Στο πρωινό βάζω πιο συχνά ολόκληρο αυγό απ'ότι τα πρωτεινικά μου μαφινς & έχω αυξήσει την βρώμη του πρωινού, όπως και + λιγη βρώμη όπου τρώω γιαούρτι (εναλλακτικά νιφάδες φαγόπυρου).
    Γιαούρτι προσπαθώ να μην έχω 2ο κεσεδάκι συχνά, για να περιορίσω τα πρηξίματα στομαχιού.

    Αποφάσισα τελικά να προσθέσω, αραιά ακόμα, & λιγο κρέας στη διατροφή. Θα βάλω πέρα την περηφάνεια μου & θα κάνω την αλλαγή που χρειάζεται για να αυξήσω τα αποτελέσματα μυικά.
    Από κρεατικά απέχω περίπου 2.5 χρόνια. Η συχνότητα που σκέφτομαι για την ώρα είναι σε 1 μέρα την βδομάδα κόκκινο κρέας [συκώτι, ή κάποιο χαμηλών λιπαρών μοσχαρίσιο] & 1 μέρα κάποιο πουλερικό [κοτόπουλο στήθος, ή στήθος + λίγο μπούτι, ή γαλοπούλα].
    Μόλις δω ότι έχω πάρει καλά την αλλαγή, θα αυξήσω τα πουλερικά. Εγκεφαλικό είναι κυρίως το ζήτημα..









    "Not every legend is a myth. Some are flesh and blood. Some legends walk among us, but... they aren not born. They are built."
    ~ Arnold Schwarzenegger ~


 
Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Flex Lewis - Evolution of Flex - Νέα Για Το 2014!!
    By No Fear in forum Olympia Weekend 2014
    Replies: 34
    Last Post: 16-09-14, 18:25
  2. The Evolution Of Bodybuilding - Ταινία
    By Kardoula in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 15-10-12, 08:32
  3. Νέο Μέλος - Mass Evolution & Κρεατίνη All Pure
    By uknowmee in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 15-09-12, 19:05
  4. BSN νέα σειρά NT (next evolution)
    By body_freak in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 3
    Last Post: 06-03-10, 21:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •