Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Post Καλως σας βρηκα!

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα του forum. Σήμερα έφτιαξα λογαριασμό, αλλά σας παρακολουθώ χρόνια, τα περισσότερα πράγματα τα έμαθα από εδώ.
    Ασχολούμαι με την γυμναστική από μικρός μα πιο συγκεκριμένα τα τελευταία 2 χρόνια. Είναι κάτι που το κάνω με ευχαρίστηση, έχω προσαρμόσει τον τρόπο ζωής μου πάνω σ'αυτό. Είμαι 20 χρονών, φοιτητής, γνωρίζω σχεδόν τα πάντα από θέματα διατροφής. Έκανα γυμναστήριο 1,5 χρόνο αλλά σταμάτησα λόγω οικονομικών.Τώρα κάνω σπίτι μου έχω φτιάξει το δικό μου μικρό γυμναστήριο μέχρις ότου ξανά μπορέσω να πάω σε κανονικό.Ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας στο ότι αν και θέλω να τηρώ μια συγκεκριμένη διατροφή , δεν έχω τόσο την οικονομική δυνατότητα. Υπάρχουν ιδέες οικονομίας πάνω σε αυτό; αν ναι, κατατοπίστε με.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Last edited by argiris95; 16-10-15 at 10:21.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Αργυρη καλημερα.Μπορεις να μας γραψεις πως τρως μεσα στη μερα σου και να σου πουμε τι μπορεις να κανεις για να κανεις τη διατροφη σου αποτελεσματικοτερη και οικονομικη.Καλως ορισες.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  3. #3

    Default

    Λοιπόν το πρόγραμμά μου έχει πάνω κάτω ως εξής:
    πρωϊνό στις 8-9 μια κούπα βρώμη με γάλα 1,5% και 1 φρούτο, συνήθως μήλο.
    σνακ γύρω στις 11-12 ένα τοστ η φρούτα
    μεσημεριανό στις 2-3 τρώω στην εστία τ πανεπιστιμίου, θα έχει κάποιο είδος υδατάνθρακα όπως ρύζι, μακαρόνια, φάκες μαζί με κρέας η ψάρι και σαλάτα(συνήθως δεν είναι και ότι καλύτερο)
    στις 6-7 προπόνηση με βάρη
    αμέσως μετα τρώω συνήθως 3-4 αυγά (φρέσκα μου τα στέλνουν ) μαζί με μια σαλάτα μαρούλι αν έχω και ντομάτα και λίγο ελαιόλαδο.
    τελευταιο γεύμα γυρω στις 11 γιαούρτι 2% αν έχω θα φάω cottage τυρί μαζί με ένα παξιμάδι
    όπως καταλαβένετε δεν αρκούν οι θερμίδες για τον στόχο μου, (αύξηση μυικης μάζας) επίσης είμαι 74 κιλά 1,85 ύψος

  4. #4
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ορισμενα πραματα:
    Μετα την προπονηση φαε μονο τα ασπραδια και κρατα 2 κροκους για καποιο αλλο γευμα. Επισης βγαλε την σαλατα απο το μετραπροπονητικο. Εχει λιπαρα και καθυστερουν την απορροφηση της πρωτεινης.
    Με λιγα λογια μεταπροπονητικα φαε μια μπανανα και ασπραδια. Βαλε ενα γευμα με μπολικη πρωτεινη κυριως αλλα και υδατανθρακα στα επομενα 20-40 λεπτα. Καποιο χασαπικο να παιρνεις φτηνα κοτοπουλο δεν εχετε?
    Τωρα και να σου διορθωσω τα αλλα, δεν συμφερει γιατι θα αντικατασταθουν με ακριβοτερα προιοντα οποτε.. δεν ξερω =/ Οπως λες οι θερμιδες που τρως ειναι τρομερα λιγες.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  5. #5

    Default

    ναι ξέχασα να σημιώσω πως μετά την προπόνηση τρώω συνήθως μια μπανάνα λόγω υψηλού γλυκεμικού δείκτη.
    υπάρχουνε μέρες που καταφέρνω και αγοράζω λίγο κιμά, καμιά κονσέρβα τόνου η λίγο στήθος κοτόπουλου αλλά δεν μπορώ να τα έχω αυτά για κάθε μέρα, όχι επειδή δεν έχω την όρεξη να τα φτίαχνω αλλά επείδη δεν έχω την οικονομική δυνατότητα.

  6. #6
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Ο τόνος είναι ακριβος. Στα ίδια λεφτά βγαζεις 4παραπανω μερίδες κοτόπουλο
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki




 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλώς σας βρήκα
    By AlexVavoudis in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 22-06-13, 00:00
  2. Καλώς Σας Βρήκα
    By DIMITRIS D in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 19-05-10, 05:27
  3. Καλώς σας βρήκα !
    By Nik129 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 31
    Last Post: 30-03-08, 05:09
  4. Καλώς σας βρήκα!
    By MAN0 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-08, 21:15
  5. Καλώς σας βρήκα!
    By xristoforos_4 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 33
    Last Post: 12-03-08, 06:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •