Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8

Thread: New In Town!

  1. #1

    Default New In Town!

    Καλησπέρα σε όλους !

    Εδώ και ένα μήνα και μία βδομάδα ακολουθώ ένα πρόγραμμα διατροφής για να αδυνατίσω. Ξεκίνησα το πρόγραμμα στα 79 κιλά και τώρα είμαι 75. Θα ήθελα να φτάσω τα 70 κιλά, αλλά εδώ και 2 σχεδόν βδομάδες έχω κολλήσει στα 75. Η κοιλιά μου το ίδιο.

    Η διατροφή μου είναι η εξής:
    Πρωινό : 20 gr μούσλι, 250 gr γάλα 1,5%, 3 gr κακάο.
    Δεκατιανό : Τόστ με 2 φέτες ψωμιού ολικής, μία φέτα γαλοπούλα βραστή και μία φέτα ημίσκληρο τυρί 10%
    Μεσημεριανό : Ό,τι φτιάξει η γυναίκα μου με την απαραίτητη σαλάτα (μαρούλι ή αγγούρι και ντομάτα)
    Απογευματινό : Έτρωγα φρούτα, 2 μήλα και ένα ακτινίδιο στο μπλέντερ + κανέλα. Τώρα μάλλον θα το αλλάξω σε σαλάτα πράσινη με λίγο καστανό ρύζι. Αυτό είναι και το γεύμα πριν την προπόνηση.
    Βραδινό : 30 gr πρωτεΐνης whey.
    Επειδή δεν κοιμάμαι αργά, δεν προλαβαίνω να φάω κάτι το βράδυ και να περιμένω να το χωνέψω.

    Από γυμναστικής μεριά, αυτό τον ένα μήνα, κάνω 2-3 φορές τη βδομάδα Tae Bo και τις υπόλοιπες 1-2 Body Pump. 4 ή 5 φορές τη βδομάδα εκγύμναση δλδ, ανάλογα αν θα φύγω πσκ.

    Πιστεύετε ότι πρέπει να αλλάξω κάτι στη διατροφή ή στη γυμναστική;
    Σκεφτόμουν να κρατήσω το tae bo για την αεροβίωση και να αλλάξω το body pump με πρόγραμμα για βάρη τριών ημερών. Τις υπόλοιπες 1-2 μέρες tae bo και ξεκούραση το σαββατοκύριακο. Αλλά πάλι διάβαζα καλά πράγματα για το body pump και λέω μήπως είναι λάθος να το αφήσω.

    Προσωπικός στόχος είναι να έχω ένα αδύνατο σώμα που να μου αρέσει. Θα ήθελα να γραμμωθώ με τον καιρό χωρίς όμως να πάρω πολύ όγκο.

    Όποιος έχει κάτι να προσθέσει - βοηθήσει, τον ευχαριστώ ! Ελπίζω να μην έκανα το post σε λάθος thread... :)

  2. #2
    Junior Bodybuilder JamesNikolaidis's Avatar
    Join Date
    27-07-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    234

    Default

    Καλώς όρισες και καλή επιτυχία στον στόχο σου . Πρώτα από όλα πρέπει να βρεις ποιες είναι οι θερμιδικές σου ανάγκες και να τις χωρίσεις στις τρείς βασικές ομάδες πρωτείνη-υδατάνθρακες-λιπαρά . Ακόμα η διατροφή σου λίγο υστερεί δεν ξέρω τι είναι το Tae Bo and Body Pump . Ας πούμε το βράδυ ότι ώρα και να κοιμάσαι η Whey δεν θα σε βοηθήσει να έχει το σώμα πρωτείνη ώστε να γίνει η πρωτεινοσύνθεση όλο το βράδυ και να αναρρώσουν οι μυς . Σε εκείνο το γεύμα ή θα βάλεις Whey αν έχεις ήδη αγοράσει μεγάλη ποσότητα με καλά λιπαρά(διότι τα καλά λιπαρά βοηθούν στην αργή απορρόφηση της πρωτείνης) ή θα πάρεις Casein Protein ή πιο φυσικά και οικονομικά γιαούρτι περί 100-200gr με ξηρούς καρπούς που περιέχουν υδατάνθρακα και πολλά και καλά λιπαρά . Κοίταξε λίγο τα Threads για την διατροφή και ότι απορία έχεις γράψε την. Γνώμη μου

  3. #3

    Default

    Καλώς σε βρήκα.

    Εννοείς ότι τα 30γρ πρωτεϊνης το βράδυ δεν είναι αρκετά και πρέπει να το συμπληρώσω με διατροφή; Θα μπορούσα να τρώω ένα γιαουρτάκι μετά την πρωτεΊνη, αλλά είναι καλό το γαλακτοκομικό νύχτα; Επίσης, αν με τα 30γρ πρωτεΐνης το βράδυ συμπληρώνω τα ζητούμενα γραμμάρια της ημέρας, παλι πρέπει να τρώω κάτι;

    Τα διάβασα όλα τα threads περι διατροφής κλπ. Θερμιδικές ανάγκες όλα αυτά τα υπολόγισα και θεωρητικά στις θερμίδες είμαι οκ, ώστε να χάνω ένα κιλό τη βδομάδα, που από όσο έχω διαβάσει, είναι το υγιές.
    Το tae bo και το body pump είναι δύσκολο να τα εξηγήσω. Το πρώτο είναι αεροβική άσκηση 1 ώρες με ελαφρά βαράκια και κινήσεις όλη την ώρα και
    το body pump είναι με μια μπάρα πολλές επαναλήψεις, πάλι σε 1 ώρα πρόγραμμα. Αυτά είναι πολύ επιγραμματικά όμως.

    Σε ευχαριστώ για την απάντηση !

  4. #4
    Junior Bodybuilder JamesNikolaidis's Avatar
    Join Date
    27-07-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    234

    Default

    Δεν με κατάλαβες εννόω ή θα βάλεις Whey με λιπαρά ή θα βάλεις Casein ή θα βάλεις γιαούρτι με ξηρούς καρπούς . Το γιαούρτι έχει επιστημονικά βρεθεί ότι απελευθερώνει την πρωτείνη αργά και ότι αυξάνει τον βασικό μεταβολισμό . Οταν κοιμάσε ο οργανισμός σου δουλεύει για να αναδομήση τους μυς οπότε μην σκας για το γαλακτοκομικό και η Whey γαλατάκι επεξεργασμένο πολύ καλά είναι . Ακόμα σαν ποσοτητά τα 30gr ειναί καλά ίσως και υπερβολικά αλλά αν κοιμάσε πολλές ώρες τότε οκ. Τέλος εκτός από το Musli που 25gr αντε να σε δώσουν 20γρ υδατάνθρακες και άντε το μεσημέρι να λαμβάνεις άλλους 100gr και το τόστ άλλα 20 και τα φρούτα σύνολο 160γρ = 640 θερμιδες πρωτείνη να είναι βαριά 90gr=360 και λιπαρά δεν υπάρχουν καθόλο άντε 30gr=270 . Δήλαδη λαμβανεις 1300 θερμίδες ημερησίως . Με τους δικούς μου υπολογισμούς είναι πολυ λίγες θερμίδες

  5. #5

    Default

    Με τους υπολογισμούς που έκανα από ένα thread που βρήκα εδώ στο site, για να χάνω 4 κιλά το μήνα - 1 κιλό τη βδομάδα, που είναι ο στόχος μου, πρέπει να παίρνω 1725 θερμίδες τη μέρα. νομίζω τις φτάνω. Έλα όμως που κόλλησα τώρα στα ίδια κιλά... Και δεν καταλαβαίνω τι φταίει...
    Δεν έχω αλλάξει τίποτα στη διατροφή και την άσκηση. :(

    Αυτό με το γιαούρτι δεν το ήξερα. Μου είχαν πει παλαιότερα ότι καλό είναι να μην τρώω γαλακτοκομικά μετά τις 9 το βράδυ. Από ότι διάβασα πάλι εδώ στο φόρουμ, η πρωτεΐνη μεταβολίζεται στο μισάωρο. Προτείνεις μετά να τρώω ένα γιαουρτάκι με ξηρούς καρπούς;

    Αν πάω body pump, που γίνεται 9 με 10 το βράδυ, μέχρι να γυρίσω να κάνω μπάνιο να φάω, θα πάει 10μισή+. Είχα μείνει στη γενική θεωρία ότι αν τρως κάτι βράδυ, έστω σαλάτα πράσινη με ντομάτα π.χ., πρέπει να περιμένεις να χωνέψεις πριν κοιμηθείς.

    Επίσης, απορία, αν σταματήσω το body pump και ξεκινήσω τα βάρη, το σώμα μου θα καίει λίπος; Βοηθάνε δλδ τα βάρη στο να χάσω το περιττό λίπος; Δεν έχω ιδέα...

  6. #6
    Junior Bodybuilder JamesNikolaidis's Avatar
    Join Date
    27-07-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    234

    Default

    Λοιπόν δεν θέλω να το παίξω παντογνώστης , όμως καλύτερα να χάσεις μέχρι ας πούμε το πάσχα 6 κιλά ( δηλαδή περίπου 1 κιλό / μήνα ) και να μην φοβάσαι ότι θα τα ξαναβάλεις , επειδή η δίαιτα που κάνεις στα αγγλικά λέγεται Staving Method Δηλαδή ρίχνεις υπερβολικά τις θερμίδες και κάνεις παράλληλα και γυμναστική . Δεν είναι καλό , το έκανα έχασα 10 κιλα σε 1,5 μήνα έπαθα χαλάρωση στην κοιλιά ( μπορείς να δείς την φώτο ) και μετά τα ξανά έβαλα . Οπότε χαλάρωσε λίγο την δίαιτα σου βάλε λίγο φαι και μην έχεις τύψεις . Τώρα για την πρωτείνη η Whey Protein είναι μια πρωτείνη πολύ γρήγορης αφομοιώσεις δηλαδή χοντρικά χωνεύετε - μεταβολίζεται σε 30' , η Casein Protein είναι αργής αποδέσμευσης και μεταβολίζεται πλήρως ακόμα και μετά από 6 ώρες υπάρχει το Egg Protein που είναι μια ενδιάμεση κατάσταση . Σου εξήγησα τον συνδυασμό γιαούρτι - ξηροί καρποί και είναι πιο θρεπτικό και πιο οικονομικό . Όσο για το μέχρι αν φας κάτι ελαφρύ όπως το γιαούρτι μπορείς να κοιμηθείς μετά από 30 - 40' δεν είναι βαρύ γεύμα .Τέλος αυτό που φταίει είναι ότι ο οργανισμός σου μετά από πολυ καιρό δίαιτα έχει συνηθίσει την κατάσταση και έχει προσαρμοστεί έχει έρθει σε τέλμα για αυτό υπάρχουν τα cheat meal's για να ξεγελάς το σώμα.

  7. #7

    Default

    Χμμμ, οκ. Θεωρητικά είμαι στα κιλά μου, οπότε μπορώ να το κάνω αυτό που λες. Να χάνω πιο αργά αλλά σταθερά. Για τα cheat meals διάβασα εδώ στο φόρουμ τι είναι. Θα το δοκιμάσω. Δεν πεινάω πάντως με τη διατροφή που κάνω. Πριν πάρω την πρωτεΐνη έτρωγα 5 γεύματα, τώρα είναι 4 συν την πρωτεΐνη. Το πρόσεχα να μην πεινάει ο οργανισμός μου. Απλά κοιτούσα να τρώω και να μένω σε χαμηλές θερμίδες.
    Αυτό που λες όμως για τον οργανισμό ίσως να είναι και η αιτία... Πιο πολύ το λίπος με νοιάζει παρά τα κιλά. Ακόμα δλδ και να μείνω στα 75 δεν είναι θέμα, όσο να διώξω το σωσίβιο.


    Προτείνεις να συνεχίσω τα βάρη ή να συνεχίσω τα προγράμματα;

    Σε ευχαριστώ που απαντάς ! :)

  8. #8
    Junior Bodybuilder JamesNikolaidis's Avatar
    Join Date
    27-07-15
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    234

    Default

    Τα βάρη θα σε βοηθήσουν να σφίξεις , συμβάλουν στην μείωση του λίπους αλλά βασικός παράγοντας για να χάσεις λίπος είναι να κάνεις Cardio - Αερόβιο δηλαδή γρήγορο περπάτημα - ποδήλατο ελλειπτικό . Τώρα άν κάποιο από αυτά τα προγράμματα που κάνεις σου δίνει μεγάλη κινητικότητα τότε κράτα το . Τέλος τα βάρη πρέπει να υπάρχουν σίγουρα για να χάνεις και παράλληλα να σφίγγεις ώστε να μην δεις το αποτέλεσμα που έχω εγω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νεο μελος (New fish in the town !)
    By angelos_scott in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 11-06-12, 13:23
  2. New In Town - Συμβουλές Σε Έναν Αρχάριο Με Το Bodybuilding!
    By cst003 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 42
    Last Post: 15-10-10, 17:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •