Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Σκουώτ και Γόνατο

    Καλησπέρα.Είναι 16 χρόνων και 87-88 κιλά και εδώ και περίπου 6-7 μήνες δε κάνω σκουατ όταν έχω πόδια καθώς αισθάνομαι μια ιδιαίτερη ενόχληση στο γόνατο.Είχα κάτι προβληματα με τα γόνατα μου όταν ήμουν 10 χρόνων και τα εδενα με γαζες για να μη πονανε όταν έπαιζα πχ ποδόσφαιρο αλλά αυτό υποχώρησε με τα χρονια. Ωστόσο επανειλθε και δε κα ω πλέον σκουατ και το άλλαξαν με πρέσα.Έτσι θέλω να ρωτησω γιατί συμβαινει αυτό?Μήπως δε θα πρέπει να το πιεσω γιατί μπορεί να παθω καμία ζημιά?

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    πρέπει να πας γιατρό να δεις τι έχεις φίλε μου.
    Όσο για την πρέσα νομίζω ότι επιβαρύνει να γόνατα περισσότερο από τα σκουώτ.

  3. #3

    Join Date
    02-06-12
    Location
    athens
    Posts
    3,336

    Default

    ο γιατρος σου τι σου ειχε πει ;
    παντως αν σε ενοχλει στα squat και οχι στη πρεσσα τοτε λογικα κανεις λαθος στη κινηση στα squat
    δεν ειναι λογικο να σε ποναει στα squat και στη πρεσσα οχι
    ελευθερο κανεις με μπαρα η σμιθ ;
    θες να μας περιγραψεις λιγο τι σκεφτεσαι οταν κανεις squat ? ποιες ειναι οι κινησεις σου ..
    αλλιως αν θες τραβα ενα βιντεο και ποσταρετο εδω για να δουμε αν κανεις κατι λαθος ..

  4. #4
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by ΟΡΕΣΤΗΣ View Post
    Καλησπέρα.Είναι 16 χρόνων και 87-88 κιλά και εδώ και περίπου 6-7 μήνες δε κάνω σκουατ όταν έχω πόδια καθώς αισθάνομαι μια ιδιαίτερη ενόχληση στο γόνατο.Είχα κάτι προβληματα με τα γόνατα μου όταν ήμουν 10 χρόνων και τα εδενα με γαζες για να μη πονανε όταν έπαιζα πχ ποδόσφαιρο αλλά αυτό υποχώρησε με τα χρονια. Ωστόσο επανειλθε και δε κα ω πλέον σκουατ και το άλλαξαν με πρέσα.Έτσι θέλω να ρωτησω γιατί συμβαινει αυτό?Μήπως δε θα πρέπει να το πιεσω γιατί μπορεί να παθω καμία ζημιά?
    Τοσο τα σκουοτ οσο και η πρεσσα επιβαρυνουν τα γονατα, ειπαμε τα σκουοτ ειναι καλη ασκηση για χτισιμο των ποδιων αλλα τιποτα δεν βαζουμε πανω απο την υγεια μας. Εφοσον εχεις θεμα βρες αλλες εναλλακτικες ποδιων υπαρχουν τοσες και τοσες. Περα απο τις πιο απομονωτικες οπως καμψεις τετρακεφαλων, μηριαιων κλπ..δοκιμασε τις προβολες να δεις και ψαξε στο διαδικτυο υπαρχουν και αλλες παραλλαγες καθισματων και εκγυμνασης ποδιων. Φυσικα και δεν πρεπει να πιεζομαστε οταν εχουμε θεμα. Το πιο σωστο ομως ειναι να πας σε εναν γιατρο.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  5. #5

    Default

    daskalos198 εκανα λίγο με ελεύθερη μπάρα αλλά μετά εκανα με Σμιθ γιατί εχανα την ισορροπία μου.Γενικότερα σφίγγω τους ώμους "πεταω" έξω τους γλουτούς και εκτελώ την κινηση.

  6. #6
    New Member chris_kilkis's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    33

    Default

    Καλύτερα να πας σε έναν ορθοπεδικο κ ως τότε άφησε αυτές τις ασκησεις που σε ενοχλουν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προθέρμανση Για Σκουώτ
    By chris78 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 24-05-14, 18:49
  2. Απορία για Σκουώτ
    By Spartan94 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 11-09-13, 14:14
  3. Καθισματα (Σκουωτ)
    By aqua_boy in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 16
    Last Post: 06-04-13, 15:19
  4. Πρόβλημα με σκουώτ
    By andreas20 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 01-09-06, 05:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •