Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1

    Default Σκεψεις για Home Gym

    Γεια σας ,το τελευταιο διαστημα εχω αρχισει και σκεφτομαι για home gym μιας και λογω κυλυομενου ωραριου σε συνδυασμο με την πολυκοσμια που εχει το γυμναστηριο μου πιστευω ειναι μια καλη επενδυση απο την αλλη διαθετω 5-6 κατοσταρικα και εκανα μια ερευνα (rack,παγκο,ολυμπιακη μπαρα-δισκοι) και δεν βγαινω παλι συν το οτι θελω και ενα πολυμηχανημα τροχαλιας.(βαρακια/στραβομπαρα/μονοζυγο εχω ηδη)

    Οσοι εχετε Home gym και εχετε ψαχτει σιγουρα πιο πολυ απο μενα εχετε να προτινετε μια οικονομικη λυση?

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Alkean View Post
    Γεια σας ,το τελευταιο διαστημα εχω αρχισει και σκεφτομαι για home gym μιας και λογω κυλυομενου ωραριου σε συνδυασμο με την πολυκοσμια που εχει το γυμναστηριο μου πιστευω ειναι μια καλη επενδυση απο την αλλη διαθετω 5-6 κατοσταρικα και εκανα μια ερευνα (rack,παγκο,ολυμπιακη μπαρα-δισκοι) και δεν βγαινω παλι συν το οτι θελω και ενα πολυμηχανημα τροχαλιας.(βαρακια/στραβομπαρα/μονοζυγο εχω ηδη)

    Οσοι εχετε Home gym και εχετε ψαχτει σιγουρα πιο πολυ απο μενα εχετε να προτινετε μια οικονομικη λυση?
    To να εχεις home gym ειναι οτι καλυτερο..τοσα και τοσα θετικα σε σχεση με κανονικο γυμναστηριο, εισαι χαλαρος και εχεις τα οργανα δικα σου, δεν εχεις φασαρια κλπ. Εγω θα σου προτεινα να διαθεσεις 3-4 κατοσταρικα πρωτα για ενα πολυοργανο το οποιο σε καλυπτει σε ολους τους μυς και απο τα περισευουμενα να παρεις καμια μπαρα και λιγους δισκους και αν σε φτανουν και παγκο. Το rack το παιρνεις αργοτερα. Παρε δηλαδη πρωτα το πιο βασικο το πολυοργανο και παιρνεις μετα και τα αλλα. Πολυοργανο βρισκεις στα xtreme stores καλο γυρω στο 300-400αρι..εγω το δικο μου το εχω 4 και κατι χρονια και ειναι σε τελεια κατασταση.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3
    Junior Bodybuilder fwlioths's Avatar
    Join Date
    06-01-13
    Posts
    156

    Default

    Και εγω φιλε home gym εχω,βεβαια με δικης μου κατασκευης παγκο μονοζυγο διζυγο και ορθοστατες αλλα εχω βαλει στο ματι αυτο το πολυοργανο skroutz.gr/s/5438436/Ruilin-HG-1084.html με το οποιο μπορεις να γυμνασεις τα παντα και ειναι και σε καλη τιμη και ακομη μπορεις να βρεις βαρη αλτηρες μπαρες μεταχειρισμενα σε πολυ καλες τιμες (εγω εχω βρει στο car.gr)

  4. #4

    Default

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας αλλα δεν ενδιαφερομαι για πολυοργανο γιατι τα τελευταια 4 χρονια που ασχολουμαι κανω μονο ελευθερα βαρη,μονο στο lat pull down τροχαλια για πλατη και τροχαλια για τρικεφαλα χρησιμοποιω απο οργανα.

    Για ρακ ορθοστατες/παγκο/ολυμπιακη μπαρα-κιλα που εψαξα και εκανα ενα σουμα να δω ποσο παει, βγηκε στα 4-4,5 εκατοσταρικα συν βεβαια σε κανα 2-3 μηνες θα χρειαστουν κι αλλοι δισκοι
    Αξιζει? ^^

  5. #5
    Junior Bodybuilder pete21's Avatar
    Join Date
    05-11-14
    Posts
    199

    Default

    Και βέβαια αξίζει! Πάρε και 2 αλτήρες να μπορείς να βάζεις και να βγάζεις δίσκους και ένα μονόζυγο και είσαι καλυμμένος.
    Αργότερα το κοιτάς για κανένα ποδήλατο/ελλειπτικό/διάδρομο για την αερόβιά σου.
    Όπως είπε ο fwlioths
    κοίταξε να βρεις μεταχειρισμένους δίσκους αν θες να σου πάει φθηνότερα.
    Πάρε τέλος και κανένα προστατευτικό δαπέδου για τις άρσεις και είσαι κομπλέ.
    Last edited by pete21; 16-11-15 at 16:53.

  6. #6

    Default

    Pete οπως ειπα και στο πρωτο ποστ μονοζυγο/στραβομπαρα/αλτηρες βιδωτους εχω ηδη και για αεροβιο παιζω μπαλα, το θεμα μου ειναι η τροχαλια για πλατη κ χαμηλη κοπηλατικη αξιζει να βαλω εναν φιλο του πατερα μου που πιανουν τα χερια του να μου φτιαξει κατι σαν τροχαλια 'η δεν αξιζει?

    Μεταχειρισμενους δισκους?εχεις καμια ιδεα?Επισης εχω μια απορια για παραδειγμα αν η διαμετρος της ολυμπιακης μπαρας που θα παρω ειναι φ50,τι ολυμπιακους δισκους να κοιταξω?φ50?

    Προστατευτικο δαπεδου θα κοιταξω σε κανα jumbo

  7. #7
    Junior Bodybuilder pete21's Avatar
    Join Date
    05-11-14
    Posts
    199

    Default

    Εφόσον διαθέτεις συγκεκριμένο ποσό χρημάτων για αγορά εξοπλισμού, η γνώμη μου είναι να μην πάρεις τροχαλία (τουλάχιστον όχι ακόμα).
    Με άρσεις θανάτου, κωπηλατική με μπάρα, μονόζυγο με πρόσθετο βάρος, κωπηλατική αλτήρα και άλλες ασκήσεις με ελεύθερα βάρη,
    θα δουλέψεις την πλάτη σου μια χαρά.
    Αν πάρεις.μπάρα φ50 θα κοιτάξεις για δίσκους ολυμπιακού τύπου.
    Για μεταχειρισμένους δίσκους κοίταξε σε αγγελίες. Και εδώ στο φόρουμ και στο car.gr όπως είπε ο fwliotis και γενικά κάνε καμιά αναζήτηση στο ίντερνετ.
    Προστατευτικό δαπέδου σου είπα να πάρεις επειδή προσωπικά την έκανα την ζημιά...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Εγω τις βασεις,rack,ορθοστατες,διζυγο τα εχω φτιαξει μονος μου,με σιδερα και ηλεκτροκολληση.Αν δεν μπορεις απευθυνσου σε σιδερα κτλ.
    Σκεψου οτι θα βγει λιγοτερα απο το 1/5 που θα εδινες.
    Οσο για την ποιοτητα,αν ξερεις τι κανεις μπορει να γινουν και πολυ καλυτερα απο'τι τα ετοιμα! Και θα ειναι στα μετρα σου.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  9. #9

    Default

    Λεω να τα παρω κομματι κομματι με οσο καλυτερη ερευνα γινεται απο αγγελιες κτλ μηπως και γλυτωσω κανα φραγκο απο την αλλη για να τα παρω καινουργια -> απλους ορθοστατες(που κανει για bench/squat)/ολυμπιακη μπαρα 2.20 20kg/ολυμπιακα κιλα(100kg)/παγκο ισιο/επικλινη βγαινουν στα 410 βαση την ερευνα αγορας με χαμηλοτερο κοστος, τι πιστευετε αξιζει?
    Last edited by Alkean; 18-11-15 at 09:46.

  10. #10
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Quote Originally Posted by Alkean View Post
    Λεω να τα παρω κομματι κομματι με οσο καλυτερη ερευνα γινεται απο αγγελιες κτλ μηπως και γλυτωσω κανα φραγκο απο την αλλη για να τα παρω καινουργια -> απλους ορθοστατες(που κανει για bench/squat)/ολυμπιακη μπαρα 2.20 20kg/ολυμπιακα κιλα(100kg)/παγκο ισιο/επικλινη βγαινουν στα 410 βαση την ερευνα αγορας με χαμηλοτερο κοστος, τι πιστευετε αξιζει?
    Πιστεύω ότι αν πάρεις ένα πολυμηχανημα με τροχαλια και ενσωματωμένους ορθοστατες, το οποίο να παίρνει πλάκες πίσω για να μπορείς να βάζεις δίσκους και να μην έχεις το όριο του κατασκευαστή, πχ 70 κιλά είσαι κομπλέ. Αυτά τα πουλάνε και πακέτο με παγκο. Αν έχεις δεν χρειάζεται να τον πάρεις. Οι ορθοστατες που τους έχει ενσωματωμένους αξίζουν με τα χίλια στα σκουοτ γιατί έχουν ασφάλεια. Αν μείνεις κάτω κάνεις τέρμα βαθύ κάθισμα και αφήνεις μπάρα χωρίς ζημιά. Συνήθως είναι γαϊδούρια, τουλάχιστον ένα axxon που έχω, δεν μασάει και με πάνω από 100 κιλά.
    Μπάρα κοίτα να είναι γερή. Όχι ότι θα σπάσει με 100-140 κιλά αλλά θα λυγίζει πολύ και θα πηγαίνει σα μεθυσμένη, θα σου δημιουργεί συνεχώς ανασφάλεια.
    Εγώ είχα πάρει πακέτο πριν χρόνια το πολυμηχανημα με ορθοστατες και παγκο επικλινη κατακλινη στα 450 ευρώ μαζί με μπάρα. Η οποία μέχρι 90-100 την παλεύει. Μετά έχω άλλη.

  11. #11
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Alkean πως τα βρηκες ολα αυτα 410 ευρω? η μπαρα κυμενεται 60-120ερυω αναλογως απο που θα αγορασεις, οι δισκοι περιπου 2,2 ευρω το κιλο, δηλαδη 220 ευρω, ο παγκος για να ειναι επικλινη και να αντεχει πανω απο 170 κιλα(συνολο) δεν βρηκα κατω απο 200 ευρω. Φτασαμε τα 500 ευρω ηδη και μενει κ ορθοστατης μετα.!
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  12. #12
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Γίνεται και με λιγότερα χρήματα. Εγώ είχα πάρει πολυμηχανημα axxon με παγκο και ορθοστατες και μπάρα 450.

  13. #13

    Default

    Κυριακο αυτα που βρηκα ηταν μπαρα-δισκοι(210),ορθοστατης(100),και παγκος(100) αλλα με τις προδιαγραφες που κοιτας εσυ σιγουρα θα ηταν μεγαλυτερη η τιμη, εγω εψαξα βαση τιμης

  14. #14
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Για τους ορθοστατες ναι, προτιμω κατι καλυτερο με την εννοια να εχει και πασαλους που να βαστανε καλα, για ασφαλεια σε ολες τις βασικες ασκησεις.
    Αλλα ο παγκος που λες ειναι επικλινη και αντεχει ποσα κιλα? γτ γενικως επικλινη δεν εβρισκα φτηνο
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Γίνεται και με λιγότερα χρήματα. Εγώ είχα πάρει πολυμηχανημα axxon με παγκο και ορθοστατες και μπάρα 450
    Χρηστο (συνονοματε ) με βαζεις σε πειρασμους να ριξω παραπανω χρηματα αλλα σιγουρα θα ειναι πιο χρησιμο μακροπροθεσμα !!
    Το βρηκα το axxon (535) απο κει που το βρηκες και συ αλλα χωρις μπαρα και δισκους,που το βρηκες 450 και με μπαρα ρε θηριο?

  16. #16

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Για τους ορθοστατες ναι, προτιμω κατι καλυτερο με την εννοια να εχει και πασαλους που να βαστανε καλα, για ασφαλεια σε ολες τις βασικες ασκησεις.
    Αλλα ο παγκος που λες ειναι επικλινη και αντεχει ποσα κιλα? γτ γενικως επικλινη δεν εβρισκα φτηνο
    Μεχρι 100-120κιλα κυμαινεται η αντοχη σε αυτους τους παγκους κανε μια αναζητηση σε σκρουτζ κ bestprice

  17. #17
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    ναι χωρίς βάρη, την μπάρα μου την έκαναν δώρο, είναι μια μπάρα των 20 ευρώ. Κοίτα δεν είναι καλή αλλά θα χρειαστείς ένα χρόνο για να σε προβληματισει. Είναι απλώς ελαστική και σε μεγάλα βάρη παίρνει μεγάλο βέλος κάμψης. Δεν πιστεύω ότι θα σπάσει, τουλάχιστον όχι με τα κιλά που την έχω φορτώσει εγώ. Αλλά επειδή λυγίζει πολύ θέλει αργές κινήσεις για να μην συντονίζει. Απλά επειδή είχα και μια μπάρα του πατέρα μου πιο άκαμπτη χρησιμοποιώ εκείνη σε σκουτ και πιέσεις πάγκου. Για χέρια να σου πω την αλήθεια χρησιμοποιώ την λεπτή γιατί με βολεύει η λαβή της. Πάχος έχει 2.5 εκατοστά, και η χοντρή καλή είναι αλλά χωρίς γάντια με βολεύει η λεπτή για χέρια.

    Δες μήπως βγάλουν κάποια έκπτωση.

    Εμένα είναι αυτό με την πάνω, κάτω τροχαλια, ορθοστατες και πεκ ντεκ. Το πεκ μετατρέπεται και σε μηχάνημα για πιέσεις Σμιθ. Ένα λευκό με μαύρο είναι.

  18. #18
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Alkean View Post
    Μεχρι 100-120κιλα κυμαινεται η αντοχη σε αυτους τους παγκους κανε μια αναζητηση σε σκρουτζ κ bestprice
    εσυ ποσα κιλα εισαι? Εστω οτι εισαι 70. θα μπορεις να σηκωνεις Max αλλα 50 κιλα δηλαδη. Λιγα μου φαινονται.. Παγκο για στηθος ποσα σηκωνεις?
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  19. #19
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Είναι μέγιστο βάρος αθλουμενου νομίζω. Γενικά αθλητές σαν εμάς δεν τα σπάνε. Το σημαντικό είναι να πατάει σωστά κάτω ο πάγκος για να μην κουνιέται στην άσκηση, δλδ να μην είναι πετσικος από τη μάνα του. Ο πάγκος της axxon έχει και ένα μαραφέτι για τετρακεφαλους και μαξιλάρι για να γίνει πάγκος δικεφάλων. Γενικά αξίζει. Όσο για τη μπάρα αργότερα ίσως τον προβληματισει.

  20. #20
    New Member
    Join Date
    21-05-13
    Posts
    30

    Default

    Την μπάρα που λέτε την έχω φορτώσει μέχρι 180 κιλά σε αρση θανάτου και απλά λύγισε λίγο.Δεν ξέρω με αναπηδήσεις και χτυπήματα θα είναι εντάξει πάντως έχει σίγουρα αντοχή. 3 χρόνια συνεχης χρήση με αρκετά κιλά. Όσο για πάγκο αν πατάει καλά στο έδαφος αντέχει. Έχω τρία χρόνια home gym και τα περισσότερα τα έχω κατασκευάσει μόνος μου, τώρα φτιάχνω ένα πάγκο ρυθμιζόμενο από -30 σε +90. Μόλις τελειώσω θα σας το δείξω για έξτρα ιδέα.

  21. #21
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Είναι μέγιστο βάρος αθλουμενου νομίζω. Γενικά αθλητές σαν εμάς δεν τα σπάνε. Το σημαντικό είναι να πατάει σωστά κάτω ο πάγκος για να μην κουνιέται στην άσκηση, δλδ να μην είναι πετσικος από τη μάνα του. Ο πάγκος της axxon έχει και ένα μαραφέτι για τετρακεφαλους και μαξιλάρι για να γίνει πάγκος δικεφάλων. Γενικά αξίζει. Όσο για τη μπάρα αργότερα ίσως τον προβληματισει.
    Στα ιδια λεφτα(90-110) αλλοι παγκοι λεγαν μεγιστο βαρος αθλουμενου, αλλοι μεγιστο βαρος και αλλοι δεν ειχαν περιγραφη. Οποτε με παραξενευσε.
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  22. #22

    Default

    Φιλε εγω εχω Ηome Gym στο υπογειο του σπιτιου μου με πολυοργανο παγκο μπαρες αλτηρες μονοζυγο διζυγο κλπ.Γνωμη μου ειναι οτι με τα χρηματα που διαθετεις δεν θα κανεις δουλεια.Εγω εκανα 3 χρονια στο σπιτι και τελικα κατεληξα να γραφτω σε γυμναστηριο για τους εξης λογους
    1 Ειχα ελλειψη σε μηχανηματα για ασκησεις οπως πρεσσα ποδιων,leg extension,leg curl πολυ βασικες ασκησεις για ποδια.Περιοριζομουν μονο σε σκουωτ και χωρις ορθοστατες
    2 Οι τροχαλιες του πολυοργανου αν δεν ειναι πολυοργανο των 1000 ευρω δε λενε τιποτα και καταπονεις πολυ τις αρθρωσεις σου
    3 Τα κιλα του πολυοργανου ειναι το πολυ 80 και σε συνδυασμο με την κακη κινηση της τροχαλιας σε απογοητευει
    4 Η τροχαλια πλατης ειναι πολυ κοντη και δεν τεντωνουν τα χερια στην αρνητικη φαση της κινησης
    5 Οι βιδωτοι αλτηρες εχουν το μειονεκτημα οτι αν θες να κανεις Drop-set πρεπει να βιδωνεις και να ξεβιδωνεις και ειναι σπαστικο και τρωει χρονο
    Αυτοι ειναι 5 προχειροι λογοι για να μην την πατησεις οπως εγω.Και να φανταστεις οτι ξοδεψα γυρω στις 3000ευρω.Δε σου λεω οτι δεν εκανα δουλεια,κατι εγινε αλλα αν ειχα γραφτει σε ενα γυμναστηριο 3 χρονια θα ειχα την διπλη προοδο.Μολις μπηκα σε γυμναστηριο με μηχανηματα Technogym τοτε καταλαβα ποσο μαπα ηταν το πολυοργανο που αγορασα.Αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις θα κανεις δουλεια αλλα επειδη το εχω κανει σου συνιστω να πας δε κανονικο gym.Αν παλι αποφασισεις να το κανεις θα χρειαστεις πολυοργανο,3 μπαρες,βιδωτους αλτηρες,μαξιλαρι για δικεφαλους,παγκο που να ειναι αποσπωμενος και οχι κολλημενος με τους ορθοστατες,μονοζυγο,διζυγο,παγκο κοιλιακων,και δισκους(κιλα).Επισης αν θες να κανεις αεροβια μετα τα βαρη θα πρεπει να παρεις ενα ελλειπτικο το οποιο κοστιζει...βαλτα κατω και υπολογισε,εγω σου λεω να μην το κανεις γιατι οταν ανεβουν οι απαιτησεις σου θα το παρατησεις.Εκτος αν διαθεσεις 1200-1300 ευρω και παρεις ενα ρακ με smith που να εχει ενσωματωμενη τροχαλια αλλα ειναι πολλα τα λεφτα.Αυτα απο μενα φιλικα!

  23. #23
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Ρε μιτσαρα, νομίζω υπερβάλεις λίγο. Δεν είμαι ψηλεας αλλά 1.80 είναι κομπλέ για αυτό το όργανο και τα χέρια όχι απλά τεντωνουν αλλά αν δεν σηκωθώ δεν φτάνω τη μπάρα για έλξεις.

    Δεν λείπει τίποτα, ο πάγκος έχει μηχάνημα για εκτάσεις τετρακεφαλων και κάμψεις μοιραίων δικεφάλων.
    το συγκεκριμένο έχει ρουλεμάν στις τροχαλιες και είναι σχετικά καλές.

    Δεν πρέπει το μηχάνημα να έχει τα βαρη ενσωματωμένα όταν κοιτάμε φθηνό γιατί τότε θα τα πληρώσουμε δύο φορές και θα υπάρξει μέγιστο όριο ενώ αυτό που έχει κάτι σαν αλτήρα πίσω ένα κομπλέ.

    Οι βιδωτοι αλτήρες είναι καλύτεροι για pull over, συμφωνώ ότι υστερούν λίγο στα υπόλοιπα.

    Σχετικά με αυτό που λέει ο φίλος για τα βαρη που αντέχει η μπάρα συμφωνώ, όμως δεν μου αρέσει να κουνάει στο σκουοτ γιατί φοβάμαι μην χάσω ισορροπία και πέσω... Αλλα τέλος πάντων δεν θα σπάσει φυσικά η μπάρα, ίσως αν δεν είχα μάθει γενικά με στενές λαβές να μην είχα αυτό το θέμα. Γιατί με ανοιχτές λαβές φυσικά και ζορίζεται λιγότερο και λυγίζει λιγότερο αλλά εμένα ιδίως στις πιέσεις μου αρέσουν οι σχετικά στενές λαβές στο φάρδος των ωμων και λίγο παραπάνω.

  24. #24

    Default

    Xρηστο στο δικο μου πολυοργανο τα χερια δε τεντωνουν και ειμαι 1.78 ειναι της εταιρειας Axxon.Oσο για τις εκτασεις τετρακεφαλων και τις καμψεις μηριαιων δικεφαλων καμια σχεση με τα μηχανηματα του γυμναστηριου,η μερα με τη νυχτα ειναι.Συμφωνω οτι το πολυοργανο δεν πρεπει να εχει τα βαρη ενσωματωμενα αλλα να παιρνει δισκους πισω αλλα και παλι η κινηση της τροχαλιας υπολειπεται πολυ σε σχεση με μια τροχαλια Τechnogym.Ειδικα σε ασκησεις για τρικεφαλους χρειαζεσαι τροχαλια να σε πιανει,εγω απο το Ηοme gym με το κανονικο γυμναστηριο ειδα μεγαλες διαφορες παντως

  25. #25
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Μπορεί να έχει να κάνει και με τον τύπο του μηχανήματος.
    Πάντως σίγουρα χρειάζεται ρυθμισμα στην τροχαλια ανάλογα την άσκηση για να έχεις την κατάλληλη προενταση, εννοώ ρύθμιση στο μήκος της αλυσίδας στην οποία πιάνουν οι λαβές. Στις έλξεις μηδέν για να είναι τέρμα πάνω, στις κοπηλατικες κατάλληλο για να μην τερματίζει στο "τραβα"

  26. #26
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by mitsosonfire View Post
    Xρηστο στο δικο μου πολυοργανο τα χερια δε τεντωνουν και ειμαι 1.78 ειναι της εταιρειας Axxon.Oσο για τις εκτασεις τετρακεφαλων και τις καμψεις μηριαιων δικεφαλων καμια σχεση με τα μηχανηματα του γυμναστηριου,η μερα με τη νυχτα ειναι.Συμφωνω οτι το πολυοργανο δεν πρεπει να εχει τα βαρη ενσωματωμενα αλλα να παιρνει δισκους πισω αλλα και παλι η κινηση της τροχαλιας υπολειπεται πολυ σε σχεση με μια τροχαλια Τechnogym.Ειδικα σε ασκησεις για τρικεφαλους χρειαζεσαι τροχαλια να σε πιανει,εγω απο το Ηοme gym με το κανονικο γυμναστηριο ειδα μεγαλες διαφορες παντως
    Κοιταξε η αληθεια ειναι οτι σε ενα γυμναστηριο εισαι πιο καλυμμενος, αλλα αν καποιος εχει ενα καλο πολυοργανο(οχι απαραιτητα των 1000 ευρω υπαρχουν καλα με αρκετα λιγοτερα χρηματα), μπαρες αλτηρες, πιατα και παγκο κλπ ειναι τελεια για να γυμνασεις ολο το σωμα. Μπορεις να καλυψεις ολους τους μυς και το επομενο ειναι να εχεις αρκετα κιλα για να κανεις δυνατες προπονησεις. Απο εκει και περα για εναν που θελει να χτισει ενα σωμα πολυ καλο και χωρις να ξοδεψει του κοσμου τα χρηματα και να ειναι χαλαρος στην γυμναστικη του χωρις τον ενα και τον αλλο το home gym ειναι τελειο. Οταν αρχισει καποιος να ψαχνεται για πολυ συγκεκριμενες λεπτομερειες στο σωμα του π.χ. γιατι το βλεπει αγωνιστικα η για τον ταδε λογο τοτε ναι gym. Aλλα εχει πολλα καλα το home gym απο το να πας σε κανονικο γυμναστηριο..δεν χρειαζεται να ξοδευεις λεφτα σε συνδρομες και λοιπα αν εχεις ολοκληρωμενο home gym.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  27. #27

    Default

    Να προσθεσω οτι πιο πολυ με νοιαζει να κανω squat/dl δεν με ενδιαφερουν οι υπολοιπες ασκησεις τυπου extensions/ham γιατι σε περιπτωση που παρω τον εξοπλισμο αυτες μπορουν να αντικατασταθουν ευκολα βεβαια δεν ειναι κακο να υπαρχουν

  28. #28

    Default

    Xrhstosa4 σβησε κανα inbox msg να σου στειλω pm για μια απορια

  29. #29
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Quote Originally Posted by Alkean View Post
    Xrhstosa4 σβησε κανα inbox msg να σου στειλω pm για μια απορια

    Καλημέρα! Κομπλέ τώρα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διάφορες σκέψεις...
    By starakii in forum Off Topic
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-13, 20:31
  2. Σκεψεις και προβληματισμοι..
    By BillPeristeri3 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 27-09-13, 22:22
  3. Αερόβιες Σκέψεις - (Νέο Video!)
    By Kardoula in forum Bodybuilders.gr Βίντεο Ασκήσεων & Διατροφής
    Replies: 19
    Last Post: 17-10-12, 07:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •