Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Πολεμική Τέχνη - Αρχάριος

    Καλησπέρα. Είμαι 19 χρονών, ύψος 1.70 και 63 περίπου κιλά(γενικά πολύ λεπτό σωματοτυπο). Δεν έχω κάνει γυμναστική ποτέ στη ζωή μου, ούτε έχω παιξει ξύλο ποτέ :P (γι αυτό φοβάμαι λίγο την αρχή είναι η αλήθεια), και τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη κυρίως για ενδυνάμωση-γυμναστικη (επειδή το γυμναστήριο το παράταγα πάντα γιατί βαριόμουνα) και για αυτοάμυνα (δεν με ενδιαφέρουν αγώνες-ζωνες κλπ)
    Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει στο μυαλό το kick boxing αν και δε ξέρω λεπτομερείς διαφορές απ τις άλλες π.τ
    Τι προτείνετε εσείς;

  2. #2
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Stpauli1312 View Post
    Καλησπέρα. Είμαι 19 χρονών, ύψος 1.70 και 63 περίπου κιλά(γενικά πολύ λεπτό σωματοτυπο). Δεν έχω κάνει γυμναστική ποτέ στη ζωή μου, ούτε έχω παιξει ξύλο ποτέ :P (γι αυτό φοβάμαι λίγο την αρχή είναι η αλήθεια), και τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια πολεμική τέχνη κυρίως για ενδυνάμωση-γυμναστικη (επειδή το γυμναστήριο το παράταγα πάντα γιατί βαριόμουνα) και για αυτοάμυνα (δεν με ενδιαφέρουν αγώνες-ζωνες κλπ)
    Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει στο μυαλό το kick boxing αν και δε ξέρω λεπτομερείς διαφορές απ τις άλλες π.τ
    Τι προτείνετε εσείς;
    Kαλησπερα, γνωμη μου ειναι να ασχοληθεις με κατι οπως κικ μποξινγκ ή πυγμαχια(μποξ). Ειναι ενα σωρο αλλες πολεμικες τεχνες, απλα σου λεω αυτα γιατι ειναι ευκολα στην μαθηση, ρεαλιστικα σε πραγματικες συνθηκες και αποτελουν και καλες μορφες γυμναστικης και φυσικης καταστασης.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  3. #3
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    +1000 με Μάριο όντως είναι ότι πιο κοντά στην πραγματική άμυνα που μπορεί να είναι σε ένα κλειστό χώρο χωρίς δυνατότητα ιδιαίτερων ελιγμων. Αν για κάποιο λόγο σε ενδιαφέρει η αυτοάμυνα, εύχομαι να μην σου χρειαστεί ποτέ, αλλά μαθε και μερικές λαβές ζιου ζιτσου, είναι χρήσιμες αν βρεθείς αντιμέτωπος με αιχμηρό αντικείμενο...
    Αλλα αν σε ενδιαφέρει η αυτοάμυνα πρέπει να αυξήσεις και τον όγκο. Είναι ανασταλτικος παράγοντας για υποψήφιο καβγά. Όμως πλέον είσαι μεγάλος και τελείωσες το σχολείο, μπορείς να αποφεύγεις κακοτοπιές πλέον, δεν είναι ανάγκη να εμπλακείς σε καβγά... Σίγουρα πάντα υπάρχει η πιθανότητα αλλά με λίγες σωστές επιλογές δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο.

  4. #4

    Default

    Γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος και δεν τσακώνομαι γι αυτό το κάνω περισσότερο για την γυμναστική αλλά λέμε πες ότι κάτι τύχει καλό είναι να μπορείς να αμυνθείς. Για τον όγκο που λέτε, σκέφτομαι να κάνω και παράλληλα γυμναστήριο, τι ασκήσεις γενικά χρειάζονται? (θα μου τα πει ο δάσκαλος λογικά αυτά?). Και τέλος για την διατροφή θα ήθελα να μάθω, επειδή είμαι χορτοφάγος(δεν τρώω κρέας, τρώω ψάρια) τι χρειάζεται να προσέξω?

  5. #5
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Quote Originally Posted by Stpauli1312 View Post
    Γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος και δεν τσακώνομαι γι αυτό το κάνω περισσότερο για την γυμναστική αλλά λέμε πες ότι κάτι τύχει καλό είναι να μπορείς να αμυνθείς. Για τον όγκο που λέτε, σκέφτομαι να κάνω και παράλληλα γυμναστήριο, τι ασκήσεις γενικά χρειάζονται? (θα μου τα πει ο δάσκαλος λογικά αυτά?). Και τέλος για την διατροφή θα ήθελα να μάθω, επειδή είμαι χορτοφάγος(δεν τρώω κρέας, τρώω ψάρια) τι χρειάζεται να προσέξω?
    Καλύτερα να είσαι σεμνός. Εξάλλου ο οποιοσδήποτε σωστός δάσκαλος πολεμικών τεχνών θα στο πει, μόνο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης. Να το αποφεύγεις όπως ο διάβολος το λιβάνι. Δεν ξερεις τι έχει ο άλλος μαζί του.
    Τέλος πάντων με την λίγη πειρα που έχω σε αυτό, αν θεωρείς ότι υπάρχει γενικά κίνδυνος να εμπλακείς, τότε καλύτερα να αποκτήσεις όγκο, ώστε να μην χρειαστεί να εμπλακείς.
    Αν γίνει καβγάς θα φας και εσύ στην καλύτερη, θα κινδυνέψεις αν ο άλλος έχει κάτι μαζί του στην χειρότερη . Οπότε καλύτερα να αποφευχθεί.
    Αν θεωρείς ότι υπάρχει κίνδυνος βάλε μπροστά για όγκο, μην σκέφτεσαι ότι μπορεί να μπει και λίγο λίπος, κανε ότι περνάει από το χέρι σου να ανεβάσεις κυβικά.

  6. #6
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Stpauli1312 View Post
    Γενικά είμαι ήρεμος άνθρωπος και δεν τσακώνομαι γι αυτό το κάνω περισσότερο για την γυμναστική αλλά λέμε πες ότι κάτι τύχει καλό είναι να μπορείς να αμυνθείς. Για τον όγκο που λέτε, σκέφτομαι να κάνω και παράλληλα γυμναστήριο, τι ασκήσεις γενικά χρειάζονται? (θα μου τα πει ο δάσκαλος λογικά αυτά?). Και τέλος για την διατροφή θα ήθελα να μάθω, επειδή είμαι χορτοφάγος(δεν τρώω κρέας, τρώω ψάρια) τι χρειάζεται να προσέξω?
    Συμφωνω σε οτι σου ειπε ο Χρηστος:) Μαθε την πολεμικη σου τεχνη και να εισαι σεμνος και ταπεινος. Οταν δεν ψαχνεσαι δεν θα μπλεκεις και οταν εισαι ταπεινος. Αν ποτε σου τυχει κατι θα ξερεις την πολεμικη τεχνη και θα μπορεις να αμυνθεις, αλλα οπως θα σου πει και ο δασκαλος(αν ειναι σωστος, να το κοιταξεις αυτο) δεν θα προκαλεις ποτε και θα φευγεις παντοτε μακρια απο τις φασαριες(οχι μα ειναι φιλος μου θα κατσω και θα παιξω ξυλο να τον βοηθησω κλπ..σε τετοιες περιπτωσεις του λες να φυγετε). Αλλα και μονος σου θα το δεις(μπορει να ακουγεται παραξενο) αλλα οταν ασχοληθεις για καποιο καιρο με πολεμικες τεχνες γινεσαι πιο ταπεινος απο μονος σου γιατι σε εκτονωνει και σε διαμορφωνει αυτο το πραγμα. Τωρα επισης ειναι αληθεια(στις περιπτωσεις που υπαρχουν διαφοροι ''ψευτομαγκες'') αν εισαι γυμνασμενος πιο δυσκολα να σου τυχει κατι.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  7. #7

    Default

    Όπως είπα το κάνω κυριως για γυμναστική αφού εξάλλου δεν έχω τσακωθεί ποτέ μου ούτε έχω σκοπό :)
    Last edited by Stpauli1312; 19-11-15 at 19:33.

  8. #8

    Default

    Λόγω σωματότυπου μπορεί να σου αρέσει το ταε κουον ντο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ενασχοληση με πολεμικη τεχνη ..!
    By Than7 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 03-04-15, 13:26
  2. Πολεμική τέχνη για γυμναστική και φυσική κατάσταση-ΑΡΧΑΡΙΟΣ!
    By le0nidas in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 24-08-12, 12:01
  3. Πολεμική Τέχνη
    By face1359 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 12
    Last Post: 14-08-12, 01:43
  4. Πρόταση για πολεμική τέχνη
    By Mystical in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 7
    Last Post: 29-07-11, 18:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •