Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 31 to 60 of 292
  1. #31
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Από τα συμφραζόμενα κάνεις ανασύσταση στο σώμα σου. ότι καλύτερο δλδ.
    Προσωπικά θα πρότεινα να μη ζυγίζεσαι κάθε μέρα.
    Τώρα που κρατάς τη διατροφή σου, με ζύγιση 1 φορα την εβδομάδα και με γνώμονα και τον καθρέφτη ,θα δεις προς τα που θα πρέπει να κινηθείς ανεβάζοντας ή όχι θερμίδες. Τα συνολικά σου λιπαρα θα ηταν καλύτερο να τα έχεις περίπου στα 35 γρ. (θα σου μειώσουν και το αίσθημα πείνας συν των λοιπών θετικών τους) αλλά για την ώρα το αφήνεις ως έχει και θα δεις πως κινηθείς, και εδώ είμαστε!

    Φιλικά

    Άρα αν τα λιπαρά τα αφήσω ως έχουν δε μπορώ να ανεβάσω στο βραδινό... Ή εννοείς να συνεχίσω γύρω στα 40-50 γρ που μου βγαίνει συνήθως και μετά να τα περιορίσω; (total μου βγάζει 66 γρ. ) Τα 35 δεν είναι λίγα;

  2. #32
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Red Sonja View Post
    Άρα αν τα λιπαρά τα αφήσω ως έχουν δε μπορώ να ανεβάσω στο βραδινό... Ή εννοείς να συνεχίσω γύρω στα 40-50 γρ που μου βγαίνει συνήθως και μετά να τα περιορίσω; (total μου βγάζει 66 γρ. ) Τα 35 δεν είναι λίγα;
    Γραψε λάθος! 65 ηθελα να γράψω!!
    Οπουδηποτε κινηθείς από τα 45-65 είναι καλά. Με γνώμονα ότι έχεις αρχίσει πρόσφατα να μετράς μακροσυστατικά, οπότε το τι τρως τώρα και το τι αποτέλεσμα έχει, αποτελούν και τα Input data σου για να να βελτιώσεις τη διατροφή σου, όπως σου είπα και παραπάνω.
    Μη φας 35 και λιμοκτονήσεις!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  3. #33
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Γραψε λάθος! 65 ηθελα να γράψω!!
    Οπουδηποτε κινηθείς από τα 45-65 είναι καλά. Με γνώμονα ότι έχεις αρχίσει πρόσφατα να μετράς μακροσυστατικά, οπότε το τι τρως τώρα και το τι αποτέλεσμα έχει, αποτελούν και τα Input data σου για να να βελτιώσεις τη διατροφή σου, όπως σου είπα και παραπάνω.
    Μη φας 35 και λιμοκτονήσεις!

    Έγινε λοιπόν!!! Ευχαριστώ για όλα τα tips!!!

  4. #34
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Ωραία μέρα σήμερα...ξεκούραση... χριστουγεννιάτικο στόλισμα...νέο διατροφικό για τις επόμενες 3 μέρες...και πολλή ώρα στην κουζίνα...

    Στο διατροφικό τις επόμενες 3 μέρες λοιπόν θα κινηθώ ως εξής:

    Πρωινό: 4 ασπράδια, 1 κρόκος, βρώμη 70 γρ ,μέλι 1 κ.τ.γ. και καφές φίλτρου
    Προ-προπονητικό: κοτόπουλο 120 γρ, ρύζι 50 γρ (ωμό)
    Μετα-προπονητικό: 1 σκουπ whey, μπανάνα
    Μεσημεριανό: κοτόπουλο 120 γρ, ρύζι 50 γρ (ωμό), ντομάτα 200 γρ
    Απογευματινό: γιαούρτι στραγγιστό 2%, μαρουλοσαλάτα (100 γρ) με ντομάτα (200 γρ) , ελαιόλαδο 1 κ.τ.γ.
    Βραδινό: γιαούρτι στραγγιστό 2% , 2 κ.τ.σ. φυστικοβούτυρο που έφτιαξα σήμερα


    Και επειδή η καλή προετοιμασία και οργάνωση σώζει...Τάπερ και τα σχετικά!


    12348237_1694638630822775_549679499_n.jpg



    Αύριο 1η επίσημη μέρα σε καινούργιο γυμναστήριο! Ελπίζω να βγει η προπόνηση στην ώρα της και να μην ψάχνω να βρω που είναι τι....:P
    Καλό βράδυ σε όλους/ες!!!
    Last edited by Red Sonja; 07-12-15 at 00:48.

  5. #35
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλημέρα Δανάη! Καλη εβδομάδα.
    Μπράβο για την οργάνωση!! Και για το αβαταρ, εισαι σε πολύ καλή κατασταση!!

    Εγω το μονο που θα αλλαζα ειναι να κρατουσα ενα γιαουρτι.. Δυο συνεχομενα γευματα με γιαουρτακι δεν ξερω.. μπορεις να βαλεις κατι διαφορετικό. Πχ κοτατζ; Πχ σολωμο; Μπιφτέκι;

  6. #36
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα Δανάη! Καλη εβδομάδα.
    Μπράβο για την οργάνωση!! Και για το αβαταρ, εισαι σε πολύ καλή κατασταση!!

    Εγω το μονο που θα αλλαζα ειναι να κρατουσα ενα γιαουρτι.. Δυο συνεχομενα γευματα με γιαουρτακι δεν ξερω.. μπορεις να βαλεις κατι διαφορετικό. Πχ κοτατζ; Πχ σολωμο; Μπιφτέκι;

    Καλημέρα Ειρήνη και καλή εβδομάδα και σε σένα!!!
    Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια
    Γενικά θεωρώ ότι είχα αρκετά καλή υποδομή στο σώμα μου από αυτά τα 3 χρόνια που κάνω γυμναστική, αλλά τις πραγματικά γρήγορες αλλαγές τις είδα αυτό το διάστημα που πλανάρω τη διατροφή μου με τη βοήθεια σας εδώ στο φόρουμ! Κάνετε καταπληκτική δουλειά!!! Επιτέλους ανταποκρίνονται και οι μύες στα πόδια και φεύγει και το περιττό λίπος! Είμαι απίστευτα χαρούμενη


    Όσο για το γιαουρτάκι 2 φορές συνεχόμενα και εμένα δεν μου κάθεται καλά...Το είχα βάλει έτσι γιατί το "2 γιαούρτια τη μέρα" πίστευα ότι με βολεύει οικονομικά αλλά θα δω πως θα το κάνω

  7. #37
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλημέρα Δανάη! Καλη εβδομάδα.
    Μπράβο για την οργάνωση!! Και για το αβαταρ, εισαι σε πολύ καλή κατασταση!!

    Εγω το μονο που θα αλλαζα ειναι να κρατουσα ενα γιαουρτι.. Δυο συνεχομενα γευματα με γιαουρτακι δεν ξερω.. μπορεις να βαλεις κατι διαφορετικό. Πχ κοτατζ; Πχ σολωμο; Μπιφτέκι;
    Καλημέρες,
    όπως λέει και η καρδούλα , συμφωνώ να μην έχεις 2 φορές γιαούρτι την ημέρα,
    Αν δε, σε παίρνει, ο σολωμός είναι η καλύτερη επιλογή κατ εμέ.
    Αλλίως θα μπορούσες να δεις και την επιλογή γενικά φιλέτων ψαριού (βακαλάος κλπ-) μαζί με μία σαλάτα και λίγο ελαιόλαδο αν χρειαστεί για να συμπληρώσεις λιπαρά.
    Για ψάρια μπορείς να δεις και εδώ,
    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=35594

    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  8. #38
    New Member ania's Avatar
    Join Date
    20-10-15
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5

    Default

    Τις φακές τις μαγειρεύω με λάδι, κρεμμύδι, σκόρδο αλλά σκέφτομαι να αρχίσω να τις βράζω απλά και να τις κάνω πολτό.

    Καlησπέρα και από μένα!!!! Καλή αρχή...και γω καινούργια είμαι και είδα που έγραψες για τις φακές...να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι υπάρχει μια πολυ εσφαλμένη άποψη για το μαγείρεμα γενικά ο κόσμος πιστεύει ότι για να γίνει ένα φαγητό νόστιμο πρέπει να το μαγειρέψει μεσα στα λάδια και τα βούτυρα...αυτό είναι πολύ μεγάλο ψέμμα...αν σ αρέσουν λοιπόν οι φακές δοκίμασε να συνεχίσεις να τις κάνεις χωρίς να βάλεις καθόλου λάδι....μπορείς στο τέλος απλά, τη μια κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο που ίσως να έβαζες στη σαλάτα να τη ρίξεις πάνω από τις φακές στο πιάτο σου. Ενδεικτικά θα σου πώ ότι εγω γενικά μάγειρεύω χωρίς λάδι και αλάτι τα πάντα και καταλαβαίνω ελάχιστη διαφορά. Δηλαδή βάζω κρεμμυδάκι και αντι να το τσιγαρίσω σε λάδι απλά ρίχνω λίγο νερο μέχρι να "μαραθεί" που λενε...και μετα κάνω τη συνταγή κανονικά...με τριμμένη φρέσκια ντοματούλα κλπ κλπ...απλά αποφεύγω να ρίχνω μέσα κρασί ή αλκοόλ γενικότερα και παίζω πιο πολύ με μυρωδικά όπως πιπεράκι ή ρίγανη ή δεντρολίβανο...κλπ κλπ!! Στις φακές επίσης μπορείς να βάλεις και μια φλούδα πορτοκάλι την ώρα που βράζουν γιατί βοηθάει τον οργανισμό να απορροφήσει καλύτερα το σίδηρο που σε εμάς τις γυναίκες είναι πολύ απαραίτητο. Επίσης μπορείς αντί για τις δυο φέτες ψωμί να βάλεις τη ποσότητα του υδατάνθρακα που αναλογεί σε ρυζάκι το οποίο όταν το συνδιάζεις με όσπρια έχεις καλύτερη απορρόφηση σε πρωτεϊνη. Καλά μαγειρέματα :)
    Last edited by ania; 07-12-15 at 14:48.
    Be strong when you are weak, brave when you are scared and hamble when you are victorious...hard days are the best because that's when champions are maid...
    Gabby Douglas

  9. #39
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Καλημέρες,<br>
    όπως λέει και η καρδούλα , συμφωνώ να μην έχεις 2 φορές γιαούρτι την ημέρα,<br>
    Αν δε, σε παίρνει, ο σολωμός είναι η καλύτερη επιλογή κατ εμέ.<br>
    Αλλίως θα μπορούσες να δεις και την επιλογή γενικά φιλέτων ψαριού (βακαλάος κλπ-) μαζί με μία σαλάτα και λίγο ελαιόλαδο αν χρειαστεί για να συμπληρώσεις λιπαρά.
    Για ψάρια μπορείς να δεις και εδώ,

    Φιλικά,

    Ναι και εμένα με χαλάνε τα 2 γιαούρτια και ειδικά συνεχόμενα οπότε θα κοιτάξω να βάλω ένα γεύμα με ψάρι. Εναλλακτικά, με αφορμή αυτό που είπε η Ειρήνη για τυρί κότατζ, σε άλλη περίπτωση θα μπορούσα να βάλω φέτα; Η αλήθεια είναι δεν την έχω δει σε καμία διατροφή... Θεωρείται απαγορευμένη;

  10. #40
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Ειναι αρκετα λιπαρη για να την ενταξεις στη διατροφη σου. Γιατι για 30γρ πρωτεινη ας πουμε θες 120-180γρ φετα περιπου και μαζι θα παρεις και κανα 30αρι γραμμαρια λιπαρα ευκολα

    Αν μια-δυο φορες τη βδομαδα φας ενα κομματακι φετα με το φαγητο σου δε χαθηκε κ ο κοσμος αλλά γενικα αποφευγεται γιατι ειναι λιπαρη

    Επειδη ειδα 2 κ.τ.σ φυστικοβουτυρο ,νομιζω οτι αυτο βγαινει πανω απο 30γρ,επειδη κ εγω ετρωγα γυρω στα 40γρ το βραδυ πριν μηνες και ειναι μεγαλη ποσοτητα οπως μου χε πει κ ο Κωστας θα σου προτεινα να μειωσεις λιγο τα λιπαρα απο κει -γιατι ετσι κ αλλιως παιρνεις και απο το γιαουρτακι- και να τα αντικαταστησεις με υδατανθρακα ή πρωτεινη
    Last edited by iLikeBB; 07-12-15 at 14:56.

  11. #41
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Καlησπέρα και από μένα!!!! Καλή αρχή...και γω καινούργια είμαι και είδα που έγραψες για τις φακές...να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι υπάρχει μια πολυ εσφαλμένη άποψη για το μαγείρεμα γενικά ο κόσμος πιστεύει ότι για να γίνει ένα φαγητό νόστιμο πρέπει να το μαγειρέψει μεσα στα λάδια και τα βούτυρα...αυτό είναι πολύ μεγάλο ψέμμα...αν σ αρέσουν λοιπόν οι φακές δοκίμασε να συνεχίσεις να τις κάνεις χωρίς να βάλεις καθόλου λάδι....μπορείς στο τέλος απλά, τη μια κουταλιά του γλυκού ελαιόλαδο που ίσως να έβαζες στη σαλάτα να τη ρίξεις πάνω από τις φακές στο πιάτο σου. Ενδεικτικά θα σου πώ ότι εγω γενικά μάγειρεύω χωρίς λάδι και αλάτι τα πάντα και καταλαβαίνω ελάχιστη διαφορά. Δηλαδή βάζω κρεμμυδάκι και αντι να το τσιγαρίσω σε λάδι απλά ρίχνω λίγο νερο μέχρι να "μαραθεί" που λενε...και μετα κάνω τη συνταγή κανονικά...με τριμμένη φρέσκια ντοματούλα κλπ κλπ...απλά αποφεύγω να ρίχνω μέσα κρασί ή αλκοόλ γενικότερα και παίζω πιο πολύ με μυρωδικά όπως πιπεράκι ή ρίγανη ή δεντρολίβανο...κλπ κλπ!! Στις φακές επίσης μπορείς να βάλεις και μια φλούδα πορτοκάλι την ώρα που βράζουν γιατί βοηθάει τον οργανισμό να απορροφήσει καλύτερα το σίδηρο που σε εμάς τις γυναίκες είναι πολύ απαραίτητο. Επίσης μπορείς αντί για τις δυο φέτες ψωμί να βάλεις τη ποσότητα του υδατάνθρακα που αναλογεί σε ρυζάκι το οποίο όταν το συνδιάζεις με όσπρια έχεις καλύτερη απορρόφηση σε πρωτεϊνη. Καλά μαγειρέματα :)[/QUOTE]



    Ευχαριστώ πολύ Άνια για τις ιδέες σου! Θα δοκιμάσω να το κάνω έτσι όταν ξαναφτιάξω φακές. Προς το παρόν έχω αλλάξει λίγο το διατροφικό μου πλάνο. Γενικά κάνω συχνά μικρές αλλαγές γιατί θέλω να έχω ποικιλία, βαριέμαι τα ίδια και άλλες φορές όσο και να προγραμματίζεις τα πάντα δεν κάθεται.

  12. #42
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Ειναι αρκετα λιπαρη για να την ενταξεις στη διατροφη σου. Γιατι για 30γρ πρωτεινη ας πουμε θες 120-180γρ φετα περιπου και μαζι θα παρεις και κανα 30αρι γραμμαρια λιπαρα ευκολα

    Αν μια-δυο φορες τη βδομαδα φας ενα κομματακι φετα με το φαγητο σου δε χαθηκε κ ο κοσμος αλλά γενικα αποφευγεται γιατι ειναι λιπαρη

    Αν όμως έχω υπολογίσει τα μάκρος και είμαι κομπλέ από λιπαρά ή το συνδυάσω και με κανένα όσπριο καμία φορά για περισσότερη πρωτεΐνη δε μας χαλάει ε; :P
    Το λέω αυτό γιατί υποτίθεται σε αυτό το γεύμα θέλω να βάλω τα λιπαρά μου. Όπως επίσης και στο βραδινό μου.
    Last edited by Red Sonja; 07-12-15 at 14:56.

  13. #43
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Quote Originally Posted by Red Sonja View Post
    Αν όμως έχω υπολογίσει τα μάκρος και είμαι κομπλέ από λιπαρά ή το συνδυάσω και με κανένα όσπριο καμία φορά για περισσότερη πρωτεΐνη δε μας χαλάει ε; :P
    Ενταξει έτσι για μια στο τοσο,παω πάσο

    Φασολια με μια φετα ψωμι και φετα

    Παντως με τα οσπρια εγω προτιμω κοτοπουλακι ή καμια σαρδελιτσα (που υπο κανονικες συνθηκες πρεπει να φας 1 ιχθυοτροφειο για να παρεις 35γρ πρωτεινη αλλα με τα φασολια βαζω μονο 10-15 πρωτεινη απο ψαρι)
    Last edited by iLikeBB; 07-12-15 at 14:58.

  14. #44
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εγώ παντα βάζω με το όσπριο κανονική ποσότητα πρωτεΐνης. Δεν "εμπιστεύομαι" καθόλου την άποψη που λέει ότι αρκεί η ποσότητα της φυτικής πρωτεΐνης.

    Γευστικά ταιριαζει η κονσέρβα τόνου και ο σολομός πολύ σαν συνδυασμός!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #45
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Ενταξει έτσι για μια στο τοσο,παω πάσο

    Φασολια με μια φετα ψωμι και φετα

    Παντως με τα οσπρια εγω προτιμω κοτοπουλακι ή καμια σαρδελιτσα (που υπο κανονικες συνθηκες πρεπει να φας 1 ιχθυοτροφειο για να παρεις 35γρ πρωτεινη αλλα με τα φασολια βαζω μονο 10-15 πρωτεινη απο ψαρι)



    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εγώ παντα βάζω με το όσπριο κανονική ποσότητα πρωτεΐνης. Δεν "εμπιστεύομαι" καθόλου την άποψη που λέει ότι αρκεί η ποσότητα της φυτικής πρωτεΐνης.

    Γευστικά ταιριαζει η κονσέρβα τόνου και ο σολομός πολύ σαν συνδυασμός!!!

    Παιδια και εγώ πάντα αμα τύχει και φαω πλέον βάζω και λίγο κρέας ή ψάρι. Πότε μόνα τους. Επίσης στα μάκρος της ημέρας ενώ πρωτεϊνη χρειάζομαι 100 γρ πάντα βγαίνει παραπάνω τουλάχιστον 60 γρ. Όμως μέσα σε αυτα είναι και η πρωτεϊνη πχ της βρωμης ή των ξηρών καρπών. Ε αυτα τα αφαιρω για να δω τελικά πόσα γρ κατανάλωσα. Έτσι στοχεύω στα 100 μόνο από ζωικής προέλευσης πρωτεϊνη . Αυτο που θα ήθελα να ρώτησω ειναι αν ισχύει ότι συνδυασμοι
    όπως φακες με ρύζι πλησιάζουν την ποιότητα της ζωικής. Και αν ναι τι άλλους συνδυασμούς θα μπορούσαμε να κάνουμε;
    Last edited by Red Sonja; 07-12-15 at 18:06.

  16. #46
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Εγώ παντα βάζω με το όσπριο κανονική ποσότητα πρωτεΐνης. Δεν "εμπιστεύομαι" καθόλου την άποψη που λέει ότι αρκεί η ποσότητα της φυτικής πρωτεΐνης.

    Γευστικά ταιριαζει η κονσέρβα τόνου και ο σολομός πολύ σαν συνδυασμός!!!
    Σαν τη φέτα με το όσπριο δεν έχει!!! Βέβαια θέλει και μισό κιλό ψωμί...

    Και για να πάμε ον τόπικ...υπάρχει σαφής βιβλιογραφία και διατροφολογικές μελέτες για το ποιό-α αμινοξέα από τα βασικά 8 αμινοξέα λείπουν στις φυτικές πρωτείνες του κάθε τύπου , και με σωστό συνδυασμό πρωτεϊνών που έχουν σε περίσσεια το ελλειματικό αμινοξύ της φυτικής πρωτεϊνης, αυτές μετατρέπονται σε πλήρης...
    Αλλά δεν υπάρχει λόγος να χάσουμε το δάσος για το δέντρο..

    Ιδίως σε γυναικείες διατροφές - συμφωνόντας με τον Mazda - χωράνε μιά χαρά τα όσπριο στη διατροφή αν μαγειρευτούν "έξυπνα".
    Αντι για νερό όπως προτάθηκε, μπορείς να δοκιμάσεις και μηλόξυδο για τσιγάρισμα..τους πάει γευστικά

    Φιλικα,

    υγ. μόλις είδα ότι απάντησες...κ΄τσε ν φέρω βιβλία
    Last edited by iceburner; 07-12-15 at 18:00.
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  17. #47
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Κάνοντας quote στον ευατό μου..
    Με μίνι εισαγωγή..
    Ως γνωστόν το κάθε μόριο πρωτεϊνης αποτελείται από μία αλυσίδα - αλληλουχία αμινοξέων. Τα αμινοξέα στο στο σύνολό τους είναι 22 εκ των οποίων τα 8 τα ονομάζομαι βασικά - διότι ο οργανισμός μας δεν μπορεί να τα "παράξει" μόνος τους, οπότε και θα πρέπει να τα λάβουμε από τις τροφές.
    Οι πρωτεϊνες ζωικής προέλευσης και των γαλακτομικών περιέχουν και τα 8 αυτά αμονιξέα γιαυτο και ονομάζονται και πλήρης σε αντίθεση με τις φυτικής προέλευσης πρωτεινες που τους λέιπει (ή βρίσκεται σε πολύ χαμηλή αναλογία) κάποιο ή κάποια αμινοξή. Για αυτό το λογο έχουν και χαμηλότερο σκορ στη βιολογικη αξία (το τι πραγματικά απορροφά και εκμεταλεύεται ο οργανισμός με απλά λόγια)

    Εν γένει τα όσπρια συνδυάζονται (ως προς το προφιλ αμινοξέων) πάρα πολύ καλα με γαλακτομικα, σπόρους, ξηρούς καρπούς ή δημητριακά.
    Από τα λίγα που βρήκα, τροφές και το περιοριστικό τους αμινοξυ,

    Πατάτες - Μεθειονίνη
    Καλαμπόκι - Λυσίνη
    Φασόλια - Μεθειονίνη
    Σιτάρι / Ρύζι - Λυσίνη
    Αρακάς - Μεθειονίνη

    Τροφές πλούσιες σε
    Μεθειονίνη: Γάλα, αυγά, μανιτάρια, καρύδια, φουντούκια , αμύγδαλα
    Λυσίνη : Σολωμός, γιαούρτι, αυγά βούτυρο, γάλα, μπιζέλια,

    Σορρυ για το μίνι σεντόνι και ψηλο-οφ..αλλά ας υπάρχει,

    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  18. #48
    New Member
    Join Date
    28-09-15
    Posts
    43

    Default

    Κοριτσαρα καλησπερα,αυτη εδω η κοιλια που βλεπουμε ειναι δικια σου?
    Σκυβω κ προσκυνω!ειναι ενα ονειρο!απλα τ ε λ ε ι α!!!

  19. #49
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Σαν τη φέτα με το όσπριο δεν έχει!!! Βέβαια θέλει και μισό κιλό ψωμί...

    Και για να πάμε ον τόπικ...υπάρχει σαφής βιβλιογραφία και διατροφολογικές μελέτες για το ποιό-α αμινοξέα από τα βασικά 8 αμινοξέα λείπουν στις φυτικές πρωτείνες του κάθε τύπου , και με σωστό συνδυασμό πρωτεϊνών που έχουν σε περίσσεια το ελλειματικό αμινοξύ της φυτικής πρωτεϊνης, αυτές μετατρέπονται σε πλήρης...
    Αλλά δεν υπάρχει λόγος να χάσουμε το δάσος για το δέντρο..

    Ιδίως σε γυναικείες διατροφές - συμφωνόντας με τον Mazda - χωράνε μιά χαρά τα όσπριο στη διατροφή αν μαγειρευτούν "έξυπνα".
    Αντι για νερό όπως προτάθηκε, μπορείς να δοκιμάσεις και μηλόξυδο για τσιγάρισμα..τους πάει γευστικά

    Φιλικα,

    υγ. μόλις είδα ότι απάντησες...κ΄τσε ν φέρω βιβλία
    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Κάνοντας quote στον ευατό μου..
    Με μίνι εισαγωγή..
    Ως γνωστόν το κάθε μόριο πρωτεϊνης αποτελείται από μία αλυσίδα - αλληλουχία αμινοξέων. Τα αμινοξέα στο στο σύνολό τους είναι 22 εκ των οποίων τα 8 τα ονομάζομαι βασικά - διότι ο οργανισμός μας δεν μπορεί να τα "παράξει" μόνος τους, οπότε και θα πρέπει να τα λάβουμε από τις τροφές.
    Οι πρωτεϊνες ζωικής προέλευσης και των γαλακτομικών περιέχουν και τα 8 αυτά αμονιξέα γιαυτο και ονομάζονται και πλήρης σε αντίθεση με τις φυτικής προέλευσης πρωτεινες που τους λέιπει (ή βρίσκεται σε πολύ χαμηλή αναλογία) κάποιο ή κάποια αμινοξή. Για αυτό το λογο έχουν και χαμηλότερο σκορ στη βιολογικη αξία (το τι πραγματικά απορροφά και εκμεταλεύεται ο οργανισμός με απλά λόγια)

    Εν γένει τα όσπρια συνδυάζονται (ως προς το προφιλ αμινοξέων) πάρα πολύ καλα με γαλακτομικα, σπόρους, ξηρούς καρπούς ή δημητριακά.
    Από τα λίγα που βρήκα, τροφές και το περιοριστικό τους αμινοξυ,

    Πατάτες - Μεθειονίνη
    Καλαμπόκι - Λυσίνη
    Φασόλια - Μεθειονίνη
    Σιτάρι / Ρύζι - Λυσίνη
    Αρακάς - Μεθειονίνη

    Τροφές πλούσιες σε
    Μεθειονίνη: Γάλα, αυγά, μανιτάρια, καρύδια, φουντούκια , αμύγδαλα
    Λυσίνη : Σολωμός, γιαούρτι, αυγά βούτυρο, γάλα, μπιζέλια,

    Σορρυ για το μίνι σεντόνι και ψηλο-οφ..αλλά ας υπάρχει,

    Φιλικά,

    Καθόλου οφ είναι ακριβώς αυτό που ρώτησα! Ευχαριστώ! Οπότε σαν συμπερασμα κρατάμε οτι αν τύχει και φάμε φαΐ με φυτική πρωτεϊνη προσπαθούμε απλά να κάνουμε τον πιο "έξυπνο" συνδυασμο αλλά παρόλα αυτα προτιμούμε πάντα (ή κ σε συνδιασμό με τη φυτική) τη ζωικής προέλευσης πρωτεϊνη ;;

    Ps. Τώρα είδα καλύτερα την 1η σου απάντηση και λες ότι χωράει να βάλω ένα τέτοιο γεύμα αν λάβω υπόψη μου το από πάνω με τους συνδυασμούς. Οπότε δεν το αποκλείω από τις επιλογές μου.
    Last edited by Red Sonja; 07-12-15 at 22:47.

  20. #50
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Olia View Post
    Κοριτσαρα καλησπερα,αυτη εδω η κοιλια που βλεπουμε ειναι δικια σου?
    Σκυβω κ προσκυνω!ειναι ενα ονειρο!απλα τ ε λ ε ι α!!!

    Χαχα ναι δικιά μου είναι! Σ' ευχαριστώ :)

  21. #51
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Red Sonja View Post
    Καθόλου οφ είναι ακριβώς αυτό που ρώτησα! Ευχαριστώ! Οπότε σαν συμπερασμα κρατάμε οτι αν τύχει και φάμε φαΐ με φυτική πρωτεϊνη προσπαθούμε απλά να κάνουμε τον πιο "έξυπνο" συνδυασμο αλλά παρόλα αυτα προτιμούμε πάντα (ή κ σε συνδιασμό με τη φυτική) τη ζωικής προέλευσης πρωτεϊνη ;;

    Ps. Τώρα είδα καλύτερα την 1η σου απάντηση και λες ότι χωράει να βάλω ένα τέτοιο γεύμα αν λάβω υπόψη μου το από πάνω με τους συνδυασμούς. Οπότε δεν το αποκλείω από τις επιλογές μου.
    Καλημέρα,

    Ακριβώς! Αφενός χωράει μιά χαρα ένα τέτοιο γεύμα έχοντας υπολογίσει τα μάκρος στο σύνολο, και αφετέρου έχοντας κατά νου τους συνδυασμούς τροφών μπορείς να πετύχεις καλύτερα βιοδιαθεσιμότητα των πρωτεϊνών.
    Βέβαια μη διυλίζουμαι και τους φίλους μας τα κουνούπια..όταν κάνουμε συχνά γεύματα και έχουμε ποικιλία στη διατροφή μας (και από την κάθε πηγή μακροσυστατικού) , οι πιό πολλές πιθανότητες είναι οτι θα έχουμε επαρκή αμινοξέα σε ποσότητα και εύρος έτσι ώστε ο οργανισμός να συνθέσει τις πρωτεϊνες αυτές που έχει ανάγκη να συνθέσει!

    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  22. #52
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Καλημέρα,

    Ακριβώς! Αφενός χωράει μιά χαρα ένα τέτοιο γεύμα έχοντας υπολογίσει τα μάκρος στο σύνολο, και αφετέρου έχοντας κατά νου τους συνδυασμούς τροφών μπορείς να πετύχεις καλύτερα βιοδιαθεσιμότητα των πρωτεϊνών.
    Βέβαια μη διυλίζουμαι και τους φίλους μας τα κουνούπια..όταν κάνουμε συχνά γεύματα και έχουμε ποικιλία στη διατροφή μας (και από την κάθε πηγή μακροσυστατικού) , οι πιό πολλές πιθανότητες είναι οτι θα έχουμε επαρκή αμινοξέα σε ποσότητα και εύρος έτσι ώστε ο οργανισμός να συνθέσει τις πρωτεϊνες αυτές που έχει ανάγκη να συνθέσει!

    Φιλικά,

    Συμφωνώ και εγώ χωρίς να είμαι και ειδήμων!!!
    Και από προσωπική εμπειρία μάλιστα, γιατί η αλήθεια είναι ότι γυμνάζομαι 3 χρόνια και γενικά πάντα πρόσεχα τη διατροφή μου. Η διαφορά με το τώρα είναι, ότι όλο αυτό το διάστημα μέτραγα στο περίπου τις ποσότητες και κάποιες μέρες δεν συμπλήρωνα τα γρ της πρωτεΐνης ζωικής προέλευσης. Επίσης δεν ήξερα πχ τι να επιλέξω για μεταπροπονητικό -δε γνώριζα λεπτομερώς περί απορροφησιμότητας κτλ- και άλλα τέτοια... Παρόλα αυτά τρώγοντας απλά υγιεινά και προσεκτικά, έχοντας στο μυαλό μου τα βασικά και χωρίς να αποκλείω τίποτα από τη διατροφή μου, έβλεπα αποτέλεσμα πάνω μου. Σαφώς, τώρα, αυτή η διατροφή που έφτιαξα με τη βοήθεια σας στο φόρουμ έχει απογειώσει την πρόοδο μου. Όταν ακούω λοιπόν κάποιους/ες να μου λένε "πως μπορείς;" "δε θα το έκανα ποτέ!" και άλλα τέτοιου τύπου σχόλια μου περνούν τέρμα αδιάφορα, γιατί όταν βλέπεις το σώμα σου να ανταποκρίνεται με αυτά που του προσφέρεις και σ' αρέσει αυτό που βλέπεις, δε σε νοιάζει πλέον να στερηθείς ένα γλυκό πχ. Όλα είναι στο μυαλό και όλα μπορούμε να τα φέρουμε εμείς στα μέτρα μας. Οι περισσότεροι/ες που θέλουν ένα γυμνασμένο σώμα αλλά λένε "μπααα δεν μπορώ όμως να κάνω διατροφή, γιατί βαριέμαι να τρώω όλη την ώρα κοτόπουλα" ή "είναι ακριβό το να κάνεις διατροφή" απλά δικαιολογούν τη βαρεμάρα τους. Ξέφυγα και εγώ λίγο, αλλά κρατάω πολλά μέσα μου με αυτά που ακούω καθημερινά από γνωστούς/ες. Τα έβγαλα όλα στη φόρα στο καλό μου ημερολόγιο χαχα
    Last edited by Red Sonja; 08-12-15 at 16:42.

  23. #53
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Λογκ σου είναι...ότι θέλεις γράφεις!
    Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε τέτοιες ιστορίες..που συνυποψίζονται στο απλό δυστυχώς, - για να μη πλατιάσω -
    "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".. Κοινό γνώρισα του λαού μας δυστυχώς σε πολλές πτυχές.

    Άσχετο-σχετικό. Κάπου πιο πάνω είδα ότι κάνεις αερόβια μαθήματα και μετά κάνεις βάρη..ισχύει αυτό?
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  24. #54
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Λογκ σου είναι...ότι θέλεις γράφεις!
    Όλοι μας λίγο πολύ έχουμε τέτοιες ιστορίες..που συνυποψίζονται στο απλό δυστυχώς, - για να μη πλατιάσω -
    "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".. Κοινό γνώρισα του λαού μας δυστυχώς σε πολλές πτυχές.

    Άσχετο-σχετικό. Κάπου πιο πάνω είδα ότι κάνεις αερόβια μαθήματα και μετά κάνεις βάρη..ισχύει αυτό?

    Χαχα ακριβώς όπως το πες!

    Που το είδες αυτό; :P Όχι δεν ισχυεί! Πρώτα ζέσταμα 5 λεπτάκια, μετά (καμία ώρα βγαίνει) βάρη και τέλος 30' αερόβια. Όταν κάνω πόδια κάνω ελλειπτικό (δηλαδή 2 φορές τη βδομάδα) και άλλες 3 κάνω διαλειμματική στο διάδρομο.

  25. #55
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Quote Originally Posted by Red Sonja View Post
    Χαχα ακριβώς όπως το πες!

    Που το είδες αυτό; :P Όχι δεν ισχυεί! Πρώτα ζέσταμα 5 λεπτάκια, μετά (καμία ώρα βγαίνει) βάρη και τέλος 30' αερόβια. Όταν κάνω πόδια κάνω ελλειπτικό (δηλαδή 2 φορές τη βδομάδα) και άλλες 3 κάνω διαλειμματική στο διάδρομο.
    Γράψε λάθος λοιπόν! Θα το ρίξω στην κούραση!
    5 είναι αρκετές..για να μην πω πολλές! αλλά αν σου αρέσει...πάσο!
    Στο θέμα διατροφής / αν ειναι πολλές οι αερόβιες ή αν ειναι λίγες οι θερμίδες - ή συνδυασμός - θα το δεις με τις ζυγίσεις σου σε βάρος και τον καθρέφτη!

    Επόμενο κομμάτι να σου "χαλάσουμε" και τις προπονήσεις σου...γράφε!
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw

  26. #56
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by iceburner View Post
    Γράψε λάθος λοιπόν! Θα το ρίξω στην κούραση!
    5 είναι αρκετές..για να μην πω πολλές! αλλά αν σου αρέσει...πάσο!
    Στο θέμα διατροφής / αν ειναι πολλές οι αερόβιες ή αν ειναι λίγες οι θερμίδες - ή συνδυασμός - θα το δεις με τις ζυγίσεις σου σε βάρος και τον καθρέφτη!

    Επόμενο κομμάτι να σου "χαλάσουμε" και τις προπονήσεις σου...γράφε!

    Χαχαχαχαχα

    Κοίταξε να δεις το έχω συνηθίσει...Μάλιστα, όταν γράφτηκα στο φόρουμ ήταν μία από τις πρώτες ερωτήσεις που είχα κάνει. Αν θεωρούνται υπερβολικές. Μου είχαν απαντήσει ότι εφόσον τις βγάζω είναι καλό και να μη τις μειώσω.
    Το βακαλάο τον αγόρασα πάντως και σε λίγο θα μαγειρευτεί! :P

  27. #57
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Αγαπημένο ημερολόγιο,

    Δε σου γράφω καθημερινά και λεπτομερώς γιατί η καθημερινότητα είναι πιεστική και δεν προλαβαίνω. Προλαβαίνω όμως -και πάλι καλά- να κάνω τα πράγματα που θέλω.
    Οι προπονήσεις μου, μια οργανωμένη διατροφή και στη θεωρία αλλά και στην πράξη μέσα στην κουζίνα, όπως επίσης φυσικά και η δουλειά μου, είναι τον τελευταίο καιρό οι προτεραιότητες που έχω βάλει και δυστυχώς ή ευτυχώς πολλά άλλα μένουν πίσω.
    Δε θα επεκταθώ περισσότερο, όλοι οι άνθρωποι είναι πιεσμένοι και έχουν τα δικά τους "πρέπει", το σημαντικό είναι να περνάμε όμορφα με όποιο τρόπο επιλέγουμε εμείς και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους που μας νοιάζονται.


    Στα δικά μας λοιπόν τώρα μιας και έκλεψα λίγο χρόνο από τη δουλειά σήμερα.

    Σήμερα η μέρα μου ξεκίνησε στις 7.
    -Τελευταία δεν συμπληρώνω 8ωρο ύπνου και όλη τη μέρα είμαι στο πόδι. Μερικές φορές αναρωτιέμαι πως τα καταφέρνω γιατί συνήθως από την πολλή κούραση ανεβάζω δέκατα. Πάλι καλά νιώθω απλά κουρασμέεεενη. -
    Μέχρι να πάρω λίγο μπρος, να ετοιμάσω και να φάω το πρωινό μου ήδη το ρολόι έδειχνε 8.
    -Αυτή την 1η ώρα μετά το ξύπνημα ποτέ δεν την καταλαβαίνω πως περνάει-
    Λίγο χαλάρωμα μέχρι να βγάλω το σκύλο βόλτα και μετά βουρ για προ-προπονητικό στις 10 και κάτι...
    Στο γυμναστήριο ξεκίνησα προπόνηση 12 παρά (πλατούλα και κοιλιακοί σήμερα) και τελείωσα γύρω στη 13.30. Μέχρι να γυρίσω σπίτι ήπια όπως κάθε φορά την πρωτεϊνη μου και έφαγα και το φρούτο που τη συνοδεύω (σήμερα είχα μήλο και σταφίδες) , μετά ντουζ , τελευταίες ετοιμασίες για δουλειά, μεσημεριανό γύρω στις 14.30 στα μπαμ και 15.00 γεια σας φύγαμε.


    Αναλυτικά το διατροφικό μου για σήμερα:
    7.30 Πρωινό: βρώμη 70 γρ (αγόρασα βιολογική αντί για νιφάδες και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ περισσότερο) με 1 κ.τ.γ. μέλι, 4 ασπράδια, 1 κρόκος και καφές φίλτρου
    10.15 Προ-προπονητικό: βραστό κοτόπουλο 120 γρ, ρύζι basmati 50 γρ (ωμό), λίγη κάπαρη
    11.45- 13.30 Γυμναστήριο
    13.30 Μετά-προπονητικό: 1 σκουπ whey, ένα μήλο και 12 σταφίδες
    14.30 Μεσημεριανό: βραστό κοτόπουλο 120 γρ, ρύζι basmati 50 γρ (ωμό), λίγη κάπαρη, μία ντομάτα
    17.15 Απογευματινό: φιλέτο βακαλάου 130 γρ, μία ντομάτα, μία πιπερία και 1 κ.τ.γ. ελαιόλαδο
    20.15 Βραδινό: ένα στραγγιστό γιαούρτι 2%, 2 κ.τ.σ. σπιτικό φυστικοβούτυρο, 1 κ.τ.γ. σιρόπι σοκολάτας με στέβια της sweet n balance (είπα να το κάνω σαν επιδόρπιο γιαουρτιού )

    Στο ενδιάμεσο με το μεσημεριανό και το απογευματινό ήπια άλλον ένα καφέ φίλτρου γιατί δε θα την πάλευα, όχι ότι έσωσε κάτι, έτσι πιο πολύ για το ψυχολογικό boost :P

    ΤΑ ΜΑΚΡΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ:
    θερμίδες: 1939
    πρωτεΐνη: 176 γρ
    υδατάνθρακες: 207 γρ
    λίπη: 50 γρ



    Στην προπόνηση τώρα έχουμε και λέμε: ΠΛΑΤΗ - ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    Ζέσταμα: 5' διάδρομος με κλίση , 1 χ 25 έλξεις στην τροχαλία

    Ασκήσεις:


    ΠΛΑΤΗ

    1) μονόζυγο με αντίβαρο 2 χ 15, 1 χ 12 , 1 χ 7 (σταδιακά έβαζα όλο και λιγότερο)
    2) έλξεις στην τροχαλία με τρίγωνη λαβή 2 χ 15 , 2 drop set 10 + 10, 7 + 8
    3) καθιστή χαμηλή κωπηλατική 2 χ 15, 2 χ 12
    4) κωπηλατική με αλτήρες 3 χ 15 (15 λίβρες)
    5) κωπηλατική με μπάρα 2 χ 15 , 1 χ 12 (30 , 40 , 60 λίβρες)

    Στις πρώτες τρεις ασκήσεις δεν ξέρω κιλά γιατί ξεκίνησα σε καινούργιο γυμναστήριο και έχει στις πλάκες απλή αρίθμηση (1,2,3...)


    ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ

    Giant set χ 3 (όλες σε στρωματάκι)
    1) ροκανίσματα 25 επαναλήψεις
    2) για κάτω κοιλιακούς -δε θυμάμαι πως λέγεται- ξαπλωμένη στο στρώμα άρσεις των γονάτων προς το στήθος 20 επαναλήψεις
    3) sit ups 15 επαναλήψεις
    4) κλασικές άρσεις ποδιών 15 επαναλήψεις

    Δι-σετ για πλάγιους χ 3
    1) πλάγιες άρσεις στο στρώμα 15 επαναλήψεις
    2) πλάγιες κάμψεις με αλτήρα πάνω στο μηχάνημα των κοιλιακών- ραχιαίων 20 επαναλήψεις



    Αερόβια:
    17 λεπτά διαλειμματική στο διάδρομο (speed 4 sec 30, speed 8 min 1, speed 12 min 1 ) και 23 λεπτά πιο μέτρια (speed 10, 9, 8 , 7 και στα τελευταία 2 λεπτά 5 και 4)



    Η αυριανή μέρα είναι off από γυμναστήριο αλλά in στην κουζίνα! Εξάντλησα τα αποθέματα του κοτόπουλου πάμε πάλι από την αρχή.
    Αγαπητό ημερολόγιο σε καληνυχτίζω και ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα με τόσο λεπτομερή καταγραφή.


    Καληνύχτα σε όλους και όλες
    Last edited by Red Sonja; 09-12-15 at 23:44.

  28. #58

    Default

    Γεια σου Δαναη, μια προταση σχετικα με τη διατροφη - η πρωτεινη σου ειναι αρκετα ψηλα, 176γρ για τα 50 κιλα βαρους που εισαι ειναι υπερβολικα.
    Πιστευω ειναι πολυ καλυτερα να κινηθεις κατω γυρω στα 110-130γρ maximum στη φαση που εισαι.
    Αν ανεβασεις λιγο τα καλα λιπαρα, θα αναπληρωσεις τις θερμιδες.
    Αλλο ενα κροκο, λιγο ακομη ελαιολαδο, μικρες ποσοτητες απο ξηρους καρπους, και οχι τοσο πολυ φυστικοβουτυρο (αν διαβασα καλα τρως 2 κουταλιες σουπας?).
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  29. #59
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Γεια σου Δαναη, μια προταση σχετικα με τη διατροφη - η πρωτεινη σου ειναι αρκετα ψηλα, 176γρ για τα 50 κιλα βαρους που εισαι ειναι υπερβολικα.
    Πιστευω ειναι πολυ καλυτερα να κινηθεις κατω γυρω στα 110-130γρ maximum στη φαση που εισαι.
    Αν ανεβασεις λιγο τα καλα λιπαρα, θα αναπληρωσεις τις θερμιδες.
    Αλλο ενα κροκο, λιγο ακομη ελαιολαδο, μικρες ποσοτητες απο ξηρους καρπους, και οχι τοσο πολυ φυστικοβουτυρο (αν διαβασα καλα τρως 2 κουταλιες σουπας?).


    Η αλήθεια είναι ότι στα totals των μακρος στα ημερήσια γρ πρωτεϊνης μου λέει 99. Παρόλα αυτά εγώ μετράω να φτάνω τα 100 με πρωτεϊνη ζωικής προέλευσης. Συγκεκριμένα ας πούμε σήμερα τα 146 ήταν αυτά και τα υπόλοιπα είναι από τις άλλες τροφές. Είναι λάθος;
    Το φυστικοβούτυρο που βάζω δεν είναι κάτι τρομερό γιατί μόνη μου το έφτιαξα. Είναι περισσότερο καβουρδισμένο φιστίκι στο μίξερ :P Είχα βγάλει τα μακρος του και για τις 2 κ.τ.σ. που τρώω είναι 196 θερμίδες, 4 γρ υδατάνθρακα, 8 γρ πρωτεϊνη, 18 γρ λιπαρά. Έχω βάλει δύο κουταλιές με το σκεπτικό να ανεβάσω τα λιπαρά στα 2 τελευταία γεύματα που δεν τρώω υδατάνθρακα. Εσύ προτείνεις δηλαδή να κάνω μικρότερες ποσότητες των γευμάτων σε πρωτεϊνη που τρώω και όπως είπες να συμπληρώσω με καλά λιπαρά ή να βγάλω κάποιο και να βάλω κάτι άκυρο; Φοβάμαι ότι αν αντικαταστήσω ας πούμε τη μισή μερίδα από το κοτόπουλο που τρώω και βάλω ελαιόλαδο ότι θα πεινάω...

  30. #60
    Senior Bodybuilder iceburner's Avatar
    Join Date
    07-03-12
    Location
    Athens
    Posts
    2,926

    Default

    Καλημέρα Δανάη,
    Σωστό είναι αυτό που λέει ο Κώστας από πάνω..ειναι υπερβολική η πρωτεϊνη..
    Δεν θα πεινάσεις "κόβωντας" ΙΣΕΣ ποσότητες πρωτεινης από το κάθε γεύμα έτσι ώστε να πέσεις στο σύνολο και αντικαθιστόντας θερμιδικά με λιπάρα..

    Και εξάλλου..οι διατροφές για αυτό είναι. Να ξεκινάμε από κάπου και συνεχώς να υπάρξει βελτιώση.
    με απλά λόγια μπορείς να το δοκιμάσεις για 1-2 εδβομάδες και θα δεις - δούμε πως θα πάει..

    Φιλικά,
    May the force be with you!

    https://www.youtube.com/channel/UC2048RHf8N0c1dSgdorMDlw


 
Page 2 of 10 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nέα Στην Παρέα
    By gataki in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 13
    Last Post: 20-12-12, 19:10
  2. Στην Παρέα Και Εγώ!
    By Grande in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 9
    Last Post: 18-12-12, 17:12
  3. Nέα στην παρέα σας
    By evamar in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 03-06-12, 14:57
  4. Δυναμικό ξεκίνημα !!
    By Blacktrouble in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-11, 13:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •