Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Talking Διατροφη(ας πουμε) 3η λυκειου.

    Καλησπερα,λοιπον ειμαι νεος στο forum ειμαι 17 χρονων(3η λυκειου). Κανω προπονηση βαρη κοντα στα 3 χρονια(οχι απαραιτητα bodybuilding).
    Εχω ψαχτει αρκετα σε ξενα forum και εχω παρει πολλα πραγματα.Χωρις να το παιξω εξυπνος κτλ ξερω παρα πολλα πραγματα για το αθλημα.
    Ξεκινησα μονος,τα εμαθα ολα μονος απο ψαξιμω κτλ.
    Ηρθε η ωρα που πρεπει να κοψω και δυστηχως επεσε πανω στην τελευταια χρονια του σχολειου.
    Ειμαι κοντα στο 1.81 101 κιλα(πολλα)
    Ειμαι το κλασικο παιδι που λενε οτι "τριπιεται"(κλασικο στα σχολεια και στα γυμναστηρια).
    Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι:
    1ον:Εκοψα την ζαχαρη σχεδον τελιως απο την διατροφη μου,μονο το πρωι στο γαλα παιρνω ζαχαρη.
    2ον:Μια με δυο φορες την εβδομαδα τρωω κατι παραπανω(φαγητο,οχι γλυκα κτλ)
    3ον:κανω κοντα στα 4 γεματα γευματα.
    4ον:Τις 5 απο τις 7 μερες τρωω πριν τις 8 το τελευταιο γευμα.
    5ον:Αλλαξα και την προπονηση μου λιγο,γιατι παλαιοτερα δουλευα χαμηλες επαναληψεις.PR:Deadlift:180kg,Squat:150kg(κωλος στο πατωμα),Bench Press:130kg.Για 17 χρονων νομιζω οτι ειμαι σχετικα καλα σε θεμα δυναμης.
    Δεν θελω γρηγορα αποτελεσματα κτλ,δεν υπαρχει περιπτωση να παρω συμπληρωματα λογω MONEY(Εχω παρει κρεατινη 2 φορες(ειδα διαφορα μεσα στην προπονηση γιατι πρεπει να ειχα θεμα με την κρεατινη που παραγει το σωμα μου και γενικα που επαιρνα) και πολυβιταμινες γιατι εκανα σκατα διατροφη(ξερω οτι ειναι σαν να τις επαιρνα τζαμπα αλλα κλαιν)).
    Γενικα απλα εφτιαξα λιγο την διατροφη μου,ετρωγα οτι γουσταρα κτλ.
    Ειμουν Τερμα χοντρος δηλαδη περιπου 72 κιλα πρωτη γυμνασιου.Εκανα μποξ πηγα στα 65 κιλα αλλα ειχα πεσει κατω απο 12% λιπος.Μετα αρχησε το Gym ογκος ογκος το max το εφτασα αυτο το καλοκαιρι 105 κιλα μεσα σε 1,5 μηνα εχασα 3-4 κιλα.
    Εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο? Απλα γνωμες θελω. Ξερω οτι ειμαι τερμα θωλος στις φωτο αλλα εχω φτιαξει λιγο(φλεβιτσες αριστερα δεξια κτλ) Μην μου πειτε τιποτα για κοτοπουλα,γαλοπουλες,σολομους κτλ.No Money No honey. :D Οτι μπορουμε κανουμε.
    Αναιβασα και κατι φωτο,πως ειμουν και πως εγινα.Κρατουσα μονο φωτο με πλατη γι'άυτο δεν εχω απο μπροστα.Μπορει να βγαλω και να αναιβασω.
    Ευχαριστω :) Ειμαι Οικονομικη κατεύθυνση οποτε συγνώμη για τα ορθογραφικα λαθοι ;ρ
    Υ.Γ Αυτο που θελω να κανω ειναι να κρατηθω στην περιοδο τον πανελληνιων και ισως καταφερω να χασω και κανα κιλο.
    Last edited by MikeSar; 24-11-15 at 01:02.

  2. #2
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Καλως ήρθες για αρχή!
    Αφού έχεις διαβάσει και άλλα φόρουμ Θα έχεις δει ότι το όριο ανάπτυξης στο 1.80 είναι περίπου να 85-87 κιλά με πραγματικά χαμηλότερη λίπος (ούτε καν όσα έχω εγώ, μιλάμε για 6-8%) από εκεί και πάνω είναι κάτι σαν αγραφος κανόνας ότι ναι μεν θα βάζεις και μυς αλλά θα μπαίνει λίπος με δυσανάλογο ρυθμό, τόσο που θα σε κάνει να δείχνεις πολύ πολύ θολος.

    Σκέψου τι δεδομένα έχεις στο μυαλό σου, μέχρι το επίπεδο σε γραμμωση που είμαι εγώ φτάνεις υπερβολικά εύκολα (12-14%) λίπος, από εκεί και κάτω πρέπει να βάλεις ζυγαριά στα γεύματα. Μετά το 10% θα πρέπει να τα κάνεις όλα με ωράριο και αν έχεις καλά γενετικά χαρακτηριστικα ίσως και να δεις το άπιαστο για φυσικό αθλητή 6%, άπιαστο γιατί απλά είναι λίγοι οι τυχεροί που το φτάνουν και το φτάνουν με θυσίες.

    Λογικά τώρα πρέπει να έχεις μεγάλο ποσοστό λίπους. Ξεκίνησε να διαβάζεις για διατροφή στο φόρουμ.

    Δεν είμαι ειδικός αλλά πρέπει να έχεις αρκετουτσικο λίπος...

    Δεν χρειάζεται φοβερό budget για να κάνεις διατροφή, για αρχή βγάζεις εντελώς από το μενού τα σκουπίδια και στην συνέχεια αρχίσεις να υπολογίζεις θερμίδες.

    Με βάση το ύψος σου πιστεύω ένα καλό σύνολο θα έχεις κάπου στα 90- κιλά.

    Επίσης ωραία πλάτη, ρίξε ένα κλικ βάρος σε χέρια και θα δείχνεις πολύ ωραία όταν χάσεις λίγο λίπος!

    ## φίλε εχε το νου σου, όταν έδινα πανελλήνιες τα ορθογραφικά στην έκθεση κόστιζαν 0.5 το κάθε ένα...
    Last edited by Chris198; 24-11-15 at 01:27.

  3. #3
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Εχω αρκετο λιπος το ξερω.Και εγω για καμια 90 κιλα με κοβω οτι θα ειμαι κομπλε.Για διατροφη που λες οτι δεν θελει μεγαλο budget,μεσα σε μια οικογενεια με 4 ατομα και ξερεις ποσα λεφτα μπαινουν σε ενα σπιτι,ειναι δυσκολο διαφορετικα πραγματα να τρωει ο ενας και διαφορετικα ο αλλος.Σχετικα με την εκθεση,πιστεψε με δεν κανω τοσα πολλα :D Ευχαριστω

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,662

    Default

    Mike επειδη και εγω ζω με τους δικους μου,αν κοψεις περιτα εξοδα μπορεις να εχεις 70 ευρω το μηνα για καθαρο φαγητο(κι εγω εχω περιορισει τις εξοδους μου σε 2 το μηνα αλλα κανω αυτο που με γεμίζει)...
    Σιγουρα τη βδομαδα αν βγεις εξω θες 15 ευρω,αν θες να κοψεις και να το κανεις σωστα θα βρεις τον τροπο.Δε σου λεω τιποτα τρομερο για διατροφη.Ποικιλία απο καθαρες τροφες και 1 cheat τη βδομαδα αν θες,αλλά λυσεις υπαρχουν,το θεμα ειναι να κανεις κι εσυ καποιες "θυσιες".

    Εκτος κι αν ειναι τοσο δυσκολη η κατασταση που δεν εχεις απο που να κοψεις εξοδα οπότε τοτε πασο.
    Αν ειναι ετσι απλα κανε αεροβιες και μειωσε το φαγητο σου.

  5. #5
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Είναι όντως δύσκολο να τρως διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Όμως μην αγχώνεσαι αν το μενού είναι όσο υγιεινό ωφειλει να είναι για λόγους υγείας (χοληστερίνη κλπ), τότε απλά τρώγοντας παραπάνω με ασκήσεις που κάνεις, θα δεις το 12-14%, για αυτό σου είπα είναι υπερβολικά προσιτό. Από εκεί και κάτω, μαζί σου, πρέπει να τρως με ζυγαριά. Βέβαια και πάλι αν έχεις χρόνο να μαγειρεύεις δεν ανεβαίνει ιδιαίτερα το κόστος, απλά θα πρέπει να πειθαρχισεις πολύ. Πρέπει να ζυγίζεις τι τρως, όχι στο περίπου όπως εγώ και εσύ

  6. #6
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Εχω κοψει απο διαφορα πραγματα,γενικα τρωω οσο πιο καθαρα μπορω και κανω αυτο που λες με 1 cheat meal την εβδομαδα(2 βασικα αλλα δεν τα θεωρω και πολυ cheat για το snack bar κανει χειροποιητω γυρο κτλ ολα δικα του.Μια λαγανα δηλαδη ειναι το cheat)
    Επειδη εχω θεμα και με τον χρονο,δηλαδη κανω προπονηση 3 φορες την εβδομαδα(Δευτερα:Στηθος,Τρικεφαλο,ομους,Τεταρτη:Ποδια,γαμπα,Πεμπτη:Πλατη,Δικεφαλο,Τραπεζιους,πηχη σου φαινονται οτι ειναι πολλα αλλα δεν ειναι αμα θες να στο αναλυσω παραπανω στειλε μνμ ;ρ)
    Θελω να κρατηθω βασικα,νομιζω θα την παλεψω.Μετα το τελος της χρονια θα ειμαι κομπλε.

  7. #7
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Και Mike, δώσε βάση στα χέρια! Αυτή η ποζα πλάτης που έχεις τα σπάει και θα τα σπάει ακόμα περισσότερα αν φτάσεις τα χέρια στα 45+ που το έχεις πιστεύω, το σώμα σου ναι μεν έχει λίγο λίπος αλλά δείχνει να είναι δεκτικό στη μυική μάζα!

  8. #8
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Χρηστο ευχαριστω,θα το κοιταξω.Τα χερια μου πρεπει να ειναι καπου εκει απλα στην ποζα δεν φαινετε και τοσο πολυ.Θα μετρηθω και θα σου πω.

  9. #9
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Χρηστο 43cm ειναι το χερι μ
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •