Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default Τα χάλια μου τα μαύρα..

    Ομολογώ οτι έχω αρχίσει να απογοητεύομαι σε σημείο που σκέφτομαι να παρατήσω την οποιαδήποτε προσπάθεια κάνω για το σώμα μου..

    Ξεκίνησα πριν 2-2,5 χρόνια με βάρος 62-63 κιλά και έβαλα ως στόχο να πάρω κιλά.. Πολλά κιλά.
    Και τα κατάφερα.. Τρώγοντας άπειρο φαγητό, όχι επιλεκτικά, ακόμη και σαβούρες, κατάφερα να μαζέψω περίπου 18 κιλά και να φτάσω στα 80!! Και τωρα τι;

    Το σώμα μου δεν σχηματίζεται με τίποτα και ένα καλοκαίρι που δοκίμασα να κάνω γράμμωση, έχασα ότι είχα κερδίσει σε μυϊκή μάζα ή αυτό έβλεπα στον καθρέφτη τουλάχιστον με αποτέλεσμα να απογοητευτώ ακόμη περισσότερο.

    Θα μου ήταν χρήσιμη η κριτική και οι συμβουλές σας, διαβάζω καιρό το φόρουμ αλλα δίσταζα να βάλω κάποια φωτό καθώς οι περισσότεροι εδω είναι πολύ πιο εξελιγμένοι..

    Τα τωρινά μου στατιστικά είναι 80 κιλά με ύψος 1,76 περίπου και ηλικία 30.

    Ομολογώ οτι θα ήθελα ενα σώμα πιο πολύ "γεμάτο" και ας είναι λιγότερο σχηματισμένο αλλα σίγουρα όχι έτσι όπως ειμαι τώρα..
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλημέρα φίλε μου.

    Το λάθος που έκανες ήταν αυτό

    Ξεκίνησα πριν 2-2,5 χρόνια με βάρος 62-63 κιλά και έβαλα ως στόχο να πάρω κιλά.. Πολλά κιλά.
    Και τα κατάφερα.. Τρώγοντας άπειρο φαγητό, όχι επιλεκτικά, ακόμη και σαβούρες, κατάφερα να μαζέψω περίπου 18 κιλά και να φτάσω στα 80!! Και τωρα τι;


    Τοσα κιλά και με κακή διατροφή αυτό που κατάφερες είναι να βάλεις λίπος.
    Παει όμως αυτό, τώρα το θέμα είναι να μην επαναλάβεις τα λάθη που έκανες. Ξεκίνησε ένα σωστό πρόγραμμα διατροφής ελαφρα υποθερμιδικό, χωρις σαβούρες. Καθαρό φαγητό. Ξεκίνα και αερόβιες και παραλληλα δουλευε τα βαρη σου κανονικα.
    Θελει χρονο και υπομονη ομως!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default

    Θα πρέπει να πάω σε κάποιον διατροφολόγο να υποθέσω;
    Το έχω σκεφτεί ανά διαστήματα αλλα το αποφεύγω λόγω οικονομικού.. Προσπάθησα να βγάλω άκρη με κάποια thread απο εδω μέσα αλλα δεν πολυέβγαλα άκρη.. Δεν το έχω πολύ με τα μαθηματικά..

    Εν τω μεταξύ αν ξεκινήσω γράμμωση θα χάσω πολυ λίπος αλλα και μυϊκή μάζα και αυτό είναι που με τρομάζει..

    Στην προπόνηση μου επίσης θα έπρεπε να κάνω αλλαγές σωστά; τώρα κάνω περισσότερο προγράμματα που αφορούν λίγα σετ και πολλές επαναλήψεις.

  4. #4
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερα, τι απογοητευση ειναι αυτη?
    Απο τα λαθη πρεπει να μαθαινουμε να μας δυναμωνουν κ να γινονται οδηγος για το μελλον!
    Προφανως εκανες λαθος με τξ διατροφη σου!Στο ονομα του ογκου δεν τρωμε οτι να ναι κ οσο ναναι! Οσο ποιο σωστα τρως τοσο ποιο ποιοτικα κιλα θα βαζεις!
    Θερμιδες μετρας?αμα μπορεις γραψε μας τι τρως κ τι κανεις στο τζιμ.επισης αεροβιο?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δεν θα χασεις μυς! Αυτο το πραγμα που πιστευουν οι περισσοτεροι οτι με το που τρωνε λιγο υποθερμιδικα οτι θα χασουν οτι εβαλαν , ΔΕΝ ισχυει!!!
    Ασε τη γραμμωση, ξεχνα τους ορους γραμμωση και ογκο. Ειδες τι επαθες με το να τρως σαβουρες στο ονομα του ογκου.
    Ξεκινα να τρως σωστα, κανε ΔΙΑΙΤΑ (μη σε τρομαζει η λεξη) να πεταξεις απο πανω σου το λιπος για να μπεις σε μια σειρα.

    Ουτε διατροφολογο θες ουτε τιποτα. Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη ουτε χρειαζεται μαστερ στα μαθηματικα να τρως καθαρα.
    Μην απογοητευεσαι, ξεκινα να οργανωνεσαι και μελετα το φορουμ και το τι κανουν τα αλλα παιδια στα λογκ τους.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default

    Βασικά δεν είπα καν καλημέρα ( ο γάιδαρος).
    Καλημέρα Καρδούλα και Άννα_Λου, καλημέρα και στο υπόλοιπο φόρουμ και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

    Λοιπόν για να έχετε μια εικόνα διατροφής:

    Πρωινό
    Γάλα 2% (250 ml), βρώμη (80-100gr), whey protein (1 scoop 30gr), μια μπανάνα και μια κουταλιά μέλι.
    Εναλλακτικά πίτα με αυγά και βρώμη (5 ασπράδια - 2 κρόκους).

    Δεκατιανό
    Συνήθως τοστάκι με αλλαντικά (ζαμπόν, μπέικον) και τυρί.
    Εναλλακτικά 3-4 αυγουλάκια με λίγο ψωμί να κατέβουν πιο εύκολα.

    Μεσημεριανό
    Χαμός! Ότι έχω μαγειρέψει. Προσπαθώ να τρωω όσο το δυνατόν λιγότερες αάλτσες αλλα οι μακαρονάδες πάνε και έρχονται.
    Υπάρχουν και καλές μέρες που τρώω στήθος κοτόπουλο με ρύζι και σαλάτα. (ποσότητες δεν κατέχω, τρώω μέχρι να χορτάσω ειλικρινά).

    Απόγευμα ή Μεταπροπονητικό
    1-1,5 scoop πρωτείνη, 1 μπανάνα και 30gr δεξτροζη με μονουδρική κρεατίνη (5gr).

    Βραδινό
    Συνήθως ότι έχω το μεσημέρι και σε ποσότητα.. Το βράδυ ειδικά πεινάω πάρα πολύ.
    Εναλλακτικά σουβλάκια απέξω..

    Πάνω κάτω αυτή είναι η καθημερινότητα μου.. Ακούω ποινές!

  7. #7
    Pumping Iron karaman92's Avatar
    Join Date
    23-10-12
    Posts
    482

    Default

    χμμμμ.... λοιπον... βλεπεις και μονος σου οτι κατι κανεις λαθος ετσι?
    με δεκατιανο μπεικον και ζαμπονια η κοιλια δεν φευγει :P
    δεκατιανο μπορεις να βαλεις το τοστ με μαυρο ψωμι και διπλο τυρί χαμηλών λιπαρών ή 2 αυγά με 1-2 ρυζογκοφρέτες ή ξηρούς καρπούς
    μεσημεριανο ξεχνα το οτι εχω και τρωω μεχρι να πω αχ παναγια μου. θα εχεις παντα μια πηγή πρωτείνης άπαχης, μια πηγή υδατάνθρακα οπως π.χ ρύζι , πατάτα , μαύρα ζυμαρικά(ποιο σπάνια) με κάποιο λαχανικό και λίγο ελαιόλαδο
    μεταπροπονητικά άσε την δεξτρόζη και η μπανάνα κάνει μια χαρά την δουλεία της και για την απορρόφηση της κρεατίνης και για να κάνεις μια μικρή αναπλήρωση γλυκογόνου
    Βραδυνό τα ιδια με το μεσημέρι
    και πριν τον υπνό ενα γιαούρτι 2% με κάποιο ξηρό καρπό ΑΝΑΛΑΤΟ

  8. #8
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Οπως ειπε κ ο karaman η διατροφη αυτη μονο λιπος θα σου προσθετει! Αμα θελεις να κανεις δουλεια μπες ξεσκονισε το φορουμ, υπαρχουν λογκς παιδιων κ μπολικα στικυ περι διατροφης!
    Πρεπει να εχεις κ εναν μπουσουλα περιπου τι καταναλωνεις. Ζαμπον μπεικον, τυρια λιπαρα, σουβλακια, πιτες γλυκα αναγκαστικα κομμενα. Καθαρες τροφες στις ποσοτητες που πρεπει!Τρωγοντας οση ποσοτητα θελεις δουλεια δεν θα κανεις!
    Διαβασε το φορουμ κ ποσταρε τι διατροφη θα ακολουθησεις.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default

    Σας ευχαριστώ όλους! Σα να μου ανέβηκε λίγο η ψυχολογία..
    Πέφτω με τα μούτρα στο διάβασμα και ποστάρω πλάνο διατροφής μόλις καταφέρω και το φτιάξω.

    Όσον αφορά την προπόνηση μου θα πρέπει να ακολουθήσω συγκεκριμένο τρόπο εκγύμνασης (σετ- επαναλήψεων κλπ)?
    Σίγουρα θα πρέπει να κανω περισσότερο αερόβιο.. Μέχρι τώρα έκανα μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα ξεχωριστά απο τις προπονήσεις μου με βάρη.
    Να κάνω κάθε μέρα; Πριν την προπόνηση; μετά; και εάν ναί πόσο;

    Συγνώμη αν κούρασα..

  10. #10
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default

    Ξέχασα να γράψω οτι γυμνάζομαι περίπου 4 φορές την εβδομάδα + 1-2 μέρες αερόβια (κολύμπι κυρίως αλλα και τρέξιμο).

  11. #11
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Δεν είναι άσχημα 2 φορές αερόβια.
    Κοίτα δεν πρέπει να σε αγχώνει ότι πέφτει η ζυγαριά όταν καις λίπος. Αν πχ τώρα είσαι 80 κιλά και έχεις 20% λίπος, αν πέσεις στο 10% λίπος θα είσαι με τους ίδιους μυς περίπου 72 κιλά. Αν γίνει στραβή και χάσεις ένα κιλό μυς είσαι 71 κιλά. Δεν έγινε κάτι, είναι φυσιολογικό να πέσει. Σε όλους ελαττώνεται το βάρος ανάλογα την διακύμανση στο λίπος. Για αυτό είναι καλό να το συνοδεύσεις με μια λιπομετρηση ώστε να δεις και εσύ ότι τελικά δεν χάνεις όσο νομίζεις.

    Και όταν φτιάχνουμε την διατροφή, ενδεχομένως να κερδίσουμε σε μυς παρόλο που πέφτει το βάρος.

    Είχες αρκετή σαβούρα, έχω και εγώ και την κόβω μαχαίρι. Αλλά πάνω από όλα δεν χρειάζεται βιασύνη και άγχος.

    Κάνε μια λιπομετρηση αν φοβάσαι την πτώση στο βάρος για να ξέρεις τι συνέβη τελικά.

  12. #12
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι.. Θέλοντας να κατέβω σε λίπος θα πρέπει να αυξήσω αερόβια και να διατηρήσω πρωτείνη παράλληλα μειώνοντας τον υδατάνθρακα ή όλα παίζονται στην κουζίνα και προπονητικά δεν αλλάζω τίποτα;

  13. #13
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Κοίτα είναι ανάλογα με τον σωματοτυπο σου και τις προσδοκίες σου. Εγώ δεν κρατάω λίπος γενικά και τώρα έχω γιατί ανέβηκε πολύ το βάρος από το καλοκαίρι. Έφτιαξα αυτό που ήθελα, θα είχα λιγότερο αν δεν έπεφτε καμιά σαβούρα στη δουλειά. Αλλά δεν φτάνει το ταπερ συνήθως και επειδή πεινάω τρώω από έξω. Τώρα βάζω πρωτεΐνη ώστε μαζί μας φρούτα να με κρατάει μέχρι να σχολασω και να γλιτώσω τις σαβούρες.
    Οι σαβούρες μόνο λίπος βάζουν, καλύτερα τίποτα παρά αυτές.

    Από εκεί και πέρα θέλω να πέσω 9-10% στο 12% φτάνω χωρίς αερόβια, λόγω χρόνου δεν έχω καθόλου, τώρα φτιάχνω τα γεύματα, τα κάνω όλα καθαρά, βασίζομαι στο μεταβολισμό μου και ελπίζω να πέσω και κάτω από 12%. Αν δεν φτάσω εκεί που θέλω συνεχίζω με αερόβια.

    Αλλά δεν βιάζομαι και δεν κυνηγάω το απόλυτο.

    Αν εσύ θες ντε και καλά αρκετά κάτω από 10% τότε χρειάζεται αρκετή σωστή αερόβια

    Το έχω ξανα κάνει και στο λέω, είναι θέμα πόσο θες να φτάσεις τα κατώτατα όρια λίπους για το σώμα σου

  14. #14
    New Member
    Join Date
    11-07-12
    Posts
    15

    Default

    Δεν έχω μεγάλες βλέψεις προς το παρόν, αν σκεφτείς οτι πρέπει να είμαι 20+% λίπος ένα 12-14% για αρχή θα ήταν ότι έπρεπε. Ούτε εγώ κυνηγάω το απόλυτο, απλά πρέπει να πάρω μέτρα γιατί ως γνωστόν.. Όσο απομακρύνεσαι, τόσο θα κάνεις να γυρίσεις πίσω.. Και εγω δεν θέλω να απομακρυνθώ άλλο..

    Πάντως αν κρίνω απο το avatar σου έχεις κάνει καλή δουλειά!

    Επίσης μεγάλο θέμα είναι και η δουλειά/ελεύθερος χρόνος.. Έχω μαζέψει τα ταπεράκια μου και είμαι έτοιμος να διαθέσω αρκετό χρόνο στο μαγείρεμα (το έκανα σε μεγάλο βαθμό ούτως ή άλλως τόσο καιρό με τον όγκο), απλά μου λείπουν οι γνώσεις.. Μέχρι στιγμής έχω μάθει μόνο να παχαίνω..

  15. #15
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Να σαι καλά! Η αλήθεια είναι ότι έκανα καλή βελτίωση από το καλοκαίρι μέχρι τώρα, και αυτό σε μεγάλο βαθμό το ωφειλω εδώ στο φόρουμ και στην εμμονή των παιδιών για αρκετά και σωστά γεύματα.
    Άσε το γεύμα στην δουλειά είναι ένα θέμα και εγώ γμτ δουλεύω έξω, και δίπλα από εκεί που δουλεύω υπάρχει μια ψησταριά... Και όταν πείνας και τα μυρίζεις θα φας αν δεν έχεις κάτι άλλο. Πήρα πρωτεΐνη όμως και τέλος, πρωτεϊνη και φρούτα.

    Το 12 % πιστεύω είναι κάτι πολύ εφικτό για σένα, έτσι όπως σε βλέπω, πρέπει να έχεις γενικά και εσύ σωματοτυπο που να τείνει να είναι αδύνατος, απλά έφαγες άσχημα αυτή τη περίοδο

  16. #16
    Junior Bodybuilder Parex's Avatar
    Join Date
    08-02-16
    Posts
    228

    Default

    Έτσι είναι παιδιά αν δεν μπείτε σε μια διαδικασία να φτιάχνεται τα γεύματα σας και να περνάτε ταπερακια στη δουλειά, δεν βλέπεις τα αποτελέσματα που θες ! Βέβαια δεν έχουν όλοι την ευκολία στη δουλειά να τρώνε οπότε θέλουν αλλά καλύτερα να μην φάμε τίποτα παρά σαβούρα. Εμένα όταν δεν με φτάνουν τα γεύματα που έχω πάρει επειδή άργησα στη δουλειά έχω πάντα μαζί μου σκόνη πρωτεινησ και θα την πάρω μόνο αν δεν βρω και κανένα γιαούρτι από το περίπτερο. Ας φάμε και σε σε 4 ώρες το επόμενο τι να κάνεις ?


    Sent from my iPad using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Hints για την χαλια διατροφη μου
    By manolaoua in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 30-03-11, 07:33
  2. Μαύρα μαντάτα για το γάλα. Ισχύουν;
    By sifis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 68
    Last Post: 29-06-07, 19:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •