Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1

    Default Αμηνόρροια & Αγωνιστική Προετοιμασια

    Καλησπέρα ετοιμάζομαι να κατέβω στους αγώνες τον Μάιο και εδώ και 3 μήνες δεν έχω περίοδο και έχω στεναχωρηθεί πολύ. Αν πάρω χαπάκι να μου έρθει η περίοδος θα αλλάξει κάτι ? Σε συνδιασμό με τα συμπληρώματα που παίρνω?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Aσε τα χαπακια και πηγαινε στο γυναικολογο σου να σε δει.
    Οι παραγοντες που μπορει να εχεις αμμηνοροια ειναι
    α) να εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος
    β) υπερ προπονηση
    γ) τρως λιγο σε συνδιασμο με εντονη δραστηριοτητα.

  3. #3

    Default

    Το χαπάκι γυναικολόγος το πρότεινε. Δεν ξέρω τι να κάνω.. πριν μέρες διαγνώστηκα και με θυρεοειδίτιδα χασιμότο και θα πάω σε ενδοκρινολόγο. Δεν ξέρω αν φταίει κι αυτό ή μόνο η προπόνηση με την δίαιτα. Δεν το χει πάθει καμία αυτό? Ούτε εσύ καρδούλα?
    Last edited by iwannaA8hna; 27-11-15 at 23:54.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αρα εχεις παει σε γυναικολογο. Τι σου ειπε και σου εδωσε χαπι; Ακολουθησε αυτα που σου ειπε. Οσο για το χασιμοτο, κανε την θεραπεια σου και ακολουθησε αντιστοιχη διατροφη. Απο τωρα εχεις ξεκινησει διαιτα για τον Μαιο;! Τι υψος κ βαρος εχεις κ σε τι κατηγορια θες να κατεβεις;
    Ιωαννα μου πανω απ ολα προεχει η υγεια. Και μια αγωνιστικη προετοιμασια απαιτει να εισαι απολυτα υγιης! Αλλιως δεν εχει νοημα κοπελα μου.
    Εμενα η περιοδος κοβεται λιγες βδομαδες πριν τον αγωνα, επειδη πεφτω σε μονοψηφιο ποσοστο λιπους συν το στρες της προετοιμασιας και επανερχεται στους επομενους μηνες, οταν ηρεμησω και ανεβω λιγο σε λιπος.

  5. #5
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Οι ασθενείς με hashimoto συνήθως έχουν διορθωμένο λαιμό. Λογικά θα φαινόταν εκτός αν είναι νωρίς ακόμα.
    Επειδή είναι αυτοανοσο μην το αφήσεις, κάνε εξετάσεις να δεις, επηρεάζει αρκετά πολλά πράγματα... Θεραπεύεται όμως...

    Εύχομαι να είναι κάτι απλό και να γίνεις γρήγορα καλά...

    Πάντως η ειρήνη έχει δίκιο,για το χασιμοτο συνήθως ευθύνεται νομίζω διατροφή και στρες και εμφανίζεται αν υπάρχουν τα γονίδια...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Διογκωμενο θα εννοεις μαλλον ;)

    Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι τοσο μεγαλη η βρογχοκηλη ωστε να φαινεται

    Δυστυχως δεν θεραπευεται.
    Η χασιμοτο μπορει να προκαλεσει υποθυρεοειδισμο ο οποιος αντιμετωπιζεται με τη ληψη θυροξινης.
    Αν προκαλεσει μεγαλη διογκωση του αδενα ή αλλα θεματα, μπορει να ακολουθησει και αφαιρεση του θυρεοειδους.

    Ο βαρυς υποθυρεοειδισμος μπορει να προκαλεσει παυση της περιοδου αλλα αν ειχες φτασει σε τετοιο σημειο λογικα θα ενιωθες εντονη κοπωση καθημερινα και δε θα εβγαζες προπονησεις...

    Οποτε συμφωνω κι εγω οτι πρεπει να δεις το θεμα της διατροφης σου παντα σε συνεννοηση με τον γιατρο.

  7. #7
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Ναι σωστός, διογκωμενο εννοούσα, αλλά θα το διορθώσω.
    Νομίζα ότι σε κάποιες περιπτώσεις τυχαία διορθώνεται μετά από αγωγή θυροξινης μόνο του χώρις να είναι κανόνας...

    Αλλά νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο, δεν γίνεται να έχει υποθυροειδισμο και να μην το έχει καταλάβει στην προπόνηση...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Ταλαιπωρηθηκα πολυ με τον θυρεοειδη, ειχα και χασιμοτο γι αυτο τα λεω.. Δυστυχως μιλαει η εμπειρια!!


    Η αγωγη με θυροξινη γινεται για να συμπληρωνεται η ανεπαρκης λειτουργεια του αδενα, αλλα βοηθα το συμπτωμα δεν εξαλειφει την πηγη του προβληματος ;)

    Μωρε γινεται αν ειναι σε μικρο βαθμο, ετσι κ αλλιως εξαρταται απ τον καθενα... Απλα αν ηταν τοσο σοβαρο το προβλημα του αδενα ωστε να προκαλεσει αμηνορροια, θα χε προβλημα και στη καθημερινοτητα αυτο λεω

    @topic starter παντως μη τρελαινεσαι τα προβληματα του θυρεοειδους ειναι πολυ συνηθισμενα εγω σκεψου τον εβγαλα στα 16 μου (περιπου)

    Αλλα θελει καλο γιατρο και σωστη παρακολουθηση .

  9. #9

    Default

    Καλημέρα! Όχι μόνο κόπωση νιώθω έχω όλα τα συμπτώματα. :( και σε συνδιασμό με τους διογκωμένους (συχνά πυκνά) τους λεμφαδένες μου πήγα επιτέλους στον γιατρό και έμαθα. Οι προπονήσεις με κουράζουν απ την αρχή δυστυχώς.
    Τους τελευταίους μήνες ξεκίνησα προπονήσεις και να προσέχω τι τρώω γιατί ήμουν ' χάλια ' σωματικά. Στο επίπεδο βάρους έχω ξαναυπάρξει αυτό και μου κανε εντύπωση που σταμάτησε η περίοδος. Προφανώς η διατροφή πρέπει να χαλαρώσει. Είμαι 54 κιλά και 1.67 ύψος. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ..

  10. #10
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλημερα Ιωαννα!
    Κατσε λιγο περιμενε (συγνωμη αν ακουγεται επιθετικο) ησουν χαλια σωματικα ξεκινησε μμπινγκ και σε ποσο διαστημα σκεφτηκες να κατεβεις σε αγωνες? Αν εισαι 54 κιλα τωρα τον Μαιο ποσο θα εισαι? Εμενα οταν μου ειχε κοπει η περιοδος εφταιγε καθαρα το στρες ειχα πεσει καποιες καταστασεις και με χτυπησε εκει. Ο ενδοκρινολογος τι σου ειπε για τη Hashimoto?λογικα θα σου εδωσε αγωγη. Η Hashimoto δεν ειναι ουτε να τν τρεμεις αλλα θελει παρακολουθηση.Ναι μπορει να οδηγησει κ σε αφαιρεση του αδενα εφοσον διογκωθει η του προκαλεσει αλλες δυσλειτουργιες. Λογικα ο γιατρος σου εχει δωσει προγεστερονη για να ερθει η περιοδος ωστε να κανεις και καποιες ορμονιμες εξετασεις.
    Για να μη τα πολυ λεω ακολουθα οτι σου ειπαν οι γιατροι αυτοι ξερουν καλυτερα.Επισης δες κ λιγο καλυτερα το διατροφικο σου πλανο καθως κ το γυμναστηριακο.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  11. #11

    Default

    Ξεκίνησα Μάιο για τον Μάιο που έρχεται.. έχω κλείσει στους γιατρούς ακόμα δεν έχω ξεκινήσει κάτι.

  12. #12
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Οποτε πας για επανεξεταση κ να δουν τις εξετασεις? Πιστευω Ιωαννα ολα καλα θα πανε υπαρχει μεγαλο κομματι του κοσμου που εχει τετοια θεματα.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  13. #13

    Default

    Σίγουρα δυστυχώς.. απλά το να μην έχω περίοδο με στεναχωρεί υπερβολικά πολύ!

  14. #14
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Quote Originally Posted by ursus View Post
    Ταλαιπωρηθηκα πολυ με τον θυρεοειδη, ειχα και χασιμοτο γι αυτο τα λεω.. Δυστυχως μιλαει η εμπειρια!!


    Η αγωγη με θυροξινη γινεται για να συμπληρωνεται η ανεπαρκης λειτουργεια του αδενα, αλλα βοηθα το συμπτωμα δεν εξαλειφει την πηγη του προβληματος ;)

    Μωρε γινεται αν ειναι σε μικρο βαθμο, ετσι κ αλλιως εξαρταται απ τον καθενα... Απλα αν ηταν τοσο σοβαρο το προβλημα του αδενα ωστε να προκαλεσει αμηνορροια, θα χε προβλημα και στη καθημερινοτητα αυτο λεω

    @topic starter παντως μη τρελαινεσαι τα προβληματα του θυρεοειδους ειναι πολυ συνηθισμενα εγω σκεψου τον εβγαλα στα 16 μου (περιπου)

    Αλλα θελει καλο γιατρο και σωστη παρακολουθηση .
    Ήλπιζα ότι υπάρχει θεραπεία... Είναι δύσκολα τα αυτοανοσα... Καλή συνέχεια και αφού τα καταφέρνεις εσύ μια χαρά αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον με θέληση δεν χαλάει την ποιότητα ζωής!
    Απλά η φίλη και το καινούριο μέλος πρέπει να ψαχτεί όπως εσύ και να προσπαθήσει και θα τα καταφέρει μια χαρά!

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Όπως και να έχει αγαπητή Ιωάννα, εστίασε στο να ξεπεράσεις το πρόβλημα υγείας και εστίασε εκεί πριν μπεις σε οποιαδήποτε αγωνιστική προετοιμασία.
    Η υγεία προέχει, οι αγώνες πάντα θα υπάρχουν.

  16. #16
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-08-15
    Posts
    1

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Aσε τα χαπακια και πηγαινε στο γυναικολογο σου να σε δει.
    Οι παραγοντες που μπορει να εχεις αμμηνοροια ειναι
    α) να εισαι πολυ χαμηλα σε λιπος
    β) υπερ προπονηση
    γ) τρως λιγο σε συνδιασμο με εντονη δραστηριοτητα.
    καρδουλα,θα ηθελα να ρωτησω κατι,
    αν καποιος τρωει λιγο σε συνδιασμο με δραστηριοτητα,αν προσθεσει παραπανω θερμιδες δεν μπορει να βαλει λιπος;
    ξερω οτι η ερωτηση μου ειναι χαζη αλλα ακομα και αν οι θερμιδες που καταναλωνει ειναι ισες με αυτες που χρειαζεται τοτε δεν εχει κινδυνο να του κοπει;
    ευχαριστω

  17. #17
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλως ορισες στο φορουμ καταρχην!

    Αυτο που ρωτας ειναι πολυ σχετικο και θα σου πω γιατι :
    α) εξαρταται απο το ποσες εξτρα θερμιδες μιλαμε οτι θα τρωει το ατομο αυτο
    β) εξαρταται απο το μεταβολισμο του. Αν γινει ΣΤΑΔΙΑΚΑ και ΜΕΔΟΘΙΚΑ δεν θα εχει καμια επιπτωση. Το να ανεβασει απο τη μια μερα στην αλλη 500 θερμιδες, ναι θα του βαλει λιπος. Αν το κανει ανεβαζοντας για παραδειγμα απο 10γρ υδατανθρακα την εβδομαδα (δηλ τρομερα σταδιακα) θα καταφερει μεσα σε λιγες βδομαδες ΚΑΙ να τρωει παραπανω ΚΑΙ να μην βαλει λιπος!!

    Το αν κοπει η περιοδος σε μια γυναικα εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Ακομα και αν τρωει ισοθερμιδικα αλλα κανει 2 και 3 ωρες προπονηση τη μερα ή 2 ώρες αεροβια τη μερα, τοτε ναι ισως εχει θεμα με την περιοδο. Οι ορμονες διαταράσσονται εύκολα.

  18. #18

    Default

    Πάντως και εγώ έχω χασιμοτο και απλά λαμβάνω θηροξινη κάθε πρωί. Το δύσκολο του θέματος είναι ότι δε μπορείς να φας για 45 λεπτά μετά τη λήψη του χάπι ου. Βέβαια το έχω δίπλα μου και ξυπνήσω το βράδυ παίρνω το χάπι. Κάθε 6 μήνες περίπου κάνω μια απλή εξέταση αίματος μήπως χρειαστεί να αλλάξω τη δόση και όλα καλά. Ρυθμισε το θυρεοειδη σου σε ένα καλό ενδοκρινολογο και όλα θα πάνε καλά. Εδώ τόσος κόσμος έχει σοβαρά προβλήματα υγείας μην αγχωνομαστε και για την Χασιμοτο! Βέβαια μάλλον για μια ζωή θα παίρνω θηροξινη αλλά όλα καλά για εμένα!

  19. #19
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    45' ειναι υπερβολη. 30' αρκουν για να μη πω οτι κ αυτα πολλα ειναι :)

  20. #20
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Oι παθησεις του θυρεοειδη οπως χασιμοτο, υποθυρεοειδισμος κλπ..δεν ειναι τιποτα ειναι κατι ισοβιο δηλαδη που το εχεις για ολη σου τη ζωη αλλα ολα ρυθμιζονται με ενα χαπι. Το χαπι αυτο το ρολο εχει να σου επαναφερει την ορμονη στα φυσιολογικα και να εισαι σαν να μην εχεις. Οποτε αν παιρνεις το χαπι και τον ελεγχεις εισαι μια χαρα. Και εγω εχω υποθυρεοειδισμο 4 χρονια και απλα ζω με αυτο..το δυσκολο ειναι να εχεις παθησεις που σου δυσκολευουν τη ζωη και σου βαζουν την υγεια σε μεγαλυτερο ρισκο..οπως διαβητης κλπ/
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  21. #21
    Advanced Bodybuilder ursus's Avatar
    Join Date
    28-08-14
    Posts
    793

    Default

    Καλα δεν ειναι οτι διαφωνω αλλα μη το υπεραπλουστευουμε κιολας γιατι καθε περιπτωση δεν ειναι ιδια...

    Εγω πχ χρειαστηκε να κανω ΚΑΘΕ βδομαδα εξετασεις και να παιρνω ΚΑΙ ορμονη ΚΑΙ αντιθυρεοειδικο ταυτοχρονα , εχοντας περασει απο 6-7 γιατρους μεχρι να βρεθει ο καταλληλος.

    Και γενικα ενας μη ρυθμισμενος θυρεοειδης μπορει να δημιουργησει πολλα θεματα αν παραμεινει ετσι, επισης υπαρχουν περιπτωσεις όζων που θελουν παρακεντηση κλπ.

    Αυτα δε τα γραφω για να τρομαξω οποιον διαβασει φυσικα αλλα για να ΜΗ φανει το θεμα ως "ελα μωρε" σε καποιον που διαβαζει

    Συνηθισμενη ταλαιπρωια οπως προανεφερα και πιο πανω, αλλα θελει σωστη και τακτικη παρακολουθηση

  22. #22
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Συμφωνω με την ursus. Δεν ειναι μια κατασταση που λεμε ελα μωρε ενταξει αλλα δεν ειναι τιποτα αστο αλλα ουτε κ παναγια μου τι κακο ειναι αυτο οου μου ετυχε! Θελει παρακολουθηση και ο γιατρος να ξερει τι του γινεται. Μπορει ο οζος αναλλογα με την υπερηχογραφικη μορφη του η το μεγεθος του να χρειαστει παρακεντηση οπου παει σε κυτταρολογο.
    Ο θυρεοειδης ειναι περιεργο οργανο μπορει να παθει κοκομπλοκο ευκολα ειδικα σε εμας τις γυναικες,ατιμη φυση
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ψάρι και Αγωνιστική Διατροφή
    By Charis_Sergiou in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 13-03-15, 00:48
  2. Έρευνα 12 Μηνών Σε Αθλητή Bodybuilding Σε Αγωνιστική Προετοιμασία & Επάνοδο.
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 13-11-13, 21:10
  3. Αγωνιστική διατροφή + τροφές;
    By MrMass in forum Προετοιμασία Για Αγώνες Bodybuilding και Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 29-05-11, 16:35
  4. Στο δρόμο για αγωνιστική φόρμα
    By razor023 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-11, 23:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •