Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13

Thread: Νέα Αρχή

  1. #1

    Default Νέα Αρχή

    Γεια σε όλους! Είμαι 28 ετών και μαμά ενός τρομερού τύπου 15 μηνών (που θηλάζει ακόμα!!!) Μετά από 9μιση μήνες δύσκολης εγκυμοσύνης και 14 μήνες καθισιού για σοβαρούς και μη λόγους,το πήρα απόφαση! Επιστροφή στην γυμναστική και τα βάρη που αγαπώ, με στόχο να γίνω ο πιο καλός μου εαυτός :). Στόχος μου η βελτίωση πρωτίστως της φυσικής κατάστασης (που παραπαίει) και έπειτα η μείωση του λίπους και της εικόνας του σώματος.

    Εδώ και 5 εβδομάδες έχω ξεκινήσει με βάρη, 4 φορες την εβδομάδα, και μία φορά αερόβιο. Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα που ακολουθώ μέχρι τώρα είναι (κατά προσέγγιση): ανω τμημα σώματος, κάτω τμήμα σώματος, ανω τμήμα, αερόβιο, κενό, κάτω τμήμα, κενό. Απ όσο έχω καταλάβει πρέπει να προσθέσω τουλάχιστον μία προπόνηση αερόβιου την εβδομάδα, σωστα;
    Οι προπονησεις μου με βάρη είναι διάρκειας 45 λεπτων και κανω περιπου 10 λεπτά προθέρμανση στην αρχή. Κοιλιακούς κάθε δεύτερη μέρα, ενώ για αερόβιο στο στιβο, χαλαρό τρέξιμο αρχικά κ έπειτα σπριντς 100 μέτρα με διάλειμμα περπάτημα (συνολο 30 λεπτά).

    Διατροφή ας μην αναφερθώ καλύτερα. Ξεκίνησα μόλις σήμερα, οπότε θα γράψω πιο αναλυτικά σε λίγες μέρες. Μέση ημερήσια πρόσληψη τον προηγούμενο καιρό 2350 θερμίδες αλλά με καθημερινές ατασθαλίες!
    Να πω επίσης ότι είμαι 168 54.5 κιλά. Λιπομέτρηση έκανα σε διατροφολόγο με τη γνωστη (αναξιοπιστη σχετικα) μεθοδο της αγωγιμότητας και μου έβγαλε το εκπληκτικό 17.5%. Προσωπική μου άποψη ότι είμαι αρκετά παραπάνω..

    Περιμένω με αγωνία τη στήριξη και τις γνώμες σας!

  2. #2
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Καλημέρα και καλή αρχή στο log σου! :)

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ swallow! Το μικρό σου όνομα;
    Να σου ζήσει το μωράκι. Είναι πολύ ωραίο να βλέπεις νέες μητέρες να θέλουν να ασχολούνται με τον εαυτό τους. Δυστυχώς οι περισσότερες μετά από εγκυμοσύνη αφήνονται τελείως, παραμελούν τον εαυτό τους και μετά τις βλέπεις και τρομάζεις με την "μεταμόρφωσή" τους.
    Το να έχεις μια καλή φυσική κατάσταση, βοηθάει όχι μόνο εσένα , αλλά εχεις περισσότερη ενέργεια να ανταπεξέρχεσαι στις ευθύνες που έχει ένα μωρό.

    Η συχνότητα και ο διαχωρισμός της προπόνησής σου είναι πολυ καλός στη φάση που είσαι.
    Πολύ ωραίο που για αερόβια έχεις την πολυτέλεια να κάνεις σπριντάκια στο στίβο. Εδώ σταδιακά ανεβασε τη συχνότητα σε 3-4 φορές αφου ο στόχος σου ειναι να μειώσεις το λίπος και γενικά να ανεβάσεις φυσική κατάσταση.

    Την λιπομέτρηση άστη στην άκρη, το πόσο λίπος έχεις το καταλαβαίνεις από τον καθρέφτη και τα ρούχα σου.
    Πάνω απ ολα κανεις κάτι που σε κάνει να νιώθεις ωραία, να βελτιώνεις τη φυσική σου κατάσταση (και τη σωματική) και να είσαι μια φιτ μαμά

    Διατροφικά μπορείς να γράφεις αναλυτικά τα γεύματά σου καθώς και τις προπονήσεις σου,.

    Καλορίζικο το λογκ.

  4. #4
    Junior Bodybuilder Effie's Avatar
    Join Date
    22-07-15
    Posts
    232

    Default

    Καλημέρα και από μένα......καλή αρχή στο λογκ σου και καλή συνέχεια......!!!...(επίσης μανούλα...)
    If you still look cute at the end of your workout, you didn't......train hard enough...!!!.....

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Καλως ηρθες και καλη αρχη!
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή αρχή στο λογκ σου! Να σου ζήσει ο μικρός!! Σιδερένιος!

  7. #7

    Default

    Σας ευχαριστω ολους για το καλωσόρισμα. Σήμερα ξεκινησα τη διατροφη κοβοντας μονο τα περισσότερα γλυκά και τα περττά λιπαρά. Πιστεύω σε καμιά βδομάδα θα χω οργανωθει με γευματα και θα χω βρει τα πατηματα μου.
    Σήμερα από αυτό μόνο, 1930 θερμίδες περίπου, 50γρ λίπος, 100 πρωτεινη, 274 υδατ.


    Υ.Γ. κι άλλη μαμά; Τώρα δεν έχω καμία δικαιολογία
    Last edited by swallow; 10-12-15 at 00:42.

  8. #8

    Default

    Το να έχεις μια καλή φυσική κατάσταση, βοηθάει όχι μόνο εσένα , αλλά εχεις περισσότερη ενέργεια να ανταπεξέρχεσαι στις ευθύνες που έχει ένα μωρό.



    AYTO!

  9. #9

    Default

    Καλησπέρα λοιπόν!

    Ο μικρός κοιμήθηκε, οι δουλειές έγιναν, οπότε ώρα για γράψιμο.
    Εχθές ήταν μέρα αερόβιας, κυρίως σπριντς στο στίβο (τέλεια είναι, νιώθεις παιδι)
    Σήμερα άνω μέρος σώματος, όπου συνειδητοποιώ ότι από ελαχιστότατα κιλά που ( δεν) έκανα την πρώτη μέρα, τώρα έχω φτάσει σε τριπλάσια σε πολλές ασκήσεις.Γιουπι!!!

    Από διατροφή, μάλλον τρώω διαισθητικά και όχι με πρόγραμμα συγκεκριμένο. Δυσκολεύομαι να ζυγίσω τις τροφές, όντας στο τρέξιμο όλη μέρα (δικαιολογιες....). Θα γράψω τα makros μου εδώ για χτες και σήμερα, μήπως μου δώσετε τα φώτα σας.

    Χτες 2080 θερμ/80 γρ λίπος/ 110πρωτ/225 υδατ
    Σήμερα 2240 θερμ/ 50 λίπος/ 230πρωτ/216υδατ( τι κάνει το κοτόπουλο...)

    Οι θερμίδες συντήρησής μου είναι 2100. Θα ήθελα να χάσω λίπος μεν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να κάνω υποθερμιδική διατροφή όντας 54-55 κιλα κ 168. (Εδώ ξύνω το κεφάλι μου με απορία)
    Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει να γράψω αναλυτικά τα γεύματα, θα είναι ένα ακόμη πιο τεράστιο ποστ, τρωω πολλααααα διαφορετικά πράγματα μέσα στη μέρα.

  10. #10

    Default

    Χμ. Και νιώθω ότι αυτό πρέπει να το πω: δεν έχω καμία ιδέα από bodybuilding (μαθαίνω, μαθαίνω), μου αρέσει γενικώς η άσκηση σαν τρόπος ζωής, αλλά έχω πάθει πλάκα πραγματικά με το πόσο καταρτισμένα είναι τα μέλη του φόρουμ, γι'αυτό και είμαι εδώ.
    Αυτά λοιπόν!
    Last edited by swallow; 12-12-15 at 00:13.

  11. #11
    Senior Bodybuilder SadeAdu's Avatar
    Join Date
    08-02-12
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,812

    Default

    Καλή αρχή swallow! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και να μεγαλώσει χαρούμενο και υγιές δίπλα στην πιο fit μαμά! Στο χέρι σου είναι ;)

    Εννοείται πως θα βοηθήσει να γράψεις αναλυτικά εδώ τα γεύματα σου και είμαι σίγουρη πως θα γίνουν κάποιες αλλαγές, μετατοπίσεις γευμάτων, μετατροπές σε πηγές θρεπτικών συστατικών κτλ κτλ είναι όλα αυτά μέρος της διαδικασίας! Να ξέρεις πως όσο πιο συγκεκριμένα πράγματα κάνεις τόσο πιο συγκεκριμένα αποτελέσματα θα έχεις (ανάλογα τον στόχο σου) αλλά όλα θα έρθουν στην ώρα τους ένα ένα βήμα :)

    Ξεκινώντας έχουμε 4 καλές "φίλες" (ζυγαριά κουζίνας, μεζούρα σώματος, οργάνωση, συνέπεια), μετά έχουμε 1 φίλο που μας την σπάει γιατί θελουμε να τον φέρουμε στα μέτρα μας και όλο αυτος μας κάνει κόνξες (καθρέπτης) και άλλη μία "φίλη και ενίοτε και φίδι κολοβό" που θέλουμε να την "καρυδώσουμε" (ζυγαριά σώματος).

    Προτείνω με τις 4 πρώτες να γίνετε "κ...λος και βρακί γιατί θα σου λύσουν πολλά προβλήματα και θα σε φέρουν στον σωστό δρόμο!!...με τον φίλο να γίνετε "friends with benefits" και να δεις πως όταν τον κοιτάς με κατανόηση και με αγάπη και θέληση (και όχι επικριτικά) αυτός θα μεταμορφώνεται κάθε μερα σε super duper "motivator" σου....και την τελευταία φίλη-φίδι :P εεε εντάξει μην της δίνεις μωρέ αι τόση σημασία...αγνόησε την...και άντε όταν σου την σπάει ΠΑΤΑ την ΜΙΑ φορά το μήνα έτσι για να της δείχνεις "Who's the boss"!

    Καλή αρχή και πάλι!
    The sky is not the limit when there are footprints on the moon!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by swallow View Post
    Καλησπέρα λοιπόν!

    Ο μικρός κοιμήθηκε, οι δουλειές έγιναν, οπότε ώρα για γράψιμο.
    Εχθές ήταν μέρα αερόβιας, κυρίως σπριντς στο στίβο (τέλεια είναι, νιώθεις παιδι)
    Σήμερα άνω μέρος σώματος, όπου συνειδητοποιώ ότι από ελαχιστότατα κιλά που ( δεν) έκανα την πρώτη μέρα, τώρα έχω φτάσει σε τριπλάσια σε πολλές ασκήσεις.Γιουπι!!!

    Από διατροφή, μάλλον τρώω διαισθητικά και όχι με πρόγραμμα συγκεκριμένο. Δυσκολεύομαι να ζυγίσω τις τροφές, όντας στο τρέξιμο όλη μέρα (δικαιολογιες....). Θα γράψω τα makros μου εδώ για χτες και σήμερα, μήπως μου δώσετε τα φώτα σας.

    Χτες 2080 θερμ/80 γρ λίπος/ 110πρωτ/225 υδατ
    Σήμερα 2240 θερμ/ 50 λίπος/ 230πρωτ/216υδατ( τι κάνει το κοτόπουλο...)

    Οι θερμίδες συντήρησής μου είναι 2100. Θα ήθελα να χάσω λίπος μεν αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να κάνω υποθερμιδική διατροφή όντας 54-55 κιλα κ 168. (Εδώ ξύνω το κεφάλι μου με απορία)
    Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει να γράψω αναλυτικά τα γεύματα, θα είναι ένα ακόμη πιο τεράστιο ποστ, τρωω πολλααααα διαφορετικά πράγματα μέσα στη μέρα.
    Ελα κοριτσαρα καλησπερα,

    για να μιλησουμε και πιο συγκεκριμενα, εχουμε και λεμε
    το πρωτο βημα ηδη το κανεις. Δηλαδη, βαζεις σε μια σειρα τη διατροφη σου με τη φιλοσοφια των μικρων συχνων γευματων.
    Τωρα, πρεπει να πας στο επομενο. Ποιο ειναι αυτο; Ζυγισμα, μετρημα ποσοτήτων.
    Καθε αρχη και δυσκολη. Μετα ομως θα δεις ποσο ευκολο θα γινεται, θα σου γινει συνηθεια και θα ξερεις τσακ μπαμ ποσο να βαζεις.
    Κινησου ισοθερμιδικα αρχικα. Μια χαρα ειναι το βαρος για το υψος σου. Μη βιαζεσαι, ενα ενα τα βηματα.
    Ναι καλο ειναι να καταγραφεις τι τρως. Αν οχι εδω, τοτε σιγουρα σε ενα προσωπικο αρχειο στον υπολογιστη ή τετραδιο.

    Μην βαζεις τραγικα πολλες τροφες, θα χασεις τον μπουσουλα. Κρατα απλα τα γευματα σου για να μπορεις να τα υπολογισεις πιο ευκολα. Στην πορεια βαζε ποικιλια, αλλα για τωρα μονο μπερδεμαρα θα σου φερει.

    Quote Originally Posted by swallow View Post
    Χμ. Και νιώθω ότι αυτό πρέπει να το πω: δεν έχω καμία ιδέα από bodybuilding (μαθαίνω, μαθαίνω), μου αρέσει γενικώς η άσκηση σαν τρόπος ζωής, αλλά έχω πάθει πλάκα πραγματικά με το πόσο καταρτισμένα είναι τα μέλη του φόρουμ, γι'αυτό και είμαι εδώ.
    Αυτά λοιπόν!
    Κανεις δεν ειχε ιδεα οταν ξεκινησε αυτο το αθλημα. Υπομονη να εχεις και θα μαθεις αρκετα. Απλως χρειαζεται διάκριση, απο ποια "πηγη" θα τα μαθεις. Εδω το φορουμ ειναι θησαυρος γνωσεων, εκμεταλλευσου το.

    Καλη συνεχεια!

  13. #13

    Default

    Σήμερα έγινε ακριβής καταγραφή και καλύτερο ζύγισμα. Και "με το μάτι" δεν τα πήγαινα άσχημα, είχα συνηθίσει τις ποσότητες λόγω ζυγίσματος για γλυκά :P

    Προς το παρόν γράφονται σε τετράδιο.Makros για σήμερα
    Θερμ 2135/λιπ 49/υ 205/πρ216

    Θα ήθελα να συμπληρώνω με μία whey για τις μέρες που δεν προλαβαίνω/τρώω πιο λίγη ζωική πρωτείνη κτλ. Θα ήθελα όμως μία natural whey γιατί δεν είμαι φαν της σουκραλόζης να περνάει στο γάλα, Δεν βρίσκω την 100% natural oats and whey της on που έπαιρνα κάποτε. Έχει κανείς ιδέα για εναλλακτική;

    Από προπονήσεις δυστυχώς δεν μπόρεσα σήμερα και αύριο μόνο αερόβιο διαθέσιμο :(
    Έλεγα να ποστάρω και φωτό αλλά 2 μικρά μεν, πολύ χαρακτηριστικά δε τατουαζάκια θα με "προδώσουν" στους φίλους που περιφέρονται εδώ και μάλλον δε θέλω ακόμα.
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, είστε φοβεροί!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Για Αρχή!
    By xrhstosmk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-13, 17:32
  2. Νέα Αρχή
    By Fanourakos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 23
    Last Post: 10-10-12, 16:54
  3. Νέα Αρχή !!!
    By Τsourekas wife in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 136
    Last Post: 27-04-12, 16:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •