Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1

    Default Πρωτεϊνη Όγκου - 6 Σκούπ

    Γεια σας είμαι 72 κιλά 1,75 ύψος και τον Μάρτιο γίνομαι 16 χρόνων έχει εδω κ περίπου 6 μήνες που κανω γυμν κ εδω κ 2 μήνες παίρνω πρωτεΐνη ογκου απο καταστημα ο ειδικός εκει μου συνέστησε τον πρώτο καιρό να παίρνω 4 σκουπ την μέρα μετα απο 1 βδομάδα 5 σκουπ και μετά απο 1 εβδομάδα να μείνω στα 6...και απο τότε παίρνω 6 όπως μου συνέστησε και από πίσω διάβασα την δοσολογία κ λεει 4-8 την μέρα..τον ειπα ότι μερικοί στο γυμναστήριο μου ειπαν οτι παίρνω παρα πολλά την μέρα κ μπορεί να πάθω πρόβλημα κ αυτός μου είπε αν σου λένε ετσι μην τους ξαναμιλήσεις ασχετοι είναι. Εσάς ποια είναι η γνωμη σας;;
    Last edited by Tasos mitsikoudis; 26-12-15 at 18:43.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Για ποιο λόγο να πάρεις τόσα σκουπς και να μην ανεβάζεις σταδιακά τις θερμίδες με το φαγητό ;

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου φίλε μου.
    Πρώτον, μην ξαναπάρεις πρωτείνη "όγκου". Για την ηλικία σου αυτό που χρειάζεσαι είναι φαγητό και μόνο φαγητό. Αν έχεις την έγκριση των γονέων σου μπορείς τότε και μόνο τότε να πάρεις μια απλή πρωτείνη ορού γάλακτος.
    Δεύτερον, ο υπάλληλος πολύ κακώς σου είπε να πάρεις τόσο μεγάλη δοσολογία.
    Τώρα που την πήρες αρκέσου να την καταναλώνεις μεταπροπονητικά στη δοσολογία που γράφει στην ετικέτα.

  4. #4

    Default

    ο υπαληλος φαινεται πολυ καλος ανθρωπος μου εχει βγαλει και προγραμμα γυμναστικης και οτι απορια εχω του τι λεω και μου την λυνει...και επισης φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι επαγγελματιας....επισης kruphix μου ειναι πολυ δυσκολο να φτασω τα 500 γραμμαρια υδατανθρακες την μερα!(τοσο με ειπε να παιρνω για να αυξησω το βαρος μου) οποτε νομιζω οτι εχει μια λογικη αυτο που λεει...τα 2 σκουπ εχουν 56γραμμαρια υδατανθρακα.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επαγγελματίας και να προτείνει σε ανήλικο (που ούτε καν 16χρ δεν είναι) να παίρνει 6 σκουπ πρωτείνης όγκου, ΔΕΝ είναι.
    Σε ένα παιδί δεν πλασάρουμε έτσι ελαφρά την καρδία τέτοια πράγματα.
    Κάτσε και μην κάνεις ότι σου λέει ο ένας και ο άλλος. Κάτσε και φάε φρούτα, μέλι, ρύζι, πατάτες, μακαρόνια, δημητριακα.. μπορώ να σου γράφω μέχρι το βράδυ πόσο εύκολα μπορεις να εχεις μια σωστή διατροφή.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos mitsikoudis View Post
    ο υπαληλος φαινεται πολυ καλος ανθρωπος μου εχει βγαλει και προγραμμα γυμναστικης και οτι απορια εχω του τι λεω και μου την λυνει...και επισης φαινεται ξεκαθαρα οτι ειναι επαγγελματιας....επισης kruphix μου ειναι πολυ δυσκολο να φτασω τα 500 γραμμαρια υδατανθρακες την μερα!(τοσο με ειπε να παιρνω για να αυξησω το βαρος μου) οποτε νομιζω οτι εχει μια λογικη αυτο που λεει...τα 2 σκουπ εχουν 56γραμμαρια υδατανθρακα.
    Μα δεν θα φτάσεις στις θερμίδες που χρειαζεται αμέσως. Θελει σταδιακά. Δηλαδη εάν έτρωγες 2000 θερμίδες πριν δεν γίνεται την επόμενη μέρα να φας 4000. Πρεπει να ανεβάσεις σιγά σιγά για να προσαρμοστεις. Μείνε στο φαγητό όπως σου είπε η Καρδούλα

  7. #7

    Default

    καταρχας για να συμπληρωσω τις θερμιδες που παιρνω απο την πρωτεινη ογκου πρεπει να δινω διπλα λεφτα σε φαγητα! και επισης χωρις καποιο συπληρωμα και μονο με τροφη θα φτασω υψηλο επιπεδο;;

  8. #8
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos mitsikoudis View Post
    καταρχας για να συμπληρωσω τις θερμιδες που παιρνω απο την πρωτεινη ογκου πρεπει να δινω διπλα λεφτα σε φαγητα! και επισης χωρις καποιο συπληρωμα και μονο με τροφη θα φτασω υψηλο επιπεδο;;
    Toσα σκουπ ειναι απλα παρα πολλα και θα καταληξεις να βαλεις πολυ λιπος. Και εγω στην ηλικια σου ακριβως στην ιδια κατασταση ειμουν και ηθελα να βαλω ''ογκο'' και πηγα να παρω κατευθειαν πρωτεινη ''ογκου''..και μου ειχε πει και επαιρνα και εγω πολλα παραπανω σκουπ απο οσα χρειαζομουν..και εμενα καλος ανθρωπος ειναι αυτος που μου τα ειχε πει και μου ειχε βγαλει και προγραμμα..αλλα δεν ειχα γνωσεις και ακουσα οτι μου προτεινε και καταφερα να βαλω λιπος πολυ..και μυικη μαζα βεβαια αλλα ηταν λαθος..και ως αρχαριος τοτε το ειχα ακολουθησει..ως μαθημενος και με γνωσεις τωρα και με αναλογες εμπειριες λοιπον..σου λεω οπως σου ειπαν και απο πανω να τελειωσεις αφου πηρες τωρα που πηρες το συμπληρωμα και μετα να μην ξαναπαρεις. Και οχι τοσα σκουπ. Τωρα το 500γρ υδατανθρακα απο που το εβγαλε οτι πρεπει να παιρνεις τοσα?με το ματι?. Ναι η διατροφη θα σου αλλαξει το σωμα αν την ακολουθησεις με συνεπεια και δειξεις υπομονη θα σε ανταμειψει ειδικα τωρα που εισαι στην αρχη. Μυικη μαζα σωστη και γρηγορα δεν παει. Σιγα σιγα με υπομονη και επιμονη θα ερθει το επιθυμητο αποτελεσμα. Αν υπολογισεις σωστα μια σωστη διατροφη χωρις υπερβολες και μετρημενα πραγματα κλπ..σιγουρα συμφερει καλυτερα απο το να κανεις μια μετρια η σκατα διατροφη και να δινεις και λεφτα αχρηστα για ενα τετοιο συμπληρωμα. Αυτο που λες οτι μονο με τροφη χωρις καποιο συμπληρωμα(και ειδικα γιαυτο το συμπληρωμα) που λες δεν ισχυει. Η τροφη ειναι το ανωτερο και εχει την πιο υψηλη ποιοτητα..ειναι το α και το ω για την αναπτυξη σου. Ακομη και συμπληρωμα να εχεις πρεπει η διατροφη σου να ειναι τελεια γιατι το συμπληρωμα απλα βοηθαει..η διατροφη βαζει τις βασεις. Τωρα αφου την πηρες καταναλωσε την σε πολυ χαμηλοτερη δοσολογια απο αυτην που σου προτεινε..και μην ξαναπαρεις. Να ξερεις οτι αυτος μαγαζατορας ειναι και σου πλασαρει οτι μπορει να του αποφερει πιο πολλα κερδη..δεν εισαι γιος του να νοιαζεται..οποτε αν σου προτεινει περισσοτερα σκουπ θα τελειωσει γρηγοροτερα και θα του ξαναδωσεις πιο γρηγορα λεφτα για αλλη πρωτεινη. Γιαυτο ακου το φορουμ που δεν εχει καποιο κερδος, γιαυτο ειναι για να βοηθαει ο ενας τον αλλο και να μαθαινει ο ενας απο τον αλλο.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  9. #9

    Default

    ετσι ε; δηλαδη να μην εμπιστευτω καποιον ο οποιος εχει παραπανω γνωσεις απο μενα; να μην εμπιστευτω καποιον οποιος με αυτα που με εχει πει εχω δει διαφορες στο σωμα μου; και δηλαδη να εμπιστευτω τον εαυτο μου και να νομιζω οτι με αυτα που ξερω εγω θα φτασω σε υψηλοτερο σημειο; να μην εμπιστευτω καποιον ο οποιος εχει ενα φοβερο σωμα ακατορθοτο για τους περρισοτερους να μην εμπιστευτω καποιον ο οποιος οτι απορια εχω μου την λυνει; και αυτο που ειπες οτι δεν ειμαι παιδι του συμφωνω αλλα δεν ειναι εντελως αδιαφορος και ουτε φαινεται οτι θελει να με φαει χρηματα απο την στιγμη που τον ρωταω αν μπορουσε να με βγαλει προγραμμα διατροφης και να μου λεει τον μπαμπα σου τον ρωτας αν βγαινει περα; δεν φτανει που σε παιρνει την πρωτεινη να σε πληρωνει εξτρα χρηματα ενω ο ιδιος δεν βγαινει περα;; και αυτον τον ανθρωπο να τον γραψω κανονικα και να πω εγω ξερω περρισοτερα και θα φτιαξω πιο γρηγορα σωμα με αυτα που ξερω εγω! αυτο μου προτινεις δηλαδη;;; να μην παιρνω κανενα συμπληρωμα και απο διατροφη μονο σε λιγα χρονια να κατεβαινω σε αγωνες;;; ξερεις ποσα παιδια στην ηλικια μου και μικροτερα παιρνουν συμπληρωματα;;; και οχι μονο ένα δηλαδη οχι μια πρωτεινη πολυ περρισοτερα! μπορω να σου στελνω μεχρι το βραδυ ατομα στην ηλικια μου που εχουν φοβερο σωμα και παιρνουν συμπληρωματα.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos mitsikoudis View Post
    ετσι ε; δηλαδη να μην εμπιστευτω καποιον ο οποιος εχει παραπανω γνωσεις απο μενα; να μην εμπιστευτω καποιον οποιος με αυτα που με εχει πει εχω δει διαφορες στο σωμα μου; και δηλαδη να εμπιστευτω τον εαυτο μου και να νομιζω οτι με αυτα που ξερω εγω θα φτασω σε υψηλοτερο σημειο; να μην εμπιστευτω καποιον ο οποιος εχει ενα φοβερο σωμα ακατορθοτο για τους περρισοτερους να μην εμπιστευτω καποιον ο οποιος οτι απορια εχω μου την λυνει; και αυτο που ειπες οτι δεν ειμαι παιδι του συμφωνω αλλα δεν ειναι εντελως αδιαφορος και ουτε φαινεται οτι θελει να με φαει χρηματα απο την στιγμη που τον ρωταω αν μπορουσε να με βγαλει προγραμμα διατροφης και να μου λεει τον μπαμπα σου τον ρωτας αν βγαινει περα; δεν φτανει που σε παιρνει την πρωτεινη να σε πληρωνει εξτρα χρηματα ενω ο ιδιος δεν βγαινει περα;; και αυτον τον ανθρωπο να τον γραψω κανονικα και να πω εγω ξερω περρισοτερα και θα φτιαξω πιο γρηγορα σωμα με αυτα που ξερω εγω! αυτο μου προτινεις δηλαδη;;; να μην παιρνω κανενα συμπληρωμα και απο διατροφη μονο σε λιγα χρονια να κατεβαινω σε αγωνες;;; ξερεις ποσα παιδια στην ηλικια μου και μικροτερα παιρνουν συμπληρωματα;;; και οχι μονο ένα δηλαδη οχι μια πρωτεινη πολυ περρισοτερα! μπορω να σου στελνω μεχρι το βραδυ ατομα στην ηλικια μου που εχουν φοβερο σωμα και παιρνουν συμπληρωματα.
    Αφου ειναι τοσο τέλειος γιατι ρωτάς εμάς ;
    παι η απάντηση ειναι ναι να μην εμπιστευτείς κανέναν. Να παίρνεις ερεθίσματα και να ψαχνεσαι μόνος σου. Επειδη ο αλλος παίρνει συμπλήρωμα πρεπει να πάτος κ εσυ ; Τιποτα απο τα παραπάνω που έγραψες δεν έχουν λογική ροή ..

  11. #11

    Default

    Αυτοι που τα προωθουν στα μαγαζια αλλα και οι εταιρειες που τα παρασκευαζουν αμα μπορουσαν να σου πουν παρε ολο το κουτι με την μια θα το εκαναν...
    Επειδη λοιπον δεν μπορουν να στο πουν, σου προτεινουν ολοι να παρεις τις μεγιστες ποσοτητες ωστε να ξαναπας συντομα σαν καλος πελατης να παρεις νεα πρωτεϊνη.
    Δεν σημαινει οτι κανουμε οτι μας λενε οι αλλοι, ψανχνομαστε με τις ποσοτητες και τα συστατικα και μετα αποφασιζουμε εμεις τι ποσοτητες θα βαλουμε στο σωμα μας και ποιες ειναι οι αναγκες του αναλογως των στοχων μας...

  12. #12

    Default

    12011313_939576472799062_5847454722098330564_n.jpgRyan Casey 15 years old. Πιστευεις οτι εγινε ετσι μονο με διατροφη;;

  13. #13
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos mitsikoudis View Post
    12011313_939576472799062_5847454722098330564_n.jpgRyan Casey 15 years old. Πιστευεις οτι εγινε ετσι μονο με διατροφη;;
    εσυ πιστεύεις οτι έγινε ετσι επειδη παίρνει 6 σκουπς πρωτεΐνης ;;

  14. #14
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Το θέμα δεν είναι εμείς τι πιστεύουμε ή τι εκείνος έκανε στην πραγματικότητα. Το θέμα είναι εσύ τι πιστεύεις;!

    Αφού όπως φαίνεται έχεις διαμορφωμένη γνώμη και άποψη, τι μας ρωτάς εμας εδώ πέρα;! Κάνε όπως θες, αφού έχεις πάρει τις αποφάσεις σου!!! Μαγκιά σου!!!

    Αφού ούτως ή άλλως θα κάνεις αυτό που τραβάει η όρεξή σου και δεν σε νοιάζει εδώ μέσα τι θα σου πούμε, δεν πρόκειτε να το ακολουθήσεις, τι κάθεσαι και μας γράφεις;!

    Σου 'πε μερικά πράγματα η Ειρήνη παραπάνω, εσύ είσαι τόσο τυφλωμένος που κάθεσαι και ζητάς λύσεις στις σκόνες. Κάνε λοιπόν αυτό που θες και μην μας ρωτάς. Εμείς εδώ δεν ξέρουμε.

    Ξέρει ο "επαγγελματίας".

    Χρόνια πολλά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #15

    Default

    Οχι εγω πιστευω οτι εγινε ετσι επειδη 1ον κανει σωστη προπονηση 2ον οτι κανει σωστη διατροφη και 3ον οτι παιρνει ΠΑΝΩ απο 1 συμπληρωμα.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos mitsikoudis View Post
    Γεια σας είμαι 72 κιλά 1,75 ύψος και τον Μάρτιο γίνομαι 16 χρόνων έχει εδω κ περίπου 6 μήνες που κανω γυμν κ εδω κ 2 μήνες παίρνω πρωτεΐνη ογκου απο καταστημα ο ειδικός εκει μου συνέστησε τον πρώτο καιρό να παίρνω 4 σκουπ την μέρα μετα απο 1 βδομάδα 5 σκουπ και μετά απο 1 εβδομάδα να μείνω στα 6...και απο τότε παίρνω 6 όπως μου συνέστησε και από πίσω διάβασα την δοσολογία κ λεει 4-8 την μέρα..τον ειπα ότι μερικοί στο γυμναστήριο μου ειπαν οτι παίρνω παρα πολλά την μέρα κ μπορεί να πάθω πρόβλημα κ αυτός μου είπε αν σου λένε ετσι μην τους ξαναμιλήσεις ασχετοι είναι. Εσάς ποια είναι η γνωμη σας;;

    Λοιπόν, για να τελειώνει το παραμύθι..

    Ανοίγεις τοπικ για να να ρωτήσεις την άποψή μας για το αν είναι σωστό αυτό που σου πρότεινε ο "ειδικός" στο κατάστημα συμπληρωμάτων.
    Εμείς σου λέμε την αποψή μας. Εσύ αντί να μπεις σε σκέψεις, κάθεσαι και μας την λες κι από πάνω.
    Προφανώς δεν σου άρεσαν αυτά που διάβασες. Λοιπόν, κάτσε άκου τον επαγγελματία ειδικό που θέλει να σου πασάρει τη σάρα και τη μάρα και αν νομίζεις πως θα γίνεις έτσι όπως στη φωτό με ένα κουτί ζαχαροπρωτεϊνη να έρθεις να μας φτύσεις.

    Το τόπικ κλειδώνεται, δεν θα καθόμαστε να αναλωνόμαστε και να σου λέμε τα ίδια και τα ίδια.

  17. #17
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Με πρόλαβες :)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δοσολογια σκουπ
    By Tsiritsatzoulas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 13-12-15, 18:29
  2. Top Secret Nutrition Weight Gainer 1400 βοήθεια στο σκουπ
    By Mikesk96 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 17-10-14, 20:58
  3. Διαφορά σε σκουπ Dymatize iso-100
    By nikos4719 in forum Συμπληρώματα Πρωτεΐνης
    Replies: 4
    Last Post: 14-02-13, 14:41
  4. Πόσα γραμμάρια είναι ένα σκούπ σε δεξτρόζη?
    By apostolos3 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-12, 13:45
  5. ατομικές μαρένγκες με σκουπ πρωτείνης
    By wrc4all in forum Συνταγές Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 05-06-11, 15:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •