Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 62
  1. #31
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Νερο πρεπει να πινεις οσο για να ειναι διαυγη τα ουρα αμα εισαι αφυδατωμενη αυτο θα σε επηρεαζει αρνητικα και στη προπονηση

  2. #32
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Στανταρακι σ αρεσει το cottage
    για μενα το γιαουρτι τοταλ 2% ειναι πιο νοστιμο και συνδυαζεται πιο ευκολα με αλλες τροφες
    Και εγώ το γιαούρτι προτιμώ γευστικά. Το cottage το είπα με τη λογική να τρώει ένα κεσεδάκι την ημέρα. (100 γρ το πρωί και άλλα 100 το βράδυ).
    Οι λόγοι; 1) πιο λίγες θερμίδες 2) πιο μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη στα 100 γρ. Σε σχέση δηλαδή με το να τρώει ένα γιαούρτι (μισό και μισό) ή 2 γιαούρτια την ημέρα είναι πιο βολικό για τα μάκρος. Εκτός αν παίρνει το τοταλ που λες και εσύ που έχει 9.9 στα 100 γρ και δεν έχει μεγάλη διαφορά με τα 11 γρ πρωτεϊνης του cottage.
    Από την άλλη άμα φάει 2 γιαούρτια των 200 γρ και ξεφεύγει στις θερμίδες χωρίς λόγο και εκτοξέυει την πρωτεϊνη.
    Όλα αυτά εφόσον δε θέλει να προσθέσει και καμία άλλη πηγή ζωικής πρωτεϊνης. Αν βάλει πχ και ψάρι ή κάποιο άλλο κρέας και βγάλει το ένα γεύμα με cottage που πρότεινα ακόμα καλύτερα! Απλά εκεί θα πρέπει να παίξει με τις ποσότητες. Εναλλακτικά μπορεί να βάλει 2 γεύματα με αβγά. Ο καθένας με τα γούστα του. Εμείς έτσι κ αλλιώς προτάσεις κάνουμε, ας τα δει εκείνη και τα συζητάμε.
    Last edited by Red Sonja; 06-01-16 at 10:48.

  3. #33
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Red Sonja View Post
    Και εγώ το γιαούρτι προτιμώ γευστικά. Το cottage το είπα με τη λογική να τρώει ένα κεσεδάκι την ημέρα. (100 γρ το πρωί και άλλα 100 το βράδυ).
    Οι λόγοι; 1) πιο λίγες θερμίδες 2) πιο μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεϊνη στα 100 γρ. Σε σχέση δηλαδή με το να τρώει ένα γιαούρτι (μισό και μισό) ή 2 γιαούρτια την ημέρα είναι πιο βολικό για τα μάκρος. Εκτός αν παίρνει το τοταλ που λες και εσύ που έχει 9.9 στα 100 γρ και δεν έχει μεγάλη διαφορά με τα 11 γρ πρωτεϊνης του cottage.
    Από την άλλη άμα φάει 2 γιαούρτια των 200 γρ και ξεφεύγει στις θερμίδες χωρίς λόγο και εκτοξέυει την πρωτεϊνη.
    Όλα αυτά εφόσον δε θέλει να προσθέσει και καμία άλλη πηγή ζωικής πρωτεϊνης. Αν βάλει πχ και ψάρι ή κάποιο άλλο κρέας και βγάλει το ένα γεύμα με cottage που πρότεινα ακόμα καλύτερα! Απλά εκεί θα πρέπει να παίξει με τις ποσότητες. Εναλλακτικά μπορεί να βάλει 2 γεύματα με αβγά. Ο καθένας με τα γούστα του. Εμείς έτσι κ αλλιώς προτάσεις κάνουμε, ας τα δει εκείνη και τα συζητάμε.
    εγω το cottage το χρησιμοποιω μονο στο πιτακι
    γενικα το θεωρω πολυ ελαφρυ σαν να τρωω σουπα
    δε με γεμιζει καθολου
    εγω δεν ειπα να τρωει 2 γιαουρτια αλλα οσο πρεπει

  4. #34
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    εγω το cottage το χρησιμοποιω μονο στο πιτακι
    γενικα το θεωρω πολυ ελαφρυ σαν να τρωω σουπα
    δε με γεμιζει καθολου
    εγω δεν ειπα να τρωει 2 γιαουρτια αλλα οσο πρεπει
    Αν δεις είχε βάλει και στο πρωινό της γιαούρτι και στο απογευματινό, απλά μικρές ποσότητες. Με βάση αυτό το είπα εγώ. Για το κότατζ προφανώς άμα το φας μόνο του είναι λες και τρως σούπα. Μη σου πω πιο κιόλας, πιο πολύ θα σε φουσκώσει η σούπα Απλά εμάς τις γυναίκες μας καλύπτει σε ένα γεύμα όσο αφορά την πρωτεΐνη που έχει μιας και δεν έχουμε την ίδια ανάγκη στα ημερήσια γραμμάρια με έναν άντρα. Προφανώς σε αυτό το γεύμα θα έχουμε πιο πολύ υδατάνθρακα/λιπαρά για να συμπληρώσουμε. Βέβαια όλα εξαρτώνται και από το γενικότερο πλάνο. Όπως είπα και πριν όμως, αυτά είναι ιδέες. Αν δεν τα βάλει κάτω η ίδια να τα υπολογίσει, ότι και να λέμε εμείς μπορεί να είναι εντελώς αέρας. Και το ιδανικότερο είναι να έχει ποικιλία. Αν δεν της είναι δυνατόν, αυτές είναι δευτερεύουσες λύσεις.
    Last edited by Red Sonja; 06-01-16 at 11:58.

  5. #35
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Red Sonja View Post
    Αν δεις είχε βάλει και στο πρωινό της γιαούρτι και στο απογευματινό, απλά μικρές ποσότητες. Με βάση αυτό το είπα εγώ. Για το κότατζ προφανώς άμα το φας μόνο του είναι λες και τρως σούπα. Μη σου πω πιο κιόλας, πιο πολύ θα σε φουσκώσει η σούπα Απλά εμάς τις γυναίκες μας καλύπτει σε ένα γεύμα όσο αφορά την πρωτεΐνη που έχει μιας και δεν έχουμε την ίδια ανάγκη στα ημερήσια γραμμάρια με έναν άντρα. Προφανώς σε αυτό το γεύμα θα έχουμε πιο πολύ υδατάνθρακα/λιπαρά για να συμπληρώσουμε. Βέβαια όλα εξαρτώνται και από το γενικότερο πλάνο. Όπως είπα και πριν όμως, αυτά είναι ιδέες. Αν δεν τα βάλει κάτω η ίδια να τα υπολογίσει, ότι και να λέμε εμείς μπορεί να είναι εντελώς αέρας. Και το ιδανικότερο είναι να έχει ποικιλία. Αν δεν της είναι δυνατόν, αυτές είναι δευτερεύουσες λύσεις.
    οντως το να εχεις ποικιλια στην διατροφη σου μετραει
    και το κοτοπουλακι και το γιαουρτακι και το κοτατζ και το μοσχαρι και το χοιρινο και ολα
    ουτως η αλλως ο ανθρωπος ειναι φυσικο ον και οχι οικοσιτο οπως τη σημερινη εποχη που εχει οτι θελει να φαει οτι ωρα το θελει

  6. #36
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά(Θεοφανεια γαρ σήμερα) Καταρχάς σας ευχαριστώ παραπολυ που αφιερώσατε από τον χρόνο σας και συζητήσατε για έμενα! Τα χθεσινά Δαναη βγήκαν 110 γρ.πρωτεΐνη ενώ στόχος σύμφωνα με το fitness pal για διατήρηση βάρους είναι 94γρ.
    43γρ.λίπος ενώ στόχος είναι 63γρ.
    292γρ. υδατάνθρακες ενώ στόχος είναι 235 Ίσως έπαιξε ρόλο το ότι είχε μια έτοιμη καταχώρηση με ρυζι και μοσχάρι που λογικά ήταν μεγαλύτερη της ποσότητας που έφαγα εγώ! Όσον αφορά το γιαούρτι τοταλ 2% τρώω ανέκαθεν.Πιστεύω 1 κεσεδακι την ημέρα είναι καλά! Νερό πίνω γύρω στο 1.5 λίτρο ημερησίως, νομίζω λίγο είναι το μόνο που με σώζει είναι τα φρουτα και οι σαλάτες. Τώρα όσον αφορά τα γραμμάρια έχω μια δυσκολία γιατί χάλασε η ζυγαριά και έπεσα στην αργία αλλά θα προμηθευτώ άλλη το συντομότερο.Έως τότε θα υπολογίζω περίπου όσο τη παλαμη μου το κρέας ε;
    Σήμερα το πρόγραμμα έχει ψαράκι! Στο πρωινό μου έφαγα μισό κεσεδακι γιαούρτι με 50 γρ.βρωμη +1 κ.γ.μέλι και κακαο! Μια ερώτηση τώρα! Από φυτικής πλευράς το σουσαμι/ταχινι θα μπορούσαν να αντικαταστησουν ένα κεσεδακι γιαούρτι?ή μισό έστω; (είναι και οι νηστείες στην μέση-για καμία μέρα δε νομίζω ότι κάνει και κακό λίγο αποτοξίνωση)

  7. #37
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Swt.C View Post
    Καλημέρα σας και χρόνια πολλά(Θεοφανεια γαρ σήμερα) Καταρχάς σας ευχαριστώ παραπολυ που αφιερώσατε από τον χρόνο σας και συζητήσατε για έμενα! Τα χθεσινά Δαναη βγήκαν 110 γρ.πρωτεΐνη ενώ στόχος σύμφωνα με το fitness pal για διατήρηση βάρους είναι 94γρ.
    43γρ.λίπος ενώ στόχος είναι 63γρ.
    292γρ. υδατάνθρακες ενώ στόχος είναι 235 Ίσως έπαιξε ρόλο το ότι είχε μια έτοιμη καταχώρηση με ρυζι και μοσχάρι που λογικά ήταν μεγαλύτερη της ποσότητας που έφαγα εγώ! Όσον αφορά το γιαούρτι τοταλ 2% τρώω ανέκαθεν.Πιστεύω 1 κεσεδακι την ημέρα είναι καλά! Νερό πίνω γύρω στο 1.5 λίτρο ημερησίως, νομίζω λίγο είναι το μόνο που με σώζει είναι τα φρουτα και οι σαλάτες. Τώρα όσον αφορά τα γραμμάρια έχω μια δυσκολία γιατί χάλασε η ζυγαριά και έπεσα στην αργία αλλά θα προμηθευτώ άλλη το συντομότερο.Έως τότε θα υπολογίζω περίπου όσο τη παλαμη μου το κρέας ε;
    Σήμερα το πρόγραμμα έχει ψαράκι! Στο πρωινό μου έφαγα μισό κεσεδακι γιαούρτι με 50 γρ.βρωμη +1 κ.γ.μέλι και κακαο! Μια ερώτηση τώρα! Από φυτικής πλευράς το σουσαμι/ταχινι θα μπορούσαν να αντικαταστησουν ένα κεσεδακι γιαούρτι?ή μισό έστω; (είναι και οι νηστείες στην μέση-για καμία μέρα δε νομίζω ότι κάνει και κακό λίγο αποτοξίνωση)
    δε μπορουν να αντικαταστησουν το γιαουρτι το σουσαμι η το τσχινι
    στο γευμα αυτο του γιαουρτιου βαλε φακορυζο

  8. #38
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Η πρωτεΐνη άμα σου βγαίνει 110 είναι καλά! Άσε τι λέει το fitness pal. Αν έβαζες λίγο αλλιώς τα ποσοστά στις ρυθμίσεις θα σου έβγαινε κάπου τόσο. Υδατάνθρακα μείωσε λίγο και ανέβασε τα λιπαρά σου γύρω στα 10 γρ. Το φακόρυζο όπως λέει ο Δημήτρης είναι πολύ καλή επιλογή. Το ταχίνι καμία σχέση με το γιαούρτι. Το ταχίνι το τρως για τα λιπαρά του κυρίως. Απλά να σιγουρευτείς ότι βάζεις σωστά τις τροφές στην εφαρμογή και μόλις προμηθευτείς και τη ζυγαριά θα είσαι σούπερ!

  9. #39
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Ευχαριστώ Δαναη μου!!Άρα να υπολογίζω γύρω στα 110 πρωτεΐνη 53γρ.λιπαρά και 260 περίπου υδατάνθρακες.!!!Θα τα δοκιμάσω όλα τα γεύματα και θα σας γράψω σε επόμενη ανάρτηση ποιο μου ταίριαζε καλύτερα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

  10. #40
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Swt.C View Post
    Ευχαριστώ Δαναη μου!!Άρα να υπολογίζω γύρω στα 110 πρωτεΐνη 53γρ.λιπαρά και 260 περίπου υδατάνθρακες.!!!Θα τα δοκιμάσω όλα τα γεύματα και θα σας γράψω σε επόμενη ανάρτηση ποιο μου ταίριαζε καλύτερα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!
    Υδατάνθρακα κινήσου ακόμα πιο χαμηλά! Πήγαινε εκεί που λέει goals και άλλαξε τα ποσοστά. Βάλε 45% υδατ, 30% πρωτ και 25% λιπαρά να στο βγάλει ακριβώς μη λέμε τυχαία νούμερα. Με βάση πάντα ότι θα καταναλώνεις γύρω στις 1700 θερμίδες.

  11. #41
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Το έκανα αυτό που μου είπες απλά στις θερμίδες συντήρησης μου βγάζει 1.880 θερμίδες.Αναλυτικά είναι: 141 γρ.πρωτεΐνη
    212γρ. υδατάνθρακες
    52γρ.λιπαρά
    Last edited by Swt.C; 06-01-16 at 14:02.

  12. #42
    Junior Bodybuilder Red Sonja's Avatar
    Join Date
    16-11-15
    Location
    Athens
    Posts
    247

    Default

    Quote Originally Posted by Swt.C View Post
    Το έκανα αυτό που μου είπες απλά στις θερμίδες συντήρησης μου βγάζει 1.880 θερμίδες.Αναλυτικά είναι: 141 γρ.πρωτεΐνη
    212γρ. υδατάνθρακες
    52γρ.λιπαρά
    Οπότε κόψε 25 γρ πρωτεινη και 15 γρ υδατανθρακα (ή 30 και 10) και είσαι κομπλέ πιστεύω

  13. #43
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Το έκανα και αυτό! Στις 1.700 θερμίδες βγαίνει 191γρ.υδατάνθρακες
    106γρ.πρωτεΐνη
    57γρ.λίπος!!!:-)

  14. #44
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Swt.C View Post
    Το έκανα και αυτό! Στις 1.700 θερμίδες βγαίνει 191γρ.υδατάνθρακες
    106γρ.πρωτεΐνη
    57γρ.λίπος!!!:-)
    Φτιαξε και ενα καλο προγραμμα γυμναστικης και θα σε μπομπα

  15. #45
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Καλησπέρα ημερολόγιο,
    Το πρόγραμμα για χθες είχε ως εξής
    Πρωινό 6:30
    60γρ.βρωμη χυλωμενη με μια μπανάνα +μισό γιαούρτι+ 1κ.γ. Μέλι +1κ.γ. Ταχινι ολικής
    Δεκατιανο 10:30 :
    1 φέτα τυρί μιλνερ + 1 μήλο
    Περπάτημα 50λεπτά σε γρήγορο ρυθμό

    Προ-προπονητικο γεύμα 12:45 :
    1 μανταρίνι + 1κ.γ. σταφίδες + 1κ.γ. Καρύδια
    Προπόνηση στο γυμναστήριο 13:15 -14:30(βιαζόμουν λίγο)
    Μεσημεριανο/Μεταπροπονητικο 14:50:
    1 φιλέτο κοτόπουλο + σαλάτα με μαρούλι και αγγούρι +1κ.σ. Ελαιόλαδο (μισό στο κοτόπουλο μισό στη σαλάτα) +μισό μικρό μελομακαρονα
    Απογευματινο 17:50
    2 πορτοκάλια
    Βραδινό :
    1μπολ μαρούλι +μισό φιλέτο κοτόπουλο +1 ακτινιδιο+ 5 καστανα βρασμένα
    Προ ύπνου 23:00
    1 γιαούρτι τοταλ 0% με 1 κ.γ.μέλι
    Τα μακροστοιχεια βγήκαν:
    Πρωτεΐνη 88γρ.
    Υδατάνθρακες 196γρ.
    Λιπαρά 57γρ.
    Σύνολο προσλαμβανομενων θερμίδων 1612kcal

    Η προπόνηση περιείχε
    κοιλιακούς :
    1)Σε σώμα Bosu όρθιος 3*10
    2)Πλάγιος σε στρώμα 3*15
    3)Επί κλινης 3*15
    Πόδια:
    1)Προσαγωγους 4*20
    2)Απαγωγους 4*20
    3)Εκτάσεις τετρακεφαλων σε στρώμα 3*15
    4)Κάμψη τετρακεφαλων
    5)Προβολές 3*12
    6)Εκτάσεις δικέφαλων
    Αποθεραπεια:
    20 λεπτά στο ποδήλατο γρήγορα σε επίπεδο 3

  16. #46
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Swt.C View Post
    Καλησπέρα ημερολόγιο,
    Το πρόγραμμα για χθες είχε ως εξής
    Πρωινό 6:30
    60γρ.βρωμη χυλωμενη με μια μπανάνα +μισό γιαούρτι+ 1κ.γ. Μέλι +1κ.γ. Ταχινι ολικής
    Δεκατιανο 10:30 :
    1 φέτα τυρί μιλνερ + 1 μήλο
    Περπάτημα 50λεπτά σε γρήγορο ρυθμό

    Προ-προπονητικο γεύμα 12:45 :
    1 μανταρίνι + 1κ.γ. σταφίδες + 1κ.γ. Καρύδια
    Προπόνηση στο γυμναστήριο 13:15 -14:30(βιαζόμουν λίγο)
    Μεσημεριανο/Μεταπροπονητικο 14:50:
    1 φιλέτο κοτόπουλο + σαλάτα με μαρούλι και αγγούρι +1κ.σ. Ελαιόλαδο (μισό στο κοτόπουλο μισό στη σαλάτα) +μισό μικρό μελομακαρονα
    Απογευματινο 17:50
    2 πορτοκάλια
    Βραδινό :
    1μπολ μαρούλι +μισό φιλέτο κοτόπουλο +1 ακτινιδιο+ 5 καστανα βρασμένα
    Προ ύπνου 23:00
    1 γιαούρτι τοταλ 0% με 1 κ.γ.μέλι
    Τα μακροστοιχεια βγήκαν:
    Πρωτεΐνη 88γρ.
    Υδατάνθρακες 196γρ.
    Λιπαρά 57γρ.
    Σύνολο προσλαμβανομενων θερμίδων 1612kcal

    Η προπόνηση περιείχε
    κοιλιακούς :
    1)Σε σώμα Bosu όρθιος 3*10
    2)Πλάγιος σε στρώμα 3*15
    3)Επί κλινης 3*15
    Πόδια:
    1)Προσαγωγους 4*20
    2)Απαγωγους 4*20
    3)Εκτάσεις τετρακεφαλων σε στρώμα 3*15
    4)Κάμψη τετρακεφαλων
    5)Προβολές 3*12
    6)Εκτάσεις δικέφαλων
    Αποθεραπεια:
    20 λεπτά στο ποδήλατο γρήγορα σε επίπεδο 3
    Τελικα τι αποφασισες θα γυμνασεις και αλλα μερη εκτος απο τα ποδια;
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  17. #47
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Η πρωτεινη σου ειναι αρκετά χαμηλή. Σε κάθε γεύμα ή σνακ θα περιλαμβάνεις και μια πηγή πρωτείνης είτε ειναι λιγο γιαουρτι, κοτατζ, αβγα , κρεατικο, ψαρικο.
    Δεν μετραει μονο οι θερμιδες, αλλα και η ποιοτητα τους.

    Το προγραμμα αυτο στο εχει βγαλει καποιος;! Δεν μπορω να καταλαβω τη φιλοσοφια του πραγματικα!

  18. #48
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Κάνω όλες τις μυϊκες ομάδες απλά έτυχε να γράψω την ημέρα των ποδιών. Θα σας κάνω σχετική ανάρτηση όταν κάνω και τις άλλες. Το πρόγραμμα στο γυμναστήριο μου το έβγαλαν εκεί. Προσθέσαμε χθες κοιλιακούς γιατί από το σακίδιο στη σχολή με πονάει χαμηλά στους οσφυϊκους σπονδυλους.
    Όσον αφορά τη διατροφή να σας πω την αλήθεια είμαι σκασμένη διαρκώς. Πως θα φάω παραπάνω πρωτεΐνη;
    Έχετε κάποιες προτάσεις;

  19. #49
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Μα σου απάντησε ηδη η Ειρηνη!!!

    Προσθέτωντας κρέας, αυγά, γιαουρτι ή κότατζ, και ψάρια στην διατροφή σου!!! Κάθε γεύμα να περιεχει δηλαδή μια μορφή πρωτεΐνης!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  20. #50
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Σας ευχαριστώ!Θα ανεβάσω και τη σημερινή καταχωρηση το βράδυ και αναλόγως με διορθωνετε εάν είναι εύκολο! :-)

  21. #51
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Καλησπέρα και πάλι ημερολόγιο το πρόγραμμα για σήμερα ήταν το εξής :
    Πρωινο 7:30 :
    60γρ.βρωμη +1 κ.γ.μελι + 1 κ.γ. ταχινι ολικης + μισο κεσεδακι γιαουρτι total 0%
    Δεκατιανο 10:15
    Ενα μηλο + 1 φετα τυρι milner
    Μεσημεριανο 12:45 :
    1 φιλετο κοτοπουλο + σαλατα λαχανο καροτο+ 1 κ.σ.ελαιολαδο(μισο και μισο)
    Απογευματινο / Προ-Προπονητικο16:45 :
    Μιση βραστη πατατα + 110 γρ. Τυρι cottage 2,2% dirollo
    Μετα-προπονητικο 20:00:
    3 καστανα βρασμενα+ενα αυγο ολοκληρο και δυο ασπραδια στο αντικολλητικο χωρις λαδι + μαρουλι με 100 γρ.κουνουπιδι + 1 κ.γ.ελαιολαδο
    Στις 21:15 θα φαω ενα ακτινιδιο
    Στις 22:50 θα φαω ενα γιαουρτι total 0% με 1 κ.σ. βρωμη και 1 κ.γ. σταφίδα

    Μακροστοιχεια:
    Πρωτεΐνη:119γρ.(ολες οι τροφες υπολογισμενες)
    Υδατανθρακες :165γρ.
    Λιπαρα : 58γρ.
    Συνολο προσλαμβανομενων θερμιδων:1603

    Η προπονηση ειχε ως εξης
    Προθερμανση 05:00 στο ποδηλατο
    Πλάτη:
    1Lat ανοιχτη λαβη 3σετ? 15με
    2)Αναστροφες ελξεις σε τροχαλια3*15
    3)Row πιεσεις με ανοιχτη λαβη 3*15
    Δικεφαλοι χεριων :
    1)Πιεσεις στη τροχαλια 3*15
    2)Καμψη με αλτηρες 3*15
    3)Σφυρια με αλτηρες ορθια 3*15
    Τρικεφαλοι
    1)Γαλλικες πιεσεις με αλτηρες 3*15
    2)Πιεσεις στη τροχαλια 3*15
    3)Βυθισεις 3*10

    Διατασεις

    Αποθεραπεια :
    45 λεπτα ποδηλατο σε προγραμμα interval training επιπεδο 2,3

    Αυτα απο εμενα οποια προταση σας καλοδεχουμενη!!!!:-)

  22. #52
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Σωτηρία καλησπέρα,

    1. Τα γεύματά μας είναι καλό να απέχουν 2,5 με 3 ώρες. Οι λόγοι πολλοί.
    2. Σε ΟΛΑ τα γεύματά μας επιβαλλεται να έχουμε κάποια πηγή πρωτεΐνης.
    3. Στο μεταπροπονητικό είναι ορθό να μην έχουμε λίπος, αλλά μόνο πρωτεΐνη και υδατάνθρακες.

    Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις λίγο τα άρθρα της διατροφής και της προπόνησης που υπάρχουν στην αντίστιχη ενότητα, αλλά και στην ενότητα με τις συμβουλές των αρχαρίων.

    Το διάβασμα θα σου λύσει πολλές βασικές απορίες και όχι απλά πόσες θερμίδες πρέπει να λαμβάνεις!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  23. #53
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Με συγχωρείτε ακόμα μαθαίνω..είχα συνηθίσει να τρωω αλλιώς αλλά θα το βρω που θα πάει! Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! Καλό σας βράδυ!
    Last edited by Swt.C; 14-01-16 at 00:11.

  24. #54
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Καλησπέρα ημερολόγιο, Αρχικά θα καταγράψω τις δύο διάφορες που έχω δει στον οργανισμό μου αυτές τις δύο εβδομάδες!
    1) παρατήρησα βελτίωση στο δέρμα μου,δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο πρόβλημα,απλά ενίοτε έβγαζα μπιμπικακια (επιστημονικά μιλώντας πάντα χαχα) τα οποία έχουν φύγει αυτές τις ημέρες
    2)νιώθω γεμάτη ενέργεια!πριν απο τη διατροφή αυτή έκανα τα μισά που κάνω τώρα και έπεφταν οι αντοχές μου πολύ γρηγορα αισθάνομαι μπουσταρισμενη, τινι τροπο.
    Λόγω εξεταστικής έχω πολύ διάβασμα και όχι τον χρόνο που θα ήθελα για να αφιερώσω στη δημιουργία του διατροφικου μου πλάνου . Ωστόσο προσπαθώ σιγά σιγά να το βελτιώνω όσο μπορώ! Η διατροφή σήμερα είχε ως εξής :
    Γεύμα 1:
    80 γρ.βρωμη + 1κ.γ. Μέλι + 1κ.γ. Ταχινι ολικής + 1 μικρό μήλο + 1/2 κεσεδακι γιαούρτι τοταλ 2%
    Γεύμα 2:
    120γρ.μοσχαρι φιλέτο και σαλάτα μαρούλι με 1κ.σ. Ελαιόλαδο
    Γεύμα 3/Μεταπροπονητικο :
    4 ασπραδια (μου ξέφυγε και ένας Κρόκος καταλαθος) +μια μικρή μπανάνα
    Γεύμα 4:
    120 γρ. Μοσχάρι φιλέτο + 300γρ.φασολαδα


    Αν πεινασω αργότερα θα φάω γιαούρτι με 1κ.σ. Λιναροσπορο
    Στο γυμναστήριο είχα πόδια!!
    Καληνύχτα από εμένα

  25. #55
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Τώρα που έχεις διάβασμα, ανέβασε τον υδατάνθρακα. Ο εγκέφαλος χρειάζεται γλυκόζη (= υδατάνθρακα). Βάζε στο μεσημεριανό σου πατατούλα, ρυζάκι, αρακά (λαδερο με πατατουλα και κοτοπουλο) επίσης μεσα στη μερα σου φρέσκα φρούτα, βρώμη. Χρειάζεσαι καύσιμο για να αποδώσεις τόσο πνευματικά όσο και σωματικά στις προπονήσεις σου.

    Καλή δύναμη και καλή επιτυχία.

  26. #56
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Η αλήθεια είναι ότι μερικές μέρες είμαι τόσο σκασμένη χαχα με το ζόρι τρώω όλο το φαγητό!Λαμβάνω υπόψιν αυτά που μου λέτε και σιγά σιγά τα υϊοθετω!Μέσα σε 2 εβδομάδες έχω μάθει ήδη τόσα πολλά!Σε ευχαριστώ τόσο πολύ πάντα απαντάς με μεγάλη συνέπεια σε ότι ανεβάσω!Και τα άρθρα σου είναι κατατοπιστικοτατα!Καληνύχτα!
    Last edited by Swt.C; 20-01-16 at 23:15.

  27. #57
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Να σαι καλά, σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

  28. #58
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Αγαπητό μου ημερολόγιο μετά από καιρό απουσίας αποφάσισα να σου κάνω την τελευταία ενημέρωση .Αφου λοιπόν τελείωσα αισίως την τελευταία μου εξεταστικη και περασα μαζι και ολα τα κακα συναπαντηματα της μοιρας (διαστρεμμα , ρινιτιδες ) βρηκα το κουραγιο πριν δυο εβδομαδες να επιστρεψω ακομα πιο δυνατη στο γυμναστηριο και στα γευματα μου.Οι διαφορες που βλεπω στο σωμα μου ειναι στο οτι 1)νιωθω πιο σφιχτα τα ποδια μου
    Και 2) κατι λιγουρες ως δια μαγειας εκλειπουν 3) απο τοτε που κοπηκαν τα σαβουριασματα λαμπει το δερμα μου 4) οι τροφες που τρωω με γεμιζουν ενεργεια (ειδικα αυτη η βρωμη -κινητρο για να σηκωθω απο το κρεβατι μου-)
    Δυστυχως αγαπητο μου ημερολογιο θα σε αφησω και παλι γιατι την παραπανω εβδομαδα χειρουργουμαι στο διαφραγμα και στις πισω ρινικες κογχες.Ο ωριλα ηταν πολυ αυστηρος για 1 μηνα αποχη απο τα βαρη και τις πρωτες 2 εβδομαδες πληρη αποχη απο το γυμναστηριο.Το μονο που επετρεψε ηταν ηπιο περπατημα.Την διατροφη μου την τηρω και θα την τηρω απλα για καποιες ημερες θα τρωω αποκλειστικά σουπες και γενικα μαλακες τροφες .Αγαπητο ημερολογιο θα επιστρεψω πληρως ανανεωμενη και επιτέλους θα γραψω για το οτι τα καταφερα να τρεξω , πραγμα που τωρα με δυσκολευει τοσο μα τοσο στην αναπνοη μου , μια σταλια μυτουλα εχω αλλα προβληματικη.Μεχρι την ημερα της επεμβασης ωστοσο θα ειμαι σταθερη στο γυμναστηριο.?

  29. #59
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εύχομαι όλα να πανε καλα και να επιστρέψεις δριμύτερη!

  30. #60
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Posts
    28

    Default

    Ευχαριστώ πολύ Ειρήνη !!!


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Για Αρχή!
    By xrhstosmk in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-13, 17:32
  2. Μυικά Κιλά - Λίπος Ανα Έτος
    By lolakos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-13, 09:08
  3. Replies: 25
    Last Post: 03-01-12, 17:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •