Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Αρχικές Συμβουλές Για Πρόγραμμα Bodybuilding

    Γεια σας ειμαι 16 χρονων 1,75 υψος 73 κιλα αθλουμαι τακτικα μη φανταστειτε κατι το ιδιαιτερο ομως και θα θελα να με βοηθησετε για ενα beginners programme ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Καλως ηρθες!
    Σε πρωτη φαση, μπορεις να βρεις πολλες συμβουλες αλλα και ενδεικτικα προγραμματα για αρχάριους εδω: http://www.bodybuilders.gr/forum/forumdisplay.php?f=36
    Εχεις λιγο διαβασμα...
    Αφου ξεκινησεις διατροφη και γυμναστικη, εδω ειμαστε ολοι, για να σε βοηθησουμε σε επιμερους αποριες!
    Last edited by HoHe; 10-01-16 at 02:28.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ.
    Βάλε σωστές βάσεις, μη βιάζεσαι για γρήγορο αποτέλεσμα, απόλαυσε τη διαδικασία και θα φτάσεις στο στόχο σου!
    Στις ενότητες θα βρεις άφθονο υλικό για να πάρεις μια γεύση του πως πρέπει να είναι ένα πρόγραμμα αρχάριου.
    Δες και αυτό το άρθρο θα σε βοηθήσει :
    Πως Να Σχεδιάσετε Τις Προπονήσεις Σας Σύμφωνα Με Το Στόχο Σας!

  4. #4
    New Member
    Join Date
    05-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Καλώς ήρθες και καλή αρχή.
    Τι μου θύμισες τώρα, στην ηλικία σου και με το ίδιο βάρος (περίπου) ξεκίνησα, αν και είμαι ψηλότερος.
    Για να ξεκινήσεις, πρέπει να "φας" λίγες σφαλιάρες, για να μην κάνεις τα λάθη που κάναμε -και κάνουμε ακόμα- οι περισσότεροι.
    Πρώτα από όλα λοιπόν το body building είναι ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ και όχι σωματική όπως νομίζουν οι περισότεροι, και εγώ, μέχρι πέρυσι.
    Τι σημαίνει αυτό;
    Οργάνωσε σχέδιο, κατάρτησε πλάνο διατροφής πρώτα, ξεκούρασης δεύτερα και τελευταία προπόνησης. Να σημειώνεις τα πάντα με ημερομηνίες, για να μπορείς να ανατρέχεις ύστερα.
    Ξεκίνα με τρεις προπονήσεις την εβδομάδα, μία άσκηση ανά μυική ομάδα, 4 σετ Χ 6-8 επαναλήψεις, αυστηρά μπάρες και αλτήρες, τα μικρότερα δυνατά βάρη και εννοείται ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ. Να θυμάσαι μαθαίνεις την κίνηση και την ΑΙΣΘΗΣΗ, τα κιλά θα έρθουν μετά.
    ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ, διαλλείματα με ρολόι, όχι πάνω από ένα λεπτό, όχι κουβεντούλα και χαβαλέ.
    Ο στόχος είναι να μάθεις την προπόνηση και τις ασκήσεις σωστά και να μπεις στην αθλητική ζωή.
    Μετά το 1ο δίμηνο όταν έχεις προσαρμοστεί κάπως, θα αρχίσεις να προσθέτεις κιλά και ασκήσεις.
    Βασικότατο λάθος που κάνει όλος -σχεδόν- ο κόσμος και το έκανα και εγώ, άσε την προπόνηση των πρωταθλητών για τους πρωταθλητές. Εκείνοι κάνουν εντατική χρήση συμπληρωμάτων, και "άλλων" ουσιών, πάντα υπό ιατρική επίβλεψη, και δεν έχουν άλλη ασχολία όπως σπουδές, δουλειά κλπ.
    Last edited by Παππούς; 11-01-16 at 11:14.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αρχικες Συμβουλες Για Αρχάριο
    By Cens in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 04-11-13, 00:14
  2. Replies: 7
    Last Post: 05-02-13, 00:03
  3. Οι αρχικές μου φωτό..
    By Sotiris191 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 8
    Last Post: 18-03-12, 19:48
  4. Συμβουλές Για Πρόγραμμα Γυμναστικής- Bodybuilding
    By mitsakos91 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 05-08-11, 05:17
  5. Προτάσεις Και Συμβουλές Για Το Bodybuilding Πρόγραμμα Μου!
    By juniorjack in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 13-05-10, 12:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •