Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Μια Ελάχιστη Σωματική Διαφορά Μερικών Μηνών

    καλημερα παιδια :) χρονια πολλα και καλη χρονια
    ειμαι ο βασιλης

    δυστυχως δεν εχω φωτογραφια απο τοτε που αρχισα gym,οι 2 φωτογραφιες που θα ποσταρω εχουν διαφορα λιγους μηνες,στην 2η φωτο ειμαι 60 κιλα,λογικα 2-3 κιλα παραπανω απο την 1η,δεν ειμαι σιγουρος
    εχω 2 ερωτησεις
    1)πιστευετε πρεπει να κανω cardio?ρωτας γιατι περνω μαζα αρκετα δυσκολα και χανω κιλα αρκετα ευκολα.
    2)βλεπετε καποιο μυη που θελει παραπανω δουλεια?συνηθως γυμναζομαι 6 φορες την εβδομαδα,αφηνω παντα το σαββατο για καποιο μερος που εχει μεινει πισω,τωρα κανω διπλο leg day τους τελευταιους 3 μηνες


    gym1.jpg



    gym2.jpg

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Το cardio χρειαζεται οποιαδηποτε περιοδο κατα τη γνωμη μου.Βοηθαει σε πολλους τομεις οπως μειωση recovery time(ειδικα αναμεσα στα σετ),καλυτερο κυκλοφορικο που συνεπαγεται better pumps,σε βοηθαει να μενεις σε καλυτερη φορμα ακομα και αν κινεισαι αρκετα υπερθερμιδικα. Επισης λενε οτι για τους hardgainers που αναφερεις για την περιπτωση σου,τους βοηθα ακομα περισσοτερο καθως ανοιγει την ορεξη και προσφερει καλυτερη απορροφηση φαγητου. Το τελευταιο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει δεν υπαρχει σχετικη ερευνα νομιζω αλλα σιγουρα παραλογο δεν ειναι και δε χανεις κατι να το δοκιμασεις.
    Αν βεβαια δυσκλευεσαι πολυ να βαλεις κιλα και ειναι ο πρωταρχικος σου στοχος δε χρειαζεται και να το παρακανεις. 20 λεπτακια την ημερα θεωρω οτι ειναι ενταξει.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Το cardio χρειαζεται οποιαδηποτε περιοδο κατα τη γνωμη μου.Βοηθαει σε πολλους τομεις οπως μειωση recovery time(ειδικα αναμεσα στα σετ),καλυτερο κυκλοφορικο που συνεπαγεται better pumps,σε βοηθαει να μενεις σε καλυτερη φορμα ακομα και αν κινεισαι αρκετα υπερθερμιδικα. Επισης λενε οτι για τους hardgainers που αναφερεις για την περιπτωση σου,τους βοηθα ακομα περισσοτερο καθως ανοιγει την ορεξη και προσφερει καλυτερη απορροφηση φαγητου. Το τελευταιο δεν ξερω κατα ποσο ισχυει δεν υπαρχει σχετικη ερευνα νομιζω αλλα σιγουρα παραλογο δεν ειναι και δε χανεις κατι να το δοκιμασεις.
    Αν βεβαια δυσκλευεσαι πολυ να βαλεις κιλα και ειναι ο πρωταρχικος σου στοχος δε χρειαζεται και να το παρακανεις. 20 λεπτακια την ημερα θεωρω οτι ειναι ενταξει.

    20 λεπτα την μερα,ποσες φορες την εβδομαδα?
    θα ηταν καλη ιδεα να παω να γυμνασω 1-2 μυες και μολις τελιωσω να πιω 1 protein shake και να κανω το 20λεπτο cardio?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Γεια σου Βασίλη και καλή χρονιά να έχεις,

    φαίνεται η διαφορά ανάμεσα στις 2 φωτό, το σώμα σου έχει αρχίσει και ανταποκρίνεται, μπράβο σου!

    Θα σου προτεινω να μειώσεις τις μέρες προπόνησης από 6 σε 5. Θα προλαβαίνεις να αναρρώνεις καλύτερα. 6 φορές ειναι υπερβολή για το επιπεδό σου.
    Αερόβια κράτα 3 φορές από 20 λεπτά, μετά την προπόνησή σου. Μέτριας έντασης, ίσως και η μία να είναι διαλειμματικής μορφής.
    Επίσης έμφαση στη διατροφή σου, να τρως επαρκώς (προφανώς υπερ θερμιδικά στην περιπτωση σου) με συνέπεια για να εχεις ενεργεια στο τζιμ.
    Καλή συνέχεια!!

  5. #5

    Default

    ευχαριστω kardoula θα ξεκινησω cardio απο την επομενη εβδομαδα,οταν λες μετριας εντασης τι ακριβως εννοεις? κατι αναμεσα σε περπατημα και τρεξιμο?

    λαμπρο εννοουσα μυη επανω μου που να θελει παραπανω δουλεια :D δεν μιλουσα γενικα για μυες
    Last edited by CantFindName; 03-01-16 at 21:27.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μετρια ενταση υπολογιζε γρηγορο περπατημα (λες και θες να προλαβεις το λεωφορειο ενα πραμα ). Αν μετρας παλμους, κινησου περιπου απο 120-140max!

    Quote Originally Posted by CantFindName View Post
    20 λεπτα την μερα,ποσες φορες την εβδομαδα?
    θα ηταν καλη ιδεα να παω να γυμνασω 1-2 μυες και μολις τελιωσω να πιω 1 protein shake και να κανω το 20λεπτο cardio?
    Θα κανεις την προπονηση σου, την αεροβια και ΜΕΤΑ θα πινεις το ροφημα σου.

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μετρια ενταση υπολογιζε γρηγορο περπατημα (λες και θες να προλαβεις το λεωφορειο ενα πραμα ). Αν μετρας παλμους, κινησου περιπου απο 120-140max!



    Θα κανεις την προπονηση σου, την αεροβια και ΜΕΤΑ θα πινεις το ροφημα σου.
    πηγα σημερα να κανω cardio,και μου λεει ο γυμναστης οτι το beats per minute δεν ειναι ακριβες και δεν ημουν σιγουρος αν ηταν μετριας εντασης cardio αυτο που εκανα

    εκανα 20 λεπτα,2 km συνολο,η ταχυτητα ηταν 6.5 km per hour,και calories burned ελεγε 93
    ακουγεται σωστο η να αλλαξω ταχυτητα την επομενη φορα?
    επισης,μπορω να κανω cardio συνεχομενες μερες?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δυστυχώς σπάνια να βρεις διάδρομο σε γυμναστήριο που να είναι ακριβές στο μέτρημα παλμών. Έχεις 2 επιλογές : ή να πάρεις έναν παλμογράφο (όχι απαραίτητα ακριβό, απλό που να μετράει μονο παλμούς. Μέχρι και στο λινλ υπάρχουν κατα διαστήματα, έχω και μου χει βγει σκυλί) ή να το κάνεις εμπειρικά, δηλαδή να κάνεις γρήγορο περπάτημα με ελαφριά κλίση (περίπου 2-3%) στο διαστημα αυτο θα νιωθεις να ανεβαινουν οι παλμοι αλλα οχι σε σημειο να σου κοβεται η ανάσα, να μπορεις δηλαδη να κανεις μια συζητηση χωρις εντονο λαχανιασμα. Επισης μπορεις την ωρα της αεροβιας να μετρας με τα δαχτυλα τους παλμους για 30'' να το πολλαπλασιαζεις με το 2 για να δεις που κυμαίνεσαι περίπου.
    Συνεχόμενες μέρες μπορείς να κάνεις εξάλλου μιλάμε για μικρής διάρκειας, όχι κάτι απαιτητικό. Ρυθμισε το αναλογα τις υποχρεωσεις και τον χρονο σου.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    09-05-07
    Location
    .
    Posts
    58

    Default

    Quote Originally Posted by CantFindName View Post
    πηγα σημερα να κανω cardio,και μου λεει ο γυμναστης οτι το beats per minute δεν ειναι ακριβες και δεν ημουν σιγουρος αν ηταν μετριας εντασης cardio αυτο που εκανα

    εκανα 20 λεπτα,2 km συνολο,η ταχυτητα ηταν 6.5 km per hour,και calories burned ελεγε 93
    ακουγεται σωστο η να αλλαξω ταχυτητα την επομενη φορα?
    επισης,μπορω να κανω cardio συνεχομενες μερες?
    Οι ζώνες έντασης παλμων έχουν σχέση και με την ηλικία (και όχι μόνο).
    Κοντά στα 7χμ χωρίς κλίση ή στα 6.5χμ με 2 μοίρες κλίση νομίζω θα είσαι πιο πολύ μέσα στην μέτρια ένταση.
    Η αγορά παλμογραφου είναι η καλύτερη λύση για να μην είσαι στο περίπου κάθε φορά.

  10. #10

    Default

    οκ νομιζω βρηκα καλο ρυθμο,για να δουμε πως θα παει..

    πειραζει αν spammarw εδω διαφορες ερωτησεις που εχω η να φτιαχνω τοπικ για καθε διαφορετικη ερωτηση?

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλύτερα να ανοίξεις νεο τόπικ όπου θα έχεις όλες τις απορίες σου και να κρατήσεις αυτό για αρχείο προόδου.
    Πριν το κανεις, χρησιμοποιησε το κουτι της αναζητησης γιατι το πιθανοτερο ειναι καποιες απο αυτες να εχουν ηδη απαντηθει και να συνεχισεις την συζητηση εκει.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σωματική Κατάντια ==> Σωματική Κατάσταση!
    By Kerberos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 228
    Last Post: 17-09-19, 22:50
  2. προοδος 5 μηνων! :)
    By lekdik in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 3
    Last Post: 30-06-15, 14:22
  3. Πρωτεϊνη Με Ελάχιστη ή Καθόλου Ζάχαρη
    By kyriakosr21 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-15, 15:18
  4. SOS!ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΕΙΩΣΗ ΛΙΠΟΥΣ ΜΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ..
    By fafas in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 24-08-06, 19:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •