Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Ερώτηση σχετικά με δύναμη στις βασικές ασκήσεις 16 χρονων

    Καλησπερα έχω μια ερωτηση. Έχω ξεκινήσει εδώ και 8 μήνες γυμναστήριο (αν και εκανα κάπως γυμναστική στο σπίτι με κάτι μπαρες πιο πριν) ήθελα να ρωτησω την γνώμη σας για το αν τα παω καλά με τα κιλά στις βασικές ασκησεις η αν χρειάζομαι μεγαλύτερη προσπάθεια.Συγκεκριμενα στα βαθιά καθίσματα βγάζω 100 κιλά για 7-8 επαναλήψεις στις πιέσεις πάγκου 85 κιλά για 8-10 επαναλήψεις και άρσεις θανάτου 100 κιλά πάλι για 6-7 επαναλήψεις. Επίσης θέλω να πω ότι είμαι 1,72 και 85 κιλα

  2. #2
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Μια χαρα μου φαινονται τα νουμερα σου!
    Αλλα θελεις γνωμη ως προς τι;
    Πως εννοεις τη μεγαλυτερη προσπαθεια; Οσο περισσοτερο προπονησε, τοσο θα αυξανεις κιλα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Περισσοτερο θα επρεπε να σε απασχολει η τεχνικη και οχι τα κιλα. Ειτε εχεις στοχο την δυναμη ειτε την υπερτροφια

  4. #4
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    κοιτα την τεχνικη και οχι τα κιλα το αποτελεσμα φαινεται στο σωμα και οχι στα κιλα που αυξανουμε η μειωνουμε

  5. #5

    Default

    Επειδή με έχουν πει ότι για τα κιλά μου θα έπρεπε να κανω περισσότερα γι αυτό ρωταω αλλα εντάξει στόχο έχω τη δύναμη και πιστεύω ότι με τη δύναμη έρχεται και το μέγεθος.Δε έχω στόχο ένα σώμα με 10% λίπος και κάτι τέτοια θέλω να έχω μεγεθος και κιλά απάνω μου και να είμαι δυνατος.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by ΟΡΕΣΤΗΣ View Post
    Επειδή με έχουν πει ότι για τα κιλά μου θα έπρεπε να κανω περισσότερα γι αυτό ρωταω αλλα εντάξει στόχο έχω τη δύναμη και πιστεύω ότι με τη δύναμη έρχεται και το μέγεθος.Δε έχω στόχο ένα σώμα με 10% λίπος και κάτι τέτοια θέλω να έχω μεγεθος και κιλά απάνω μου και να είμαι δυνατος.
    Εξαρταται πως το βλεπει κανεις. Εαν ασχολεισαι 10 χρονια, τοτε ναι τα κιλα ειναι λιγα. Εσυ ασχολεισαι λιγους μηνες οποτε καλα εισαι.

  7. #7
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by ΟΡΕΣΤΗΣ View Post
    Επειδή με έχουν πει ότι για τα κιλά μου θα έπρεπε να κανω περισσότερα γι αυτό ρωταω αλλα εντάξει στόχο έχω τη δύναμη και πιστεύω ότι με τη δύναμη έρχεται και το μέγεθος.Δε έχω στόχο ένα σώμα με 10% λίπος και κάτι τέτοια θέλω να έχω μεγεθος και κιλά απάνω μου και να είμαι δυνατος.
    Μην ακους λοιπον τι σου λεει ο καθε ενας. Ολοι ''εξυπνοι'' το βλεπουν και καθονται και νομιζουν πως μπορουν να κρινουν ποσα κιλα σηκωνει καποιος και αν ειναι καλα η οχι. Αυτα ειναι βλακειες..το ποσα κιλα θα σηκωνεις εχει να κανει με παρα πολλες συναρτησεις:με την φυσικη δυναμη σου, με την μυικη αναπτυξη σου και γενικοτερα προοδο στο σωμα σου, με το χρονο ενασχοληση σου με τα βαρη, με την περιοδο στην οποια βρισκεσαι(σε ογκο αρα τρως υπερθερμιδικα και εχεις πιο πολλη δυναμη, η σε γραμμωση αρα τρως υποθερμιδικα και οχι τοση δυναμη), με την ποιοτητα της τροφης σου, τα ορμονικα επιπεδα σου(οχι γενικοτερα αλλα και στην συγκεκριμενη στιγμη που θα σηκωσεις ενα αλφα βαρος γιατι τα επιπεδα των ορμονων αλλαζουν συνεχως), με την ψυχολογικη σου κατασταση..κλπ...εμεις στον τομεα της μυικης αναπτυξης κοιταμε πρωτα την σωστη εκτελεση για να αναπτυχθουμε..και η αυξηση κιλων και δυναμης ερχεται σιγα σιγα.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Aνεπαρκής Δύναμη Στις Ασκήσεις
    By jonalex in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 27-05-10, 20:40
  2. Τα στάνταρ δύναμης στις βασικές ασκήσεις
    By GRF in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 23
    Last Post: 17-07-08, 17:29
  3. Πόσα κιλά κάνετε στις βασικές ασκήσεις?
    By Arny in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-05, 10:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •