Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 17 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 61 to 90 of 496
  1. #61
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προσοχή στο ύφος μερικών. Δεν χρειαζεται ναφέρνουμε σε δύσκολη θέση το παιδί.

    Όμως υπαρχει ουσία στο "με κλανιές αυγά δεν βάφονται".

    Αν θέλει να είναι μέτριος σαν τον καφέ, αφήστε τον!!! Δεν πάει και για αγώνες, ε;! Για να γονω και λογο ειειρωνικός χρησιμοποιόντας την ατάκα όσων εοναι όχι μέτριοι απλά, αλλά κάτω του μετρίου.

    Όμως είναι επιλογή του. Τέλος.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνει όμως, και θα είμαι κάθετος, είναι ότι δεν μπορούμε να αυτολογοκριθοΰμε και να του ποΰμε ότι είναι μια χαρά η διατροφή του επειδή αυτό θέλει να ακούσει.

    Δικαίωμά του να κανει ότι θέλει, δικαίωμά μας να λέμε την άποψή μας.

    Παρακαλώ προσοχή!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  2. #62
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Δηλαδη το γαλα δεν ειναι καλη πηγη πρωτεινης?
    Εγω δεν μιλησα για το γαλα η φετα δεν ειναι γαλα
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  3. #63
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Και εγώ νομίζω ότι τα παιδιά δεν σε κατακρίνουν με τον κακό τρόπο που νομίζεις. Σου δίνουν με τον δικό τους τρόπο συμβουλές για καλύτερη διατροφή.
    Από εκεί και πέρα καταλαβαίνω απόλυτα την περίοδο της ζωής που διανύεις. Δεν ήρθαμε ουρανοκατεβατοι εδώ 26 χρονών,περάσαμε και εμείς από τα θρανία, διαβάσαμε ακόμα και χαράματα, αγχωθηκαμε την ώρα των πανελληνίων, γίναμε φοιτητές, τότε χωρίς να το έχουμε καταλάβει ξεκινούσε η πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα περίοδος της ζωής μας, διότι γνωρίσαμε καινούργια άτομα από όλη την Ελλάδα και κάποια από το εξωτερικό. Κάναμε καινούργιες παρέες, βόλτες πολλές γνωρίσαμε κοπέλες αγαπήσαμε κλπ. Και φυσικά μέσα σε όλες αυτές τις διαφορετικές φάσεις ήμασταν και είμαστε ακόμα αθλητές. Πολλοί έχουμε ξεκινήσει και σε πιο μικρή ηλικία από εσένα. Το θέμα της διατροφής λίγο πολύ υπάρχει σε όλα τα σπίτια, δεν χρειάζεται να τα βαφουμε μαύρα ούτε να τρώμε κάτι που δεν θέλουμε.
    Από εκεί και πέρα αυτό που έχω να πω ακουσε τα παιδιά σχετικά με την βάση της διατροφής σου. Γιατί η βάση είναι για όλους τους αθλητές η ίδια, οι αναλογίες αλλάζουν και οι ποσότητες από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εγώ πχ αποδίδω καλύτερα αν τρώω πολύ μοσχάρι, όποτε έχω μια διατροφή με αρκετό κρέας και λίγο λιγότερους υδατάνθρακες. Όμως η βάση είναι η ίδια. Δεν τρώω πχ χάμπουργκερ, πατατακια κλπ...
    Διάβασε τα προγράμματα των παιδιών. Υπάρχουν διατροφες για όλα τα γούστα και βαλάντια.

    Εντελώς φιλικά και άποψη μου. Μπορεί να κάνω και λάθος...

    Καλή συνέχεια και εύχομαι τα καλύτερα για την ανάπτυξη σου και με το καλό στη σχολή που θες.

  4. #64
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Ωραια, ακου τα.Με φετες, σαλτσες, μαλακιες, και τα ρεστα, θα εισαι οπως τις φωτογραφιες. Ασχηματιστος, με κρεατα και μαζες μονο.Αμα σε ενδιαφερει αυτο, συνεχισε να τρως ετσι.

    Αν θελεις το σωμα σου να φαινεται και ωραιο, χρειαζεσαι καθαρο φαι.Βρωμη, γαλα χαμηλων λιπαρων, γιαουρτι, αμυγδαλα/καρυδια,αυγα,κοτοπουλακι,ρυζι πατατα μακαρονι.4-5 γευματα με 2-3 φορες ρυζι/μακαρονι/πατατα με το κοτοπουλο,1 φορα βρωμη γαλα αυγα και μια γιαουρτι με τα ξηροκαρπια.

    Τα παιδια μια χαρα στα λενε ουσιαστικοτατα.Εσυ δεν θελεις να ακουσεις.

    Οριστε ουσια: Φετες/πιτσες,πεινιρλι,πιτογυρα,νεσκουικ----->χοντρος. Τα αλλα που εγραψα απο πανω-----> οχι χοντρος.
    Πρωινο:
    Quaker - Oatmeal 100% ολικής αλέσεως, 87,5 γραμμάρια
    Nestle - Nesquik, 2 κουταλακια του γλυκου
    Γάλα - Πλήρες γάλα, 1,5 φλιτζάνι
    Μεσημεριανο:
    Πατάτα, 213 g
    Μοσχαρίσιο μπιφτέκι , 8 ουγκιές
    Τυρί, φέτα, 100 g
    Αγγούρι ωμο, 1 αγγούρι
    Ενδιαμεσο:
    Quaker - Oatmeal 100% ολικής αλέσεως, 44 γραμμάρια
    Απογευματινο:
    Αυγά - Ολόκληρο, 2.5 μέτρια(EDIT:το μισο επεσε κατω ;ρ)
    Τυρί, φέτα, 60 γρ
    Μοσχαρίσιο μπιφτέκι , 10 ουγκιές(προσθεσα λιγο ακομα επειδη επεσε το μισο αυγο κατω)
    Συνολο:
    2088(Θερμιδες), 176g(υδατανθρακες), 100g(λιπος μαζι με τα λιπη απο τα λαδια του φαγητου), 144g(πρωτεινη), 47g(Σακχαρα)

    Βλεπεις ΠΙΤΣΕΣ κτλ που ανεφερες?

    Το εψαξα για την φετα και περα απο το λιπος που δινει δεν βλεπω κατι ασχημο και αφου τα macros στο λιπος που παιρνω ειναι ενταξει δεν βλεπω το λογο να την βγαλω απο την διατροφη μου.
    Οσο αναφορα το nesquiκ εχει
    13γρ ζαχαρη. Αντε απο αυριο να βαζω μια κουταλια δηλαδη 13/2=6,5γρ ζαχαρη. Δεν νομιζω οτι 6.5γρ ζαχαρη πειραξαν καποιον.

    Τα Macros που πρεπει να περνω ειναι:
    Υδατανθρακας:250,Πρωτεινη:150(αν και στο fitnesspal βγαζει πιο λιγο αλλα εγω περνω καπου εκει),Λιπος:100γρ,Θερμιδες:2700.
    Περνω κοντα στις 700 θερμιδες πιο κατω αυτο που πρεπει,100γρ υδατανθρακα πιο κατω απο αυτο που πρεπει,πρωτεινη και λιπος ειναι ενταξει.Η ζαχαρη επισης.

    Anyway το λιγουμε εδω.Αμα δεν δω αποτελεσματα με την αλλαγη που εκανα στην διατροφη,ειμαι **** :D ειμαι ξεροκεφαλος το ξερω αλλα συνεχιζω να μην βλεπω κατι αρνητικο.Εχω διαβασει πολλες ερευνες κτλ γι'αυτο τα λεω αυτα και οχι επειδη μου βγηκαν απο το μυαλο.
    Καλη συνεχεια σε ολους ;)

  5. #65
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Οκ, με συγχωρεις αδερφε.Εσυ ξερεις καλυτερα.Καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις.Εγω παραδινομαι.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  6. #66
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Προσοχή στο ύφος μερικών. Δεν χρειαζεται ναφέρνουμε σε δύσκολη θέση το παιδί.

    Όμως υπαρχει ουσία στο "με κλανιές αυγά δεν βάφονται".

    Αν θέλει να είναι μέτριος σαν τον καφέ, αφήστε τον!!! Δεν πάει και για αγώνες, ε;! Για να γονω και λογο ειειρωνικός χρησιμοποιόντας την ατάκα όσων εοναι όχι μέτριοι απλά, αλλά κάτω του μετρίου.

    Όμως είναι επιλογή του. Τέλος.

    Αυτό που δεν καταλαβαίνει όμως, και θα είμαι κάθετος, είναι ότι δεν μπορούμε να αυτολογοκριθοΰμε και να του ποΰμε ότι είναι μια χαρά η διατροφή του επειδή αυτό θέλει να ακούσει.

    Δικαίωμά του να κανει ότι θέλει, δικαίωμά μας να λέμε την άποψή μας.

    Παρακαλώ προσοχή!!!
    Δεν παρεξηγω κανεναν μην αγχονεσαι,ουτε με φερνουν σε δυσκολη θεση.Απλα περιμενα απαντησει που να αναλύει το λογο που δεν πρεπει και δεν το παιρνω.
    Κορεσμενα εχουν ολα τα φαγητα.Για πιο λογο θεωρουμε το λιπος του γαλακτος χειροτερο απο αυτο του κρεατος ας πουμε αφου ειναι στην ιδια κατηγορια?

  7. #67
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Οκ, με συγχωρεις αδερφε.Εσυ ξερεις καλυτερα.Καλη συνεχεια σε ο,τι κανεις.Εγω παραδινομαι.
    Λογικο :D Απλα εξηγησε το ρε φιλε.Κορεσμενα εχει το γαλα,κορεσμενα εχει και το κρεας.Ποια η διαφορα? Τοσο δυσκολο να απαντησετε? 5 ατομα ειστε,1ας δεν μπορει να δωσει μια ολοκληρωμενη απαντηση?
    Δεν το λεω για κακο,βλεπεις τωρα ξεκινησα να αλλαζω την διατροφη μου και να μετραω τι τρωω. Δωστε ολοκληρωμενη απαντηση και θα πω οτι "οκ,εχεις δικιο"
    Καταλαβαινω για πιο πραγμα μιλατε,απλα δεν λετε τις διαφορες.

  8. #68
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post

    Τα Macros που πρεπει να περνω ειναι:
    Υδατανθρακας:250,Πρωτεινη:150(αν και στο fitnesspal βγαζει πιο λιγο αλλα εγω περνω καπου εκει),Λιπος:100γρ,Θερμιδες:2700.
    Περνω κοντα στις 700 θερμιδες πιο κατω αυτο που πρεπει,100γρ υδατανθρακα πιο κατω απο αυτο που πρεπει,πρωτεινη και λιπος ειναι ενταξει.Η ζαχαρη επισης.

    Anyway το λιγουμε εδω.Αμα δεν δω αποτελεσματα με την αλλαγη που εκανα στην διατροφη,ειμαι **** :D ειμαι ξεροκεφαλος το ξερω αλλα συνεχιζω να μην βλεπω κατι αρνητικο.Εχω διαβασει πολλες ερευνες κτλ γι'αυτο τα λεω αυτα και οχι επειδη μου βγηκαν απο το μυαλο.
    Καλη συνεχεια σε ολους ;)
    Δεν πρεπει να εχεις βγαλει τα μακρος σου σωστα.

  9. #69
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Πρωινο:
    Quaker - Oatmeal 100% ολικής αλέσεως, 87,5 γραμμάρια
    Nestle - Nesquik, 2 κουταλακια του γλυκου
    Γάλα - Πλήρες γάλα, 1,5 φλιτζάνι
    Μεσημεριανο:
    Πατάτα, 213 g
    Μοσχαρίσιο μπιφτέκι , 8 ουγκιές
    Τυρί, φέτα, 100 g
    Αγγούρι ωμο, 1 αγγούρι
    Ενδιαμεσο:
    Quaker - Oatmeal 100% ολικής αλέσεως, 44 γραμμάρια
    Απογευματινο:
    Αυγά - Ολόκληρο, 2.5 μέτρια(EDIT:το μισο επεσε κατω ;ρ)
    Τυρί, φέτα, 60 γρ
    Μοσχαρίσιο μπιφτέκι , 10 ουγκιές(προσθεσα λιγο ακομα επειδη επεσε το μισο αυγο κατω)
    Συνολο:
    2088(Θερμιδες), 176g(υδατανθρακες), 100g(λιπος μαζι με τα λιπη απο τα λαδια του φαγητου), 144g(πρωτεινη), 47g(Σακχαρα)

    Βλεπεις ΠΙΤΣΕΣ κτλ που ανεφερες?

    Το εψαξα για την φετα και περα απο το λιπος που δινει δεν βλεπω κατι ασχημο και αφου τα macros στο λιπος που παιρνω ειναι ενταξει δεν βλεπω το λογο να την βγαλω απο την διατροφη μου.
    Οσο αναφορα το nesquiκ εχει
    13γρ ζαχαρη. Αντε απο αυριο να βαζω μια κουταλια δηλαδη 13/2=6,5γρ ζαχαρη. Δεν νομιζω οτι 6.5γρ ζαχαρη πειραξαν καποιον.

    Τα Macros που πρεπει να περνω ειναι:
    Υδατανθρακας:250,Πρωτεινη:150(αν και στο fitnesspal βγαζει πιο λιγο αλλα εγω περνω καπου εκει),Λιπος:100γρ,Θερμιδες:2700.
    Περνω κοντα στις 700 θερμιδες πιο κατω αυτο που πρεπει,100γρ υδατανθρακα πιο κατω απο αυτο που πρεπει,πρωτεινη και λιπος ειναι ενταξει.Η ζαχαρη επισης.

    Anyway το λιγουμε εδω.Αμα δεν δω αποτελεσματα με την αλλαγη που εκανα στην διατροφη,ειμαι **** :D ειμαι ξεροκεφαλος το ξερω αλλα συνεχιζω να μην βλεπω κατι αρνητικο.Εχω διαβασει πολλες ερευνες κτλ γι'αυτο τα λεω αυτα και οχι επειδη μου βγηκαν απο το μυαλο.
    Καλη συνεχεια σε ολους ;)
    Δεν ειναι οι πιτσες ρε mike το θεμα.
    Σε ενα προγραμμα καθαρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ φετες κτλπα
    Τα λιπη ναι οκ ειναι αυτα που πρεπει να παιρνεις απο πλευρας γραμμαριων το θεμα ειναι απο που τα παιρνεις ειναι το ιδιο πχ τα λιπη του λιναροσπορου με τα της ΦΕΤΑΣ ΤΥΡΙ.....
    Γι αυτο τρελαθηκε ο Πανος
    Απλα πραγματα καλη φυσικη τροφη οση πρεπει να καταναλωνεις = καλο σωμα υγεια ευεξια
    μετρια διατροφη = μετριο σωμα μετρια υγεια ολα μετρια
    Last edited by Daglari; 10-01-16 at 22:51.
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  10. #70
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Δεν πρεπει να εχεις βγαλει τα μακρος σου σωστα.
    1*kg=100γρ(λιπος) 1.5*Kg=150γρ(πρωτεινη) carbs(bodybuilding.com)=213γρ
    Τα πρωτα 2 τα διαβασα εδω στο φορουμ.

  11. #71
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Δεν ειναι οι πιτσες ρε mike το θεμα.
    Σε ενα προγραμμα καθαρο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ φετες κτλπα
    Τα λιπη ναι οκ ειναι αυτα που πρεπει να παιρνεις απο πλευρας γραμμαριων το θεμα ειναι απο που τα παιρνεις ειναι το ιδιο πχ τα λιπη του λιναροσπορου με τα της ΦΕΤΑΣ ΤΥΡΙ.....
    Γι αυτο τρελαθηκε ο Πανος
    Απλα πραγματα καλη φυσικη τροφη οση πρεπει να καταναλωνεις = καλο σωμα υγεια ευεξια
    μετρια διατροφη = μετριο σωμα μετρια υγεια ολα μετρια
    Ξερω γιατι τρελαθηκε ;ρ απλα δεν βρηκα πουθενα να λεει οτι μεσα στα λιπη που χρειαζεται να καταναλωνω και τα 100 πρεπει να ειναι απο λιναροσπορο(π.χ).Τα υπολογιζεις καπως αυτα?

  12. #72
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Ξερω γιατι τρελαθηκε ;ρ απλα δεν βρηκα πουθενα να λεει οτι μεσα στα λιπη που χρειαζεται να καταναλωνω και τα 100 πρεπει να ειναι απο λιναροσπορο(π.χ).Τα υπολογιζεις καπως αυτα?
    τι εννοεις;
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  13. #73
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    1*kg=100γρ(λιπος) 1.5*Kg=150γρ(πρωτεινη) carbs(bodybuilding.com)=213γρ
    Τα πρωτα 2 τα διαβασα εδω στο φορουμ.
    Τι BMR βρηκες και τι συντελεστη φυσικης δραστηριοτητας εβαλες;

  14. #74
    Pumping Iron Chris198's Avatar
    Join Date
    20-09-15
    Posts
    476

    Default

    Ναι υπάρχει η εξής διάφορα :
    Είναι εντελώς διαφορετικό να λάβει το σώμα 10 γραμμάρια λίπους σκέτα και εντελώς διαφορετικό αυτά τα 10 γραμμάρια να περιέχονται σε 100 συνολικά γραμμάρια κρέατος (άπαχο η "ημιαπαχο) και να συνοδεύεται το γεύμα με μια σαλάτα που περιέχει πολλές φυτικές ίνες.
    Τα λιπαρά είναι ίδια αλλά στην πρώτη περίπτωση εντός 2 ωρών θα είναι έτοιμα για αποθήκευση στην κοιλιά, ενώ οι ανάγκες του οργανισμού θα καλυφθούν από τους μυς (είναι η προτεραιοτητα του αυτή και δεν αλλάζει) ενώ στη δεύτερη περίπτωση τα θρεπτικά συστατικά θα αρχίσουν να μπαίνουν σταδιακά μετά από 3 ώρες στη κυκλοφορία και η συνολική αποροφηση τους θα διαρκέσει αρκετές ώρες ακόμα χάρη στις φυτικές ίνες. Έτσι ο οργανισμός θα δέχεται σιγά σιγά τα λιπαρά σε ποσότητες διαχείρισιμες και χρήσιμες. Δεν θα χρειαστεί να αποθηκεύσει λίπος γιατί δεν θα υπάρχει σε πλεόνασμα.

    Είναι λίγο ακραίο παράδειγμα απλά το λέω για να καταλάβεις το σκεπτικό και τη λογική
    Last edited by Chris198; 10-01-16 at 23:03.

  15. #75
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    τι εννοεις;
    Ξερω γω απο τα 100γρ τα 50 π.χ να ειναι ακορεστα τα αλλα 50 κορεσμενα.Τα κορεσμενα δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε νομιζω.Υπαρχουν παντου.

  16. #76
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Ξερω γιατι τρελαθηκε ;ρ απλα δεν βρηκα πουθενα να λεει οτι μεσα στα λιπη που χρειαζεται να καταναλωνω και τα 100 πρεπει να ειναι απο λιναροσπορο(π.χ).Τα υπολογιζεις καπως αυτα?
    Yπαρχουν καλα λιπη και κακα λιπη. Αλλη δουλεια κανουν τα μονοακορεστα και τα πολυακορεστα που θα βρεις στο ελαιολαδο και στο ψαρι αλλη δουλεια τα κορεσμενα που θα βρεις στην φετα, μιας και αναφερθηκε η τροφη. Προτιμοτερο ειναι να παιρνεις καλα λιπη.

  17. #77
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Xrhstosa4 View Post
    Ναι υπάρχει η εξής διάφορα :
    Είναι εντελώς διαφορετικό να λάβει το σώμα 10 γραμμάρια λίπους σκέτα και εντελώς διαφορετικό αυτά τα 10 γραμμάρια να περιέχονται σε 100 συνολικά γραμμάρια κρέατος (άπαχο η "ημιαπαχο) και να συνοδεύεται το γεύμα με μια σαλάτα που περιέχει πολλές φυτικές ίνες.
    Τα λιπαρά είναι ίδια αλλά στην πρώτη περίπτωση εντός 2 ωρών θα είναι έτοιμα για αποθήκευση στην κοιλιά, ενώ οι ανάγκες του οργανισμού θα καλυφθούν από τους μυς (είναι η προταιρεωτητα του αυτή και δεν αλλάζει) ενώ στη δεύτερη περίπτωση τα θρεπτικά συστατικά θα αρχίσουν να μπαίνουν σταδιακά μετά από 3 ώρες στη κυκλοφορία και η συνολική αποροφηση τους θα διαρκέσει αρκετές ώρες ακόμα χάρη στις φυτικές ίνες. Έτσι ο οργανισμός θα δέχεται σιγά σιγά τα λιπαρά σε ποσότητες διαχείρισιμες και χρήσιμες. Δεν θα χρειαστεί να αποθηκεύσει λίπος γιατί δεν θα υπάρχει σε πλεόνασμα.

    Είναι λίγο ακραίο παράδειγμα απλά το λέω για να καταλάβεις το σκεπτικό και τη λογική
    Ευχαριστω,επιτελους κατι ολοκληρωμενο.Θα το εχω στα υποψη μου,αυριο θα πηγαινα για ψωνια(δικα μου) θα κοιταξω να αγορασω αναλογα :)

  18. #78
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Δεν παρεξηγω κανεναν μην αγχονεσαι,ουτε με φερνουν σε δυσκολη θεση.Απλα περιμενα απαντησει που να αναλύει το λογο που δεν πρεπει και δεν το παιρνω.
    Κορεσμενα εχουν ολα τα φαγητα.Για πιο λογο θεωρουμε το λιπος του γαλακτος χειροτερο απο αυτο του κρεατος ας πουμε αφου ειναι στην ιδια κατηγορια?
    Πού κολλάνε τώρα τα λιπαρά;! Για τον ίδιο λόγο που δεν είναι το ίδιο η πρωτεΐνη του κοτόπουλου ίδια με την πρωτεΐνη της φακής...

    Δεν καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ τα macros και τα Μάρκος Σεφερλής;! Είσαι να πούμε πιτσιρικάς, στα ντουζένια σου, testo στον Θεό, στα καλύτερά σου κι αντί να δώσεις καλό και ποιοτικό φαγητό πάνω σου να κάνεις ΜΠΑΜ, εσύ επαναπαύεσαι στο ότι δείχνεις καλούλης απλά;! Για κάτσε να πατήσεις τα 30 - 35 και τα λέμε...

    Τέλος πάντων, όπως ξαναέγραψα παραπάνω, δικαίωμά σου και ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ!!! Δες όμως τι λέει εδώ ο Gregg. Κράξε τον και για το παρελθόν του και για όλα, αλλά άκου ΚΑΛΑ τι λέει για τα macros.

    Για παράδειγμα: κάθε μέρα έχεις τα ίδια macros;! Αν μια μέρα πας και για προπόνηση, αλλά πλύνεις και το αμάξι σου τι γίνεται;! Δεν θα πρέπει να αλλάξεις μακρος και Μάρκος και κεραΓιώργενα;! Θα κάθεσαι να τρελαίνεσαι με το κομπιουτεράκι;! Αν μια μέρα κάνεις και sex με την κοπέλα σου;! Άλλα macros;! Αν μια άλλη μέρα κάνεις sex κι είναι αυτή από πάνω, άλλα macros διαφορετικά;!

    Κάνοντας αστεία προσπαθώ να σου πω ένα πράγμα: ΜΕΤΡΟ. Όλα με μέτρο και απλά!!! Καθαρό φαγητό, ναι, αλλά ΟΚ, όχι και "του νοσοκομείου" που λέμε... νερόβραστα... αλλά όχι και φέτες και νεςσκουικ και δεν ξέρω κι εγώ τι... ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ.

    Πάρε και Gregg:

    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #79
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Ξερω γω απο τα 100γρ τα 50 π.χ να ειναι ακορεστα τα αλλα 50 κορεσμενα.Τα κορεσμενα δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε νομιζω.Υπαρχουν παντου.
    Εξαρταται απο το τι τροφες θα φας και ποσα κορεσμενα λιπαρα περιεχουν
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  20. #80
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Τι BMR βρηκες και τι συντελεστη φυσικης δραστηριοτητας εβαλες;
    100 κιλα ειμαι 1.80 κανε να δεις. Αμα εχω αδικο σε αυτα που εβγαλα σαν macros,γραψε ή στειλε μου μηνυμα.Τοσο τα βγαζω.

  21. #81
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Πού κολλάνε τώρα τα λιπαρά;! Για τον ίδιο λόγο που δεν είναι το ίδιο η πρωτεΐνη του κοτόπουλου ίδια με την πρωτεΐνη της φακής...

    Δεν καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ τα macros και τα Μάρκος Σεφερλής;! Είσαι να πούμε πιτσιρικάς, στα ντουζένια σου, testo στον Θεό, στα καλύτερά σου κι αντί να δώσεις καλό και ποιοτικό φαγητό πάνω σου να κάνεις ΜΠΑΜ, εσύ επαναπαύεσαι στο ότι δείχνεις καλούλης απλά;! Για κάτσε να πατήσεις τα 30 - 35 και τα λέμε...

    Τέλος πάντων, όπως ξαναέγραψα παραπάνω, δικαίωμά σου και ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ!!! Δες όμως τι λέει εδώ ο Gregg. Κράξε τον και για το παρελθόν του και για όλα, αλλά άκου ΚΑΛΑ τι λέει για τα macros.

    Για παράδειγμα: κάθε μέρα έχεις τα ίδια macros;! Αν μια μέρα πας και για προπόνηση, αλλά πλύνεις και το αμάξι σου τι γίνεται;! Δεν θα πρέπει να αλλάξεις μακρος και Μάρκος και κεραΓιώργενα;! Θα κάθεσαι να τρελαίνεσαι με το κομπιουτεράκι;! Αν μια μέρα κάνεις και sex με την κοπέλα σου;! Άλλα macros;! Αν μια άλλη μέρα κάνεις sex κι είναι αυτή από πάνω, άλλα macros διαφορετικά;!

    Κάνοντας αστεία προσπαθώ να σου πω ένα πράγμα: ΜΕΤΡΟ. Όλα με μέτρο και απλά!!! Καθαρό φαγητό, ναι, αλλά ΟΚ, όχι και "του νοσοκομείου" που λέμε... νερόβραστα... αλλά όχι και φέτες και νεςσκουικ και δεν ξέρω κι εγώ τι... ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ.

    Πάρε και Gregg:

    Χαχαχαχα πολυ ωραια τα παραδειγματα απλα και κατανοητα πραγματα για να μη τρελαινομαστε και να πετυχαινουμε αυτο που θελουμε
    Η διατροφη αλλωστε δεν η θεωριε της σχετικοτητας του φιλου μας του αλφρεντ
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  22. #82
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    100 κιλα ειμαι 1.80 κανε να δεις. Αμα εχω αδικο σε αυτα που εβγαλα σαν macros,γραψε ή στειλε μου μηνυμα.Τοσο τα βγαζω.
    Πολυ προχειρα βρισκω θερμιδες συντηρησης 3,500 με 1,5 συντελεστη που λογω σχολειου και φροντιστηριου ισως επρεπε να το βαλω παραπανω .

  23. #83
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Πού κολλάνε τώρα τα λιπαρά;! Για τον ίδιο λόγο που δεν είναι το ίδιο η πρωτεΐνη του κοτόπουλου ίδια με την πρωτεΐνη της φακής...

    Δεν καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ τα macros και τα Μάρκος Σεφερλής;! Είσαι να πούμε πιτσιρικάς, στα ντουζένια σου, testo στον Θεό, στα καλύτερά σου κι αντί να δώσεις καλό και ποιοτικό φαγητό πάνω σου να κάνεις ΜΠΑΜ, εσύ επαναπαύεσαι στο ότι δείχνεις καλούλης απλά;! Για κάτσε να πατήσεις τα 30 - 35 και τα λέμε...

    Τέλος πάντων, όπως ξαναέγραψα παραπάνω, δικαίωμά σου και ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ!!! Δες όμως τι λέει εδώ ο Gregg. Κράξε τον και για το παρελθόν του και για όλα, αλλά άκου ΚΑΛΑ τι λέει για τα macros.

    Για παράδειγμα: κάθε μέρα έχεις τα ίδια macros;! Αν μια μέρα πας και για προπόνηση, αλλά πλύνεις και το αμάξι σου τι γίνεται;! Δεν θα πρέπει να αλλάξεις μακρος και Μάρκος και κεραΓιώργενα;! Θα κάθεσαι να τρελαίνεσαι με το κομπιουτεράκι;! Αν μια μέρα κάνεις και sex με την κοπέλα σου;! Άλλα macros;! Αν μια άλλη μέρα κάνεις sex κι είναι αυτή από πάνω, άλλα macros διαφορετικά;!

    Κάνοντας αστεία προσπαθώ να σου πω ένα πράγμα: ΜΕΤΡΟ. Όλα με μέτρο και απλά!!! Καθαρό φαγητό, ναι, αλλά ΟΚ, όχι και "του νοσοκομείου" που λέμε... νερόβραστα... αλλά όχι και φέτες και νεςσκουικ και δεν ξέρω κι εγώ τι... ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΑΠΛΑ.

    Πάρε και Gregg:
    Μολις ειδα Gregg θα εκραζα ;ρ Θα βαλω ποικιλια απο αυριο(αφου αυριο θα παω για ψωνια για την διατροφη,το ανεφερα και προηγουμενος αλλα κανεις δεν το ειχε στα υποψειν). Ευχαριστω

  24. #84
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Πολυ προχειρα βρισκω θερμιδες συντηρησης 3,500 με 1,5 συντελεστη που λογω σχολειου και φροντιστηριου ισως επρεπε να το βαλω παραπανω .
    Αμα φαω 3500 θερμιδες θα πεθανω ;) Προσπαθω να χασω λιπος,εχε το στα υποψειν σου. ο Cuba εγραψε οτι για απώλεια λιπους κανει 22-28*σωματικο βαρος.

  25. #85
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Και να συμπληρωσω και κατι αλλο κι εγω οπως σου πε κ ο Σταυρος σχετικα με την ηλικια σου. Το 85% "καθαρο φαί" στην ηλικια σου μπορει να σε παει παρα πολλα σταδια μπροστα απο οτι αν φας 100% καθαρα στα 25 σου ας πουμε.
    Δηλαδη 1-2 cheat τη βδομαδα μην τα φοβηθεις εισαι ακομα μικρος.
    Αλλά αυτα τα 2 cheat θα πρεπει να γινουν χωρις τυψεις μονο αν η υπολοιπη διατροφη σου ειναι καθαροτατη και πανω απ' ολα με ποικιλια ωστε να μην τη βαρεθεις κ εσυ και καταληξεις να τρως μηχανικα.

    Και να πω και κατι αλλο,εχει θεμα gyno και συνεχιζεις να βαζεις κιλα και στοχευεις σε πολλα κιλα πανω απ το υψος σου. Για να γραμμωσεις στα 90 κιλα ας πουμε καταλαβινεις οτι χρειαζεται τεραστια προσπαθεια,τεραστια πεινα και πειθαρχια και ισως κ αλλοι παραγοντες που δν ειναι της παρουσης.

    Οπότε αρχικα αναθεωρησε τους στοχους σου και φτιαξε τη διατροφη σου.
    Σιγουρα μπορεις να τη φτιαξεις ποιοτικα δε σου λεω να σαι ολη μερα με ψαρι-αγγουρι αλλά οχι κ με φετα και κοκκινιστα
    Μπορεις να χεις ποικιλια και πρεπει να εχεις αλλα να ναι απο καθαρες πηγες

    Μπορει να ακουγομαστε μπαμπουλες αλλά οι περισσοτεροι απο μας εχουμε περασει το σταδιο της μερικης σαβουροφαγιας και ξερουμε που οδηγει

    EDIT:Αν φας 3500 θερμιδες απο καθαρο φαγητο,θα χασεις κ λιπος και θα βαλεις κ μυς-στην αρχη τουλαχιστον-,εισαι σε μια ηλικια που στο επιτρεπει πιστευω.Ακουγονται πολλες το ξερω αλλα σιγα σιγα θα τις φτασεις αν το βαλεις στοχο και μετα απο καποιο διαστημα θα πεινας κ αναμεσα στα γευματα και θα εχει ξυπνησει κατα πολυ κ ο μεταβολισμος σου
    Τα ιδια ελεγα κ εγω οταν επρεπε να φτασω 450γρ υδατανθρακα,αλλα αμα το θες θα το κανεις
    Αλλά ολα αυτα πρεπει να τα κανεις με συνεπεια και να δεις ποσες θερμιδες εχεις συντηρησης για αρχη γιατι πιστευω οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι πανω απο 3300 (εμενα ειναι 3000 και ειμαι μολις 65kg)
    Last edited by iLikeBB; 10-01-16 at 23:22.

  26. #86
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    15-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Αμα φαω 3500 θερμιδες θα πεθανω ;) Προσπαθω να χασω λιπος,εχε το στα υποψειν σου. ο Cuba εγραψω οτι για απώλεια λιπους κανει 22-28*σωματικο βαρος.
    Nαι, μα γραφω "συντηρησης" ! Απλα προσωπικα θεωρω οτι -700 θερμιδες ειναι πολλες στη φαση που βρισκεσαi (διαβασμα, φροντιστηρια, γυμναστηριο κτλπ) Κανε οτι νομιζεις εσυ καλυτερο. Εσυ ξερεις το σωμα σου, απλα ειδα ενα "μαθηματικο" λαθος και το ανεφερα.
    Οτι βρηκα ειναι με βαση τα αρθρα του Cuban.

  27. #87
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Kruphix View Post
    Nαι, μα γραφω "συντηρησης" ! Απλα προσωπικα θεωρω οτι -700 θερμιδες ειναι πολλες στη φαση που βρισκεσαi (διαβασμα, φροντιστηρια, γυμναστηριο κτλπ) Κανε οτι νομιζεις εσυ καλυτερο. Εσυ ξερεις το σωμα σου, απλα ειδα ενα "μαθηματικο" λαθος και το ανεφερα.
    Οτι βρηκα ειναι με βαση τα αρθρα του Cuban.
    Επειδη ξερω το σωμα μου τρωω τοσο. τα πρωτα δυο χρονια που εκανα βαρη ετρωγα τα παντα και σε ποσοτητες απιστευτες. ήδη αυτα που τρωω μου φαινονται πολλα. Γι'αυτο ειπα επιτελους να βαλω ενα "σχετικο" οριο και να μετραω.
    Ο λογος που ειπα πιο πανω πως πιστευω οτι θα δω διαφορα ειναι επειδη η διατροφη που κανω τωρα ειναι 200 φορες καλυτερη και πιο προσεγμενη και σε ποιοτητα,απο αυτην που εκανα πριν. Δεν ειπα οτι η διατροφη μου ειναι τελεια,ειπα απλα οτι ειναι καλυτερη απο αυτην που εκανα παλαιοτερα.

  28. #88
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Και να συμπληρωσω και κατι αλλο κι εγω οπως σου πε κ ο Σταυρος σχετικα με την ηλικια σου. Το 85% "καθαρο φαί" στην ηλικια σου μπορει να σε παει παρα πολλα σταδια μπροστα απο οτι αν φας 100% καθαρα στα 25 σου ας πουμε.
    Δηλαδη 1-2 cheat τη βδομαδα μην τα φοβηθεις εισαι ακομα μικρος.
    Αλλά αυτα τα 2 cheat θα πρεπει να γινουν χωρις τυψεις μονο αν η υπολοιπη διατροφη σου ειναι καθαροτατη και πανω απ' ολα με ποικιλια ωστε να μην τη βαρεθεις κ εσυ και καταληξεις να τρως μηχανικα.

    Και να πω και κατι αλλο,εχει θεμα gyno και συνεχιζεις να βαζεις κιλα και στοχευεις σε πολλα κιλα πανω απ το υψος σου. Για να γραμμωσεις στα 90 κιλα ας πουμε καταλαβινεις οτι χρειαζεται τεραστια προσπαθεια,τεραστια πεινα και πειθαρχια και ισως κ αλλοι παραγοντες που δν ειναι της παρουσης.

    Οπότε αρχικα αναθεωρησε τους στοχους σου και φτιαξε τη διατροφη σου.
    Σιγουρα μπορεις να τη φτιαξεις ποιοτικα δε σου λεω να σαι ολη μερα με ψαρι-αγγουρι αλλά οχι κ με φετα και κοκκινιστα
    Μπορεις να χεις ποικιλια και πρεπει να εχεις αλλα να ναι απο καθαρες πηγες

    Μπορει να ακουγομαστε μπαμπουλες αλλά οι περισσοτεροι απο μας εχουμε περασει το σταδιο της μερικης σαβουροφαγιας και ξερουμε που οδηγει

    EDIT:Αν φας 3500 θερμιδες απο καθαρο φαγητο,θα χασεις κ λιπος και θα βαλεις κ μυς-στην αρχη τουλαχιστον-,εισαι σε μια ηλικια που στο επιτρεπει πιστευω.Ακουγονται πολλες το ξερω αλλα σιγα σιγα θα τις φτασεις αν το βαλεις στοχο και μετα απο καποιο διαστημα θα πεινας κ αναμεσα στα γευματα και θα εχει ξυπνησει κατα πολυ κ ο μεταβολισμος σου
    Τα ιδια ελεγα κ εγω οταν επρεπε να φτασω 450γρ υδατανθρακα,αλλα αμα το θες θα το κανεις
    Αλλά ολα αυτα πρεπει να τα κανεις με συνεπεια και να δεις ποσες θερμιδες εχεις συντηρησης για αρχη γιατι πιστευω οι θερμιδες συντηρησης σου ειναι πανω απο 3300 (εμενα ειναι 3000 και ειμαι μολις 65kg)
    Ωραια,θα κοιταξω να ανεβασω θερμιδες τοτε με καθαρο φαγητο.

  29. #89
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Επειδη ξερω το σωμα μου τρωω τοσο. τα πρωτα δυο χρονια που εκανα βαρη ετρωγα τα παντα και σε ποσοτητες απιστευτες. ήδη αυτα που τρωω μου φαινονται πολλα. Γι'αυτο ειπα επιτελους να βαλω ενα "σχετικο" οριο και να μετραω.
    Ο λογος που ειπα πιο πανω πως πιστευω οτι θα δω διαφορα ειναι επειδη η διατροφη που κανω τωρα ειναι 200 φορες καλυτερη και πιο προσεγμενη και σε ποιοτητα,απο αυτην που εκανα πριν. Δεν ειπα οτι η διατροφη μου ειναι τελεια,ειπα απλα οτι ειναι καλυτερη απο αυτην που εκανα παλαιοτερα.
    Σε πριξαμε πολυ μαν πηγαινε ξεκουρασου αδειασε το μυαλο σου αυρι σχολειο και ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    καληνυχτα
    Παντα φιλικα
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  30. #90
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Daglari View Post
    Σε πριξαμε πολυ μαν πηγαινε ξεκουρασου αδειασε το μυαλο σου αυρι σχολειο και ΔΙΑΒΑΣΜΑ
    καληνυχτα
    Παντα φιλικα
    Χαχαχα δεν εχω θεμα ;) Απλα σκευτομε τι να κανω. Αμα ειχα παραπανω λεφτα θα τα εκανα ολα,αλλα δεν. Ακομα και αυριο που θα παω να ψωνισω θα εχω φαγητο για καμια εβδομαδα. Μετα αμα δεν βρω λεφτα?
    EDIT:Γι'αυτο και εχω βαλει και αυτο το οριο σε θερμιδες. Ξερω οτι οταν τρως καθαρα δεν υπαρχει θεμα.
    19αρια γραφω,εκτος απο τα γ**ενα τα μαθηματικα :D
    Last edited by MikeSar; 10-01-16 at 23:35.


 
Page 3 of 17 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση του Meso-Tech complete.
    By Akolov in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 11
    Last Post: 31-08-08, 00:30
  2. Meso-Tech η' Cell-Tech?
    By RJAdonis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-04-06, 03:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •