Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 9 of 17 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast
Results 241 to 270 of 496
  1. #241

    Join Date
    28-01-15
    Posts
    505

    Default

    Στους ώμους σου είχε γράψει και ο Θάνος πριν λίγες μέρες αν θυμάμαι καλά αλλά και εγώ...τς ώμους τους σπας σε 2 μέρες?? Πίσω κάνεις με την πλάτη?? Αν όχι βάλε και πλαγιες εκτάσεις σκυφτός για πισω μοίρα που δεν εχεις

  2. #242
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by Amazing View Post
    Στους ώμους σου είχε γράψει και ο Θάνος πριν λίγες μέρες αν θυμάμαι καλά αλλά και εγώ...τς ώμους τους σπας σε 2 μέρες?? Πίσω κάνεις με την πλάτη?? Αν όχι βάλε και πλαγιες εκτάσεις σκυφτός για πισω μοίρα που δεν εχεις
    Θα βαλω στην πλατη 1 ασκηση για πισω ωμους
    Last edited by MikeSar; 19-01-16 at 00:33.

  3. #243

    Join Date
    28-01-15
    Posts
    505

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Θα βαλω στην πλατη 1 ασκηση για πισω ωμους
    Κομπλε

  4. #244
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Tuesday, January 19, 2016
    Πρωινο Calories Carbs Fat Protein Sodium Sugar
    Quaker - Oatmeal 100% Whole Grain, 50 gram 188 34 4 6 0 1
    Bona Vita Musli & Chocolate - Musli, 50 g 196 34 5 6 30 5
    Milch 1.5% - Milch 1.5%, 300 ml 141 15 5 11 0 15
    Eggs - Whole, raw, 3 medium 194 1 13 17 185 1
    Συνολο 719 84 27 39 215 22
    Μεσημεριανο
    Chicken - Chicken Breast Only, 100 g 164 0 3 32 115 0
    Barilla - Penne Pasta, 3 oz 300 63 2 11 0 3
    Συνολο 464 63 5 43 115 3
    Ενδιαμεσο
    Chicken - Chicken Breast Only, 100 g 164 0 3 32 115 0
    Barilla - Penne Pasta, 3 oz 300 63 2 11 0 3
    Συνολο 464 63 5 43 115 3
    Βραδινο
    Fage - Greek Yoghurt 2%, 1 container (200g) 150 8 4 20 65 8
    Bona Vita Musli & Chocolate - Musli, 50 g 196 34 5 6 30 5
    Συνολο 346 42 9 26 95 13
    Totals 1,993 252 45 149 540 40
    Your Daily Goal 2,150 269 72 108 2,300 81
    Remaining 157 17 26 -41 1,759 40
    Calories Carbs Fat Protein Sodium Sugar

    Λοιπον,Τα μακαρονια ηταν χωρις τσιγαρισμα στο τελος.Με κοκκινη σαλτσα(ντοματα,καροτο,μελιτζανα,μανιταρια). Βγαινει ετσι πυχτη οπως μου αρεσει,με ελαχιστο λαδι.Επιπλεον μπορει να εβαλα παραπανω μακαρονια,γιατι τα μετρησα με το ματι.
    Παω φροντηστηριο γι'αυτο τα κανω copy-paste(βιαζομαι).
    Last edited by MikeSar; 19-01-16 at 18:45.

  5. #245
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Φαγητο
    Πρωινο:Τοστ(2 φετες κασερι φινα 10%,2 φετες γαλοπουλα),50γρ quaker,50γρ musli,300ml γαλα 1.5%,1 μπανανα
    Μεσημεριανο:Μακαρονια(χωρις τσιγαρισμα) με σαλτσα(καροτο,ντοματα,μελιτζανα,μανηταρια) και 112γρ τονο
    Προ-Προπονητικότο ιδιο με το μεσημεριανο απλα με το 1/3 των μακαρονιων
    μια ωρα πριν την προπονηση:1 καφε σκετο
    Μετα-προπονητικό:bio-tech Iso-whey Zero
    Βραδινο:200γρ γιαουρτι 2%,50γρ musli,1 κ.γ μελι

    Totals 2,080 280 35 166 1,618 66
    Your Daily Goal 2,150 269 72 108 2,300 81
    Remaining 70 -10 37 -57 681 15
    Calories Carbs Fat Protein Sodium Sugar

    BTW αυτο με την πρωτεινη την τεταρτη θα το καθιερωσω γτ τελιωνω 11 απο το gym και δεν παιζει να φαω μονο το γιαουρτι(δεν ειναι και οτι καλυτερο μετα την προπονηση)
    Ειχε 2ευρω η μια δοση.Επισης το μαγαζι το εχει ο αργυρης(Mr.Hellas 2015) μιλησαμε για λιγο σημερα,την επομενη φορα θα τον ρωτησω για καμια συμβουλη.

    Γυμναστηριο
    Ποδια


    Ζεσταμα:10 λεπτα σκαλακια,3 σετ προσαγωγούς και 3 επαγωγους.

    Τετρακεφαλο-Δικεφαλο:
    Squat 3 σετ (8-12)
    Deadlift(Mix stiff και κανονικα) 6 σετ (3-6)
    Πρεσσα(ενα-ενα) 3 σετ (8-12)
    Προεκτασεις τετρακεφαλος(ενα-ενα) 4 σετ (8-15)
    Leg Curls(ενα-ενα) 4 σετ (6-12)

    Γαμπα:
    3 σετ καθιστός (8-12)
    3 σετ ορθιος (8-12)

    Η ζυγαρια σημερα εδειξε 98,2. Πεφτουμε σιγα σιγα. Πρεπει να παω και για μια λιπομετρηση για να ξερω τι μου γινετε

  6. #246
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Αν και νομιζω καπου ξαναναφερθηκε,μπορει να το ξαναπα κ ολας δεν θυμαμαι χαχαχα αλλα δεν μπορω να ψαχνω 9 σελιδες, γιατι τρως τοσο λιγο? με εναν υπολογισμο για 5ημερη προπονηση εχεις συντηρηση 3080. Εισαι 1000 κατω και ο μεταβολισμος σου θα αρχισει να χαλαει.. Την ιδια πατατα ειχα κανει και εγω το καλοκαιρι γι αυτο σου λεω..
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  7. #247
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by NewKuriakos View Post
    Αν και νομιζω καπου ξαναναφερθηκε,μπορει να το ξαναπα κ ολας δεν θυμαμαι χαχαχα αλλα δεν μπορω να ψαχνω 9 σελιδες, γιατι τρως τοσο λιγο? με εναν υπολογισμο για 5ημερη προπονηση εχεις συντηρηση 3080. Εισαι 1000 κατω και ο μεταβολισμος σου θα αρχισει να χαλαει.. Την ιδια πατατα ειχα κανει και εγω το καλοκαιρι γι αυτο σου λεω..
    Σκέφτηκα και εγώ ότι μπορεί να κάνω βλακεία αλλά προς το παρόν ο οργανισμός μου αντιδρά μια χαρά σε αυτές τις θερμίδες και με αυτά τα macros. Σίγουρα θα ανεβάσω αλλά σε λίγο καιρο. Ο musclemar με τα macros που μου έδωσε κάπου στις 2200-2400 θερμίδες βγαίνουν. Απλά με αυτά που τρώω νιώθω αρκετά γεματος,πιστευω μέχρι τις 2400 να φτάσω. Μετά το καλοκαίρι ή και κατά την διάρκεια βλεπουμε. Θέλω να φτάσω σε ένα συγκεκριμένο σημείο και μετά θα κρατήσω τις θερμίδες συντήρησης
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  8. #248
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Θελεις δηλ να κολλησεις και μετα να ανεβασεις θερμιδες? Γιατι δεν ανεβαζεις σταδιακα να πιασεις τις θεμιδες σου. Επισης να σε ρωτησω κατι? Να καθαρισεις θελεις?
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  9. #249
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Θελεις δηλ να κολλησεις και μετα να ανεβασεις θερμιδες? Γιατι δεν ανεβαζεις σταδιακα να πιασεις τις θεμιδες σου. Επισης να σε ρωτησω κατι? Να καθαρισεις θελεις?
    Αυτο που λεει η Αννα.Εστω και αν θελεις να καθαρισεις, τοτε σιγα σιγα πηγαινε και "πιασε" τις θερμιδες συντηρησης σου.Μπορω να καταλαβω απολυτα οτι με το φαγητο που κανεις τωρα νοιωθεις καλα και δεν πεινας.Αυτο ειναι καλο σημαδι, γιατι μας ενδιαφερει περα απο το νουμερο, να ειναι και ο οργανισμος σου κομπλε και στα υπολοιπα με το φαγητο(να μην εχεις θεμα με πρηξιματα στην κοιλια ή δυσκυλοιοτητα κλπ).Σιγα σιγα θα δεις οτι θα πεινας γιατι οι καυσεις σου θα ανεβαινουν και ο οργανισμος θα ζηταει τροφη, και θα το αυξησεις μια χαρα το φαγητο σου.Απλα θα το πας πολυ σταδιακα για να σου "κατσει" και καλα ολη η αλλαγη.Και θα δεις οτι και 400 και 500 θερμιδες πανω να εισαι απο το 2100 που εισαι τωρα, το σωμα σου θα δειχνει καλυτερα.Απλα χρειαζεται υπομονη.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  10. #250
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Μου θυμισε μια περιπτωση μιας γνωστης μου που τρωει 700 θερμιδες ενω εχει συντηρηση 1700, και λεει αφου δουλευει επανω μου θα το κρατησω! Εμ δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραματα ομως.. Θα μου πεις αλλο 700 και αλλο 2000 θερμιδες ναι δεν κανω τετοια συγκριση. Απλα μου εκατσε ο αριθμος στο ματι, που εγω ειμαι 39 κιλα κατω απο σενα και τρωω παραπανω θερμιδες και χανω κιλα..
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  11. #251
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Ωραία τοτε,θα κοιτάξω κάθε εβδομάδα να βάζω από 100-200θερμιδες. Θα δω σήμερα ποτέ νιώθω πεινασμένος περισσότερο και θα βάλω ένα γεύμα ακομα
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  12. #252
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Θελεις δηλ να κολλησεις και μετα να ανεβασεις θερμιδες? Γιατι δεν ανεβαζεις σταδιακα να πιασεις τις θεμιδες σου. Επισης να σε ρωτησω κατι? Να καθαρισεις θελεις?
    Ναι να καθαρίσω θελω
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  13. #253
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Ναι να καθαρίσω θελω
    Κοίτα δεν το πάς σωστά, δεν αρκεί μόνο να τρώμε λίγο για να χάσουμε. Ο Κυριάκος σου λεει κατι πολύ σωστό, τρώει παραπάνο από εσένα και χάνει.Επίσης έτσι όπως τρως βγάζεις άκρη με τις θερμίδες σου? Διάβασε τι σου λέει ο streetgym!!!
    Γενικά όποτε μπορείς διάβασε στο φόρουμ τα στίκυς και διατροφες παιδιών! Προσοχή πρώτα τα μαθήματα σου!!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  14. #254
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Ωραία τοτε,θα κοιτάξω κάθε εβδομάδα να βάζω από 100-200θερμιδες. Θα δω σήμερα ποτέ νιώθω πεινασμένος περισσότερο και θα βάλω ένα γεύμα ακομα
    Απο προσωπικη εμπειρια ημουν στις 1600 θερμιδες το καλοκαιρι, εχανα ναι δεν λεω κατεβηκα 11-12% λιπος. Αλλα ο μεταβολισμος μου τα εφτυσε. Τωρα και στις 2500 θερμιδες παλι χανω λιπος :)
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  15. #255
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Φιλε τα πραγματα ειναι απλα.
    Δωσε πολυ αλλά καθαρο φαγητο. Παλι θα χασεις λιπος. Ο μεταβολισμος θα παει στα υψη και δε θα χεις κ απωλεια μαζας
    Προσωπικα πριν μηνες ετρωγα 2000 θερμιδες, τις κατεβασα αποτομα στην αρχη, το χασα το παιχνιδι. Μπορει να ξελιπωσα αλλα οχι οπως επρεπε. Αν κ δε με ενοιαζε απλα ηθελα να πεσω σε λιπος. Τωρα τρωω 3400 θερμιδες περιπου και παιρνω 200γρ βαρος τη βδομαδα.
    Καταλαβαινεις οτι το το καθαρο φαγητο δεν εχει καμια σχεση με τις σαβουρες. Φαε πολυ και καθαρα να φτιαξεις μεταβολισμο.
    Αν εχω καταλάβει κατι ως τωρα πανω μου ειναι οτι οσο πιο πολυ καιρο τρως καθαρα κ μεγαλες ποσότητες (σε λογικαπλαισια παντα για τα κιλα σ και το υψος σ) τοσο πιο καλα μαθανει το σωμα να διαχειριζεται το φαγητο
    Αν ετρωγα ετσι πριν 2 χρονια θα επαιρνα 1.5 κιλο το μηνα + μπολικο λιπος

    άκου τι σου λενε τα παιδια και μονο κερδισμενος θα βγεις
    Last edited by iLikeBB; 21-01-16 at 11:53.

  16. #256
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Κατι αλλο που το ξεχασα χθες.Αεροβια κανεις φιλε μου;
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  17. #257
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Κατι αλλο που το ξεχασα χθες.Αεροβια κανεις φιλε μου;
    Στα ποδια κανω 20 λεπτα(10λεπτα σκαλακια και 10 τρεξιμο,απλα εχθες προλαβα μονο τα σκαλακια γιατι εκλεινε το γυμναστηριο) και στην πλατη κανω 10 λεπτα.

  18. #258
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    20 λεπτα τουλαχιστον αεροβια 3-4 φορες τη βδομαδα για αρχη. Στοχευσε στη μιση ωρα οσο περναει ο καιρος.
    10 λεπτα ειναι χασιμο χρονου,δεν κανεις τιποτα αν στοχευεις σε απωλεια λιπους

  19. #259
    Senior Bodybuilder NewKuriakos's Avatar
    Join Date
    17-06-13
    Posts
    1,502

    Default

    Βαλε 3-4 φορες απο 20-30 λεπτα μετα την προπονηση ;) ΑΚου και τον Πανο(street) που θα στα εξηγησει καλυτερα.

    Τωρα που εκανα ανανεωση βγηκε και το ποστ του Θανου! Οπως τα λεει :)
    "If you have time to think of a beautiful end, then live beautifully until the end."
    Sakata Gintoki



  20. #260
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Φαγητο
    Πρωινο:50γρ musli,50γρ quaker,300ml γαλα 1.5%,Τοστ(2 φετες κασερι 10%,2 φετες γαλοπουλα),1 μπανανα
    Μεσημεριανο:Μακαρονια(χωρις λαδι) με κιμα
    Ενδιαμεσο:3 αυγα(ολοκληρα) με σαλατα
    Μεταπροπονητικο:Whey(on)30γρ,100γρ φιλετο κοτοπουλο,μακαρονια(χωρις λαδι)
    Βραδινο:200γρ γιαουρτι 2%,1 κ.γ μελι

    Totals 2,303 285 51 180 1,517 59
    Your Daily Goal 2,150 269 72 108 2,300 81
    Remaining -153 -16 20 -72 782 22
    Calories Carbs Fat Protein Sodium Sugar
    Γυμναστηκη
    Πλατη,Δικεφαλο,Πηχη,Τραπεζιους


    Ζεσταμα:5 λεπτα σκαλακια,ασκησεις με χαμηλα κιλα.

    Πλατη:
    Pullover 4 set
    Ελξεις 4 σετ
    εμπροσθολαιμιες 4 σετ
    εμπροσθολαιμιες με κλειστη λαβη 4 σετ
    Rows σε μηχανημα 2 σετ
    Rows με βαρακι 2 σετ
    Barbell rows 4 set
    +
    Μια ασκηση για πισω ωμο σε μηχάνημα 4 σετ

    Δικεφαλο:
    Κανονικες εναλαξ 3 σετ
    Σφυρια 3 σετ
    21 με στραβομπαρα 2 σετ
    Αυτοσυγκεντρωση 2 σετ

    Πηχης:
    Με βαρακι 3 σετ
    σε μηχανημα 3 σετ

    Τραπεζιοι:
    Σε μηχανημα 3 σετ
    με βαρακι 3 σετ

  21. #261
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Φίλε παλι τα ίδια λεμε,γιατι και φιλετο κοτοπουλο και whey σε ενα γευμα;
    Γιατί αυγα με σαλατα,που ειναι ο υδατανθρακας;

    Μην σκαμπανεβαζεις τις θερμιδες σε καθε γευμα σαν τον πυργο στο allou fun park,κρατα ενα σταθερο πλανο
    Το πρωινο σου πασχει απο πρωτεινη,γιατι δεν βαζεις κανενα αυγο και να βγαλεις το τοστ;

  22. #262
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Φίλε παλι τα ίδια λεμε,γιατι και φιλετο κοτοπουλο και whey σε ενα γευμα;
    Γιατί αυγα με σαλατα,που ειναι ο υδατανθρακας;

    Μην σκαμπανεβαζεις τις θερμιδες σε καθε γευμα σαν τον πυργο στο allou fun park,κρατα ενα σταθερο πλανο
    Το πρωινο σου πασχει απο πρωτεινη,γιατι δεν βαζεις κανενα αυγο και να βγαλεις το τοστ;
    το τοστ 30 γρ πρωτεινη δινει. 9.5-10gr πρωτεινη εχει η μια φετα κασερι.(Φινα ειναι μπες ψαξτω) Την whey με το κοτοπουλο ειχαν κανα μισαωρο διαφορα. Αμα στα αυγα εβαζα υδατανθρακα θα ξεφευγα
    Edit: Τι σκαμπανεβασμα ρε συ ;ρ το πρωινο ειναι γεματο 900+ θερμιδες,αλλα δεν ειναι ολες την ιδια στιγμη,οποτε το πολυ 100 θερμιδες διαφορα να εχουν τα γευματα
    Last edited by MikeSar; 22-01-16 at 00:35.

  23. #263
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    το τοστ 30 γρ πρωτεινη δινει. 9.5-10gr πρωτεινη εχει η μια φετα κασερι.(Φινα ειναι μπες ψαξτω) Την whey με το κοτοπουλο ειχαν κανα μισαωρο διαφορα. Αμα στα αυγα εβαζα υδατανθρακα θα ξεφευγα
    Edit: Τι σκαμπανεβασμα ρε συ ;ρ το πρωινο ειναι γεματο 900+ θερμιδες,αλλα δεν ειναι ολες την ιδια στιγμη,οποτε το πολυ 100 θερμιδες διαφορα να εχουν τα γευματα
    Διαβασε τα logs και δες πως ειναι τα γευματα. Εσυ σε ενα γευμα βαζεις 80 πρωτ 0 υδατ.
    Κανε οτι νομιζεις, ισως να υπαρχουν πανω απο 20 ποστς που σου λενε τα ιδια.

  24. #264
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Καθειστε γιατι το παιδι ειχε πει πιο πανω οτι θελει και να του εξηγουμε γιατι λεμε κατι.

    Δες τι γινεται φιλε μου.Ειναι καλυτερο να κατανεμουμε ισοποσα (στις περισσοτερες περιπτωσεις) τα θρεπτικα συστατικα μας μεσα στη μερα, διοτι ειναι πιο ευκολο απο τον οργανισμο να τα αφομοιωσει και να τα αξιοποιησει.Στην ιδια λογικη λοιπον που λεμε για παραδειγμα οτι τα 6 γευματα υπερτερουν των 3 απο ολες τις αποψεις(αλλιως το σωμα θα χωνεψει 1000 θερμιδες σε 1 γευμα και αλλιως 500),ετσι λεμε πως και σε καθε γευμα καλο θα ειναι να υπαρχει ενος ειδους ομοιογενεια.Υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια, οπως στο προπροπονητικο γευμα και στο μεταπροπονητικο που η ποσοτητα του υδατανθρακα μπορει να ειναι αυξημενη λογω των αμεσων αναγκων που εχει το σωμα σου σε εκεινες τις 2 φασεις που θα φας,ή το βραδυ που μπορει να μπει μοναχα πρωτεϊνη, συνδυασμος της με λιπαρα ή ακομη και κανονικο γευμα με πρωτεινες υδατανθρακες και λιπαρα!Δεν ειναι ολα δηλαδη ασπρο μαυρο, αλλα υπαρχουν και καποια πραγματα που γινονται απο ολους λογω πολυετους εμπειριας και πολλων δοκιμων.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  25. #265
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by StreetGymnast View Post
    Καθειστε γιατι το παιδι ειχε πει πιο πανω οτι θελει και να του εξηγουμε γιατι λεμε κατι.

    Δες τι γινεται φιλε μου.Ειναι καλυτερο να κατανεμουμε ισοποσα (στις περισσοτερες περιπτωσεις) τα θρεπτικα συστατικα μας μεσα στη μερα, διοτι ειναι πιο ευκολο απο τον οργανισμο να τα αφομοιωσει και να τα αξιοποιησει.Στην ιδια λογικη λοιπον που λεμε για παραδειγμα οτι τα 6 γευματα υπερτερουν των 3 απο ολες τις αποψεις(αλλιως το σωμα θα χωνεψει 1000 θερμιδες σε 1 γευμα και αλλιως 500),ετσι λεμε πως και σε καθε γευμα καλο θα ειναι να υπαρχει ενος ειδους ομοιογενεια.Υπαρχουν εξαιρεσεις βεβαια, οπως στο προπροπονητικο γευμα και στο μεταπροπονητικο που η ποσοτητα του υδατανθρακα μπορει να ειναι αυξημενη λογω των αμεσων αναγκων που εχει το σωμα σου σε εκεινες τις 2 φασεις που θα φας,ή το βραδυ που μπορει να μπει μοναχα πρωτεϊνη, συνδυασμος της με λιπαρα ή ακομη και κανονικο γευμα με πρωτεινες υδατανθρακες και λιπαρα!Δεν ειναι ολα δηλαδη ασπρο μαυρο, αλλα υπαρχουν και καποια πραγματα που γινονται απο ολους λογω πολυετους εμπειριας και πολλων δοκιμων.
    Ωραια,θα τα έχω στον νου μου από σήμερα
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  26. #266
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Μη κοιτας μονο τι θερμιδεςμσου δινει το γευμα, αλλα και τι ποσοτητα πρωτ υδατ και λιπαρων. Ο Πανος και ο Θανος στα λενε πολυ καλα!!!
    Και αυτο με το τοστ ναι φατο (εγ δεν θα το ετρωγα) αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Το γιατι? Το ψωμι και η γαλοπουλα ειναι φουλ επεξεργαμενα. Καλυτερα αυγα και βρωμη! Τη μπανανα στο ξανα ειπαμε νομιζω βαλτην μεταπροπονητικα. Μεταξυ του μεταπροπ και του επομενου ασε να περασει καμια ωρα το πολυ και φαε.Αυξησε ελεγχομενα τις θερμιδες σου εχεις και διαβασματα! Σαν μαμα μιλαω!Αν θελεις φρουτο στο πρωινο φαε ενα μηλαρακι. Ενεργεια θα σου δωσει μια χαρα! Οταν εχει σπιτι πολυ κοτοπουλο χωρισε το σε 2 μεριδες!
    Θεωρω πως φετος ειδικα λογω πανελληνιων βαλε απλα βασεις και μαθε να τρως σωστα! Μετα αρχιζεις και δουλευεις οπως θελεις!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  27. #267
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Μη κοιτας μονο τι θερμιδεςμσου δινει το γευμα, αλλα και τι ποσοτητα πρωτ υδατ και λιπαρων. Ο Πανος και ο Θανος στα λενε πολυ καλα!!!
    Και αυτο με το τοστ ναι φατο (εγ δεν θα το ετρωγα) αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. Το γιατι? Το ψωμι και η γαλοπουλα ειναι φουλ επεξεργαμενα. Καλυτερα αυγα και βρωμη! Τη μπανανα στο ξανα ειπαμε νομιζω βαλτην μεταπροπονητικα. Μεταξυ του μεταπροπ και του επομενου ασε να περασει καμια ωρα το πολυ και φαε.Αυξησε ελεγχομενα τις θερμιδες σου εχεις και διαβασματα! Σαν μαμα μιλαω!Αν θελεις φρουτο στο πρωινο φαε ενα μηλαρακι. Ενεργεια θα σου δωσει μια χαρα! Οταν εχει σπιτι πολυ κοτοπουλο χωρισε το σε 2 μεριδες!
    Θεωρω πως φετος ειδικα λογω πανελληνιων βαλε απλα βασεις και μαθε να τρως σωστα! Μετα αρχιζεις και δουλευεις οπως θελεις!
    Οταν λεω οτι "ξεφευγω" εννοώ στα λιπη και τους υδατάνθρακες παρα στις θερμιδες :D Το ψωμι απο φουρνο γιατι ειναι επεξεργασμενο? Τα μανταρινια ειναι ενταξει για το πρωι;

  28. #268
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Και κατι ακομα,τωρα που πηρα ζυγαρια για φαγητα,καταλαβα οτι τις προηγουμενες φορες εβαζα μεγαλυτερες μεριδες απο αυτες που υπολογισα οποτε μπορειτε να πειτε οτι επαιρνα περιπου 200-300 θερμιδες παραπανω απο αυτες που εγραφα :D
    Last edited by MikeSar; 22-01-16 at 15:19.

  29. #269
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,668

    Default

    Φίλε ψωμι και απωλεια λιπους δεν πανε μαζι και δεν πρεπει να το χεις για σωστη πηγη υδατανθρακα.
    Το ψωμι για μενα ειναι οτι πιο σαβουροθερμιδα υπαρχει εκει εξω αν το τρως καθημερινα,ναι ακομα και τοσο λιγο που βαζεις στο τοστ.
    Γιατι αν δινεις χαμηλης ποιοτητας θερμιδες οταν ειναι τοσο απλο πραγμα που μπορεις να το διορθωσεις;
    Το αλευρι γενικα ειναι κακης ποιοτητας υδατανθρακας σαν τη ζαχαρη.
    Αν ηταν να φαω ψωμι θα ετρωγα μονο αν το εφτιαχνα μονος μου (πραγμα που εκανα απο 100% ολικης αλευρι και οχι ολο ασπρο και χρωστικες και λοιπες βλακειες που εχουν στους φουρνους απλα για να μαυριζει λιγο) αλλά ειναι και ολοκληρη διαδικασία το ατιμο..

    Οτι ειπε η Αννα,μην περιμενεις θαυματα τωρα. Θα αποκτησεις ενα ωραιο σωμα χωρις λιπος με μια Α μυικοτητα,αλλά η σωστη και καλη δουλεια θα γινει απο καλοκαιρι που δε θα χεις διαβασματα και πολυ ελευθερο χρονο.Απλα θεσε τις βασεις τωρα (κυριως στο καθαρο φαγητο) για να μπορεις να χτισεις σωστα απο καλοκαίρι
    Last edited by iLikeBB; 22-01-16 at 15:41.

  30. #270
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Συμφωνώ με το Θάνο! Το ψωμί του φούρνου εκτός αυτά που σου είπε δεν ξέρουμε καν τι αλεύρι βάζουν και τι άλλα συστατικά!Έχει εδώ και πόσες σικίες άμα δεις σου λέμε πως μπορείςς να βαδίσεις!Άν σου ειναι δύσκολο να βράζεις λίγη πατάτα και ρυζάκι πάω πίσω! Μοίρασε καλύτερα το φαγητό στο ξαναμανα λέω και διάλεξε καλύτερη ποιότητα. Μη μου πείς περί χρημάτων. Τα χρήματα της γαλοπούλας και του ψωμιού κάντα κάτι τέτοιο.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 
Page 9 of 17 FirstFirst ... 5678910111213 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση του Meso-Tech complete.
    By Akolov in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 11
    Last Post: 31-08-08, 01:30
  2. Meso-Tech η' Cell-Tech?
    By RJAdonis in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 14-04-06, 04:27

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •